PHILIPS Sc En de klok, hij tikte door Ontkerstende massa zoekt nog steeds naar God Pater I. Rosier voor „St. Adelbert'' Bekend bestemmingsplan Leiden is dringend nodig Na inleiding door ir Van Oerle debat stelde men adres op en nerp POTLOOD EN GEEST Veertig punten op agenda van Leidse gemeenteraad Bejaardencentrum in Leiden met vier en zeven woonlagen DINSDAG 16 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Op de wegkruising van Heren straat, Leuvenstraat en Koninginne- laan had gisteravond een botsing plaats tussen twee personenauto's Een van de auto's, die uit de Leuven straat wilde oversteken naar de Ko- ninginnelaan, werd aangereden door de andere wagen, die de Herenstraat volgde. De aanrijdende auto, die geen voorrang verleende, draaide een hal ve slag om en botste met de achter kant tegen een elektrische klok, die ter plaatse het trottoir staat nekkige uurwerk. (stond). De klok werd op slag 45 gr. uit het lood getikt. Hoewel het uur werk bleef doorlopen heeft het toch nog enige tijd geduurd, voordat de automobilist van de schrik bekomen, wist hoe laat het nu eigenlijk was. Vooral de auto, die tegen de klok gereden was, liep zware schade op. Men waarschuwde de Stedelijke Lichtfabrieken, die voorzieningen zullen treffen aangaande het hard- kerstboomverlichting Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f6.35 In plaats van een inleiding van de heer A. H. Lunshof, die door omstan digheden verhinderd was aan de af spraak gevolg te geven, werd gister avond in Het Gulden Vlies aan de en masse opgekomen leden, onder wie weer enkele nieuwe gezichten, van „St. Adelbert" een boeiende uiteen zetting gepresenteerd door pater I. Rosier o.p.Carm. over de „wording van een nieuwe tijd", ingeleid door de voorzitter van de afdeling Leiden, dr W. J. J. Dijsselbloem. Pater Rosier, auteur o.m. van een reeds bekend boek als „Ik zocht Gods afwezig! aid", wees er op, dat hij zijn gehoor doorgaans niet in Nederland vindt, daar zijn arbeidsterrein gro tendeels in het buitenland ligt; bin nenkort vertrekt hij weer naar Chili om zijn werk onder de bevolking al daar te beginnen. Een beschouwende inleiding over de dynamiek van de tijd en zijn sa menspel mat het menselijk individu vormde de basis waarop pater Rosier zijn stelling vestigde, dat de mens op zoek naar geluk altijd georiënteerd is op het bovennatuurlijke, waarvoor hij soms geen naam heeft en dat hij op deze aarde niet kan vinden; iets, "Waarmee zijn geluksbeleving verza digd wordt. In de Europese, vanouds katholieke landen, waar hij als arbeider mét de arbeiders heeft gewerkt en geleefd, heerst overal grote belangstelling voor het menselijk bestaan als feno meen en deze ervaring heeft pater Rosier buitengewoon verrast. Onder de massa werd gezocht naar God; Zijn afwezigheid heeft pater Rosier niet gevonden, maar juist datgene, waarvan werd aangenomen, dat het afwezig was: een grote ontvankelijk heid voor religiositeit, vooral onder de jongeren. De nieuwe tijd bouwt voort op het verleden, maar de jonge mens, aldus de inleider, wil breken met het oude en revoluëren tegen de cultuur en verworvenheden van het voorbije. Deze generatie streeft naar een zo eerlijk en authentiek mogelijk leven. De intellectueel heeft tot taak, het wezenlijk waardevolle uit het verle den voor d> jonge mens te doen op leven, maar wanneer men de jeugd alleen wil doen terugkeren naar de oude cultuurwaarden zonder meer, zal de massa zijn gang gaan en in een chaotische toestand komen te verkeren. Pater Rosier w?s van mening, dat de toekomst een innerlijke verrijking van het christendom krijgt, hoewel de terugkeer tot God gaat onder de schijn van immoraliteit en anti-reli- giositeit. Wat wij beschouwen als de ontkerstende wereld acht juist óns de schuldigen, die het christendom in bijkomstige franje hebben verstard. In een aanpassen van de liturgie aan eigen cultuur en levensstijl zag pa ter Rosier een mogelijkheid om het christendom voor deze mensen le vend te houden; het v/ezen van het christendom mag niet opgeofferd worden aan het behoud van bijkom stigheden. De met grote interesse ge volgde causerie werd gevolgd door een uitgebreide officiële discussie, voortgezet na sluiting van de avond door dr Dijsselbloem in een minder officiële gedachtenwisseling, hetgeen het aantrekkelijk karakter van het aangesneden onderwerp dui delijk onderstreepte. KVP-afde!ing Leiden sprak over ,,oud en nieuw Leiden" Onder leiding van ir. H. A. v. Oerle hebben leden van de afdeling Leiden van de K.V.P. gisteravond gesproken over het onderwerp „Oud en Nieuw Leiden op de weegschaal" en de noodzaak, dat Leiden spoedig zal kunnen beschikken over een bestemmingsplan werd door de vergaderden na inleiding en discussie zo hevig gevoeld, dat men niet naar huis ging vóór men in dit verband een adres aan het gemeentebestuur van Leiden had opgesteld. Naar de voorzitter ons vanmorgen meedeelde kan dit adres echter niet verzonden worden, wegens het ontbreken van de handtekeningen die een adres dienen te vergezellen, overeenkomstig artikel acht, lid twee van de grondwet. gecompliceerd is. De vraagstukken zijn diep verankerd, zij hebben vele aspecten. Men kan niet te snel en nog minder oppervlakkig oordelen. Spr. stelde vast, dat men bij het creëren van een nieuwe stad de nieuwbouw in de binnenstad, even als die der buitenwijken, een eigen tijdse vorm moet geven. Het zou on juist zijn in een binnenstad bouw werken te gaan plaatsen, die imita ties zijn van de architectuur der 17e eeuw. Men moet vertrouwen hebben in de bouwkunde. Ir. Van Oerle herinnerde eraan, dat Leiden in de 17e eeuw bevoor recht was door recht bekwame bouw meesters zoals: van 's-Gravensande, (Marekerk), Lieven de Key (stad huis) en Pieter Post (Waag). Zij o.m. hebben Leiden prachtige cultuur monumenten gelaten en als volk dienen wij deze te beschermen. Men kan niet zonder meer stellen, aldus spr., oud- naast nieuw Leiden; men moet spreken van één Leiden, dat zal groeien naar één harmonisch beeld. Men moet streven naar een stad, die doelmatig is, en waarin een goede plaats voor het oude Leiden is ingeruimd. Siad mei vele problemen Ir. Van Oerle werd ingeleid door de voorzitter van de K.V.P.-afdeling Leiden, mr. J. v. d. Poel, die gemeend had dit onderwerp als enig agenda punt aan de orde te moeten stellen, nadat het in een vorige vergadering bekneld was geraakt tussen andere besprekingen. Ir. Van Oerle stelde vast, dat het probleem van de stadssanering een nenstad. Dit geldt voor Leiden zo goed als voor steden als Utrecht, Alkmaar, Delft etc. welke de laatste tijd met ontwikkelingsplannen zijn gekomen. De binnenstad wordt veran derd, omdat zij een andere func tie heeft gekregen ten opzichte van het geheel, omdat het ver keer aanzienlijk is toegenomen, omdat de inventaris van de stad zó oud is, dat een groot ge deelte vernieuwd moet worden en ook omdat het ruimtegevoel is gewijzigd. No. 535. Horizontaal: 1. smalle weg, 4. bezweringsformule, 7. bijnaam van Ezau, 8. water in N. Brab., 9. rivier (spaans), 10. bid (Lat.). 1L iemand de achting geven, welke hem toekomt, 14. moerasplant, 15. de 12 machtige goden der Germanen, 17. boomloot, 19. kledingstuk, 21. muzieknoot, 22. stad in Letland, 23. gravure, 24. hou ten bakie. Verticaal: 1. voorzetsel, 2. vaarwel, 3. voegwoord, 5. bloeiwijze, 6. wijzer van een kompas, 10. beneden in iets, 12. godin van de dageraad. 13. kubieke meter, 16. lekkernij, 18. keurig, 20. hoofddeksel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 533. Horizontaal: 1. noest. 4. arm, 7. Donar, 9. tree, 11. de, 12. aar, 13. bek, 14. pa, 15. dame, 16. emmer, 17. mot, 19. teint. Verticaal: 1. na, 2. order, 3. emoe, 5. krekel, 6. stapel, 8. adem, 10. raam, 13. baron, 15. demi, x9. t.t. Snelle ontwikkeling. Leiden heeft in de zeventiende eeuw een koortsachtige ontwikkeling gekend: bij het begin van het beleg van de stad in 1574 waren er 12000 inwoners, daarna nog slechts 6.000. Van 1580 echter tot 1660, in nog geen eeuw tijd, is 't inwonertal van 12.000 tot 70.000 uitgegroeid. Dank zij de kundige leiding van Jan van Hout heeft Leiden zich ontvouwd tot een mooie stad. Tot voor honderd jaar deden zich in de ontwikkeling weinig moeilijkheden voor, omdat de stad ook niet verder uitgroeide, zelfs aan merkelijk terugliep wat getal inwo ners betreft. Daarna echter steken problemen van stedebouwkundige aard opnieuw het hoofd op. Begin 1900 hebben industrialisatie en de aanleg van de spoorwegen tot ruï neuze gevolgen geleid. De industrie vestigde zich aan de wallen van de stad, waardoor een harmonieuze ont wikkeling van buitenwijken werd geremd; de spoorweg doorsneed de stad. Veel van het oude schoon is af gebrokkeld. Gelukkig zijn er waarde volle monumenten gebleven. Chaotisch. De situatie is enigszins chaotisch geworden en van het oude plan, is minder overgebleven dan men wel gewenst zou hebben. Daarna heeft de stedebouwkunde zich opnieuw ontwikkeld en het is voor de architecten ongetwijfeld een moeilijke zaak de stad voor een nieuw doel weer gerich< te nu ken. Naast het probleem van de stads ontwikkeling aan de rand heeft men in nog sterkere mate te maken met 't vraagstuk van de sanering der bin- Bestemmingsplan. Voorstudie is noodzakelijk en op de eerste plaats heeft men daarbij be hoefte aan een bestemmingsplan. Men zal statistische gegevens over de stad moeten verzamelen, en Ach moeten voorstellen hoe de verschil lende stadsdelen zich zullen ontwik kelen. Men dient tevens in het oog te hoU- den, welke functie de stad zal gaan vervullen in de agglomeratie. Zeer belangrijk is in dit verband het ver- keersvraagstuk: welke eisen zullen door het verkeer aan de binenstad gesteld worden. Leiden zal thans een keuze moeten maken. Kleine, inci dentele wijzigingen kunnen slechts weinig verbetering brengen. Men zal zich ervoor moeten hoeden wijzigin gen in het stadsbeeld (bijv. demping van een gracht) aan te brengen die op de duur niet doelmatig blijken te zijn, of die gezien de geringe verbetering welke zij brachten te duur betaald zijn. Spr. wees er nogmaals op, dat Lei den op de eerste plaats grote be hoefte heeft aan een bestemmings plan, een plan dus dat in grote lij nen voorschrijft waar alles moet komen. Dit moet helaas tien tot twintig jaar te laat komen. Dank zij zulk een plan heeft Jan van Hout in zijn tijd een harmoni sche ontwikkeling van de stad be werkt. Met een bestemingsplan had men kunnen voorkomen, dat zich nu aan het Rapenburg indus- rieën hebebn gevestigd, die niet meer te verplaatsen zijn. Dit plan zal monumenten, maar ook de sfeer en de kleur van de oude stad moeten behouden. Door dit plan zal de toe komst van Leiden voor een zeer lan ge periode bepaald worden. Het dient dus serieus bekeken te wor den en men zal de moed dienen op te brengen een compromis tussen wenselijkheden te bewerken. Visie. In de discussie onder leiding van de voorzitter, die hierop volgde, kristalliseerde zich de mening, dat de behoefte aan een bekend bestem mingsplan voor Leiden zeer groot is. Men dient natuurlijk in aanmerking te nemen, dat een stad niet voor al zijn wensen de middelen heeft, maar wel dient de burgerij nu eens te we ten, waar zij aan toe is. „De stads ontwikkeling te Leiden is tot nu toe te veel als een „huisvlijt" beoefend. Men heeft zo hier en daar eens aan een oplossinkje gebreid en 't hand werk vervolgens weer laten liggen. Sommige leden in de vergadering spraken er hun verwondering over uit, dat men blijkbaar in de ene stad zoveel meer kan dan in de andere. Steden als Breda en Vlaardingen maken grote plannen en voeren deze ook uit. Waarom kan de ene meente zich oek financieel méér ver oorloven dan de andere? Al werd bij dit alles in aanmerking genomen, dat de stad Leiden karak teristieke problemen bijvoorbeeld ■spCiologisthe heeft, die de oplos sing zeer moeilijk maken, toch bleef de 'mening overheersen, dat de ach terstand in de ontwikkeling var. de stad gedeeltelijk te wijten was en is aan een gebrek aan visie der be- stuurderen. Juist door het ontbreken en/of bekend zijn van een ontwerp voor de toekomst ontstaat geregeld de conflict-situatie. De burgerij dient te weten waar zij aan toe is. Men hoeft van de ontwikkeling geen geheimzinnige zaak te maken. De planning dient openbaar te zijn. Deze stemmen werden aan het slot van de bespreking binnen de oevers van een adres aan het gemeentebe stuur geleid. Men sprak hierna nog enige tijd over de oorzaken en gevolgen van de kabinetscrisis. BIOSCOPEN. De films in de week van 1219 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De rode Pimpernel" jaar. „Genadeloze jungle". 14 jaar. „Het leven begint bij 16", 14 jaar. „De dictator", 14 jaar. „Battle zóne", 14 jaar. Vóór honderd jaar Dingsdag 10 December 1858. Advertentie: Men zal ten over staan van den te Leiden reside- renden notaris J. P. W. Scher mer in het Heerenlogement aan den Brug te Leiden, op Zaterdag den 15den Januarij 1859 in het openbaar veilen: Het van ouds bekende en gere nommeerde Room- en Koffij- huis De Vink, waarin sedert bij na eene eeuw de Koffijhuis- en koks-affaire met het meeste succès is uitgeoefendalleraan genaamst gelegen aan den Rijn, nabij den IJzeren Spoorweg en aan den barrière van de Straat wegenvan Leiden naar 's Gra- venhage, Delft en Katwijk, on der de gemeente Soeterwoude. Te behandelen onderwerpen zijn o.m. Benoeming van een zestal tijdelijke leerkrachten aan het Gymnasium. Mej. A. K. de Buck, J, M. Hollaar, E. H. Huls- J. Pol de Lor, J. den Boeft, J. J. Huizinga en M. P. H. Roessingh. Benoeming van een leraar in de licha melijke oefening aan het Rembrandt-ly- ceum. W. P. Leenen. Benoeming van een tijdelijke leraar in de biologie aan het Rembrandt-lyceum H. P. Nooteboom. Benoeming van een tweetal tijdelijke leraren aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool. D. J. v. Koo- ten, R. S. W. Perdech. Benoeming van een drietal leerkrach ten b:'s het openbaar lager onderwijs. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het aanbrengen van voetenwasbakken en kranen in de kleed kamers bij et gymnastieklokaal van het Gymnasium. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van "-"Iden voor de bouw en inrichting van een nieuwe h.b.s. voor meisjes met afd. middelbare meisjesschool aan de te verlengen Kagerstraa* Voorstel inzake het vaststellen van vergoeding in de exploitatiekosten, waar op de besturen der bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uit gebreid lager onderwijs over 1956 aan- sDraak hebben, en van de voor vergoe ding in aanmerking komende kosten over dat jaar. Voorstel tot vaststellen van de ver goeding in de exploitatiekosten, waarop de besturen der bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs over 19P7 aanspraak heb ben, en van de voor vergoeding in aan merking komende kosten over dat jaar. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Gereformeerde Schoolver eniging om medewerking voor de uitbrei ding van de in de zuidwestelijke stads deel te stichten school voor uitgebreid lager onderwijs. Preadvies op het verzoek van het be stuur van het Liefdewerk van de H. Cu- nera om rr -•Hewerking voor het aanschaf fen van banken voor de school voor uit gebreid lager onderwijs aan het leven daal. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Stichting Roomsch-Katho- lieke Scholen te Leiden om medewerking voor de stichting van een schoot voor gewoon lager onderwijs nabij de Haag- weg. Voorstel inzake het verlenen van een vooi-achot aan de Vereniging voor Chris telijke Kleuterscholen te Leiden en Oegstgeest voor de financiering van de grondkosten in verband met de stich ting van een kleuterschool aan de Anto> nie Duycklaan. Preadvies op het verzoek van het be^ stuur van de Vereniging Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken te verklaren dat de uitbreiding van het leerplan van haar school aan het Rapen burg met ex opleiding voor aspirant- leerllngverpleegster nodig wordt geoor deeld. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanleg van de Willem de Zwijgerlaan, voorzover gele gen tussen de verbindingsspoorbaan na-u de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit en de verbindingsspoorbaan naar de Herensingel. Voorstel inzake het aankopen van de woning en erf aan de Hoge Rijndijk no 107. Voorstel inzake het aankopen van de percelen Levendaal nos. 43, 44/45a en 47 en St. Jorissteeg nos. 14/14a. Voorstel inzake het aankopen van de percelen Uiterstegracht nos. 113, 115 en 119. Voorstel inzake het aankopen van per celen weiland met opstallen, gelegen m de Bos- en Gasthuispolder en nabij de Voorschoterweg en de Trekvliet. Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein aan de Roombur gerlaan, hoek Duyvendakstraat. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de bouw van een bejaardencentrum op een terrein, gele gen op de hoek van de Churchilllaan en de Cornelis Schuytlaan. Voorstel inzake verlenging van de ter mijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen Lange Schei straat 7, Caeciliastraat 39 en Sionsteeg 7. Voorstel inzake de regeling van de uitgifte van grond in erfpacht en de ver koop van grond aan woningbouwvereni gingen met toekenning van diverse voorschotten. Voorstel tot het wijzigen van de begro ting der gemeente voor het dienstjaar 1958 en de begrotingen voor dat dienst jaar van het gemeentelijk Grondbedrijf en de Dienst van Gemeentewerken. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente en de rekeningen van de takken van dienst over 1956. Voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad. 352.000 met de N,V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Voorstel inzake het aangaan van kas-, ge1 dien in,g ad. 352.000 met dé N.V. Voorstel inzake het heieggen van over- to,i:Te kasgelden gedurende het jaar 1950. Voorstel inzake het aangaan van een rekenina-courantovereenkomst voor het jaar 1959. Voorstel tot het vaststellen van het krediet in rekening-courant met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1959. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van die. hou dende regelen omtrent de gemeentelijke accountantsdienst. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het aanschaffen van een draagbare pompinstallaiie ten be hoeve van de reiniging van de veemarkt terreinen. Voorstel inzake verhoging van het ver- pleegtarief voor de Psychiatrische In richtingen Endegeest en Voorgeest voor het jaar 1958. Voorstel inzake vaststelling van het verpleegtarief voor de Psychiatrische In richtingen Endegeest en Voorgeest voor het jaar 1959. Voorstel inzake incorporatie van de 6% vaste toelage in de wedden van het gemeentepersoneel. Voorstel inzake wijziging van de In- tercnmmunale IZA-regeling Zuid-Hol land. Voorstel van de Burgemeester om Ge deputeerde Staten der provincie Zuid- Holland te verzoeken de jaarwedde van de wethouders dezer gemeente te verho gen. Deze foto geeft een goede indruk van dit toekomstig complex in Lei den Zuid-West. Achteraan de ma quette de Churchilllaan, een tweeba- nige rijweg die Zuid-West doorsnijdt van Haagweg tot Voorschoterweg. Rechts de Cornelis Schuytlaan in de „componistenbuurt", welke op het moment in aanbouw is, geheel links de Boshuizer Watering. Zoals men ziet is op dit plan haaks op de Cor nelis Schuytlaan nog een tienverdie- pingflat geprojecteerd. In het mid den ziet men het te bouwen bejaar dencentrum, dat uit een deel van vier en een deel van zeven verdie pingen bestaat. Voor beschrijving zie pagina 6. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2