Onder invloed van „kruideniers-tij" verzet boekhandel de bakens Toon Hermans' auto werd „geleend" KORT IS HET HAAR MET KERSTMIS HOOFDZAAK? Gemeenteraad van Wassenaar over de uitbreiding van Den Haag Geen woningnood voor prins Akihiio DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Meer verkoopplaatsen Het lawaai dat I? ontstaan rond het verkopen van ocketbooks door kruideniers, heeft »n ieder geval het voordeel, dat er een Ingrijpende ver nieuwing ga at komen in de wereld van de bockhandel. Op de buitengewone vergadering van de Nederlands^ boekverkopers bond, die gistermiddag te Utrecht werd gehouden is een vergaande liberalisatie in de boekenverkoop aangekondigd, die de boekverkoop vooral op het platteland een ruimere plaats wil geven, meer mogelijk heden wil bieden dan voorheen aan nieuwe vestigingen ten plattelande en die er voorts op gericht is, méér verkooppunten voor het boek te scheppen. Joy-riders hebben zich over de auto van de bekende cabaretier en liedjeszanger Toon Hermans ont fermd. Toen Toon dinsdagavond op namen in een Hilversumse gramo- foonplatenstudio liet maken, kreeg hij tijdens de repetities het verzoek om zijn wagen, die hij op de oprit van de studio had laten staan, ergens anders te zetten. Toen hij buiten kwam bleek dat al niet meer nodig: de auto was verdwenen. Er bevond zich in de wagen o.m. filmmateriaal, dat betrekking had op de komende speelfilm van Toon Hermans. Toon was bij deze ontdekking zeker niet zo vrolijk gestemd als doorgaans het ge val is. Woensdagavond heeft de Hilver sumse politie de wagen aan de rand van het Spanderswoud teruggevon den. Het aantal bedrijven in ons land met werktijdverkorting neemt nog voortdurend af. Zo werd in november krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergunningen tot verkor ting van de werktijd in 323 (v.m. 363) ondernemingen door 10.942 (13.161) mannen en 1388 (1722) vrouwen kor ter gewerkt. In totaal werd door de mannen 485.996 (645.561) uur en door de vrouwen 54.361 (80.367) uur minder gewerkt dan bij een 48-urige werk week het geval zou zijn geweest. Het gemiddelde aantal werkuren per week per werknemer ten aanzien van wie de vergunning gebruik werd gemaakt bedroeg 37,0. In november bedroeg het aantal uren overwerk in fabrieken en werk plaatsen, gemaakt krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergun ningen, naar raming 547.062, tegen 547.360 in oktober. Vorig jaar bedroe gen deze cijfers resp. 819.994 en 871.167. HERZIENING SULFIETVERBOD IN GEHA-vT MOGELIJK De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal zich nader be raden over zijn verbod tot het ver werken van sulfiet in gehakt. Door het toevoegen van sulfiet behoudt het gehakt een frisse kleur. Volgens de voorzitter van het Pro- duktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, die dit gistermorgen in Utrecht heeft meegedeeld, hebben enkele bestuursleden van 't produkt- schap de minister duidelijk gemaakt, dat argumenten als misleiding van het publiek en schadelijkheid voor de gezondheid onvoldoende zijn voor de motivering van een verbod. In een motie heeft de vergadering hierna het bestuursbel.id goedge-. keurd. Van de 725 leden waren er1 slecht! 430 opgekomen. Van hen stemden slechts elf tegen de motie. LIJK AANGESPOELD. Bij de noorderpier te IJmuiden is gisteren het stoffelijk overschot aangespoeld van een ongeveer 18- jarige jongeman. Naar alle waar schijnlijkheid is het een jonge Duit ser, die de afgelopen zomer tijdens het zwemmen bij Zandvoort is ver dronken. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ml „Brasil Star" (15/ 12); Australië: ss „Nuddea" (18/12); ms „Nestor" (20/12); Brazilië ms „Brasil Star" (15/12); Canada ms „Byklefjell" (15/12); ss „Kerkedijk" (17/12); ss „John Sergeant" (20/12): Chili: via New Vork (17/12); Indo nesië ms „Balong" (18/12); Ned. An tillen ms „Prins der Nederlanden" (18/12); ms „Poseidon" (19/12); Suriname: ms „Doria" (17/12); Unie van Zuid Afrika en Z. W. Afrika: ms „Pretoria Castle" (19/12); Brits Oost Afrika ss „La Bourdonnais" (19/12). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. Om Het Zwitserse parlement heeft woensdag zijn goedkeuring gehecht aan een plan om een tunnel van 5.900 meter onder de Grote St.-Bern- hard te leggen. De kosten worden ge raamd op 44 miljoen Zwitserse fran ken (ongeveer 87 miljoen gulden). Dit plan voor een rechtstreekse weg verbinding tussen Parijs en Milaan via Lausanne vormt het Zwitserse antwoord op het Frans-Italiaanse project voor een tunnel onder de Mont Blanc. Elisa Volta Mantovani, bijge naamd „de koningin van dj trapéze", aan wie tsaar Nicolaas II als eerbe wijs een trapéze van goud aanbood, is dinsdagavond op 86-jarige leeftijd te Florence overleden Zij begon haar loopbaan op vijfjar.ge leeftijd en trad bijna vijftig jaar in de gehele wereld op. Tijdens een tournee in Amerika liep zij met haar Franse leraar Blon- din over een stalen draad, die boven de Niagara waterval was gesnannen. De Iraelische posterijen heb ben ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de V. N.-verklaring in zake de rechten van de mens, een postzegel uitgegeven, waarop in zes talen staat: „Hebt uw naasten lief gelijk uzelve". De 53-jarige Pete McKenzie heeft de gevangenisautoriteiten te Dallas (Texas) gevraagd, of hij weer opgesloten kan worden. Hij was vorig jaar vrijgelaten na een gevangenis straf van 34 jaar te hebben uitgeze ten wegens een in 1323 gepleegde moord. Het leven buiten de soliede gevangenismuren is hem bar tegen gevallen. „Het is dezelfde wereld niet meer", zo klaagde hij woensdag, „Je kunt niemand meer vertrouwen De 80-jarige heer C. Hóogen- boom uit Den Helder is gisterochtend op de Jan Verfailleweg met zijn fiets onder een militaire auto geraakt en later in het gemeente-ziekenhuis aan zijn ernstige verwondingen overle den. Ter hoogte van de R. K. begraaf plaats werd de bejaarde wielrijder verrast door een windstoot, die de hoed van zijn hoofd rukte. Hij begon hierdoor te slingeren en botste tegen een tegemoetkomende militaire wa gen. Volgens de politie treft de be stuurder geen schuld. Gym-demonsiraiie voor prins Fahd mm Bij K.B. is verleend de ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan W. van Hoof, (kloosternaam broeder Lam- bertus) broeder-overste in het kloos ter der paters Montfortanen te Schimmert (L.) HUURTOESLAG BIJ LOON. De regering heeft besloten de huur- toeslag voor het overheidspersoneel niet meer per halfjaar (vooruit) uit te keren, maar maandelijks of we kelijks als toeslag op salaris of loon. Deze toeslag wordt voorlopig niet in de pensioengrondslag opgenomen. Tevens zal de algemene loonsver hoging van 1956 van 6 voor alle ambtenaren in de normale bezoldi ging worden opgenomen aldus meldt de „Tel". Itrsm en Rhenmatisch? Doe dan toeh eens oen bloedzuiverende knor. Met Kruschen Salts. Al tientallen Jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloed zuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. ZIJN VROUW DOODGESLAGEN. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 46-jarige postbo de G. V. uit Monster (Z.-H.) veroor deeld tot een gevangenisstraf van ze ven jaar met aftrek van voorarrest wegens zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. De postbode had op 2 april jl zijn echtgenote met een hamer op het hoofd geslagen en haar daarna de keel dichtgeknepen. Hij was die mid dag, toen hij zijn vrouw hielp by de schoonmaak, in woede uitgebarsten door een onvriendelijke opmerking van zijn vrouw en had haar enige malen met een hamer op het hoofd geslagen. De vrouw, die op een lad dertje stond, viel er af en begon he vig te gillen. Verdachte zegt, dat hij toen in angst een hand op de mond van zijn vrouw had gelegd, maar bij deskundig onderzoek waren blauwe plekken op de hals gevonden en het onderzoek van de longen had uitgeT wezen, dat zij aan verstikking was overleden. De postbode werd vrijgesproken van het primair ten laste gelegde: moord en an het secundair ten laste gelegde: doodslag. De officier van justitie had veertien dagen geleden wegens moord een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek gevorderd. Prins Fahd Al Feisal, die een kort bezoek aan Amserdam brengt, heeft woensdagochtend de Beatrixschool in de Sara Burgerhartschool bezocht De leerlingen van de zesde klas van de school gaven voor de prins een gymnastiekdemonstratie, waarvan de bijgaande foto een beeld geeft. Z0ETERW0UDE Frans Brakkee sprak voor Jongerencontact Met een geweldige sprong in de nieuwe richting tot culturele vor ming, is het Jongerencontact in het leven geroepen waaruit onder auspi ciën van dt Interdiocesane Jongeren- staf voor het seizoen 1958/1959 de cyclus Bonte Verscheidenheid, vier onderling geheel verschillende avon den, wordt gebracht. De inzet van deze reeks beant woordde wat betreft het gaan in de nieuwe richting zo volkomen, dat wij kunnen getuigen van ver overtreffen van de gestelde verwachting. De inleider'van deze avond, Frans Brakkee, behandelde het onderwerp over de menselijke verhoudingen in onze tijd met de titel: Ik, Jij en die ander, zo onverbloemd, dat uit de gedachtenwisseling, wel geen rechts- streeks verwijt dan toch wel de op vatting van een voor onze jonge ren te revolutionaire schildering van de feiten was te beluisteren. Hoe het zij, het zeer groot aantal jongens en meisjes hebben naar de krachtige, o.i. wel eens té rauwe, taal moeten luisteren en deze moe ten verstaan; zodoende is Frans Brakkee's woord geen roepende stem in de woestijn geweest. Integendeel ic menig dood begrip, omtrent de menselijke verhoudingen en nog meer over het bezitten en vormen van eigen persoonlijkheid door deze boeiende, populaire en overtuigende inleiding, tot leven gewekt. Kort en duidelijk ving de spreker aan met een bewijsvoering, dat een mens alleen niet bestaan kan en dat er een groot verlangen bestaat naar menselijk contact. Dat we elkaar no dig hebben blijkt het beste als er in een gezin iets niet klopt, dan komt de spijt over het gebeurde. Hiermede begon spr. in vele facetten van het menselijk leven, onverbloemd, niets sparende, ook niet van de menselijke instellingen en in de Kerk, zover het de menschelijke besturing betreft, de verhoudingen van mens tot mens, uit te tekenen. Brakkee toonde zich, ook in het gesproken woord, als kunst schilder, want het was alsof.hij van elike gruwel in de menselijke ver houding een karikatuur tekende. Daartegenover werd elke goede verhouding in zijn betoog een lieflijk schilderij, waardoor de contrastvor ming zo eerlijk werkte tot ieders overtuiging, dat er bij ieder onzer en ook in het algemeen bestaan van de mens nog zo veel hapert. Geestigheid en ernst vormde zich tot een boeiend geheel van de los staande onderdelen van het betoog waarin wel zeer vele oude vastge roeste begrippen werden losgetrapt. Kostelijk waren de toepassingen op de dingen van onze tijd uit de para belen van de barmhartige Samari taan en de Samaritaan se vrouw. De simpele gedachtenwisseling wist spr. ook weer uit te buiten tot ver heldering van de begrippen. Hierbij frappeerde vooral de uitspraken om trent het bezitten van een eigen per soonlijkheid en het steeds weer wij zen op handelen naar eigen geweten Na de pauze vertoonde spr. een als De meesters van de Parijse kapkunst hebben niet stilgezeten. Met het oog op het komende Kerstfeest toonden zij hun nieuwste ideeën, zoals links een met rozen opgemaakt kapsel van Luc Francineau en rechts een eveneens met bloemen versierd kapsel van Pierre Charbry. kunstkenner uitgekozen serie pro-1 jecties van beroemde schilderijen, die stuk voor stuk de menselijke ellende en ware liefde tot elkt-nder uitbeeld den. Ook de daarbij gegeven beschou wing waren uiterst leerzaam. Nico Schouten dankte de heer Brakkee en vroeg voor de drie vol gende avonden op 28 jan, 21 februari en 20 maart waarop „Goed wonen", „Experimenteel filmprogramma" en „Telepathie en Hypnose op de pro gramma's staan een grote belangstel ling. HAZERSWOUDE VRACHTWAGEN EN PERSONEN AUTO OP ELKAAR INGEREDEN Gistermorgen omstreeks 9 uur reden op de Rijksstraatweg alhier 'er hoogte van de machinefabriek )e Jong, een vrachtauto, bestuurd loor een persoon uit Almelo, komen de uit de richting Alphen en een personenauto, komende uit de rich ting Leiden, en bestuurd door een procuratiehouder uit deze gemeen te, in volle vaart tegen elkander op. De procuratiehouder uit Leiden werd door dokter Blauwendraad uit Koudekerk aan de Rijn behandeld en naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd met o.m. ernstige verwon dingen aan de borstkas. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur van de vrachtauto een voor hem rechts van de weg geparkeerd staande an dere vrachtauto voorbij reed, ter wijl de personenauto aan de andere kant naderde. Door het gladde weg dek hielp remmen op het laatste mo ment niet meer. Vooral de personen auto was aan de voorzijde zeer ern stig beschadigd. Ook de vrachtauto liep schade op. Door de aanrijding was de rijbaan geblokkeerd, waar door het nodig was het verkeer ach terom de aldaar staande koffietent „De Rijnstreek" te leiden. Kath. Vrouwengilde Een late maar echt gezellige Sint Nicolaas- avond heeft 't Katholiek Vrouwen gilde gisteravond gehouden in het parochiehuis. Om 8 uur opende de presidente de avond en onder 't zingen van een Sinterklaaslied kwam de goede Sint binnen, vergezeld van 2 Zwarte Pieten, die een mand met heel veel pakjes bij zich hadden. Toen de stemming er goed in was werden de pakjes uitgedeeld door de Sint en zijn knechten en door de da mes met vreugde open gemaakt. In de pauze was er een verloting, die nog ruim 40,opbracht voor de kas. Hierna werd er door enige da mes een voordracht gehouden. Er was zelfs een lied gemaakt op 't Gilde. Ook Zwarte Piet vertelde nog een leuk verhaaltje. Mijnheer pas toor sprak een woordje over de ad vent als voorbereiding op het Kerst feest en spoorde de dames aan om allen de Gulden Mis bij te wonen volgende week woensdag. In de vergadering van de Wasse- naarse gemeenteraad heeft zich gis- tèren een uitvoerige discussie ont- wikeld over de z.g. I.Z.A.-regeling, een intercommunaal instituut voor ziektekostenverzekering voor de ambtenaren, waarbij ook Wassenaar sinds enige jaren is aangesloten. Voorgesteld was, in deze regeling en kele wijzigingen aan te brengen in brengen in verband met de gestegen ziektekosten. O.rn, zou de salaris- grens boven welke geen premie ge heven wordt, verhoogd worden van 10.000 tot 12.000. Mr. G. C. v. Dijk (V.V.D.) maakte hiertegen bezwaren. Als de lasten voor het I.Z.A. hoger zijn geworden dan is het onbillijk de stijging van deze kosten af te wentelen alleen op de hoger gesalarieerde ambtenaren. In dit geval zou eerder de premie over de gehele linie verhoogd moe ten worden. Spr. constateerde hier een versterking van het nivellerings element, waartegen hij ernstige be zwaren heeft. Hierover ontwik'-elde zich 'n lang durige discussie. Mh. dr. W. F. van Gunsteren (Prot. Chr.) merkte op, dat er tegen de argumenten van de heer Van Dijk weinig is in te bren gen. De heer C. E. van den Berg (K-V.P.) wees erop, dat met het oog op de in de loop der jaren gestegen salarissen een verhoging van de premiegrens toch niet onbillijk ge noemd kan worden. De heer Van Dijk legde de nadruk op het verschil tussen de verplichte sociale verzeke ringen, waarbij het optrekken van de loongrens inderdaad gebruikelijk is en dit soort verzekeringen, dat in de vrijwillige en in de particuliere sfeer ligt Wethouder dr. J. J. M. Veraart (K.V.P.) wees erop, dat bij het in het leven roepen van de I.Z.A.-rege ling het karakter te geven andv-P ling de bedoeling heeft voorgezeten deze regeling het karakter te geven van een sociale verzekering. Besloten werd, de voorgestelde wij zigingen te aanvaarden met de aan tekening, dat een deel van de raad de motivering voor hei, verhogen van de salarisgrens niet kan onderschrij ven. „De Wittenburg". Tegen het beëindigen van 't huur contract van Kasteel De Wittenburg had de raad geen ezwaren. De heer S. J. van den Bergh (V.V.D.) stelde de vraag of er een redelijke moge lijkheid aanwezig is, het kasteel te verhuren of te verkopen. Lukt dat niet, dan zal de gemeente dus f 10.000 inkomsten per jaar derven. Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) herinnerde er aan, dat deze buitenplaats met an dere buitenplaatsen gekocht werd met het oog op de recreatiebelangen. Kan men daarnaast \et kasteel ex ploiteren, dan gaarne. Maar bij het verhuren of verkopen ervan zal toch rekening gehouden moeten worden met de bedoeling, waarmee dfe bui tenplaats gekocht werd. Wethouder mr. dr. J. Hazeberg (Prot. Chr.) antwoordde, dat er naar zijn mening zeker de mogelijkheid aanwezig is, een huurder of koper voor het kasteel te vinden. Wellicht zal dat niet binnen drie weken ge lukken. Maar de bedoeling is toch, als de gelegenheid zich voordoet en een redelijke prijs geboden wordt tot verhuur of verkoop over te gaan. Na een korte discussie werd beslo ten bij de Kroon in beroep te gaan tegen een beslissing van Ged. Staten, welk college geen goedkeuring heeft gehecht aan een z.g. afwijkings bevoegdheid van burgemeester en wethouders in verband met het uit breidingsplan Zijlwatering. Wethou der Hazenberg zeide, dat het college van B. en W. de uitspraak van de Kroon in deze met vertrouwen tege moet ziet. Ook de nieuwe gasleveiingsover- eenkomst met Leiden vrerd na het stellen van enkele vragen aanvaard. Het voorstel om medewerking te verlenen aan de plannen van een Haagse bouwondernemer, die in het uitbreidingsplan Zijlwatering een 64-tal huurflats gaat bouwen, werd voorlopig van :'e agenda afgevoerd omdat eerst nog enkele nadere ge gevens moeten worden verkregen. Districtsvorming in Haagse agglomeratie. Tenslotte werden de door mr. C. A. van Gorcum (P v.d.A.) in de vorige raadsvergadering gestelde vragen over het standpunt van Wassenaar ten aanzien van de districtsvorming in de Haagse agglomeratie beant woord. Voor zover b. en w. bekend, aldus het antwoord, is nóch tijdens de be sprekingen van de verschillende be langhebbende gemeentebesturen nóch op ander niveau ooit gedacht aan ex pansie van de Haagse agglomeratie te verstaan als verruiming van de woongelegenheid ten behoeve van de Haagse stedengroep op Wasse naars gebied. Zulks is volkomen be grijpelijk omdat in Wassenaar, gelet op het eigen karakter van de ge meente en op de zeer beperkte aan wezigheid van voor bebouwing in aanmerking komende gronden ten enenmale de mogelijkheid ontbreekt in huisvesting anders dan van eigen ingezetenen of van als Wassenaarse gegadigden erkenden te voorzien. Zo gezien kan dan ook niet gezegd wor den dat het Wassenaarse belang ge baat is by het streven tot 't afleiden van de expansie van de Haagse ag glomeratie in oosteliijke richting. Over de door de heer Van Gorcum aangeduide „belangen die de betref fende gemeenten hebben, met name in zoverre deze op Wassenaars gebied liggen" antwoordden B. en W., dat uit deze redactie moet worden afge leid dat de vragensteller hier doelt op het vraagstuk van de recreatie. Ten deze moge worden opgemerkt, aldus het college dat het gemeente bestuur getoond heeft een open oog te hebben voor de bevrediging van de recreatiebehoeften niet alleen van eigen ingezetenen, maar ook en vooral van die van inwoners van an dere gemeenten. B. en W. verklaren gaarne bereid te'zijn het sinds jaren gevoerde be leid ook in de toekomst te volgen. De heer Van Gorcum merkte na de beantwoording van zijn vragen o.m. nog op, dat hij bij het tellen ervan het oog gehad heeft op de situatie die ontstaan zal als het gebied van de Haagse agglomeratie geheel vol gebouwd zal zijn. Spr. vreesde dat er dan een druk op Wassenaar zou ont staan, waardoor deze gemeente ge dwongen zou worde haar bouw programma, dat nu ingesteld is op een periode van 15 a 20 j,jeii, sneller te verwezenlijken, dan voor het be lang van Wassenaar en het geheel wenselijk zou zijn. De burgemeester, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen antwoordde, dat het college van B. en W. deze vrees niet deelt. Deze Maquette toont het nieuwe huls voor kroonprins Akihito van Japan en zijn aanstaande echtgenote. Het ultra-moderne gebouw zal in Tokio komen te staan en 620.000 Amerikaanse dollars kosten. Zo spoedig mogelijk zal aan de bouw begonnen worden en men hoopt het complex eind volgend jaar gereed te hebben. Het 2250 mJ grote gebouw is in drie gedeeltes verdeeld: links het deel voor officiële functies, het woongedeelte (rechts voorgrond) en kantoren (achtergrond).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8