I -••• MAAR HET HEEFT WEINIG ZIN AAN TE BLIJVEN BIJ ONENIGHEID TIP van BOOTZ Mr Burger sprak niet namens socialistische ministers Voorlopige regeling vrijhandelsgebied DE LEIDSE COURAN! H,..,INA 5 In Hilton's herbergen altijd plaats Met een chartervliegtuig arriveerde woensdagochtend de Amerikaanse hotelmagnaat Hilton op Schiphol. Hij kwam met zijn gezelschap rechtstreeks uit West-Berlijn, waar hij zijn 46e hotel geopend heeft. In Amsterdam zal hij nu een kijkje nemen op de plaats, waar zijn nieuwste „filiaal" een plaats zal vinden. We zien hem hier voor het toestel dat hem naar Schiphol bracht. In een antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Westerhout, heeft minister Witte medegedeeld dat hy weet, dat ver koop van bungaliws uit 'n vakantie- bedrijf aan particulieren zich zowel heeft voorgedaan in een gemeente met een goedgekeurd uitbreidings plan als in een gemeente, waar de bestemming van de grond niet bij uitbreidingsplan was geregeld. Hij acht handhaving van de bij uitbreidingsplan gelegde bestemmin gen niettemin gewenst. Intussen wordt door de betrokken gemeenten en provinciale besturen onderzocht, welke mogelijkhedt- in het kader van hun algemene verordenende be voegdheid aanwezig zijn om onder de huidige wetgeving ongewenste gevolgen te voorkomen. De ministe: zegt voorts, dat er en kele gevallen belcmd z.'n, waarbij gronden, die in ten uitbreidingsplan een zodanige bestemming hebben, dat daarop generlei bebouwing mag wor den opgericht, in zeer kleine percelen worden verhuurd of verkocht als „kampeergrond". He is gebleken, dat het mogebjk is om zulks door aanvulling van provinciale en/of ge meentelijke verordeningen op het kamperen te voorkomen. Vertrouwd wordt, dat de betrokken provinciale en gemeentebesturen, waar zulks no dig is, tot een lergelijke aanvulling zullen besluiten. Geen „Monster zonder waarde" De Haarlemse politie werd in de afgelopen nacht opgebeld door die renvrienden onder de PTT-beambten, die vertelden bij de gewone inkomen de post een doos gevonden te hebben, waarin een levende duif het uur van de bevrijding wachtte. Het diertje was toaal versuft. De doos was uit Rijen in Brabant ver stuurd met bestemming Heemstede. De afzender had twee gaatjes in de doos geprikt, waardoor de duif wat lucht zou kunnen krijgen. Het beestje was zonder voedsel. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt wegens „het doen vervoeren van een dier op kwellende wijze en zonder het nodige levensonderhoud te verschaffen". Dr Drees in Eerste Kamer: Géén crisis van de partijen De socilistische ministers in het ka binet zijn niet verantwoordelijk voor de verklaring, die mr. Burger on langs in Utrecht heeft afgelegd. Dit heeft minister-president dr. Drees gistermorgen in de Eerste Kamer meegedeeld. Dr. Dr. zei dat er wel een be spreking had plaats gehad tussen de socialistische ministers en de kamer fractie van de P. v. d. A., maar dit gebeurde naar aanleiding van het amendement-Biewenga en de aanne ming daarvan in de Tweede Kamer. Daarbij werd gevraagd of men mocht meedelen, dat er contact tussen de fractie en de geestverwante bewinds lieden was geweest. „Daartegen had den wij geen bezwaar", aldus dr. Drees, die zulk een contact normaal vond. Ik heb er echter tijdens deze bijeen komst nadrukkelijk op gewezen dat de positie van de ministers anders is dan die van de fractie en dat wij ons niet konden uitspieken over za ken, die in het kabinet nog moesten worden behandeld. Natuurlijk, aldus dr. Drees, zake lijk zyn we het met de meeste voor stellen van 'mr. Burger wel eens. Ik heb over verscheidene van deze voor stellen reeds in de regeringsverkla ring gesproken, maar met name ten aanzien van het subsidievraagstuk menen wij dat wij ons pas kunnen uitspreken als het SER-advies bin nen is. De verklaring moet dan ook wor den gezien als een fractieverklaring, zo besloot dr. Drees, die echter mee deelde, dat 't weinig zin zou heb ben voor de socialistische ministers om aan het bewind te blijven, als mocht blijken, dat de fractie van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer niet tevreden was over het door de be windslieden bereikte resultaat. Dr. Drees zei over de kabinetsfor matie, dat in 1956 het aanvankelijke program, dat door hem zelf was op gesteld, door de fractieleiders was aanvaard. Hierin was ook de rege ling vervreemding landbouwgron den opgenomen. Mijn pogingen, al dus dr. Drees, zijn echter door aller lei omstandigheden mislukt. Er is toen door mr. Burger een nieuw pro gram ontworpen, waarin ook deze zaken waren opgenomen. Dit pro gram is niet voorgelegd aan de frac tievoorzitters. Deze hebbeii wel over leg gepleegd met hun fractie. Gebonden. Overigens begreep dr. Drees niet waarom er zoveel rumoer rond deze kwestie was ontstaan, want reeds in 1956 is uitdrukkelijk door de meeste fractieleiders gezegd dat zij zich niet aan dit kabinet verbonden achtten. De ministers, aldus dr. Drees, zijn echter wel aan het program gebon den. En als verwerkelijking van es sentiële onderdelen van dit program ma onmogelijk is, zal de samenwer king in het kabinet niet vruchtbaar kunnen zijn. Daarom zal minister Vondeling met nieuwe voorstellen over de ver vreemding van de landbouwgronden bij de Kamer komen. Dat niet onmid dellijk het onaanvaardbaar tegen het amendement-Biewenga is uitgespro ken noemde dr. Drees begrijpelijk, omdat aanvankelijk de meerderheid van de Tweede Kamer tegen het amendement bleek te zullen stem men. Ten aanzien van de binding der fracties aan het kabinet merkte dr. Drees op, dat er staatsrechtelijk niet zulke grote bezwaren zullen behoe ven te bestaan. In het verleden is er zelfs wel schriftelijke binding geweest. Maar, aldus de bewindsman, dit betekent niet dat wij als ministers niet blij ven vasthouden aan de eigen posi tie in het kabinet. Dr. Drees deed een beroep op de socialistische, katholieke en protes tantse partijen een crisis te vermij den. Hij acht dit in het belang van het land, want men zal geen kabinet kunnen vinden, dat op hechtere ba sis steunt dan het huidige. Compro missen moeten er nu eenmaal zijn. Hij zei, dat ook de algemene kinder bijslagverzekering in het regerings programma is opgenomen. De motorreddingboot „Neeltje Ja- coba" is omstreeks 12 uur uit IJmui- den naar zee geweest op verzoek van de kapitein van het Zweedse 834 ton metende vrachtschip Yngen, dat dringend medische assistentie nodig had. Het schip voer ter hoogte van IJmuiden toen via Scheveningen-ra dio hulp werd ingeroepen voor de 25- jarige matroos R. Kolberg uit Go- thenbord-Lundby. De reddingboot nam de matroos in volle zee over en bracht hem naar IJmuiden waar hij met een acute blindendarmontste- king werd opgenomen in het Anto- niusziekenhuis. Min. Klompé kreeg de sleutel maar niet het huis De minister van maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, opende in Gorkum een complex Van 22 winkels plus de 2000ste na de oorlog gereed gekomen woning. De burgemeester mr. Ridder van Rappard overhandigt de sleutel van de woning aan de minister. TANDPASTA IVOROL DE BESTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct De regelen omtrent het gebruik van vuurwapenen dooi jachtopzie ners, die gecommissioneerd zijn als onbezoldigd ambtenaar va het korps rijkspolitie, zijn ervat in de instruc tie voor de onbezoldigde ambtenaren van het korps rijkspolitie. Ir deze regelen is de bevoegdheid tot het gebruik maken van vuurwa pens zodanig beperkt en aan zodanige voorwaarden gebonden, dat naar het oordeel van de ministei van justitie het leven van personen, die zich op wettige wijze langs de openbare we gen door jachtgebieden begeven, niet nodeloos in gevaar komt. Alduc minister Samkalden in het antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Bakker n.a.v. de vrij spraak voor de echtbank Arnhem van een jachtopziener, die te Doetin- chem een landbouwer in l.et donker door een schot in de rug doodde. De minister wijst er överigens op, dat deze zaak nog in hoger beroep zal dienen. Om de impasse le doorbreken De raad van ministers van de E.E.G. heeft tijdens de woensdag in Brussel gehouden bijeenkomst be sloten, dat de verlaging van de in voerrechten, die in de landen van dc Euromarkt met ingang van 1 januari a.s. van kracht zal worden, ook zal worden toegepast op het handelsver keer met de landen van de O.E.E.S., de landen van de G.A.T.T. (de Alge mene overeenkomst van tarieven en handel) en de landen, die geen lid zijn van de G.A.T.T., doch die voor deel hebben van de meest-begunsti gingsclausule. Deze verlaging zal een voorlopig karakter dragen en heeft betrekking op een bepaalde pe riode. Hoewel de zes landen als voorwaar de voor deze verlaging van de tol rechten geen wederkerigheid van de zijde van derde landen verlangen, zouden zij niettemin, aldus heet het oe TIP VOOR ELKE DUO |*'J'r ||L Minister Cals in Tweede Kamer: Leraren moeten beledigende uitlatingen terugnemen Dan pas overleg mogelijk In het debat rond het onderwijs gistermiddag in de Tweede Kamer heeft minister Cals zeer vertoornd betoogd, dat hij bereid is het overleg voort te zetten, indien de kopstuk ken van de organisaties van leraren De heer P. Zirkzee vierde zijn 40- V.l.n.r.: mevrouw J. J. Bruins Slot- Instollatie Bureau Ponsioen en Zoon te Alphen aan den Rijn. Ponsioen, bur- geme*strr Z. Bruins Slot (die de jubi laris feliciteert nadat hij hem de kon. onderscheiding had opgespeld, de heer A. J. M. Ponsioen, de heer P. Zirkzee (met de medaille van de Orde van Oranje Nassau op de borst), de heer G. J. Ponsioen en mevrouw J. P. Zirkzee- Tulnenburg, zich distanciëren van de beledigende uitlatingen, welke in de afgelopen week aan zijn adres zijn gericht. De minister voelt er ook niets voor, het uitgangspunt van de leraren nl. koppelen van de salarissen aan die van hoofdingenieurs van Rijkswater staat als basis van het overleg te nemen. Door zijn krachtige houding ondanks een stortvloed van inter rupties van de zijde der socialisten bereikte hij dat de Kamer een mo tie van de WD-fractie afwees. In deze motie werd o.m. gesteld dat de minister persoonlijk aan de on derhandelingen deel zou moeten ne men. De socialisten, die alles gedaan hebben otm de minister in een kwaad daglicht te zetten, hebben merkwaar dig genoeg deze motie niet onder steund. De heer Kleywegt verklaar de namens zijn fractie, dat men de mondelinge toezegging van de minis ter, dat '\ij het overleg zou hervatten, voor lief wenste te nemen. De heer Roosjen (AR) verklaarde bij de afwijzende houding van zijn fractie, dat de Prot. Christelijken in de Kamer in dit debat over leraar- salarissen steeds gematigd zijn ge weest. De minister verklaarde, dat het to tale salarisibeleid van zijn departe ment niet kan worden losgemaakt van de loonpolitiek der regering. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer de twee moties ai~m over kleuterleidsters en salarissen in het lager nijverheidsonderwijs. Zij bepleit ten een gesprek in het georganiseerd overleg en de minister had dit reeds toegezegd. Minister Cals beloofde, dat 'hij het gehele georganiseerde overleg nog eens zal toetse* aan bruikbaar heid. Hij is ook bereid na te gaan of er plaats is voor de suggestie van de KVP-aflgevaardigde magL dr. Stok man, die een commissie voor beleids- gesohillen wil instellen. Hij verwacht er niet veel van, want de bevoegd heid tot beslissen blijft toch bij de regering. Wel acht hij de instelling van een algemene onderwijscommis sie van belang, aangezien de onder wijzerssalarissen goed moeten wor den opgebouwd. in een na afloop van de vergadering uitgegeven communiqué, een derge lijke geste van deze staten met vol doening begroeten. De getroffen re geling komt in hoofdzaak overeen met die, welke door de Beneluxlan- den was voorgesteld om uit de im passe te geraken, waarin de onder handelingen over de vrijhandelszóne waren komen te verkeren. Wat de landbouwproducten betreft zullen de lidstaten overgaan tot een verlaging van 10 procent van de douanerechten en dit op dezelfde voorwaarden als die, welke gelden voor industriële produkten, voorzo ver het althans niet geliberaliseerde produkten betreft. Dit besluit wijkt af van hetgeen in het Beneluxvoorstel was neergelegd, waarin werd voorgesteld de invoer rechten gedurende een jaar op het huidige peil te handhaven. De ver ruiming der contingenten strekt zich echter niet uit tot landbouwpruduk- ten. Van Nederlandse zijde kenschetste men'het akkoord, waartoe de E.E.G.- raad van ministers woensdag is ge komen, als „niet onbevredigend", waarbii men er vooral voldoening over uitsprak dat het initiatief van de Beneluxlanden resultaat heeft afge worpen. De Duitse minister van economi sche zaken prof. dr Erhard, die de raad van minister van de E.E.G. voorzat, zal zich naar Londen bege ven, teneinde een toelichting te ge ven op de gisteren genomen beslui ten. Prinses Irene kreeg verlaat verjaarscadeau van „haar" fuseliers Het 13e bataljon garde fuseliers „Prinses Irene" heeft vandaag aan H. K. H. prinses Irene, tijdens haar bezoek aan de Westenberg-kazerne te Schalkhaar, een servies als verjaar dagsgeschenk overhandigd. Het ser vies is samengesteld overeenkomstig, een speciale wens van de prinses om het op haar kamer in Utrecht te kun nen gebruiken met haar vriendinnen. Oorspronkelijk had het geschenk op 5 augustus j.l. moeten worden aangeboden ter gelegenheid van haar 19e verjaardag. In verband met de vacantiereis, die de koninklijke familie deze zomer ondernam, moest de aanbieding uitgesteld worden. Prinses Irene inspecteerde na aan komst in de kazerne een erewacht op de binnenplaats. Na deze ceremonie bezichtigde prinses Irene de in bedrijf zijnde werkplaats voor wielvoertuigen en woonde zij vervolgens een verkeers- les voor chauffeurs bij. Prinses Irene begaf zich later langs de op de parkeerplaats opgestelde be wapening van de ondersteunings compagnie naar een nabij gelegen bosperceel. Hier sloeg zij een demon stratie gade op de hindernisbaan van een peloton der fuseliers. De pioniers van de stafcompagnie gaven tevens een demonstratie brugslaan. Na een bataljonhulppost te velde (aan- en afvoer van gewonden) be zichtigd te hebben, ging de prinses naar de gevechtsbaan. Hier werden o.a. een tank buiten gevecht gesteld met een „molotov cocktail", „gevech ten in huizen" en het onschadelijk maken van booby traps getoond. Vervolgens werd een demonstratie geweervechten en handgranaatwer- pen gegeven. Tenslotte bezocht de prinses de keuken met het cafetaria-systeem en begaf zij zich naar een nabijgelegen bosperceel waar een batr.ljonscom- mandopost in ogenschouw werd ge nomen. Vervolgens ging ze nog naa de manschappencantine, waar dpi fuselier J. R. Blaauw enkele onder delen van het servies overhandigde Na het gebruik van enige verversin gen verliet de prinses tegen half een de kazerne.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5