CATECHISMUS Dordtse recherche „knipte" zware jongen 5 DECEMBER IN VALKENBURG: De Kleine Paradijsparade Machinist reed dóór ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Generaals hebben óók een hart Deze foto uit Khartoem toont luitenant-generaal Ibrahim Abboud, het nieuwe staatshoofd in de Soedan en leider van de kortgeleden uitgevoerde en zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep in dat land. Hij heeft hier zijn jongste zoontje, de driejarige Hatem, op de arm. MOEDER EN DOCHTER VERMIST Sinds zaterdag 29 november jl. wordt de 21-jarige Dirkje Volmer,, echtgenote van Cornelis Heij, wo nend Rietveld 212 te Delft, vermist. Zij heeft op die datum met haar vier jarig dochtertje Antonia haar wo ning verlaten en sindsdien is er niets meer van hen vernomen. Het signa lement van de moeder luidt: lang 1.65 m., lichtblond krullend haar, blauwgrijze ogen, regelmatig gelaat. Zij mist twee tanden uit de voorzijde van het bovengebit. Zij was gekleed in donkerblauw mantelpak en daar over een blauwe regenjas en droeg rode schoenen. Het signalement van het kind luidt: zeer lichtblond haar, gekleed in een bruin rokje met dito bloesje, waar over een grijs jasje met een v/itte capuchon. Groen vestje, witte sok ken, bruine schoenen en rode hand schoentjes. Namens de echtgenoot verzoekt de commissaris van politie te Delft be kend te worden gemaakt met de ver blijfplaats van moeder en kind. neemt vaker... Zwaardemaker binnengekregen in plaats van een hoestdrankje. Terwijl haar ouders druk bezig waren in hun banketbakkerszaak aan de Utrechtsestraat, wilde het meisje een slokje nemen van haar hoestdrankje. Ze pakte een verkeerd flesje en, schrikkend van de vieze smaak spuwde ze het onmiddellijk weer uit. Desondanks had ze toch van levensgevaarlijke vocht binnen gekregen en de gevolgen bleven niet lang uit. botten-surprise Werklieden, die een kelder moes ten uitdiepen bij verbouwingswerk zaamheden in een Valkenburgse ca fetaria, zijn gestoten op een verzame ling schedels en beenderen, die teza men een twaalftal menselijke ge raamten bleken te vormen. De beenderen lagen kris-kras door elkaar, hetgeen het vermoeden heeft gewekt dat hier stoffelijke resten zijn gevonden van belegeraars van het oude kasteel Valkenburg. De eetgele genheid ligt namelijk aan de voet van de westelijke hoektoren van de burcht. Het bolwerk werd op 5 december 1672 voor de laatste maal belegerd en toen verwoest. Indien de vermoedens juist zijn heeft Valkenburg waar- Rechercheurs van de Dordtse poli- schünlijk precies na 286 jaar in tie hebben in de St. Nicolaasdrukte op de vorm van een lugubere surprise 't HOORNTJE WAT ONS GISTERAVOND heeft beheerst is vannacht en vanoch tend tot een obsessie in ons uitge groeid. De gedichten hebben onze af keer van kunstmatige poëzie nog ver der doen toenemen; de pantoffels wa ren wel warm, maar de tenen voel den zich beperkt in hun bewegingen, zodat wij tegen wil en dank weer onder de nazorg van het St. Nicolaas- j feest komen te vallen: het ruilen. Nu die obsessie. Om half acht op het heerlijk avondje nttigden wij het hoofddeksel van een abnormaal gro te speculaaspop. Dit was de eerste hap zoetigheid. De hele avond heb ben wij verder blindelings onze ge zondheid geschaad met andere de len van poppen, brokken letters melk en puur en taai-taaider- dan-ooit, wegge spoeld met warme, gekruide en stimu lerende Bisschop. Een en ander ge volgd door nieuwe ronden van speculaas, borstplaat en suikerbeesten. Ver over twaalven be klommen wij ons bed met een oranje marsepeinen wortel en een begin van maagkramp. De nacht was zeer onrustig. Van het St. Nicolaasgebeuren was niets overgebleven. De zwarte pieten had den plaats gemaakt voor regimenten taaipoppen in oud-Hollands cos- tuum, gedegen vrijers en vrijsters, die karren vol suikerbieten aan sleepten, waardoor wij, ondanks onze ellende, een inzicht kregen in de re cordprestaties van onze Nederlandse suikerfabrieken dit jaar. Om vier uur in de vroege morgen veroordeelden het Damrak te Amsterdam een koop je gesnapt. Ze slaagden er in, de da der aan te houden van de inbraak, die de vorige week gepleegd werd in bet filiaal van V. D. te Dordrecht, waarbij bontmantels en sieraden ver dwenen ter waarde van tien mille. De arrestant is een zesentwintig jarige jongeman, die enige tijd gele den ontsnapte uit de Rekkense in richtingen te Eibergen. Verdachte, afkomstig uit Hendrik Ido Ambacht, heeft reeds driemaal eerder ingebro ken in dezelfde zaak. Toen hü enkele dagen geleden met zijn vriend betrapt werd bij het ver voeren van de buit, zag hij kans, te ontsnappen. De vriend en ook diens vrouw verdacht van heling werden gearresteerd. Het grootste deel van de buit is inmiddels spoor loos. Het drietal zal de volgende week voor de Officier van Justitie te Dordrecht worden geleid. Kind dronk vergif voor hoestdrankje In het ziekenhuis te IJsselstein is gistermiddag een 7-jarig meisje in zorgwekkende toestand opgenomen, nadat het een slok zwaar vergif had de resten gevonden van een histo rische slag. Het is echter ook niet uitgesloten dat hier overblijfselen zijn aangetrof fen van een vroeger kerkhof, omdat in de onmiddellijke omgeving eeuwen geleden een gasthuis heeft gestaan. BEZWAREN TEGEN BOMENROOIEN Talrijke bezwaren zyin geopperd tegen de wijziging reglement van po litie voor de polders en waterschap- Den in Zeeland over het verbod om de binnendijken te beplanten of te her- beplanten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben voorgesteld het reglement zo danig te wijzigen, dat de eerste bin nendijken niet meer mogen worden beplant. In particuliere kringen wordt de maatregel een zware klap genoemd. De Frederikapolder te Rilland Bath, bijvoorbeeld, zal 12000 bomen moe ten kwijtraken. In totaal zouden ruim 100.000 bomen moeten worden ge rooid. 12 Polders hebben hiertegen reeds geprotesteerd in de afdelinigsvergade- ringen van de staten zijn vele bezwa ren aangevoerd. St. Nicolaasfeest van scholieren verstoord Agenten grepen naar gummiknuppel Gisterochtend is het St. Nicolaas feest, dat leerlingen en leraren van het Amsterdams Lyceum zouden vie ren, verstoord door het optreden van twee agenten, die de gummiknup pel trokken omdat zij van mening waren, dat de jeugd, die buiten de school op de Goedheiligman stond te wachten, het verkeer verstoorde. Een politiepatrouille op de fiets, twee man sterk, kwam bij de school aan, waar de leerlingen onder toe zicht van enkele leraren -- bij het spelen van een schoolbandje op het dak van de school de komst van de Sint verbeidden. De agenten som meerden de jongelui van de straat af te gaan, omdat zij het verkeer zou den verstoren, daarbij trokken zij de gummistok en kwamen op de scho lieren af. Er ontstond meteen verwarring on der de schooljeugd. Sommigen be gonnen te gillen, anderen joelden naar de op hen afkomende agenten en er waren er die met een toestel foto's trachtten te maken van de or debewaarders. Enkele van deze foto toestellen werden door de agenten in beslag genomen en pas teruggegeven toen de films vernietigd waren. De rector van het lyceum heeft ge protesteerd tegen dit optreden bij de hoofdcommisssaris van de Amster damse politie. De leraren waren er van overtuigd, dat de leerlingen het verkeer niet stoorden op het moment, dat de agenten op hen afkwamen. ,,Wat heb ik nu aan m'n trein hangen?" Een ontsporing, die gistermorgen rond zes uur heeft plaats gevonden op de spoorlijn HarlingenLeeuwar den, nabij Franeker, heeft enorme ra vage aangericht omdat de machinist niets merkte en met de ontspoorde trein enkele kilometers doorreed. Doordat een wisselwachter de wis sel te vroeg omgooide, vlogen de laatste drie wagens van een goede rentrein uit de rails. Een koppeling brak, waardoor de twee laatste wa gens langs de lijn achterbleven maar de derde sukkelde voort. Tenslotte braken de wielen af, waardoor het chassis van de wagen op rails en biel zen beukte. De ontspoorde wagen zwierde over de baan, een spoor van vernieling achterlatend. Ook een per sonentrein, die uit Harlingen onder weg wa6 naar Leeuwarden kreeg het verlaten van Franeker een klap van de meehobbelende wagon en werd beschadigd. Pas halverwege het traject Franeker—Harlingen bemerk te de machinist, wat er gaande was en zette hij zijn machine stop. De verbindingen moesten bijna de gehele dag door bussen onderhouden wor den. BOERDERIJBRANDEN. Gistermiddag is de grote boerderij m de heer G. Jansingh te Nieuw - Scheemda door een brand groten deels verwoest. Met veel moeite wist de Scheemder brandweer, die om streeks drie uur gealarmeerd werd, het woongedeelte te behouden. Op het moment dat de brand uitbrak was niemand aanwezig, zodat over de oorzaak nog niets bekend is. De eigenaar, die op het land was, ontdekte de brand en wist de veesta pel, zes koeien en twee paarden, nog in veiligheid te brengen. Te Horsten (gemeente Onstwedde) is gisteravond tegen zes uur een he vige brand uitgebroken in een hooi schuur van de heer T. Fischer. De ge hele kapschuur met hooi en stro plus enige landbouwwerktuigen zijn in de vlammen opgegaan. Ook hier is de oorzaak van de band nog onbekend. De Lvan Luiaard en van Lanoline Niemand schijnt te we ten, waar het vandaan kwam. Plotseling was het er: Lanoline, het wonder middel, dat als basis ge bruikt wordt voor luxe toiletzeep, dag- en nacht crèmes, brillantine, lip penstift en duizend en één andere Sinterklaascadeau tjes. De beschaving gaat nog Iedere dag verder en mogen we de reclame geleven ze is niet com pleet zonder lanoline. Het moet toch wel een knap pe kop geweest zijn, die dat wondermiddeltje heeft uitgevonden. (Of het beter is voor de door het gebrek aan lano- huid dan enig ander vet line overdekt met een is een vraag: teveel is na- laag algen, die hem één tuurlijk nooit goed). We zeiden, dat alle zoog dieren hun huid conser veren met lanoline maar daarop kennen we één maken met de tak, waar aan hij hangt. De haren van '.ijn roodbruine huic' zijn zo ingeplant, dat ze van de buik naar de rur uitzondering: het is de lopen: de luiaard hangt Luiaard, die in de Zuid- immers altijd. Algen en I VOOR DENKENDE MENSEN I III. Na in de eerste les het Goddelijk Zijn in zijn eeuwige majesteit te heb ben bewonderd en in de tweede les Ermee in een nauw contact als van mens tot mens te zijn getreden, in de persoon van Jezus, kunnen we thans de vraag stellen: Waarom heeft Jezus zich vrijwillig ten aanschouwe van de mensheid tot het diepst bereikbare punt laten vernederen? Om, zoals een oud Nederlands Kerstliedje zingt, de hoogmoed der wereld te beschamen. De hoovaardij is de erfzonde van het aardse mensdom. Ofschoon de vrije mens slechts een maaksel is, heeft hij altijd de neiging die vrijheid te misbruiken door, zoals in het Para- dijsverhaal in de kern van het appel-eten staat uitgedrukt: „aan God gelijk te willen zijn". Daar draait eigenlijk de gehele wereldgeschiedenis om en daar om draait ze telkens verkeerd. In Gods beschouwingswijze is de ge hele boom van het menselijk geslacht besmeurd door de majesteits schennis, gepleegd aan de wortel, door het eerste menselijk paar. Deze smet van menselijke hoogmoed is uitgewist door goddelijke nederigheid, toen Jezus met zijn bloed de aarde reinigde. Zijn er geen aanwijzingen, dat over de gehele aarde door het voortschrij den der natuurlijke evolutie mensen ontstonden, zodat er geen sprake is van twee stamvaders? Het is veel te vroeg daarover met zekerheid iets te kunnen zeg gen. De mogelijkheid blijft open, dat er gewild onder hogere leidinge een ontwikkeling tot het mens-zijn heeft plaats gehad, tot op men sen enigermate gelijkende, en daarna uitgestorven rassen. De mens werd echter pas mens, toen hij verheven werd tot „Gods beeld en ge lijkenis". Deze verheffing boven de natuur aan eén menselijk paar gegeven is de goddelijke kroon op de evolutie. Men doet het wel voorkomen, of er slechts een gradueel verschil is tussen dieren en mensen, en lichamelijk is dat ook zo. De onoverbrugbare kloof tus sen dier en mens is echter zijn verheffing in de hogere orde van een onsterfelijke bezieling in een sterfelijk lichaam. Indien men als „bui tenstaander" deze aarde kon beschouwen, zou men gemakkelijker inzien, dat de mens een zeer bijzonder verschijnsel is, dat gedeelte lijk tot de natuur behoort en gedeeltelijk er-boven gaat. Wanneer sommige genootschappen het bestaan van God of de onsterfelijkheid der menselijke ziel ontkennen, erkennen zij daarmede toch de men selijke verheffing door God, want zij ontkennen begrippen, welke zij niet zouden kennen indien aan de mens niet een hoger vonkje dan natuurlijke kennis was gegeven. Indien we aannemen, dat de mens een wezen van hoger orde is, waarom ls hij dan vaak zo slecht en „ten kwade geneigd". In Goethe's Faust zou Mephisto zeggen: „Hij noemt het verstand en gebruikt het alleen nog dierlijker dan enig dier te zijnl" De mo gelijkheid tot goed en kwaad doen is een eigenschap van de men selijke verheffing, namelijk zijn vrije wil. God heeft die verheffing bewerkt, omdat Hij vrije deelgenoten wenste In Zijn scheppng. Vol gens de christelijke openbaring zijn niet alleen de mensen tot dat deelgenootschap opgeroepen, maai ook een ontelbare schare van on zichtbare onsterfelijke'wezens, engelen genaamd, en misschien nog vele andere mogelijkheden, waarvan wij niets weten. Nu is de christelijke opvatting deze, dat de Godheid de deelgenoten in Zijn glorie de vrije keuze laat: Hem dienen óf zichzelf dienen. Van de onzichtbare schepping is geopenbaard, dat velen zich in hoogmoed afkeerden van God en terstond werd wat in hen licht was duister nis wat in hen goed was kwaad, wat liefde was haat. Zij werden duivels Ook het eerste mensenpaar koos de verleiding van de hoogmoed (zo als reeds eerder betoogd) door ongehoorzaamheid. En terstond wer den zij prijsgegeven aan hun eigengereidheid, het zelf te willen doen. Maar uit erbarming voor zijn nietig schepseltje, de mens, zijn va derlijk troetelkind, heeft Gods Voorzienigheid het niet tot een totale breuk laten komen. De mens mocht op zijn eigen pad nog zo zeer ten kwade neigen en ontaarden, God had het beste met hem voor. Hoe zwaar Gods oneindige rechtvaardigheid echter de hoog moed en ongehoorzaamheid aanrekent, blijkt uit do totale verne dering en totale gehoorzaamheid van Jezus. Het is Jezus, God èn mens beiden, die de mensheid verzoende met God en deze los prijs voor ons eeuwig heil was geen lichte! Gaat dientengevolge de gehele mensheid een gelukkige eeuwigheid In? Jezus is gestorven voor alle mensen vóór en na Hem. Aange zien Hij de losprijs heeft gegeven, is Hem de keuze, wie tot deelge noot van Gods glorie worden toegelaten en in welke mate. Hem ken nende mogen wij aannemen, dat deze keuze zeer ruim zal zijn en al len omvat, die „van goeden wil' zijn. Maar mensen, die bewust God haten, begeren niet eens in Gods liefde te worden kiezen zelf de verwerping. opgenomen en Pastoor J. Th. v. Galen f In het rusthuis St.-Augustinus te Alkmaar is gistermorgen in de ouder dom van 71 jaar overleden de zeer- eerwaarde heer J. Th. van Galen, emeritus pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen. Pastoor Van Galen was 24 decem ber 1880 in Amsterdam geboren en werd op 15 augustus 1913 priester ge wijd. Daarna werd hij benoemd tot kapelaan in Heilo (1913), Oegstgeest (1915) en Amsterdam, H. Maria Mag- dalena (1918). In 1928 volgde daarop zijn benoeming tot centraal pres'es van de St.-Jozephgezellen vereniging in Nederland en rector van de St.- Hubertuskapel te Amsterdam. In 1934 werd hij pastoor van de parochie van de H. Martha te Den Haag en op 25 augustus 1947 van Overveen. Verle- heldsredenen eervol ontslag. Daarna nam hij zjjn intrek in het Alkmaaria rusthuis. WIJDINGEN BIJ DE PATERS MONTFORTANEN. Op zondag 14 december a.s. zal Mgr. Dr J. Theunissen, S.M.M., Apos tolisch Vicaris van Blantyre, in d« kloosterkapel van de Paters Mont- fortanen te Oirschot de volgende H.H. Wijdingen toedienen: tonsuur aan de fraters J. de Beider en Chr. Machte- linckx van de Sociëteit der Montfor- tanen; Vier mindere orden aan d« frater J. Martens van de Sociëteit der Montfortanen; H.Subdiaconaat aan da fraters J. Schnuck, G. Tesser, A. Mer- tens, H. Drove, G. Boogmans, A. van der Hulst, J. Keulers, G. Hochsten- bach, J. Zimmerman, J. Dirkx, J. Bos, H. Awouters, R. van Liedekerke. F. de Beider, W. Jenniskens en J. Aretf den jaar 2 juni kreeg hij om gezond- van de Sociëteit der Montfortanen. Het bolwerk van de vrijheid wordt versterkt Amerikaanse leeft. Het is zijn naam ontleent ogenschijnlijke luiheid, waarmee hij in de takker van de bomen hangt. Er zijn maar weinigen, die hem hebben zien bewegen Op de grond komt het diei bijna niet vooruit en in c-c bomen maakt hij een snel heid van nog géén kilo meter per uur. Maar dat hoeft ook niet: Luiheid en oerwouder wieren hangen soms in dier. dat (kleine) strengen aan zijn de rug. „Het zal wel niet mee vallen voor het beest, om hangende de woning van een bljeenzwerm te eten"; denkt u, of „Het ziet er naar uit, dat het dier wel ee-* het moede hoofd zal laten hangen". Niets van dat alles: hü houdt altijd zijn kop op, daarvoor heeft ledigheid zijn voor luiaard niet hetzelfde. Hij de hij van de Schepper een Lanoline bestond al voor leeft van de nesten ho- de beschaving en in de ning, was en larven Het is hè' vet, dat in de WÜ als president van een 'rêchtta^jl i a"e *°°5fer0e" «"'°ndadntT voorz'ltershamer ,t mee te bcicher. m de bibberende hand en een besui-1 mgn tegen de inwerking kerpoederde pruik op het aan mi- van zoniicht en regen. Het takken. Komt hij in de graine lijdende hoofd, directeuren en 1 geeft mens en dier me- buurt van een wespennest voormannen van derzelver fabrieken de hun eigen geur, het- naar evenredigheid van prestaties tot geen Inbrekers soms mo ge vogeltjes niet. Uiterst zorgvuldig verplaatst hij zich, hangend aan zijr vlijmscherpe. gekromde klauwen, langs de boom- onredelijk hoge gevangenisstraffen. Vanmorgen offreerde ons een col lega heel collegiaal een stuk pure let ter. „Nog van gisteravond; ik heb met vlijt gespaard voor de komende dagen. Ik kan er ponden van op", zei hij met een propagandsitsche onder toon. Bah, de wereld gaat aan vlijt ten onder. gen ervaren, als ze dooi een speurhond gegrepen worden. Het wolvet (laine wol) wordt o.a. in grote vinden want hoeveelheden gewonnen speciale voorziening mee gekregen. Alle zoogdieren hebben - wen halswervels Maar de luiaard heeft er acht en zo kan hij toch zijn kop waterpas houden De zonderlinge leefwijze van de luiaard is ook oor zaak dat men hem bijna nooit in een dierentuin ziet: bij gebrek aan wes pennesten zou men het dier daar niet eens in le ven kunnen houden. En omdat d" huid van het beestje tot zijn geluk door het gebrek aan la- BEO ui,, op n. na'1»» e" da.rdoor ook dader. Die is niet te f"eu' m ,trek is by de bontwerkers hangen luiaards doorgaans ook niet in de garderobe dan kloven zijn dolkach tige nagels met een ra- zend-snelle slag de wes penvesting. De bewoners stormen naar buiten en zwermen uit, op zoek nrai naast het nest en wacht Men moet ze heus in de het spreekt dus voor zich zijn kans af. Niemand ziel Zuid-Amerikaanse EEK. dat het niet erg duur is hem want zijn vacht is wouden zoeken. Aan de bouwcapaciteit in Berlijn is niet te merken, dat deze stad voor de zoveelste maal weer eens het middelpunt is van een internationale politieke krisls. De foto toont de werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe ondergrondse spoorlijn tussen Steglitz en Wed ding in de buurt van de bekende keizer Wilhelm her- denkingskerk (achtergrond). Links een gedeelte van een pas voltooide wolkenkrabber bij de dierentuin.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3