Minister Witte wenst goedkopere woningwetbouw in de gemeenten P.v.d.A. blijft tegen huurverhoging Straalvliegtuigen op zindelijk platform WAKKA WIJNHANDEL Pernis maakt kwalijke gasluchtjes nitiniii Moordenaar onder aanklachten bedolven Lo Brunt voor pool en - lastig - parket Minder auto's en scooters gekocht Prinses Irene heeft naam in de ski-wereld WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Minister Witte zei gistermiddag in de Tweede Kamer bij de be handeling van de begroting „huisvesting", dat in het rege ringsprogramma nooit gestaan heeft, dat na de 25 procent huurverhoging geen nieuwe ver hoging zou volgen. Hij meent dat de P.v.d.A. in de kwestie een verkeerde houding aanneemt. De heer Bommer (PvdA) waar schuwde hem, dat de minister moeilijkheden zou krijgen, in dien hij met een nieuwe huur verhoging zou komen. De minis ter liet zich echter niet uit het veld slaan. „Het regeringsprogramma laat volledige vrijheid, maar de re gering zal haar standpunt bepa len, als zij advies heeft gekregen van de Sociaal Economische Raad. De minister betreurt het, dat de heer Bommer het gesprek over de huurverhoging al vast bij voorbaat geblokkeerd heeft. Gezien het stand punt van de heer Bommer zou het volgens de minister inderdaad wel eens kunnen gebeuren, dat de verant woordelijkheid van de P.v.d.A. en de regering uiteenloopt. Bij de laatste huurverhoging van 25 procent zijn de piekhuren bij de- Het verschijnen van burgerstraal vliegtuigen op Schiphol brengt enkele bijzondere problemen met zich mee. Een van die problemen is het schoon houden van de platformen en startba nen, omdat stof, zand en kleine voor werpen, zoals steentjes, spijkers, stuk jes hout enz. beschadigingen kunnen veroorzaken aan de bladen van de schroeven of aan het binnenste van de straalmotoren. De directie van Schiphol heetft na drie weken proefdraaien besloten een eerste exemplaar van de Tennant M 100 veegimachine aan te schaffen, een Amerikaans toestel, waarmee bij de demonstraties dinsdagmiddag op het beton van het vliegveld alle veront reinigingen werden opgeveegd, en op gezogen. Het ligt in de "bedoeling het volgend jaar nog een tweede veegzuigmachine van dit type aan te schaffen, waar mede Schiphol het voorbeeld geeft aan alle Europese vliegvelden ten aanzien van het schoonhouden van het platform en banenstelsel. GEEN GESPREK TUSSEN PATROONS EN HEIERS Zoals u gisteren reeds kan lezen hebben de A'damse heiers vanmorgen het werk hervat. Zij zijn sedert medio september in staking geweest. Circa 50 man is weer aan het werk gegaan, voor .twee ploegen is op het ogenblik nog geen werk. De patroons zullen niet ingaan op het verzoek van de heiers om een on derhoud voor woensdagavond, maar hen voor organisatorische en juridi sche kwesties verwijzen naar resp. de patroonsorganisatie, de NAPB en de advocaten van beide partijen. LENING ST.-JOANNES DE DEO STERK OVERTEKEND Van emittentenzij de wordt medege deeld, dat de 5 yK 30-jarige obligatie lening groot 2 miljoen van de con gregatie van de broeders van barm hartigheid van St. Joannes de Deo te Helvoirt sterk is overtekend. De toe wijzing kan slechts zeer gering zijn zelfde typen woningwetwoningen weggewerkt. Deze methode zal ook gevolgd worden bij de komende huurverhoging. Dure woningwetwoningen. De minister stelde ook vast, dat in sommige gemeenten duurdere wo ningwetwoningen worden gebouwd dan noodzakelijk is. Men wil dan in deze gemeenten de technische perfec tie zo dicht mogelijk benaderen. Op de eerste plaats echter zijn nodig goedkope woningen voor de minder draagkrachtige bevolkingsgroepen. Het is daarom onjuist de financiering te richten op woningen, die niet in de eerste plaats bedoeld zijn voor de minder draagkrachtigen. Worden de stedebouwkundige plannen wel vol doende afgestemd op de toekomstige behoeften van de bevolking? In de stedebouwkundige plannen dient ook rekening gehouden te worden met de toekomstige particuliere bouwers. Het mag niet zo zijn, dat de gemeen te alleen maar grond voor de parti culiere bouwers reserveert, waarvoor deze geen belangstelling hebben. Bij de replieken, die voornamelijk rond de aangekondigde huurverho ging werden gevoerd, zette de heer Bommer nader het standpunt van zijn fractie uiteen. De socialisten in de Kamer zien geen enkele aanlei ding om hun houding van 1956, waar in éénmaal een huurverhoging van 25 procent werd toegestaan, te wijzi gen. De heer Andriessen (KVP) merkte daarna op, dat de verklaring van de socialistische fractie op een ongelukkig moment komt. Zij heeft het effect van een verdergaande ver scherping an de politieke spanning tussen de socialistische fractie en het kabinet. De Tweede Kamer zal vanmiddag de algemene beschouwingen over de begroting van financiën houden. Van avond begint de Tweede Kamer met onderwijs. Minister Cals zal donder dagavond antwoorden. Automatisch rijwielvervoer lost problemen op KRAAIERSTRAAT 30 TEL. 21180 (Advertentie). Minister stelt gerust Op een desbetreffende vraag van de Tweede Kamer heeft minister Suurhofif geantwoord, dat de olie-in stallaties te Pernis inderdaad dé lucht verontreinigen. De meest kenmerken de verontreiniging wordt veroorzaakt door mercaptaan, een gas dat een zeer penetrante geur veroorzaakt, doch dat niet schadelijk is voor de ge zondheid. De geur van dit gas is der mate penetrant, dat 0,00004 m.g. gas per m3 door het rwikzintuig wordt waargenomen. Deze concentratie is zo gering, dat zij chemisch niet kan worden aangetoond. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft reeds contact met het stankveroorzakende bedrijf, hetgeen heeft "geleid tot een zeer be vredigend resultaat, wat betreft de frequentie en de omvang van de ver spreiding van mercaptaan in de om- 1 geving van het bedrijf. Bloemendaal is volgebouwd Bloemendaal, „het tuintje van de randstad Holland", is volgebouwd. Dit zei gisteravond de burgemeester van deze gemeente, dr. D. H. Peereboom Voller bij de jaarlijkse prijsuitreiking voor de mooiste voortuinen. „Er kun nen geen tuinhuisjes meer bij, als wij het groen willen bewaren. Er moet aan het bestaande tuintje bijzondere waarde worden gehecht en tot hen die er willen komen wonen, moeten we het „vol" laten horen. Misschien kun nen er nog een paar huizen bij, maar Bloemendaal heeft de eindvorm be reikt en moet nu werken aan de ver fraaiing". De burgemeester zei tevens, dat het door de gemeente aangekochte landgoed „Caprera" in orde wordt ge maakt om binnenkort voor het pu bliek te kunnen worden opengesteld. 12j jaar katholiek woonwagenwerk Minister Klompé zal op 29 novem ber een rede houden tijdens een bij eenkomst in 's-Hertogenbosch ter her- de R.K. vereniging van wooniwagen- werken in Nederland. Voorts zal het woord worden gevoerd door de voor zitter van de vereniging, burgemees ter W. C. A. Francissen van St.-Mi- ohielsgestel, en door mgr. Bekkers, bisschop-coadjutor van 's Hertogen- bosch. IK vatw en sj>a.air mei DE ZILVERVLOOT bij de GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR De toekomst ziet er niet zeer roos kleurig uit voor de Duitser, die de vorige week nabij Swalmen een Ne derlandse taxichauffeur heeft ver moord. Het regent namelijk bij de openbare aanklager in Bayreuth (Did) aanklachten tegen de moor denaar. Verdachte placht zich van de nodige geldmiddelen te voorzien door het verduisteren van geweren, optische instrumenten, accordeons etc. Hij voldeed zijn rekeningen niet, bij autowerkplaatsen, klopte onder bedriegelijke voorwendsels leningen los en roofde auto's. Dagelijks wordt de stroom van aanklachten groter en nóg gelooft de openbare aankla ger niet, dat de lijst al een schijn van volledigheid gaat krijgen. Brand in Apeldoornse kleermakerij Dinsdagavond omstreeks aöht uur werd brand ontdekt in een kleer makerij in het centrum van Apel doorn. De brand werd ontdekt door 'n buurman, die onmiddellijk de brand weer waarschuwde e" intussen begon het vuur met een brandslang te be strijden. Na ongeveer een uur ingespannen werk was de brandweer het vuur meester. De kleding in de kleerma kerij ging grotendeels verloren, ter wijl het daarachter liggend stoffen- magazijn grote waterschade opliep. Ook een magazijn met electrische materialen op de bovenverdieping liep denking van het 12£-jarig bestaan van veel waterschade op. Gistermorgen werd door de Hoge Raad de voetbalpool behandeld. De gedaagde, de heer Lo Brunt, secretaris van de K.N.V.B. (links) in gesprek met zijn verdediger mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, voor de aanvang van de zitting. RUILVERKAVELING „ZWAMMERDAM" De laatste jaren zijn er vanuit de Rijnstreek verschillende verzoeken om ruilverkaveling bij de Cultuur technische Dienst binnengekomen. Ondersteund ook door een verzoek van de Nederlandse Spoorwegen is er nu een gebied in voorbereiding ge nomen dat zich uitstrekt over de Bin- nenpolder, de polders Steekt en Rij- neveld en een klein gedeelte van de Polder Reeuwijk. Verschillende gegevens zijn al ver zameld en aan de hand hiervan kan nu een plan worden gemaakt. In dit stadium vgn een ruilverkaveling is de Cultuurtechnische Dienst er altijd zeer op gesteld o;n de wensen en ad viezen der plaatselijke bevolking te vernemen. Om deze reden is door de Hoofdingenieur-Directeur van de Cultuurtechnische Dienst, Provin ciale Directie Zuid-Holland, ir H. G. Kuipéri, een Voorbereidings-commis- sie geïnstalleerd die dezer dagen zijn eerste vergadering heeft gehouden. Lid van deze commissie zijn de he ren: W. Brand, J. Bulk, A. Burg graaf, C. G. van Dobben de Bruyn, J. C. Hoogendoorn, W. Hoogendoorn, A. J. T. M. Korver, H. S. Kroft, A Reyneveld, L. Rijkaart, S. C. Rij laarsdam, A. G. Stolwijk en D. Ver- gunst. Ook de Kadastrale Ruilverkave- lingsdienst en de Landbouwvoorlich- tingsdienst zijn vertegenwoordigd. In de genoemde vergadering werd de heer C. G. van Dobben de Bruyn, burgemeester van Zwammerdam tot voorzitter gekozen. Arbeider smeerde vergif tussen brood van collega Wegens poging tot moord meer malen gepleegd, heeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse recht bank, jhr. mr. A. J. Reigersman, te gen de 42-jarige los-arbeider P. H. uit Warmenhuizen een jaar op neming in een krankzinnigenge sticht en daarna terbeschikking stelling van de regering geëist. De officier vroeg verder ontslag van rechtsvervolging. Verdachte had in januari van dit jaar tot tweemaal toe vergif ge smeerd tussen de boterhammen van zijn collega W. C. de Klerk, met wie hij moeilijkheden, had. De eer ste keer was het rodent, de tweede maal mollendood. Zijn collega had het brood na de eerste hap reeds uitgespuwd en er verder niet meer van gegeten. Voor de rechtbank verklaarde H., dat hij de man slechts zwaar licha melijk letsel had willen toebren gen en dat hij niet geweten had, dat het vergif dodelijk was. Daar na verklaarde de getuige-deskundi- ge, dr. H. Jansen van het gerechte lijk laboratorium te Den Haag, dat de gebruikte hoeveelheden vergif dodelijk waren. Uitspraak 9 december. Amsterdam heeft 47,5 miljoen tekort De begroting van de gemeente Am sterdam vertoont een tekort van on geveer 47,5 miljoen gulden. De be handeling an deze begroting wordt pas verwacht in januari of februari van het volgend jaar. Men wil de be handeling vlugger laten geschieden dan dit voorgaande keren het geval was. De recente verhoging van de om zetbelasting op bepaalde artikelen heeft de eerste negen maanden van dit jaar geleid tot een aanzienlijke daling van het aantal verkochte personenauto's (met 15 pet.) en van het aantal motorrijwielen en scoo ters (met liefst 43 pet.) Dit schrij ven de R.A.I. (Ned. Ver. de Rij wiel- en Automobielindustrie) Parkeerproblemen vormen de Inspi ratie voor vele uitvinders. Een ver tegenwoordiger, die in een stad ver scheidene klanten moet bezoeken, ondervindt dagelijks 't ongemak van gebrek aan parkeerruimte. Dat leed kan nu voor een groot deel gelenigd worden. Slechts éénmaal behoeft naar geschikte parkeerruimte voor zijn auto te worden gezocht. Daar haalt hij immers zijn opvouwbare fiets uit de bagageruimte, zet hem zonder veel moeite, met de hand, in elkaar en gaat zijn klanten af op het traditionele en gezonde Hollandse vervoermiddel. De fabrikanten van dit opvouw bare vervoermiddel kunnen ook een keurige „enveloppe" erbij leveren. Voor kleinbehuisden lijkt ons een dergelijke fiets ideaal. Ook op va- cantie is de combinatie auto-fiets erg aantrekkelijk. Prinses Irene zal donderdag haar ski-vakantie in Oostenrijk beëindi gen. De prinses wordt vrijdag op Pa leis Soestdijk verwacht. De ski-leraren, die prinses Irene tijdens haar training hebben bijge staan, verklaarden gisteren dat de prinses zich op de ski's zou kunnen meten met de beste tegenstanders. De prinses heeft de vorige week te de BOVAG (Bond van Automobiel-, I Weissee deelgenomen aan doe trai- Garage en Aanverwante Bedrijven) in een rekest aan de leden van de Staten Generaal, nu de wetsontwer pen ter verlenging van de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op een aantal artikelen zijn ingediend. Zij wijzen er in hun rekest op, dat van de zijde van de regering bij her haling een beperkte geldigheids duur van deze verhoogde omzetbe lasting werd toegezegd en dat het tarief van de o.b. voor personen auto's e.a. reeds twee procent ho ger is dan voor enig ander artikel. ning van Oostenrijkse ski-ers. In de ze plaats zullen de leden van de Oos tenrijkse nationale skiploeg worden geselecteerd De prinses zal geduren de de resterende dagen voor haar vertrek deelnemen aan de training van jonge ski-ers in Weissee. Een Weens dagblad heeft gisteren een foto gepubliceerd waarop de prinses een slalom in Oostenrijkse stijl uitvoert. Volgens dit blad staat de prinses aangeschreven als een van de beste Nederlandse vrouwe lijke ski-ers. Nieuwe Amerikaanse kapel in Sini Pauls Dit is het altaar van de nieuwe Amerikaanse herdenkingskapel welke H. M. koningin Elizabeth van Engeland woensdag a.s. gaat inwijden in de St. Pauls-kathedraal te Londen. De hekken om het altaar zijn door ervaren kunstsmeden geheel met de hand uit smeedijzer vervaardigd, zij dragen jaartallen die van belang zijn in de geschiedenis van de St. Pauls De prachtige rjjkbewerkte panelen achter het altaar zijn van Engels eikenhout en Amerikaans lindehout.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9