S)e CcidóeSou^cMit Socialistische ministers bieden ontslag aan mm j radio en televisie S Kamer ging „onaanvaardbaar" van ministers niet uit de weg Motie-Romme lang debat aangenomen Paus brak er 'ns uit VEEL WIND HOE wordt het weer? VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14585 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon: Directie. Ahonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 GEEN DICTATUUR ïfi KTu de slag geleverd is, waartoe de P. v. d. A. reeds zolang de voorbereidingen had getroffen, zit Nederland met een volkomen over bodige en een midden in de par lementaire werkzaamheden on gewenste kabinetscrisis. Zelfs de minst politiek-aangeleg- den in den lande zullen het „door" hebben, dat de P. v .d. A. bij deze crisis alleen maar aan haar eigen belang heeft gedacht. Er waren, zelfs als men de achter grond van de eisen van mr. Burger op de Fakkeldragersdag mede in het geding betrekt, geen zaken van groot landsbelang bij betrokken. Tegenstellingen, meningsverschil len zullen er in een democratisch als het onze altijd bestaan, maar deze tegenstellingen zouden niet tot een botsing hebben behoeven te lei den, indien de P. v. d. A. daar niet op had aangestuurd. De socialisten zagen, na de ver kiezingsuitslag, meer heil in de oppo sitie dan in regerings-verantwoorde- lijkheid. Als een partij in de opposi tie is, kan zij van alles eisen, zonder deze eisen in te lossen. De P. v. d. A. had ernstige verliezen geleden en wil deze met schettermuziek terug halen. De voorzitter van de Kath. Mijn- werkersbond, de heer Dohmen, heeft dat op zijn manier aldus weergege ven: „De P. v. d. A. heeft deze ernst gewild. Want als zij zo nog een paar jaar was doorgegaan, zou ze bijna op de fles zijn geweest'. Om de handen vrij te krijgen voor een felle actie, daartoe was nodig, dat de socialistische ministers, die in dit en vorige kabinetten zulk, mach tige sleutel-posities innamen, ver dwenen. Het is dus bepaald niet zo, dat de andere partijen de socialistische mi nisters hebben gewipt. De socialisti sche ministers zijn aan de dijk gezet door de Pv.d.A. zelf, opdat de partij in de oppositie kan gaan. Het partijbelang gevoed door een opgeschroefde inbeelding over eigen macht heeft de overhand gehad op het landsbelang. Dit is in een democratisch land ondemocratische politiek. Een land als Frankrijk was er bijna aan be zweken. De samenwerking op brede basis, welke voor ons land niet onverdien stelijk heeft gewerkt en de aange wezene is en blijft, heeft zulk een ge duchte knak gekregen, dat zij erdoor verlamd is. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat de KVP bij het nastreven van de brede basis-politiek, welke zij zag als een landsbelang, niet tot het uiterste is gegaan. Als de Kamer deze keer voor een P. v. d. A.-gril had gebogen, dan zou zij bij een eerstvolgende gezochte gelegenheid, opnieuw geprest wor den onder het juk door te gaan. Een dergelijke-dictatuur van één partij heeft de meerderheid der Ka mer terecht onaanvaardbaar geacht. Het kabinet der koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen op het Huis ten Bosch de minister-president, dr. W. Drees, ontvangen. Dr Drees heeft aan de koningin een brief met ontslagaanvrage van de minister van financiën over handigd, benevens een brief waarin, in aansluiting daarop, hijzelf en de ministers van Justitie, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en de staatssecretarissen drs E. H. van der Beugel, mr. dr. A. A. van Rijn en M. van Veen aan de koningin eveneens hun ontslag verzoeken en inhoudende de mededeling, dat de overige ministers en staatssecretarissen in verband met deze ontslagaan vragen hun portefeuille ter beschikking van Hare Majesteit stellen. De koningin heeft de verzoeken in beraad genomen en de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten. De koningin gaat thans de gebruikelijke adviseurs raadplegen Het is heel logisch, dat daarbij de gehele situatie zal zijn betrokken. Men kan geen beslissingen verwachten, voordat H. M. dit overleg heeft gepleegd". Dit zeide vanochtend minister-president bij het verlaten van Huis ten Bosch, voor de beantwoording van verdere vragen verwijzende naar het officiële communiqué. Dr. Drees herhaalde, dat op dit moment nog geen', beslissingen kunnen worden genomen. Het onderhoud, dat H. M. de Koningin met de minister-president had, duurde ruim vijf kwartier. H. M. was kort voor tien uur in Huis ten Bosch aangekomen. Dr. Drees was klokslag tien uur gearriveerd. De socialistische ministers hebben dit ontslag aangeboden, als gevolg van het feit, dat de meerderheid in de Tweede Kamer verlenging tot twee jaar van tijdelijke belasting maatregelen niet wenste te aanvaar den. Minister Hofstra had van deze verlenging een „portefeuille-kwes tie" gemaakt. Zijn geestverwante ambtsgenoten verklaarden zich soli dair. De katholieke en protestantse minsters namen geen ontslag. Zij lieten dus aan de koningin van morgen na het officiële bezoek van de minister-president aan het Huis ten Bosch, de mogelijkheid open, de nog zitting hebbende ministers te verzoeken de lopende zaken af te handelen en zo spoe dig mogelijk een nieuwe verkie zing uit te schrijven. Na de ver hitte debatten in de Kamer gis teravond en een vergadering van de ministerraad was dit ontslag 't resultaat. Indien de kabinetscrisis aan leiding geeft tot vervroegde ver kiezing prof Romme en prof Oud hebben eerder al eens sug gesties in deze richting gedaan dein betekent dit, dat deze niet vóór maart 1959 gehouden kun nen worden. Dit is vastgelegd aan de termijnen, die de kieswet - voorschrijft. Hoogtepunt in het debat gistermid dag in de Tweede Kamer was de stemming over de motie Romme, waarin het geschil tussen meerder heid van de Kamer en de minister van financiën gekristalliseerd was. Zoals bekend heeft prof. Romme de ze motie in een milde en tegemoet komende toon gehouden, juist om een toenadering tussen het standpunt van de Partij van de Arbeid en de meerderheid in de Kamer mogelijk te maken. Stemming. Met alléén de stemmen van de PvdA en de beide communistische fracties tegen gistermiddag is deze motie met 88 tegen 55 stemmen aan genomen. Zij was ingediend naar aanleiding van de wetsontwerpen van minister Hofstra tot verlenging van de tijdelijke verhoging van een aantal belastingen. Vóór de stemming had minister Hofstra aangekondigd, dat hij politie ke consequenties zou verbinden aan het aanvaarden van deze motie. In antwoord op vragen van prof. Oud had voorts minister-president dr Drees medegedeeld, dat in het kabi net wél eenstemmigheid bestond ten aanzien van de wenselijkheid van de tweejarige verlenging van deze tijde lijke belastingen, doch niet ten aan zien van de opvatting dat de kabi netskwestie zou moeten worden ge steld, indien de wetsontwerpen niet in hun oorspronkelijke vorm zouden worden aangenomen. Dr Drees voeg de daar onmiddellijk aan toe, dat het aannemen van de motie niet alleen het heengaan van minister Hofstra zou betekenen, doch dat de overige socialistische leden van het kabinet in dat geval zeker niet aan zouden blijven, hetgeen de gehele basis van het kabinet zou raken. Tijdig. In de motie van prof. Romme wordt de regering uitgenodigd de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen de vraag van de al dan niet-verlenging over het jaar 1960 van de tijdelijke Dr Drees wil geen tweede MacDonnald worden «lil; Dr. W. Drees verklaart, dat de socialistische ministers zietr niet langer aan het kabinet gebonden achten. belastingverhogingen te bezien in het kader van de regeringsbeslissin gen omtrent de materie, waarover door de SER naar aanleiding van de adviesaanvrage van de regering van 16 september 1.1. zal worden gerap porteerd. Prof. Romme verduidelijkte daarna, dat hij met dit „tijdig" be doelde een tijdstip, dat in ieder ge val voor het zomerreces ligt. Verhit debat. Aan de stemming over de motie en het amendement van de vaste com missie voor financiën over het beper ken van de verlenging van de tijde lijke verhoging van de vennootschaps belasting tot één jaar (dat met gelij ke stemmenverhouding werd aange nomen), was een soms verhit debat voorafgegaan, dat bijna vier en half uur duurde en herhaaldelijk door in terrupties werd onderbroken. Alle fractieleiders namen aan dit debat deel, waarbij niet alleen de sterk uiteenlopende zienswijzen van de fracties over de belastingvoorstellen werden toegelicht, maar ook de poli tieke tegenstellingen zoals de binding van de regeringspartijen aan het ka binetsprogramma een grote rol speel den. Geen verzoening. In de gespannen sfeer in de vergaderzaal van de Tweede Ka mer, waar het kabinet achter de regeringstafel was vertegen woordigd door premier Drees en minister .Hofstra, deed de leider van de Ohristelijk Historische Kamerfractie, de heer Tianus, nog een vergeefse verzoenings poging. Hij zei de redelijkheid van de argumenten van minister Hofstra te erkennen, doch de ar- nenten van de Kamermeer- .eid wogen voor hem zwaar der. Hij stelde de vraag of het niet mo gelijk was voor de minister om in overleg met de vaste Kamercommis sie voor financiën alsnog een uitweg te zoeken. In dat geval zouden de stemmingen over motie en amende menten kunnen worden aangehou den. „Wijs beraad", aldus zeide hij, „is beter dan brokken". Minister Hofstra reageerde hierop met te ver klaren, dat voor nieuw overleg alleen aanleiding zou bestaan, indien er een kans op de overeenstemming zou zijn hetgeen hij zeide niet te kunnen zien. (Zie ook discussie elders in dit blad). TREINONGELUK IN ENGELAND Twee mensen zijn om het leven gekomen en dertig gewond bij een merkwaardig ongeluk tussen Liver pool en Manchester. Een personentrein reed op een grote grijper die van een kraan was afgevallen en op de spoorbaan was terecht gekomen. Verscheidene rij tuigen ontspoorden. Even later reed een tweede perso nentrein op de ontspoorde wagons van de eerste in. Nog drie uur na het ongeluk waren de reddingsploegen bezig met het zoeken naar slachtof fers. Van tien van de ongeveer der tig gewonden is de toestand ernstig. De spoorlijn is geheel gestremd. NA AANRIJDING OVERLEDEN In de Dr. Noletstichting te Schie dam is gisteravond overleden de vijf jarige Hendrikus Lansbergen uit Ke- thel (gem. Schiedam). Het ventje werd zondag j.L op de Vlaardinger- weg te Kethel door een personenauto aangereden, toen hij, bang voor een hond, plotseling de rijweg opliep. toen Perkins kootteer probeerde weg te wassen ontdekte hijde kunstmatige kleurstof HET KOSTBARE TOEVAL door een weddenschap kwam Hutchinson op het idee omspiegels in vuurtorens te bouwen "ei toen Nobel een fles jstof liet vallen kte hij daardoor htet middel omdeze springstof minder jewarli^ktemakerv De loods verlaat het Schip van Staat Dr. W. Drees verlaat het gebomy van de Tweede Kamer. Paus Johannes, die te kennen heeft gegeven dat hij beslist niet de gevan gene van het Vaticaan wil zijn, heeft dezer dagen incognito een tochtje per auto in de omgeving van Rome gemaakt. Buiten medeweten van zijn naaste medewerkers men wist niet beter of hij zou een wandeling in de tuin van het Vaticaan gaan maken heeft hij zich naar Monterotondo, 20 km ten noorden van Rome, laten rij den. Hij heeft daar een korte wan deling gemaakt, door niemand her kend. DOLLE ONDERNEMING Vier Engelse ballonvaarders onder wie een vrouw zijn donder dagnacht op de Canarische eilanden opgestegen voor een vlucht van een 5000 km over de Atlantische Oceaan naar een punt tussen Honduras en Brits Guyana. Men verwacht dat de tocht een tot drie weken zal duren, maar heeft voor alle zekerheid voed sel voor drie maanden in de ballon gondel opgeslagen. In noodgevallen blijft de gondel drijven. Twee pedaalpropellers moeten de ballon in de juiste koers houden. Het betrouwbare adres voor l?ll jllVV Een gordel van lagedrukgebieden strekt zich uit van Nova-Zembla en de Baltische staten via onze omge ving naar het westelijke deel van de oceaan. Nabij de Azoren ligt daarentegen een hogedrukgebied. Tussen deze luchtdruksystemen komt nog steeds een zeer krachtige westelijke stro ming voor. Hierin bewoog een sto ring met zeer grote snelheid over de oceaan en bereikte vanochtend Ier land. Ze nam daarbij nog voortdu rend in diepte toe. Deze depressie zal het weer in Nederland gaan beïnvloe den. In verband daarmee wordt er veel wind verwacht, terwijl er tij delijk ook regen zal vallen. Doordat de wind naar het westen draait, zal de temperatuur een stijging onder gaan. Advertentie Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). STORM Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot stormach tige wind en langs de kust tijde lijk storm tussen zuid en west. Stijging van temperatuur. 13 Dec. zon op 08.39; onder 16.28; maan op 10.31; onder 20.05. Hoogwaterstanden 13 Dec. v.m. 5.n.m. 5.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 15 C. STOCKHOLM onbewolkt 17 OSLO geheel bewolkt 11 KOPENHAGEN onbewolkt 3 ABERDEEN regen 4 LONDEN mist 2 AMSTERDAM geheel bew. 2 BRUSSEL geheel bewolkt 5 LUXEMBURG geheel bew. 3 PARIJS regen 6 EORDEAUX geheel bew. 12 GRENOBLE regen 3 NICE onbewolkt 9 BERLIJN sneeuw 2 FRANKFURT geheel bew. 4 MüNCHEN regen 2 ZüRICH geheel bewolkt 3 GENèVE regen 3 LOCARNO onbewolkt 4 WENEN geheel bewolkt 1 INNSBRUCK sneeuw 0 ROME onweer 10 AJACCIO half bewolkt 8 MADRID half bewolkt 11 MALLORCA licht bewolkt 14 ALGIERS niet ontvangen Korreltje Het is met het leven als met een re devoering; het komt meer op de in houd dan op de lengte aan. (Laurillard).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1