DUINSTREEK EN TRALIE SCHUDEL's Jenever De raad van Leidschendam sprak zich uit tegen „Plan Wilsveen" VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 HILLEGOM Kath. bond van bejaarden. De katholieke bond van bejaarden en ge pensioneerden St. Joseph hield don derdagavond een feestelijke bijeen komst in hotel Sistermans, naar aan leiding van het voorbije Sinterklaas feest. De heer S. Warmerdam, voorz., bracht in herinnering dat het volgend jaar in het begin van de maand april het eerste lustrum van de afdeling Hillegom zou worden gevierd. De vie ring zal worden voorafgegaan van een triduum op maandag en dinsdagavond en dan op de d.o.v. woensdag met een H. Mis, met algemene H. Communie, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt zal worden ingezet. Des avonds zal er dan een feestavond zijn. Verder deel de hij mee dat er nog wel enige fi nanciële zorgen waren voor deze fes tiviteiten, maar hij twijfelde er niet aan of deze zouden wel worden opge lost. Daarna trad het jeugdorkest uit de Zilk voor het voetlicht. Zij hebben door muziek en zang en anderzins deze avond tot een genoeglijk feest gemaakt. KATWIJK Op de rand van de afgrond Door het aanleggen van een diep- riool in de Valkenburgse weg is de weg voor auto's in een allesbehalve behoorlijke toestand. Vooral in de avonduren is het daar danig uitkij ken. Dat ondervond de bestuurder van een personenauto die met z'n gewone gangetje door de afrastering reed. Het bleef bij materiële schade. Stichting sportbeoefening der Katwijkse industrieën" In „Stella Maris" vergaderden woensdagavond, 10 december j.l., vertegenwoordi gers van de personeelsverenigingen van de CAR Industrie, Fa. Gebr. Zwitser, Kistenfabriek Guldemond en Kunstharsfabriek Synthese N.V. De personeelsvereniging van Ge meentewerken had bericht van ver hindering gestuurd. Tijdens deze vergadering werd be sloten, over te gaan tot de oprichting van een „Stichting Sportbeoefening der Katwijkse Industrieën", waarbij zich ook andere geïnteresseerden "kunnen aansluiten. Het belangrijkste doel van de op richting van deze Stichting is door sportbeoefening een gezonde geest in de verschillende Katwijkse bedrij ven te bevorderen en eventueel con tacten aan te knopen met andere in dustrieën buiten Katwijk. Verder zal men trachten gezamen lijke problemen op te lossen, o.a. de moeilijkheden om geschikte speel velden te krijgen. Van ieder aangesloten bedrijf zul len twee personen, waarvan er één lid moet zijn van de bedrijfsvoetbal vereniging, zitting krijgen in het be stuur van de Stichting. Het adres van het voorlopige se cretariaat van de „Stichting Sport beoefening der Katwijkse Indus trieën" is p.a. Voetbalclub Synthese, •Industrieweg 6, Katwijk aan Zee. Gemeenle Kaiwijk HONDENBELASTING Voor het eerst in 1959 zullen geen aangiftebiljetten voor de hondenbe lasting worden uitgereikt. De in 1958 ten kohiere gebrachte houders van honden worden voor 1959 voor hetzelfde aantal honden, naar dezelfde onderscheiding ambts halve aangeslagen, tenzij vóór 31 jan. 1959 wordt aangetoond, dat in de aan slag wijziging behoort te worden aan gebracht of geen aanslag opgelegd. Aangiften, schriftelijk aan burge meester en wethouders, dan wel mon deling of telefonisch ter secretarie, afd. financiën. Aangiften van hen, die houder wor den van één of meer honden, dienen te worden gedaan op aangiftebiljet ten, welke kosteloos ter secretarie, afd. financiën, verkrijgbaar zijn. (Advertentie) bemerkt, dat ergens nog ratten zijn, wordt dringend verzocht onmiddel lijk gemeentewerken te waarschu wen. Zij beschikken thans over een nieuw en nog krachtiger werkend verdelgingsmir' 'el, n.l. cumarfine en over het personeel, dat speciaal ge ïnstrueerd is om dat middel toe te passen. NOORDWIJK Schaaknieuws „Daniël Noteboom". In de selectiecompetitie van de Noordwijkse Schaakvereniging „Da niël Noteboom" zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Groep A. A. de Boerds. R. C. de Lange 01; P. BedijnJ. Schoenmaker 10, J. TurkD. de Putter 10; J. Turk ds. R. C. de Lange 10. Groep B: H. MeyerJ. Sleeboom 10; J. van den BoschG. Marijt afgebr.; A. AlgraH. Meijers 01; J. SleeboomJ. van den Bos VaVs: F. Hoek—L. W. Turk 0—1. De stand in grep A is: 1. J. Turk 7 uit 7; 2. ss.. R. C. de Lang 6'/s uit 9; 3. P. Bedijn 6 uit 8; 4. J. J. Bizot 5 l/i uit 7. NOORJ>WIJKE»wnUT De jongeren in de KAB kwamen bijeen. Het bestuur van de plaat selijke afdeling der KAB heeft het moeilijke, maar noodzakelijke initia tief genomen om tot een grotere bin ding van de jonge arbeiders te gera ken. Daartoe waren donderdagavond de jongere leden van de afdeling bijeen geroepen om eens met George de Vos, de vroegere diocesaan leider van de Kajotters van gedachten te wisselen over alles wat met de jeugd in deze tijd raakt of althans moet raken. Dat de avond in menig opzicht een succes is geworden, is naast het initia tief van het KAB-bestuur, voor een groot deel te danken aan de inspi rerende woorden van De Vos, die niettegenstaande zijn tegenwoordige- functie van wethouder van Rotter dam of misschien juist daardoor met hart en ziel nog steeds de opgroeiende arbeidersjeugd de wegen naar vol wassenheid en zelfstandigheid wil wijzen. Als de KAJ, die in Noordwijkerhout niet meer in leven is, mogelijk bin nenkort weer in het leven wordt ge roepen, dat heeft de avond daartoe de beslissende stoot gegeven en is de begrijpelijke teleurstelling van het be stuur over de geringe opkomst volko men misplaatst geweest. Pakjesavond bij de KAV. Dat St. Nicolaas niet alleen de kleinen trekt maar in even grote ma'f ook de oude ren, bleek woensdagavond, toen de goed-heilig man op bezoek kwam bij de dames van de KAV. Toen onder het zingen van de be kende Sinterklaasliedjes de Sint met zijn Pieten (ze werden door de Sint zelf zijn „pieternellen" genoemd) de zaal binnenkwam, was de goede stem ming er volledig in. Na een korte toespraak, waarin hij zijn tevredenheid uitdrukte over de activiteiten van bestuur en leden moesten verschillende dames voor de Sint verschijnen en werden pluimpjes en vermaningen rijkelijk uitgedeeld. Gelukkig kwaim de vermaarde zak er niet bij te pas. Na he' vertrek van Sint Nicolaas werd onder leiding -i de Pieternel len en met speciaal verlof van de Sint de avond verder gezellig door gebracht. Bijzondere vermelding ver dient de huishoudshow, die dooi en kele leden werd vertoond. Alles met elkaar een kostelijke avond, die de KAV-leden bijzonder veel plezier bracht. De ontwikkeling van ons dorp. Op uitnodiging van de r.-k. Midden standsvereniging alhier zal de heer J. A. M. Pijnenburg, gemeente-secre taris, op dinsdag, 16 december a.s. des avond om 8 uur in de zaal Van der Geest komen spreken over „De ontwikkeling van Noordwijkerhout'. Een ieder die belang heeft bij ie ontwikkeling van zijn woonplaats wordt aangeraden deze zo uiterst be langrijke vergadering bij te wonen. RIJNSBURG VER. KLEINHANDEL IN BLOEMEN EN PLANTEN Het was voor de „Vereniging van kleinhandelaren in bloemen en plan ten" te Rijnsburg een belangrijke vergadering welke gisteravond werd gehouden. Belangrijk speciaal omdat er een principiële beslissing moest worden genomen over het lidmaat schap van de „Nederlandsche Ver- eeniging van Middenstanders". Een jaar of vier geleden had de vereni ging zich daarbij aangesloten, me nende dat het een orgaan was dat de onderscheiden middenstandsbonden overkoepelde. Het was verschillende leden echter door het lezen van het verenigingsblad geblekpn, dat deze vereniging een levensbeschouwing nastreefde welke met de hunne be langrijk verschilde zodat zij daarvan geen lid wensten te blijven en om uittreding vroegen Nadat voorzitter J. Schild een overzicht had gegeven over de verrichte werkzaamheden van voornoemde bond, die het ge wenste resultaat, nl. een zetel in het hoofdbestuur van het bedrijfschap, hadden opgeleverd en die ook in meer particuliere zaken een goede activiteit had ontplooid, werd na dat diverse leden zich hadden uitger- sproken en zich verontschuldigden dat zij zich niet genoeg op de hoogte hadden gesteld besloten, als ver eniging uit deze bond te treden De mogelijkheid blijft open voor die le den, die wel lid willen zijn, zich persoonlijk te laten inschrijven bij een der vier organisaties. De vereni ging zélf zal dit niet doen. Bij de aanvang van de vergadering was de voorzitter maar slecht te spreken over de opkomst, maar later viel dit nogal mee. Hij deelde mede, dat de secretaris, de heer W. v. d. Mey, door ziekte verhinderd was. Twee nieu we leden werden geballoteerd. Als vertegenwoordiger in het hoofdbe drijfschap, branche bloemen en plan ten was aangewezen de heer Mistel en als diens plaatsvervanger de heer J Schild. Na langdurig en moeizaam onder handelen was de voorzitter als toe schouwer aanwezig geweest bij het vakexamen in Aalsmeer. Hem was daarbij opgevallen dat vooral aan het vak „Plantenkennis" in Rijns burg aandacht dient te worden be steed. Hij had zich reeds verstaan daarover, met het hoofd van de Tuinbouwschool, de heer G Docter, en er zal hierover een zij het be scheiden plaatsje in de proefklas sen worden ingeruimd. Ook zal in de toekomst meer aandacht moeten worden besteed bij het onderwijs aan handelskennis. De heren W v. d. Mey, C. v. d. Eykel Nzn., P Ravensbergen en S. Star, die aftredend waren, werden mei grote meerderheid herkozen als bestuurdslid. STOMPWIJK 14 WONINGEN IN UITBREIDINGS PLAN AANBESTEED Wegens ziekte van de architect, de heer G. A. de Ruyter te Leidschen- dam, is door de heer 't Hoofd, van de dienst van gemeentewerken gis termorgen namens de R.K. Woning bouwvereniging „Don Bosco" in café „Het Blesse Paard" alhier open baar aanbesteed: het bouwen van 3 blokken woningen, totaal bevatten de 14 woningen met schuren, op een terrein aan de Meerlaan in het uit breidingsplan „Stompwijk". Er wa ren 10 gegadigden welke van hoog naar laag als volgt hun prijzen op gaven. L. Zandvliet, Wassenaar 242.780.72; Gebr. v. d. Haas, Leid- schendam-Stompwijk 240.400; G. A, Baaten, Leidschendam 239.980; J. Schouten, Leidschendam 239.800 N. Tetteroo en Zn. Leidschendam 239.800; C. M. Spindler, Rotterdam 227.500; De Lange en v. d. Plas, Oegstgeest 224.860; N. Overdevest, Zoeterwoude 224.850, Slechts 10 verschil tussen de laagste inschrij ver en de opvolger. De gunning is aangehouden. VALKENBURG Toneeluitvoering Dinsdag- en woensdagavond gaf de toneelgroep „Valkenburg Z.-H." een opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven „Het meisje met het leeuwenjong" door Hans Nesna. De baten van deze avonden waren bestemd voor de stichting van het dorpshuis. De heer N. Ouwersloot, voorzitter van het comité „Stichting Dorpshuis" opende deze feestavonden en heette allen van harte welkom, in het bijzonder de leden van de toneelgroep Valken burg, die zo'n goed voorbeeld gaven om tot de stichting van een dorps huis te komen. Hij wekte andere verenigingen op, dit voorbeeld te volgen. Hierna ging het doek open en konden de vele aanwezigen ge nieten van een spel, dat met grote geestdrift en toewijding opgevoerd werd. Zowel voor de toneelvereni ging als voor het comité „Stichting Dorpshuis" was het een succesvolle avond. WASSENAAR KANTONGERECHT GAAT RESUL TATEN VAN „ELEKTRONISCHE VERKEERSCONTROLE BEOORDELEN. Dinsdagmiddag 16 december zullen voor het Haagse kantongerecht de eer$te overtredingen van de maxi- mufri-snelheidsbepalingen worden behandeld, die werden geconstateerd met behulp van een nieuw elektro nisch apparaat van de Wassenaarse verkeerspolitie. Het apparaat, waar mee tot nu toe op kleine schaal ge- HAAGSE POLITIERECHTER. VERDUISTERING, OPLICHTING EN MISHANDELING. Zes maanden gevangenisstraf vor derde de officier van jusitie bij de Haagse Politierechter tegen een chauffeur uit Leiden, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering, oplichting en mishandeling. De chauffeur handelde op een ge geven moment in brood- en tafel messen, waarmee hij langs de hui zen leurde. Aanvankelijk droeg hij de opbrengst goed af aan zijn op drachtgever, maar later stak hij het geld in eigen zak. Door deze verduistering kreeg hij ook moeilijkheden thuis, waar het toch al niet al te best ging, en zijn vrouw zette hem buiten de deur. De chauffeur plaatste toen een huwe lijksadvertentie, waar een Haagse weduwe op reflecteerde. De kennis making kwam tot stand, de verdach te zei, dat hij niet getrouwd was en het paar ging meteen maar een week uit. Verdachte betaalde aanvanke lijk, maar toen hij geen geld meer had leende hij twintig gulden van de vrouw, om benzine en sigaretten te kopen. Het derde was mishandeling van een ambtenaar bij het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden. Toen ver dachte op 19 mei meende dat deze ambtenaar hem tegenwerkte in het verkrijgen van steun was verdachte woedend geworden. „Ik heb hem al leen maar een beetje door elkaar geschud", zei verdachte. De ambte naar getuigde echter dat het wel een beetje anders was geweest. De officier van justitie merkte op, dat de verdachte geen nieuweling in het vak is. Hij is vaker veroordeeld, maar deze feiten zijn wel bijzonder ergerlijk. Tenslotte veroordeelde de politierechter de verdachte tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.k. reclassering. DISTILLEERDERIJ - LEIDEN soort elektronisch brein, onderge bracht in een eenvoudig kastje. Bij het apparaat behoren twee dun ne kabeltjes, die op een afstand van 2 meter over de weg gtspannen wor den. Zodra een voertuig het eerste kabeltje raakt, ontvangt het appa raat een impuls, en dit herhaalt zich zodra het twee kabeltje gepasseerd wordt. De tijd, die verloopt tussen de eerste en de twee impuls wordt door het elektronisch brein feilloos omgerekend in de gereden snelheid. Deze snelheid wordt op een wijzer plaat aangegeven. Het apparaat kan ook zo worden afgesteld, dat het alleen reageert op overtredingen. Wordt het gebruikt op een weg in de bebouwde kom, dan stelt men het af op 50 km. Passeert een auto of motor met een lagere snelheid van de maximaal toegesta ne 50 km, dan gebeurt er niets. Over schrijdt een passerende weggebrui ker de snelheidsgrens, dat gaat er een rood lampje branden en wijst de wijzer de gereden snelheid aan. De Wassenaarse politie heeft intus sen met succes proeven genomen met een volautomatische controle van de snelheid. Daartoè werd het nieuwe elektronische apparaat gekoppeld aan de camera's van het Traffipax- foto-apparaat, dat de Wassenaarse verkeerspolitie enige jaren geleden in gebruik genomen heeft. Zodra de maximum-snelheid overtreden wordt, stelt het elektronisch brein de came ra in werking. De camera fotogra feert niet alleen het motorrijtuig, maar ook de wijzerplaat van de elek tronische snelheidscontroleur en bo vendien de wijzerplaat van de tacho meter, die bij het Traffipax-apparaat behoort en die niet alleen de datum, maar ook de preciese tijd van de overtreding aangeeft. Alle benodigde werkt werd, bij wijze van proef, j gegevens voor een proces-verbaal geeft feilloos de snelheid aan van elk passerend motorvoertuig. Het is een Afwijzende motie werd aangenomen NOOP'-ïWIJKERHOUT Rattenverdelgingsactie. In de komende week zal in Noordwijker hout een algemene verdelgingsactie van ratten plaats vinden, waarvoor ieders medewerking wordt ingeroe pen. Volgens deskundigen, die een spe ciale studie van het rattenprobleem hebben gemaakt, herbergt ons land bijna evenveel ratten als mensen. De schade, die deze dieren toebrengen wordt door deze deskundigen ge schat opgeveer 140.000,per nacht ofwel ruim 50 miljoen gulden per jaar. Bovendien vormen de ratten een permanente bedreiging van de volksgezondheid. Volgende week dus komt het per soneel der gemeente huis aan huis informeren of men last van ratten heeft en als dit het geval is zullen scilla-tabletten worden verstrekt. Het is uiteraard de bedoeling, dat deze tabletten op door de ratten be zochte plaatsen worden neergelegd. Deze scilla-tabletten zijn voor mens en huisdier met uitzonde ring van knaagdieren absoluut ongevaarlijk, zolang er tenminste geen voorraadje van verorberd wordt. Het is van het grootste belang, dat het gestelde doel de vernietiging van alle ratten volledig wordt be reikt. Daarom dient ook na deze algeme ne actie aandacht geschonken te wor den aan de ratten wering. Pijpen en gaten, waar de ratten op hun roof tochten gebruik van maken, moeten dichtgestopt worden. Voedsel en res ten van voedsel moeten voor de rat ten onbereikbaar worden opgebor gen. De gemeenteraad van Leidschen dam heeft gisteravond zijn verwon dering uitgesproken over de minis teriële nota aan de volksvertegen- doordiging, inzake het plan Wils veen. Daarin wordt volgens de raad ten onrechte vermeld dat het plan Wilsveen de goedkeuring heeft o.a. ook van Leidschendam. Niets is min der waar, aldus de heer G. Kranen burg (Prot. Chr.), want de gemeen teraad is over dit plan niet om ad vies gevraagd. Wel heeft het college van b. en w. zich daarmede accoord j verklaard maar de raad heeft geen uitspraak gedaan. Ieder, die na de algemene actie j Na over de houding van b. en w. zün verwondering te hebben uitge- i sproken, ontwikkelde spr. de bezwa ren welke speciaal van agrarische i zijde tegen het plan worden inge- bracht omdat de landbouw en vee- teelt door dit plan zozeer in het nauw worden gebracht dat zij ver- stikt zullen worden door de nieuwe j stad met zijn uiteenlopende proble- men. Spr. diende een motie in, waar- j in namens de raad ernstige bezwa- ren worden ingebracht. Deze bezwa- I ren werden door zijn fractiegenoot, I de heer Westerouwen van Meeteren, I nader toegelicht. Ook de fractie van 1 de KVP sprak bij monde van de heer Copray een afwijzend woord i over Wilsveen en hij voegde daaraan toe. dat naar zijn mening de agra- i riërs ten slotte doodgedrukt zullen I worden. Leidschendam heeft reeds I veel voor de belangen van Den Haag gedaan. Er zijn vele huizen gebouwd welke door Hagenaars zijn bewoond, terwijl de uitbreidingsplannen geba seerd zijn op de agglomeratie. Leid schendam heeft daarenboven voor het Haagse recreatiegebied aan de Vliet ongeveer 160 ha. beschikbaar ge steld, terwijl de nog te bouwen 2000 woningen voor het merendeel door Hagenaars betrokken zullen worden. Spr. gaf dan ook namens zijn fractie steun aan de motie De heer Koerts (VVD) meende zijn stem daarvoor niet te kunnen geven. Voor hem was het probleem te omvangrijk om reeds nu daarover een oordeel te kunnen vormen. Hij zal dan ook op persoonlijke overwe gingen niet met de motie meegaan. De heer Boone (P.v.d.A.) was van oordeel, dat Leidschendam de na tuurlijke ontwikkeling van Den Haag r.iet kan tegenhouden en had om deze reden geen bezwaar tegen de motie. Burgemeester Banning gaf daarna de reden aan waarom b. en w. zich in principe met het plan Wilsveen accoord hadden verklaard. Spr. ver wees naar een aantal gemeenten, welke zich door annexatie veilig heb ben weten te stellen voor hun uit breiding. Tegenover deze gemeenten is Den Haag in een uitzonderingspo sitie geplaatst. Het is bekend dat Den Haag niet mag annexeren. Uit een ingesteld onderzoek is komen vast te staan dat Den Haag in 1960 geen woningen kan bouwen voor de arbeiders. Het is dus vanzelfsprekend dat de stad naar andere middelen heeft moeten uitzien :n uit bestuur lijk oogpunt zijn b. en w. met het plan Wilsveen accoord gegaan, niet echter con amore maar nolens volens. Wat de ingediende motie betreft, meende spr., daartegen bezwaar te kunnen maken omdat daarin geen af keuring tegenover b. en w. wordt uit gesproken. De motie werd daarna z. h. st. aangenomen met alleen de stem van de heer Koerts tegen. De motie zal ter kennis worden ge bracht aan de ministers Struyken en' Witte en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Voor de bijeenkomst was ditmaal een bijzonder grote belangstelling op de publieke tribune en daar de bij eenkomst tot laat in de avond voort duurde werden de gasten op de tri- bine kosteloos op een kop koffie ont haald. Overige zaken De woning Van Ruysdaellaan werd verhuurd aan de heer W. P. van Baren. De boerderij Mauvelaan 9, bestaande uit bouwmanswoning, stallen schuur, boomgaard en tuin met daarchterliggend weiland, totaal groot 14.6.13 ha., werd voor een jaar verpacht aan de heer A. C. Koot voor 2598,—. De pachtontbinding van boerderij „Freddie's Hoeve" aan de Van Ruysdaellaan uitkomende op een bedrag van 157.714,werd zonder stemming aangenomen. Uit recreatief oogpunt werd besloten een voetpad aan te leggen langs de Veursestraat- weg tussen „Hulp en Heil" en de Veurse Achterweg. De kosten zijn ge raamd op ƒ4550,Als bestuurslid voor Maatschappelijke Hulp werd ge kozen de heer J. J. van Veen in de plaats van de heer C. J. van Hei ningen. Bij het voorstel om mede werking te verlenen aan de r.k. Jon gensschool te Stompwijk voor de aankoopo van meubilair enz. ontspon, zich een debat. Gevraagd werd waar om het schoolbestuur eerst nu met het verzoek komt en niet bij de aan vang van het schooljaar en wat de kosten zullen zijn voor de gemeente. De heer Copray legde uit dat het hier een pprincipe-besluit is. Als de raad de gevraagde medewerking ver leent dan moet het schoolbestuur zich met b. en w. in verbinding stellen en de benodigde kosten opgeven. Als b. èn w. hiermede accoord gaan, waarover de raad geen zeggenschap heeft, dan eerst kan "het schoolbe stuur tot aanschaffing overgaan. het kenteken van de overtredende auto incluis, staan dan op één foto. De overtredingen, die dinsdagmid dag a.s. behandeld zullen worden, zijn niet op deze wijze geconstateerd. Het apparaat stond opgesteld in de Van Zuylen van Nijeveltstraat, op enige afstand van de uitgelegde ka beltje. De betrokken automobilisten, die de snelheidsgrens van 50 km overschreden werden, toen het rode lampje op het kastje was gaan bran den, aangehouden door een politie man, die zich bij het apparaat be vond. Deze wijze van controleren kan echter alleen worden toegepast op niet al te drukke wegen. Op de Rijks straatweg zou deze controle bijvoor beeld veel moeilijkheden opleveren; vandaar dat de Wassenaarse politie gezocht heeft naar een manier om de resultaten van de controle op foto's vast te 'eggen. Nadat enige maanden geleden het het nieuwe elektronische apparaat voor Justitie-autoriteiten gedemon streerd was, heeft de Justitie aan een Over het voorstel tot beschikbaar- deskundige opdracht gegeven tot een stelling van een krediet t.b.v. denanu,ap7ot toAknicrh nn/i0»«iL. «««- nauwgezet technisch onderzoek naar bouw r.k. Kleuterschool werd breesde betrouwbaarheid van de door het van gedachten gewisseld. De ouder- elektronisch brein verschafte gege- commissie o. 1. scb°ol en de o. kleu- vens Verwacht mag worden dat de terschool alsook het bestuur van resultaten van dit onderzoek in de volksonderwijs had een brief mge- zitting van a s dinsdagmiddag be- zonden, waarmede bevreemding kend gemaakt zullen worden, uitgesproken, dat op het terrein dat door de gemeente was toegezebd voor Zwemdiploma's voor de .Zilver- de bouw van een openbare kleuter- meeuuc„.. Van de 23 Ieden van school nu een r k. Kleuterschool ge- de RK Zwemvereniging „De Zil- bouwd zal worden. De voorzitter vermeeuwen" die dezer dagen in het wees er op, dat, als genoemde schrij-Wassenaarse sportfondsenbad proe- ^ihtiiv'pnnflrht?rwPffe ven hebben afgelegd voor de zwem- ■iSA™. lïS.I «"Ploma's C en D, hebben er 21 het begeerde diploma behaald. Voor het vers zich eerst tot b. en gewend, hun schrijven had kunnen blijven want op het ter-I rein waar de r.k. kleuterschool ge-' projecteerd is zal ook een openbare kleuterschool gebouwd worden als daarvoor van hogerhand toestemming wordt verleend. Voorlopig staat deze school nog niet op de urgentielijst zo dat b. en w. omtrent het tijdstip van de bouw niets definitief kunnen zeg- D-diploma slaagden Lily Sutorius, Joke Olyslagers Gonny Bloemendaal, Jeanette Engles, Jopie Schoorl, Pie ter Sutorius, Roland Hendriks, Hans Smeets, Jan Jongma en Nico Brede- rode, voor het Vroom, Klazien TE ROTTERDAM DRIE MAN AAN DE DOOD ONTSNAPT. In deAert van Nesstraat te Rotter dam is vanmorgen op circa dertig meter hoogte de vloer van een aan takels hangende stelling doormidden- geknapt. Op de stelling stonden drie mannen en lagen circa honderd bak stenen. De gehele zaak bleef hangen, omdat zich rond de stelling een zeil doek bevond. De mannen zagen kans zich aan een ladder en touwen vast te grijpen. Via het dak konden zij zich in veiligheid brengen. Het ongeval speelde zich af in het centrum van Rotterdam. Het uiteinde van een dertien verdiepingen tellend flatgebouw moest bij gepleisterd wor den en van het dak af hingen twee kabels. Hieraan hing de stelling, die met behulp van een mechanisme door de mannen op de stelling zelf op en neer kon worden gehesen. Vanoch tend waren zij enige meters onder de dakrand aan het werk, op een hoogte van circa dertig meter. Van het dak af hing gelukkig een stalen ladder naar beneden. Op zeker ogen blik knapte de vloer onder hun voe ten doormidden. Om de steenslag op te vangen was sinds enige dagen een zeildoek rond de stellage gehangen en dat is hun geluk geweest. De hele zaak bleef zodoende bij elkaar en de mannen zagen daardoor kans zich te redden. Werkloosheidscijfers in stad en omgeving Eind november 1958 was de stand van de werkeloosheid, geregistreerd in het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden als volgt: (De cijfers hebben betrekking op de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude). Mannen: 1957 1958 Gebied nov. okt. nov. Leiden 540 706 747 Prov. Z-H. 8315 12865 13211 Overzicht van de werkloosheid per beroepsgroep: 1958: Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Textielarbeiders Land- en tuinbouwarb. Transportarbeiders Kantoorpersoneel Losse arbeiders nov. 28 190 De werkeloosheid onder mannen vertoont, in weerwil van het herfst seizoen, gedurende de laatste maan den slechts een geringe stijging. Ein de november bedroeg het aantal als werkloos geregistreerde personen 747, tegen 706 op einde oktober. Van deze 747 personen waren er slechts 122 onder normale arbeidsvoorwaarden werkzaam op objecten voor aanvul lende werkgelegenheid, 70 op objec ten, vallende onder de Gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling en 18 op een object voor hoofdarbeiders. De voor de tijd van het jaar uiter mate geringe toeneming van de werk loosheid is vnl. een gevolg van de iets afgenomen activiteit in de bouw nijverheid en in de landbouw. Aan genomen kan worden dat behalve de gunstige weersomstandigheden ook een lichte verbetering van de con junctuur er toe hebben bijgedragen, dat het. werkeloosheidspercentage op einde november nog slechts 1.85 van de totale mannelijke beroepsbevol king bedroeg, hetgeen wijst op een P-dinlnmn- Katia verbetering van de arbeidsmarktsitu- KntiXrg, Til» SUfA-V-W-. Y"" de provincie de bouw nieis aeiimuei Kunnen zeg- JonBma Marian Zppppt-s Adq v h "ssel, felly Noordover, Ursula Si*-' een tweede roltrommelvuilniswagen voor ƒ44.000,— en tot het aanleg gen door de Vliet van een tweede gastoevoerleiding naar Veur, kosten 14.000.—. Zonder enige bespreking ging de raad accoord met de bouw van een prot. christelijk bejaarden centrum aan het Laantje van Koerts. De aanvrage van de tafeltennisclub „Veni Vidi Vici" om subsidie werd afgewezen. Besloten werd de sala riëring van det wethouders' ingaande 1 januari 1958 te verhogen van ƒ2600,op ƒ3000,per jaar, alsook tot het aangaan van een geldlening groot ƒ767.000 tegen 4% welk be drag bestemd zal worden voor de bouw van derioolwaterzuiveringsin- stallatie. Tot vakonderwijzer lichame lijke oefening werd benoemd de heer G. Kolleman te oVorburg, thans werkzaam aan de technische school te Zutyhen. gers, Kees de Greef, Arnold Ver- kley, Michael Driessen en Jacques Parlevliet. Geen filmvoorstellingen van bond zonder naam Een viertal open lucht-filmvoorstellingen onder aus piciën van de Bond Zonder Naam, die waren aangekondigd voor maan dag 15 t.m. donderdag 18 december zal geen doorgang vinden omdat B. en W. geen vergunning hiervoor hebben verleend. U nadert een oversteekp aats voor voetganger*. Zuid-Holland is het werkloosheids percentage thans 1.7, voor geheel Nederland 2.50. De werkgelegenheid in de metaal nijverheid weet zich op het peil van de vorige maanden te handhaven; er zijn aanwijzingen welke op een licht herstel in deze bedrijfstak wij zen. In de textielnijverheid heerst gro te bedrijvigheid. De bouwnijverheid vertoont, in weerwil van de overi gens geringe stijging van de arbeids reserve als gevolg van het seizoen, een gunstiger beeld dan het vorig jaar. Einde november stonden 121 vrou welijke arbeidskrachten als werk loos ingeschreven, tegen 105 op 31 oktober. De vraag overtreft echter het aanbod; dit geldt zowel voor de textielindustrie als voor de sector huishoudelijke diensten en, zij het in geringere mate, ook voor kantoor personeel.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12