Victoria Joodse synagoge ie Leiden besiaai honderd jaar Stormen gingen over dit bedehuis Tien jaar geëist tegen postbode die zijn vrouw doodde WAAR BLIJFT DE BEBOUWING VAN HET LEIDSE STATIONSPLEIN? WIINEN !®sterV Stretch Nylon 25 Jaar St. Leonardusschool te Leiden 'RIJDAG 28 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zondag a.s. gaan aan het einde van de dienst in de synagoge te Lei den de deuren van de ark open en met de wetsrollen voor ogen, zal men gebeden voor Israël en het Konink lijk Huis opzenden. Dit is een hoge uitzondering, maar het is dan een bijzondere dag voor de Nederlandse Israëlietische gemeente te Leiden, want het is honderd jaar geleden, dat de Synagoge aan het Levendaal werd gebouwd. Voor het eerst is er al in de achttiende eeuw te Leiden sprake van een bedehuis voor de Jo den in Leiden. Aaron van Praagh kocht in 1723 voor 280 gulden een huis aan het Levendaal, waarvan de pui enigszins werd veranderd, maar dat in dezelfde staat gelaten werd. BRRR... brrr... brrr,,, Even'n boodschap om dc hoek even in de tocht tussen twee deu ren iedereen kan kouvatten, maar lang verkouden blijven is daarom nog niet nodig! Neem een "Akkertje". "Akkertjes" los sen sneller op in de maag, geen korreltje van net geneeskrachtige micro-poeder gaat verloren.Weg koorts, wèg rillingen, wèg griep en verkoudheid. "Akkertjes" -dat is pas snelle hulp! "AKKERTJES" flitsen uw klachten weg! (Advertentie) GEEN AUDIëNTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 3 decem ber geen audiëntie verlenen. Spaarregeling voor ambtenaren De Telegraaf verneemt, dat minis ter mr. Struycken en de ambtenaren- organisaties volledige overeenstem ming hebben bereikt over het invoe ren van een gepremieerde ambtena- renspaarregeling, die per 1 april 1959 op basis van vrijwilligheid zal wor den ingevoerd. Deze regeling houdt in, dat op spaargelden van ambtenaren met een salaris van 7.000 of minder 25 pet. premie zal worden verleend en op het spaarbedrag van ambtenaren met een salaris van meer dan 7.000 per jaar 15 pet. De premie zal echter niet meer dan 87.75 per jaar mogen be dragen. Maximaal zal de deelnemende ambtenaar 5 pet. van zijn salaris mo gen sparen tot een maximum van 585 per jaar. Alle ambtenaren, hetzij in vaste of tijdelijke dienst c.q. werkzaam als arbeidscontractant, zullen aan de re geling mogen deelnemen. Ook be roepsmilitairen en onderwijzers. Alle erkende spaarbanken zullen bij de regeling worden ingeschakeld. De eerste Israëliet, die zich in Lei den vestigde was Philips Arons in het jaar 1714 en al spoedig werd hij door anderen gevolgd. Zeker is het, dat deze Joden te Letden al bij elkaar kwamen om diensten te hou den. In 1762 echter werd het huis aan het Levendaal gesloopt en ver vangen door een nieuwe bedehuis, met consistoriekamer en ritueel bad. In 1857 echter was deze synagoge zo bouwvallig geworden, dat men be sloot tot nieuwbouw over te gaan. Een steen met Hebreeuwse inscrip tie herinnert aan de eerste synagoge. Men leest een toepasselijk vers uit het Joodse bijbelboek Haggai: „De heerlijkheid van dit laatste huis zal groter worden dan die van de eer- Het heeft de Joden in Leiden niet aan tegenslag ontbroken. Aan het einde van de achttiende eeuw werd de anti-joodse houding van een deel der burgerij al gekenmerkt door een officiële wet, waardoor het de Israë lieten in de stad verboden werd nieu we hoeden te maken; zij mochten ook alleen tweedehans handschoenen ver kopen. De bus kruitramp van 1807 bracht grote schade aan hetgebouw aan het Levendaal. Dank zij de onder steuning echter van Lode wijk Napo leon was het mogelijk de oude syna goge te herstellen. Grote verliezen werden door deze ramp in Joodse kringen te Leiden geleden. In geen enkele verhouding echter staan deze tot de droefheid die de jodenvervolging in 19401945 over de Israëlieten bracht. Uit Leiden werden door de Duit sers 195 joden weggevoerd, onder wie 40 weeskinderen. Zij keerden nimmer weer. Onder hen bevond zich de voorganger van de Joodse ge meente, de heer V. E. Bloemkoper, wiens plaats thans wordt ingenomen door de heer B. Cohen. Ook in stoffelijk opzicht werd de Israëlitische gemeente in Leiden zwaar getroffen. Van een bedehuis was na de bevrijding niet veel meer over dan een kale ruimte binnen vier bouwvallige muren. De gehele inven taris was verdwenen. Slechts de wets rollen, die in het gemeente-archief waren opgeborgen bleven gespaard Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid (Advertentie) Door gasverstikking is gisteren om het leven gekomen de 73-jarige alleenwonende L. van Nieuwpoort te Vianen. Hoewel hij eerst gisteravond door zyn broer dood werd aangetrof fen. moet hij reeds in de morgen overleden zijn. daar hij het ochtend blad nog in de hand had. De slang bleek van het gaststel geschoten te zijn. Bij het smeren van een wand- kraan op het terrein van de NDSM te Amsterdam is gistermiddag de 42-ja- rige kraansmeerder H. F. van Veen om het leven gekomen. Hij raakte bekneld tussen deze kraam en een portaalkraan die juist kwam aanrij den. BROEDER FEINHARD DE JEU. Voor de heer en mevrouw A. G. de Jeu-Zandvliet, Charlotte de Bourbon hof 40, Leiden, is het morgen een vreugdevolle dag. De tweede zoon, Gerard, uit het elf kinderen tellende gezin, legt dan te Udenhout zijn eeuwige professie af als Broeder Reinhard, in de Orde der Capucij- nen. De vier oudste jongens uit dit gezin zijn in de religieuse staat getreden. Johannes werd in de afgelopen zo mer als pater Theogonius priester ge wijd in de Orde der Capucijnen. Dan volgt Gerard, die thans zijn eeuwige gelofte aflegt. Vervolgens Thomas, die als pater Theophorus O.Cap. in de komende zomer de H. Priesterwij ding hoopt te ontvangen. En de vier de: Kees, die als broeder Paschalis ingetreden is bij de Broeders van Liefde te Zeist. HANDSCHOENEN OVERHEMDEN SHAWLS VESTEN SPORTTRUIEN PULLOVERS GEEN BEROUW (Advertentie) De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft gister middag een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest gere- quireerd tegen een 46-jarige post bode uit Monster (Z.-H.), die op 2 april j.l. zijn echtgenote om het le ven bracht door haar eerst met een hamer enige malen op het hoofd te slaan en daarna te wurgen. De postbode had een slecht huwe lijk met zjjn echtgenote. Herhaaldelijk had de postbode te gen buren en kennissen geklaagd over „dat wijf dat hem het bloed on der zijn nagels uit pestte". Op de ochtend van 2 april jL, de postbode liep toen „in de ziektewet", was verdachtes vrouw bezig met de schoonmaak. De postbode zou 'n kin- derledikantje van de zolder halen voor de lorreboer en het luik naar de zolder, dat al jaren stuk was, vast spijkeren. Zijn vrouw was bezig in de gang waar de ladder naar het luik stond, met een hamer en twee spijkers ging de postbode de ladder op. Hij pas seerde haar, hetgeen volgens de re constructie zeer moeilijk ging en daarop zou de vrouw hatelijke din gen gezegd hebben. Verdachte was in woede toen losgebarsten en hij had zijn vrouw met de hamer op het achterhoofd geslagen. De vrouw gilde hard. „Ik schrok daar verschrikke lijk van en hield daarom de hand op haar mond", zei de postbode, die zich niet zou herinneren dat hij haar ook de keel had dichtgeknepen. Maar de patholoog-anatoom, dr. J. Zeldenrust uit Den Haag verklaarde als deskundige dat hij blauwe plek ken op de hals van de vrouw had aangetroffen en dat een onderzoek van de longen had uitgewezen, dat zij aan verstikking was overleden. De postbode heeft hierop een on geluk geënsceneerd: zijn vrouw was van de ladder gevallen. Enige jaren geleden was een buurvrouw van hem van de trap doodgevallen. De postbode zei dat hij zich niets kon herinneren van een enscenering van het ongeluk. Hij was na de dood van zijn vrouw op zijn bromfiets gaan rijden en had de fiets ter repa ratie afgegeven bij een rijwielhande laar. Deze verklaarde dat de moordenaar er rustig en kalm uitzag. (Ook ter zitting was de verdachte zeer rustig en onbewogen, zo zelfs dat de recht bank en het openbaar ministerie er zich over verbaasden. De verdediger verklaarde echter dat de verdachte van de gevangenisapotheker een kal merende drank had gekregen). Nadat de postbode zijn bromfiets had afgegeven, ging hij naar huis. Hij riep enige buurvrouwen om haar de dodelijke val van zijn vrouw te la ten zien. Op de gang lagen een kast je, dat normaal tegen de muur stond, ondersteboven en en trapje omgeval len tegen de keel van de vrouw. La ter, toen de postbode had bekend, verklaarde hij dat hij het kastje met zijn schouder per ongeluk had omge gooid, toen hij de vrouw tot zwijgen bracht. Direct verdacht. Rustig had de postbode die middag van 2 april met de berafenisonderne- mer de begrafenis geregeld. De eerste onrust kwam pas over hem toen de politie bij hem thuis een onderzoek instelde. „Ze blijven hier veel langer, dan bij de buurvrouw toen zij van de trap was gevallen", zei hij. Die nacht in de cel hij was onder zware verdenking gearresteerd, legde hij een bekentenis af. Verdachte toont geen berouw over de gruwelijke daad; hij heeft slechts berouw over de gevolgen. Het motief van de doodslag zag de officier van justtitie in het feit, dat de postbode een verhouding had met een wedu we uit het dorp. De verdediger achtte de opzet tot doden niet bewezen maar wel zware mishandeling, de deood tengevole hebbende. „Ik vind het erg dat men hier denkt, dat ik het niet erg vind", zei de post bode in zijn laatste woord. „Ik heb er spijt van en wil terug naar mijn kin deren". De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. Voor Wereldoorlog Tl woonden in Leiden 70 huisgezinnen en een veertigtal weeskinderen met hun verzorgers. Het aantal zielen bedraagt op het moment ongeveer 100, ver deeld over plm. 40 ingeschreven families. Maar toch sloeg in april 1946 een wijnglas kapot op de .loer van een herbouwde synagoge. Voor het eerst was er een bruiloft gevierd en dit brekend glas herinnerde op een dag van vreugde aan de ondergang van de tempel in Jeruzalem. Voor de Leidse Israëlitische ge meente symboliseerde dit gelqid ook de verwoesting van de eigen syna goge, die echter in oude, glorie werd hersteld. Er is dus reden om dit eeuwfeest te vieren zondag a.s. In een bijzon dere dienst te drie uur zal de voor zitter van de Ned. Isr. Gemeente te Leiden, prof. dr. L. Kukenheim, een welkomstwoord spreken, waarna de opperrabbijn, de heer S. Rodrigues Pereira een toespraak zal houden. De dienst zal worden afgewisseld door j een psalmen-voordracht door de heer M. Sijfers. De voorganger te Leiden, de heer D. Cohen, zal assis tentie verlenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft tijdens de vergadering gistermiddag enige harde noten gekraakt over het feit, dat het open gebied van het Stationsplein nog steeds niet bebouwd wordt. Hoewel de Kamer zich bewust is, dat zij zich niet op stads-bestuurlijk terrein kan begeven, meende de voorzitter in zijn openingswoord te moeten melden, dat uit een soort enquête van de Kamer van Koophandel is gebleken, dat er belangstelling is van de zijde der winkeldrijvende midden stand voor deze nieuwbouw. Bij de rondvraag kwam men hierop terug en men vroeg zich af, waarom het gemeentebestuur niet bevordert, dat dit gebied zo spoedig, mogelijk bebouwd wordt. den kan zich ook spiegelen aan Alk maar, wiens dempingsplan de Sleu telstad uit zijn lijden zou kunnen ontzetten. Naast de vraagstukken van bebouwing en wegverkeer heeft Lei den nog zijn specifieke, eigen pro blemen van waterverkeer, aldus de voorzitter. Het graven van de Kat- wijkse vissershaven behoort altijd nog tot de mogelijkheden, dit houdt weer verband met de ontwikkeling van de Leidse verkeersplannen. Het is toch noodzakelijk dat men weet, of in de toekomst een gedeelte van de Katwijkse loggervloot zich jaar lijks door de smalle grachten moet blijven wringen. Tenslotte sprak hij over de mid denstand in Lisse, die zwaar gedu peerd is door de beslissing van B. en W., die verkeersbelüngen liet preva leren boven de belangen van de mid denstand. KRITISCHE WOORDEN IN KAMER VAN KOOPHANDEL Het gaat toch niet aan van deze grond een soort speculatie-zaak te maken. „Al moest de gemeente het weggeven en dat is wel het tegen deel van de prijs, die de gemeente voor dit terrein meent te moeten vragen zelfs dan zou dit verant woord kunnen zijn indien hiermede bevorderd wordt dat er aan een estetische en economische wantoe stand een eind wordt gemaakt. Na een enkel woord van de voorzitter sprak de Kamer zich in deze geest uit, overwegend, dat het gemeente bestuur de mening van de leden van deze Kamer dient te weten. In deze gedachtenwisseling werd ook een zeer kritisch geluid gehoord van het oud-raadslid, de heer Lange- zaal, die vaststelde, dat Leiden be wezen heeft beter over plannen te kunnen praten, dan plannen uit te voeren. Activiteiten. Aan het begin van deze algemene ledenvergadering, die in het bureau aan de Stationsweg werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren een rede gehouden, waarin hij wees op de optimistische berichten over de economische ont wikkeling in de wereld. Laat ons echter voorzichtig zijn, uit vele voor beelden blijkt hoe labiel in feite de economische situatie in l.et oosten en het westen van de wereld is. En ook in de binnenlandse economie zijn er vele onzekerheden, die initiatieven van de Nederlandse ondernemer be knotten. De heer Van Waveren sprak voorts over de bemoeiingen van de Kamer met binnenlandse verkeersproble men. Hij wees cp de plannen die in oude steden van Nederland zijn ge maakt om tot oplossing van ver keersproblemen te komen. Utrecht bijvoorbeeld heeft een uniek professoraal plan voor sane ring van het verkeer gekregen, waar bij de singels gedempt zullen wor den, maar het karakter van de oude binnenstad gehandhaafd blijft. Lei- De voorzitter d"ed ook mededeling van het feit, dat de Ned. Spoorwe gen, de in de toekomst a^n te leggen halte in Leiden zuid-west: halte Lammenschansweg zullen noemen, omdat zij de mogelijkheid niet uit sluiten, dat er bij De Vink een halte Leiden-zuid komt. Tot opvolger van dr. P. G. Knibbe in de P.T.T.-kamer Zuid-Holland werd benoemd de secretaris van de K. v. K. mr. H. A. C. Branderhorst. In het bestuur van het Rijnlands Borgstellingsfon.is werden herkozen de heren: mr. De Vroom, J. G. J. Verhey van Wijk en C. Meerpoel. Wegens het periodiek aftreden van de helft van de leden der Kamer werden de volgende leden herkozen: J. A. E. Aalders, li. P. Bloot, J. W. Heringa, C. Hoogervorst, ir. M. C. de Jong, N. Langezaol, J. F. v. d. Meer, D. F. E. Meerburg, C. F. Meerpoel, F. H. Nieuwenhuizen Segaar, C. Swe- ris, L. R. v. Vliet, A. Vogelaar en T. M. H. v. Waveren. In de vacature J. P. v. d. Stoel werd gekozen mr. W. J. M. Kerckhoff en in de plaats 'an de heer A. Oost hoek, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijk uit Alphen. Het nadelig saldo op de begroting ad 13.250 zal worden opgevangen door een opslag van tien procent. De vergadering ging met de begroting accoord. Bij de rondvraag bracht men nog even de suggestie van de heer Schra- ma ter sprake om de overweg aan de Haagweg-Noordeinde te vervan gen door t.en automatiscne met halve afsluitbomen, zoals deze tot ieders tevredenheid bij De Vink werkt. Handschoenen uitsluitend met zuiver wollen tricot gevoerd. Gladde Nappa mooie soepele kwaliteit 995 Real pigskin vlot model Antika met tricot strips autohandschoen 18" met woi JIU" ,tolioonse import 495 (Advertentie) Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen PeekgCloppenburg (Advertentie) AMBTENAREN KRITGEN DRIE PROCENT. Rijks- en gemeente-ambtenaren van adjunctcommies A tot en met hoofdcommies A zullen, als de mi nisterraad ermee akkoord gaat, zo mogelijk met terugwerkende kracht tot 1 april j.l. alsnog een procent salarisverhoging ontvangen door middel van een extra periodieke sa larisverhoging. Dit is het resultaat van langdurig overleg tussen minister mr. A. A. M. Struycken en vertegenwoordigers van de ambtenaren-vakorganisaties. In een vorige vergadering van de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, aldus de „Telegraaf", was deze ver hoging zonder meer afgewezen, maar het feite dat alle NS-salarissen gerealiseerd zijn en dat min. Cals toe zegging. heeft gedaan vooi optrek king van bepaalde lerarensalarissen, heeft min. Struycken tot dit besluit gebracht. Vanmorgen werd in de pastorie van de St. Leonarduskerk het vijf-en- twintig-jarig bestaan van de St. Leonardusschool aan de Potgieterlaan te Leiden herdacht. De foto toont het moment waarop de voorzitter van het oudercomité, de heer L. C. M. van Hamersveld, het cadeau van de oudera van de St Leonardus- en St. Antoniusschool overhandigt; 'n tape-recorder geschikt voor het onderwijs. Het hoofd van de St. Antoniusschool, de heer H. Duym overhandigde de daarbij behorende geluidsbanden namens het personeel van de St. Antoniusschool. Op de foto: links de heer Van Hamers veld, rechts de heer Van Oudenhoven, hoofd van de St. Leonardusschool. (Foto De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3