S)e CoidteSoii/fcattf Ruim 90 kinderen en 3 nonnen omgekomen ENORME SCHOOLBRAND IN CHICAGO Circa 100 gewonden naar het ziekenhuis Coty ruimt zijn plaatsje in Nationalisatie van Ned. bedrijven in Indonesië Coty stelt zich niet meer beschikbaar De Sjah bij de Paus Moskou bant de zondag uit Directeur: C. M. v. HAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; DINSDAG 2 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14576 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes 11.50 Er zijn gisteren bij een brand in een katholieke lagere school te Chicago meer dan 90 kinderen en onderwijzers omgekomen. Vele doden moeten nog worden geïdentificeerd. Er zijn tientallen gewonden naar ziekenhuizen gebracht. De brand breidde zich bijzonder snel uit en verwoestte de oude vleugel van het gebouw van drie verdiepingen. Uit het gebouw hoorde men tijdens de brand om hulp roepen. Kinderen sprongen van de hoogste etage op het plaveisel, waar ze dood of gewond bleven liggen. Voor de school speelden zich hartverscheurende tonelen af. Honderden ouders riepen om hun kinderen, toen in dekens gewikkelde lijken uit het gebouw werden gedragen en op een grasveld werden neergelegd. De politie liet versterkingen aanrukken om te voorkomen» dat de ouders doordrongen tot op de plaats waar de lijkjes lagen. BRANDSTICHTING? Een hooggeplaatste brand weeramh- tenaar zei, dat misschien een brand stichter verantwoordelijk is voor de brand. Slechts bij twee schoolbrandeu zijn in de laatste 100 jaar in de Verenigde Staten meer levens verloren gegaan. DE GAULIES PARLEMENT r\E STEMBUS HEEFT in Frank- rijk opnieuw hetzelfde resultaat opgeleverd als bij het referendum op 28 september, namelijk een aanmoe digende toestemming voor generaal De Gaulle om zijn plannen voor een nieuw regiem door te zetten. De Fransen hebben nl. een nier we Na tionale Vergadering gekozen van een zodanige samenstelling, dat De Gaul le daarmee alle richtingen uit kan. Dat de Gaullisten een der- 0 gelijk overwicht in 't nieuwe parlement hebben gekregen is niet geheel en al te danken aan de stemming onder de kiezers, maar voor een deel ook aan het thans toe gepaste kiesstelsel. Men heeft nl. niet het evenredig kiesstelsel genomen, maar het districten- en meerder heidsstelsel. Daardoor kan het voor komen, dat de communisten, die qua stemmenaantal weliswaar behoor lijke verliezen hebben geleden, maar toch met hun ruim 3 miljoen stem men niet zó ver van de Gaullisten afstaan (3,9 miljoen), slechts met 10 zetels in het parlement komen tegen de Gaullisten met 187 zetels. Wanneer men nl. een land verdeelt in evenveel districten als er zetels te verdelen zijn en in ieder district één candidaat gekozen wordt met een eenvoudige meerderheid van stemmen, kan men tot resultaten komen, welke in geen verhouding staan tot een evenredige vertegen woordiging. Wanneer er bijv. twee partijen zouden zijn die resp. 49 en 51 percent van de stemmen haalden in alle districten, zou het resultaat zijn, dat dat de partij van de 51% alle zetels kreeg, terwijl de partij van de 49% er geen enkele verwierf. De werkelijkheid is natuurlijk wat ingewikkelder: er zijn meer partijen en de uitslag is in elk district ver schillend, maar het is duidelijk, dat dit kiesstelsel tot wonderlijke resul taten leiden kan. Maar hoe dan ook, generaal De Gaulle heeft in elk geval een parle ment gekregen, waar hij naar harte lust mee experimenteren kan. Nu moet nog de presidentskeuze plaats vinden op 21 december a.s., waarbij De Gaulle ongetwijfeld als president wordt aangewezen en dan is het re giem van de generaal rond. Hij heeft dan de bevoegdheden en de politieke constellatie, welke hij zich voorge steld had om te kunnen werken. Of het dan beter zal gaan in Frank rijk, moet worden afgewacht. Slech ter dan onder het oude regiem van de vierde republiek kan het moeilijk worden, is men geneigd te denken. En in menig opzicht belooft het stel sel van De Gaulle ongetwijfeld ver beteringen. De slingerbeweging is nu van links omgezwaaid naar rechts, van een onvruchtbare partijpolitiek naar een autoritair bewind. Laten wij hopen, dat Frankrijk bij het ver mijden van de fouten van gisteren niet vervalt in de mogelijke fouten van een toegespitst autoritair stelsel. In het Duitsland van vóór de oorlog hebben wij zo'n zelfde slingerbewe ging meegemaakt en dat is zowel het land als de wereld slecht bekomen. Nu is De Gaulle geen Hitier en zo lang hij aan het hoofd staat zijn wij geneigd veel van hem en zijn systeem te verwachten, maar de kans bestaat, dat de beweging hem uit de hand loopt. Tot nu toe verloopt echter al les vrij gematigd en langs democra tische wegen, zodat wij ons geen zor gen vóór de tijd behoeven te maken. In 1937 kwamen bij een brand in een school te New London in Texas 294 personen om, in 1908 te Cleveland in Ohio 176. De brand brak nog geen twinti: minuten voordat de school om drie uur zou uitgaan, uit. Korte tijd later stond het gehele gebouw in lichter laaie. De slachtoffers onder het onder wijzende personeel waren klooster zusters. Drie nonnen zijn omgekomen, die trachtten leerlingen naar buiten te leiden. Vier klassen met kinderen van 11 tot 14 jaar werden door vuur en rook ingesloten. Brandweerlieden zagen in een klas 24 kinderen dood in hun bank zitten met hun aardrijkskunde boeken voor zich. De kinderen die van de hoogste verdieping uit de ra men sprongen, vonden de dood op de betonnen speelplaats. zeker 90 kinderen en drie nonnen om gekomen. Minstens honderd kinderen zijn naar ziekenhuizen gebracht. Ve len van hen bevinden zich in levens gevaar. De school telde 1300 leerlingen. Duizend konden worden gered. Velen slaagden er in door de dichte rook naar buiten te komen, doordat zij, op aanwijzing van de leerkrachten, langs de vloer kropen, wam: zich het langst nog lucht bevond. Mannen van de politie en de 'ede- rale recherohe zoeken in de smeulen de ruïne naar aanwijzingen omtrent de oorzaak van de brand. De politie deelde mee» dat gezocht wordt naar twee mannen, die kort voor het uit breken van de brand bij de school werden gezien. Een politieman heeft aan de pers meegedeeld, gehoord te hebben, dat één van de scholieren een minuut of 20 voordat de brand uitbrak, opdracht had gekregen wat afval te verbran den. In het deel van het gebouw waar zich dit afval bevond, is vermoedelijk de brand ontstaan. Geen confiscatie In het regeringsantwoord op de al gemene beschouwingen in tweede termijn van het Indonesische parle ment over het wetso-twerp tot natio nalisatie van de Nederlandse bedrij ven, heeft de Indonesische regering dinsdag medegedeeld, dat zij het par lement toestemming vraagt voor na tionalisatie en dat zij niet voornemens is over te gaan tot confiscatie van 'e Nederlandse bedrijven, .omdat Indo nesië niet in staat van oorlog verkeert met Nederland". De minister van staat voor ecoor - - mische stabilisatie, kolonel Suprajogi, zette uiteen, dat juridisch gezien, al gemeen bekend is, dat nationalisatie slechts een maatregel is tot intrek- Volgens de laatste berichten zijn er king van eigendomsrechten betekent. V/eg vrij voor De Gaulle De Franse president Coty stelt zich niet beschikbaar voor een nieuwe ambtstermijn. Hiermee maakt hij de weg vrij voor De'Gaulle om de eerste president te worden van de Vijfde Republiek. De verklaring dat Coty zich niet herkiesbaar stelt werd gisteren ge lijktijdig uitgegeven door de bureaus van Coty en De Gaulle, nadat beide staatslieden 's middags overleg had den gepleegd. Meegedeeld werd dat de premier de president had verzekerd, dat hij niettemin zeker kon zijn van de eer bied en dankbaarheid van het land. De Gaulle zal naar verwachting in de week na zijn verkiezing (op 21 de cember) bekendmaken, wie hij als premier heeft gekozen. Dit is een der rechten van de president krachtens de nieuwe grondwet. De nieuwe Nationale Vergadering zal 9 december voor het eerst bijeen komen en onder meer haar voorzitter kiezen. Men meent in Algiers, dat generaal De Gaulle voorbereidingen treft om het burgerlijke bestuur in Algerië te herstellen. Zo wordt verwacht, dat de premier, na zijn komend verblijf van zes da gen in Algerië, het huidige hoofd van het militaire en burgerlijke bestuur in Algerië, generaal Raoul Salan, tot inspecteur-generaal der strijdkrach ten zal benoemen. Salan zou als hoofd van het burgerlijke bestuur worden opgevolgd door Paul Delou- vrier. Men acht het ook waarschijnlijk, dat de achttien Franse officieren, die thans als bestuurders van departe-1 menten en hoofden der politie optre den, door burgers zullen worden ver vangen. In Algiers treedt de parachutisten- generaal Jacques Massu als zodanig op. Men verwacht, dat De Gaulle hem in een louter militaire functie zal handhaven. die wordt toegepast in het belang van land en volk. Met betrekking tot eventuele scha deloosstelling, zeide Suprajogi, dat de mogelijkheid bestaat, dat schade loosstelling zal worder betaald vol gens de „boekwaarde", Hij zeide niet, dat deze schadevergoeding eerst na de teruggave van Westelijk Nieuw- Guinea zal worden betaald. De regering zal de voorwaarden *->t betaling van schadeloosstelling op 't daarvoor geschikte tijdstip aan het parlement voorleggen. Ter voorkoming van psychologische consequenties zal de regering voor lopig geen overdracht van „overgeno men" Nederlandse bedrijven toestaan Transacties op dit gebied die reeds hebben plaats gehad, zullen waarde loos worden verklaard, aldus de mi nister. Met betrekking tot de mogelijkheid, dat Nederland deze zaak voor het in ternationale forum zal brengen, ver klaarde de minister, dat de Indonesi sche regering altijd klaiar staat om de Nederlandse uitdagingen in verband met de nationale aanspraken op West- Irian aan te nelfcen. Overeenkomstig het plan zullen de Nederlandse bedrijven na de nationa lisatie de status van naamloze ven nootschap krijgen, waarbij alle aan delen in handen der regering zullen zijn, zodat zij staatsbedrijven zullen worden. Het bestaan van derde par tijen, zoals aandeelhouders, in de Nederlandse bedrijven, staat een na tionalisatie niet in de weg, zo zeide de minister. Voorts verkaarde de minister nog, dat Nederlandse eigendommen van niet-zakelijke aard, zoals instellin gen bijv., die op geestelijk gebied werkzaam zijn, van de nationalisatie zullen worden uitgezonderd. Middenstandsbedrijven. De Indonesische minister van scheepvaart, commodore Mohammed Nazir, heeft in Oost-Java verklaard, dat overeenkomstig de politiek der regering, de Nederlandse midden standsbedrijven zullen worden over gedragen aan nationale ondernemers. Berlijn heeft haar houding bepaald ledereen wast zijn handen in onschuld In een bijzondere zitting van de West-Berlijnse Senaat maakt burge meester Willy Brandt, geflankeerd door de president van de senaat, Willy Henneberg (links) en loco-burgemeester Franz Amrehn. hier het standpunt van het stadsbestuur ten aanzien van de nieuwste Russische voorstellen betreffende Berlijn, bekend. De senaat verwierp het voorstel van Chroesjt- sjef om van Berlijn een vrijstaat te maken; geheel en stelde, dat een oplossing van bet Berlijnse probleem nimmer los kan staan van het pro bleem van de hereniging van Duitsland. De Sjah van Perzië, die een officieel bezoek aan Italië heeft gebracht, is gisteren door Z.H. de Paus in audi ëntie ontvangen. Het was voor de Paus de eerste officiële audiëntie, die hij als zodanig aan een staatshoofd verleende. In Augustus 1948 werd de Sjah door wij len Pius XII ontvangen. Paus Johannes XXHI heeft zijn be zoeker een waardevol boek over de Sixtijnse kapel en twee andere waar devolle manuscripten atmgeboden. De Paus bracht hulde aan de eeuwenoude cultuur van Iran en wees erop, dat de Kark daar vrij is om er te wer ken ten bate van het volk door het onderwijs aan de jeugd, de verzorging der zieken en haar charitatieve nood. De Russische regering heeft beslo ten met ingang van het aanstaande weekeinde de officiële rustdag niet meer op zondag, maar op zaterdag te stellen. Volgens het Russische persbureau is dit gedaan om „aan de wensen weert van de arbeiders tegemoet te men". Koningin lunchte met mgr. Giobbe H.M. de koningin heeft vanmiddag mgr. P. Giobbe, apostolisch inter nuntius, voor een afscheidslunch ont vangen in paleis Huis ten Bosch. Om kwart voor een kwam mgr Giobbe bij het paleis aan. Daar stond opge steld een erewacht bestaande uit 100 man van 903 afdeling lichte lucht doelartillerie en de Koninklijke Mi litaire kapel met tamboers, onder leiding van majoor R. van Yperen. Bij aankomst werden als eerbewijs gebracht „presenteert geweeF', vier roffels en de oude pausmars. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Op een grote verkeersweg in de Amerikaanse staat New Jersey kwam een grote tank-auto, welke vloeibare "P vervoerde, na een slippartij boven op twee perso nenwagens terecht. De vijf inzittenden van deze twee auto's kwamen er met zeer lichte verwondingen af, met dé drie auto's was het heel wat beroerder gesteld (Advertentie Veranderlijk weer Een boven Ierland gelegen gebied van hoge druk en een in Midden- Rusland aanwezige depressie houden gezamenlijk over het Europese vaste land een noordelijke stroming van polaire lucht in stand. Deze lucht bedekt nu geheel Oost- en Midden- Europa en is ook in ons land doorge drongen. Als gevolg hiervan heeft het hier te lande behalve dicht aan de kust 1 tot 4 graden gevroren. Uit Duitsland werden minimumtempera turen van 3 tot 8 graden onder nul gemeld. Voor de Noorse kust lag vanochtend een kleine storing, die zich in zuidelijke richting over de Noordzee gaat verplaatsen. Ze zal de komende 24 uur in ons land plaatselijk wat regen veroorza ken, in de oostelijke provincies mo gelijk vermengd met natte sneeuw. Samenhangend met deze ontwikke ling wordt de koude lucht iets naar het oosten terug gedrongen. Een die pe, bij de oostkust van Groenland ge legen depressie verplaatst zich naar het noordoosten. Zachte oceaanlucht wordt hierdoor in de richting van Schotland getransporteerd. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) ZWAKKE WIND. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Overwegend zwak ke wind. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vriespunt. Morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 Dec. zon op 08.27; onder 16.32; maan op onder 12.43. Hoogwaterstanden 3 Dec. v.m. 7.30; n.m. 7.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw —8 C. STOCKHOLM onbewolkt —6 OSLO half bewolkt —6 KOPENHAGEN zw. bewolkt —2 ABERDEEN licht bew. 6 LONDON mist 1 AMSTERDAM zwaar bew. —0 BRUSSEL onbew. 1 M LUXEMBURG onbew. —3 PARIJS onbewolkt —1 BORDEAUX licht bew. GRENOBLE geh. bewolkt 8 NICE half bew. 7 BERLIJN onbew. —4 FRANKFORT onbewolkt —8 MüNCHEN geheel bew. —3 ZüRICH geheel bewolkt —2 GENèVE geheel bew. 2 LOCARNO zwaar bew. 2 WENEN licht bew. —o INNSBRUCK geheel bew. 7 ROME zwaar bew. 7 AJACCIO licht bew. 9 MADRID geheel bew. 8 MALLORCA half bew. 12 9 ALGIERS zwaar bew. Korreltje Elke mode is tweemaal belachelijk: Eéns wanneer ze gecreëerd wordt en dan nog een keer wanneer ze voor bij is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1