S)e CcidócGoii/^a/ttt Brits-Frans meningsverschil leidt tot crisis Dulles sprak met De Gaulle Belgische Zuidpool- onderzoekers gered Geneefse conferentie zonder uitzicht Geen welkom voor Amerikaan Prof. Beel gaatinformeren' Britten leveren vliegtuigen aan Indonesië Geen oorlogsschepen Mao niet herkiesbaar weer l Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 16 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14588 BUREAUX: PAPENDRACHT 32 6 Giro 103003. Abomtemenspr. f 0.59 p-w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.- y Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Handelsoorlog dreigt in Europa Geen akkoord over vrijhandelszone De besprekingen over de vrijhandelszone tussen de zeventien landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in Parijs zijn opnieuw in een ernstige crisis geraakt. In Nederlandse delegatiekringen werd niet verheeld, dat de Engelse delegatie gisteravond zoals men zeide „de blunder van haar leven" heeft gemaakt door een compromis-voorstel van de zes E.E.G.-landen af te wijzen op grond van het feit, dat daarin geen onmiddellijk einde werd gemaakt aan de discriminatie tussen de zes en de elf. Het belangrijkste winstpunt van dit compromis was het bereiken van de J mogelijkheid, verdere onderhandelingen over de vrijhandelszone in multi- lateraal verband binnen de O.E.E.S. te voeren. Dit wordt daarom zo be- j langrijk geacht, omdat bij definitieve mislukking van de besprekingen ook j het bestaan van de O.E.E.S. als zodanig in het geding zou komen. De Engelse delegatie wilde echter het onderste uit de kan hebben; zij wilde geen uitstel en dreigde met represaille-maatregelen. De Franse minister van buitenlandse zaken, de heer Couvé de Murville, verklaarde dat hij niet verder wilde onderhandelen onder „Britse druk", namelijk de eis tot onmiddellijke afschaffing der discriminatie. van de twee westelijke autoommo- gendheden Engeland en de V.S. te laten overheersen. „Is het niet nor maal, dat Frankrijk ook moet wor den gehoord, wanneer het zelf op het punt staat te tonen, dat het de atoom bezit?" Het onafhankelijke Britse blad „Thq Times" stelt voor, dat er directe be sprekingen tussen premier Macmil- lan en premier De Gaulle over de kwestie van de vrije handel in Euro pa zullen worden gevoerd. VERVOLG OP 13 JANUARI. De delegatie van de 17 O.E.E.S.- landen zijn gisteravond, even voor middernacht, uiteen gegaan met het besluit op 15 januari weer bijeen te komen. Hoewel de situatie, zoals die na de middagvergadering was ontstaan,, niet was veranderd is een breuk hiermede voorkomen. Dit neemt niet weg dat de reeds in november be staande indruk, dat de oplossing van het gehele probleem slechts moge lijk is door overleg op het hoogste politieke niveau, in deze laatste ont wikkeling werd bevestigd. In Nederlandse delegatiekringen bestaat de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat indien de veragedring van de O.E.E.S. op 15 januari de besprekingen zal moeten hervatten op basis van de huidige situatie, een breuk onvermijdelijk zal zijn. VERSTOORD In de Tweede Kamer heeft zich gisteren, naast de hangende ka binetscrisis, een crisisje voorgedaan, dat enig is in de parlementaire ge schiedenis van ons land. Minister Hofstra liet mededelen, dat hü aileen dan voor de TVeede Kamer zou verschijnen, indien slechts de wetsontwerpen tot verlenging van de verhoging der omzetbelasting zou den worden behandeld, maar niet als ook het verlangen van de verhoging der vermogensbelasting enz. op het menu voorkwam. De voorzitter stelde echter voor het geheel der wetsontwerpen te be handelen, waarmede de meerderheid der Kamer accoord ging. De socia listische Kamerleden verlieten daar op de zaal. Wanneer alleen de verhoging der omzetbelasting aan de orde zou zijn gekomen, hadden de socialisten tóch tegengestemd. De schijn zou zijn gewekt, dat de meerderheid der Kamer de belasting heffing op de mindergegoeden ver langde, doch die op de vermogenden opschortte. Deze schijn heeft de meerderheid der Kamer willen vermijden. Of de socialisten daarom zo verstoord wa ren? PARUSE PERS ONGERUST. De Franse pers geeft uiting aan haar ongerustheid over de verdeeld heid der Atlantische bondgenoten aan de vooravond van de bijeen komst van de Noordatlantische raad. Het onafhankelijke linkse blad „Combat" noemt de zitting van de landen der Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking over de gemeenschappelijke markt en de vrijhandelszone „dramatisch" en het rechtse blad „Aurore" zegt, dat er in de afgelopen jaren te veel de neiging is geweest de meningen De Franse minister-president, ge neraal De Gaulle, heeft maandag de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, ontvangen, met wie hij heeft gesproken over we reldproblemen. Een Franse woordvoerder zei na afloop van het onderhoud, dat an derhalf uur duurde, dat de be'de staatslieden het er over eens waren dat men inzake Berlijn een kracntige houding moet aannemen. Naast hun overleg over de raket bases en de Russische nota inzake Berlijn, hadden De Gaulle en Dulles ook gesproken over het Duitse pro bleem en De Gaulle's voorstellen inzake nauwere samenwerking tus sen Frankrijk, Amerika en Engeland. Het conservatieve Parijse blad „Paris-Presse" schreef maandag, dat De Gaulle aan Dulles Frankrijk als een grote mogendheid heeft voorge steld. Het blad drong er op aan, dat De Gaulle zijn stelling naar voren brengt, dat de Navo zijn geldigheid over de gehele wereld gaat uitstrek ken, speciaal daar waar het nodig is de communistische macht binnen de perken te houden. Het hoofd van de bacteriologi sche afdeling van de universiteit van Malakka heeft meegedeeld, dat de Aziatische griep weer terug is in Sin gapore en Malakka. Hij verwachtte, dat de ziekte zich weer over Europa en Afrika zal verspreiden. De inzittenden van een Belgisch vliegtuig dat donderdag j.l. in het Zuidpoolgebied verongelukte, zijn ge red, zo heeft het Sowjet-persbureau Tass bekend gemaakt. Het Belgische toestel had vier per sonen aan boord, onder wie prins Antoine de Ligne, schoonzoon van groothertogin Charlotte van Luxem burg, en kapitein de Gerlach, de lei der van de Belgische Zuidpoolexpe ditie. Zij hadden het neergestorte vliegtuig verlaten en een briefje ach tergelaten, waarin zij meedeelden op weg te zijn naar de Belgische basis „Boudewijn", op een afstand van 130 km. Tass deelde mee, dat een Russisch reddingsvliefeluig de vier mannen maandagavond aantrof toen zij rond een tent stonden. Het toestel landde en nam hen mee naar de basis „Bou dewijn". De mannen hadden slechts voor enkele dagen voedsel. Dit Russische toestel had al eerder pogingen gedaan om de mannen te vinden. Op de Geneefse conferentie «ver het voorkomen van onverhoedse aan vallen hebben de westelijken giste ren de nieuwste communistische voor stellen over grondcontroleposten en luchtinspecties verworpen. Volgens Reuters zegslieden waren de westelijken van oordeel, dat de voorstellen, die ook de idee van een kernwapen-vrije zóne in centraal Europa behelzen, buiten de bevoegd heid van de conferentie vallen we gens hun politieke strekking. Het Westen schijnt er overigens genoeg van te krijgen, want volgens het Russische persbureau Tass ston den de westelijke gedelegeerden er op, dat de conferentie haar werk in de nabije toekomst beëindigt zonder een datum voor hervatting van de onderhandelingen te hebben vastge steld. Tass schreef, dat „dit gedrag grote verwondering in Moskou baarde en de gedachte wekt, dat men poogt de onderhandelingen geheel tot stil stand te laten komen". Op grond van reeds gedane boekingen voor hotels verwacht men dit jaar met Kerstmis een record aantal bezoekers in Nazareth. Vorst wurgt Canada's grootste oceaanhaven Paus Johannes creëerde nieuwe kardinalen Montreal, Canada's grootste Oceaanhaven, beleeft op het ogenblik zijn koudste decembermaand sinds 15 jaar; er worden regelmatig temperaturen van 25 graden Celsius onder nul gemeten. De vitale verbinding met de Atlantische Oceaan, de rivier St. Laurens, vriest dicht en dreigt tal van schepen gevangen te houden tot vol gend voorj-ir. Deze foto toont bevroren sluisdeuren in de St. Laurens te Montreal. De sluizen worden voort durend met stoom weer ontdooid om het schutten zo lang mogelijk te kunnen voortzetten. Paus Johannes XXIH heeft 23 nieuwe kardinalen gecreëerd. 21 kardinalen waren in het geheim consistorie aanwezig. Foto: mgr. Paolo Giobbe luistert naar de pauselijk koerier mgr. dr. Jan Olaf Smit, die de officiële, door Zijne Heiligheid de Paus ondertekende, benoemingsbrief voorleest. Ten minste duizend personen heb ben maandag bij het vliegveld van Bagdad gedemonstreerd tegen de komst van de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, William Rountree. Onder zwaar gewapend militair ge leide werd Rountree's wagen via een zij-uitgang van het vliegveld naar Bagdad gebracht. Rountree arriveerde uit Cairo (waar hü met Nasser heeft gespro ken) voor besprekingen met de Iraakse regering. De afgelopen da gen is in Bagdad tegen zyn komst ge ageerd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat Rountree's auto met eieren, afval en stenen werd beko geld, nadat hij een kort beleefdheids bezoek aan de leden van de soeve- reiniteitsraad te Bagdad had gebracht Er werd niemand gedeerd. De Kabinetscrisis Prof. Beel aangezocht als informa teur. Het Kabinet der Koningin deelt mee: HJV1. de Koningin heeft aan de Mi nister van Staat prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden, en wel om na ingesteld onder zoek haar te rapporteren over moge lijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden kabinets crisis te geraken. De opdracht van prof. Beel heeft kennelijk de bedoeling de mogelijk heden van 'n kabinet zonder socialis tische medewerking te onderzoeken. Mocht die mogelijkheid niet aan wezig zijn, en de kans daarop is zeer groot, dan ligt het voor de hand, dat H.M. de Koningin de negen ministers, die hun portefeuille ter beschikking stelden (zonder ontslag te vragen), verzocht wordt te blijven en 's lands zaken te behartigen tot nieuwe ver kiezingen zijn uitgeschreven. De Tweede Kamer zal door H.M. de Koningin ontbonden worden, maar blijft in functie tot de nieuwe ver kiezingen. Inmiddels verwacht men, dat de Koningin onmiddellijk nadat het advies van prof. Beel binnen is de ontslagaanvrage van de minister-pre sident en van de andere socialistische ministers en staatssecretarissen zal inwilligen. De belastingvoorstellen zullen nl. nimmer op tijd door de Eerste Kamer kunnen worden behandeld als minis ter Hofstra blijft weigeren met de Tweede Kamer in overleg te treden. PROF. BEEL BEGONNEN. De informateur minister van Staat prof. Beel, is vanochtend met zijn taak als informateur, hem door H.M. de Koningin opgedragen, begonnen met het bestuderen van de stukken, het lezen van commentaren e.d. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Engeland zal binnenkort zes twee- motorige Fairy Gannet vliegtuigen, die gewoonlijk worden gebruikt te gen duikboten, leveren aan Indone sië. De vliegtuigen kunnen raketten afschieten en bommen en torpedo's vervoeren. De zes toestellen maken deel uit waarde van 60 miljoen pond Ster ling van de hand had gewezen. De beslissing om uitvoervergunnin gen te verlenen werd genomen na een bespreking tussen de Britse mi nister voor Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, en zijn Indonesische ambtgenoot, dr. Soebandrio, gedu rende het bezoek van laatsgenoem- de aan Londen. Tijdens de besprekingen van bei de ministers gaf dr. Soebandrio de van een order voor achttien, die door I verzekering dat zijn land geen agressieve bedoelingen jegens weste lijk Nieuw-Guinea had. Op de vraag of met andere rege ringen overleg inzake deze aange legenheid was gepleegd, zei een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken maan dagavond dat Engeland contact had onderhouden met de regeringen van Neerland en Australië over he'. le veren van wapens aan Indonesië. de Indonesische regering is geplaatst. De overige twaalf toestellen zullen later worden geleverd. Er zijn langdurige onderhandelin gen gevoerd over de levering yan deze toestellen. In Engeland zijn In donesische bemanningsleden er voor opgeleid. Tevens werd in Londen meege deeld, dat geen uitvoervergunning is verleend voor oorlogsschepen. Het Indonesische persbureau, An- tara, had eerder gemeld dat de In donesische minister van Buitenland se Zaken, Soebandrio, zou hebben meegedeeld, dat Engeland „Indone sische orders vor de levering van oorlogsschepen heeft ingewilligd". De vorige week had een lid van de Labourparty in het Lagerhuis be weerd, dat Engeland orders van In donesië voor oorlogsschepen tot een Somber weer Op de oceaan houdt de grote depressieactiviteit aan, doch deze speelt zich thans af op zeer zuidelijke breedte. Een nieuwe storing, die maandag bij de azoren snel in diepte begon toe te nemen, bevond zich dinsdagmorgen reeds bij de Spaanse noordkunst met een luchtdrukwaarde in het centrum van ongeveer 975 millibar. Het front van de vorige depressie, welke boven de Golf van Biscaye zware westerstormen veroor zaakte, passeerde in de nacht met regen ons land, waarbij ook de lucht druk nog weer wat lager werd. Er (Geldig van dinsdagavond woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NU EN DAN REGEN. Zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind J in hoofdzaak tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 17 Dec. zon op 08.43; onder 16.29; maan op 12.25; onder Hoogwaterstanden 17 Dec. v.m. 7.55; n.m. 8.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI geheel, bew. 6C. STOCKHOLM sneeuw —4 OSLO sneeuw 5 KOPENHAGEN geh. bew. 3 Mao Tse-Toeng stelt zich niet her kiesbaar als president. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken, strekt zich nu een vore van lage- Tsjen Yi, dinsdag aan het corps di- luchtdruk uit, waarin de windkrach- plomatique meegedeeld, zo wordt ten slechts gering zijn, van onze om- van welingelichte zijde vernomen. geving over Zuidwest-Engeland naar Zijn ambtstermijn loopt dit jaar af. Het partijbestuur zou Mao's be sluit vorige week woensdag hebben goedgekeurd. Mao blijft voorzitter van de partij en zal zich geheel wijden aan de lei ding van de partij- en staatspolitiek.weer voortduurt. het zeegebied ten zuidwesten van Ierland. De depressie bij Spanje zal waar schijnlijk in noordoostelijke richting verder trekken en de wind in ons land tijdelijk naar het oosten doen j draaien, waarbij het zwaarbewolkte ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regen geh. bew. zw. bew. regen regen geh. bew. regen geh. bew. on bew. onbew. regen licht bew. zwaarbew. geh. bew. geh. bew. mist licth bew. regen 11 half bew. 9 regen7 zw. bew. 15 halfbew 18 —2 Korreltje Wie alles ernstig neemt, neemt de ernst niet ernstig. (Sirius).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1