DUINSTREEK WEET... VHIJDAG 5 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 HILLEGOM NIEUWE KATH. BIBLIOTHEEK TE HILLEGOM GEOPEND Gisteravond werd te Hillegom de r.k. openbare uitleenbibliotheek ge opend. Om deze heuglijke eebeurtenis de nodige luister bij te zetten, waren In de mooie zaal waarin de biblio theek is ondergebracht, vele notabe len bij de opening tegenwoordig. On der de aanwezigen waren o.a.: de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, de gemeente-secretaris, de heer .T. Th. M. Punt verschillende raadsleden, pastoor H. Theissen de kapelaans J. van der Laan en J. Fa- vejee, de leden van de kerkbesturen van de beide parochies, de secretaris van het KCVL in Zuid-Holland, de heer J. O. H. Korting en de directrice, mevr. M. C. VerhoevenSoeter. De voorzitter, de heer B. Nijman heette aJlen welkom. Het goede boek op de goede plaats is een medium voor een goede maatschappen. Hij had de overtuiging dat de nieuwe biblio theek in de toekomst op steeds hoger peil zou komen en dat het grote aan tal lezers en lezeressen die bij de pa rochiële bibliotheken hun boeken haalden zidh ook hier spoedig thuis zouden gevoelen en dat ook anderen gebruik zouden maken van deze r.k. openbare uitleenbiJbliotheek tot groot openbaar nut. Daarna werd de biblio theek door pastoor Theissen ingeze gend. De burgemeester verheugde zich over de grotere -belangstelling voor het bibliotheekwezen in de gemeente. Een verantwoordde lect' /Tvoorzie- ninjg kan veel goeds bewerkstellen en veel kwaad keren. De voorzitter verzocht hierna de burgemeester een boek uit de rekken te nemen, behelzende de vier laatste werken van Graham Greene, als ge schenk en gedachtenis aan deze plech tigheid. De burgemeester voldeed hieraan en verklaarde dat hij over deze geste bijzonder verrast was. De heer J. Korting, secretaris van het KCVL feliciteerde het bestuur met het grote succes. De hier gestarte bibliotheek kon tot voorbeeld dienen van alle volgende bibliotheken. Pastoor Theissen vond van het grootste belang dat deze bibliotheek het resultaat was van de samenwer king tussen personen uit de beide pa rochies. Dat is de goede geest, aldus spr., die tot veel goede dingen in staat zal blijken, alle katholieken van Hil legom ten zegen. De censor, kapelaan J. S. van der Laan, vond allereerst aanleiding tot een woord van dank aan allen die hadden meegewerkt tot de samenstel ling van de twee parochiële bibliothe ken en de stichting van deze prach tige bibliotheek. Dat deze bibliotheek op deze plaats en in zulk een goede toestand gereed is gekomen, was ook vooral te dan ken aan de medewerking van de heer Korting, mevr. VerhoevenS-oete en de heer Wekking, die vaak de zaak over het dode punt hadden heen ge holpen. Mej. Rie van Lierop felici teerde hij met het bereikte resultaat. Zij had gedurende jaren gestreefd naar een samenvoeging van de paro chiële bibliotheken. Met de wens dat Gods zegen op dit werk zal blijven rusten tot heil van allen, die er werk zaam zullen zijn en vooral de boeken lezers, besloot kapelaan van der Laan zijn toespraak. De nieuwe bibliotheek bevat ruim 5000 boeken. De bibliotheek is ge opend op maandag, woensdag, don derdag en vrijdagavond van 7 tot 8.30 uur en zaterdags namiddag van 3 tot 6 uur. AFSCHEID VAN DE HEER J. J. LITJENS BIJ HET ULO TE HILLEGOM De réunie van oud-leerlingen van de heer J. J. Litjens, voormalig hoofd der r.k. ULO, te Hillegom, zal wor den gehouden op dinsdag 16 dec. a.s. in de zaal van „Treslong". Op die avond zal een cadeau wor den aangeboden. Het Haags Studen tencabaret zal voorts een uitstekend programma brengen, waarna de oud leerlingen gelegenheid zullen krij gen hun oud-klasgenoten te spreken. Het is het actiecomité niet gelukt i al de adressen van de talrijke oud- leerlingen te achterhalen. Opgemerkt wordt, dat ook de oud-leerlingen van de avondcursus worden verwacht. Daarom wordt nog even de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid de bijdrage te betalen aan één der volgende adressen: Mej. Tr. Turkenburg, Stationsweg 232, Q. J. Smit, van Meerbeekstraat 27, C. van Maris, Brouwerlaan 50 en Chr. Rusman, Pr. Bernhardstr. 74. De bijdrage kan ook worden over geschreven op de postrekening van de secretaris-penningmeester van 't comité, de heer A. Hoogkamer te Heemstede, nr. 102449, met vermel ding „afscheid J. Litjens". ijdr agten enit eitoq .w\,x Aanrijdingen. Tegenover de Steenfabriek stond donderdagavond aan de rechterkant van de weg een vrachtauto geparkeerd van de firma J. den Hartogh en zonen te Hillegom. Vanuit Lisse naderde een auto van de firma Verduyn uit Lisse. Deze slipte en kwam dwars over de weg te staan toen er van weerskanten twee luxe auto's naderden. Deze wer den bestuurd door de heren R. W. S. v. M. en W. H., beiden uit 's-Graven- hage. Deze auto's botsten tegen el kaar en werden beide licht bescha digd. Op de Haarlemmerstraat kwam uit de richting Haarlem een stationcar, bestuurd door J. W. H. v. d. H. uit Bennebroek. Deze ging wat langza mer rijden omdat hij bang was te slippen. Dit had echter tot gevolg dat een achter hem rijdende auto, bestuurd door A. O. uit Hillegom, werkelijk slipte en tegen de achter kant van eerstgenoemde auto reed. De schade aan beide auto's was zeer ernstig. De inzittende bekwa men geen letsel. KATWIJK Ongeval. Een 8-jarig Katwyks meisje zou de rijbaan bij de Wy- borchstraat tussen twee daar gepar keerde auto's oversteken. Ze keek niet voldoende uit en liep tegen een passerende bromfiets. Het meisje werd tegen de grond geworpen waar bij zy zodanig werd gewond, dat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. De bromfiets maakte een grote kwam de berijder er zonder letsel af. Kanarie-tentoonstelling. De Ka- nariefokver. „Katwijk en Omstreken" houdt een tentoonstelling in de Oran jezaal, Voorstraat, waarvoor reeds bij de opening veel belangstelling be stond. Onder leiding van de heren Chr. Moerkerk en L. Parlevliet is 'n keur van vogels samengebracht, die vogelliefhebbers doet watertanden. Een verzameling van 325 vogels is er samengebracht, die op aantrekkelijke wijze zijn opgesteld. Om er enkele te noemen: een kruising van een zilver- bek en een zebravink, een muskaat- vink, een loodbek, ekster, kleurka- naries, Mozambique-sijzen. Ook opge zette exemplaren van verschillende vogelsoorten, ziet men in natuurlijke omgeving. Burgemeester H. Duiker was het, die de tentoonstelling met enige toe passelijke woorden opende. Hij sprak de beste wensen uit voor de vereni ging en voor het welslagen der ten toonstelling. De voorzitter, de heer Van Duyn sprak woorden van dank tot de heren Moerkerk, VanDuyn en G. J. H. VI. Bosch voor hun mede werking. De Districtscommissaris, de heer W. Langenberg, sprak z'n vreug de uit dat de vogelliefhebberij in Katwijk zoveel belangstelling heeft. Namens de Konijnen en Pluimvee vereniging „Ko-Plu-Ko." feliciteerde de heer G. J. H. VI. Bosch de vereni ging met de tentoonstelling en sprak de hoop uit dat, zodra in Katwijk een grotere zaal aanwezig is, men geza menlijk 'n tentoonstelling zal kunnen organiseren. Als juryleden traden op de heren J. Gerrits en M. van der Woezink uit Den Haag, H. Weiringa te Hilversum, A. Dommerholt te Den Haag en W. Langenberg te Boskoop. LISSE Woningbouw. Architect J. van Vliet te Leidschendam, heeft namens de heer Rutgerink alhier, het bouwen van een dubbele woning aan de Rijks straatweg opgedragen aan de firma J. van Leeuwen te Noordwijkerhout. Onder architectuur van architect Maaskant te Rotterdam worden in deze gemeente namens de N.V. Bouw- kas Gemeenten te Assen 7 woningen gebouwd door het ouwbedrijf N.V. H. Bakker te Bennebroek. N00RDWIJK Gemeenteraad De gemeeente- raad zal in openbare zitting bijeen komen op dinsdag 9 dec. a.s. voor behandeling van de navolgende agenda: benoemingen; tegemoetko ming ingevolge art. 13 l.o. wet 1920; verkoop grond voor bouw premiewo ningen; verlening recht van voetpad op gronden aan de Van de Mortel- straat; machtigingen tot het aangaan van leningen; bezoldiging der wet houders; wijziging van de machti ging tot verkoop van gronden op het voormalig golfterrein en in het vuur torenplan „Noord"; onteigening van gronden ten behoeve van de volks huisvesting. Volleybalcompetitie In de com petitie van volleybalteams uit Noord- wijk en omstreken zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Dames: KVC 6Spel Teylingen 3 2—2; KVC 5—KVC 7 3—0; Spel. Teylingen 3—MSV 2 3—0; DIO— KVC 6 1—3; PTT—NVC 1—3; KVC 6 -KVC 7 3—0; MSV 2—MSV 1 0—3. Heren afd. A: SIOS 2—RVT 1 0—3 KVC 4—NVC 2—2. Heren afd. B: SIOS 3Spel. Synthe-1 se 3—0. Contact Oranjeverenigingen De Oranjeverenigingen van Noordwijk- Binnen, Noordwijk Zee, Katwijk a. d. Rijn, Katwijk aan Zee, Rijnsburg, Valkenburg en Oegstgeest hebben besprekingen gevoerd over onderlin ge samenwerking. Onder meer gaan de gedachten uit naar een gezamen- lijk-georganiseerde optocht, die op Koninginnedag door de verschillende plaatsen zou trekken. Men is voor nemens om op 16 december a.s. in vergadering in Noordwijk te houden van de bovengenoemde Oranjever enigingen. Bromfietsers gevallen. De laatste dagen kwamen verschillende berij ders van bromfietsen vrij ongelukkig te vallen. Ter hoogte van 't Woonwagenkamp aan de Herenweg te Noordwijk viel 'n 54-jarige brievenbesteler uit Was senaar. De man kreeg een bloedende hoofdwond. Dr. Goudriaan verleende eerste hulp. Later is het slachtoffer naar het Ursulakliniek overgebracht. Een 26-jarige chauffeur uit Noord wijk heeft rydend met zijn bromfiets op de Lageweg vermoedelijk de berm geraakt. Met een flinke hoofdwonde en een hersenschuding bleef hij langs de weg liggen. Een passerende auto mobilist waarschuwde Dr. Kruyt. Na behandeling is de man naar zijn wo ning vervoerd. Een derde bromfietser kwam te vallen op de Zwarteweg. Het was een 28-jarige metselaar uit Katwijk. Hij liep hierbij 'n lichte hersenschudding op. Dr. de Beer verleende genees kundige hulp. De oorzaak van de valpartij is niet bekend. S.J.C. Het zat zondag niet mee in de wedstrijd tegen Foreholte en onze verwachting van enige winst ging niet op. Ondanks dit, verwach ten wij dat SJC in de thuiswedstrijd tegen Hillegom de volle buit zal bin nenhalen. Het nog ongeslagen tweede moet naar Warmunda 2. Ook deze wedstrijd kan door onze reserves ge wonnen worden. Verder spelen de senioren: SJC 3—Roodenburg 3 te 12 uur; SVLV 3SJC 4; St. Bernardus 3—SJC 5 Zaterdagmiddag spelen de adspi- ranten een onderlinge wedstrijd, ter wijl zondag nog vijf juniorenelftal len op de groene mat verschijnen. Geb.: Clasina A., d. v. W. A. v. d. Ham en M. W. de Haas; Nicolaas z. v. N. v. d. Eijkel en A. M. Groene- woud. Ondertr.: J. P. v. d. Star en M. Th. Hermans; Q. J. S. v. d. Salm en P. G. Oostdam. Getr.: C. A. W. v. Stein en N. E. Th. Medemblik; J. J. v. d. Akker en J. W. G. Groenendijk; C. P. Wijnandi en A. J. M. Vink; W. C. v. d. Niet en A. Haasnoot. Overl.: Hieke Bijl, 72 jr., wed. van W. Kampman. Retraitehuis te Noordwijkerhout Nieuwe superior benoemd De Provinciaal der Redemtoristen heeft benoemd tot superior van het retraitehuis te Bergen (N.H.), pater W. M. de Graaff, die negen jaar lang verbonden is geweest aan het retrai tehuis St. Clemens te Noordwijker hout. Pater De Graaff, heeft enige jaren als pater-econoom de stoffelijke be- langen van „St. Clemens" behartigd, waarna hij de laatste drie jaren de leiding van het retraitehuis heeft ge- had.In zijn functie van directeur heeft hij verschillende vernieuwingen in gevoerd in het retraitewerk. IJij voer de o.m. de „bijbelretraite" in en riep aparte retraites in het leven voor ge huwden en verloofde paren. Hier door genoot hij een grote bekendheid in alle delen van het land. Pater De Graaff wordt opgevolgd door pater L. Simonsma. Deze was enige jaren verbonden aan het retrai tehuis te Amersfoort, waarbij hij o.m. twee jaar econoom was. Daarna stu deerde hij theologie te Rome, waar voor hij drie weken geieden cum laude slaagde. De nieuwe superior is 43 jaar oud en geboortig uit Sneek. Uitslag verkeersprijsvraag. Za terdagavond om 8 uur zal de uitslag van de verkeersprijsvraag, die in het kader v. d. St. Nicolaasactie der mid denstand is gehouden, worden be- AKKERBOUWERS LTB. Tijdens de maandag in Haarlem gehouden jaarvergadering van de Vakgroep Akkerbouwers van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond is het belang van de Europese Eco nomische Gemeenschap ten aanzien van de telers van pootaardappelen sterk in twijfel getrokken. Het Tweede Kamerlid Groen sprak dat wantrouwen uit naar aanleiding van een voorstel van de kring Purme- rend, die de areaalheffing op poot- aardappelen wilde vervangen door een heffing per kilogram. De heffing voortgekomen uit een initiatief van de telers zelf garandeert op de markt een mini mumprijs, welke zou verdwijnen, wanneer het op de handel gerichte Productschap zijn zin krijgt. Voor de handel brengt een dergelijke veran dering aanzienlijk voordelen met zich mee, daar de inkoopsprijzen la ger komen te liggen. Aan de belan- kendgemaakt. De bonnen kunnen nog tot vrijdagavond, 10 uur in de bus sen gedeponeerd worden. SASSENHEIM Gefb.: Gerardus Leonard us z. v. H. M. Hoogervorst en J. M. van Denzen; Wilhelmus z. v. A. Meeuwissen en A, M. Klinkenberg; Karei z. v. K. S Eikeiboom en A. van Vliet; Cornelis Maria z. v. H. W. Bader en C. M. van der Horst; Petronella Maria Evedina Walter d. v. H. C. Wolvers en J. C. van Lierop; Frederika d. v. J. H. van der Meer en M. J. Ges kus; Elders: Annette d. v. H. Tukker en A. van Duijn. Ondertr.: A. H. A. van Niekerk en T. H. A. Verdegaal. Getr.: H. J. van der Poll en M. Th. Bax; P. Meeuwissen en C. M. Schou ten. Overl.: M. J. Oskam, 56 jaar. WASSENAAR LANDGOED „DE WITTENBURG". Burgemeester en wethouders heb ben aan de raad medegedeeld, dat mevr. MeeuwissenDe Bie, huur ster van Kasteel „De Wittenburg" bereid is het huurcontract, dat nog tot oktober 1963 lopen zou, te beëin- gen per 31 december 1958. Kort nadat de gemeente Wassenaar het landgoed met kasteel in 1955 kocht, heeft ze met de huurster con tact opgenomen om te komen tot een nieuw huurcontract. Haar bedoeling was n.L een zc groot mogelijk gedeel te van het landgoed t.z.t. voor een ieder zou kunnen worden openge steld. Toen de gemeente in augustus 1958 de huurster aanmaande tot het betalen van deze verhoogde huur, ontving het gemeentebestuur het voorstel, het huurcontract voortijdig te beëindigen. B. en w. zijn onder voorbehoud van goedkeuring door de raad en door Ged. tSaten hier over tot overeenstemming gekomen. Mevrouw Meeuwissen zal uiterlijk 31 december a.s. het kasteel en de omliggende terreinen en verdere op stallen aan de gemeente opleveren. De bedoeling van het gemeen tebe stuur is, het grootste gedeelte van het landgoed „De Wittenburg" te re serveren voor openstelling voor het publiek, terwijl het kasteel met een zo klein mogelijk terrein daaromheen zal kunnen worden verhuurd of ver kocht. Geen goedkeuring „afwijkingsbe- voegdheid". Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan de z.g. „afwijkingsbevoegdheid", die de gemeenteraad het college van burgemeester en wethouders hadden toegekend voor wat betreft de uit voering van het uitbreidingsplan „Zijl watering". Ged. Staten rtaan op het standpunt dat aan zulk een dfwijkingsbevoegd heid in Wassenaar geen behoefte be staat omdat in deze gemeente de bouwactiviteit niet zo intensief en niet zo omvangrijk zal zijn. B. en W. stellen de raad voor van de beslissing van Ged. Staten in be roep te gaan bij de Kroon. Gemeenterekening. De gemeen terekening over 1957, die aan de ge meenteraad ter goedkeuring is voor gelegd, wijst wat de gewone dienst betreft een uitgaventotaal van 8.958.869,71 en een nadelig saldo va nf 405.174,26. gen van de telers wordt echter in grote mate afbreuk gedaan, doordat het niet uitgesloten is, dat de op brengsten op een niveau komen, dat wellicht lager ligt dan de kostprijs. Overigens werd het voorstel van de kring Purmerend om technische re denen niet voor doorvoering vatbaar geacht. Het prijsbeleid ten aanzien van de akkerbouwprodukten heeft inmid dels oppositie ontmoet onder de sui kerbietentelers. De overheid bepaal de de suikerbieten garantieprijs die als basis zal dienen voor de nader vast te stellen suikerprijs op 53,40 per duizend kilo met een suikerge halte van zestien percent. De afde ling Houtrakpolder wil de prijs stel len op 55.te realiseren aan de teler. Het bestuur leest daaruit, dat de uitbetalingsprijs door de fabriek erbij betrokken wordt. Dat laatste ligt echter in het commerciële vlak en valt feitelijk buiten het bereik van het gestelde garantiebeleid. Op de vergadering vroeg men zich af of het juist is, dat de regering de garantieprijs baseert op het binnen lands verbruik. Door het overschot aan bieten wordt slechts een gedeel te van de produktie gegarandeert. De rest wordt verhandelt tegen de wereldmarktprijs. Gevraagd werd of het mogelijk is de Nederlandse sui kerverwerkende industrieën ertoe te bewegen de in Nederland geprodu ceerde suiker te gebruiken, waardoor het overschot zou worden opgehe ven. De voorzitter H. A. Giesen ant woordde daarop, dat de minister daarover geen beslissing kan nemen zonder maatregelen van zijn ambt genoot voor Economische Zaken. De agenda van de vergadering be vatte verder een voorstel het bestuur uit te breiden met drie leden en te brengen op negen. Algemeen stemde men in met de regeling, die 1 januari 1959 zal ingaan. In het huidige be stuur werden herkozen de heren P. Duijnhoven en J. G. Vlegels, 's Mid dags hield de heer P. Crijns uit Roermond een causerie, waarin hij een uiteenzetting gaf over het doel en de werkwyze van de Coöperatie ve Vereniging voor de afzet van suikerbieten in Limburg, terwijl mr. W. Muller een inleiding hield over doel en werkwijze van de Neder landse Vereniging voor de Termijn- handel in Aardappelen. tot lid der Eerste Kamer in de vaca ture-wijlen prof. Molenaar, prof. dr H. J. Witteveen, hoogleraar aan de economische nogeschool te Rotter dam. Prof. Oud, die eerder benoemd verklaard was in deze vacature, heeft deze benoeming niet aanvaard. Prof. Witteveen heeft over zijn al of niet zitting nemen in de Eerste Kamer nog geen beslissing genomen. PRINSES IRENE H. K. H. prinses Irene is voorne mens deel te nemen aan enkele on derdelen van de Nederlandse ski kampioenschappen, die gehouden zul len worden op 7 en 8 januari Je Val d'Isèr. DE ONTPLOFFING TE GRONINGEN De politie tast nog steeds in het duister over de oorzaak van de ont ploffing van woensdagmiddag op het terrein van de British Petrol Compa ny aan het van Starkenborgkanaal te Groningen. De recherche zet het on derzoek voort. Er gaan geruchten rond, dat een projectiel, dat opgevist zou zijn uit het water, zou zijn ontploft. De po litie noemde dit gerucht „een van de vele veronderstellingen aangaande een mogelijke oorzaak"! Zoals is ge meld is de 38-jarige J. Kuiper uit St. Annen, gemeente Ten Boer, op slag gedood. Van de vermiste 37-jarige J. Kolen uit Groningen moet worden aangenomen, dat hij eveneens om het leven is gekomen. Schipper Top van de tanker „Velp" heeft na be handeling het academisch ziekenhuis weer verlaten. Matroos A. Groet wordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Hij liep bij het ongeluk verwondingen op en hy kreeg een shock. De 65-jarige weduwe Van Gies- senVan de Wal is gisteravond te Dalem (Gld.) door een achteruitrij dende auto doodgereden. De chauf feur van een vrachtwagen was met zijn auto in de Beatrix weg te Dalem gestopt. Daar hij niet goed wist waar hij zijn moest om zijn lading te los sen ging hij even aan de huizen infor meren. Intussen wilde een chauffeur met zijn auto passeren, doch dat luk te niet. Deze chauffeur stapte in de onbeheerde vrachtauto en wilde de ze wat terugzetten. Vermoedelijk is het slachtoffer net achter de vracht wagen geweest. WEET U HET OOK NIET Vraag abonnee I: Weet u het adres van de uitgever van de Sint Bernar- dusbode? Antwoord: Een Sint Bernardus- tijdschrift wordt tweemaandelijks uitgegeven door de paters Cisterciën- sers van het klooster Mariënkroon te Nieuwkuyk. 2. Hoe verwijdert men roestvlek ken uit witte kledingstukken? Antwoord: Deze vlekken kunnen verwijderd worden met zuringzout (oppassen, het is vergiftig). De stof spannen over een kom met kokend water. De vlek vochtig maken en met een vouwbeen of houten spaantje in wrijven met zuringzout. Vervolgens de vlek in kokend wa ter onderdompelen en even hierin la ten staan. Zonodig de bewerking her halen. Bij hardnekkige roestvlekken een beetje wolblank aan het zuring zout toevoegen. Wanneer de vlek verdwenen is, het weefsel plaatselijk goed met water naspoelen. Op de plaats van een oude roestvlek kan door deze behandeling een gaatje ontstaan. Dat is het risico dat er aan verbonden is. Voorts zouden wij uw aandacht willen vestigen op het nieu we, in de handel verkrijgbare mid del in pastavorm. Informeert u er eens naar bij drogist of andere zaak. Vraag J. C. V. Tot wie moet ik mij wenden om een erkenning te krijgen om een kippenfarm te begin nen? Antwoord. Wij raden u aan u te laten voorlichten door de plaatselijke bureauhouder van het Voedselcom- missariaat te Ter Aar, de heer Mark- man, Oostkanaalweg 44. ,De Winkel van Morgen" volgende week één dag naar Hillegom 90 Jaar „N.V. Verduyn" Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de n.v. F. M. Verduyn, groothandel in levensmiddelen te Lisse, gepaard gaande met het zil veren jubileum van de huidige di recteur, de lieer W. D. Verduyn, zal op dinsdag 9 december a.s. voor één dag in Treslong te Hillegom een win kel van de toekomst worden opge bouwd. Onder het motto: De winkel van morgen, waar u heen kunt groeien als u mee wilt groeien zullen „be langstellende belanghebbenden" daar kennis kunnen maken met een super market, zoals die er in 1970 misschien zal kunnen zijn. Degenen, die enigermate op de hoogte zijn met de vele wetten, voor schriften en vergunningen in het le vensmiddelen bedrijf, zullen wel we ten tot welke vreemdsoortige conclu sies men hiermee kan komen. De melkboer verkoopt wel de artikelen, die traditioneel bii de kruidenier thuis horen, doch de kruidenier kan geen melk verkopen, tenzij hij een vakdiploma en een vergunning heeft. Het diploma kan hy halenmaar de vergunning wordt niet gegeven. De ééndagsshow in Treslong kent geen wetten en vergunningen, want we leven in het jaar 1970. We zien er brood en banket, meelprodukten, groente en fruit, bloemen en planten, „Doe-het-Zelf'-artikelen, vers vlees, gevogelte en vis, speelgoed, jenever, schoenen en textiel, enz, en niet te vergeten de pocketbooks. Daar wordt gebroken met alle hui dige wetten. Er is een bewaarplaats voor kleine kinderen, de commerciële televisie heeft er zijn intrede gedaan. U kunt er lunchpakketten kopen om mee te nemen op uw reis per maan- raket. Borden zullen u de uitgang wyzen naar de helihaven. U werpt een munt in een automaat, drukt op een of meer knoppen en binnen zes seconden komt uw kopje koffie te voorschijn zoals u dat wenst: sterk of verkeerd, veel of weinig melk en suiker. Uw glas limonade haalt u uit de automaat, mét of zonder prikkel. We leven in de tijd van de weinig- daagse werkweek en daarom zullen het grootste deel van de dag de eta lageruiten verdwijnen en automaten rollen de winkel uit om u ook na sluitingstijd te kunnen bedienen. Maar behalve dit toekomstbeeld zal er ook een stukje realisme te zien zijn: een „Mini-market", waar op een oppervlakte van 3040 m2 een bloeiende zelfbedieningszaak is op gebouwd, zoals elke vooruitstreven de winkelier die, zonder grote inves teringen, kan inrichten. De nieuwste snufjes Op deze ééndaagse supermarket zullen enkele van de nieuwste snuf jes op dit gebied zijn te zien. Appa raten, die daartoe speciaal uit ver schillende landen zijn geïmporteerd, als uit Scandinavië en Amerika, waar men ons op het gebied van zelfbe diening ver vooruit is. Behalve de reeds genoemde kof fie- en limonade-automaten is er b.v. een benenzaagmachine waarbij men minder aan een operatiezaal dan aan een slagerij gelieve te denken. Kas registers met lopende band, weeg schalen die, naast het gewicht ook de prijs aangeven en meteen een etiketje op het artikel drukken, snel- kassa's voor kleine bedragen, enz. Robots zijn er gelukkig nog niet bij, al zal dit eendagsbedrijf dan wel op het randje van de volledige auto matisering staan. Weg met de toonbank Voor de moderne winkelier is de toonbank een sta in de weg waar men maar last van heeft en die geen geld opbrengt. Slechts een rudimentair geval mag er van overblijven om het kasregister bij de uitgang op te zet ten. Maar de winkel is er voor de klant: die moet bij het artikel worden ge bracht en die toonbank hield hem er juist vanaf. Een brokje geschiedenis Zoals gezegd, is de naaste aanlei ding van deze blik in de toekomst het tweevoudig jubileum bij de fir ma Verduyn in Lisse. Daarin zwaait thans de derde generatie de scepter. In 1868 was het grootvader A. Ver duyn, die de zaak oprichtte. Hy kocht een grutterij met huis, erf en tuin aan het Vierkant voor de in onze ogen fantastische som van 6400,Al spoedig werd er een stoommachine aangeschaft,, die het paard in de tredmolen moest vervan gen. Die machine betekende in die dagen een bezienswaardigheid in Lisse. In 1890 werd het bedrijf over gebracht naar de Ringvaart waar het nu nog is. Grootvader Verduyn werd bij de eeuwwisseling opgevolgd door zijn zoons Frits en Johan. Deze laatste trad echter reeds spoedig uit de zaak. Frits, die toen alleen het bevel voer de, moet geen gemakkelyk heer zijn geweest, die zijn zoons het klappen van de zweep op zyn manier en ter dege heeft geleerd. Werkdagen van 14, 15 uur waren heel normaal, maar daarbij moet eerly'kheidshalve ook worden gezegd dat vader Frits zelf de voorman was en „op kop ging". In 1935 werd het bedrijf omgezet in een n.v. en in 1946 ging Frits Ver duyn (hij was toen 75 jaar) rusten, de zaak overlatende aan zijn zoons Johan en Wout. Johan is heiaas veel te vroeg overleden en zo bleef Wout (de huidige directeur W. D. Ver duyn) als enige ondernemer over. De jaren na de oorlog hebben zich gekenmerkt door fantastische groei en een miljoenenomzet plaatst de firma in de rij der groten op haar gebied. Vijftig personen zijn er thans werkzaam. Behalve door de directeur, de heer W. D. Verduyn, staan sinds enkele jaren diens neef, de heer C. Verduyn, alsmede de heer J. C. Faas als adjunct-directeuren mede aan de leiding. Vraag C. H. V. Hoe luiden de juiste spelregels van het dominospel? Antwoord: 1. De spelers ontvangen elk b.av. een achttal stenen. De rest blijft liggen om eventueel te kunnen kopen als men niet kan aanzetten. Dan moet men kopen; tot 2 keer toe mag men een steen kopen. Kan men dan niet, dan moet men de beurt overslaan en is de beurt aan de vol gende speler. Wie het eerst alle ste nen heeft kunnen bijleggen is win naar. 2. Ook kan men z.g. „vijven". Ook hierbij krijgt elk der spelers een achttal stenen. Wie de hoogste dub bele heeft, mag als eerste aanzetten. Hij komt hiermede uit. Nu moet de volgende speler trachten steeds een vijf of een veelvoud van vijf aan beide kanten van het spel te produ ceren. Dus, ligt de dubbele zes op ta fel en heeft de speler van deze steen ook 6/3 in handen, dan kan hij er 15 van maken, immers de dubbele 6 telt voor 12 en 6/3 geeft als eindcijfers het getal 3, waardoor er 15 punten staan. De speier mag zo lang spelen tot hij niet meer kan en dan mag hij 2 stenen kopen. Kan hy met deze ste nen geen 5 of een veelvoud van 5 maken, dan is hij af en mag de vol gende speler. Dit laatste spel vjnden wij persoonlijk aardiger. Vraag L. V. 1. Wie valt onder de bejaardenaftrek? 2. Wordt bij de verplichte zieken fondspremie ook rekening gehouden met A.O.W.-uitkering renten enz. enz.? Antwoord: 1. Voor deze ouderdoms- aftrek 624.per jaar) komen in aanmerking belastingplichtigen van 65 jaar en ouder, die a) óf gehuwd zijn (en niet gescheiden van hun echtgenoot leven); b. óf recht hebben op kinderaftrek. 2. Ja, alle inkomsten, hetzij in geld of natura, tellen mee. Rente uit kapi taal wordt berekend naar 6 voor gehuwden en 8 voor ongehuwden. Indien de totale berekende inkom sten liggen op ten hoogste 2520. per jaar, kost de premie (momen teel) 0.67 per week, terwijl 1.34 per week moet worden betaald bij een inkomen tussen 2520.en 3530.— per jaar. Daarboven tot maximaal 6000 per jaar wordt normale premie voor vrij willig verzekerden berekend. 3. Deze vraag is ons niet erg dui delijk. Als wij uw bedoeling goed be grijpen, zult u met het volgende ant woord wel tevreden zijn. Aan personen die op 3-12-1919 65 jaar of ouder waren, werd een gratis inkomen uitgekeerd van 3. per week 5.— vooi man en vrouw samen) mits bedoelde personen niet in de vermogensbelasting waren aan geslagen en hun inkomen lager lag dan 1200 per jaar. Hebben wij u verkeerd begrepen, dan horen wij dit gaarne. Vraag: J. v. d. V. te K. Over avondcursus boekhouden. Antwoord: bij de r.k. handels avondschool „St. Pieter", v. d. Werff- straat 98, Leiden, kunt u alle ge wenste inlichtingen krijgen. 2) Wij vermoeden niet, dat er een mondelinge avondcursus voor mon teur als amateur bestaat. Misschien kunt u het eens proberen bij enkele instellingen voor schriftelijk onder- wys.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8