Amsterdam acht boycot-actie Rotterdam vind niet-meedoen MAANDAG 1 DECEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA fi Beter een half schip dan een baken in zee Verwarring door processen over ,,varen-onder-vrije-vlag'' Vannacht te middernacht is de boycot-actie van schepen, die onder „goedkope" vlag varen, ingezet. Afspraak was, dat de wereld-actie vanuit Rotterdam geleid zou worden. Het moet dan ook in de gehele wereld ver wondering en verwarring wekken, dat de Nederlandse havens thans niet één lijn trekken. Vrijdag deed de Rotterdamse rechtbank uitspraak in een kort geding, dat was aanhangig gemaakt door de scheepvaartvereniging Zuid. Hierin werden de voorstanders van de boycot in het gelijk gesteid. „ZO VAREN DE SCHEEPJES VOORBIJ" De rechter zag de boycot namelijk niet als een staking. Er zouden der halve geen nadelige gevolgen voor de reders uit voort (behoeven) te ko men. Voorts bleek de rechter van me ning, dat de arbeiders niet met alle (wan)toestanden genoegen behoeven te nemen. In tegenstelling tot zijn Rotter damse collega heeft thans de Am sterdams rechter in een kort geding beslist, dat de voorgenomen actie „in onze rechtsorde niet aanvaardbaar" Andere taal. Het korte geding te Amsterdam ging tussen de havenbedrijven en twee vakbonden. De rechter besliste voorts, dat de stakingsaanzegging bin nen 24 uur moest worden ingetrok ken. Ook zullen de vakbonden hun leden moeten mededelen, dat zij op geen enkele financiële steun kunnen rekenen, als zij aan de actie deelne men. De dwangsom die de haven bedrijven eisen voor het geval, dat men toch aan de actie deelneemt, groot 100.000,per dag, werd toe gewezen en ook werden de vakbon den veroordeeld tot het dragen van de proceskosten, groot 300. De belangrijke overwging van de rechter te Amsterdam was, dat het niet toelaatbaar is, dat resoluties van internationale vakorganisaties e.d. hier te lande zodanig zouden worden erkend dat op grond van- deze erken ning een contract-partij zich geheel of gedeeltelijk van haar wettelijke verplichtingen ontslagen zou kunnen achten. Dat alles neemt nog niet weg, dat d*- ^sident het eens was met de r an van gedaagden, dat „de in- t male solidariteit wel degelijk et vende kracht ten goede kan zijn." De president achtte het niet ge rechtvaardigd om op grond van deze internationale solidariteit deze actie als noodzakelijk te zien. Ook kunnen havenarbeiders te Am sterdam door het varen van schepen onder vrije vlag nooit zozeer per soonlijk getroffen worden, dat zij zich gedwongen of genoodzaakt zou den kunnen voelen te weigeren, deze schepen te laden of te lossen. In een derde kortgeding, tussen de raad van bestuur voor de zeevaart en het bureau Wijsmuller enerzijds en de centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij, aangesloten bij het N.V.V. wordt vanmidadg uit spraak gedaan. De slepers van de laatste partij weigeren namelijk om schepen-onder-vrije-vlag van de pie ren van IJmuiden naar de losplaats te slepen. Wel zijn ze bereid, deze schepen naar een andere veilige plaats te verhalen. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Ververspersoneel (NVV) heeft het boycot-parool voor Amster dam ingetrokken; voor Rotterdam GERUSTSTELLING VOOR WOONWAGENBEWONERS. Bij het 12-jarig bestaan van de Vereniging van Kath. Woonwagen- werk heeft minister Klompé (die door ziekte verhinderd was) laten verklaren, dat het bepaald niet in de bedoeling ligt om een trekverbod in in stellen. Hoogstens zal de trek enigszins in bepaalde banen worden geleid. De plaats van de regionale kampen wordt bepaald, rekening houdend met de voorkeur van de woonwagenbevolking voor bepaalde streken en plaatsen. Er blijft zelfs de mogelijkheid voor het inrichten van kleinere kampen open, bijvoorbeeld als pleisterplaats op de trek en als tijdelijke verblijfplaats by seizoen arbeid. De regionale kampen worden niet groter gedacht dan 70 tot 80 wagens. blijft het van kracht en ook in an dere Nederlandse havens vindt de actie doorgang. Boycot niet zonder gevolgen. De uitspraak van de Amsterdamse rechter heeft de katholieke bond van transportarbeiders „St. Bonifacius", doen besluiten, zich van verdere deel neming aan de actie te distanciëren. Het hoofdbestuur vindt het onjuist, Kardinaal Giobbe ontving geschenk Zaterdag heeft de ambassadeur van België te 's-Gravenhage, baron van der Straten Waillet, namens vele leden van het Corps Diplomatique aan de internuntius kardinaal Giobbe een geschenk aangeboden naar aan leiding van diens vertrek uit Neder land Het geschenk bestaat uit twee gra vures van de bekende graveur Blaauw en een enveloppe met in houd voor mgr. Giobbe's toekomstige werkzaamheden. De Belgische ambassadeur zeide, dat het Corps Diplomatique het ver trek van mgr. Gibbe betreurt, aange zien allen groot respect hebben voor diens genegenheid en hem beschou wen als een oudere broer. Nieuw laboratorium voor Nijmeegse universiteit Voor facult. der Wis- en Natuurkunde Morgen, 2 december, zal mgr dr R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de St. Radboutstich ting, de eerste spade in de grond ste ken voor de bouw van het eerste Ja- boratoruim voor de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de katholieke universiteit te Nijmegen. Deze facul teit is thans nog tijdelijk gehuisvest. Het nieuwe laboratorium, eèn ont werp Vein ii F. P. J. Peutz, zal aan vankelijk worden gebruikt voor de afdeling biologie en later, wanneer het zijn uiteindelijke omvang heeft gekregen, ook voor de andere, nog op te richten afdelingen van de nieuwe faculteit. Zodra de biologie, de wis- en natuurkunde en de scheikunde hun definitieve bestemming hebben gevonden zal het thans te bouwen laboratorium de pharmacie, de astro nomie en de geologie huisvesten. de uitspraak van de rechter ter zijde te leggen maar dan moet men één koers volgen. „St. Bonifacius" blijft echter instemmen met de resolutie van d£ Internationale Transportar beidersfederatie. Bij het uitbreken van de boycot actie lagen in Rotterdam acht sche pen van de „Panhonlibco-vloot"; in Delfzijl lag er één. Verschillende Griekse reders van schepen onder goedkope vlag, die Rotterdam al jarenlang als hun thuis haven beschouwden, hebben na de uitspraak van de Rotterdamse rech ter te kennen gegeven, hun voorkeur in het vervolg te geven aan Duitse havens. In New York heeft de rechter zich onbevoegd verklaard, aan arbeiders een verbod op te leggen om deel te nemen aan de boycot. Zweden wil ook na vier december met de actie doorgaan. ballpoimts (Advertentie) Nederlandse bergers en zeeslepers hebben de achterste helft van het Zwitserse vrachtschip „Nyon", dat op de rotsen aan de Engelse oostkust was gelopen, losgesneden en naar de haven van North Shield, Tynemouth, ge sleept. De bijgaande foto toont het gehalveerde schip aan de kade. De ambassadeur van Israël heeft de deuren van de Heilige Arke geopend en de wetsrollen zijn zichtbaar ge worden. Een indrukwekkend moment tijdens de eeuwfeestherdenking van de synagoge te Leiden. Honderdste geboortedag Mr. M. Treub te Voorschoten herdacht In de Nederlands Hervormde kerk te Voorschoten is zaterdagmiddag een bijeenkomst gehouden ter her denking van het feit, dat prof. mr. M. W. F. Treub honderd jaar gele den werd geboren. Na deze herdenking ging het ge zelschap van enige honderden geno digden naar de begraafplaats bij de kerk, waar kransen werden gelegd op het graf van de in 1931 gestorven staatsman. De herdenkingsbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door mej. Geldens, die namens prinses Wilhel- mina aanwezig was, de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Ka mer, de minister-president, enige ministers, Kamerleden en andere vooraanstaande persoonlijkheden op politiek gebied en uit regeringskrin gen. In de bijeenkomst voerden prof. mr P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, prof. mr dr G. M. Verijn Stuart, voorzitter van de Sociaal Economi sche Raad en dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, het woord, nadat prof. Verijn Stuart aan minister Zijlstra, een borstbeeld van prof. Treub had aangeboden ter plaatsing in het gebouw van het mi nisterie van econ. zaken. Dit borst beeld had steeds gestaan in het ge bouw van de ondernemersraad voor Nederlands-Indië, van welke raad prof. Treub voorzitter was geweest. Prof. Oud belichtte in zijn toe spraak M. W. F. Treub als staats man en politicus. Over Treub als econoom sprak hier na prof. Verrijn Stuart. Hij wees op de belangrijkheid van Treub voor de ontwikkeling van de economische we tenschap, waarvoor hij woorden van erkentelijkheid uitte. Tenslotte gaf dr. Kortenhorst een beeld van de staatsman als mens. Na afloop van de herdenkingsbij eenkomst bood het gemeentebestuur van Voorschoten de genodigden ten gemeentehuize een onvangst aan. Op de foto zien we de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, prof. Verrijn Stuart die het borst beeld van mr. Treub dat deze indertijd bij zijn 70e verjaardag kreeg aangeboden overdraagt aan mr. J. Zijlstra. Indrukwekkende eeuwfeestviering HERDENKING EN DANKBAARHEID Naar aanleiding van het honderd jarig bestaan van de synagoge te Lei den vond gistermiddag een bijzon dere dankdienst plaats. Onder de velen die deze herden kingsdienst bijwoonden, bevonden zich o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders, de heren mr. J. Drijber en A. J. Jon- geleen, vertegenwoordigers van het Synagogaal Ressort 's-Gravenhage, dr. P. L. Schoonheim, hervormd pre dikant te Leiden, de heren L. Ques- troo en W. M. v. d. Burgh, resp. voorzitter en secretaris van de afde ling Leiden van de Ned. Ver. van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd, de heer J. Dreeuws, com missaris van politie en voorts velen, die in de bezettingstijd en daarna een nauw contact met de leden van deze gemeente hadden. De voorzitter van de Leidse Israë lische Gemeente, prof. dr. L. Kuken- heim Ezn., herdacht aan het begin van deze dienst de uit Leiden wegge voerde slachtoffers van het nazi-regi me en sprak zijn dank uit aan de vele niet-Joden in de Sleutelstad en om geving, die joodse mensen geholpen en gered hebben, aldus spreker, dit getuigt van grote moed en menslie vendheid. Prof. Kukenheim wees er voorts op, dat de Joodse gemeenschap twee maal verpletterd dreigde te worden: bij de verwoesting van de Tempel in Jeruzalem verloren, naar men zegt, 600.000 mensen het leven; bij de mas samoord, die de nazi's aanrichtten kwamen 6.000.000 om. Dat de joodse gemeenschap in haar 4000-jarig be staan de gruwelijkste verdrukkingen overleefd heeft, mag terecht een wonder heten. Maar groter wonder is wellicht, dat het jodendom niet ten onder is ge gaan, terwyl het in de loop der eeuwen geconfronteerd werd met ve le hoge beschavingen. Van dit wonder is ook deze kleine synagoge een onweerlegbaar getuige nis. Zij wordt in stand gehouden door een minuscule gemeenschap van 40 gezinnen. Prof. Kukenheim zette uiteen, dat de joden, waar ook ter wereld, zich ten nauwste verbonden voelen met de bewoners van Israël, hoe verschil lend van aard die ook kunnen zijn. Deze synagoge is een van de hon derden grotere en kleinere steun punten van de jonge staat Israël, die een brug slaat tussen alle joden ter wereld. plechtigheid bij Leidse synagoge Nadat de heer M. Seijffer, voorgan ger te Rotterdam Psalm 122 had voorgedragen en de heer B. Cohen het middaggebed had uitgesproken, voerde de opperrabijn, de heer S. Ro- drigues Pereira het woord. Een plechtig moment was het toen hierop de ambassadeur van Israël de voorhang terzijde schoof en de deu ren van de Heilige Arke opende en de wetsrollen zichtbaar werden. Met het uitzicht op de geopende Ark en het gelaat naar het Oosten gekeerd sprak hierna de opperrabijn de gebe den voor Israël en het Koninklijk Valse Sinterklaas - wegens oplichting - gearresteerd De Amsterdamse politie heeft vrij dagavond een inval gedaan in het Centraal Theater in de Amstelstraat. Even later kwamen zij naar buiten met als arrestanten: Sinterklaas en twee Zwarte Pieten. De Sinterklaas en de Pieten bleken vals te zijn. Dat was echter niet de reden van hun arrestatie, zij hadden namelijk gecol lecteerd met de bedoeling het geld in eigen zak te steken. Door een tip van de moeder van een 15-jarige jongen, die ook in het complot bleek te zitten, was de po litie op het spoor van deze oplichterij gekomen. De jongen was met 27 gul den thuisgekomen als „aandeel in een St. Nicolaas-collecte". Het doel dat de „valse Sinterklaas- firma" voor haar collecte in het Cen traal Theater opgaf was: „Wees een zegen". Deze instelling wist echter nergens van en heeft de politie ge vraagd de zaak nauwkeurig uit te pluizen. Vijf personen zijn op verdenking van deze oplichterij aangehouden. Het zijn de 25-jarige H., de even eens 25-jarige Van S., de 15-jarige V. d. T., de 20-jarige Van L. en de 16-jarige T. Op het ogenblik dat de valse Sint en zijn kornuiten in de kraag wer den gepikt, hadden zij nog maar 7.31 opgehaald. Men is er echter vrij zeker van, dat het quintet eer der in de week met gunstiger resul taat aan de slag is geweest. Huis uit .Een indrukwekkend mo ment dat gevolgd werd door het slot gebed der joodse gemeente, die zich daarvoor eveneens naar het oosten keerde. Na de dienst volgde een zeer druk bezochte receptie in de gerestaureer de Hartog Schnitzlerzaal. 's Avond vond men elkander in de foyer van de Stadsgehoorzaal terug, waarin intieme kring dit honderd jarig bestaan feestelijk werd gevierd. ,Wat doe je in de kou'' te Leiden In het museum voor Volkenkunde te Leiden wordt een tentoonstelling gehouden „Wat doe je in de kou", waarin veel verteld wordt over het leven van de eskimo's. De foto toont een eskimo-grootmoeder in een sneeuwhut, met haar kleinkind. Het schijnt nogal mee te vallen met de temperatuur in zo'n eskimose igloo. (Foto: Canadese ambassade)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6