SST* Kan de diensttijd niet waf verkort worden? Eerst verlaging bouwkosten, dan pas medewerking aan huurverhoging De NRV bereidt zich voor op de wintersport lïïl nfl Spoedige verwerkelijking 5-daagse werkweek verlangd Onnederlandse strijdmethoden van benauwde Partij van de Arbeid MAANDAG 15 DECEMBER 1958 DE LfilDSE COURANT PAGINA 9 hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten een medicinale vérshapering onder vddrtdurende contrölé van hét laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam Op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar werden zaterdag, ski-lessen en -demonstraties gehouden op de „droge" baan van de Ne derlandse feisvereniging. Ook Kring Leiden in debat partijraad Op voorstel van het kringbestuur van de Katholieke Volkspartij in Am sterdam is gistermorgen op de twee de dag van de partijraadsvergadering van de KVP te Utrecht het vraagstuk van de militaire diensttijd aan de trr- de gesteld. Het kringbestuur van de KVP in Amsterdam is namelijk van mening, dat onder de bevolking ern stige bezwaren leven tegen de duur van de eerste militaire oefentijd in Nederland. Hoewel de diensttijd van achttien maanden bij verschillende gelegenheden door de Nederlandse regering is verdedigd, blijven er vol gens dit bestuur velen twijfelen aan de noodzaak hiervan. Zulks temeer daar in België de diensttijd is teruggebracht tot vijftien maanden en een verdere verkorting tot twaalf maanden wordt voorbereid. Bovendien is ook in de Duitse bonds republiek de diensttijd slechts twaalf maanden en al heeft de Westduitse minister van defensie onlangs - éen verlenging met drie maanden voor gesteld (in mindering te brengen óp herhalingsoefeningen') dan blijft dit nog altijd verscheidene maanden óm der de diensttijd in Nederland zo, be toogde het bestuur van de KVP-kring Amsterdam. De militaire deskundige in de KVP, de heer J. J. Fens, verklaarde, dat een verkö-ting van de militaire diensttijd op grote moeilijkheden stuit. De weerkracht van het militai re apparaat zou hierdoor ernstig wor den aangetast. Hij vestigde er de aan dacht op, dat wanneer de diensttijd met twee maanden zou worden ver kort, de parate eenheden op 65 pro cent sterkte komen, zodat in noodge vallen 35 procent gemobiliseerd zou moeten worden. Daarvan kan vol gens hem geen sprake zijn. De heer Fens vroeg zich wel af of voor de ca tegorie die op het ogenblik nog 21 tot 22 maanden dient, zonder de pa raatheid aan te tasten enige verkor ting zou zijn te bereiken. Dit zijn met name de reserve-officieren, de dienst plichtige onderofficieren en de tech nische specialisten. De minister voor defensie ziet éen mogelijkheid -in verkorting voor bedoelde categorie door het werven van vrijwilligers, zo zei de heer Fens. Een voorstel, dat door de KVP in middels was ingediend, om voor de derde zoon in een gezin vrijstelling te geven voor bröederdieflst, acht dê heer Fens op dit moment niet te ver wezenlijken, omdat dit drieduizend man per lichting scheelt. Kieskring Leiden. Tijdens de uitgebreide discussie heeft ook de Kring Leiden zich niet onbetuigd gelaten. Met name de heer De Kousemaker heeft gesproken over de kosten van het defensie-apparaat Deze kosten bedragen rond 1800 mil joen gulden, dat is 25 percent van het staatsbudget van 7200 miljoen gul den, voor Zuver dat de gewone dienst betreft, De prijsverhogende belastin gen, aldus de spreker, belopen 3000 miljoen gulden. Nu mag volgens hem worden gesteld, dat, waar dê kost prijs verhogende belastingen evenre dig zwaar drukken óp dê grote gezin nen, deze gezinnen ook in de kosten van 't defensie-apparaat onevenredig bijdragen. Daarvoor is temeer grond, volgens hem, nu de grote gezinnen in vele gevallen drie kinderen aan dé strijdkrachten leveren. Daarom achtte de spreker het ge rechtvaardigd, hiervoor aan die ge zinnen een compensatie te verlenen, bijvoorbeeld in de vorm van voort zetting van de fiscale kinderaftrek en van de kindertoeslag tijdens de uit oefening van de militaire dienst plicht. De militaire deskundige van de K VP-Kamerfractie, de heer Fens, heeft antwoord gegeven op een enkel on derdeel van dit betoog, waar het de aantallen 'dienstplichtigen uit grote gezinnen betrof. Hij zeiaè, dat inder daad grote gezinnen de meeste mili tairen leveren, en dan kon hij ten aanzien van het katholieke volksdeel voor uw gezondheid voor uw gezondheid (Advertentie) meedelen, dat bijvoorbeeld aan de Kon. militaire academie thans een derde van het aantal opgeleiden ka tholiek is. Bestuursraad. Na de Partijraad heeft de KVP ook een Bestuursraadsvergadering gehouden, waarbij de Kring Leiden enkele amendementen heeft verde digd ten aanzien van het ontwerp reglement op de gemeentelijke cen trales van de KVP. Ter vergadering werd met name gesproken over be staande en werkzame afdelingen. De Leidse afgevaardigde achtte het de bedoeling van de partij, dat bestaan de afdelingen ook werkzame afdelin gen Zijn. Door in een reglement te spreken van „bestaande of werk- zaamZijnde afdelingen" wordt volgens hem een onderscheid gemaakt, dat men in feite niet wenst. Na korte be spreking werd deze gedachtengang aanvaard. Enkele andere, meer on dergeschikte amendementen van Lei den werden zonder discussie op voorstel van het bestuur aanvaard. Alvorens in besloten zitting de be grotingsstukken werden behandeld heeft de vergadering enkele benoe mingen gedaan. In de partijraad wer den gekozen de heren dr H. W. J. Bosman, drs W. J. van Slobbe, drs. C. Cosijn, mr. V. Marijnen en drs. F. W. J. Krielaers; in het partijbestuur werden gekozen verklaard de heren mr. T. Brouwer te Wassenaar, alge meen secretaris van de Kath. Ned. Bóeren- en Tuidersbond en luitenant generaal Th. E. E. H. Mathon te Dén Haag, directeur van het defensie-cen trum. 109-JARIGE OVERLEDEN Een van de tweè 10®-jarigen die Nederland telde is gisteren over leden. In de namiddag omstreeks 5 uur overleed na een kortstondig ziekbed mevrouw de weduwe J. J. de Calonne-Meistei te 's-Gravenhage. Zij was op 11 november 109 jaar gewor den Nederland heeft nu nog Chrisse- meuje in Eibereen die in oktober deze hoge leertijd bereikte. Voorzitter Middelhuis op KAB-vergadering De Katholieke Arbeiders Beweging wil het vraagstuk Van de huuraan- passing niet alleen ên zelfs niet in de eerste plaats zién als een vraagstuk van huurverhoging. Zij zal ook eerst dan haar medewerking aan een ver dere verhoging vaü de huren kunnen geven, nadat een politiek van een verantwoorde verlaging van de bouw kosten haar succes metterdaad heeft bewezen. Dit verklaarde vanmorgen de heer J. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, bij dé opening van de verbondsraads- vergadering te Utrecht. De KAB, aldus dé heer Middelhuis, voelt niet6 voor een aanwending van een deel van dé zogenaamde natio nale ruimte Voor huurverhoging. Het is aan de regering én de bouwnijver heid om in 1959 aan te tónen, dat de huuraanpassingsóffers van 1957 niet tevergeefs zijn gébracht, aldus de heer Middelhuis, dié er voorts op wee3, dat in dé tussentijd de KAB gaarne wil medewerken aan 'n huur- aanpassingsplan vóór de volgende jaren. Verkapte producentensubsidie. Ook het vraagstuk van de melk- subsidie noemde de heer Middelhuis een probleem, dat voor een belang rijk deel kan worden opgelost zonder een beroep te doen op de nationale ruimte. De KAB zou in de SËR een discussie op prijs stellen over dê vraag welk deel van de zgn. consu mentensubsidies werkelijk consumen tensubsidie is en welk deel een ver kapte producentensubsidie. Daarover, aldus de heer Middelhuis zijn de ge leerden het nog niet eens. De heeer Middelhuis tponde zich op timistisch over de volkshuishouding, die, volgens hem, zich op dit ogenblik weer in een groeiperiode bevindt. De Aannemer wil niet-betaalde weg opbreken In 1956 heeft êen aannemingsbe drijf in Huissen in het wedcropbouw- plan een weg aangelegd. Aangezien de financiële omstandigheden van de gemeente tijdens de aanleg zeer moeilijk waren, maar de wegaanleg in het verband van het overige we gennet en ter omsluiting van een dichtbevolkte wijk niet kon worden uitgesteld, is tot de aanleg overge gaan zonder dat tevoren crediet werd gevraagd aan dc gemeenteraad. Dit laatste had overigen} niet veel zien, omdat de gemeente niet over vaste financieringsmiddelen beschik te. Nu dit thans wel net geval is, is aan de raad in de jongste vergadering gevraagd de gelden 17.100) be schikbaar te stellen. De vroedschap onthield echter goedkeuring tot wij ziging van de begroting uil dit jaar, omdat volgens haar de aanleg van de Wég was geëchiêd zonder vooraf gaande goedkeuring vai de raad en gedeputeerde staten. Indien de raad blijft weigeren de gelden beschikbaar te stellen, zal de aannemer, die al twee jaar op zijn geld wacht, d<_ gehele weg opbreken cn de verbruikte male-ialen terug nemen. werkloosheidscijfers töhen in 1958 van maand tot maand een kleiner wordend verschil met de cijfers van de overeenkomstige maanden van verleden jaar. Ook uit de verschillende cijfers van het bedrijfsleven blijkt, aldus de heer Middelhuis, dat er Wederom groei in onze economie zit. De verW&chtifigert, die daar blijkbaar leven met betrek king tot de toekomst, duiden in meer derheid op een geest van vertrouwen. Bij de opsomming van hetgeen, naar de mening van de KAB, gerealiseerd moet worden zei de heer Middelhuis, dat het inmiddels ingediende wets voorstel weduwen- en wezenverze kering in de loop van 1959 tot uit voering dient te komen. De econo mische mogelijkheden zijn hiervoor, volgens hem. zeker voorhanden, voor al omdat in ieder geval een belangrijk gedeelte van de benodigde premie ten laste van dê huidige AOW-premle kan worden gebracht. Met betrekking tot de wet duurte- toeslag is door de SER geadviseerd tot tijdelijke handhaving van het extra dubbeltje kinderbijslag na 1958. Aan deze duurtetoeslag, aldus de heef Middelhuis, kleven grote bezwaren. Deze zijn inherent aan het karakter van deze maatregel Wélke niet zohder meer ongedaan kan worden gemaakt. Met het totstandbfengen van de herziening van de invaliditeitsverze kering, welke in studie en voorbe reiding Is, hangt ten nauwste een her ziening van de ongevallenwetten sa men, opdat, volgens de heer Middel huis, een sluitend geheel van verze kering wordt verkregen op het gebied van de arbeidsongeschiktheid. Uitvoerig stond dc heer Middelhuis tenslotte stil bij het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting en het daarover door de SER uitgebrachte advies. De KAB, zo zei hij, verlangt, dat op de kortst mogelijke termijn een begin zal worden gemaakt met de verwer kelijking van de vijfdaagse werk week, bij voorkeur in de vorm van vrije zaterdagen. Mr Van Doorn op partijraadsvergadering: Vervroegde verkiezingen redelijk De voorzitter van de KVP, mr. II. W. van Doorn, heeft aan het slot van de te Utrecht gehouden partijraads vergadering van de KVP gewaagd van de ernstige situatie waarin ons land zich thans bevindt. Men zal, volgens mr. Van Doorn, een con structieve geest nodig hebben om uit de impasse te geraken. Het heeft er naar zijn mening alle schijn van dat de strijd hard zal gaan worden. Dit blijkt met name uit de z,l. onneder landse strijdmethode die de Socialis ten de laatste dagen hebben ingezet. In die kringen, aldus de KVP-voor- zitter, slaat men klaarbitjkkelijk het Nederlandse volk niet hoog aan in zijn onderscheidingsvermogen en goede smaak. Met nadruk consta teerde de heer Van Doorn, dat hij hier niet doelde op het ontwerp van een algemene weduwen- en wezen- verzekering, dat minister Suurhof in allerijl heeft ingediend. De heer Van Doorn noemde deze j volkomen eens haast wel opvallend. Een onneder landse strijdmethode dié beledigend voor ons volk is en met name voor gewaardeerde KVP'ers noemde de heer Van Doorn bijvoorbeeld de pu- blikatie van foto's van een KVP-Ka- merlid dat tijdens de laatste zitting van de Kamer zogenaamd de beurs berichten zat te lezen. Ook het feit, dat de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Vermeer, in zijn radiorede vrijdagavond zich veroor loofde de opmerking te maken, dat prof. Romme in de Kamer ongetwij dan hij waarschijnlijk wel is in de talrijke colleges van commissarissen, waarin hij zitting heeft, noemde mr. Van Doorn een getuigenis van een strijdmethode, die z.i. bepaald on- hederlands is. De socialisten, aldus mr. Van Doorn, voelen weinig voor vervroegde ver kiezingen. Toch ligt het volgens hcht In de rede dat deze vervroegde Ver kiezingen er komen. Daarmee dient men ernstig rekening te houden. De KVP ls hiervoor klaar, zo zei de heer Van Doorn. Over de strijdmethode zeide hij nog, dat de KVP geen aanleiding heeft om nerveus te zijn en dan ook deze socialistische strijdmethude die zij principieel verwerpelijk acht, niet zal volgen. Vertrouwen. feld wat minder zakelijk is geweest De partijraad aanvaardde tenslotte een verklaring waarin gezegd wordt dat men het met het beleid van de KVP-fractie, met name met betrek king tot de belastingwetvoorstelicn, De motie-Romme, aldus de verklaring, ging terecht uit van een aanvaarden voor slechts één jaar van de verlenging van de tijdelijke belastingsverhogingen, die tezamen op het gehele volk druk ken. De partijraad spreekt in deze ver klaring als zijn oordeel uit, dat deze motie even terecht de regering vroegtijdig in de gelegenheid te zijn de vraag van de verlenging van deze belastingverhoging te bezien ill het kader van de regeringsbeslisSlng over de maatregelen die nodig zijn in verband met de economische toe stand in het land. De meerderheid van het kabinet, aldus de verklaring, achtte de be perking van de werkingsduur der be- lastingontwerpen in de geest van de motie-Romme terecht niet onaan vaardbaar. In de verklaring wordt tenslotte het vertrouwen uitgespro ken in de katholieke Tweede Kamer fractie. OS® „Ik denk niet, dat zij erg blij zal zijn me te zien." Billy Louise stond j nog steeds bij de bessen-struik en zij had vergeten haar revolver weg te bergen. „Ik heb die beesten hierheen gedre ven, die daar beneden waren. Je bent verschvkkelijk onvoorzichtig, Charlie! Ik dacht, dat Peter cn Martny je wel beter zouden hebben ingelicht. Als een man vee steelt door de merken over te werken, is het heel dom ze dicht bij de ranch te houden, zodat een ieder ze kan zien. Het is-eh-niet door geroutineerd volk gedaan, be grijp je wel?" Haar stern klonk ge dwongen, door de minachting, die zij trachtte te verbergen. En hoewel zij glimlachte, was het een glimlach, zo als men zelden zag op het gelaat van Billy Louise. „Wat betekent dat? Overgewerkte merken? Maar, Miss Louise, ik-eh zou niet weten, hoe. „Dat weet ik. Je hebt er prutswerk van gemaakt. Iedereen zou in het donker kunnen zien, dat het het werk is van een „greenhorn". Waarom heb je het Peter niet laten doen, of Mar- thy? Jij zou het er veel beter hebben afgebracht, hè Marthy?" Arme, oude Marthy, met haar reu matische knieën en een grijze hard heid op haar lederachtig gelaat, was 't pad komen afstrompelen, en stond voor Billy Louise met haar harde hand over haar rimpelige lippen te wrijven, terwijl heur haar in grijze, vettige pieken om haar hoofd woei. „Beter dan wie? Kom binnen, Billy Louise. Ik ben erg blij, dat je weer terug bent en dat je er zo goed uit ziet, hoewel je in een van je slechte buien schijnt te zijn. Hoe is het met je moeder?" Billy Louise hijgde en werd bleek. „Moeder is dood", zei ze. „Zij over leed de negende." Zij haalde diep adem, trachtte zichzelf weer in be dwang te krijgen en ging voort, voor dat de anderen konden beginnen met haar te beklagen over haar verlies. „Maar laat dat maar rusten. Ik heb het over het vee van Seabeck, dat jul lie hebt gestolen. Ik was Charlie aan het vertellen, hoe onvoorzichtig hij is. Wist je, dat hij ze bij de rivier liet rondlopen? Een blinde zou op een mijl afstand kunnen zien, dat er aan de merken geknoeid is!" Billy Louise sprak minachtend. „Waarom heb je Charlie eerst niet een beetje op een oude huid laten oefenen, Marthy?" vroeg zij scherp. Marthy sloeg geen acht op haar sarcasme. Misschien drong het ook wel niet tot haar door. „Gharlie heeft nog nooit een merk overgebracht, Billy Louise", verklaarde zij op haar korte manier. „Oh, dan vraag ik hem excuus. Heb jij het gedaan?" „Nee, ik heb evenmin ooit zo iets gedaan. Ik weet trouwens niet waar je het over hebt." „Wie deed het dan?" Billy Louise keek de oude vrouw genadeloos aan. „Ik weet het niet." Marthy stak haar hand uit om een paar van die lange, grijze pieken weer vast te steken. „Wel, allemachtig!" De ernstige, grijze ogen van Billy Louise gingen wijd open over de onbeschaamdheid van die woorden. Als zij haar dat wilden wijsmakenl „Zo is het, Miss Louise. Dat is het punt, waar wij zelf gaarne achter willen komen. Peter en ik vonden dat vee in de heuvels, mot ons merk over een V heen gebrand. Op mijn woord van eer, geen van ons weet, wie het gedaan heeft." „Maar zij zhn hier. „WelCharlie maakte een hopeloos gebaar. Z'n ogen zagen haar openhartig aan. „Wij kondéft dê merken rtiêt uit wissen; wat konden we anders doen? Ik dacht dat iemand ze daar in de heuvels zou kunnen zien, en het zou moeilijk zijn een man te overtuigen; u ziet, dat we u zelfs niet kunnen overtuigen! Maar, niemand van ons heeft aan die merken geknoeid, Miss Louise. Ik denk, dat degene, die hier vee gestolen heeft, dê verdenking op ons heeft willen laten vallen. Ik ben een vreemdeling in het land. en ik ken het klappen van de zweep nog niet zo heel goed; lk ben een gemak kelijke prooi." „Ja, dat ben je zeker!" In Bllly Louise's stem klonk duidelijk ver ontwaardiging, doch de vaste zeker heid van zijn schuld begon te wan kelen. „Om gestolen vee hierheen te brengen „Het scheen inij toe, dat ze hier veiliger waren dan ergens anders", merkte Charlie naief op. „Nooit komt hier iemand, die wij niet kennen. Ik stel me zo voor, dat de kerel, die deze merken, overge- brand heeft, nooit heeft kunnen dro men, dat wij de beesten naar de Cove zouden brengen. Heus, Miss Louise, ik zou wel iets beters weten dan ons merk op vee Van Seabeck te zetten en dan te gaan zitten hopen, dat het niet ontdekt wordt. Als ik vee wilde stelen, zou ik het niet op die manier doen.'1 Billy Louise keek onzeker naar hem, en daarna naar Marthy, die haar grimmig stond aan te kijken. Zij wist niet, wat zij moest denken, en zij liet dat blijken. „Hoe bedoel je dat.... de werke lijke dieven", begon zij aarzelend; en aarzelen was geen geestelijke hoeda nigheid van Billy Louise. „Ik bedoel, wat lk zeg", Charlie's manier van optreden werd natuur lijker, meer vol zelfvertrouwen. „Ik heb heel wat rondgereden ln de heu vels en ik heb enkele dingen gezien. En ik heb een idee, dat de kerel zich niet op z'n gemak voelt." Hij zag haar verbleken bij het woord „kerel", en hij ging verder, met een plotselinge opwelling van vertrouwen. „Billy Louise, hebt u nooit, toen u daar boven in de Jones Canyon rondreed, met al die diepe kloven, hebt u toen nooit zoiets gezien als 'ncorral?" Billy Louise had veel moeite haar schrik niet te verraden. Zij beet op haar lippen. „Waar is het ongeveer? vroeg zij, zonder hem aan te zien. En dan: „Ik dacht, dat je eerst alles zou onderzoeken, alvorens Iemand te be schuldigen." „Zeker! Maar wanneer ze mij er voor op willen laten draaien: en lk beschuldig toch niemand in het bij zonder. De corral is aan het hoofd van een kleine, stijle canyon, daar, waar de grote canyons beginnen. Als u die kant eens uit komt, moet u er eens een kijkje gaah nemen. Daar,,, voeg de hij er grimmig aan toe, „vonden Peter en ik het vee, vlak bij die cor ral." Charlie Fox ontmoette haar blik en in zijn ogen las zij medelijden, ja, medelijden met haar. „Wanneer dat zo mocht zijn", zei hij heel vriende lijk, „zal ik wachten tot ik heel zeker van mijn zaak ben, voor ik de man noem. En ik ben nog niet helemaal zeker, dat ik het zelfé dan zou doen uit zelf-verdediging. Dat is ook de reden, waarom ik het vee hier bracht. Ik wilde niet in een positie geplaatst worden, waarin ik genoodzaakt zou zün terug te vechten Billy Louise's gehandschoende vin gers gleden over haar revolver en zij stak het wapen weer in het holster. j,Ik heb Surbus gedood, Marthy", zei zij dof. „Ik moest het wel doen. Hii viel me aan." Marthy wendde zich verschrikt om, naar de plaats die Billy Louise met haar blik aangaf. Z\] had de hond daar niet zien liggen, verborgen als hij was door een bessenstruik. Marthy gromde en de spieren van haar oude, harde gelaat trilden van aandoening. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5