S)e &2idte(Bot4/fca/iit Algemene herziening der belastingen Brand in de filmsterrenwereld Wijzigingen vooral in de inkomsten- en vermogensbelasting Amerikaanse ruimtevaartplannen Aap in de toren Schietpartij aan Israëls grens Steenkolencrisis in West-Europa DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14578 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f Sr- Advert.: 17 ct p. muil. Telefoontjes f 1.50 De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de ontwerpen ingediend van drie nieuwe heffings- wetten, t.w.: de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbe lasting. Deze drie wetsontwerpen maken deel uit van de voorgenomen alge mene herziening van de belasting wetgeving; zij vormen het eerste ge deelte van de herziening der hef- fingswetten. Aan deze wetsontwerpen is reeds voorafgegaan het ontwerp van de algemene wet inzake rijksbe lastingen. De ontwerpen voor nieuwe wetten op de vennootschapsbelasting zullen spoedig volgen. De regering zal bij die gelegenheid tevens haar stand punt kenbaar maken over de vraag of een commissarissenbelasting al dan niet gehandhaafd moet worden. Inkomstenbegrip. Laten de maatschappelijke opvat tingen voor verreweg de meeste ba ten geen twijfel bij het schiften van de inkomensvoordelen, veel moeilij ker daarentegen is de beslissing wan neer inkomsten worden gerealiseerd die betrekking hebben op een reeks van jaren in de toekomst of in het verleden (afkoopsommen, schadeloos stellingen). In overeenstemming met de be staande wetgeving is in het wets voorstel de oplossing gekozen der gelijke gecumuleerde voordelen wel tot het inkomen te rekenen, doch daarvoor de mogelijkheid te openen van toepassing van een proportioneel, gematigd tarief in plaats van het normale progressieve tarief van de inkomstenbelasting. Winstbegrip. De minister heeft op grond van door hem genoemde overwegingen gemeend geen voorstellen te moeten doen om de methode van afschrij ving naar historische kostprijs te ver laten, maar hij heeft gezocht naar een mogelijkheid om bij de bepaling van de jaarwinst de noodzakelijke vervanging van duurzame produktie- middelen meer op de voorgrond te brengen, zonder dat daaraan de on billijkheid is verbonden van een naar het subjectieve inzicht van de ondernemer overgelaten verdeling van fiscale lasten. Een stap in deze richting kan naar het de bewindsman voorkomt, wor den gedaan door uitbreiding van de vervangingsreserve die is neergelegd in artikel 11 van het geldende be sluit op de inkomstenbelasting 1941. Deze uitbreiding betekent dat de boekwinst bij afstoting van bedrijfs middelen, die in het belang van de continuiteit der onderneming vervan gen zullen worden, tijdelijk onbelast wordt gelaten. In het nieuwe wetsontwerp op de inkomstenbelasting is de vervroeg de afschrijving als permanent insti tuut opgenomen. Buitengewone lasten/studie kosten. In de bestaande regeling worden de aftrekbare uitgaven slechts in aanmerking genomen, indien zij een bedrag van 6 van het onzuiver in komen, verminderd met de persoon lijke verplichtingen, te boven gaan. Het wetsontwerp stelt dit percentage op 4. De vermindering daarvan op grond van het kindertal heeft even eens wijziging ondergaan. Het wets ontwerp stelt voor, deze verminde ring slechts toe te laten van het der de kind af en het totaal van de ver mindering uit dezen hoofde te limi teren tot 3 Daarenboven zal hier geen dubbel- of driebubbeltelling van kinderen meer kunnen worden toege past. Er ontstaat aldus een algemene minimumgrens van 1 Een bijzondere regeling wordt voor gesteld met betrekking tot de in de buitengewone lasten begrepen kos ten van ziekte, bevalling en invali diteit. In de voorgestelde regeling is er van uitgegaan dat de kosten van ziekte c.a. men denke aan de ziekenfondspremie niet als abnor maal kunnen worden beschouwd wanneer zij niet meer dan 2 van het inkomen bedragen. In het wets ontwerp is een bepaling opgenomen dat de ziektekosten slechts in aftrek kunnen worden gebracht voor het gedeelte waarmede zij het percenta ge van 2 te boven gaan. Uit billijkheidsoverwegingen en gezien de uit economisch en sociaal oogpunt uiterst belangrijke verdere scholing van de beroepsbevolking, is voorgesteld, zowel bij de inkomsten belasting als bij de loonbelasting, de studiekosten die worden gemaakt om in de toekomst een betere positie te verkrijgen, in aftrek toe te laten als een nieuwe categorie van buitenge wone lasten. Vervolg op pag. 3 Kunstplaneetje Het Amerikaanse leger zal, naar men woensdag te Cape Canaveral in Florida verwachtte, in het komende weekeind een raket lanceren, waar mee men een voorwerp voorbij de maan wil schieten en in een baan om de zon wil brengen. Hoe ver de dertien tot veertien kilogram wegende kunstuplaneet in de ruimte zal doordringen, voordat zij om de zon gaat wentelen, is niet meegedeeld. Het zou mogelijk zijn, dat deze afstand groter is dan 800.000 kilometer, het bereik van de radio-installatie, waarmee de kunst planeet zal worden gevolgd. Het planeetje „Juno 2" genaamd, zal met een viertrapsraket worden gelanceerd. De eerste trap is een Ju- piter-raket vooi middelgrote afstand, de latere zijn Sergeant-raketten. De Jupiter heeft vloeibare brandstof, de Sergeant vaste brandstof. De „Juno 1" was een Jupiter, waar van de neuskegel behouden op aarde is teruggekeerd. Verdere ruimteplannen. Het Amerikaanse ministerie van verdediging heeft woensdag bekend gemaakt, dat Amerika voornemens is een nieuwe reeks kunstmanen af te schieten, waarvan enkele met dieren, die naar de aarde terug moeten ke ren. De eerste poging zou omstreeks de jaarwisseling plaats hebben vanaf een luchtmachtbasis nabij Los Ange les. De eerste met een dier aan boord omstreeks mei. Men zou muizen ge bruiken en mogelijk ook een aap. Een uit de dierentuin van Frank furt ontvluchte apin is in de toren van de Nikolaikerk geklommen. De oppassers die sedert gistermor gen, toen het dier op de torenspits werd gezien, de wacht houden bij de toren geloven dat de apin is gevlucht uit de dierentuin uit angst voor een injectie. De apin in de toren trok gisteren zeer veel bekijks. De directie van de dierentuin van Frankfurt haalde er, in de hoop dat de honger het arme dier wel weer naar de begane grond zoud drijven, nog niet meteen de brandweer bij. Het plan is genoemd „Plan ontdek kingsreiziger" en strekt zich zeker tot eind 1959 uit. Het omvat mins tens een tiental lanceringen. De sa tellieten zullen slechts korte tijd in hun baan blijven. Grotewohl weer premier Otto Grotewohl is woensdag op een bijeenkomst van de Oostdnitse „Volkskammer" (wetgevende verga dering) met algemene stemmen tot premier van Oost-Duitsland herko zen. Grotewohl was niet aanwezig op de vergadering. De toestand van de 64 jarige Oostduitse premier, die sinds het begin van deze week ziek is, schijnt slechter te zijn geworden. De „Volkskammer" nam voort^ret algemene stemmen een verklafihg aan, waarin de Russische voorstellen inzake de status van Berlijn worden gesteund. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat de functies, die door Russen werden bekleed, in het kader van de voorstellen van de Sowjet-Unie wetensvol en in het belang van de hele Berlijnse bevolking" door Oost duitsers zullen worden waargenomen. De verklaring bevat verder de be kende Russische beschuldigingen aan het westen inzake de toestand in Ber lijn. Koning Winter streeft naar gebiedsuitbreiding Terwijl het in ons land nog alleszins aangenaam weer is, heeft Koning Winter in Amerika, met name In de staat New York al danig huisgehouden, bekijkt u deze foto uit Buffalo maar eens.wie weet, staat ons dit ook weer te wachten Zeventig minuten lang hebben ar tillerie-eenheden van Israël en Syrië elkaar woensdagmiddag beschoten. Dit geschiedde na een grensincident waarbij een Israëlische herder ge dood werd, aldus een militaire woord voerder in Tel Aviv. Op aandrag van de waarnemers der Verenigde Naties werd het vuren gestaakt. Volgens een woordvoerder van het leger der Verenigde Arabische Re publiek zou een groep gewapende Is raëli's by het dorp Ra wij ah met een kudde koeien op Syrisch gebied zijn doorgedrongen. Arabieren uit het dorp hebben geprobeerd de Israëli's te verdrijven. De indringers openden daarop het vuur. De Arabieren wa ren gedwongen dit vuur te beant woorden, aldus le lezing van het in cident van Syrische zijde. De Ver enigde Arabische Republiek heeft een klacht ingediend bij de gemeng de bestandscommissie van de Ver enigde Naties. Bosbrand bedreigt buitenverblijven Een felle brand woedt in de bossen van de luxe badplaats Malibu Beach ijl Californië. Een spoor van zwart geblakerde vernieling toont de weg aan die de verwoestende vlammen al hebben afgelegd door deze omgeving, waar tientallen prachtige buitenhui zen staan van filmsterren. Al meer dan 6000 ha land is voorlopig on bruikbaar. Het huis van de filmacteur Lew Ayres dat 50.000 dollar heeft gekost, is al met de grond gelijk gemaakt. Vickers boekte een nieuw verlies Een Engelse viscount is tijdens een proefvlucht bij Camberleyr in het graafschap Surrey neergestort en vol komen verbrand. De zes inzittenden van het toestel k"-ierbij om het leven. Foto; resten van de eens zo trotse luchtreus. Nog 35 andere huizen zijn in vlam men opgegaan. Het centrum van de filmkolonie van Malibu Beach kon echter behouden worden. De brandweer staat voor een bij na hopeloze taak. Het vuur vreet aan de droge bomen ondanks de stromen water die erop worden gespoten. Met tuinslangen helpen de bewoners van bedreigde villa's de spuitgasten. Een brandstichter? De brand is dinsdag uitgebroken in de bergen van Santa Monica. Men vermoedt dat een beruchte brand stichter die in de buurt is gesigna leerd hieraan schuldig is. Over een front van twaalf kilometer breedte is het vuur in de richting van de kust voortgewoed. Bij de bedreigde en door de brand beschadigde villa's behoren bezittin gen van de filmkomiek Bob Hope en Ronald Reagon. Jackie Coogan moest een televisie-uitzending afzeggen waar hij aan zou meewerken, om te helpen bij de bestrijding van de brand die ook zijn huis dreigde aan te tasten. Vijf vliegtuigen wierpen gisteren boven ernstig door de brand bedreig de plaatsen in de bossen projectielen met chemische blusmiddelen uit om te probreren het offensief van de vlammen wat af te zwakken. Radeloze herten en konijnen ren nen voor de vlammen uit. In veel ge> vallen staat de pels van de konijnen in brand, waardoor herhaalde malen nieuwe branden ontstonden op plaat sen waar het vuur nog niet was door gedrongen. Honderden koeien zijn door het vuur verteerd. Mensen uit de buurt, die een klap hadden gehoord, vonden gister avond te Driessum i der Bergum de 40-jarige bromfietser J. Bosma, vee houder uit KoLum, dood op de weg liggen. De heer B. die een vrouw en vier kinderen achterlaat, is waar schijnlijk aangereden door 'n vracht auto, welke ia het ongeluk is door gereden. Aan de Kruisstraat te Mussel- kanaal, reed de i3-jurige J. Fennema uit Mussel op zijn motor, met zijn zuster op de duo in volle vaart tegen een kerende vrachtwagen op. Hij was op slag dood. Mej'. Fennema (20) werd in zeer ernstige toestand naar het diaconessenhuis te Ei.imen ver voerd. Zij kreeg een schedelbasis- kenvelden zullen handhaven, fractuur. neerslagkansen zijn gering. Onverkochte voorraden Wegens de toenemende moeilijk heden van de Engelse kolenindustrie, die thans een onverkochte kolenvoor- raad van ongeveer 19 miljoen ton heeft, terwijl de voorraden bij de verbruikers eveneens ongeveer 19 miljoen ton groot zijn, heeft de Engel se nationale kolenraad ingrijpende maatregelen aangekondigd. Deze zul len bestaan in de sluiting van 36 mijnen waardoor ongeveer 12.000 mijnwerkers werkeloos zullen wor den. Voorts zal de dagbouwproductie met ongeveer 3 miljoen ton per jaar worden beperkt. Verwacht wordt, dat de Engelse kolenproductie in het komende jaar ongeveer 9 miljoen ton groter zal zijn dan het verbruik. De productie van 1959 wordt geraamd op 211 mil joen ton en het verbruik op 202 mil joen ton. De aangekondigde maatregelen van de kolenraad wekten bij de mijn werkers ontstemming en zij belegden na de bekendmaking een spoedbij- eenkomst om de situatie te bespreken. Voorgesteld werd, dat de mijnwer kers hun medewerking zullen weige ren. Vrijdag zullen de mijnwerkers verder beraadslagen. Ook in Duitsland. Ook in West-Duitsland zit men met grote voorraden onverkochte steen kool. De voorzitter van de bond van mijneigenaars van het Ruhrgebied, H. Bruckhardt, heeft woensdag op nieuw een brief aan de Bondskanse lier gezonden, waarin hij de aandacht erop vestigt, dat er spoedig maat regelen tegen de afzet-crisis in de kolenindustrie moeten worden ge nomen. Volgens ingelichte kringen te Bonn is er thans een ernstige toe stand ontstaan. Men zoekt de oplos sing o.a. in een belastingheffing op olie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Radio Vaticana op 18 dec. De Vatikaanse radio zal donderdag 18 december een rechtstreekse repor tage verzorgen vanuit de St. Pieter van de uitreiking der rode hoeden door Johannes XXI11 aan de nieuw benoemde kardinalen. De uitzending begint om 9.30 uur over de kortegolf in de 13, 19, 25 en 31 meterband. De pontificale H. Mis, die de Paus op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, 8 december, opdraagt, wordt niet door de Vatikaanse Radio uitgezonden. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NEVELIG Enkele wolkenvelden en over wegend droog weer. Plaatselijk mist. Vannacht voornamelijk in het zuidoosten van het land tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke wind. Plaatselijk lichte vorst Nog steeds strekt er zich een lang gerekt hogedrukgebied uit van het zeegebied ten westen van Ierland tot de Balkan. Een zware storm, die woensdag bij IJsland woedde, is naar de Noorse kust getrokken en heeft het hogedrukgebied nauwelijks aan getast. In onze omgeving bleven de lucht- drukverschillen gering, zodat er wei nig wind was en op vele plaatsen opnieuw mist ontstond. De tempera turen daalden in het zuidoosten van het land tot even onder het vries punt. In de kuststrook bleef het kwik echter enkele graden er boven. De vorstgrens strekt zich uit van de Ka- naalkust over België en Zuid-Ne derland naar de Duitse Bocht, en vandaar naar de Baltische staten. Ten zuid-oosten van deze lijn kwam vannacht weer matige en hier en daar zelfs strenge vorst voor, in Zuid- Duitsland en Tsjecho-Slowakije meldden deze stations temperaturen van min 10 tot 13 graden. Ver wacht wordt, dat de vorstgrens heel lanzaam vanuit de zuidelijke provin cies naar het noorden schuift. Op tal van plaatsen zal de mist zich weer vormen, terwijl zich verder nog wol- De 5 Dec. zon op 08.30; onder 16.30; maan op 01.26; onder 13.26. Laatste kwartier 02.24. Hoogwaterstanden 5 Dec. v.m. 9.35; n.m. 10.15. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRTCH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALT ORCA ALGIERS zwaar bew. IC. zwaar bew. 2 onbewolkt 3 N zwaar bew. 6 half bewolkt 4 mist 3 zwaar bew. 5 mist 1 onbewolkt —5 onbewolkt —4 half bewolkt 0 zwaar bewolkt -0 onbewolkt 3 geheel bewolkt —2 onbewolkt —8 geheel bew. —9 geheel bewolkt —5 onbewolkt —7 geheel bew. 2 onbewolkt —7 onbewolkt - -11 licht bewolkt 2 zw^ar bew. 9 regen 10 niet ontv. mist 8 Korreltje Beminnelijke manieren zijn voor velen slechts een gelegenheidskleed, dat men uittrekt zodra men thuis komt Val tour

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1