GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Gevelsteen verdwenen RECHTSZAKEN .Televisie-dichtheid in Europa- Leliekwekers zijn ,wild' op het spoor DINSDAG 16 DECEMBER 1958 DE Ï.EIDSE COURANT PAGINA 8 fijn als u irts in huis hebt! (Advertentie) Muzikale cocktails aan de bar Gistermorgen werd in Zwolle de eerste uitleendiscotheek van de openbare leeszaal geopend. Op ongeveer dezelfde wijze als men tot nog toe boeken kon lenen, is het nu mogelijk zijn grammofoonplaten te verkrijgen. In de leeszaal is een apart zaaltje opgerioht, waar de „klanten" hun lievelingsplaten kunnen krijgen en beluis teren. Op deze overzichtsfoto zien we op de voorgrond het kaartsysteem: op de achtergrond de zgn. bar en links de directrice bij de platenvoorraad. Raad van Koudekerk herdacht burgemeester De Herder Onder voorzitterschap van de loco- burgemeester, wethouder W. van Vegten Hz. kwam de raad der ge meente Koudekerk aan den Rijn in spoedeisende buitengewone zitting bijeen. Deze vergadering werd bijge woond door mevr. de Herder-Scher- penhuisen en de oudste zoon van de overledene, de heer P. de Herder. Ook het voltallige gemeentepersoneel was aanwezig, evenals Ce beide leden van de Rijkspolitie. Na het ambtsgebed sprak de voor zitter een gedachtenisrede uit. Hij zeide, dat de raad nu voor de tweede maal dit jaar voor een zelfde droeve plechtigheid bijeen is geroepen: Eerst op 23 mei wegens het overlij den van weth. T. Molema en nu op 15 december van hetzelfde jaar we gens het plotseling verscheiden van burgemeester De Herder, die op acht en veertigjarige leeftijd nog plotse ling van ons is heengegaan. Diep zijn we allen geschokt door dit zo plotseling overlijden. Tot za terdag voor een week mocht de bur gemeester zijn ambtstaak vervullen. De laatste raadsvergadering van 1 december, waar zeer belangrijke be sluiten werden genomen, werd door hem nog zeer actief geleid. Spr. her innerde aan de installatie van bur gemeester De Herder op 21 maart '53. Kongo vertrokken. Vanwege maag stoornissen werd hij openomen in het ziekenhuis te Yamgambi. Op advies van de dokter werd hij naar Rome vervoerd. Pater Lebbig werd 3 april 1909 te Conz aan de Moezel gebo ren. In 1954 werd hij gekozen tot vierde gen.-overste van de congre gatie als opvolger van de Neder lander pater W. Govaert. De uit vaart heeft te Rome plaats gehad. Mej. Tellegen gaat heen Dir. Kabinet der Koningin Naar wij vernemen, zal mej. dr M. A. Tellegen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd wel dra haar taak als directeur van het Kabinet der Koningin neerleggen. Mej. Tellegen heeft deze functie ruim dertien jaar bekleed. Door de ontwikkelingen in de binnenlandse poiltiek zal mej. Tellegen voorlopig in functie blijven totdat het kabinet hersteld is. De scheidende directrice van het Kabinet der Koningin is een dochter van wijlen ir J. W. C. Tellegen, die burgemeester was van Amsterdam. Zij werd op 11 september 1945 in haar huidige functie benoemd als op volgster van jhr mr G. C. W. van Tets van Goudriaan. Twee jaar gele den deed mej. Tellegen afstand van het voorzitterschap van het Neder lands Vrouwencomité, 'waarvan zij ere-voorzitster werd. In 1952 werd mej. Tellegen, op grond van haar verdiensten in het verzet, door de ko ningin onderscheiden met het rid derschap in de Orde van de Neder landse Leeuw. In 1953 kende presi dent Eisenhower haar de „Medal of Freedom" toe. In het Kabinet der Koningin wor den o.a. wetten en besluiten ter on dertekening door de koningin aan hare majesteit doorgegeven. Als al gemeen staatsarchief is het Kabinet ook belast met de bewaring van de oorspronkelijke staatsstukken. slotte veel mensen werkgelegenheid, vooral in de kustgemeenten, waar het werkloosheidsgemiddelde toch al veel hoger is dan het landelijk ge^- middelde. GEN.-OVERSTE DER PRIESTERS VAN HET H. HART OVERLEDEN. Zaterdag 13 dec. j.l. is te Rome na een kortstondige ziekte overleden pater dr. Alfons Lebbig SCJ, gene- raal-overste van de congregatie der priesters van 't H. Hart. Midden no vember was hij voor de canonieke visitatie naar de missie in Belgisch Rijks-arbeiders onrechtvaardig bejegend pensioenrechten vervallen De regering is van plan, volgend jaar tweehonderd arbeiders van de landaanwinningswerken langs de Friese waddenkust te ontslaan. Daar na zouden de arbeiders weer worden aangenomen in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. Gede puteerde Staten van Friesland heb ben nu naar wij uit het Algemeen Dagblad vernemen er in een pro testbrief de minister van Waterstaat van beschuldigd, dat hij een groep rijkspersoneel onnodig en lichtvaar dig onredelijk behandelt. De lonen van de betreffende groe pen blijven nagenoeg gelijk maar het Rijk verkrijgt een administratief voordeel: de lonen kunnen dan sta tistisch in het juiste hokje worden ingedeeld. De met ontslag bedreigde arbeiders zijn allen acht tot negen jaar in rijksdienst geweest. Al die 14 kerkkoren van het dekenaat Al tijd hebben ze hun pensioenpremies voldaan. Met hun ontslag verliezen ze hun pensioenrechten, die eerst na tien dienstjaren effectief zouden worden. Bij dit alles komt, dat Friesland een grief heeft tegen het landaan- winningsbeleid van de regering: de laatste jaren wordt er steeds minder i brink en dr. De Bruin, beiden In de Stokstraat te Maastricht, door zijn eigen karakter een trekpleister voor vele binnen- en buitenlandse toeristen, hebben dieven in een van de afgelopen nachten een gevelsteen geroofd. De Stokstraat, die na ruim een eeuw van verval weer gevel voor gevel wordt gerestaureerd, is vrijwel onbewoond en de meeste hui-| zen zijn dichtgemetseld. De steen, diej uit het jaar 1600 dateert en een' zwaan weergeeft, was bevestigd op een hoogte van zeven meter boven de grond. Kunstkenners schatten de waarde ervan op ongeveer f500, Men vermoedt dat de dieven gezocht moeten worden onder buitenlandse „Verzamelaars". Niet alleen, dat de overledene steeds opgewekt zijn werk deed, hij toonde ook steeds zijn medeleven met alles wat er in de gemeente gebeurde. Als voorzitter van verschillende vergade ringen, wist hij daar altijd de juiste sfeer te scheppen. Behalve dat hij zich ten volle inzette voor de wo ningbouw, kon hij vele werken ge durende zijn ambtsperiode tot stand zien komen. Ten stelligste kunnen we dan ook de bewering van som migen tegenspreken als zou de ge meente schade hebben geleden door de lichamelijke toestand van de bur gemeester. Moge God voor de nabe staanden een licht op hun pad zijn en een lamp vooi hun voet. Ter nagedachtenis aan de overlede ne namen de aanwezigen enige mi nuten stilte in acht. De heer P. Geerlof sprekende na mens de raadsleden, zeide, dat vele herinneringen aan de overledene bij hem leefden. God moge mevr. De Herder tot een hulp en een steun zijn. Hij geve ook de wethouders kracht voor de moeilijke taak, in de vacaturetijd. Namens het gemeente- personeel sprak de heer Corts. Hij wees op de grote liefde van mr De Herder voor zijn gezin en voor allen die onder hem werkten. Hij wist zich in te leven in de om standigheden van zijn mensen en nier mand werd ooit door hem achterge steld. Ook in zijn geestelijk leven was hij voor ons een lichtend voorbeeld. Het grote gebod der liefde was voor hem essentieel, en dat heeft het gehele gemeentepersoneel mogen ervaren. De heer Jac. van Veen sprak na mens de Chr. Hist, raadsfractie. Hij wees er op, dat waar God gesproken heeft, wij, mensen moeten zwijgen. Het moge mevr. De Herder tot troost zijn, dat we het Kerstfeest tegemoet gaan, waarop we herdenken, dat Christus voor ons allen geboren Na deze plechtigheid stelde de voorzitter voor, de nieuwe openbare school in hetHMMMMHirtiHZZll naam te geven van „Burgemeester De Herderschool". Bij monde van de heer Geerlof gaf de raad zijn instem ming hiermede te kennen en werd het voorstel aangenomen. neemt vaker... Zwaardemaker (Advertentie) SCHELDEN MAG NIET In eerste instantie was een dame uit Leiden wegens eenvoudige bele diging veroordeeld tot vier dagen ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. De procureur-generaal bij het Haags ge rechtshof, waar de zaak thans in ho ger beroep diende, vorderde veertien dagen voorwaardelijke gevangenis straf en vijfenzeventig gulden boete of vijf dagen. Op 27 februari j.l. had verdachte op straat in Leiden een andere dame ontmoet, met wie ze op voet van oor log stond. Ze had deze vrouw aller lei lelijke betitelingen "egeven, al thans volgens de dagvaarding. De verdachte zei dat men elkaar had uitgescholden en dat ze het anders gezegd had dan was ten laste gelegd. De procureur-generaal vond echter op grond van getuigenverklaringen, dat de belediging wel vast stond. Verdachte moet dit afleren, maar vier dagen gevangenisstraf vond hij wel wat te zwaar. De raadsman was het daar gloeiend mee eens en beaamde dat een ge vangenisstraf voor een eenvoudige uitbreidingsplan de belediging in dit milieu absurd zou zijn. Ook de boete vönd hij te zwaar. Het gaat niet over een chique buurt, maar over arbeiderskringen. „Tien pop is een aardig bedrag", vond plei ter. Arrest 19 december. Geslaagde lustrumviering te Noorden van korenbond Gregoriaans in het zonnetje Zondag 14 december j.l. heeft de 5e korenbondsdag plaatsgevonden van phen a/d Rijn, in de St. Martinuskerk te Noorden. Om 3 uur opende de voorz., deken Paap, de bijeenkomst en heette in de stemmige zaal „De Leeuw" de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder oud-deken Nieuwenhuizen, oud-voorz. van de korenbond, en de eerw. heren Ta- geld beschikbaar gesteld voor het werk, waarschijnlijk omdat men het niet rendabel acht. Friesland heeft echter grote be hoefte aan nieuwe landbouwgronden. De landaanwinning verschaft ten VOOR TELEVISIE BEREIKBARE GEZINNEN De televisie wint in Europa meer en meer terrein. In deze kaarten ge ven wij op de eerste plaats een in zicht in het aantal voor televisie be reikbare gezinnen in West-Europa. Men moet hierbij wel bedenken dat hoge gebergten op dit moment nog moeilijk te nemen hindernissen zijn voor televisie-uitzendingen. In landen als Spanje, Zwitserland en Noorwegen is het televisiebereik nog zeer matig. Het is dus duidelijk dat in de lage landen het aantal be reikbare gezinnen groot is. In de tweede kaart „Televisie-dicht heid" geven wij, uitgaande van de bereikbare gezinnen, de percentages van deze gezinnen die televisie heb ben. Engf land staat met 53 zeer hoog genoteerd. Na de Scandinavische lan den men vergete hierbij vooral niet de minder bereikbaarheid vol gen Nederland en West-Duitsland. Volgens de ter beschikking staande gegevens is in Amerika en Canada de televisie reeds volledig gemeen goed. nauw verbonden aan de korenbond als resp. oud.-voorz. en promotor. Volgens inleider was deze dag niet mogelijk geweest, als niet de heer A. Voorn uit Noorden weer zo ont zettend veel organisatiewerk had ver richt. Alle lof kwam hem hiervoor zeker toe. Over de prestaties van de koren mogen wij wel zeer te vreden zijn. Er waren uitblinkers b.v. Roelofarends- veen, Noorden, Zevenhoven en het jongenskoor uit Alphen a/d Rijn, maar dit wil niet zeggen, dat de an dere koren veel minder waren. De gregoriaanse gezangen van de zondag waren wel zeer geschikt, om het kun nen der diverse koren te testen, voor al de „Graduale" leende zich hier voor uitstekend. Alle lof mogen wij wel toezwaaien aan de gezamenlijke zangers, die zo ontzettend hiervoor studeerden. Na deze hoogstaande gregoriaanse uitvoeringen volgde het hoogtepunt van de dag, nl. de plechtige viering van de H. Eucharistie, waarbij alle koren tezamen de wisselende gezan gen van de zondag en de 3 stemmige Mis van L. Perosi zouden zingen o.l.v. de dirigent A. Voorn. De organist was pastoor De Bruin uit Kockengen. Het was inderdaad het hoogtepunt, want ongeveer 250 zangers vulden in een majestueus gezang het kerkje. Hier moet men bij geweest zijn om de schoonheid van het goed gezongen gregoriaans te proeven," hier moet men vertoefd hebben om de prachtige polyfone muziek van Perosi te kun nen waarderen, als deze wordt uit gevoerd door een massaal koor, dat voortreffelijk geleid werd door A. Voorn, waarin de soli als door ge schoolde zangers werden vertolkt en waarbij een expert als pastoor De Bruin in een voortreffelijk afgestem de begeleiding de zang ondersteunde. Als men dit meemaakt, dan begrijpt men ook de gewijde woorden van de predikant, toen hij de stelling po neerde, dat de zangers een grootse taak hebben bij de eredienst van God, n.l. om door hun koorzang de gelo vigen mee te slepen naar omhoog, tot de Heer. Na het H. Offer werd nog de Kyrië en het Gloria uit de Missa „Choralis" van Refice ten gehore gebracht. Hoe wel het enigszins was te merken, dat het altijd gewaagd blijft a l'impro- viste met zoveel verschillende koren een meerstemmige Mis te zingen, mag het geheel toch als geslaagd heten. Teruggekomen in de feestzaal kre gen alle zangers een lunchpakket en mochten zij na de maaltijd het oor deel horen van de directeur der Kerk- muziekschool te Utrecht, de zeereerw. heer J. J. M. Voncken, die alle lof had voor de vooruitgang der koren, maar toch meende hij te moeten op merken, dat zij alle vooral moesten gaan letten op twee gewichtige pun ten n.l.: 1. er moest meer aan stern- techniek gedaan worden; deze is juist beslissend voor de goede uitvoering van het moeilijke gregoriaans; 2. di rigenten zouden er goed aan doen, meer het leiderschap te verwerven van hun koren, dat wil zeggen: er moet meer van hen uitgaan, ze moe ten alle middelen te baat nemen om hun zangers te beïnvloeden, om zo de dynamiek in muziek goed tot uiting te laten komen. Hij beveelde een di- rigentenkursus zeer aan. Tot slot van de avond maakte spr. nog bekend, dat de Kerkmuziekschool te Utrecht rijkserkenning heeft ge kregen en dat de loterij ten bate van de school f 22.000,- gulden heeft op gebracht. Deelname aan de Iniern. tentoonstelling De leliekwekers hebben geen kla gen. Het afgelopen seizoen gingen de bollen by een beste oogst van de hand tegen uitstekende prijzen. En kele soorten waren zelfs tè duur. De export kon er niets aan verdienen en dat remt straks de export. Te hoog In prijs was de soort „Regale". Dat zei de heer D. Jonker, de voorzitter van de ver. „De Lelie" die gistermid dag een druk bezochte vergadering in de scheidsgerechtzaal van het Kre- lagehuis te Haarlem hield. Een verheugende mededeling was, dat men op het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse mo menteel druk bezig is met te zoeken naar methoden om het z.g. „wild" in lilium speciosum, een ziekte, die de laatste jaren zorgwekkend grote vormen aannam, te bestrijden. Hoe wel men uiteraard het onderzoek nog lang niet als afgesloten beschouwt men is nauwelijks een jaar bezig zijn er reeds hoopgevende resultaten geboekt. Drs Slootweg van het Labo ratorium te Lisse en de heer F. Lim burg, directeur van de bloembollen- keuringsdiensten, sneden in deze ver gadering ook de „wild"-problemen nog even aan. Aanvankelijk dacht men dat de oorzaak te vinden was in het geven van verkeerde temperatu ren bij de bewaring. Maar bij het onderzoek, bleek dat- het heel iets anders was: n.l. een aantasting door Groots was de korenbondsdag weer' aaltjes. Nu is het geen probleem die geweest. De zangers hadden op dit eerste lustrum hun krachten weer ge meten, gingen vol goede moed weer huiswaarts, in de gedachten aan een wel geslaagd feest. aaltjes dood te krijgen door de bol len te koken. Het grote probleem is: hoe ver kunnen we gaan met koken, zonder dat de leliebollen ernstig be schadigd worden. Bij de bestuursverkiezing werd ook een vertegenwoordiger voor „de Ve nen" in het bestuur gekozen als op volger voor de heer G. Th. v. d. Zwet. In het vervolg zal familielid J, P. v. d. Zwet uit Roelofarendsveen achter de groene tafel zitten. De leliekwekers krijgen Op de in ternationale tuinbouwtentoonstelling, - die in 1960 te Rotterdam wordt ge houden een unieke kans hun produk- ten te exposeren zowel op de bin- nententoonstellingen, dié vrijwel aan de lopende band gehouden zullen worden als in de open grond. Voor dat laatste doel is een terrein van 600 m2 gereserveerd. Het is niet uit gesloten, dat de leliekwekers dit ter rein samen met de irissenkwekers zullen volplanten. Verder deed de heer J. Bakker van het Proefstation voor de bloe menteelt te Aalsmeer nog enkele me dedelingen over de genomen proe ven met lelies en wel op het gebied van bewaring, het geven van bepaal de temperaturen en het geven van meer of minder licht. In de rondvraag werd de wens naar voren gebracht de „dikke" bol len van lilium speciosum in een la gere prijsklasse onder te brengen voor wat de minimumexportprijzen betreft. De Hollandse bollen zijn bijv. in Amerika onverkoopbaar. Ze moe ten daar minimaal 0,85 per stuk op brengen. Deze prijs is niet te maken. Bovendien is het niet nodig, zo hoog te gaan. Nu kan men lang met de Japanners mee, die de lelies veel goedkoper op de markt brengen. Daar de minimumexportprijzen van lelies nog vastgesteld moeten wor den, zal de ver. „De Lelie" deze zaak onder de aandacht van de adviseren de commissie brengen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8