Uw Wijnkelder is bij de Slijter UIT DE OMGEVING Kerstviering van NRKM met overpeinzing en muziek Fa. J. N. CEIJER Scherp „De voddenrapers yan Emmaüs" HCW-Leiden: bevredigend NEM: zeer gereserveerd Een dwaze „Oscar" zonder hoofdrolspeler De warenhuisbrand in Bogota Verduistering van honderdduizenden WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kersttijdwachten op Christus'' Onder grote belangstelling van de zijde van leden van de bij de raad van maatschappelijk en cultureel oyerleg aangesloten organisaties te Leiden hield de Ned. R.K. Midden standsbond afd. Leiden gisteravond in Het Gulden Vlies haar jaarlijkse Kerstviering en tevens gastenavond. Rond de Kerstkribbe werd een stijl vol programma afgewerkt van zang, pianomuziek en een y/oorö van ver dieping bij de Advent en het Kerst feest. He spreker was pater Rember- tus o.f.m- Cap. en muzikale medewer king verleende de pianis. J. v. d. Meer en een jongenskoortje Q.I-V- de heer If- A. Rijnbeek, aan de vleugel begeleid door drs G. Jf. Bots. De heer J. C. J. Lamhermont, voor zitter van de afdeling en gastheer, wees bij zijn begroetingswoord op de wenselijkheid van een geestelijke voorbereiding ip bezinning op Kerst mis naast het zakelijke element, Hij vond het verheugend, dat deze ge dachte verwezenlijkt kon worden in de gemeenschap van de raad van overleg. Pater Rembertus hi dd bij zijn ont wikkeling van de Adventsgedachte de aanwezigen voor, dat het in de aard der mensen ligt, ergens naar uit te kijken. Hij vergeleek hierbij het toneelstuk „Wachten op Qpdot": twee mensen wachten op een onbestemde figuur en leven geheel in verwach ting van zijn komst. Zo is ook het christendom een wachten, een uit zien naar Christus' komst; zo lang we wachten kunnen wij van alles aan, totdat Rij eens terugkomt. De viering van bet Kerstfeest in West-Europa, aldus pater Rembertus in zijn Kerstgedachte, wordt voor een groot gedeelte beheerst -door het di ner-dansant bij candlelight, het eten van kalkoen en het rode licht in de kamer. Na 1500 jaar is het nog niet gelukt de heidense bijgedachten zoals eens het Zonnefeest werd ge vierd uit te banden. Pater Rem bertus gaf in overweging, de tijd te nemen om voor te bereiden op Kerst mis en geen verontschuldigingen te maken van te drukke werkzaamhe den. Christus is het hart van qns leven- Hij komt op Zijn verjaardag royaal met geschenken en wijst oni er op, dat wij heel gewone mensen zijn- Wij zoeken een Qod en wij vinden een Kind, in Wie ons is verschenen de royaalheid, de goedheid en de menselijkheid. Met Kerstmis goed zijn, menselijk en hartelijk, dat be tekent. dat alle ruzies en veten wor den bijgelegd en dat wi.j anclerpn alle goed toewensen; dat is de weldaad van het Kerstfeest. In zijn slqtwoord bracht de heer Lamhermont dank aan pater Rem bertus voor zijn visie pp hef Kerst feest en dankte yqorts de medewer kenden aan deze mQqje avqnd en de aanwezige leden en gasten voer hun komst. BESTEL TIJDIG UW bedrukt met naam. KERST. RN NIEUWJAARS KAARTEN, ook in Frans, Duits en Engels Botermarkt 26 Leiden (Advertentie) POTLOOD EN GEEST No. 536. Hoizontaal: 1. mannelijk beroep, 5. muzieknoot, 6. habijt, 7. ieder, 9. onderricht, 10. vaarwel, 11, lans, 13. zijtak Donau, 15. vis, 17. doortochtgeld, 19. slede, 21. staatsbe drijf (afk.), 22 bestuurder. Verticaal; 1. heks, 2. rivier in Ita lië, 8. gem. in Gelderland, 4. beken de graansoort, 5. boom, 8. bedehuis, 9. schoenvonp. 12. voegwoord, 14. priem, 16. vlaktemaat, 18. voorvoegsel, 20. lidwoord. Oplossing morgepavond. Oplossing No. 535. Horizontaal: 1. pad, 4. ban, 7. Edoni, 8, Aa, 9. pio, 10. ora, 11. erqn, 14 dod, 15. Asen, 17. ent, 19. rok, 21. re, 22. Riga, 23. ets, 24. nap. Verticaal; 1. per. 2. adie, 3. doordat, 5. aar, 6. naald, 10. onderin, 12. Eos, 13. stère, 16. noga, 18. net, 20. kap. MUZIKAAL GEDEELTE. Ter inleiding van de avond zoug een grote groep van het Sleptelkoor onder leiding van de dirigent Han Rijnbeek de ontroerende Gregori aanse beurtzang Rorate coeü Drs G. Bots intoneerde met welluidende Stem dp strophe, dopr het jongens koor harmonieus beantwoord. Pe jongens zingen zeer mooi a cappella. De stemmen klinken fris en onge kunsteld. Ofschoon zij het niet ge makkelijk hadden omdat de zaal vrij laag is - De mondsteiiing is open, en mooi de toom Bet program ma was smaakvol gekozen. Een paar van de mooiste liedjes van Albert de Klerk prijkten ais kleine fonkelende juweeltjes tussen de mooie muziek, die weru uitge voerd. Ret voeren „Naar Bethlehem" waarvan wij ons de begeleiding meer ondersteunend denken en Herderin netjes, muzikale gedichtjes van de uitzonderlijk begaafde Haarlemse or ganist voornoemd. De charme van de jongenszang we*d -ooi elkee». onder gaan, maar in de St. +-etruskerk zin gen zij nog t gel moojer. Kan men zich een mooier Kerstliedje indenken dan het Oud Nederlands „li. dulce jubUo"? Gaaf en door var. Rijnbeek muzikaal gecultiveerd, zongen zij Kerstweelde van pater C. Huigens; het Oud Franse Kerstlied Gloria in Excelsis was iets minder van toon- gehaRe. Mogelijk was het roken in de zaal ook wel wat hinderlijk. La ten wij hopen, dat de docent van Rijnbeek steeds meer jongens qp zijn mooi Sleutelkoor moge krijgen om goed voorbereid de plaats in te ne men van hen, die op Je leeftijd van mutatie gekomen z-jp- Onze stadgenoot jan v. d. Meer, mochten WÜ horen in een reeks van uitgeleden muziekrn- Het eerst speel de een Allemande van Bach voor toetsinstrument (in casu was dit de mooie Becb8tein vleugel) n et alle kenmerken van Bacn's barokstijl. Qndcr eerlijke Inspiratie heeft de pianist Van der Meer, genuanceerd muziek gemaakt, ondanks dat de accpustiek hern liet gunstig v.-as, en er zacht, iets meetrilde op bepaalde toonhoogte. Hil speelde moei en vaar dig twee aqnates van Dominipp Rpar- latti (1685 geb.) dia eigenlijk voor clavecimbel geschreven zijn. Deze tijdgenoot van Bach en Handel, die jn het zelf Je japr zijn gebor"i-, heeft een respectabel aantal werken op zijn naam en diverse speelvprnieu- wingen zijn vaa zijn hopd. Zij zijn terdege moeilijk deze zo eenvoudig klinkende kleipe werken maar de voordracht die Jan v. d. Meer ervan gaf was stijlvol, muzikaal en de tech nische afwerking perfect. In de Ro mantische sfeer van Schumann in te komen, is voor de toehoorder wat moeilijker, maqr waar de pianist het fijne kunstwerk Romance ia Fis vol ledig overgegeven interpreteerde, moet men er wel van genoten heb ben Tot besluit da voortreffe ijk geïn spireerde Imprqmptu in As g. t- van Franz Rchubert, wieps grootheid en scheppingskracht wij ook in ciit kla vierwerk onderkennen, mooi, egaal van aapslag, nei milde opgewektheid (Schubert's karakter eigenschap) de kern van diens muziek raker de, zo interpreteerde Vpp der Meer Schu berts' weelderige Improvisatie. Terecht waren de vpl£ aanwezigen hem grotelijks dankbaar, wat zich uitte in langdurig applaus, dat niet ophield voor hÖ ?»ch weer aan de vleugel zette en een van Chopin s mopiste walsen ten beste gaf. Pe jongens besloten de geslaagde Kerstviering mst bet Kerstlied van Gruber „Stille nacht, heilige nacht'', tweestemmig te zingen, een lied waartoe men zich steeds aangetrok ken gevoelt en dat gevoelig aan sprekend als het is, oek altijd de mensen sticht. Vergeten wij niet te vermelden, dat de neer Bots door zijn bescheiden begeleiding het zijne heeft bijgedragen tot het slagen van de zang van de knapen. J. KQRTMANN K O-filmavond: In een brief aan de Bouworde heeft Abbé Pierre nog zqer onlangs definitief afscheid genomen van hef werk onder de „sans bagages" ip en rond de Franse hoofdstad. In dit verband gezien, was het een schitterend gebaar van de Leidse Volksuniversiteit K. O. om door een film het werk van deze grote priester dat na zijn afscheid wordt doorgezet nogmaals onder de aandacht te brengen van allen, die ondanks hun zorgen, nog in staat zijn, de lasten te dragen van hun minder bedeelde medemensen. „Draagt elkanders lasten, dan eerst is de Wet vervuld", dat is de bood schap, die Abbé Pierre opnieuw {leeft doen leven in onze materialistische maatschappij. De film, gemaakt naar het boek van Boris Simon, „De Vod- denrapper van Emmaüs" geeft een waarheidsgetrouw beeld van de wij ze, waarop de clochard-priester de grondwet var. het Christendom in practijk heeft gebracht. Het is de geschiedenis van de „jeugdherberg" Emmaüs, die een on derdak werd voor allen, die door de maatschappij waren uitgestoten. De geest van het prille Christendom in spireerde elk van de „Emmaüs-gan- gers'\ tot verantwoordelijkheid voor het welzijn van zijn lotgenoten, al kostte dat grote opofferingen. Het werk groeide. Het groeide misschien wel het hardste, doordat het intia- tief van Abbé Pierre reacties op wekte opder mensen van alje stan den. Het bracht de hopgerigep brood en hun, die brood hadden, honger. Zij die geen gebrek kenden, leerden bun tekort kennen, al kostte het vaak moeite, dat te bekennen. De oprecht heid van Emmaüs heeft aan veler geweten geklopt en meestal was haar beroep onweerstaanbaar. Door Em maüs hebben mensen uit alle lagen van de samenleving Christus, de Heer, weer herkend. Het offer van één van de wanhopigen vuurt steeds nieuwe krachten aan en bij het af scheid van één man wordt zijn werk door anderen overgenomen en het brengt vrede aan allen, die yan goe den wille zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Monica Johanna Maria d. v. H. van der Westen en A. M. van Scbagen. Franciscus z. van F. Bakker en L. Hollebeek. Theodora Elisabeth Maria d. v. T. A. J. Lam- boo en C. A. A- Vinkestijp. Maria Christina Anna d. v. H. J- A. Welling en B. J. M. Diks. Willem Marips z. W. Voshart ep M. Lekkerkerker. Sylvia d. van W. Algera en N. de Jong. Gertrude Martina d. van A. W. J. Kplk en J. van Puijn. Petrus Hqp- drjkus Maria z. v. T. M. A. Huig- sloot ep H. P. M. van Benten. Overleden: M. Haze voet 48 j- echtgenote van H. L. Duijm. W. Dool 78 j. maan. J. Betram 72 j. echtgeno te v. P. Werk. Gehuwd: H. Peters en S. M. Kloots. BIOSCOPEN. De films in de week van 12—19 december zijn door de Kath. Film Centrale ajs volgt gekeurd: Casino: vPe rode Pimpernel", 14 jaar. Lido: „Genadeloze jupgle?'. 14 jaar. PlixQr: „Het leven begint bij 16", 14 jaar. Trianon: „De dictator", 14 jaar. Rex: „Battle zóne", 14 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Gasvergiftiging bedreigde grooi gezin Twee meis'es in ziekenhuis opgenomen Het uit 14 personen bestaande ge zin van de heer J. Koele wij P, È>e- tonarbeider, wonende aan de Stuy- vesantlaan 5 te Alphen aan den Rijn is in de nacht van maandag op dinsdag door een ernstige gasvergif tiging bedreigd. De 20-jarige dochter Mien en de 13-jarige Annie waren er zo ernstig aan toe, dat dokter J. K. Plattescbor, die de eerste fiulp verleende ep te zamen met de politie door midde] van zuurstoftoedjenipg de meisjes tevergeefs tot bewustzijn trachtte te brengen, het noodzakelijk achtte de meisjes per ziekenauto naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden te brengen. Twee andere meisjes, die even eens in bewusteloze toestand in hun slaapkamer werden aangetroffen, konden verder thuis worden ver pleegd. De oorzaak van het opgeval is ge legen in het feit, dat de rubber toe voerslang vanaf de gaskraan naar een twee-pits gasstel in de keuken was losgeschoten, terwijl de hoofd kraan niet was afgesloten. De overige gezinsleden, vader, moeder en nog acht kinderen had den van het gas geen nadelige in vloed ondervonden, omdat hun I slaapkamerdeur gesloten was. Op bet huilen van een der jongste kinderen werden enkele oudere broers wak ker, die, toen zij het bed uitstapten, gasluchl in huis waarnamen. Het was toen ongeveer zes uur in de morgen. Het is hoogstwaarschijnlijk aan dit toeval te danken, dat bet gezin voor een ramp bespaard is gebleven. De toestand van de meisjes Mien en Annie is thans redelijk wel. WASSENAAR 50 JAAR SCHAATSEN ZONDER IJSBAAN De Wqssepaarse IJsvereniging heeft gisteravond in de bovenzaal van café Wijngaard in de Langtraat de jaar vergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer W. J. Hooge- veen. In zijn inleidend woord her dacht de voorzitter do heei A. Stij- nis, ere-lid, die in het afgelopen jaar is overleden. Het jaarverslag van secretaris J. Bats was maar kort; er is in het af gelopen jaar vrijwel geen gelegen heid geweest om cie schaatssport te beoefenen. Het gemeentemesuur heeft ook voqr dit seizoen weer de Paauwyijvprs als ijsbaan heschikbaar gesteld. Het bezwaar van deze vij vers is, dat het heel hard vriezen moet, voordat men erop rijden kan. Een eigen baan voor de vereniging zal voorlopig wei tot de vrome wen sen b'iiven behoren. En in verhand daarmee zal het vijftigjarig bestaan var de vereniging zonder veel fees telijkheid voorbijgaan De bestuursverkiezing had. tot re sultaat, dat de heren J. Bats, H. J. Rattink en J. J. Vogels werden her kozen. Er werd nog een verslag uitge bracht van de vergadering van het gewest Zuid-Holland der KNSB, bij v/elke organisatie de vereniging Gevolg gevend aan een van ver schillende zijden tot ben gericht ver zoek, geven directie en commissaris sen der n.v. Hollandse Constructie werkplaatsen een overzicht van de gang van zaken in het lopende boek jaar. In het jaarverslag 1947 werd reeds gesteld, dat het moeilijk was om nieuwe opdrachten te verkrijgen. In deze situatie is geen verbeternig ge komen. Bij de aanvang van het boekjaar 1958 was dp order-portefeuille echter nog ruim voorzien en dit heeft de directie in staat gesteld om tezamen met de in het lppende boekjaar ont vangen nieuwe opdrachten de werk gelegenheid op hetzelfde peil te handhaven als in 1957. Het bovenstaande heeft er toe ge leid, dat de gang van zaken over 1958 nog als zeer bevredigend kan WPrden aangemerkt. Dit heeft directie en commissaris sen doen besluiten om wederom een interim-dividend van 6 pet. in het begin van 1959 betaalbaar te stel len. Ook de H-V, Nederiandsche Elec- trolasch Maatschappij te Leiden deelt iets mede oyer de gang van za ken in 1958, Hoewel de directie zich reeds in Ret begin van dit jaar ge- SINDS GISTERAVOND weten wij tenminste wat een Vaudeville is. Het is volgens de Franse schrijver Claude Magnier een niet na te ver tellen kluchtspel, waarbij het publiek gemiddeld om de twee minuten in fachen uitbarst. De schrijver acht zich geslaagd als het publiek na afloop van de voorstelling zegf: „Het is vol slagen waanzin, maar we hebben ons uitstekend geamuseerd'. Wanneer men dit als criterium neemt is de avond van gisteren in de Leidse Schouwburg inderdaad volko men geslaagd. Het was overigens wel een voor stelling met hindernissen, want door plotselinge ziekte van de hoofdrol speler Ko van Dijk was de eerste avond van de vierde abonnements- voorstelling maandag uitgevallen en had men de tweede avond dinsdag laten doorgaan, zij bet zonder Ko v. Dijk. In zijn plaats trad Johan Fiolet op, die zijn rol moest voorlezen, wat natuurlijk een geweldige handicap was, niet alleen voor hem zelf. maar ook voor zijn medespelers. Bovendien menen we, dat oorspronkelijk Guus Oster de rol van Christian Martin vervulde, welke nu gespeeld werd door Ramses Shaffy. Kortom het zat „Osoar", dat dooi de Nederlandse Comedie gisteravond in de abonnementsserie werd opge voerd, niet mee. Desalniettemin heeft men zich geen ogenblik behoeven te vervelen. Op de eerste plaats niet, omdat het kluchtige blijspel wel dermate dwaas ep kluchtig was, bet gegeven zq vol verrassende wendingen zat en de koffertjes met hun verschillende in houd zó grappig van plaats verwis selden, dat het gelaph haast piet van de lucht was. Het beroep van de schrijver om de klucht niet na te vertellen, waardoor de spanning ver dwenen zou zijn, was werkelijk niet nodig, want ook in dit opzicht be antwoordt het stuk aan de karakter trekken van het Vaudeville: het is piet pa te verteljgn, Over het spel van de spelers kun nen we kort zijn. Door pet ontbre ken van de hoofdrolspeler valt elke maatstaf weg ep kunnen wij alleen constateren, dgt Johan Fiolet zich op bewonderenswaardige wü?e dopr Je zwgre rol jeeft heengeslagen. Dat hij na afloop bek-af was, geloven wU graag. De andere spelers moeien cle belemmering van het gemis aan een volwaardige tegenspeler eveneens hebben 'bespeurd, al was Ramses Shaffy een weergaloos vlotte jonge man, Jopp Doderer een masseur Óm te schateren en gilden Mimi Boes- nach en Rita Marshal met veel en thousiasme. Na afloop kregen de da mes bloemen en bewees het applaus dat men zich niet alleen geamuseerd had om het stuk. maar dat men ook de prestatie van Johan Fiolet en zijn medespelers wist te waarderen. reserveerd toonde t-P-v. de vooruit zichten vqor het jaar 1958, is de druk dar recessie zwaarder gepleken dan op dat moment kon worden voor zien. Vanzelfsprekend zal dit tot uiting komen in de financiële resultaten over 1958, die t.z.t. zullen worden gepubliceerd ep die belangrijk lager zullen zijn dan die over 1957, Directie en commissarisgen hebben echter geen reden gezien om wijzi ging te brengen in het percentage van het interim dividend, netwelk in de laatste jaren onmiddellijk na het einde van het boekjaar werd gede clareerd. GESLIPT Gistermiddag om half twee is de 39-jarige mevrouw A. Dy wonend aan de Kanaalweg op de Hogewoerd met de bromfiets in de tramrails ge slipt, met het gevolg, dat gij' viel en een ontwrichting van de linkerschou der opliep. Met de EHD werd zij naar net Academisch Ziekenhuis overgebracht. De heer C. F. Meerpoei zal vrij dagavond a s. in de Harpmnie voor le der van St. Christoffel spreken over „Handel en politiek". Omdat dit on derwerp, ongetwijfeld velen zal in teresseren, en omdat de heer Meer poel pok zal antwoorden op vragen pver de nieuwe vestigingswetten en Kamer yap Koophandel, heeft het bestuur gemeend ook anderen voor deze causerie te moeten uitnodigen, Ieder die belangstelling heeft voor het onderwerp, dat de heer Meerpoe} behandelt, is welkom °P Jeze ver gadering, welke begint om 8,15 uur, 23 december a.s. hopen de heren F. van Dissej en K. van Staden de dag te herdenken dat zij 40 jaar ge- :Kt- 18 december a.s. wordt in Lei den een vergadering gehouden waar op men tot oprichting van een afde ling Leiden van de „Jongeren Orga nisatie voor Vrijheid en Demoeratle" zal overgaan. Laatste Berichten Bij de gemelde rampzalige brand te Bogota zijn 101 doden te betreuren voor het merendeel vrouwen, het aantal gewonden is ongeveer 100. Het warenhuis was toen de brand uitbrak zeer vol. In het midden van de benedenverdieping stond een Kerstbqorp en een Kerstkrifce. De ramp ontstond, doordat een vonk, veroorzaakt door kortsluiting, de Kerstboom in brand zette en de vlammen in 'n oogwenk oversloegen naar guirlandes en plastic artike len, die in de nabijheid waren tepr toongesteld. Er heeft zich toen een misverstand voorgedaan, dat de voornaamste oorzaak is geworden vap de cata strofe. Terwijl verscheidene honder den mensen er in een betrekkelijke kalmte in slaagden uit het warenhuis te komen, hebben winkelbedienden, die in de mening verkeerden, dat Set tumult zijn oorzaak vond in iefstallen aan de kassa's, talrijke uitgangen gesloten. Tientallen onge- lukkigen, de daardoor in paniek raaktep, bestormden daarop het achterste gedeelte vap het waren huis, waar zij zich tegen de gesloten deuren wierpen. Het merendeel van de slachtoffers werd in het daarop volgende gedrang verpletterd en zeer velep stikten in de rpok. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse, doch kon niet tot de slacht offers doordringen. Pas na twee UFen gelukte het, deze te bereiken. Tot nu toe zijn de (ijken geborgen van ongeveer 60 vrouwen, 18 kin deren en 23 mannen, in het hospitaal Sint Jan spelen zich hartverscheu rende topefen af- In de afgelopen nacht heeft de recherche van het bureau Leidse plain te Amsterdam in een hotel te Haarlem de 38 jarige directeur L- P, van een Amsterdamse handelsfirma onder verdenking van verduistering gearresteerd. Volgens de recherche heeft P. inmiddels bekend enige hon derdduizenden guldens ten nadele van die handelsfirma, een N.V. waar van hljself directeur en boekhouder was, te hebben verduisterd. De fraude werd ontdekt door de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst die bij de firma een onder zoek instelde, omdat er ondanks de grote omzet wegens de geringe ver diensten geen vennootschapsbelas ting werd betaald. De directeur zelf, Vóór honderd jaar Uit de Leyjsche Courant van Woensdag 17 December 1858. Leyden Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zon van de 2412 kiesgeregligden op heden ingekomen 532 stem briefjes. Berlijn Uit de troonzaal van het koninklijk slot is het zilver fiestolenhetwelk de stad Keu en aan prms Frederik Wdhelm bij gelegenheid van gyn huwe lijk geschonken had. die zijp verduisteringen in de afge lopen vijf a zes jaar moet hebben ge pleegd, beschikte bij zijn arrestatie volgens eigen verklaring over een vermogen van circa vier en een halve ton, waarvan een groot gedeel te, in huizen en auto's is belegd. Het onderzoek van de Fiod had hem angstig gemaakt. Gisteravond keerde hij niet terug naar zijn huis aan de zg. Goudkust in Amsterdam- Zuid. Hij zocht eerst zijn echtgenote in Eindhoven op en reed vervolgens naar Haarlem, waar hij onder een valse naam zijn intrek nam in een hotel. "Anne Frank* première in A dam „Het is voor 99 procent zeker, dat de wereld-première van de Anne Frank-film in Amsterdam zal wor den gegeven, verklaarde de heer D. Raphael, directeur van 20th Century Fox, toen hij uit het KLM-toestel stapte, dat hem van Parijs naar Am sterdam had gebracht. Oorspronke lijk zou de film in januari gaan draaien, maar men besteedt minitieu- ze zorgen aan de montage en daar om kan de film pas in maart in de bioscopen worden vertoond". INBREKERSBENDE OPGEROLD. De Rijkspolitie heeft de Wezep, ge meente Oldebroek. vijf jongens ge arresteerd, die zich in dé afgelopen tWee en een half jaar aan een hele reeks inbraken hebben schuldig ge maakt. Eind vorige week werden aangehouden de 16-jarige H. T., de 17-jarige T. K., en de 18-jarige J. van de B. Zij werden langdurig verhoord. Toen bleek, dat de bende nog twee leden had, nl de 10-jarige W. S. en de 18-jarige K. van 't H. De jongelui, die allen te Wezep wo nen, hebben reeds meer dan 50 inbra ken bekend, maar men neemt aan, dat het aantal nog veel groter is. Zij opereerden hoofdzakelijk in Wezep, Hatterherbfoek, Hattem, Heerde en Zwolle, waarbli zij het vopral ge munt hadden op winkels en garages. JONGEN OVERREDEN. Omstreeks half acht vanochtend, is in de Clerqstraat te Amsterdam de 16-jarige wielrijder P. J. M. de Jong, toen hij enige andere wielrijder^ in haalde, met zijn fiets terechtgekomen tussen een tegelijkertijd paserende truck en de bijbehorende oplegger. De jongen werd door de oplegger overreden en overleed terstond. VIJFTIG BONTJASSEN GESTOLEN De Rotterdamse politie zoekt naar de onbekenden, die vannacht een be- zcëk aan een kledingmagazijn (De Prijsbreker) aan de Westblaak te Rotterdam hebben gebracht. Bij dit nachtelijk bezoek hebben de onge wenste gaste" met kermis van zaken vijftig van de duurste bontjassen uit gezocht en meegenomen. De prijzen ervan variëren van 600 tot 1200 gul den. De dieven zijn aan de achterzijde van het pand via het dak binnenge komen en ljjn langs de expeditie, eveneens aan de achterkar)t weer vertrokken. KORTE "golf Te Eesveen, gemeente Steen wij- kerwold, is hedenmorgen de 12-ja- rige R. de Jonge, toen hij plotseling de weg op yvou fietsen, door een pas serende militaire auto gegrepen en zo zwaar gewond, dat hij kort daarna De Westberlijnse politie heef* twee Qostberlijnse jongetjes van acht en negen jaar gearresteerd, die bij de Oostjuitse politie inwoners van Oost- Reriijn hadden aangegeven, die n West-Berlijn kranten hadden gekocht De kinderen werden vrijgelaten, na dat zij hadden bekendr De Franse bergbeklimster Claude Kogan zal in bet komende vporjgar een expeditie van tien vrouwen lei den, die zal tvachten de top van de Tsjo O Joe in Nepal, een van de hoog ste bergen te wereld, te bereiken, al dus is dinsdag te Katmandoe verno men. De andere vrouwen komen uit België, Gropt-BrRtannje, India pn gw}taerland: De ^jarige J. Havekamp «it Qlst, leerling van de BLQ-scbool te Zwolle, is gisteren op de Marsweg te Zwolle bij het uitgaan van de school onder een achteruitrijdende autobus gekomen en zwaar gewond. Kort na aankomst in het r-rk- zie kenhuis overleed hij- Marktberichten LEIPEN, 1? dec. Groente- An dijvie 50-=73; Kroten 6—7; Kroten, gekookt 20^g2a; Rode kool 7^16; Groene kool 11—15; Prei 9—13; Stoofsla 3544; Spruiten A 3651; Spruiten B 84—46; Tomaten A 36=^ 59; Tomaten C 25—37; Tomaten CC 28; Uien 1^-10» Waspeen 18^-39i WiL lof 31—18 per 1 GO kg. Knolselderij 5—15; Sla A 20.50; Sla B 13,30-16.10 per 100-st. Peterselie 7.108.40; Sel derij 3.406.80 per 100 bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2