De verlenging tijdelijke verhoging der belastingen Bedrijfsaalmoezenier Geraets sprak over Spanje Voor woningwet of particuliere bouw: Noordwijks grond is bijna „op" Hond oorzaak van dodelijk ongeluk DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 TWEEDE KAMER Hedenmiddag heeft de Tweede Ka mer de behandeling voortgezet van de wetsontwerpen verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen alsmede maatre gelen met betrekking tot de vervroeg de afschrijving en de investerings aftrek en verlenging van de tijde lijke verhoging van enige belastin gen alsmede van de tijdelijke vrij stelling van omzetbelasting voor siga ren. De algemene beraadslaging over beide wetsontwerpen werd dinsdag avond besloten. Aan het slot van de tweede termijn van de zijde der Ka mer heeft de heer Romme (KVP), die nog niet aan de algemene be raadslagingen had deelgnomen, nog enkele minuten spreektijd gekregen om ook nog het een en ander in het midden te kunnen brengen. Hij heeft toen een motie ingediend be treffende de vraag of verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen over 1960 noodzakelük is. In deze motie wordt de regering uitgenodigd de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen de vraag van al dan niet verlenging over het jaar 1960 van de tijdelijke belastingsver hogingen te bezien in het kader van de regeringsbeslissingen omtrent de materie, waarover door de SER naar aanleiding van de adviesaanvrage der regering d.d. 16 september 1.1. zal j worden gerapporteerd. Voor de vergadering van vandaag 1 bestond grote belangstelling. De tri bunes waren overvol en buiten ston den velen te wachten of zij de gele genheid nog zouden krijgen een plaatsje te veroveren. Aan de regeringstafel had met mi nister Hofstra, de minister-president, de heer Drees, plaats genomen. Aan de orde werd gesteld de stem ming over de motie. De heer Burger (Arb.) zeide dat hij een pleidooi wilde houden om de orde zodanig te wijzigen, dat deze stemming werd gehouden bij de dis cussie over het betreffende artikel. De voorzitter zeide, dat op de agenda nu eenmaal de stemming over de motie stond. De heer Burger (Aib.) bestreed de opvatting, dat dit een algemene gang van zaken is. Bij motie zou al een be slissing worden genomen, die van belang kan zijn voo rde verdere be handeling van het wetsontwerp. Het ligt z.i. voor de hand, dat over de motie gestemd werd als het gehele wetsontwerp tot het einde toe was behandeld. Spr. had bijzonder grote bezwaren om een beslissing over de motie te nemen. De uitslag van de stemming was van invloed op nog te behande len amendementen. Door de motie zou men zich dan al hebben gebon den. De heer Romme heeft de motie in gediend als een verzoeningspoging. Wanneer er nu voortijdig over ge stemd wordt, wordt ze een guillotine voor de regering. De heer Burger zou het betreuren als de termijn-amende menten geen behandeling zouden krijgen. Spr. zeide, dat het geen gunstige in druk zou maken als er een onregel matige behandeling zou geschieden. Hij gaf in overweging de stemming aan te houden tot de eindstemming of tot de betreffende amendementen De heer Romme (KVP) herinnerde aan de eerste gedachtenwisseling over zijn motie. In de motie lag tweeërlei beslissing. Er werd nu geen oordeel PAUS ONTVANGT MGR. GIOBBE Paus Johanna de 23-ste neeft van ochtend mgr. Giobbe, tot voor kort pauselijk internuntius te Den Haag, in particuliere audiëntie ontvangen. Zoals bekend wordt -ngr. Giobbe maandag a.s. tot kardinaal gecreëerd. Rotterdams burgemeester legt geschil bij Niet over alle zaken een gelijk inzicht „Het is mij een genoegen u te kun nen mededelen, dat het conflict, dat tussen de hoofdcommissaris van po litie en mij is gerezen, door tussen komst van de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de commissaris van de koningin tot een oplossing is gebracht", aldus sprak vanmiddag de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Wal- sum, bij de aanvang van de gemeen teraadsvergadering. Zolang het even mogelijk is moet de opvatting van de hoofdcommissaris prevaleren, maar het komt wel eens voor, dat door mij van het advies van de hoofdcommissaris wordt af geweken, omdat het nu eenmaal van zelfsprekend is, dat wij niet over alle zaken een gelijk inzicht hebben, zo vervolgde de burgemeester zijn ver klaring. Het verschil van inzicht tussen de hoofdcommissaris en de burgemees ter over de vraag of aan een agente van politie, wier proeftijd was ver streken, al da" niet een vaste aan stelling diende te worden verleend was ontstaan, doordat de burgemees ter op een brief van de hoofdcom missaris, waarin hem op zijn verzoek nadere inlichtingen over het onder havige geval werden verstrekt, heeft gereageerd met een brief, die in zo danige bewoordingen was gesteld, dat de hoofdcommissaris heeft ge meend daarop te moeten antwoorden met een verzoek om zijn ontslag te bevorderen. geveld wat er voor het jaar 1960 moet geschieden en de uitnodiging aan de regering om de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen te bezien wat er naar aanleiding van het SER-advies moet worden gedaan. Toen heeft de heer Burger zich in het ordedebat je niet gemengd. Thans heeft de heer Burger enige bezwaren geopperd. In dien hij of wie ook behoefte zou heb ben over de onderwerpen der motie zich nog te uiten, zou spr. zich niet verzetten tegen heropening der be raadslagingen. Maar hij daoht, dat het onderwerp volledig was behan deld. De heer Romme kon zich moeilijk voorstellen, dat er enige nieuwe ziens wijzen naar voren zouden kunnen worden gebracht, die van invloed zouden zijn op een zakelijk oordeel over de ontwerpen. Spr. verklaarde in de motie geen guillotine-karakter te zien. Wanneer de regering wantrouwen in de motie ziet wat hij niet aan neemt dan was het beste er maar aanstonds over te stemmen. Er is geen sprake van wantrouwen. In de motie wordt een verder gaande beslissing genomen dan in een der amendementen, betoogde de heer Romme. Omdat er twéé beslis singen in zijn vervat behoorde de motie voorrang te hebben. Overigens had hij geen bezwaar tegen her opening der beraadslagingen. De heer Oud (VVD) zeide dat z.i. de opmerkingen van de heer Burger over het tijdstip der stemmingen tar- dief waren. Het besluit om nu over de motie te stemmen s dinsdagavond gevallen. Als mei. van oordeel was geweest, dat er twijfel oestond, had de heer Burger zich toen moeten uiten. De Kamer w. s van mening, dat over de' motie zou worden ge stemd op de gebruikelijke wijze. Spr. heeft evenmin bezwaar tegen heropening der beraadslagingen al ziet hij geen nieuwe argumenten. Hij zou het zelfs op prijs stellen als de beraadslaging werd heropend. De voorzitter stelt voor de beraad slaging over de orde nu te sluiten. De heer Burger (Arb.) stelde voor de normale behandeling de artikelen voort te zetten en bij het amende ment over de termijn de motie aan de orde te doen komen. De voorziter zeide, dat hij nu zou willen laten stemmen over de motie. De heer Gortzak (Comm.-groep) verklaarde het niet eens te zijn met het voorstel de beraadslagingen te sluiten. De heer Romme (KVP) meent, dat het verstandig zou zijn te besluiten tot sluiting van het debat over de orde. Tegen heropening der beraad slagingen over het ontwerp heeft hij geen bezwaar. Daarna zou z.i. de stemming over de motie moeten voorgaan, gezien haar tweeërlei be tekenis. De minister van Financiën, de heer Hofstra, acht het aanbevelens waardig de "temming over de motie niet te doen geschieden voor de re gering zich over het amendement heeft kunnen uitlaten. Besloten wordt het ordedebat tc sluiten. Gestemd wordt over het voorstel- Romme om bij het artikel inzake de termijn eerst te stemmen over de motie en dan over het amendement. Dit voorstel wordt aangenomen met 87 tegen 55 stemmen. Tegen P.v.d.A. en de beide communistische fracties. Daarna komt de artikelsgewijze behandeling aan de orde. Nadat enige artikelen zijn goedge keurd met aantekening, dat de com munistische fracties geacht willen worden te hebben tegengestemd, komt aan de orde het amendement ertoe strekkende de verlenging van de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting te beperken tot een jaar. De minister herinnert aan bestrijding van het in dit amende ment vervatte denkbeeld, welke hij reeds eerder heeft geleverd. Men kan geen verantwoord beleid voeren door maar iets toe te staan of na te laten Het systeem tot verkorting van de termijn is een politiek, die verant woord beleid onmogelijk maakt. De motie-Romme brengt geen soe laas zegt de minister. Het lijkt hem niet verantwoord in juli of augustus een beslissing te nemen, terwijl mer dan over zes weken de nieuwe be groting krijgt. Dit maakt een ver antwoord beleid niet mogelijk. Wanneer kamer en regering op de ze wijze tegen elkaar komen te staan komt aan de samenwerking, de basis van vertrouwen, te ontvallen. Het herhaaldelijk spreken over een nood- kabinet en nare discussies over de vraag in hoeverre men aan het pro gram gebonden is, dragen niet bij tot het vertrouwen. De minister zegt, dat aanvaarding van het amendement van de vaste commissie ertoe zal leiden, dat hij de verantwoordelijkheid van het be leid niet langer kan aanvaarden. Hij zal uit de aanvaarding ervan de con sequenties trekken. Nog een plank. De heer Oud (VVD) acht het nood zakelijk dat de Kamer precies weet welke de politieke gevolgen zullen zijn. De Kamer weet niet anders dan dat als het amendement wordt aan genomen, de minister ontslag uit zijn ambt zal vragen. Dat is op het ogen blik niet voldoende. De Kamer moet precies weten welk standpunt door de verschillende bewindslieden wordt ingenomen na de beslissing. De heer Oud vraagt welke conse quenties aanvaarding van het amen dement heeft. Gaat dan alleen minis ter Hofstra heen, of ook de socialis tische collegae, of het gehele kabinet? De heer Romme (KVP) zegt te ge loven, dat er dankbaarheid aan de heer Burger verschuldigd is dat het debat toch heropend is. De minister uitte waardering voor sprekers po ging om toenadering te bereiken. De nacht heeft dus geen onrust ge bracht. Hij begroet de distantie, die de mi nister heeft genomen van „Het vrije Volk" dat zijn lezers trachtte diets te maken, dat de KVP de zaak op scherp had gesteld. De bewindsman heeft gezegd, dat er geen financiële politiek te voeren is als het amendement wordt aange nomen. Maar hoe speelde de minister het dan klaar een begroting voor 1959 in te dienen? Meent de minister, dat er nu geen financiële politiek is gevoerd, achtte hij deze begroting niet verantwoord? Het tijdschema, dat de minister noemde, zou hem geen stuur of vat geven. Hij noemde juli, augustus. Geldt dit alleen voor de middelen of ook voor de uitgaven? Waarom heeft de minister behoèfte aan de zekerheid voor de middelen en waarom behoeft hij geen stuur voor de uitgaven? Het „tijdig" in sprekers motie moet worden beschouwd als uiterlijk voor het zomerreces. Regeringsbeslissin gen naar aanleidnig van het S.E.R.- advies moeten voor het zomerreces kunnen worden besproken. Wanneer dan belastingverhoging nodig is, dan kan daarover tijdig door de Kamer Worden besloten. De minister heeft een groot woord laten vallen, maar toch vraagt spr. hem te overwegen of er niet iets voor te zeggen is, dat de regering in staat is een tijdschema te maken, waardoor voor het zomerreces een beslissing kan worden genomen. Spr. zegt, dat het hem leed doet, dat de ministers een gedachtenwisse ling heeft afgesneden over de vraag wat „tijdig" betekent. Het doet hem ook leed, dat de minister het politieke woord heeft gesproken. Hij kon voor 1959 zijn zin krijgen en voor 1960 had hij een toezegging. Het doet hem ook leed omdat de bewindsman de zaken nalaat in dezer voege, dat hij aan een ander overlaat voor 1959 de boel in orde te maken. ARKA-afd. Bloembollenstreek Hoofdschotel van nacht-raadszitting We zouden haast zeggen: „traditie getrouw" was de ledenvergadering van ARKA-afd. Bloembollenstreek, welke vergadering gisteravond in ho tel ,,'t Bruine Paard" te Sassen'heim werd gehouden, vrij sleciht bezocht Maar als ooit de wegblijvers iets bij zonders hebben gemist, dan was het toch wel gisteravond. Immers niet alleen is de man, die in bedoelde ver gadering een causerie hield een zeer bijzondere versoonlijkheid het was nl. de bedrijfsaalmoezenier, de wel- eerw. heer Geraets, die niet alleen als zodanig werkzaam 'is in de IJmond maar daarbij tevens hoofd is van het bedrijfsapostolaat in de bisdommen Rotterdam en Haarlem maar ook het door hem besproken onderwerp was zeer bijzonder nl. „Spanje". Aalmoezenier Geraets heeft reed6 verscheidene malen een reis door Spanje gemaakt en van deze reizen heeft hij naast een maassa prachtige foto's ook een heleboel indrukken en wetenswaardigheden meegebracht Avonden lang zou aalmoezenier Ge raets kunnen vertellen over het hem door»zijn reizen zo dierbaai geworden Spanje en vele prachtige kleurendia's zou hij daarbij kunnen laten zien. U begrijpt dus, dat de ambtenaren uit de bollenstreek slechts een overzicht in vogelvlucht van het prachtige land met zijn prachtbevolking hebben ge kregen maar hoe hebben z'ij dat over zicht en vluchtige indruk gekregen? Wie aalmoezenier Geraets kent zal, wel snappen, hoe een dergelijke eau-] serie door hem wordt gehouden. Za-1 kelijk en duidelijk, met een diep-re- ligieuse ondergrond maar telkens en telkens weer meesterlijk humoristisch zodat het een waar genot was naar deze verteller te luisteren. Het was ook een genot naar de vele prachtige gekleurde opnamen van het Spaanse Landschap en het Spaanse volk te kijken en de Spaanse muziek via de grammofoon te beluisteren. Kortom een prachtavond, waaraan1 ook de heer Boelen van het KASKI, die veel met aalmoezenier Geraets j samenwerkt en samen reist, door zijn uiteenze"ing over de Spaanse wo ning en stedebouw een belangrijke bijdrage heeft geleverd. Alvorens de aalmoezenier het woord kreeg voor ujn causerie was een huishoudelijke vergadering ge houden, waarop besloten werd tot een afdelingsfeestavond op een nader te bepalen datum tussen Nieuwjaar en Aswoensdag. Bij het slot van avond dankte de voorzitter, de heer v. d. Aartweg, aal j moezenier Geraets vo zijn pracht causerie en wekte hij de leden op om zondag 21 december in het retraite huis aan de Kerkstraat te Noordwü- kerhout aanwezig te zijn voor de be zinningsdag. Gisteravond kwam de voltallige raad van Noordwijk in openbare zit ting bijeen, onder voorzitterschap van mr. G. F. W. v. Berckel. Er was een schrijven ingekomen met de melding dat mr. G. F. W. v. Berckel met ingang van 1 nov. 1.1. was her benoemd als burgemeester van Noordwijk. Naar aanleiding van deze mededeling bracht de heer E. L. de Witt namens de raad zijn gelukwen sen over. Hij sprak hierbij de wens uit dat God de burgemeester kracht moge schenken om ook in de toe komst de gemeente te blijven bestu ren als in de periode die achter ons ligt. De burgemeester dankte voor de gelukwensen tot hem gericht op de eerste plaats aan de wethouders en de raad voor de ondervonden medewerking. Hij vertrouwde er op, dat allen hem zullen blijven steu nen, opdat het hem mogelijk zal zijn onder Gods zegen ook in de toe komst nuttig werk voor de gemeente te verrichten. Als gemeente-genees heer voor 1959 werd benoemd dr. H. Kruyt, als regent van het gasthuis, W, Baalbergen, als weeshuismeester J. M. C. de Mooij. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heren G. Marijt, J. P. de Haas en U. Scholten. Voor de verkiezing van de adviescommissie vordering woon ruimte maakte jhr. Van Riemsdijk de opmerking dat deze commissie geen weerspiegeling van de bestaan de politieke partijen is. Hij zou te vens gaarne zien, dat hierin enkele jongere personen werden geplaatst. De voorz. deed hierop de toezegging dat in de toekomst hiermede reke ning gehouden zal worden, terwijl weth. v. Leeuwen er op wees, dat de bestaande commissie zich in de loop der jaren goed heeft ingewerkt en zeker het vertrouwen van de inge zetenen geniet, doch ook hij was er van doordrongen, dat er in de toe komst jongeren in deze commissie zitting moeten nemen. De commissie werd hierna in zijn geheel herkozen; zo ook de Huurcommissie, waaraan nog werd toegevoegd de heer P. den Otter. Wegens vertrek van de heer H. Th. P. Coebergh, werd in de bioscoopcommissie gekozen, de heer C. Lindhout. De verkiezing van commissarissen voor de Noordwijkse Spaarbank werd aangehouden, om dat deze commissie een mededeling had ingezonden, de voordracht, die was ingediend, te willen wijzigen. Het verzoek om tegemoetkoming in de reiskosten van de heer P. W. Borst voor zijn zoontje die een bij zondere school in Leiden bezoekt werd ingewilligd. De hoofdschotel van de agenda bleek wel te bestaan uit het volgende punt „verkoop van grond voor bouw premiewoningen" De firma M. de Raad en Zn. alhier, heeft aan het gemeentebestuur het verzoek gedaan om beschikbaarstel ling van grond voor de bouw van 40 premiewoningen te Noordwijk a. Zee. Hiervan zullen 28 woningen, te bouwen aan de Marijkestraat, wor den verhuurd en 12 eventueel 6 wo ningen aan de Oranje Nassaustraat worden verkocht, voor beide catego rieën aan personen, die het gemeen tebestuur aanwijst. Deze woningen zullen alle vier slaapkamers bevat ten. De koopwoningen, dit in ver band met de ligging, zullen groter worden dan de huurwoningen. Ach ter elke woning, twee aan twee, zal een zomerhuisje met ingebouwde schuur wordén gebouwd. Behalve deze schuur bevat dit gebouwtje beneden: woonvertrek, keuken, w.c* en douche; boven: twee slaapver trekken. De 28 woningen zullen worden verhuurd voor 26.50 per week, zijnde de maximaal toelaat bare huur voor woningen, die met premie van het Rijk worden ge bouwd. De verkoopsprijs van de 12 woningen is 27.500,—. Op de te verkopen bouwgrond heeft betrek king een raadsbesluit van 24 maart 1955, waarbij B. en W. zijn gemach tigd, de grond aan de Oranje Nas saustraat te verkopen voor 13, per m2 en de overige grond voor 11,50 per m2. Nadien is in overleg met de raad besloten, deze machti ging in zoverre te beperken, dat geen grond meer aan particulieren zou worden uitgegeven, teneinde de eigen woningbouw niet in gevaar te brengen. B. en W. stellen de raad thans voor, deze beperking in te trekken, zodat bedoelde machtiging weer ten volle van kracht wordt en de grond te verkopen voor boven genoemd plan. B. en W. waren uitermate ver heugd, dat nieuwe wegen worden gezocht om de verschrikkelijke wo ningnood enigszins te helpen oplos sen en hoopt dat de raad de verkoop van grond voor dit plan zal goed keuren. Uit het debat, dat 3'/s uur duurde, bleek dat de meningen in de raad hierover ver uiteenliepen. Als eer ste woordvoerder trad op de heer Vogelaar, die geen voorstander was om het genomen raadsbesluit in te trekken. Op de voorgrond wilde hü stellen dit om misopvattingen te voorkomen dat hij diep begaan was met het leed van de woning zoekenden en dat de particuliere premiewoningbouw door hem wordt toegejuichd. Met nadruk wilde hij tevens verklaren, dat bij hem over de bouwcapaciteit van betreffende firma geen enkele twijfel bestaat, doch het zwaartepunt ligt voor hem, dat men grond gaat uitgeven, die bestemd is voor de eigen woning bouw. Spr. kon niet inzien, dat met deze bouw het probleem voor de woning zoekenden, die geholpen moeten worden, wordt opgelost, want z.i. moeten dan kleinere woningen ge bouwd worden. Hü vraagt zich af „waar moet men heen als er een extra-contingent voor eigen woningbouw afkomt en de grond is intussen opgesoupeerd". In dit plan zit z.i. een zekere pro pagering van permanente bewoning van de z.g. zomerhuisjes, die hü op verschillende gronden funest vind. De heer Schenkeveld, alhoewel hij niet bevredigd was over dit plan i kon toch zijn stem hieraan wel ge- ven, omdat door deze bouw toch een zekere verruiming in de woningnood j tot stand zal komen. De heer Rippe I vond het teleurstellend dat B. en W. met dit voorstel komt, want de grond die wij nu nog hebben moeten wij bestemmen voor woning wet won in- i gen en drong er op aan dat B. en W. dit voorstel zou intrekken. Jhr. v. Riemsdijk wees op het voordeel, dat dit plan voor woning bouw direct gerealiseerd kan wor den. Hij was ervan overtuigd, dat, als de huurders ondernemend ge noeg zijn, de voorgestelde huur voor hen geen bezwaar k$n zijn en ver klaarde zich vóór het plan. De heer Sedelaar sloot zich aan bij het stand punt van de heer Vogelaar, terwijl de heren Meskers, Alkemade en Benschop, hoewel zij verschillende bezwaren hadden, uit het oogpunt van de schrijnende woningnood, hun stem aan het plan zullen geven. In een meesterlijk betoog verde digde de wethouder van openbare werken, de heer de Geus, het voor stel van B. en W. De vrees, dat in 1960 of 1961 geen grond meer voor radig zal zijn voor woningwetwo ningen, mocht geen beletsel zijn on) deze 40 extra woningen te verkrij gen. Weth. de Geus wilde tevens nog even ingaan op de uitlatingen, dat voor de z.g.n. „zomerhuisjes" soms schandelijk hoge prijzen worden ge vraagd; spr. deed de toezegging in het college van B. en W. te overwe gen naar de mogelijkheid, hiertegen maatregelen te kunnen treffen. De wethouder van Sociale zaken, de heer J. v. Leeuwen, was bij de indiening van het verzoek van de firma De Raad uitgegaan van de ge dachten, dat in Noordwijk momen teel nog 545 woningzoekenden staan ingeschreven (om nog niet te spre ken over die jongelui die zich nog niet hebben opgegeven). Als eigen bouw van woningwetwoningen niet in het gedrang komt, zou hij met de bouw van deze 40 extra woningen accoord kunnen gaan. Ondanks dat men deze verzekering niet heeft, met de wetenschap van de verschrikke lijke woningnood, kon spr. zich niet anders uitspreken als vóór deze bouw ^e zyn. In tweede instantie deelde de heer Vogelaar mede, dat als B. en W. konden beloven dat over twee jaar voldoende grond voor de bouw van kleinere woningen aanwezig zou zijn, hij onmogelijk een ander standpunt in zou nemen. Nadat de voorzitter nog enige toe lichtingen had gegeven over de ge houden discussies werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met de kleinst mogelijk meerder heid 98 aangenomen. Vóór stem den de beide wethouders, Mesker, Benschop, Jhr. v. Riemsdijk, Schen keveld, De Haas, Faase en De Rui ter. Een zevental hamerstukken volgde nu, waaronder een herzie ning van de bezoldiging der wet houders. Deze bezoldiging stond tot nog toe op 3000,— per jaar, thans zal aan Ged. Staten worden ver zocht, met ingang van 1 januari 1959 te stellen op 3600 per jaar. Nog een brandpunt vormde het voorstel van b. en w.: voorlopige goedkeuring van een plan tot ont eigening van gronden ten behoeve van de volkshuisvesting. Het voorstel was als volgt geformuleerd: „Ten einde de woningbouw in onze ge meente en in het bijzonder in Noord- wijk-binnen voor de naaste toekomst veilig te stellen, is het noodzakelijk dat op zo kort mogelijke tijd over de benodigde bouwg' ond kan worden beschikt. De gronden aan de Van de Mortelstraat welke nog beschikbaar zijn, zijn voldoende voor de bouw van plm. 50 woningen. Dit betekent, dat na verwezenlijking van het eerst volgende bouwplan voor Noordwijk- binnen, nog slechts de grond over blijft, aangekocht van N.V. Vinke- veld, plm. 1 ha. tussen Beeklaan en Achterzeeweg. Deze grond is in het uitbreidingsplan bestemd voor open bouw en middenstandswoningen en moet dus, waar sprake is van wo- ningwetbouw geheel buiten beschou wing blijven". Anders is het evenwel met de meer oostelijk gelegen gronden langs de Beeklaan, in het bijzonder die. welke worden begrensd door Beek- laan, Herenweg en Woensdagse Wa tering, ter grootte van plm. 14 ha. Wanneer de gemeente deze gron den in eigendom heeft verkregen, behoeft niet gevreesd te worden, dat de woningbouw over twee jaar we gens gebrek aan bouwgrond stagna-1 tie ondervindt. Dit is voor b. en w. een reden om de raad thans een plan tot onteigening ter voorlopige goed keuring voor te leggen Het plan omvat behalve gronden die voor woningbouw zijn bestemd, tevens een strook grond ter verbre ding van de Beeklaan. alsmede de gronden en opstallen waarvan de verkrijging noodzakelijk is voor de aanleg van een straat, die is gepro jecteerd in het verlengde van de Lindenhofstraat en de toekomstige woonwijk rechtstreeks met de ba- bouwde kom verbindt, zomede enige percelen nabij de Westeinderbrug voor een overeenkomstig doel". De heer J. P. Passchier wüst op de consequenties van dit plan: hierdoor zullen 14 ha. goéde cultuurgronden ten offer worden gebracht, waar door verschillende bollenkwekers te? zeerste zullen worden gedupeerd en zag liever dat b. en w. naar gron den uitkeken, die voor de bollencul- tuur geen waarde hebben. Hij deed een suggestie in de richting van een gedeelte van het landgoed ..Offem", en stelde voor het voorstel aan te houden, terwijl b. en w. zullen trach ten, een gedeelte van landgoed „Of fem" te kopen. De voorz. antwoord de hierop, dat het college er steeds op uit is, zoveel mogelijk cultuur gronden te sparen, maar los van de suggestie van de heer Passchier is er toch geen enkel bezwaar om grond die harmonisch aan de kom van de gemeente aansluit en ook in het pla nologisch plan is opgenomen, tot ont wikkeling te brengen. De heer Faase is eveneens tegen dit plan want dit tast het bestaan tan vele bloembollenkwekers aan. Ook de heer Vogelaar bracht zijn bezwaren over dit plan naar voren en drong er op aar., dat b. en w. de suggestie van de heer Passchier in ernstige overweging wilden nemen. Het voorstel, hierna in stemming gebracht, werd met 134 stemmen aangenomen. Te ongeveer half drie werd deze bijeenkomst besloten, waarna de raad nog in „comité generaal" ging. ALPHEN AAN DEN RIJN Toen de heer T. Kranenburg (31 jaar, gehuwd en vader van enkele kinderen), wonende te Zwammerdam zich zoals gewoonlijk per bromfiets omstreeks zeven uur naar zijn werk te Leiden begaf, schoot op de Kort- steekterweg plotseling een loslopen de hond voor de wielen van zijn voertuig. De heer Kranenburg kwam daardoor te vallen en bekwam een zware schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden waar hij enkele uren na aan komst aan de bekomen verwondin gen is overleden. N.a.v. dit ongeluk met ernstig ge volg, veroorzaakt door een loslopen de hond, deelde de politie ons mee, dat door haar herhaaldelijk wordt opgetreden tegen het vaak voorko mende euvel, dat hondenhouders de dieren vrij op de openbare wegen laten loslopen. Bij herhaling zijn er processenverbaal uitgereikt tegen eigenaren van honden cn er zijn voorbeelden, dat o kantonrechter zeer strenge straffen en hoge boe tes oplegt. De politie wüst een ieder op zijn verantwoordelükheid om de vryheid van huisdieren en vee te beperken tot het eigen erf. 0EGSTGEEST IJsclub. Onder voorzitterschap van de heer K. Veen, hield de IJsclub in café Knijnenburg haar alg. verga dering. Bü de opening memoreerde de voorzitter het 65-jarig bestaan der vereniging. Verder deelde hü mede, dat, door aankoop van een houten loods, op dc üsbaan een kleed-gele genheid zal worden gemaakt. Tevens is daar dan consumptie verkrügbaar. Het jaarverslag van de secretaris was in optimistische toon gesteld en ook het verslag van de penningmeester was bemoedigend. Er bleek een batig saldo van ruim f 200 te zyn over 1957 Bü monde van de heer Lubach bracht de kascommissie verslag uit en werd de penningmeester gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heren L. J. Hogervorst, J. Juffermans, N. Korenhof en K. Veen. werden herkozen. De heer Veen wees de ver gadering wederom als voorzitter aan. In de kascommissie 1959 benoemde de vergadering de heren Th. Döffer- hof en A. Streng. Bü de rondvraag werden enige za ken van huishoudelijke aard bespro ken, waarna de traditionele verloting werd gehouden. Hierna bleef men nog geruimen tüd gezellig büeen. M s* f k t V» erï r li t en 's HERTOGENBOSCH 12 dec. Vee Op de Bossche veemarkt van he den werden aangevoerd 6660 stuks vee, zünde: 2506 runderen, 254 gras kalveren, 489 vette kalveren, 423 nuchtere kalveren, 666 schapen, 15 geiten, 41 fokzeugen, 354 slachtvar- kens, 27 lopers, 1880 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit, als volgt: melk en kalfkoeien 7501285, guiste koe;en 640925, kalfvaar/.en 800 1275, klamvaarzen 730935, guiste vaarzen 625825, pinken 450660, graskalveren 250425, nuchtere kal veren voor fok- of mesterü 70235, eideschapen 32.5075, drachtige zeugen 350400, lopers 68—80, big gen 46—62. Slachtrunderen: aanvoer 697 stuks: Extra kwaliteit 3.203.35, le kw. 3.10—3.20, 2e kw. 2.75—2.95, 3e kw. 2.602.75; vette stieren 2.903.15; worstkoeien 2.552.65, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kw. 2.703,id. 2e kw. 2.302.50. id. 3e kw. 1.902.20; nuchtere slacht- kalveren 1.40—1.70; slachtvarkens 1.801.92, slachtzeugen le kw. 1.72 1.79, id. 2e kw. 1.651.69, alles per kg levend gew. GOUDA, 11 dec. Kaas. Aanvoer: 53 partüen, Notering: le kw. 2.27— 2.34; 2e kw. 2.22—2.26. Handel re- delük. BARNEVELD, 11 dec. Eierveiling SBE. Aanvoer: 459.716 stuks. Han del kalm. Notering: eieren van 54 60 gr. 13.2014.30, eieren van 60 64 gr. 14.3515.07; eende-eieren van 67—72 gr. 10.10—10.48, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede. Aanvoer: 1.150.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 51—55 gr: 12.7113.40, eieren van 55—60 gr. 13.54—14.42. eieren van 6065 gr. 14 4515.27, eieren van 65—71 gr. 15.53—17.27. alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer: 1.550.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 50—66 gr. van 13.00—16 25, al gemene prijs 14.45 per 100 stuks; kiloprüs 2.45, basis 59 gram Prijzen p. stuk: ganzen 8 00—9.25. tamme konijnen 3.5010.— (per kilogram 1.90—2.15), hazen 4.50— 9.75, wilde konünen 2.50—3.25. fa zanten 3.75—5.00, patryzen 1.50 3.50. handel in kippen redelijk; in kuikens traag.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3