EXPLOSIE OP OLIETERREIN Slimme kip had de Kerstdagen voorzien Spaarregelingen en eigen woningbezit Mobiel huisbezoek Ontsnapte gevangene nog op vrije voeten DONDERDAO 4 DECEMBER 1998 OB LË1DSE COURANt PAGINA h TWEE DODEN Nabij het Installatiehuisje op het terrein van de British Petrol Compa ny te Groningen deed zich gistermid dag een hevige explosie voor die waarschijnlijk aan twee mensen het leven heeft gekost. Er brak een ge weldige brand uit, die oversloeg op het tankschip „Schelp" uit Amster dam. welke daar vlakbij in het Staf' kenborgkanaal gemeerd lag. Over de oorzaak van de ontplof fing is nog niets bekend. Door de luchtdruk sloeg eên slang stuk van de tanker „Schelp", waardoor de olie begon te sproeien eh in brand vloog. Via de leidingen breidde het vuur zich uit tot het schip, maar door dit snel van de oever af te stoten, kon den de vlammen worden bedwon gen. Nadat ook de brand op het ter rein met groot materieel was geblust, vond men het verkoolde stoffelijke Overschot van de 38-jarige J. Kuiper Uit St. Annen. De identificatie van dit lijk had enige moeilijkheden ver oorzaakt. omdat er nog een andere personeelslid van de BP Vermist Mgr. OIOBBE ZATERDAG NAAR ROME. De pauselijke nuntius te 'fi*Gravén- hage, kardinaal Giobbe, vertrekt za terdag a.s. te 10.40 uur v.m. van Schiphol naar Rome. Mij zal er voor lopig zijn intrek nemeh ih het Neder lands College. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.4o Idem. 7.50 Èen woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Voor de Zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor dé Vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor oudere luisteraars. 12.00 Söpr. en piano. i2.3o Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prohienade-ork. 13.55 Gram. 14.10 Idem. 14.25 Idem. 15.10 Voordracht. 15.30 Kamermuz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Sint Nicolaas- programma. 17.15 Gram. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Gram. 18.00 Muziek corps. 18.20 De hangmat. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerbet. 19.10 Huis muziek. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Lichte mUz. 21.30 Gevar. progr. 22.15 't Verguldavondje. 22.45 Avond, overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverz. 23.35—34.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gym. voor de hulsvriuw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 1C.05 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Kamerkoor. 11.20 Voor da kleuters. 11.35 Lichte muz. 12.00 Accordeonmuz. 12.2o Regeringsuitz.: Landb. rubriek: De boer van Nooitgé- dacht. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Radio Philharm. sextet. 14.15 Literair progr. 14.35 Radio Philharm. sextet (verv.). 15.00 Gevar. progr. 18.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Harmonie-ork. 17.55 Meded. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Carillonspel. 18.35 Rep. Sinterklaas feest v. e. kinderhuis. 19.20 Gram. j 19.30 De populariteit van St. Nicolaas, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20.30 Iets voor' niets, caus. 20.40 Cabaretprogr. 21.00 Villa Sidonia, hoorspel. 21.20 Lichte muz. 21.40 Voordracht. 22.05 Op de eindstreep, caus. 22.10 Gram. 22.25 Buitenl. weekoverz. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Vergelijkenderwijs. DRAADOMROEP GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (over de 4e lijn) 18,00—20.00: I. Jacques Offenbach :Gaité Parisienne; II. Robert Plan- quette: delen uit „Les Cloches de Corneville"; III. Giacomo Meyerbeer: Les Patineurs; IV. Enrique Granados: Andaluza, Spaanse dans nr. 5 in e kl. t op. 37; V. Moritz Moszkowski: Spaanse dansen op. 12. werd, de 37*jarige J. Kolen uit Gro ningen. DeZe laatste is vader van zeven kinderen. Hij is nog steeds niet gevonden, ondanks dat men de ge hele verdere middag en avöhd hét könaaï heeft èfgedregd. Nog twee gewonden. De schipper en een bemannings lid van ëen ander tankschip „De Arie Groet" wefden met lichte verwon dingen in hét academisch ziekenhuis opgenomen. Ondanks het snelle blus werk, brandde het installatiehuisje geheel Uit. Een roeiboot van de studentenroei- cereniging „Aeglr" van de Groning se universiteit, die juist passeerde, sloeg door de luchtdruk om. De inzit tende kón naar de kant zwemmen. In het kippenhok van een héér aan de Klompstraat te Apeldoorn had den twee henhen de geest gegeven. Ze gaven geen téken van lévert meer en daarom zette de eigenaar ze bij in de vuilnisbak. De vuilnisman kw&m, leegde dé bak en na Veel ge hos, geslinger en gèfechud werd ein- delük de stinkende inhoüd van de vuilniswagen óp de vUÜfiisbelt ge lost. Tot stomme verbazing van de om standers kwam er, luid kakelend, een springlevende kip onder de rommel vandaan. Op grond van dierenrtiishan. deling heeft de politie procesverbaal opgemaakt tegen de nonchalante eigenaar van ae kip. Bij het departement van binnen- zo groot is, dat enige beperking van landse zaken zijn op het ogenblUi 279 dit mobiliteit een ern6tlg bezwaar te- gepremieerde actieve bedrljfsspaar-1 gen het Stimuleren van hét eigen Wo- regelingen bekend (waarbij de arbei-j ningbezit zou vormen, ders zelf sparen) en 42 passieve (waar bij de inlagen door de onderneming worden gedaan), Staatssecretaris Schmelzer memo reerde dit vandaag in een toesoraak bij de ingebruikneming van de 100ste woning, die tot stand is gekomen door de regeling verwerving eigen woning van de provinciale Noordbrabantse Elektriciteit® Maatschappij. Aan dit bedrijf, zo onthulde de heer Schmel zer verder, neemt nu 67% van het personeel aan de spaarregeling deel, waisrbij reeds ongeveer een half mil- jóen Is gespaard. Het totale personeel omvat 1 ^«50 man. Over het hele land worden met de actieve soaarreeelin- gen potentieel ruim 180.000 werkne mers of wel 5.8% van de beroepsbe volking berèikt. Vervolgens richtte de staatssecre taris zijn aandadht op de regeling vér- werving eigen woning. Werknemers kunnen een renteloze lening krijgen tot 20% van de boüw- of aartkoopkósten van een nieuwe wo ning. welke schuld, in de loop der ja ren wordt kwijtgescholden. Bovendien kunnen zij voor 00% een ihyootecaire geldlening krijgen. De percentages zijn gebaseerd op eên maximum bedrag aan nettó- bouwkosten van f 15.000. Dit betekent dus, dat de werkne mer in dat geval 3.000 eigen geld moét hebbên. Indien hij voor de maxi male bedragen aan de spaarregeling deelneemt heeft hij na zes jaar een bedrag van 2400 gespaard. Uit het feit, dat reeds 100 werkne mers nu een eigen woning bezitten, blijkt dat deze regeling zeer op prij6 wordt gesteld. Het verheugde spreker, dat deze werknemers tot alle salarisgroepen behoren: 30 behoren tot salarisklasse e (max. 4.500 per jaar) 32 behoren tot sala risklasse d (max. 5500 per jaar); 30 behoren tot salarisklasse c (max. 7O00 per jaar). 8 hebben een inko men boven de 7000. Spreker stond vervolgens nog stil bij de uitwerking van de regeling in geval van vertrek van de werknemer. Dit vertrek wordt namelijk door sommige ondernemingsregelingen be moeilijkt. Overigens wees de staatssecretaris er in dit verband op, dat de mobili teit van het Nederlandse gezin niet Een nieuwe methode om contact te leggen met de parochianen en hen daarbij iets meer te vertellen over de Heilige Mis is uitgedacht door een pastoor te Nijmegen. Hij heeft van Oostpriesterhulp een kapelwagen geleend, die anders in de wintermaanden in de garage zou staan. De volgende week te beginnen, trekt hij er 's avonds op uit door de straten van zijn parochie. Hij hoopt tot een ongedwongen contact te ko men met zijn parochianen maar voor hen, die er toch niet toe komen om met de pastoor te gaan praten is er ach ter aan de lange wagen een brieven bus opgehangen, waarin zij hun wen sen aangaande de Kerk op schrift kunnen deponeren. Hij constateerde vervolgens, dat het hem bekend was, dat men in önder- nemingskringen en speciaal ook bij de PNEM zeer verlangend was naar het tot stand komen van de wet tot vrijstelling van sociale en fiscale las ten van werkgeversbijdragen in werk- nemersspaarfondsen. De staatssecretaris gaf een verkla ring van de opgetreden vertraging en verzekerde, dat hij het wetsont werp nog dit parlementaire jaar bij de Tweede Kamer zou indienen. Ontvluchting goed voorbereid De in de nacht van dinsdag op woensdag uit hét huis van bewaring te Dordrecht ontsnapte 29-jarige G. R. Ti (automonteur en Wotiëftde te LH- ren) is nog op vrljè vöetéri. De politie heeft eeh buitengewoon Öp9p0ritiigsbl6d Uitgegêvén én Via de teléX allé politiecorpsen en de grens bewaking vaft de ontvluchting óp de hoogte gestéld. Tot dusver heeft men éChter geen spoor van de voortvluch tige kunnen vinden. Uit het onder zoek is gebleken, dat de tralies Van de cel, W&arln T. geïsolèëiVi Waé, ïijn doorgevijld. Toen hij de tralies had verbroken kort hij óp het grote dak van het huis van bewaring kotfnen. Hij moet daartia halsbrekende toe fen heben verricht om via een muur óp een plat dak te komen vanwaar hij de straat kon bereiken. De man Wordt ervan verdacht tientallen inbraken té hébben ge pleegd, alleen of in samenwerking met anderen. Of zijn spitsbroeders hem bij zijn ontvluchting behulpzaam xijn geweest, staat niet vast, maar met deze mogelijkheid Wordt rekening ge houden. In elk geval moet de ont vluchting góéd zijn voorbereid. T. zon eind december voor de recht bank te Dordrecht terecht hebben moeten staan. Tweede Kamer voelt niets voor hogere luisterbijdragen Uitbreiding TV- zenduren bepleit De Tweede Kamer is niet van plan steun te verlenen aan de regering voor de verhoging van de luister bijdragen. Dit is gisteren duidelijk geworden bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Misschien is het beter, aldus het Kamerlid de heer L A. H. Albering (KVP), een betere en efficiëntere inning van de luister gelden toe te pasen. Het aantal radio toestellen stijgt nog steeds en ook de opbrengst. Men vroeg ook aan de minister waar de Memorie van Antwoord op de Omroepwet blijft. Dr Albering vroeg naar beleidsmoeilijkheden, wel ke in de NTS zijn ontstaan. Hij vond het voorts onjuist, dat de Wereld omroep wordt gefinancierd van luis terbijdragen van de radio. Freule mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen (CH) verrast het, dat er in Hilversum en Bussum zo velen iets te zeggen DE RUILVERKAVELING TUSSEN MAAS EN WAAL. Op 13 december zal over de ruil verkaveling in de Tielerwaard ge stemd worden. Het betreft hier een gebied van ongeveer 13.000 ha, waar van de welvaart voor de bevolking van een hele streek en in het bijzon der die van de agrarische bevolking, in sferke mate afhankelijk is. Met deze ruilverkaveling zal de Gelderse komgrondenstichting, die al acht jaar werkt aan een betere inde ling van de gronden tussen Maas en Waal een. belangrijke mijlpaal be reikt hebben. Als resultaat van deze arbeid kwamen reeds de ruilverkave lingsprojecten Brakel. Poederijen, Hedel, Ammerzoden, in de Bomme- lerwaard: Ochterï, Kesteren en Op- heusden en in de Betuwe de „Mau- rikse Wetering" gereed. In totaal een gebied van circa 10.000 ha. Spoedig hiesop volgen Maas en Waal-west en de Bommelerwaard-oost, die respec tievelijk 8426 en 4726 ha groot zijn. Met Echteld-Lienden, die in uitvoe ring zijn, hitaal een gebied van 20.000 ha. De ontsluiting van deze gebieden heeft niet alleen een betere bedrijfs voering op de land- en tuinbouwbe drijven mogelijk gemaakt, maar aldus de komgrondenstichting ook nieuwe mogelijkheden geopend voor de gehele streek. In de afgelopen ja ren konden zo bijv. 200 nieuwe boer derijen worden gebouwd. hebben over zo weinig. Zl) verklaarde zich geen tegenstandster van de com merciële televisie. De angst van de omroepverenigingen hiervoor kan zij diet góed verklaren. Komt dit soms voort uit een slecht geweten. Kunnen wij niet, zo vroeg ds V. d. Zaal (AR) advertenties geven tijdens het nieuwsjournaal en tijdens het weerbericht, omdat dit minuten zijn, waarin de kijkdichtheid het grootst is. In Italië doet men het ook zo en de oplossing wordt algemeen bevre digend geacht. Men zal er toch een keer aan moeten. De Duitse TV. kómt ook al met reclame en het gevolg zal zijn, dat Duitse zenders Nederlandse reclame gaan maken. Overigens blijft de AR-fractie een overtuigd tegenstandster van de reclame TV. Waarom komt er over dit onderwerp nu eens geen nota van de regerihg? zo vroeg men ook. Men begrijpt niét goed in de Kamer waarom de rege ring zo geheimzinnig met dit Onder werp moet omspringen. Men pleitte ook voor uitbreiding van het aantal zenduren der TV. Ne derland kent een zeer stormachtige toename van het aantal toestellen, maar het aantal zenduren houdt hier mede geen gelijke tred. Men deed voorts een beroep aan de staatssecre taris om leden van de bond van Mili taire oorlogsslachtoffers vrijstelling van de kijkgelden te verlenen. SPORT De Franse kampioen Stade de Reims heeft woensdagavond in Rouaan ook de return-wedstrijd tegen het Finse Hel- Belofte maakt schuld... Belofte maakt schuld en daar om begon Hans Pilz, de trainer van de FC Saarbriicken, dinsdag avond laat aan zijn 60 km. lange wandeling van Betzenberg naar i Saarbrücken. Pilz had zijn spelers in een over moedige bul beloofd te voet naar Saarbrücken te zullen terugke- j ren. indien zij van de FC Kaisers- j Lautern de club van Fritz Wal- zouden winnen. Dit ge schiedde, en de spelers hadden de belofte niet vergeten.... Woens- dagmiddag arriveerde Pilz in de 1 hoofdstad van het Saargebied. Zege-ritueel van kampioenen In de sporthal te Doetinchem zijn woensdag de volleybalkampioenschap pen van de Koninklijke Landmacht gehouden. De ploeg uit de legerplaats Ermelo welke in zijn poule de voorwedstrijden had gewonnen, hief eens gezind drie juichtkreten aan, de aanvoeder sprong jubelend uit de kring van zijn ploegmakkers omhoog. singing Palloseura voor het tournooi om de Europese voetbalbeker gewonnen. De eindscore werd 30, een stand die feeds na tién minuten was befeikt. OEFENWEDSTRIJD AMATEURTEAMS Op het terrein van VUC In Den Haag werd gisteravond bij kunstlicht een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee westelijke amateur-êlftallen. Het team, dat vrijwel geheel wa6 samengesteld uit de (amateur)spelers, die voor semi- profverenigingen uitkomen, won met 42, dank zij drie doelpunten van mid denvoor Baksteen (Fortuna VI.) en een treffer van linksbinnen Kick (de Vole- Wijckers). De doelpunten van het ande re élftal werdêh gescoord door links binnen Gorree (Excelsior) en midden voor Ten Hope (Quick H.). GRIEKENLAND—FRANKRIJK 1—1 De landenwedstrijd Griekenland Frankrijk is geëindigd in een gelijk spel 11. De eerste ontmoeting tussen beide landen, 1 oktober j.l. te Parijs ge speeld, was met 71 gewonnen door de Fransen, die zich thans geplaatst heb ben in de kwartfinales van de Euro- fiese beker voor landenteams. Zij zul- en of Oostenrijk of Noorwegen tot te genstander krijgen. IJSHOCKEY Hokij kreeg klop met 9-3 Van Ooslduilse kampioen De ijshockey wedstrijd tussen het team van de Hoky en Dynamo Wéiswasser (Oost Berlijn), welke woensdagavond voor 2000 toeschouwers op de Hoky te Den Haag is gespeeld, is in een 93 overwinning voor de Oost-Duitsers ge- De antecedenten van het Oostduitse team waren voor de wedstrijd bekend: de ploeg was 7 Jaar in successie kam pioen van Oost-Dultsland en het zou een vertegenwoordigend team kunnen zijn. Dus een nederlaag voor het Haagse team zat er in. En ja, in de eerste mi nuten reeds maakten de gasten een uit stekende indruk. Zij speelden voortref felijk en zuiver samen, beschikten over een goede sticktechniek en bovendien een uitermate snél reactievermogen. De spelers van het Hoky-team vochten fel terug en na een 50 achterstand bij het ingaan van de tweede periode leek het er zelfs op, dat zij béter speelden. En inderdaad lukte het in die periode drie tegenpunten te scoren. Nadat Dy namo eerst de stand op 70 had ge bracht een sonore stem van de tri bune riep op dat moment „even gelijk maken Hoky" was het Mike Rooney, die op haüdige wijze de Duitse goalie passeerde. En zo mochten ook Snoek en Nepomucky zich gelukkig prijzen deze doelman te verschalken. Met 9—3 werd de tweede speelijd afgesloten en deze stand is zo gebleven. Er volgde dus een doelpuntloze periode, Duitsers het te mooi wilden doen en de 6pelers van de Hoky te vermoeid waren óm nog heftige tegenstand te bieden. OZV—DE ZIJL 1—1 Een rommelige wedstrijd waarin de thuisclub door agressief spel de Zijl in bedwang wist te houden, zodat voor rust niet werd gedoelpunt, In de tweede helft ging het iets beter en bij een ver schot van Hensing, kon Stokhuizen met een doorslagbal de stand op 0—1 bren gen. Toch gaf de thuisclub zich niet ge wonnen, en na vele a&nvallen kwam de gelijkmaker 11. In de resterende tijd kwam lh de stand geen verandering. LZC (A COMBINATIE)— GZC 1—5 Ook nu verscheen de LZC-ploeg met véle invallers en kon tegén een jïechle GZC-ploeg, speciaal wat schötvaar'dig- heid en verdediging betreft, geen resul taat böeken. Aanvankelijk ging de Strijd gelijk op, maar na een mislukte LZC aanval kwam de linksvoor van Gouda geheel vrij en kon keeper Heek dit doelpunt niet voorkomen 0—1. GZG bleef doordrukken en met twee fraalé doelpunten werd het 0—3, alvorens J. Kramer de achterstand kon verkleinen 13. In de tweede helft bleek LZC niet bij machte de vele kansen te benutten en nu ook bleek de schotvaardigheid bij de Goudse club beter verzorgd. Het werd zelfs 14 en na een klein foutje van keeper Heek (het slechte licht is hier zeker van invloed) werd de eind stand 15. TAFELTENNIS BRITSE SPELERS AANGEWEZEN Voor ontmoeting met Nederland De oud-wereldkampioen Johnny Leach en de jeugdige Ian Harrison zul len de tegenstanders zijn van Bert On nes en Frans Schoofs, in de landenta- feltenniswedstrijd tussen Nederland en Groot-Brittannië, die op vrijdag 12 de cember a.s. in gebouw Padro te Sche- veningen wordt gespeeld. Deze wed strijd is samengesteld uit vier enkel spelen en een dubbelspel. Ook voor de return-wedstrijd op 10 januari a.s. te Birmingham, werd Har rison gekozen. De belde andere Britten zijn Brian Merrett en Michael Thorn- hlll. De Britse damespl'oeg voor deze laatste wedstrijd is samengesteld Uit Ann Haydon en Diana Rowe-Collins. TENNIS IC BELGlë—IC NEDERLAND Op zaterdag 6 december a.s. wordt in de tennishal te Brussel een wedstrijd gespeeld tussen de teams van de Inter nationale clubs Van België en Neder land. De wedstrijd bestaat uit 4 enkel spelen en 2 dubbelspelen. Voor de I. C. van Nederland komen uit: Maris, van Eijsden, Goris (aan voerder) en Van de Weg. De dubbels zijn: MarlsVan de Weg en GorisVan Eijsden. door B. M. Bov/er 31) Hoewel hij niet op de hoogte was met oen „running iron", wist hij toch hoe hij vlug een beest moest vangen, en hij offerde een deel van zijn lasso op, om het korte touw te krijgen om hun poten mee te binden. Hij Werkte hard ieder ogenblik zou er iemand kunnen komen en hij deed'zijn werk goed, veel beter en netter dan zijn voorgangers het gedaan hadden. Toen hij de corral verliet, glim lachte hij. Voordat hij verder de hel ling afreed, stopte hij, keek neer op het onrustige vee en glimlachte spot tend. Vanwaar hij op zijn paard zat, kon men de merken gemakkelijk lezen. Zij waren niet gevlekt; zij wa ren zeer duidelijk. Maar er waren geen Y 6's in die corral. Er waren andere merken, die gemaakt konden zijn van een Y 6 merk door er hier en daar iets aan toe te voegen. Toch was hij nog zo ongerust, dat hij die avond onder het werk voort durend de oever in het oog hield en hjj hield Rattler in de stal. Ook sliep hij zeer weinig en vóór het aanbre ken van de dag was hij alweer op en vertrokken. Hij had een opgerolde deken achter het zadel gebonden, een zak met levensmiddelen en een pan en een koffiepot. Maar hij ging niet verder dan het wolfshol, en hij be steedde er enige uren aan om alle sporen uit te wissen, die zouden kun nen verraden dat hij daar nog iets anders had uitgegraven dan jonge wolven. HOOFDSTUK XVI. En dan zal ik je ophangen Ward reed naar een heuvel rij, zijn deken opgerold achter het zadel. Zijn pan hing naast zijn linkerbeen en zijn geweer lag voor hem over het zadel. Hij reed regelrecht naar huis, tame lijk roekeloos, maar toch voelde hij er niets voor in de val te lopen. Hij hield zijn ogen open. Ook liet hij Rattler achter, aan de voet van een heuvel, deed zijn sporen af, en met zijn geweer in de hand, ging hij te voet verder, zoals hij na de dag, dat hij de corral gevonden had, iedere keer gedaan had, wanneer hij zijn hut naderde. Hij keek langs de helling naar be neden, terwijl de zon de schaduw Van zijn hoofd en schouders voor hem uitwierp. Het venster van de hut blonk vrolijk in het zonlicht. Zijn paarden kwamen uit de weide naar de hut in de flauwe hoop van een portie haver, misschien. De vallei zag er zeer vreedzaam uit en erg be geerlijk voor een man, die vier nach ten in de open lucht geslapen had, in het laatst van de herfst; doch Ward wierp er maar een vlugge blik op. Zijn ogen zochten de helling af. Plotseling verscherpte zijn blik. Met een vlugge beweging bracht hij het geweer aan zijn schouder. In die houding bleef hjj een ogenblik staan. Dan liep hij op zijn tenen zo vlug de helling af, dat hij het volgende ogen blik duidelijk het vuurrode litteken kon zien in de nek van de man, die achter een rotsblok op de hut lag te loeren, zoals een kat een muizengat in het oog houdt. Een geweer lag voor de man, op de rots gesteund en op de hut gericht. Op die afstand, en met die steun, zou het vreemd zijn als hij zijn doêl zou missen. „Handen omhoog!", riep Ward scherp, toen zijn eerste vlaag van woede een weinig gezakt was. Buck Olnay sprong op alsof hij door een adder was gebeten. Hij keek om met een verschrikt gelaat en greep naar het geweer op de rots. Ward richtte iets hoger en boorde een rond, zwart-gerand gaatje in del bol van Buck's hoed. „Handen omhoog, zei ik je!", sprak hij, terwijl de heuvels de knal van het schot weerkaatsten. Buck vloekte, liet het geweer zó plotseling vallen, dat het op de rots kletterde en hief zijn handen hoog ln het rustige zonlicht. „Kom daar vandaan, en ga naar beneden naar de hut en houd je handen omhoog. En denk aan al de redenen die ik heb om je neer te schieten bij de eerste de beste ver keerde beweging die je maakt". Onder het spreken kwam Ward naderbij. Hij zou gaarne een touw gehad hebben. Hij voelde zich niet erg op zijn gemak, zolang Buck zijn handen nog vrij had. Hij dacht aan wat Billy Louise had gezegd over het neerschieten van deze man, en het was voor het eerst, zolang hij haar kende, dat hij een gedachte aan haar onaangenaam vond. Buck strompelde de helling af, met aan iedere kant van zijn hoofd een vreselijk trillende hand. Het zenuw achtig gesidder bewees dat zijn ge heugen goed was, en dat het werkte over het onderwerp, dat Ward hem in» gedachten had gebracht. Hij gaf Ward niet de geringste imitatie van een excuus om te schieten. En zo bereikten zij het plateau voor de hut en liepen naar de deur met niet meer dan tien voet afstand tussen hen zo onverbiddelijk had Ward het ge strompel van de ander gevolgd. „Stop eens even!" Buck stopte zo plotseling alsof hij tegen een rotswand aangebotst was. Ward kwam naderbij en Buck kromp in elkaar bij het voelen van de loop van een geweer tussen zijn schouderbladen. Ward strekte een hand uit en trok de revolver uit de holster aan Buck's rechterheup. „Heb je een mes? Je had er altijd één bij je. Spreek op.... en ik zou je aanraden niet te liegen." „Aan de binnenkant van mijn jas", gromde Buck, en Wards lip krulde, terwijl hij onder de jas greep en het mes vond in een lederen schede. Blijkbaar herinnerde Buck zich met pijnlijke duidelijkheid, welke redenen Ward kon hebben om ham te willen doden. „Maak met je linkerhand de deur open!" Buck deed het en stak zijn hand weer omhoog zonder dat hem Iets gezegd werd. „Ga nu naar binnen en ga met je gezicht naar de muur staan." Met de loop van het geweer duidde Ward de muur aan. Hij bemerkte hoe Buck's vingers beefden en zijn lip krulde weer op de manier, die Billy Louise zozeer haatte. Ward had een plaats uitgekozen waar hij gemakkelijk een stuk touw kon grijpen. Hij hièld de loop van het geweer in Buck's rug, totdat hij het mes in Zijn hand had laten glijden; dan boog hij zich voorover en legde het lemmet tegen Buck's nek. „Voel je dat? Ik haal het dwars door je nek, als jé me een kans geeft. Steek je handen achter Je rug." Hij was een minuut bezig met het touw, vóór hij Buck Olney ruw naar een stoel duwde. Buck ging zitten en Ward had nog een paar minuten nodig om hem ver der te binden. „Zeg, Ward, je hebt het bij het ver keerde eind, als je „Hou je gezicht!", snauwde Ward. Kan je niet zien dat ik al meer doe dan ik eigenlijk verdragen kan, door je hier levend onder mijn ogen te laten blijven. Maak het nu niet al te erg door mè ook nog Je stem te laten horen. Ik ben al misselijk van die stem van jou!" Buck Olney hield zijn adem in en zat heel stil. Zijn ogen volgden Ward, zoals de ogen van een opgesloten beest zijn oppasser volgen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6