Amerika neemt met één miljoen deel De kwestie Cyprus Herleeft de Mau Mau? Scherp POTLOOD EN GEEST EN TRALIE j. D. Dibbits Rienstra overleden Kinderen brachten hulde aan mej. J. C. Catijn tCHUDH's CITROEN Nieuw kantoor van de LDM aan de Leidse Hooigracht Ut LEIUSE COURANT Intern. Tuinbouw Tentoonstelling „De Verenigde Staten zullen in be langrijke mate deelnemen aan de in- Amerikaanse deelneming lijn op het ogenblik, dat er voorlopig een mil joen gulden aan gespendeerd zal wor den en men eerder met ieta goeds» dan met iets groots wil komen. Toch denkt men reeds aan uitzonderlijke rozenselecties, gladiolen zoals Europa ze niet kent, een eigen soort witte goudsbloemen, enz. Men wil ook het karakteristieke laten zien Van dt tuinaanleg, zoals die voor verschei dende delen van Amerika kenmer- ternationale tuinbouwtentoonstelling,! kend geacht kan worden, met karak- die in I960 te Rotterdam gehouden teristieke gevels als decor, wordt". Dit deelde de heer Gus Springer uit New York gistermiddag mede. De heer Springer is vertegenwoordiger van de Nederlandse bloembollenhan- del in de Verenigde Staten en Cana da en neemt er nu ook in eenzelfde kwaliteit de belangen waar voor de tulnbouwexposltie. Als vertegenwoordiger hiervan heeft hij grote belangstelling kunnen wekken, niet alleen in regeringskrin gen van Amerika, maar vooral ook bij de kwekers en andere belangheb benden. Hierbij heeft, zo zeide hij, de naam Rotterdam een zeer belang rijke rol gespeeld, want Rotterdam staat ook in Amerika bekend als de stad van „sterker door strijd" en wordt er voorts geprezen om de energieke opbouw en de fantasie, die daarbij ten toon is gespreid. Het zal, zo verzekerde hij, voor de eerste maal in de geschiedenis zijn, dat de V. S. buiten Amerika zullen deelnemen aan een dergelijke show en tevens is het voor het eerst, dat stappen worden ondernomen om van regeringszijde steun te ontvangen. De voorzitter van het „house agricul ture committee", de heer Harold D. Cooley, heeft n.l. al schriftelijk een wijziging voorgesteld in de begro tingsposten met het oog op die finan ciële steun. De heer Springer deelde voorts ter illustratie van een en ander mede, dat er eind oktober j.l. te Williams burg in Virginia een congres is ge houden door de „International Hor ticultural Relations". Daar is in een resolutie tot uitdrukking gebracht, dat deelneming van Amerika aan de Rotterdamse expositie van groot be lang is, opdat dan de wereld getoond kan worden hoezeer men in Amerika vooruit is gegaan op het gebied van Minister Aartsen deelt in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer mede dat de commissie Vei ligheid Wegverkeer nagaat of het ge wenst is de voetganger een zekere mate van bescherming te geven op alle oversteekplaatsen, die door een zebra-patroon zijn aangegeven. Het invoeren van de door knipper- bollen beschermde oversteekplaat sen is aan het voetgangersverkeer zeker ten goede gekomen. De minis ter vindt de bereikte resultaten ech ter nog niet bevredigend. Dinsdag 9 december vertrekken van Schiphol met de 72e Raptim- chartervlucht 60 missionarissen naar Oost-Afrika. Het vliegtuig keert niet volgens schema op maandag 15 de cember, doch eerst dinsdag 16 decem ber terug. Dit om de thuiskerende missionarissen in de gelegenheid te stellen een gedeelte van de plechtig heden te Rome, verband houdend met het consistorie en de kardinaals benoemingen op 15 december, bij te wonen. Het vliegtuig zal daartoe een dag later uit Oost-Afrika vertrekken. Duitser wil leed verzachten Lofwaardige geste aan Rotterdam Een Duitser uit een van de noor delijke havensteden heeft onlangs in een aantal plaatsen van ons land voordrachten gehouden. Het bedrag dat hij als honorarium ontving heeft hij niet willen behouden. Hij zond het naar Rotterdam met het verzoek daarmee, zoals hij schreef „een heel klein beetje het onrecht en het leed te verzachten, dat de stad door men sen ia aangedaan". De schenker, die ongenoemd wil blijven, is er zich van bewust, dat het maar een kleinigheid is in verhou ding tot de verschrikkelijke oorlogs» ;ebeurtenissen, maar, zo zegt hij ver- er, „misschien is belangrijker dan het bedrag, het feit, dat het als een teken van goede wil mag worden be schouwd". DE WEG SCHEVENINGEN— NOORDWIJK De minister van verkeer en water staat deelt in-de Tweede Kamer mede, dat bij hem inderdaad twijfel bestaat of de provinciale weg van Scheven ingen naar Noordwljlc wel zo belangrijk is, dat 'aarvoor een deel van het natuursclxm moet worden opgeofferd. Alvorens tot de aanleg van deze weg zou worden besloten, zou bovendien dienen vast te staan, dat het belang van hèt Haagse Wa terleidingbedrijf, door welks water wingebied de weg is getraceerd, niet onevenredig wordt geschaad door de aanleg van deze weg. Het gedeelte van het Europoortplan dat thans door Rotterdam in uitvoe ring is genomen en dat spoedshalve Sedert 1947 is de personeelssterkte van de N. S. met bijna 9.000 man ge-1 het aantel afgelegde v00>1 ig via de mond van de Rotter. is gestegen HierbU S te worten damsa Waterweg zijn toegang uit zee bedacht dat in deEerste iare^M de zal kriJ«en' zal schepen tot ongeveer bedacht, dat in de eerste jaren na de 65 M0 70 00Q ton d w kunnen ont_ Gekortwiekte honderdjes te Leiden aangeboden Bij vier sigarenwinkeliers te Lei den zijn de laatste dagen bankbiljet ten van honderd gulden in betaling gegeven die beschadigd zijn. Men heeft nl. uit het biljet een stukje weggeknipt van ongeveer 6 cm. breed en dit beplakt met bruin plakband. Het is wel zeker, dat de man, die zich met deze praktijken bezig houdt uit de stukjes bankbiljet weer een nieuw (Advertentie) Commandeur van Leiden en Katwijk Door onderling opklimmen van de commandeurs der Ridderlijke Duitse Orde balije van Utrecht is W. J. S. A. baron van Nagell comandeur gewor den van Leiden en Katwijk. Leidse Universiteit de bloemsiërkunst en op dat van de Ve^'bedrnf,5 leden nodig waren om net »«rijl| Bj. de verdere ujtbreiding van het [Haag. mevr. A. F. de Vos van Steen- aanleg van parken, plantsoenen en tuinen. Ook wil men speciale Ameri kaanse fruitconserven tonen. De enige concrete gegevens over de De politieke commissie van de al gemene Vergadering van de Verenig- - de Naties heeft donderdagavond een I de N. S. strikt de hand gehouden, ontwerpresolutie goedgekeurd, waar- Deze bepalingen zijn sinds de be vrij- Geslaagd voor het Cand.ex. Ned. Recht mej. H. H. v. d. Most te Bloe- mendaal, mej. L. H. v. d. Vlerk te Leiden, mej. C. C. de Ridder te Den weer op te bouwen, terwijl anderzijds r ae verae^ uiiDreiaing van het aantal gereden treinkilometers in Europoortcomplex wordt gedacht aan 1947 ver beneden het normale pen aanlf« van een nieuwe toegang uit lag. Het is dus moeilijk" aan te ge-1 |ee„te" zulde" van de mond van de ven, in hoeverre de staging van het Rotterdamse'Waterweg, waarby over- flnntal kilometer, nor lid van hetw°6en wordt er van uit te gaan dat wellicht op den duur schepen van aantal kil#meters per lid van het personeel aan verhoging van de pres taties van het personeel mag wor den toegeschreven. Wat de verzwa ring van de diensten betreft; aan de bepalingen van de dienst- en rust tijden. zoals deze zijn neergelegd in het alg. reglement dienst, wordt bij in de Algemene Vergadering aan dringt op het bijeenroepen van een conferentie over een tijdelijke rege ling van het bestuur van Cyprus en bespreking van een definitieve op lossing van de kwestie-Cyprus. Bij de stemming spraken 31 landen zich vóór de resolutie uit en 22 tegen, terwijl 28 zich onthielden van stem ming. De regering van Kenia heeft in lichtingen ontvangen over de oprich ting van een geheim genootschap in de trant van de Mau-Mau, zo heeft de minister zonder portefeuille Norman Harris donderdag in Nairobi ver klaard. De regering neemt maatregelen en men behoeft niet bang te zijn, dat de gebeurtenissen van 1951 zich zul len herhalen, zo voegde hij hieraan toe. No. 526 Horizontaal: 1. flatterend, 9. meisjesnaam, 10. kikkerkuit, 11. voegwoord, 13. nauw, 15. lidwoord (Fr.), 16. haarkrul, 18. traag van be grip, 20. gepelde gerst. 22. inhouds maat, 24. knol, 26. optelling, 29. turk- se tarwe, 31. scheikundig element (afk.), 32. voorzetsel, 34. drinkbeker op hoge voet, 36. soezerig, 37. wat gesproken wordt. Verticaal: 2. muzieknoot, 3. vaar wel, 4. deel van het gebit, 5. bij woord, 6. vogel, 7. hemellichaam, 8. Europeaan, 14. kleefmiddel, 17. me talen haak, 19. vogel, 21. opgegeven werk, 23. opschik, 25. jongensnaam, 27. voorzetsel, 28. tweemaal (Lat.), 30. groente, 33. heden, 35. volksnaam voor de kauw. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. garnizoen, 9. Ada, 9. 10. Ne, 11. sek, 13. mt, 14. steek, 16. elke, 17. raar, 18. ieder, 20. om, 22. nol, 23. ra, 24. een, 26. Lea, 27. testament. Verticaal: 1. ganzevoet, 2. adé, 3. Ra, 4. idee, 5. on, 6. Eem, 7. notariaat, 11. steen, 12. kerel, 14. ski, 15. kar, 19. Dora, 21. mee, 23. ren, 25. N.S., 26. Ie. ding voor het personeel wel in gun stige, doch nimmer in ongunstige zin gewijzigd. De minister van Verkeer en Wa terstaat deelt dit mee in zijn ant woord op de vragen van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer over de begro ting 1957. Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling van de K.R.O., die op 1 januari 1959 volgens het zendschema de uit zending zal verzorgen, op deze avond een telerecording uit te zenden de opera „Die verkaufte Braut" van Smetana, welke op 25 december door de Duitse televisie wordt uitgezon den. Van Duitse zijde werd inmiddels bericht ontvangen, dat het uitzenden van een dergelijke telerecording eni ge tienduizenden guldens meer zoi gaan kosten dan een directe uitzen ding. Teneinde de uitzending van de opera toch nog mogelijk te maken heeft de Avro, die volgens het zend schema het programma op de Eerste Kerstdag zou verzorgen, zich bereid verklaard zijn uitzending te verplaat sen naar de Tweede Kerstdag. De KRO zal nu op Eerste Kerstdag „Die verkaufte Braut" rechtstreeks uit zenden. Op Tweede Kerstdag zal de Avro het programma verzorgen, ter wijl het programma op 1 januari des avonds door de N.T.S. zal worden verzorgd. Bij het oversteken van de Rijks straatweg hoek Oosterzijde te Heiloo is gisteren de 79-jarige wielrijder P. Pilcus door een auto aangereden en op slag gedood. rond 100.000 ton d.w. zullen dienen te worden ontvangen, doch waarbij men rekening houdt met de mogelijk heid, dat de nieuwe toegang voorlopig slechts óp een diepte zal behoeven te worden gebracht die nodig is voor schepen rond 85.000 ton. Zo deelt de Minister van Verkeer en Waterstaat mee in het eindverslag van de vaste commissie over de begroting voor 1959 van het departement. BROMMER TE WATER. De melkrijder, die hedenmorgen melk kwam, halen aan een boerderij langs de Vliet te Zoeterwoude, gooide het portier van zijn wagen open, zon der daarbij te letten op het achterop komende verkeer. Mejuffrouw W. den Hollander uit Leidschendam, die met haar brommer juist de stilstaande vrachtwagen wilde passeren, reed met een flinke vaart tegen de open geworpen deur. Zij verloor de macht over het stuur, schoot met een boog van de weg af en belandde onder haar brommer in het water van de Vliet Zelf zag ze kans om onder de motor vandaan te komen en naar de wal te zwemmen. Mej. Den Hollander werd door de geschrokken melkrijder op de kant geholpen, en binnengebracht in de boerderij aan de overkant van de weg. Daar werd de hoofdwonde, die het slachtoffer had opgelopen schoonge maakt. Met wat warm drinken werd ze op haar gemak gesteld terwijl een van de bewoners droge kleding ging halen. De brommer van de dame werd zwaar beschadigd. Later op de ochtend is ze naar haar woning terug gekeerd. Ingezonden door: Mevr. J. v. d. K., Zoeterwoude Gistermiddag heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Haar lem tegen twaalf verdachten, van wie vijf afkomstig uit IJmuiden, vfjf uit Egmond, één uit Noordwijk en een uit Haarlem, allen van be roep matroos van een vissersvaartuig, wegens dienstweigering een boete van vijftig gulden, subs, vijftien da gen hechtenis geëist, benevens een voorwaardelijke straf van een maand. twee leden van de commissie waren te bereiken. Deze waren van oordeel, dat er kon worden uitgevaren. Toen de matrozen na deze uitspraak toch weigerden mee naar zee te gaan, ont sloeg de schipper hen op staande voet. Naar aanleiding van dit gebeu ren werden reeds civiele processen gevoerd. Van de twaalf matrozen waren er drie verschenen. Zij moesten terecht staan omdat ze als bemanningsleden van de treiler „Haarlem" (IJm. 9) 'n bevel van hun schipper niet hadden opgevolgd. Op 5 februari van dit jaar om twee uur lag de treiler in de haven van IJmuiden gereed om uit te varen. Er heerste op dat tijdstip een zware storm. Bij een bevel om aan boord te gaan weigerden twaalf matrozen hier aan te voldoen omdat het weer te slecht was. Volgens de c.a.o. moet in dergelijke gevallen een uit drie le den bestaande weercommissie wor- De gisteren gehoorde getuige-des- kundige van het KNMI te de Bilt, de heer J. F. den Tonkelar, gaf een overzicht van de weerstoestand op de 5e februari. Er was die dag zwaar stormachtig weer op komst. De officier van justitie was van oor deel dat het thans gaat of er al of niet sprake is van dienstweigering zoals in de wet is omschreven. Vol gens hem heeft de bemanning zich aan een strafbaar feit schuldig ge maakt door het bevel van de schipper niet op te volgen. De raadsman, mr. J. H. van Wijk, concludeerde tot vrijspraak omdat de zogenaamde ..weercommissie" bij het verstrekken van haar advies niet volledig was en dat blijkens de uiteenzetting van de getuige-deskundige van het KNMI het weer Zeer slecht was om uit te varen. wijkElias te Den Haag en de he ren J. W. Boeke te Noordwijk, J. Jon ker te A'dam, J. A. Willlnge te Den Haag. C. J. Bleeker te Leeuwarden, H. M. v. d. Beek te A'dam, D. Knot- ténbelt te Hengelo, H. C. Wieringa te Haarlem, N. A. W. Lunsingih Tonckens te. Wassenaar, W. Bosman te Den Haag en A. C. P. van Leeuwen te Leidschendam. Leidse agenda Deze week: iedere middag „Een kwartier voor God", Lodewijkskerk, Steenschuur, van half één tot één uur nam. Apotheken De avond- en nacht dienst te Leiden wordt waargeno men door: Apotheek Herdingh Bh'i.ken, Hogewoerd 171, tel. 20502; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel- lnig geologie van Nederland. Op Werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 512 de cember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Ariane", 18 jaar. Lido: „Eiland der verschrikking", 14 jaar. Luxor: „Tabarin", 18 jaar. Trianon: „Dracula", 18 jaar. Rex: „Opdracht zonder genade". 14 jaar. I maakt en op zo'n manier bijvoorbeeld een „winst" van één op vijftien maakt. zonder goed naar deze heer (heren) uit te zieii en de Leidse politie te waarschuwen direct nadat zo'n ver dacht bankbiljet is aangeboden. Het signalement van de man, die deze bankbiljetten in Leiden heeft aangeboden zal hierbij dienstig zijn: lang: 1.85 m., zwart haar, onverzorgd uiterlijk, zuidelijke of oosterse ge laatstrekken, gekleed in greize bei ge regenjas en bruine suède schoe nen. Zij die in het bezit van een bank biljet zijn met bovenomschreven uiterlijk, dienen zich met de Neder landse Bank in verbinding te stellen. In Oegstgeest is gisteren plotseling overleden de heer J. D. Dibbits Rien stra, die in Leiden hoofdinspecteur van belastingen is geweest. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde (65-jarige) leeftijd heeft de heer DiNoits Rienstra vorig jaar van de belastingdienst afscheid genomen. Hierbij heeft hij in toe- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 5 December 1858 Uit de Leydsche gemeenteraad: 9e. Eene voordragt omtrent de verpachting van het ophalen der bruggen. Na deliberatie is met alg. st. beslotendat het openen van alle bruggen binnen deze gemeente zal worden ver pacht, en voorts met 16 stemmen tegen één stem, dat deze ver pachting in massa zal plaats hebben, zoodat slechts één per soon daardoor gehouden wordt in het openen van alle bruggen te voorzien. BELGISCHE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit is verlof ver leend tot het aannemen van de be noeming tot officier in de Kroon orde van België aan de heer A. F. Kuysten te Oegstgeest. Burgerlijke Stand Geb.: Elisabeth Mathiide dr. v. H. W. Brooshooft en E. Gibbels; Yvonne dr. v. W. A. de Boer en M. E. Luijt; Adriaan zn v. A. Bekker en J. Harte- velt; Petronella d v. W. Boehlee en P. de Ruiter; Robert zn v. A. de Boer en M. Eckelboom; Christina Jacoba dr. v. H. V. Piket en C. van Leeuwen; Geertruida Hendrika dr. v. P. J. Zil- verentant en H. Wassenburg; Willem Bernardus zn v. C. de Vogel en T. van Harten; Auke zn v. G. Noorlander en E. Jonker; Gerrit zn v. G. Noorlander en E. Jonker; Ronaldus Antonius Ja- spraak tot de jongere ambtenaren nog cobus zn v. F. H. van der Poel en eens gewezen op de hoge opvatting, die een belastingfunctionaris van zijn taak moet hebben. Zélf is de heer Dibbits Rienstra altijd een voorbeeld van toewijding asm zijn ambt geweest. Hij hield de jongeren ooi: steeds voor, dat het vooral de kunst van het luis teren voor de ambtenaren van belang is. Het is noodzakelijk, dat er onder de belastingbetalers een sfeer van vertrouwen wordt gekweekt. Hij wees op de dienende taak van de ambte naar. Vorig jaar werd de heer Dibbits Rienstra onderscheiden met de benoe ming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. J. C. Kok; Wilma Corine dr. v. C. Ho- gewoning en H. Uljee; Johanna Maria Hendrika dr. v. H. Smit en J. M. Wit- senburg; Arie Dirk zn v. C. Ouds hoorn en J. G. Snel; Renée Vivian dr. v. M. H. Hopp en E. I. Mc Carthy. Overl.: C. H. Plus, 74 jr. weduwe v. H. J. Kampinga; G. Hoogkamer, 69 jr. echtgenote v. A. van Schoon- derwoerd den Bezemer; C. Brandt, 80 jr. echtgenote v. K. van Leeuwen. Getr.: A. van Soest en M. van Soe- ren; A. R. van Sloten en S. Koet; W. F. Oudshoorn en M. C. de Hamer; G. Philippo en M. C. Montagne; M. P. Sips en D. Fakkel; A. G. Hooijer en A. van Ek. Enthousiast hebben de kinderen van de St. Barbaraschool te Leiden gistermiddag het feest van de jubile rende onderwijzeres mej. J. C. Catijn voortgezet in het St. Antoniusclub- huis. Het is een feest geworden, dat klonk als een klok. De kinderen heb ben luidkeels gezongen en natuurlijk kregen spontaan St. Nicolaasliederen een plaats in het repertoire. Maar hoofdaandacht werd besteed aan het veertigjarig jubileum van mej. Ca tijn, die in de zaal een ereplaats had. Onder de genodigden waren de de ken van Leiden, pastoor W. M. Blok, pater B. Catijn O.Carm. en leden van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera. Om de beurt traden de meisjes van de lagere school voor het voetlicht: zij zongen toepasselijke liederen, maakten dansjes of vertelden we tenswaardigheden uit het leven van 'gen openingslied traden de meisjes van 6a en 6b voor het voetlicht met een aardige hartveroverende opvoe ring van ,,'t Gastmaal der Kinderen" van Henry Ghéon. Een meisje uit 6b, M. Kohlbeck, hield hierop een keurig speechje, waarna de aanbieding van het cadeau door het oudercomité (een televisie-tafel) volgde. Klasse 6a besloot het programma vóór de pauze met een sierlijke dans. Na de pauze droegen de kinderen van 2a het verhaal van Jan Klaassen voor, waarna M. Mabesone een mi niatuurballet op de planken bracht. Onbezorgd is gelachen bij het koste lijke een-actertje door Godfried Bo- mans: ,,'t Ontbijt van koning Habe- ba," dat door 5a gebracht werd. „6b" knipte een vlecht af en het slot kwam met een daverend lied; dit alles ter ere van mej. Catijn, die zich zeer dankbaar voor het geboden mej. Catijn. Na een daverend gezon- programma en het geschenk toonde. DUB8EL GESTOOKTE NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN Dit gebouw gaat de firma M. v. d. Bent uit Wassenaar voor het bedrag van 478.050 plaatsen aan de Hooi gracht hoek ir. Driessenstraat, waar een open ruimte is na de sloping van het fabrieksgebouw van Tieleman en Dros. Het gebouw is bedoeld als kantoor van de Leidse Duinwater Maatschap pij, waarvan de werkplaatsen reeds zijn ondergebracht in een gedeelte van het nog bestaande fabriekscom plex van Tieleman en Dros. Omdat men streeft naar centralise ring van de Duinwatermartschappij brengt men nu de administratie van de L.D.M. in dit nieuwe gebouw. Het ontwerp voor dit kantoor is van de architect ir. M. P. Schutte te Leiden. Op de foto ziet men aan de rechterzijde het hofje bij de ir. Dries senstraat en het pand van de ge meentelijke accountantsdienst. Boven het kantoor worden vier dienst woningen gebouwd, één voor de con cierge en drie voor het technisch per soneel. Het is nog niet bekend welke be stemming gegeven wordt aan het gebouw van de L.D.M. aan de Sta tionsweg. Het wordt in geen geval afgebro ken, waarschijnlijk zal de gemeente het te nutte maken voor een van haar diensten. den gehoord. Deze commissie beslist of het weer van dien aard is, dat uit-1 De rechtbank zalt op 18 december varen al of niet mogelijk is. Slechts a.s. uitspraak doen. its

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2