Staatssecretaris acht de instelling van commerciële TV noodzakelijk Vragen over Anneke Beekman Niet vier maar vijf baby's vermoord Sinterklaas bij zieke militairen VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BINNENKORT NOTA OVER OMROEP EN TELEVISIE kijkgeld voor leden van de Ned. Bond van Mil. Oorlogsslachtoffers, terwijl er over een eenvoudiger inning der luisterbijdragen een rapport is ver schenen, waarover nog gesproken wordt met de PTT. Spr. voelt er ook voor de rege ringsuitzendingen te laten ver vallen. Deze zijn ook niet nodig, indien de omroepen de onderwer pen willen behandelen, die ook in regeringsuitzendingen aan de or de worden gesteld. Staatssecretaris Höppener heeft gisteravond nog een serie andere vra gen beantwoord. Hij verdedigde o.m. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Höppener, heeft Nederland bij wijze van Sinterklaassurprise de reclame-TV in de schoenen ge daan. We moeten nu natuurlijk nog af wachten of de surprise geen du- vel-in-een-doosje blijkt te zijn, maar in ieder geval is gisteren in de Tweede Kamer van regerings wege voor de eerste maal officieel toegezegd, dat de commerciële te levisie er zal komen. Begin 1959, kan de Kamer de nota over de reclame-televisie verwachten én de Memorie van Antwoord op de om roepwet, waarnaar de Tweede Ka mer van verschillende zijden met zoveel nadruk gevraagd is. De staatssecretaris voerde aan, dat het bedrijfsleven in Nederland zich teweer moet kunnen stellen tegen buitenlandse reclame, die in Neder land op Nederlandse TV-schermen ontvangen zou worden. Het is een economische aangelegenheid gewor den. Bovendien heeft een enquête van de Ned. Stichting van Statistiek aangetoond, dat het grootste deel van de TV-kijkers vóór commerciële te levisie is. Geen ruzie. Staatssecretaris Höppener heeft in een uur spreken tijds vele zaken uit de doeken gedaan. Hij zei de Kamer, dat het met verschillen in het bestuur van de Ned. Televisiestichting wel los loopt. Natuurlijk zijn er wel eens halve de werkloze mannen ook de spanningen in dit zeer dynamische' - ■-»- leven der TV. Er is bijvoorbeeld een medewerker ontslagen, welke kwestie thans bij de rechter in onderzoek is, maar dit heeft niets te maken met ge brek aan samenwerking in 't bestuur. De regering zal zich binnenkort be raden over meer TV-zendtijd en de bouw van nieuwe studio's. Daarbij zal ook een regeling getroffen moe ten worden voor de 10 miljoen gul den, die de TV van de Nederlandse staatskas heeft geleend. Hij voelt wel iets voor vrijdom van een raamwetje over onteigening ten behoeve van de natuurbescherming. Dit is nodig om de „nutsbeoordeling" der onteigening mogelijk te maken. De Kamer zal echter over iedere ont eigening zelf kunnen beschikken. Het wetje werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, nadat er enige discussie over gevoerd was. Hij sprak voorts als zijn mening uit, dat de vestigingsbeschikking voor boekverkopers niet in strijd is met de grondwet. Men zal zich herin neren, dat de beschikking is gemaakt naar aanleiding van verkoop van pocket-books bij de kruideniers. De regering is met deze beschikking ge komen om aan een misstand voorlo pig een einde te maken. De begroting van O. K. en W. werd laat in de avond aangenomen. Hij zegde ook toe, dat hij in september 1959 met de sportnota zal komen en nam hiermee de wens over van mr Vrolijk, (P.v.d.A.), die met een motie dreigde. Situatie op de arbeidsmarkt verder verbeterd In de maand november Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft uit de cij fers over november de conclusie ge trokken dat in die maand de situatie op de arbeidsmarkt verder is verbe terd. Weliswaar, aldus het ministerie, steeg het aantal werkloze mannen van 59.270 tot 6.430, terwijl de gere gistreerde arbeidsreserve, welke be- Het lid van de Tweede Kamer de heer Roolvink heeft aan de minister van justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat mej. A. Beekman 18 jaar is geworden en acht de minis ter dit niet een leeftijd om zelfstan dig aanspraak te kunnen maken op het recht, gewaarborgd in het Euro pese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden van 4 november 1950 en in de universele verklaring, door de algemene vergadering van de Verenigde Naties vastgesteld op 10 december 1948? 2. Overweegt de minister het be vorderen van maatregelen om deze jonge vrouw te bevrijden van de vrees, die haar blijkbaar beheerst en noopt zich in den vreemde schuil te houden? HET VERKEERSPLEIN OUDENRUN. De studies voor de plannen voor de verbetering van de situatie bij het verkeersplan Oudenrijn te Utrecht zijn voltooid. Binnenkort zal hieromtrent een be slissing worden genomen. Het kruis punt zal zodanig worden omgebouwd, dat de beide hoofdverkeersstromen West-Oost en Noord-Zuid kruisings- vrij kunnen doorrijden. Welk systeem van overgangen van de ene richting op de andere zal worden toegepast, is nog niet beslist; t.a.v. het tijdstip, waarop met de uitvoering zal wor den begonnen, kan nog geen medede-situatie bij kleine scheepswerven en ling worden gedaan. a gieterijen is in het algemeen verre op aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, toenam van 68. 798 tot 81.103, doch deze stijging is, gezien de normaal in deze tijd van het jaar optredende seizoenstijging van de werkloosheid, slechts gering. Het trendcijfer, (dit is het voor normale seizoenschommelingen ge corrigeerde cijfer van de geregis treerde arbeidsreserve van mannen vertoont dan ook wederom een scher pe daling en wel van 90.000 tot 83 000. Het aantal werkloze vrouwen daal de van 7.152 tot 6.898. Van de 75.328 werkloos geregis treerde mannen en vrouwen waren er 13.427 op sociale werkvoorzie ningsobjecten geplaatst, zodat het aantal mannen en vrouwen, die in het geheel geen werk hadden, per eind november resp. 55.616 en 6.285 bedroeg. In de landbouw namen de werk zaamheden met het vorderen van het seizoen af. Hierdoor steeg de ge registreerde arbeidsreserve van land arbeiders, veenarbeiders, losse arbei ders en grondwerkers. Deze stijging was echter geringer dan in andere jaren, de gunstige weersomstandig heden werden benut om zoveel mo gelijk werkzaamheden nog voor de winter uit te voeren, terwijl het be langrijk grotere bietenareaal ook in deze maand meer werkgelegenheid bracht dan anders. De toeneming van de geregistreer de arbeidsreserve van bouwvakarbei ders moet geheel gezien worden als een seizoen verschijnsel. In de bur gerlijke utiliteitsbouw nam de ar beidsreserve toe met rond 2.500, in de sector water-, spor- en wegenbouw met rond 1.400. Gedeeltelijk moet dit laatste worden toegeschreven aan de afneming van de bezetting van objecten van het extra-programma van n stijging voornamelijk veroor- aantal grondwerkers uit de land bouw vrij kwam. De geregistreerde arbeidsreserve van metaalbewerkers is nauwelijks gestegen. Enerzijds is hier sprake van een stijging, vornamelijk veroor zaakt door seizoeninvloeden, ander zijds van een daling door een wezen lijke opleving in sommige sectoren van de metaalnijverheid. Met name nam de activiteit toe in enkele ma chinefabrieken, installatiebedrij ven, de centrale verwarmingsindustrie en fabrieken van stalen meubelen. De Eendracht maakt atoomkracht ,Beatrix-brug'' het hart van een nieuw Zaandam Woensdagmiddag heeft minister ir. H. B. J. Witte in Zaandam de nieuwe prinses Beatrix-brug. de tweede oeververbinding over de Zaan binnen de stadskern, officieel geopend. De brug vormt het begin van het grote saneringsplan, dat voor Zaandam gereed ligt, hetgeen aanleiding was de feestelijke opening toe te vertrouwen aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Foto: het verkeer neemt na de openings plechtigheid bezit van de nieuwe brug. Textiel gunstiger. De wollen-stoffenindustrie ver toonde een gunstige ontwikkeling. De overgang van winterstoffen- naar zo merstof fenproductie bracht dit jaar geen inzinking in de werkgelegen heid, dank zij het vrij grote aantal nabestellingen van winterstoffen. De toestand in de katoenindustrie is nog aarzelend. De kledingindustrie hand haafde een redelijk peil van werk gelegenheid. De geregistreerde arbeidsreserve van kantoorpersoneel daalde. Welis waar is het thans nog ingeschreven aantal vrij groot, maar het feit, dat: de daling niet alleen te vinden was bij de jeugdige arbeidskrachten, duidt er op, dat ook hier van enige verbetering sprake is. De daling van de regeristreerde ar beidsreserve in de sector handel stond mede in verband met de ko mende feestdagen. Het aantal werkloze jeugdigen is met 374 gestegen tot 3.437. Deze ge- regstreerde arbeidsreserve steeg voornamelijk in de seizoengevoelige bedrijf skiassen, met name de land bouw en dè bouwnijverheid, en werd gedeeltelijk gecompenseerd door het opnemen van jeugdige arbeidskrach ten met name in de metaalnijverheid en bij het handels- en kantoorperso neel. Het aantal openstaande aanvragen voor jeugdigen daalde met 1.139 tot 4.307. De daling van de werkloosheid van vrouwen had voornamelijk betrek king op jeugdige arbeidskrachten, met name jeugdig handels- en kan toorpersoneel. Het aantal werkloze gerepatriëerde mannen en vrouwen daalde van 2.881 tot 2.806. Opvallende verschillen. Regionaal gezien valt het op, dat geregistreerde arbeidsreserve hét duidelijkst toenam in de drie noordelijke provincies en Zeeland. In deze sterk agrarisch georiënteerde gebieden doen de seizoeninvloeden relatief sterk van zich spreken. Voorts valt het op„ dat de geregis treerde arbeidsreserve in de provin cie Utrecht een daling vertoont. Voornamelijk is dit te verklaren door een zeer gunstige ontwikkeling in en kele bedrijven in de metaalindustrie. In het algemeen was de ontwikke ling van de situatie op de arbeids markt het gunstigst in de drie wes telijke provincies. Het afnemen van seizoenwerkzaam heden had behalve een stijging van de seizoenwerkloosheid ook een toe neming van de tijdelijk versluierde structuurwerkloosheid tot gevolg. COMITé HUDSONHERDENKING. Volgend jaar wordt niet alleen in de Verenigde Staten maar ook in ons land het feit herdacht, dat 350 jaar geleden om precies te zijn op 4 april de Britse zeevaarder Henry Hudson van de Schreierstoren te Amsterdam het ruime sop koos om in opdracht van de Oost-Indische Compagnie een vaart om de west naar Indië te zoeken. Deze ontdek kingsreiziger bereikte met zijn schip „Halve Maen" na een reis van zes maanden de oostkust van Noord Amerika, waar hij de later naar hem genoemde rivier opvoer tot waar thans de stad Albany ligt. Ter voorbereiding van de herden king van dit historische feit is te Am sterdam een comité opgericht. De jeugd uit de stad Albany is uit genodigd een opstel te schrijven over de befaamde reis van Hudson. Een jongen en een meisje, die hiermee het beste resultaat behalen, krijgen een reis naar Nederland aangeboden. Een 21-jarige lokettiste van het spoorwegstation te Amsterfoort is aangehouden, verdacht van malver saties met treinkaartjes. Zij zou zich op onrechtmatige wijze een bedrag van 1700 hebben toegeëigend. De 1 fraude is tijdens haar ziekte uitgeko men. Zij heeft een bekentenis afge- legd. 1 Komt melkslijter niet dagelijks meer? Het produktschap voor zuivel heeft in zijn gisteren te Ede gehouden ver gadering besloten, de consumptie melkfabrieken en de melkslijters te ontheffen van de de verplichting da gelijks melk te leveren aan de con sument, ook de veehouders zijn niet langer meer verplicht hun melk da gelijks aan de zuivelfabriek te leve ren. Een verordening, die voorlopig tot 1 januari 1960 het toevoegen van melkvetten aan margarine wil ver bieden, werd aangenomen. De verordening om fabriek of slij ter te verplichten dagelijks melk aan de consument te leveren, werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen en daarvoor had het bestuur verschil lende argumenten. Een ervan was, dat nu de veehouder niet meer ver plicht is dagelijks melk aan de fa briek te leveren, het weinig zin had de slijter wel te wdingen dagelijks melk te bezorgen, omdat hij nu geen garantie meer kan geven dat hij in derdaad verse melk levert. Regering kan goedkope vlaggen niet weren Minister van Aartsen is van me ning, dat het sluiten van havens voor onder goedkope vlag varende sche pen slechts tot het keren van het Panhonlib-euvel ou kunnen leiden, als het middel over de gehele wereld zou worden toegepast. Hij acht intussen de. kans op een dergelijke internationale overeen komst uiterst gering. Men moge hier bij voorts bedenken, dat een maat regel tot het voor zekere categorieën van schepen sluiten van havens in Strijd zou komen met het ook door Nederland aanvaarde verdrag van 1923 inzake het internationale haven- regiem. De minister zegt dit in ant woord op vragen uit de Tweede Ka mer n.a.v. de begroting 195. De mi nister gelooft niet, dat men kan spre ken van een tegen elkaar opbieden der scheepvaartnaties bij het verle nen van fiscale faciliteiten. Het verlenen van belastingfacilitei- Een goed geschenk komt nooit te laat Tijdens het bezoek, dat prinses Irene donderdag bracht aan het 13e bataljon garde-fuseliers „Prinses Irene", werd haar het verjaarsgeschenk aangeboden, dat in verband met de koninklijke vakantiereis deze zomer niet eerder overhandigd kon worden. Foto: Dpi. fuselier J. R. Blaauw over handigt het geschenk aan de prinses. Het drama in het gezin van de 36- jarige verwarmingsmonteur G. C. S. uit de Manstraat te Rotterdam, waar immers na de ontdekking van moord op een pasgeboren kind op een vlie ring in het huis nog drie lijkjes van vroeger geboren babies werden ge vonden, schijnt zich in de loop van de laatste acht jaren te hebben afge speeld. Er is volgens de recherche thans reden om aan te nemen, dat S. reeds omstreeks 19501951 een kind, dat zijn vrouw enkele uren geleden ter wereld had gebracht, heeft gedood met medeweten van zijn echtgenote. Het lijkje heeft hij daarna ergens in de omgeving van Rotterdam in het water .gegooid. MINDER AUTOGESPETTER. Een wijziging van het wegenver keersreglement, waarin o.m. de af scherming van de achterwielen van auto's verplicht wordt gesteld, is in voorbereiding, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in het endverslag over de begroting van zijn departement. Dit zou betekenen, dat er geen vier maar vijf pasgeboren kinderen om het leven zijn gebracht, omdat het echtpaar ze als een onwelkome last beschouwde. Het gezin was nl. reeds met zes kinderen gezegend. DRIE VERSTEKELINGEN „SIBAJAK" NAAR ALMEN. In opdracht van het ministerie van justitie zijn gistermiddag de drie ver stekelingen, die op 13 november j.l. met de „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in ons land aan kwamen van het Rotterdams hoofd bureau van politie overgebracht naar de villa „Rozenhof" te Almen. Zij waren vroegere opvarenden van K.P.M.-schepen, die destijds naar Singapore waren gevlucht. In deze haven was het drietal ontslagen. Toen de „Sibajak" Singapore aan deed, zagen zij kans aan boord te ko men en naar ons land te varen. Ge durende de reis hebben ze toen als passagiers geleefd en zich na aan komst van het schip bij de admini stratie gemeld. Het waren de 25-jarige A. J. Wen sen, voorheen stuurman op de „Sam bas", de 23-jarige C. F. Nikijlluw, oud-motordrijver van de „Bakai" en de 26-jarige L. Tanihaut, voorheen stuurman op de „Minjak". ten an de scheepvaart houdt ver band met het belastingregiem der goedkope vlaggen. Dit geldt in het bijzonder voor de West-Europese ma ritieme naties. De minister heeft ter zake de indruk, dat ieder land, uit gaande van eigen fiscale structuur en op eigen wijze, tracht aan de belas tingvrije concurrentie het hoofd te bieden, echter zonder langs die weg tevens te pogen in de onderlinge ver houding der maritieme naties een voorsprong te behalen. Verkoop-bevorderaar ging er vandoor De Haagse politie zou gaarne een diepgaand gesprek aanknopen met de sinds een maand verdwenen 35-ja- fige verkoopbevorderaar J. C. K. Deze man heeft een half jaartje ge leden in Den Haag het „Nederlands Instituut voor Verkoopbevordering" opgericht. Hij was o.m. bezig met het engageren van mannequins voor mo deshows. Kort voor de eerste show, begin november, bood zijn kantoor voor bezoekers een uiterst verlaten schouwspel. Deze bezoekers, lieden, die hij als incasseerders in dienst ge nomen had, voelden zich verkocht, roken onraad en gingen naar de po litie. Aldra kwam aan het licht, dat K. 25 incasseerders in dienst genomen had. Ieder van hen moest 500. borgsom storten. Negen incasseerders konden echter niet op de door K. gestelde tijd en voorwaarden in dienst treden. Zij kregen hun geld terug, evenals een man, die het niet verder dan 250. borgsom had kunnen brengen. Namens de dertien overblijvende gedupeerden wordt thans een nader onderzoek ingesteld. Enkelen hun ner waren werkloos en hebben het geld voor de borgstelling moeten le nen. Inzake de modeshows zijn nog geen klachten over verdachte of strafbare praktijken binnen geko men. Gisteren heeft Sint Nicolaas een bezoek geracht aan het centraal mi litair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. Hij arriveerde om twee uur, vergezeld door zijn trouwe zwarte knechten en gezeten op een vurige schmmel. De Spoetnik, die de goed heiligman verleden jaar als vervoer middel gebruikte, is hem kennelijk toch niet zo goed bevallen als zijn geliefde ros. St. Nicolaas werd met het nodige ceremonieel ontvangen in de hal waar een groot deel van het perso neel klaar stond om hem te begroe ten. De patiënten konden zijn toe spraak-op-rijm volgen via een ge luidsinstallatie. De Sint liet verschil lende bekende Oog-in-Al-figuren op het matje komen en hij was met zijn cadeaux al even gul als de Pieten met hun pepernoten. Terwijl de verpleegsters het on sterfelijke lied „Sinterklaas kapoen tje" zongen, maakte de bisschop ten slotte met zijn gevolg een tocht door de ziekenzalen, waar hij de patiënten opbeurend en zo nodig vermanend toesprak en rijkelijk bedeelde met j marsepein, taai,-taai en speculaas. In de Clarastichting te Rotter dam is gistermiddag overleden de 6- jarige Rinus Kroos van de Beneden Rijweg in die stad. Bij het oversteken van deze weg werd hij woensdag middag aangereden door een perso nenauto en moest hij in het zieken huis worden opgenomen. Door nog onverklaarbare oor zaak is donderdagmiddag het 4-jarig zoontje van de familie Struik van de Vrouwendrecht te Delft, op de Oos terstraat aldaar, onder een vrachtwa gen terechtgekomen. Het jongetje werd zo zwaar gewond, dat het ter plaatse overleed.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5