Nerisen ziiien liever in kooi dan in maniel Sinterklaas kreeg trap van paard 0 MAANDAG 1 DaCh.uBflK 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een beeld van de nertsshow 1958 die zaterdag in de Bossche veemarkthallen is gehouden onder auspiciën van de Nederlandse vereniging van fokkers van edelpelsdieren. Een dame in een nertsmantel staat hier bij een aantal kooitjes met nertsen die zich nog onbewust zijn van het lot dat hen wacht. Leiderdorpse raad werkte zich door lange agenda heen Bijna 30 punten telde de agenda die op de laatste raadsvergadering van Leiderdorp moest worden afge werkt. Op de agenda prijkte ook een voor stel, dat enige jaren terug al ter sprake is geweest, nl. het verlenen van een studietoelage aan gemeente- personeel. De aanleiding hiervoor was een schrijven van de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen waarin de vereniging zegt verontrust te zijn, dat de laatste jaren het aantal jonge mensen, dat een plaats zoekt bij het openbaar bestuur, afneemt. De sala riëring speelt hier ook weer een rol Het gevolg is, dat het aantal gemeen ten, dat een studieregeling heeft in gevoerd, sinds oktober 1954 is geste gen van 275 tot ruim 600. B. en w. zouden ook in deze gemeente een dergelijke regeling willen invoeren om zodoende over geschikte krachten te kunnen beschikken. De heer Nievaart juichte het ten zeerste toe. Mevr. Seret zou een -ge deeltelijke vergoeding toegepast wil len zien, door de boeken vóór reke ning van do ambtenaar te laten. De suggesties worden geopperd of er geen betere salariëring vastgesteld kan worden; aan een benoeming de voorwaarden koppelen tot het volgen van een cursus; de heer Andrik wil zover gaan om de toelage, welke in totaal 2 x wordt verstrekt, ook voor een derde en vierde keer te verstrek ken. Na overweging en bespreking conform het voorstel van b. en w. aangenomen. Woningbouw. Daar de N.V. Planbouw te Den Haag zich teruggetrokken heeft zal een perceel bouwgrond gelegen in complex V van het grondbedrijf voor 46.200 worden overgedragen aan de heer L. v. d. Schaar te Amsterdam. De grond is bestemd voor de bouw van 14 eengezinswoningen. Een tweede gegadigde voor bouw grond is de heer C. J. G Tastwijk te 's-Gravenhi ge, die een zestal perce len wil kopen voor de bouw van 25 eensgezinswoningen. De koopprijs daarboven 14 woningen en 2 winkels met daarboven 10 woningen. De tota le koopsom bedraagt 199.500. No. drie was de fima Joh. Noor- lander Zonen te Leiden, die grond wil aankopen voor de bouw van 15 eensgezinswoningen. De kooprpijs bedraagt 85.000,Deze grond was oorspronkelijk verkocht aan de heer N. Mol te Leiderdorp die zich heeft teruggetrokken. Bij het volgend punt werd mevr. Seret door de hamer verrast, want voor zij een opmerking kon maken had de voorz. met zijn gewone vlug heid het agendapunt weggehamerd. Niettemin kreeg mevr. Seret de gele genheid te vragen of, bij het verzoek van de Ver voor Chr. Ulo-onderwijs voor medewerking van aanschaffing van leermiddelen en uitbreiding der school met een gymnastieklokaal, voor dit laatste de gemeente verplicht is medewerking te verlenen. De voor zitter zei, dat alleen in principe beslo ten wordt tot de gevraagde medewer king. Naderhand gaat men er over praten. Het gymlokaal zal, indien dit er komt, ook ten goede komen aan andere scholen. De ijsbaan. Zoals reeds gemeld zal de exploi tatie van de ijsbaan in handen gege ven worden van de ijs vereniging „IJs- sport" te Leiderdorp—Zoeterwoude H.R. voor de tijd van 5 jaar. De heer de Graaf vond de huur te laag voor het complex grond, dat hij becijferde op bijna 3 h.a. De heer Kleiss evenwel zou de buur eerder willen verlagen om het gebruik te anmeren waar door vooral de kinderen veilig kun nen schaatsenrijden. Toen de heer de Graaf werd medegedeeld, dat de huur 150 bedraagt per seizoen en alleen voor de wintermaanden en er voor de zomermaanden een andere huurder is kon hij er zich mede verenigen. Er werd nog enige tijd gediscuteerd over het onder-water zetten en of het wa ter niet weg zal zakken. De heer de Graaf voorzag ook hier moeilijkhe den. De voorz. zei dat hiertegen zo goed mogelijk voorzieningen zijn ge troffen, men moet afwachten hoe dit uitvalt. Vastgesteld werden de vergoedin gen aan de bijzondere sccholen ten bedragen van de Chr. Nat. schoot 10.208.41; de Herv. school 8897.70; de R.K. school 2.124.15; de Chr. Ulo school 8.352.15. Het bedrag der Herv. school is verminderd met ontvangsten van derden en van de R.K. schcool met ontvangsten wegens huisvesting van de kleuterschool. Op de agenda prijkten ook een tweetal voorstellen verordeningen, die gewijzigd moesten worden, n.l. verho ging van legesgelden en precario rechten. Bij de laatste stelde de heer Kleiss voor hier een aanvulling aan toe te voegen zodat langs de gevels lopende antennes vrijgesteld worden van betaling van f hetgeen anders wel het geval zal zijn. De voorz. kon zioh hiermede verenigen als ook de raad zodat de verordening in die geest gewijzigd zal worden. Ook het voorstel, openspelling Bureau van de burg.stand, passeerde niet ongewijzigd de kamer. Op de eerste plaats zou de heer Kleiss in de dagen waarop het bureau niet opengesteld is om het publiek mede opgenomen willen zien de Goede Vrijdag er B. en W. willen machtigen om in noodzakelijke ge vallen, het bureau open te stellen voor een huwelijksvoltrekking. Als motief voerde hij aan, dat het voor kan komen, dat een bruidspaar bij uitzending of emigratie mogelijk niet kan wachten tot het bureau open gesteld wordt. De raad kon zich hier mede verenigen en in het voorstel zal achter de zin „het bureau op zon dag en daarmee gelijkgestelde dagen gesloten te houden toe te voegen tenzij door de betrokkene de onver mijdelijke noodzaak wordt aange toond. De tijden waarop het bureau geopend is, zijn, op werkdagen van 912.30 uur. Hierop zijn twee uit zonderingen en wel voor: 1. voor hu welijksvoltrekking iedere werkdag van 917 uur; 2. voor het doen van huwelijksaangifte behalve op de morgenuren tevens gelegenheid te geven gedurende de middaguren op maandag tot en met de vrijdag. Een verzoek van de Cornelius Mu- siusstichting te Leiden voor subsidie werd afgewezen daar de begroting 1958 een voordelig saldo aanwijst. Ged. Staten hebben zich bereid verklaard, voorstellen van de ge meenteraden tot verhoging van de wethouderssalarissen in overweging te nemen; de verhoging zal over het algemeen beperkt dienen te blijven. Daar de raad destijds had uitgespro ken tot een jaarwedde van 1500.- en Ged. Staten dit gesteld hebben op 1400.wil de voorz. de raad voor stellen de salarissen te verhogen met 20 en te bepalen op 1688.z.h. st. aangenomen. Bij de rondvraag aangeland infor meerde de heer Kleiss naar de voort gang van de rioleringswerken. Ver loopt dit volgens schema, vraagt hij. De voorzitter antwoordt dat dit vrij wel het geval is en zegt tevreden te zyn met de gang van zaken. Hierna sluiting. Spreekuur burgemeester. De bur gemeester van Leiderdorp zal woens dagmorgen van 9 uur tot half elf spreekuur houden. Leidse agenda Deze week: iedere middag „Een kwartier voor God", Lodewijkskerk, Steenschuur, van half één tot één uur nam. MAANDAG, 1 DECEMBER. K.A.V.-Herensingel. Filmavond. Maria Gijzeasteeg, 8 uur nam. DINSDAG, 2 DECEMBER. St. Nicolaasfeest. Filmavond. Ma ria Gijzensteeg, 8 u. narn. WOENSDAG, 3 DECEMBER. K. O.-cursus. „De psycholiogie van het ziekbed" door dr H. Faber, Rapenburg 61, 8 uur nam. Apotheken De avond- en nacht dienst te Leiden wordt waargeno men door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d- Werfpark 1: Tentoonstel lnig geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Stretch nylon ankiets Italiaanse import in moder ne streep- en ruitdessins, zware kwaliteit 2^^ 1 paar 535 Shawls zuiver wol enk "MessLs mJtreep- «hsnk dof ai,ij'd Se- P"l' w0rd, ges(e P gg5 Dassen Scala d'oro Speciale een zee, exclusieve Itali aanse Rhodia das limportl in originele reisverpakkmg een rijk St. Nico- ng5 Unc n«schenk Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen PeektCloppenburg (Advertentie) BIOSCOPEN. De films in de week van 28 nov. tot 5 dec. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Blake helpt een handje", 18 jaar. Lido: „Ik was aan hem ver- verslaafd", 18 jaar. Luxor: „Das Schloss in Tirol", alle leeftijden. Trianon: „Bakvissenpuberteit", strik volwassenen. Rex: „Dakota", 14 jaar. Orgelconcert aan de Groenendijk Ditmaal waren wij met de beide concertgevers: Bram Mar tij n, organist, en Jan Koot, tenor, be land in een oord, waar veel gemusi ceerd wordt, en bekwame kenners en uitvoerders van klassieke en moder ne kerkmuziek hun domicilie heb ben. Ondanks onpleizierig weer, dat koude met zich brengt in het gebouw van de „Scheepjeskerk" waren er 'n bevredigend aantal toehoorders, dat toch nog groter had mogen zijh, maar „wie alles wil hebben krijgt niets." Er waren ook verschillende belang stellende Leidenaars, en wat de beide executanten presteerden verdient ook alle belangstelling. Bram Martijn begon met een zeer mooi werk van Bach, de beroemde Toccata „d moll"; absolute muziek, die het instrument op het lijf is ge goten, en met het instrument tevens de organist, wien het wisselend ac- coord en passagespel een gerot is. 38 Jaar heeft de heer H. J-. van der Reyden te Leiden doorgebracht te midden van gewassen in droge en natte toestand. Hij was nl. als ama nuensis verbonden aan het Rijksher barium te Leiden, maar heeft zater dag jl. als zodanig wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen. (Foto: C. L. Marks De accoustiek is in de kerk goed. De orgelklank is zeer wel voldoende; al leen een enkel register mist ronde welluidendheid. Van Bach ging Mar tijn over naar Handels' „Concert B dur." Handel dacht zich deze concer ten voor een niet al te groot orgel, dus viel er veel moois te genieten aan doorzichtige klank. Martijn liet virtuoos gerijpt spel horen. Hierna was Widor de uitverkorene met „An dante Cantabile" uit diens 4e orgel- symphonie, in diens eigen toén nog nieuwe taal. Hij leefde te Parijs van 1845-1937. Anders dan de barokmeesters zich uitspreken schreef hij werk, dat te recht de aandacht heeft van de er varen organist, om z'n melodiek en zin voor rijke klank, en z'n soli in de verschillende registers. MU WIJDEN WIJ ONZE gedachten 1 aan de begaafde tenor Jan Koot, die alleen uit liefhebberij zingt, maar dit nobel en welluidend doet, met gezonde frisse opvatting en zeer be schaafd. Op zijn adembeheersing zou menig professional jalours kunnen zijn. Zijn Bach interpretatie was goed in stijl „Bist du bei mir", is een heel moeilijk begin. In 't 2e iid „Jesus un- ser Trost und Leben", was hij er heel en a in. Mogelijk, dat met 't 2e lied één volgende keer zou kunnen begin nen. Wat Mozart ook schreef, altijd doet zijn persoonlijkheid zich gelden. De Krönungsmesse is wel een van zijn meest bekende geestelijke wer ken. Koot heeft de Agnus Deï, met warmte en ontroering gezongen. En toch heeft hij ons 't meest geïmpo neerd met de drie Handel-aria's, groots van stijl en 't meest geïnspi reerd. Jan Koot heeft, wat Handel juist vraagt, een expressieve brede klank ontwikkeld De hoge ligging is voor zijn geluid heel gunstig en terecht mag men waardering hebben voor zijn muziekvertolking. Tot besluit een Toccata van Max Reger. De grote stijl met haar uitbun dig coloriet, is karakteristiek voor de monumentale fantasie van deze in 1916 overleden contrapuntist. Martijn heeft de groots geornamenteerde mu ziek in haar harmonisch modern ge waad alle recht laten wedervaren. De verschillende stijlen van de mu ziek, die gistermiddag werd uitge voerd is technisch, muzikaal en be heerst geïnterpreteerd. Dit concert van gewijde muziek was voor de uitvoerende de oorzaak van oprechte musiceervreugd en voor de luisteraars de oorzaak van dank baarheid voor zoveel waardevolle muziek. J. KORTMANN. Bevolkingsonderzoek naar suikerziekte te Noordwijk Diabetes krijgt ie weinig aandacht Op het congres van het Neder- landse huisartsengenootschap, dat zaterdag in Utrecht gehouden is, heeft de heer J. D. Mulder, huisarts te Noordwijk, een voordracht gehou den over het bevolkingsonderzoek dat in Noordwijk is ingesteld naar suikerziekte. De heer Mulder verklaarde in zijn toespraak, dat in Europa, in tegen stelling tot de Verenigde Staten, op dit gebied nog vrijwel geen grote onderzoekingen zijn verricht. Vol gens de heer Mulder is het opspo ren van onbekende, lichte diabeten nuttig voor het verkrijgen van een beter inzicht in de erfelijkheid van suikerziekte. Hij wees er tevens op, dat het vroegtijdig ontdekken en re guleren van een lichte suikerziekte, sociaal gezien, van groot belang kan zijn, speciaal voor een patiënt die werkzaam is in een bedrijf, waar men nog niet het moderne inzicht van de diabeet als volwaardige ar beidskracht volgt, maar het ontdek ken van suikerziekte als een ontsla- motief hanteert. Het diabetesonderzoek in Noord wijk werd samen met het bevolkings onderzoek op tuberculose verricht. De namen van de patiënten met een positieve urinereatcie werden aan 'de respectieve huisartsen doorgege ven. In Noordwijk liet 69 procent van de bevolking boven de 4 jaar zijn urine onderzoeken. Na aftrek van het aantal reeds bekende diabeten bleek bij 3.2 procent van hen een na der onderzoek nodig. Het percentage nieuw ontdekte diabeten bedroeg 0.41. In de leeftijdsgroep van 4 tot 20 jaar werd geen enkele vorm van suikerziekte geconstateerd, in de groep van 2040 jarigen ontdekte men 3 lichte gevallen, in de groep van 40 tot 60 jaar 7 lichte, 5 matige en 4 flinke gevallen. De dokter vermoedt op grond van zijn bevindingen, een verband tussen suikerziekte en een te hoog lichaamsgewicht. Dokter Mulder verklaarde, dat het ontdekte aantal nieuwe diabetes ten opzichte van de in het buitenland gevonden percentages onbekende suikerziekten zeer laag is. Volgens I hem zullen onderzoekingen op andere plaatsen in Nederland moeten uitwij zen, of deze bevinding op toeval be- j rust. Wanneer men de gevonden percen tages beschouwt als minima, geldig voor Nederland, dan wil dit, naar de mening van de heer Mulder, zeggen dat er in ons land zeker 20.000 pa tiënten zijn met een licht^estoorde koolhydraattolerantie, die in ieder geval onder controle gehouden die nen te worden. Volgens de heer Mulder telt Neder land minstens 35.000 suikerzieken. Dit betekent dat er gemiddeld in een huisartsenpraktijk van 3000 zielen 9 onbekende suikerzieken voorkomen. De heer Mulder verklaarde, dat hij onderzoekingen op diabetes voor de bevolking van 20 jaar en ouder ais meer doeltreffend beschouwt dan die op de groep van 4 tot 20 jaar. Hij deelde tenslotte mede, dat een be volkingsonderzoek up diabetes, mits gelijktijdig met een onderzoek op tuberculose, weinig kosten met zich meebrengt. In de Haarlemmermeer is reeds een soortgelijk bevolkingsonderzoek naar suikerziekte gehouden als in Noord wijk. MAARSCHALK TITO OP REIS. Blijkens een officiële mededeling zal president Tito van Zuid-Slavië maandagavond uit Belgrado vertrek ken voor een reis naar Azië en het Midden-Oosten. Zijn eerste reisdoel is Indonesië, waar hij de gast zal zijn van president Soekarno. Deze laat ste bracht in 1956 een staatsbezoek aan Zuid-Slavië, en in het begin van 1958 nog eens een kort particulier be zoek. Na Indonesië zal Tito naar India en de Verenigde Arabische Republiek reizen. In Egypte zal hij vermoede lijk enige tijd vakantie houden. In Wilhelmshaven is zaterdag een nieuwe oliehaven, aangelegd om voor het Ruhrgebied met Rotterdam te kunnen concurreren, in gebruik genomen. Deze haven zal binnenkort met een 370 km lange buisleiding met het Ruhrgebied worden verbon den. Russen hebben de overblijfselen gevonden van een Russische poolex peditie onder leiding van Wladimir Roesanof, die in 1912 spoorloos ver dween. De expeditie was op weg naar Spitsbergen om de steenkoolla gen van dat eiland te onderzoeken. Op een verkoping te Trier in West-Duitsland is een fles Moesel- wjjn van 1949 voor 140 mark ver kocht. Dit is naar men gelooft een recordprijs voor Duitsland. Er be staan in totaal 1350 flessen van deze wijn, die in een restaurant zeker 350 mark per fles zal kosten. UITVERKOOP TOT 5 FEBRUARI De eerstvolgende uitverkoopperio de duurt van 15 jax.uari tot en met 5 februari. Aldus deelt het hoofdbe drijfschap detailhandel in Den Haag mede. Ten onrechte heeft dit be drijfschap eerder meegedeeld dat de uitverkoop tot en met 2 februari zou duren. Sint Nicolaas is zaterdagmiddag in 's Gravenzande een onaangename ervaring rijker geworden. Het paard, dat men had klaargezet om de Goed heiligman na zijn aankomst tussen de juichende schare rond te dragen, was zo schichtig geworden, dat hij de Sint, toen deze wilde opstijgen, met beide achterbenen een flinke opla waai gaf. De bisschop verloor zijn mantel en kromp kreunend in el kaar. Hij bleek echter niet ernstig ge wond te zijn, maar hij was toch niet in staat een nieuwe poging tot be klimming van het angstige dier te wagen. In zijn koets werd Sinter klaas toen naar het raadhuis gere den, waar hij strompelend de trap pen beklom om de kinderen vanaf het bordes toe te spreken. Na de toe spraak werd de Sint in een jeep rondgereden. N.V.V. HEEFT WEINIG INVLOED OP DE BOYCOTACTIE Het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft hedenmorgen commen taar geleverd op het vonnis van de Amsterdamse rechtbank inzake de boycot van de „Panlibhonco-sehe- pen", welke uitspraak naar haar me ning een ontkenning inhoudt van de vrijheid van actie, die een vakver eniging behoeft. Het spreekt als zijn oordeel uit, dat zo deze ontkenning geboden zou zijn door het geldende recht „ten spoedigste een voorziening moet worden getroffen opdat in de rechts orde ruimte voor die noodzakelijke vrijheid van actie wordt geschapen, zulks in het belang van die rechts orde zelf". Inmiddels wordt op vier van de zeven goedkope-vlagschepen in de Rctterdamse haven normaal doorge werkt. De drie andere zijn nog niet aan de beurt en liggen te wachten. Het grootste deel van de Rotter damse havenarbeiders is niet geor ganiseerd (in de NVV) en verder ne men wat een N.V.V.-zegsman noem de „afbraakorganisaties" stelling te gen de boycot. De Christelijke be drijfsgroepencentrale en „St. Bonifa- cius" hebben zich, zoals bekend, te ruggetrokken. De sleutelposities op de havenkranen te Rotterdam wor den ingenomen door leden van de Christelijke en katholieke bonden. Te Delfzijl hebben arbeiders het werk stilgelegd op een Chinees schip dat onder Liberiaanse vlag vaart. Verder worden in Terneuzen twee schepen onder gotdkope vlag ver wacht, waarop men ook niet aan de slag zal gaan Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM 1. 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kinderen. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Lichtbaken, caus. 1045 Gram. 11.00 Voor de huisvr. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole orkest en solist. (12.30- 12.33 Land- en tuinbmeded.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Nederlands to neel in Suriname, door Ph. A. Sam son. 18.00 Lichte muz. 18.20 Amus. muz. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 De branding van Setubal, hoorspel. 21.55 Kamerk., radiophilharm. sextet en solist. 22.25 Gram. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Brabants ork. qp sol. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano en zang. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege ringsuitz.: Landb. rubriek: 1. Het landbouwkundig weeroverzicht. 2. Hoe staat het met de bouw van onze boerderijen? (I) 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-orkest en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Gevar. progr. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Fototips uit een nieuwe encyclopedie, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Amateursprogr. 18.90 Nieuws. 18.15 Pianospel 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19 00 Voor de kind. 19.05 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret- progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Koorzang. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21-24.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Int. agrarisch nieuws. 22.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Film. 21.00 Idem.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5