S)e £cid6e(Soti/fca/itt HET KABINET VAN MINISTERS SCHOMMELT GEVAARLIJK VAN LINKS NAAR RECHTS Zei vanmiddag de krisis in? CRisis- Nederlandse legatie zonder personeel De BREKEBEEN van 't KABINET ONVAST WEER Nobelprijzen aan winnaars uitgereikt Directeur: C M. v. HAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPKNGRACBT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14584 Advert.: 17 ct p man. Telefoontjea f 1.50 Het is mis met het Kabinet. Dit was de indruk van de Tweede Kamer leden gisteravond na een nachtelijk debat van eergisteren over de „verlen- gingswetten" van minister Hofstra. De minister heeft zich nog niet uitge sproken over het al of niet aanvaardbaar zijn van de amendementen en de motie van de heer Romme. Hij zal dit vandaag moeten doen. Maar het is nu zeker, dat in het Kabinet van ministers de bewindslieden van de confessionele partijen (K.V.P., A.R. en C.H.) gezamenlijk stelling hebben genomen tegen de houding van de minister van financ>ën. In de wandelgangen van de Tweede Kamer hing het gerucht, dat de minister van financiën bereid geweest zou zijn de Kamer een hand toe te steken. Minister Vondeling en de andere socialistische bewindslieden echter met uitzondering van minister Drees, die altijd tot verzoening bereid is hebben geen compromis willen aangaan zonder goedkeuring van de socia listische Tweede Kamerfractie. ambtsopvolger" en op de suggestie om Nederland radio-reclame in Rusland te laten maken, antwoordde hij ver moeid glimlachend: laten we dan de Tweede Kamerzitting van morgen uitzenden. Koortsachtig overleg in de P v d A-fractie Gisteren heeft minister Hofstra dan ook de gehele dag besteed aan be sprekingen met zijn partijgenoten in de Tweede Kamer. Het is niet bekend, wat het resultaat is van deze beraad slagingen, maar een tweede gerucht in de wandelgangen van de Kamer meldde, dat de verzoeningspogingen tussen fractie en minister op niets waren uit gelopen. De fractie zou ieder compromis beschouwen als een overwinning van rechtse zijde. De geruchten werden later op de dag in de Kamer bevestigd. De belas ting-wetjes kwamen gisteren niet aan de orde. Maar wel minister Luns, die sprak over Buitenlandse zaken, so berder en minder tot kwinkslagen ge neigd dan anders. Nu en dan sprak hij met enige nadruk over „ik of mijn TOESTAND als met onweersbuien. Reeds lang te-voren worden zij voelbaar in de atmosfeer en plotseling is er de dreiging. De uitslag van de jongste verkie zingen, waarbij de P.v.d.A. een niet te verkroppen nederlaag leed, be dierf de atmosfeer der parlementaire samenwerking en op de „Fakkeldra gersdag" kwam de dreiging tot uiting in de eisen van mr Burger. Hoewel de kwestie, waar het van daag om gegaan is, namelijk de ver lenging van tijdelijke belastingverho gingen voor één of voor twee jaar niet tenzij in een vage algemeen heid in de „burgerlijke" eisen was vervat, werd zij toch aanleiding tot een crisis-toestand, omdat de gehele atmosfeer geladen is. Deze geladenheid is psychologisch geen andere, dan het onredelijk en ondemocratisch verlangen van de P.v.d.A. tegen de stembusuitslag in haar wil op te leggen. Want het punt, waarover het gaat namelijk de belastingverlaging behoefde op zichzelf genomen, geen aanleiding te geven tot een crisistoe stand, te meer waar prof. Romme aan minister Hofstra een plank heeft toe gestoken, om over het „onaanvaard baar" heen te komen. De crisis-toestand, waarin ons land is verzeild, gaat niet om dit of dat punt, maar om een redelijke politie ke samenwerking met de P.v.d.A., die met haar eisen eer het enge par tijbelang dan het landsbelang na streeft. Onaanvaardbaar. Want vandaag wordt de slag ge leverd. Er is nog een kans, dat men j in de Partij van de Arbeid vanmor gen nog tot een vergelijk komt Vanmiddag om twee uur zal minis ter Hofstra vermoedelijk bij het begin van de vergadering het „on aanvaardbaar" laten horen. De meerderheid van de Kamer zal ze ker dit „onaanvaardbaar" niet uit de weg gaan en daarna zullen met tegenstand van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer de motie en de amendementen aangenomen wor den. Minister Hofstra zal dan zijn ontslag moeten aanbieden en de andere minis ters zullen uit solidariteit moeten vol gen. Dit betekent dan dat het vierde Kabinet-Drees heeft opgehouden te bestaan. Natuurlijk is er vanmorgen el- léén vanmorgen nog een kans dat er in de Partii een middenweg gevon den wórdt. Eigenlijk was de motie die prof. Romme eergisteravond in diende al een poging tot naderbij brengen van de partijen, hoewel de socialistische kritiek het nu al Iaat voorkomen, alsof Romme de zaken in de Tweede Kamer op de spits ge dreven heeft. De confessionele party- en in de Kamer, en tevens de WD. die tezamen een stevige meerderheid hebben, wensten geen verlenging van de belastingmaatregelen (die elders op deze pagina nog eens genoemd worden) met twee jaar, maar met één Er is geen kans, dat deze meerder heid de minister tegemoet zou komen en van één jaar, twee jaar zou maken. Dus heeft prof. Romme voorgesteld om vroeg in 1959 al een debat te be ginnen over de verlenging van deze belastingmaatregelen in 1960. Het was een verplaatsing van het dispuut, maar misschien zouden Kamer en mi nisters tegen die tijd heel anders op de zaak gezien hebben. Tragedie. Al met al mogen wij van een trage die spreken. Aan een „verlengingswetje' wordt het lot .van het kabinet gekoppeld in een tijd, waarin van alles beter kon gebeuren dan juist dit Men heeft geen tijd voor een lange kabinetskrisis. De Kamer zal niet eens in staat zijn het verlengingswetje van één jaar aan te nemen (waar iedereen vóór is). Het gevolg zal zijn, dat per 1 januari ineens de belastingen op TV-toestellen, bier, autobanden, en nog andere artikelen zullen verdwij nen. Misschien dat 'n demissionair ka binet benoemd zal worden, van niet- politieke figuren, die het schip tijde lijk zo goed en zo kwaad als het kan in de koers zullen houden. Misschien ook zal eer kabinet zondei de socia listische ministers tijdelijk orde op zaken houden. Dit zou wellicht het verlengingswetje in de Kamer als nog aan de orde kunnen stellen en doen aanvaarden voorzover alle Ka merleden er mee accoord kunnen gaan. Tegenwoordig krijgt een demissio nair kabinet meestal de opdracht de zaken in 's lands belang te blijven behartigen" en de verlenging van de wet voor 1959 werd niet door de Ka mer betwist. Intussen mogen we niet uit het oog verliezen, dat de tegenstelling in de Tweede Kamer niet veel meer is dan een prestige-kwestie. Het gaat om een tamelijk ondergeschikte zaak, om een belastingzaak óók en dit is altijd een brekebeen in de Tweede Kamer geweest. Algemeen is men van oor deel, dat er geen enkele reden was om nu al een verlenging voor het jaar 1960 vast te stellen. De meerder heid in de Kamer wilde eerst eens zien hoé de financiële situatie van het Rijk zich zal wijzigen in de loop van 1959. Dan altijd nog kan men voor 1960 een verlengings wet in het leven roepen. De fractie van de Partij van de Arbeid echter staat er op, dat de Kamer nu al een beslissing over twee jaar, dus ook over 1960 neemt. Er is niemand in de Kamer die een crisis wil, maar de rechtse partijen, gesteund door de WD, voelen er weinig voor „zich te laten ringeloren door een fractie die meent een verkiezingsne derlaag op de Kamer te moeten af reageren". Systematische boycot In Peking is een eigenaardig con flict ontstaan, dat misschien de slui ting van de bureaus van de Neder landse zaakgelastigde tengevolge kan hebben. De legatie heeft nl. te lij den onder een bedienden-boycot. Op 20 oktober j.l. drongen twee Chinese bedienden, naar aanleiding van het hun aangezegde ontslag, het bureau van de zaakgelastigde, mr B. J. Slingenberg, binnen, die geweigerd had hen te ontvangen en gezegd had, dat zij de kwestie maar met de per soneelschef moesten regelen. De Het verlengingswetje, dat de gemoederen van de Tweede Ka mer verhit heeft gaat om de vol gende belastingen: A. Verhoging van de omzetbelas ting op sigaren, TV-toestellen, ersonenauto's motorvoertui geen en autobanden. B. Verhoging van de Vennoot schapsbelasting van 44 tot 47 procent. C. Verhoging van de vermogens belasting van vijf tot zeven p omille. D. Verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine van 16.50 tot 24.25 per hl. E. Vrijstelling van de omzetbe- belasting op sigaren. Laatstgenoemde maatregel was om krisis in de sigarenindustrie te vermijden. Indien vanmiddag de kabinetskrisis een feit is, zou dit kunnen betekenen, dat de si garen per 1 januari juist duurder worden. AI deze maatregelen leveren *s Rijks schatkist voor 1959 een voordeel van bijna 160 miljoen gulden. In 1960 zou dit nog iets meer zijn. Pater Pire nam de Nobelprijs in ontvangst De Belgische pater Pire ontvangt uit handen van mr. Gunnar Jahn, voorzitter van het Noorse Nobel-comité de nobelprijs voo r de vrede 1958. Oude folklore keert jaarlijks weer zaakgelastigde pakte de indringers in de kraag en zette ze buiten de deur. De volgende dag gaf de des betreffende vakbond een stakingsbe vel aan de 42 Chinese personeelsle den van de legatie vertalers, ka merdienaren, koks, chauffeurs, tuin lieden Sedertdien zijn twee maanden verlopen zonder dat de zaak tot een oplossing is gebracht. On danks langdurige onderhandelinen door tussenkomst van verscheidene leiders van buitenlandse vertegen woordigingen eist de vakbond nog steeds, dat de zaakgelastigde persoon lijk zijn verontschuldiging aan de 2 Chinezen zal aanbieden, hetgeen de heer Slingenberg van de hand heeft gewezen. Alles zelf doen. Ofschoon op zichzelf onbelangrijk kan dit incident, ernstige gevolgen hebben. Een diplomatieke missie in China kan niet lange tijd de diensten van inlands personeel missen, zonder vertalers moet het werk op het bu reau praktisch blijven liggen. Voorts zien de echtgenoten van de betrok ken diplomaten zich verplicht om terwille van de leeftochtvoorziening van dertien mensen waarvan een aantal kinderen elke ochtend reeds vroeg voor de „coöperatie voor buitenlanders" in de rij te gaan staan tezamen met het keukenpersoneel van de andere vertegenwoordigingen. Ook het verzorgen van de verwar ming van de drie gebouwen van het Nederlandse complex is een werkje, dat de zaakgelastgde, zijr. raad en zijn kanselier de drie enige aan wezige mannen niet gemakkelijk valt, nu de kou zich elke dag heviger doet gevoelen in Peking. Diplomatiek pressie-middel. Deze toestand, die naar de mening van de meeste in Peking aanwezige diplomaten in feite neerkomt op een systematische boycot van de dienst van de Nederlandse zaakgelastigde, komt de diplomaten bijzonder ernstig voor, gezien de houding, die de Chi nese regering tegenover de kwestie heeft aangenomen. De chef van het protocol van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, wie de heer Slingenberg verzocht had tussenbei de te komen, antwoordde hem name ly k, dat het hier om een „gewoon ar' eidsconflict" ging, (jat niet onder zijn bevoegdheid viel. Bij afwezigheid van nadere uitleg van deze houding begint men in wes telijke diplomatieke kringen steeds meer te vrezen, dat naar aanleiding Overal ter wereld, waar Zweden wonen wordt dezer dagen het Lucia- feest gevierd. Dit Luciafeest wordt beheerst door een aantrekkelijk meisje, dat in het wit gekleed gaat en een kroon met kaarsen op het hoofd draagt. Met dit laatste wordt de terugkeer van de zon gesymboliseerd; een typisch „Zonnewendefeest" dus. In Bonn heeft de Zweedse kolonie haar Lucia al verkozen. Het is de 20-jarige Elsabeth Sahlström uit het plaatsje Kungalv aan de Zweedse westkust. van op zich onbelangrijke huiselijke kwesties nog meer van die stakingen zullen worden ontketend onder het personeel van de leiders van verte genwoordigingen van landen, die, zo als Nederland, wel de regering van communistisch China hebben erkend maar een afwijzend standpun. blij ven innemen ten aanzien van even tuele toelating van Peking-China tot de Verenigde Naties. Tussen Algiers en Oran zijn dinsdagavond twee machinisten van een exprestrein om het leven geko men, doordat de trein tengevolge van het ontploffen van een mijn ont spoorde. De passagiers bleven onge deerd. Nabij de Azoren handhaaft zich een hogedrukgebied. Aan de noorde lijke flank ervan komt vooral in de hogere luchtlagen een zeer sterke westelijke stroming voor, waarin een aantal depressies meedrijven. Eén van deze storingen passeerde van daag ons land, vergezeld van regen. Een volgende bevond zich vanmor gen midden op de oceaan met een luchtdrukwaarde van ongeveer 977 mb. Ze werd toen nog snel dieper. Tussen de twee storingen bevindt zich een zwake rug van hoge lucht druk, die vermoedelijk in de voor nacht zal voorbijtrekken. Daarna kan de volgende oceaar.depressie 't weer m Nederland gaan beïnvloeden. Het onvaste weer zal dan ook aanhouden. Pasternak afwez ig Drie Russen, drie Amerikanen, een Engelsman en een Belg hebben giste ren te Stockholm en Oslo hun Nobel prijs in ontvangst genomen. Een vier de Rus, de schrijver Boris Pasternak, die was onderscheiden met de Nobel prijs voor letterkunde, maar die prijs had geweigerd, ontbrak. Koning Gustaf Adolf van Zweden reikte in het concertgebouw van Stockholm de prijzen voor scheikun de, natuurkunde en geneeskunde uit, en in de aula van de universiteit van Oslo ontving de Belgische pater George Pire, gekleed in witte pij, de prijs voor de vrede van Gunnar Jahn de voorzitter van het Noorse Nobel prijscomité. De onderscheidenen die in Stock holm hun prijs ontvingen waren de Engelsman dr. Frederick Sanger, die de prijs voor scheikunde won, de Russen dr. Pavel Tsjerenkof, dr. Igor Tamm en dr. IIja Frank, die de prijs voor natuurkunde deelden, en de Amerikanen dr. George Beadle, dr. Edward Tatum en dr. Joshua Leder- berg, die samen de prijs voor genees kunde behaalden. Ondanks weigering toch erkenning. De secretaris van de Zweedse aka- demie, dr Anders Oesterling maakt in het kort officieel melding van de toe kenning van de Nobelprijs voor let terkunde aan Boris Pasternak. Dr. Oesterling zei dat de prijs aan Paster nak was toegekend als erkenning van zijn belangrijke plaats onder de hedendaagse dichters en onder Sov jet-Russische romanschrijvers. Zijn weigering, aldus dr Oesterling, doet geen afbreuk aan de waarde van de onderscheiding. De Zweedse akade- mie betreurt het dat de prys niet aan Pasternak uitgereikt kan worden. In Oslo woonden koning Olaf van Noorwegen en prinses Astrid de plechtige uitreiking van de Nobel prijs voor de vrede by. Pater Pire deelde in een dankwoord mede dat zijn prijs voor de helft zal worden gebruikt voor de voltooiing van het vluchtelingendorp Fritjof Nansen bij Brussel en voor de andere helft voor de bouw van het vluchtelingendorp Anne Frank in Noorwegen. „Meer dan ooit", zei hy, „zal mijn toekom stige activiteit zijn gericht op een streven dat nooit zo urgent is ge weest als nu: het streven naar een duurzame vrede tussen de volkeren." (Advertentie» Dit nommer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK NEERSLAG Vanavond enkele opklaringen en in het oosten van het land temperaturen om het vriespunt, daarna overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk regen of nat te sneeuw en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Ma tige tot krachtige wind uit zui delijke richtingen. 12 Dec. zon op 08.38; onder 16.28; maan op 09.48; onder 18.55. Hoogwaterstanden 12 Dec. v.m. 4.15; n.m. 4.30. Het weer in Europa helsinki stockholm oslo kopenhagen aberdeen londen amsterdam brussel luxemburg parijs bordeaux grenoble nice berlijn frankfurt zürich genève locarno wenen innsbruck rome ajaccio madrid mallorca algiers onbew. -11 onbew. —3 zwaar bew. 3 onbew. 3 regen 4 regen 6 regen 4 licht bew. 6 regen 10 regen 11 onbew. 4 sneeuw 1 regen 1 geheel bew. 1 regen 6 half bew. —4 zwaar bew. 2 mist 6 zwaar bew. 12 zwaar bew. 9 zwaar bew. 7 licht bew. 6 onbew. 8 Korreltje Wij worden oud, als de mensen zeg gen, dat we er jong uitzien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1