Scherp Palmyra fooni glorie van hei verleden POTLOOD EN GEEST Volgend jaar viaduct Lammenschans? $LM£LGAT &ytum$TAD DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vita N.V. (Unilever) gaat nu ook bevroren kip leveren Leiden bevriest vis Nadat in het voorjaar de onder de naam „Vita" werkende diepvriesbe- drijven door Unilever waren overge nomen, hebben zich in deze fabrieken grote organisatorische en technische veranderingen voltrokken. Nieuwe moderne machines werden aange schaft om aan de steeds stijgende vraag naar diepvricsproducten te kun nen voldoen. Dit heeft mr J. van der Meer, directeur van „Vita" n.v. te Utrecht, gisteren op een persconfe rentie te Amsterdam meegedeeld. De directie van Vita zocht destijds met Unilever contact, omdat zij ver wachtte dat het voor haar alleen de diepvriesbranche op de juiste en modernste wijze te kunnen volgen. De samenwerking met Unilever heeft zich gemanifesteerd in de toevoeging aan de drie bestaande fabrieken te I I De Centrale Stichting Studenten- KID IGVG TG fl huisvesting te Leiden heeft dank zij w v v* v* de voortdurende bijdragen van het Nederlandse bedrijfsleven weer een belangrijk aantal subsidies kunnen verstrekken voor de bouw en inrich ting van kamers voor studenten bij een vijftal universiteiten en hogescho- Aan Groningen 268.000; aan de utrecht, Le,den en RoUerdam van| Vrije Universiteit te Amsterdam een fabriek te Barneveid, waar men d cemeente Universi- rnoeilijk zou zijn de ontwikkeling in 1 hoog gegaan. zich uitsluitend bezig houdt met het verwerken van kipproducten. De helft van wat de Vita-fabrieken pro duceren wordt uitgevoerd. Het aandeel van Leiden in de diep vriesproductie bestaat uitdiverse groentesoorten, complete maaltijden, soepgroenten en gefileerde vis. In Nederland is de omzet van diep vries sinds 1953 met 30% toegenomen. Deze bedraagt thans 6500 ton. De om zetten van de zomerverkopen zijn in Nederland sinds 1953 met 72% om- 3®.000; aan de gemeente Universi teit te A'dam 14.000; De R.K. Uni versiteit te Nijimegen kon dankzij een gift van 11.804 8 studenten onder dak brengen in het huis Vredestraat 8. Ook aan Utrecht en Delft werden subsidies verstrekt. Prr\l wan Rammelen slissing ten uitvoer moet worden ge- rrOi V3D D&rnrnei&n iegd? De politiemacht moet objec- r\wo>r r/*a r&rhl&n tief zÜn en niet onder invloed staan over ,,oe recmen van een bepaald land. Prof. Van wan rJ& m&n*" Bemmelen dacht zich de vorming van vdfl uc fficiii een internationaal gezagsorgaan op In het gebouw van de Nationale analoge wijze als bij de rechterlijke Levensverzekering Bank N.V. heeft colleges. Er zal in de eerste plaats prof. mr. J. M. van Bemmelen voor een openbaar ministerie moeten ko- de afd. Leiden-Oegstgeest van de men, dus een procureur-generaal met Vereniging voor Internationale advocaten-generaal. Bij het Interna- Rechtsorde „V.I.R.O." gisteravond tionale Hof en dit O.M. zal dan de de Rechten van de Mens" ter gele- I zeggenschap liggen over het gezags- genheid van het feit, dat de Alge- orgaan ter uitvoering van de beslis- mene Vergadering van de Verenigde singen van de internationale colle- Naties de Universele verklaring van ges. de rechten van de mens, juist tien jaar geleden, op 10 december 1948, aanvaardde. Internationaal gezagsorgaan. Spr. vroeg zich af hoe nu een be- De „Actie voor God" verstrekt een kleine, maar uitmun tende en smaakvolle gids voor hen, die met Kerstmis de Nachtmis bijwonen in een katholieke kerk. Men vrage exemplaren aan Postbus 2, Heemstede. Dit is de GRAETZ Mandarin, de super TV-salonkast met 53 cm beeld buis, het televisietoestel waarover iedereen spreekt! En terecht! De Mandarin laat U gen.eten van 'n stralende beeldhelderheid en een wonderlijk-verfimde klank. De Mandarin verrast U door zijn bijzonder elegante en praktische vormgeving. De bediening is hoogst eenvoudig. Dc deurtjes kunt U afsluiten en U bespaart een aparte TV-tatel kortom, de Mandarin is een combinatie van gemak en distinctie, een toonbeeld van het onaantastbaar meesterschap van GRAETZ. De Mandarin (53 cm b.b. t 1295.-) is en blijft modern - nu reeds ingericht voor ontvangst van uitzendingen over band IV. Kies de Mandarin - IJ küni geen beiere keuze doen! Importeur: N.V. Thabur, Den Haag. (Advertentie) Elke zondagmiddag: gratis film in museum Met het oog op de tentoonstelling „Wat doe je in de kou", zullen in de aula van het museum voor volken kunde iedere zondagmiddag om 2 uur, twee film-s over het leven van de Eskimo's worden vertoond. Duur 60 minuten, zodat na afloop gelegenheid bestaat de tentoonstelling te bezichtig gen. De toegang tot deze filmvoor stelling is gratis. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Onderzoek van door biopsie verkre gen bot van patiënten, lijdende aan hyperparathyreoidie, met behulp van microradiografie en phosphaatuitwis- selingsproeven in vitro", de heer D. Smeenk, geboren te_ Hui-wenen en thans wonende te Leiden. De promo tie geschiedde cum laude. Geslaagd voor het cand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. C. M. A. v. d. Borg te Amsterdam en de heer M. J. Visser te Leiden. No. 531. Horizontaal: 1. modepop, 3. verouderd woord voor ivoor, 5. nauw. 7. voorzetsel, 9. meisjesnaam, 10. inhoudsmaat, 11. voorzetsel, 12. familielid, 14. lichaamsdeel, 16. jon gensnaam, 17. arbeidseenheid. Verticaal: 1. Europeaan, 2. voorzet sel, 13. landbouwwerktuig, 4. bosgod, 6. zuiver gewicht, 8. lichaamsdeel, 11. wilde haver, 13. wiersoort, 14. voor zetsel, 15. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 530. Horizontaal: 1. akker, 6. val, 7. ros, 8. neo, 9. adé, 10. snert. Verticaal: 2. kalkoen, 3. eerbaar, 4. avnd, 5. Assen. Burgerlijke Stand Geboren: Sylvia Moré dr van H. Meijvogel en J. de la Rie. Jannetje Alida dr van J. D. Vooijs en A. van Beelen. Edwin Onno zn van E. J. Helcking en E. van Dam. Clasina Martina Jerona dr van J. C. Hoog kamer en J. C. Caspers. Gregory zn R. de Vries en J. van Boles. Cornells zn van C. de Ru en J. Remmerswaal. Johannes Cornells zn van J. C. van Steijn en C. M. Giesbergen. Neeltje Johanna dr van C. van Wieringen en I. Jongeneel. Cornells Arie zn van C. Feeleus en G. Schutte. Overleden: C. Opdam 70 jr man. J. H. F. van Valderen 77 jr man. S. van Duijvenbode 16 jr dochter. H. Riebeek 79 jr man. Lezing voor Oud Leiden Dr. A. AKampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, heeft gisteravond, in het Museum de La kenhal te Leiden voor de Vereniging „Oud Leiden" een lezing gehouden over „Palmyra". Palmyra is bekend als de hoofd stad van Koningin Zenobia, de bij kans legendarische vorstin die van 267 tot 273 n. Chr. over het Palmy- reense koninkrijk heeft geregeerd en bij haar greep naar de macht over Voor-Azië na heldhaftige strijd met de Romeinse keizer ten onder is ge gaan. De spreker heeft Palmyra gedu rende zijn tochten door Voor-Azië en de Noord-Arabische woestijn drie malen bezocht, in 1937, in 1955 en voor het laatst in 1956. De stad is niet gemakkelijk te bereiken: 250 tot 300 km. woestijntocht van Damascus Horns of Aleppo; haar ligging is bij zonder gunstig geweest, vooral in de tijd na de dood van Alexander de Grote (323 v. Chr.) toen de stad al spoedig op de grens van twee we reldmachten kwam te liggen, in het Oosten het rijk der Parthen (240 v. Chr.—226 n. Chr.) en het Romeinse Rijk, dat vanaf het midden van de 2e eeuw v. Chr. vaste voet in Voor- Azië verkreeg en het Syrisch-Pales- tijnse gebied door de veldtocht van Pompejus definitief in 63 v. Chr. bij zijn gebied voegde. Reeds in de dagen van koning Hammurabi van Baby Ion (1700 v. Chr.) was Palmyra, dat toen Tad- mar heette, een begerenswaardig bezit; het wordt vermeld in de tek sten van Mari aan de Euphraat, in die van de Assyrische koning Tiglet- pilesar I (1100 v. Chr.), in het Oude Testament (1. Kon. IX, 1519 enz), bij Flavius Josephus en bij vele La tijnse auteurs. Uit alle berichten blijkt, dat Palmyra, dat bij de Ara bieren nog steeds Tadmor heet, eem belangrijke stad is geweest. Slechts tweemaal wist Rome er zijn heer schappij te vestigen, de eerst maal onder keizer Trajanus (98177 n. Chr.), de tweede maal onder de dy nastie van dé Severi (193235 v. Chr.) toen de invloed der oosterse gebruiken en cultus in het Romein se rijk zeer ver was doorgedrongen. De grote expansie dateert van Odenathus (235—267) en zijn gema lin Zenobia; korte tijd beheerste Palmyra toen Egypte en een deel van Klein-Azië. Spr. liet na zijn historische inlei ding een groot aantal lichtbeelden in kleuren zien, waarop de grootsheid der monumenten duidelijk naar vo ren kwam. De tempel van Bêl, het hoofdheiligdom van de stad, met de fraaie cella en de dubbele zuilenko- lonnade, getuigt nog steeds van de vaardigheid der Palmyreense bouw meesters. Imponerend is ook de Triomfboog en de daarachter liggen de zuilenstraat ter lengte van 1200. De recente Zwitserse opgravingen van Prof. Collart hebben het tempel tje van Baalsjamin geheel vrijge- legd; Syrische opgravingen na 1947 hebben het grote marktplein, de agora, te voorschijn gebracht. Bij zonder indrukwekkend is de doden stad, de necropolis, ten westen van de stadsmuur, met vele graftorens, onderaardse begraafplaatsen, graf tempels en dodenhuizen, die de Pal- myreners in groten getale hebben gebouwd. De bewerking der sculp- fuurdetails is bijzonder fraai en het panorama, dat men van de stad heeft bij nadering uit het Westen is zeer indrukwekkend door de grootsheid en uitgestrektheid der vele bouw vallen. Een overzicht van „onderhanden werken" dat gevoegd is bij de begro ting van de gemeente Leiden leert, dat er waarschijnlijk in het komen de jaar nog verschillende bekende Leidse kwesties aan de orde komen. In de ontsluiting van Leiden- Noord zullen een rol spelen de aan leg van een brede weg van Kooilaan tot Sumatrastraat en verbreding van POSTZEGEL-CONTACT MET ALPHEN. De Leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars heeft gisteravond in de Kleine Burcht vergaderd en de voor zitter, de heer D. J. Meiboom, was voldaan, dat de zaal weer te klein bleek te zijn. Na verschillende huis houdelijke zaken behandeld te heb ben, werd meegedeeld, dat de Vereni ging van Postzegelvrienden in Den Bosch volgend jaar op 17, 18 en 19 april het congres van de Nederlandse Bond verzorgt. Op Brabantse wijze. Zoals men zich zal herinneren is een vorige vergadering besloten om tot nauwere samenwerking met Phi- latelisten uit de omgeving van Leiden te komen. Als reactie hierop heeft de vereniging van Alphen aan den Rijn de Leidse verzamelaars uitge nodigd op een contactavond op 9 februarie a.s. De bezoekers wordt een leuke avond geboden. Na de veiling, die een feestelijk tintje had, omdat de veilingmeester, de heer Spijker, dit voor de vijftigste maal verzorgde, werd de vergadering gesloten. Vrijdag a.s. zal geen beurs gehouden worden. het weggedeelte van Ringkade Medusastraat. Voorts krijgt in Leiden Zuid-West de aanleg van de Churchilllaan haar beslag. Deze laan loopt evenwijdig aan de Boshuizerkade en Boshuizer- laan van de Haagweg tot de Voor- schoterweg. Voorts wordt genoemd de aanleg van het viaduct aan de Lammen- schansweg, waarin het aandeel van de gemeente ruim één miljoen gulden zal bedragen. Op het programma staan ook straat- aanleg in de nog braakliggende ge bieden van Leiden Zuid-West, tus sen de Kanaalweg en de Burggraven- laan en in het industrieterrein van Leiden Zuid-West. Terrein in plan noord VI en Timor- straat zal opgehoogd worden,' terwijl ook de gronden in Zuid-West IX bouwrijp gemaakt zullen worden. VOLA KWAM BUEEN. Vele leden van de Vereniging van Oud-leerlingen van de Ambachts school kwamen gisteren in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal bijeen ter bijwoning van een technische filmavond. Ditmaal stond de wegen bouw in het middelpunt van de be langstelling. Na een inleidend woord van de voorzitter van de Vola, de heer J. P. Zwanenburg, vertelde de heer Egberts van de N.V. Wegenbouw materialen I-Ierm. Jansen te Winters wijk het een en ander over deze bouw, waarvan ook de film „Op de goede weg" een interessante indruk gaf. „New Jersey Turnpike" was hier na een boeiende Amerikaanse kleu renfilm, welke een beeld gaf van de aanleg van één van de spectaculairste wegen werken ter wereld. Prof. Van Bemmelen merkte op, dat dit deel van zijn causerie, waarbij hij op verschillende kwesties nog dieper inging, misschien wat idealis tisch en onverwezenlij kbaar klonk, maar dat de wereld zich toch goed bewust moest zijn van het alterna tief. De landen blijven zich voort durend bewapenen met wapens, zo afschuwelijk gevaarlijk, dat het ge bruik het einde van de mensheid zou kunnen betekenen. Hiermede is het primaire recht van de mens, het recht om te leven in gevaar, iets wat men in 1789 echt niet nodig vond te vermelden. Als de mensheid niet zal kunnen besluiten om de bescherming van haar rechten te leggen in handen van rechters en van een openbaar ministerie, dat bereid en in staat is de beslissingen dier rechters ten uit voer te leggen, zal de bescherming dier rechten nimmer werkelijkheid worden. Daarom zoeke men het niet in wetgevende, maar in rechtelijke colleges met een verklaring die be scheidener van opzet is dan die van 1948, aldus besloot prof. Van Bemme len. Leidse agenda Dagelijks Kwartier voor God. St. Lodewijkskerk, van half een tot kwart voor een. DONDERDAG 11 DECEMBER Forumavond voor kath. jongeren Enkele actuele onderwerpen. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur n.m. Schooljeugdvoorstellingen. In de theaters Trianon, Casino en Lido: Emiel en zijn detectives, in Luxor: Si tous les gars du monde. Aanvang voorstellingen half drie. K.A.B. Hartebrug. Kaartavond St. Antoniusclubhuis, 8 u. nam. Residentie-Orkest. Concert m.w.v. Tsjaikowsky, Dvorèk en Bélè Bartók, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. „St. Bernulphus". Viering 40-jarig jublieum v. d. organisatie. Vikingzaal Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 11 December 1858. Men is zeer ongerust over het lot van het ijzeren schroef- stoomschip Noord-Holland, van de Nadal stoombootmaatschap pij te Amsterdam, welk schip, voor ongeveer 4 weken met een lading ijzer uit Stockholm naar Amsterdam is vertrokken, ver moedelijk is vergaan; althans heeft men sedert niets van dit schip vernomen, terwijl die reis door deze boot gewoonlijk bin nen 3 dagen werd afgelegd De équipage bestaat uit 15 man, allen gehuwd en hebbende te zamen 60 kinderen. f\ef~ ONBEKENDE OORZAAK Hedenmorgen omstreeks kwart voor acht vonden voorbijgangers langs de Haarlemmertrekvaart, ter hoogte van de Groenoordstraat, een man bewusteloos langs de straat. Hij bleek door onbekende oorzaak; er zijn geen getuigen met zijn brom fiets te zijn gevallen. Met een hoofdwonde en een her senschudding werd hij door de EHD naar een van de Leidse ziekenhuizen vervoerd. In het boekbinderij bedrijf P. aan de Oude Rijn is hedenmorgen omstreeks half tien een van de werknemers door een geopend luik van de tweede verdieping op een stenen vloer gevallen. Men was bezig met het doorgeven van kartonnen dozen. Daarbij stond de 58-jarige H. J. Broos uit de Kolf- makerssteeg boven het open luik. Op een gegeven ogenblik verloor hij het evenwicht en viel. Hij kwam terecht op een zeker zes meter lager gele gen stenen vloer. De heer Broos kreeg een gapende hoofdwonde en inwendige kneuzin gen. Hij is ter observatie in een van de ziekenhuizen van Leiden opge nomen. De Breestraat-commissie deelt ons mede dat ook dit jaar, van don derdag 19 december af, kerstbomen aan weerszijden van de Stadhuistrap zullen worden geplaatst. Met ingan van 1 januari 1959 is de heer L. J. H. Huisman, commies bij de Ned. Spoorwegen op het sta tion Leiden, benoemd tot stationschef te Abcoude. De heer R. Slootweg, conducteur treingeleider der NZHVM te Leiden, gaat 13 januari de dienst verlaten BIOSCOPEN. De films in de week van 5—12 de cember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Ariane", 18 jaar. Lido: „Eiland der verschrikking" 14 jaar. Luxor: „Tabarin", 18 jaar. Trianon: „Dracula", 18 jaar. Rex: „Opdracht zonder genade" 14 jaar. wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De heer J. A. Stokkermans uit Leiden heeft aan het Kon. Conserva torium te Den Haag het diploma CII begeleiden behaald. Klein Minerva, 8 u. nam. Veron. Ledenvergadering. Gebouw Rehoboth, Rapenburg 16, 8 u. nam. Forumavond voor kath. jongeren. Behandeling v. actuele onderwerpen. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 u. nam. „Lugdunum Batavorum" (In Lei den studerende Leidenaren). Viering 100-jarig bestaan. Vistocht in de grachten 3 uur nam. VRIJDAG, 12 DECEMBER. Accordeon-orkest „Neerlandia", Ju bileumconcert, eerste lustrum, St. Antoniusclubhuii., 8.15 uur nam. Gen. Nederland-Engeland. Social Evening. De Doelen, 8.30 u. nam. „Avibus" Vogelshow. Opening in St. Leonardushuis, Haagweg 14, om half acht nam. ZATERDAG, 13 DECEMBER. Afscheid mej. Kramer r.k. Huis houd- en Industrieschool, Galgewa ter. H. Mis in de schoolkapel (9 u. nam). Receptie 3half vijf nam. (Noordeinde). Gezellige avondbijeen komst te 7 u. nam. „Lugdunum Batavorum". Viering eeuwfeest. Receptie in „De Bierbén- gel te 4 uur nam'., rondrit en krans- legging bij standbeeld v. d. Werff; ontvangst door gemeentebestuur. APOTHEKERSDIEN ST Leiden. Geopend apotheek Zui- dei, Lammenschi-nsweg 4, tel. 23553. Oegstgeest. Geopend apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkdagen 10 u. voorm.4 uur nam.: zondag 14 u. nam (t/m 8 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" (tot en met 1 maart 1959). Prentenkabinet Rijksuniversiteit Leiden (Kloksteeg 25). „Ralph, Fo to's/Tekeningen", 12 december t/m 10 januari a.s. Dagelijks geopend van .25 uur nam. (Op 31 december tot 4 uur). Zon- en Feestdagen gesloten. Romanuszaal, (Mare) Maria-ten- toonstelling. 610 december. Ge opend: maandag 8 december van 7 10 uur; dinsdag 9 deeembei van 69 De heer A. v. d. Kloes is te Am- sterdam geslaagd voor het doctoraal uur; woensdag 10 december van examen economie. uur. Onderscheiding voor kabel-monteur Vanmorgen werd de heer W. F. van der Linden op het Stadhuis gehuldigd naar aanleiding van zijn veertig-jarig jubileum in dienst van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden. De heer Van der Linden, die vol gend jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, is thans werkzaam als voorman monteur in de afdeling Ka belnet in de buitengemeenten. De wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp, sprak vanmorgen de jubilaris toe, nadat deze vergezeld van vrouw en kinderen in de kof fiekamer van het Stadhuis was ont vangen. Ook de directeur der S.L.F. te Leiden, ir Y. Ykema, was bij deze plechtigheid aanwezig. Wethouder Stolp memoreerde, dat de heer Van der Linden in dienst is getreden van de Stedelijke Lichtfabrieken in een tijdperk van krachtige ontwikkeling in de gas- en electriciteitsvoorziening van Leiden. Hij is als hulpmonteur begonnen, doorliep daarna verschillende mon- feursrangen en is steeds 'n voorbeeld geweest van toewijding en plichts betrachting. Hierom ook was het hem aangenaam de heer Van der Linden namens H.M. de Koningin te kunnen onderscheiden met de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Weth. Stolp speldde vervolgens de heer Van der Linden het ere-metaal op, waarna de jubi laris een dankwoord sprak. (Foto: De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2