BERLIJN, op de grens van twee u/erelden Waar een venster openstaat in 't IJzeren Gordijn BERLIJN NIEUW LEVEN OP DE PUINHOPEN DER VERWOESTING ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De ruïnes van het voormalige pom peuze Rijksdaggebouw. Berlijr West Berlijn davert van de drift tot bouwen GEEN OPWINDEND BEGIN. DE REIS naar Hannover was zonder enige opwinding, zelfs de douane snauwde niet meer op de bekende Feldwebel-manier, de indruk geven de met louter bedriegers te doen te hebben. Integendeel de hele reeks van niet mee te nemen artikelen klonk eerder als een modern gedicht. Zodat ik met vertedering dacht aan mijn nieuwe pyama met rode kersjes en het sneeuwwitte orlon vestje, dat in mijn koffer lag. Een vrouw op reis behoeft nu eenmaal iets nieuws voor haar garderobe. Langzaam naderden we Helmstedt, het laatste station in het Westen. We keken elkaar toch wel even veelbe tekenend aan bij het vertrek vanhier, zo van: „Daniël nu ga je de kuil in". Wij zaten direct op de uiterste punt van de bank of stonden voor het raam, want nu moesten we opletten 1 Men had ons verteld, dat een brede strook land omgeploegd was om di rect de voetstappen van vluchtelin gen te ontdekken en tevens zou het dienen als controle voor de wacht posten. De trein reed eerst door een vrij aanzienlijke strook glooiend land zon der enige boom of zelfs maar een struik, volkomen kaal, zodat inder daad alles wat zich daar maar op zou bewegen direct in het oog moest springen. Evenwijdig hieraan slin gerde zich een vrij brede landweg, die helemaal omgeploegd was. Uit kijktorens besloten het geheel. Het lijkt dan ook vrij onmogelijk hier de grens te passeren. HET EERSTE STATIONNETJE. JJET EERSTE STATIONNETJE in de Oostzóne: Marienborg was ook het eerste en enigste vriendelijk uitziende station, wat we op onze route door de Volksrepubliek en trou wens ook door de Bundes-republiek zagen. Keurig in de verf en kleurig door de rode vlaggen. Vitrines met de meest uiteenlopende lekkernijen. Het deed alles even welvarend aan, maar de soldaat met het geweer op zijn schouder, die aan de andere zijde van de trein tussen de rails heen en weer liep, was toch niet zo gerust stellend. We waren even de trein uit gelopen, maar gingen er weer in voor j vele kilometers lang is tot Bahnhof passencontróle. Een werkelijk aardi- Halensee, één stroom van auto's en ge juffrouw, gewoon in blousje en mensen. Door de oorlog waren van vestje vroeg op vriendelijke toon naar het doel onzer reis. Zij gaf ons een in- en uitreisvisum in de vorm van een stempel in de pas. Hierna kwam de pascontröle; de man keek met veel interesse naar het Yoego- slavisch visum van 1955, maar toen was alles nog koek en ei. Het geheel kostte 10 Mark, wat een aardige in komst kan betekenen. De trein reed en wij speurden weer naar links en rechts. Twee Russen met stenguns, veel prikkeldraad links. Aan onze kant een hele lange trein met allerlei oorlogsmateriaal, twee wagons met Russische soldaten en vele Russen met open jasen lo pende langs de trein. Verder leek het landschap uitgestorven. Glooiend ter rein, zo te zien zeer vruchtbaar land, de 250 gebouwen er 200 vernield, doch hiervan is vrijwel niets meer te mer ken. Het is dol gezellig om op één der verwarmde terrassen te zitten en maar te kijken naar het geroezemoes. Veel elegante vrouwen en meisjes passeerden er niet; ook leek het of er minder schakeringen in leeftijds groepen waren en vooral kinderen beheersten niet, zoals toch bij ons veel al het geval is, het straatbeeld. Wel zagen we veel vermoeide vrou wen, die arbeid hebben moeten ver richten welke te zwaar was, die leed en ontbering hebben meegemaakt. Want ondanks pracht en glans, volle theaters, fantastische nieuwbouw, on danks het „Wirtschaftswunder" wat ook Berlijn heeft aangeraakt, rijzen aan alle kanten van de stad de teke- maar er groeide niets. Op de w»gen nen omhoog, die herinneren aan de onmenselijke bombardementen, aan de ondergang van tradities, aan de schending van menselijke rechten, aan mensenroof en vrouwenontering. De Tiergarten, waar geen boom meer stond, is nu weer een prachtig park. Het Hansaviertel, eens één on afzienbare vlakte van ruine's, puin en verwrongen buizen, is nu de plaats van de meest gedurfde moder ne bouwkunst. geen verkeer, op de velden geen mensen. Wij passeerden een gevangenis en een barakkencomplex, beide voorzien van de zo gehate houten wachttorens. Tegen de avond troosteloze straat verlichting, een enkele verlicht raam; alles deed spookachtig en onwezen lijk aan. Is het inderdaad zo verlaten zo volkomen zonder enig leven of speelde onze verbeelding ons parten? Maar later in Oost-Berlijn zagen we weer diezelfde doodsheid. DE EERSTE INDRUK. nrOT PLOTSELING als bij toverslag alles veranderde: één zee van licht, flitsende auto's en buslampen, kleurige reclame's' café's we wa ren in West Berlijn. De eerste indruk van Berlijn am Bahnhof-Zoo is één wriemelende hoop mensen, cirkelen de om borden met „Achtung Baustel- le", om kabels, machine's, kettingen, boren en schijnwerpers, enigszins in bedwang gehouden door de witte manchet van een agent en van alle kanten verlicht door aan en uitknip- perende lichtreclame's in allerlei kleuren. Als décor de enorme nieuwe flatgebouwen, in het midden oprij zende de gehavende Gedachtniskir- che. Op de Kurfürstendamm, Ku- damm zeggen de Berlijners die De hoogstmoderne „Kaiser-Friedrich Gedachtniskirche", door de spotzieke Berlijners „St. Aluminium" genoemd. vrijwel geheel van glas. Belangrijke musici hebben hier hun opleiding ge had o.a. Paul Hindemith. De Technische Hogeschool met stu dentenhuis heeft ook een moderne instelling; er zijn vele werkstuden ten en zo ontstond de „TUSMA" („Telefoniere und Studenten machen alles.") We rijden langs kleine theaters, hoge flats, en passeren het „Haus des Rundfunks", dat pas in 1955 door de Russen is ontruimd. De Engelse bezetting had een aar dige manier daarvoor bedacht. Ieder mocht eruit maar wie er éénmaal uit was mocht er niet meer in. Nu zijn er twee gebouwen, want de nieuwe radio-studio staat aan het Rechskanz- lerplatz tegelijk met de televisie en de zender „Freies Berlin". De Funk- turm staat temidden van tentoonstel lingshallen. Telkens zien we de aanleg van snelwegen om de kern van Berlijn wordt een kruispuntenvrije snelver- keersweg gelegd. De Kurfürsten damm heeft b.v. een tunnel van 220 meter lengte, waar zo 'n weg door gaat. We komen bij het Olympiasta- dion met 100.000 plaatsen; dicht hier bij is een enorm flatgebouw van de Franse architect le Corbusier met fel verschillend gekleurde balcons. Zó zonnig doe* het aan, dat ieder zwart gallig mens prompt in een vrolijke stemming moet komen en zelfs de Trümmerschuttberg (15 millioen ku bieke meter van puin, afval en an dere rommel)«ziet er aardig uit. Berlijn heeft twee van zulke puin bergen, de „Insulaner" en de „Ma- OVERAL WORDT GEBOUWD. /"JEBOUWD WORDT ER in Berlijn aan alle kanten. De omgeving van de Gedachtniskirche lijkt één grote werkplaats. Gehamer, geklop, gesis en geratel klinkt hoog boven het gedruis en gezoem van auto's en mensenstemmen uit. Met geweldige snelheid wordt er gewerkt en telkens is er weer iets klaar en telkens kostte het me weer moeite om vanuit Bahn hof-Zoo op de Kurfürstendamm te komen. De trottoirs en wegen, wat een uit vinding, zijn hier van hout gemaakt, dat loopt prima en vergemakkelijkt het opbreken, het zal later door as phalt en steen vervangen worden. Het beste is, zoals in iedere grote stad, eerst een autobus-rondrit te maken; men krijgt dan een goed overzicht en kan later naar de pun ten gaan, die persoonlijk lokken. Men rijdt dan de kilometers lange Kur fürstendamm af naar Bahnhof Ha lensee, waar de voorname villawijk begint met tuinen waarin prachtige sparren staan, de voorboden van het Grünewald, dat met de Wannsee, de Havel e.a. het recreatieoord van West Berlijn is. Langs het Grünewald de Clay Al lee, genoemd naar Lucius D. Clay U.S. generaal die gedurende de blok kade de luchtbrug schiep. Vooral door deze daad, werden vijanden vrienden. Een monument staat bij het centrale vliegveld Tempelhof; een halve stenen boog, voorstellende de luchtbrug. We komen langs de Zoologischer Garten, door elke gids in elke stad met veel warmte aange raden, maar zoiets is niet het eerste wat me in den vreemde lokt. Een aap is een aap in Wassenaar of Berlijn. Dan is het „muziekaquarium" uit een bepaalde hoek gezien interessan ter. Hiermee is de Hochschule für Musik bedoeld. De Beilijners gaven het deze naam en terecht. Het is een zeer modern gebouw, -de voorkant riennhöhe" (Oost Lektor). Door de Berlijners worden ze Monte Klamot te genoemd, zij zijn gemaakt van brokstukken en rommel, opgehaald en weggeruimd door de „Trümmer- frauen" van Berlijn. Minder idyllisch is de gevangenis, waar de Neurenberger oorlogsmisda digers hun zonden kunnen overden ken, afwisselend bewaakt door de vier bezettingsmachten. Ook in het Bayersche Viertel, dat voor meer dan één derde vernield was, staan nu vele nieuwe woonblok ken. Hier is ook het raadhuis, waar de regerende burgemeester van Ber lijn Willy Brandt zetelt. Een zeer energiek man, die kennelijk opge wassen is tegen deze zo enerverende taak. Het raadhuis heeft eei hoge to ren waarin de Vrijheidsklok hangt, een geschenk van de Amerikanen, die elke middag zijn gebimbam laat ho ren. Een heel interessant gedeelte van West-Berlijn is de omgeving van de „Strasze des 17 juni", als herinne ring aan de opstand van de arbeiders in Oost-Berlijn. Een groots aangeleg de omgeving. Hier staan ook de standbeelden van Moltke, Roon en iets achteraf het grotere van Bis marck. Hier ook is de Tiergarten, waar na de oorlog niet één boom meer te bekennen was, maar waar nu weer een prachtig park is en dan het Hansa Viertel, werkelijk fantas tisch wat hier aan moderne bouw kunst te zien is. Ongeveer 48 archi tecten uit 13 landen tonen hier hun prestaties, o.a. twee Nederlanders. MODERNE KERKEN ZEER MODERNE kerken vallen hier eveneens te bewonde ren. Vooreerst de nieuwe Kaiser- Friedrich-Gedachtniskirche, waarvan vooral het altaar met zijn mozaiek in zacht vloeiende kleuren zeer indruk wekkend is. Er is nog al veel alumi- De „Kongresshalle", een gedurfde compositie, door de Amerikanen aan Berlijn geschonken. de interessantste stad van Europa. het eiland in de rod^ee. de enige stad van waaruit men een blik kan werpen achter het ijzeren gordijn „Berlijn het eiland met een paar millioen mensen die uitgehongerd moesten worden het eiland, dat tot redding van honderdduizenden werd. En dat voor die millioenen, die in de zóne van het zwijgen moeten blijven, troost en hoop betekent, zoals het licht van een vuurtoren voor de zeevaarders in een stormachtige nacht". (Curt Riese in: Berlin Berlin 1945—1953). Dit alles, een uitnodiging en nog veel meer deed me besluiten, Berlijn met eigen ogen te gaan aanschouwen. nium aan deze kerk verwerkt, zodat de Berlijners, die .oor alles een grap hebben, de kerk de naam gaven van St. Aluminium of ook wel naar de vorm van de klokketoren: de kurke- trekken. Bijzonder moo is wel de toren van de katholieke kerk St Ansgar met de drie ondprelkaar han gende klokken. In de Strasze des 17 juni", staat ook een Sowjet-gedenkteken voor de ge vallen Russen. Het staat in West- Berlijn en wordt Lewaakt door tweè Russische soldaten. Vroeger stond er maar één, maar er werd nogal eens politiek asyl aangevraagd en daar om staat er nu éér. om het monument te bewaken en één om de bewaker te bewaken. Hier achter is een gebouw tje, waar ik nog twee Russen zag. Twee Berlijnse schonen bewaakten op hun beurt weer trouw de twee soldaten. En later aan de achterkant zag ik, dat de twee hoofden uit het gebouw ook liefderijk door twee meisjeshoofden waren omgeven. Op korte afstand de Kongreszhalle een bijdrage van de Ver. Staten voor de „Interbau Berlin 1957". Dit is zo gedurfd maar tevens zo prachtig van lijn dat niemand hier zo maar aan voorbij kan gaan. De congreshal staat vrijwel op de grens tussen Oost en West en is in Oost-Berlijn duidelijk te zien. Het is een uitdaging, maar tevens bedoeld als symbool. In de steen staat: „Gebe Gott, dasz nicht nur die Liebe zur Freiheit, sondern auch ein tiefes Bewusztsein von den Rechten der M>_nschen alle Völker der Erde durchdringt, so dasz ein Philosoph wohin immer er seinen Fusz auch setzen moge, sagen kann „Dies ist mein Vaterland". (Benjamin Franklin). In de verte steken de sombere res ten van het uitgebrarde Rijksdagge bouw tegen de lucht af. De hele om geving is verlaten, ligt in puin, hier en daar groeit wat gras. Het is maar een luguber geheel, di« Platz der Republik. Hier komen d Engelse, de Amerikaanse en de Sowjetsektor samen, hier was ,ok het toneel van de 17 juni 1953. Ook bij de Branden burgertor ziet het r niet erg vrolijk uit. Vreselijk gehavend links en rechts, in Oost en West. VAN HIERUIT KIJKT MEN OOST-BERLIJN DE EERSTE DAGEN van ons ver blijf wapper'e er alleen 'n rode vlag op de Brandenburpertoi. Maar nu zijn de paarien en Victoria er weer: de Quadriga. Victoria houdt nog moedig de Krans omhoog, maar het kruis en de adelaar ontbreken. Vanaf hier kijkt men tot ver in Oost-Berlijn. Over „Unter den Lin den" ziet men in de verte de bescha digde Dom en het tegenwoordige pa radeplein met enorm grote aanplak borden met de beeltenis van Lenin, Marx en Ulbricht. Hier staan de borden „Sie verlas sen jetzt den Britischen Sektor", en „Anfang des demokratischen Sektors von Grosz Berlin". Hier is weer een halt, aan alle zij den van West-Berbjn is een halt. Bij de Wansee met zijn zeilboten, zijn strandbad. Onbekommerd loopt men daar tot bij de brug: HALT! Zelfs half weg in het wate.- bij de Havel HALT! Oostzóne halt! Oost- sektor halt! In een volgend artikel verlaten we de West-zóne om een kijkje te ne men in Oost-Berlijn. *J*WEE Aan de grens tussen de West- en de Oostzóne van Berlijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7