WisTeiE Volkshuisvesting zichzelf te gaf hem de kans, „promoveren'' Penseel Drie getuigen, ter zitting, wegens meineed aangehouden De kosmische ruimte Olifant op drift WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 „Ambtenaar en mens gescheiden" Tegen een 51-jarige ambtenaar van volkshuisvesting te Rotterdam, is gis termiddag voor de rechtbank aldaar tien maanden gevangenisstraf met af trek geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Hen was in de eerste plaats ten las te gelegd, dat bij in juli van dit jaar als ambtenaar in gemeentedienst op lichting gepleegd had. Hij nou van een vrouw die zeer dringend een woning moest hebben, 400 aiamgenomen hebben, terwijl hij tegen haar gezegd had dat dit voor de opzichter bestemd was. „Wat u mij wilt geven moet u zelf weten", zou hij daaraan toegevoegd hebben. Eerst zou hij haar 1.000 gevraagd hebben en vervolgens 800. De vrouw ver trouwde het niet ën nam de politie in de arm. Deze stelde zich verdekt op toen in de woning, die ze zou krijgen het overhandigen van de stukken plaats zou vinden. Toen de ambte naar vroeg om nu dan meteen maar af te rekenen, werd hij gearresteerd. Voorts waren hem twee gevallen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Een bereidverklaring voor iemand anders had hij vervalst door de naam door te halen en die van de vrouw in te vullen. In ferbuari van dit jaar had hij dit in een ander geval ook eens gedaan. Het vierde punt van die dagvaar ding luidde dat hij huurpenningen had verduisterd. Een bedrag van bijna honderd gulden. Tenslotte zou hij eind vorig jaar giften hebben aangenomen van men- Boekhouder verduisterde bijna drie ion De accountant, die de verduisterin gen ontdekte van de Haarlemse boekhouder N. C. D. T., gepleegd bij een Amsterdamse houthandel, is tot de ontdekking gekomen, dat de frau de niet 200.000 bedraagt maar zelfs de drie ton zal naderen. Over onge veer een week zal men pas de juiste schade kunnen vaststellen. Boven dien is komen vast te staan, dat de verduisteringen niet in 1956 zijn be gonnen, maar reeds drie jaar eerder. De boekhouder heeft alles bekend. De van heling verdachte 37-jarige ca féhoudster N. der K. blijft nog steeds hardnekkig ontkennen. sen die een hiuurmaohtiging wilden hebben. Zoals uit het verhoor bleek, waren daar gevallen van honderden guldens bij. In totaal zou hij er ongeveer 5.000 rijker van geworden zijn. Ook zou hy een t.v.-toestel, een radio, een hoogtezon gekregen hebben. De Ko ninklijke Rotterdamsdhe Lloyd zou hem per week 25 betaald hebben voor inlichtingen. Verder had hij een auto en de gehele inrichting van zijn huis was niet overeenkomstig zijn inkomen, merkte de president op. Aan de andere kant zei deze ook, dat verdachte zich naast zijn werk ver dienstelijk op verschillende maat schappelijke gebieden bewogen heeft, b.v. met 'betrekking tot de EHBO, het Roode Kruis en de Ned. Invaliden- bond. Ook in zijn ambtelijke werk kring zou hij veel goeds gedaan heb ben, al werd hij soms wat over-ijve- rig genoemd. Verdachte vond d-at hij niet genoeg promotie maakte. De raadsman achtte niet alle ten laste gelegde feiten bewezen. Hij wil de „de mens" van de „de ambtenaar" scheiden en vroeg een lichtere straf. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. Weinig belangstelling voor Nationale Reserve Er bestaat nog niet veel animo om toe te treden tot de gereorganiseerde Nationale Reserve. Tot op dit ogen blik hebben zich slechts vijftig per sonen, die nog niet tot de Nationale Reserve behoorden, gemeld. Dit deel de de minister van Oorlog mede in zijn memorie van antwoord op de be groting. De sterkte op papier bedraagt op het ogenblik 6400 man, waarvan in de nieuwe organisatie een 4000 zul len aanblijven, naar men verwacht. Dit verschil ligt hierin, omdat men van een aantal oude vrijwilligers nog niet weet, of zij na de uitgegeven cir culaire al dan niet van hun verbinte nis wensen ontheven te worden. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 'Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dansmuz. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.30 Meisjeskoor. 14.50 Omr. ork. en solist. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Kamer koor. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Clavecimbelrecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijd- schriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Radiophilharm. ork. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.35 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 15.15 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lich te muz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Jephta, oratorium (deel 2). 21.50 Tertulia bij Anita en Juanita, caus. 22.10 Lichte rnuz. 22.35 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.25—24.00 Discotaria. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Lichte muz. 21.05—22.05 Alles gaat naar wens. RADIO-VATICANA. (25.67; 31.10; 41.21; 48.47; 196 M.) 17.00: le gedeelte van „Het Laatste Oordeel" van Fr. Cavalli, oratorium voor solisten, koor en orkest; uitvoe ring: „Societè del Quartetto" o.l.v. Göno Nucci. KRUIDENIERSGROEP DELFT TEGEN VERKOOP POCKET-BOOKS De Coöperatieve Kruideniersinkoop- vereniging „Samenwerking", afdeling Delft, heeft besloten geen pocket- books in haar winkels te gaan verko pen. Zij heeft dit besluit genomen op gronden van collegialiteit en daar bij de hoop uitgesproken, dat andere groepen in het kruidenierstoedrijf haar voorbeeld zullen volgen. De afdeling meent, dat de midden stand het best is gediend door een goede onderlinge verstandhouding. Waarschuwing Zaterdag 30 nov. a.s. is het de laatste dag, waar. op u onze waardecheques van 10 GULDEN kunt inwisselen. Zij, die door welke oorzaak dan ook geen waarde- cheque mochten ontvan gen kunnen deze nu nog gratis afhalen aan onze PENSEEL betaalt toonder van iedere cheque tien gulden bij aankoop van een winterjas, demi, kostuum of sportcombin ati e Haarltmmtrstraat 175 Koningin Juliana in grotten van Han Koningin Juliana heeft tijdens de jachtpartij van de Belgische konink lijke familie, die maandag jl. in de bossen rondom Bastogne gehouden is, in gezelschap van koning Boude- wijn een bezoek gebracht aan de grotten van Han. De koninklijke gas ten werden verwelkomd en rondge leid door de directeuren, de heer J. de Montpellier en baron de Pierpont. Het gezelschap verbleef geruime tijd in de gangen en zalen met hun be faamde druipsteenformaties. Verbod uitvoer van gesneden bolbloemen wordt niet verlengd „Niet voortrekken' Het produktschap voor siergewassen besloot unaniem in de toekomst geen verbod meer uit te vaardigen voor de uitvoer van afgesneden bolbloe men (tulpen, hyacinten en narcissen). Ten pleziere van de Duitse broeiers en kwekers werd in 1949 voor een jaar een dergelijk verbod uitgevaar digd om dezze Duitse vakbroeders in de gelegenheid te stellen hun geha vende bedrijven weer op te bouwen. Thans bleek tijdens conferenties op 23 oktober te cheveningen en op 10 november te Brussel, dat ÜTtitse, Franse en Zwitserse broeiers en kwe kers een uitvoerverbod me1 voor hun seizoen ..ongevaarlijke" uitzonderin gen voor deze bolbloemen wensen. Hun is toen reeds medegedeeld, dat EX-VERLOOFDE SLOEG DOOR Ter zitting van de rechtbank te Arnhem zijn gisteren drie getuigen wegens meineed gearresteerd. Het ging om een zaak waarin de officier van justitie, mr J. van IJsendoorn, acht maanden gevangenisstraf zon der aftrek eiste tegen de 27-jarige fabrieksarbeider G. J. K. te Didam, die ervan wordt verdacht 800, te hebben ontfutseld aan de 41-jari ge landbouwer Borkes op 6 septem ber j.l. Op de avond van deze dag orga niseerden verdachte en zijn vrouw en een zekere W. met diens echtge note een feestje in een café te Di dam. De landbouwer B. werd ook in de kring opgenomen en de stem ming was dermate verheven, dat men besloot het feest voort te zet ten ten huize van verdachte. Hier is op een moment de landbouwer 900 kwijt geraakt. Als getuige ge hoord zei deze, dat hij een of an dere kleinigheid wilde betalen en dat toen verdachte hem het geld uit handen griste. Verdachte ontkende dat. Wel zou de landbouwer zijn vrouw en de vrouw van W. geld hebben gegeven voor het verlenen van bepaalde diensten. 175,teruggevonden. Onder het matras van verdachte vond de politie later 175,De verklaring van de landbouwer kreeg steun doordat een vroegere ver loofde van een zoon van W. ver klaarde, dat ten huize van W. uit voerig de beroving van de boer was besproken. Het was bovendien bekend, dat verdachte gebukt ging onder een aanzienlijke schulden last. Mr. Van IJsendoorn zei in zijn re quisitoir, dat de feiten zijn komen vast te staan op grond van de ver klaringen van B. en van de ex-ver- loofde. B. deed onmiddellijk aangif te, hetgeen hij niet zou hebben ge daan als hij zich schuldig had ge voeld aan misdragingen tegenover vrouwen van verdachte en W. Wat hij verklaart klopt voorts nauwkeu rig met wat de ex-verloofde heeft vernomen. De uiteenzettingen van verdachte moeten worden uitge legd als „geleuter", en dat diens vrouw en W. en zijn vrouw zijn leugens ondersteunen was volgens de officier een gerechtvaardigde aanleiding dit drietal te vervolgen wegens meineed. Ter zitting wer den zij dan ook gearresteerd. Uitspraak over veertien dagen. Omstreeks het middaguur is gis teren de zesjarige Nico van Leeu wen, leerling van de school te Hol- kerveen, gemeente Nijkerk, toen hij van school naar huis fietste, op de onbewaakte overweg in de Dom straat te Nijkerk gegrepen door een extra dieselstel, dat achter de stoptrein van 11.57 uur uit Nijkerk aanreed. Hij werd opzij geslingerd en ern stig aan het hoofd gewond. Hij over leed ter plaatse. De treinenloop was geruime tijd gestagneerd. DE BORREL EN DE AUTO Een zakenman uit Noordwijkerhout die in eerste instantie wegens auto rijden onder drankinvloed was ver oordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, hoorde in hoger be roep voor het Haags Gerechtshof be vestiging van de gevangenisstraf te gen zich vorderen en vermindering van de ontzegging tot zes maanden omdat hij het rijbewijs nu al zeven maanden mist. Op donderdag 17 april jl. had ver dachte 's middags een receptie be zocht in Voorburg. Het gezelschap was blijven zitten tot acht uur. De familie wilde verdachte toen niet meer laten rijden, maar hij wilde dat beslist, 's Avonds tien uur reed ver dachte een voor hem rijdende auto aan. Uiteindelijk werd verdachte onpas selijk in zijn auto aangetroffen en werd hij ter ontnuchtering in het po litiebureau opgesloten. De verdachte hield vol. dat hij maar vier borrels had gebruikt. Een arts had 's avonds elf uur geconstateerd, dat de zakenman matig onder drank- invloed verkeerde. De bloedproef was geweigerd. De procureur-generaal memoreerde dat verdachte eigenijk wel toegege ven had niet tot rijden in staat te zijn geweest. Ook de aanrijding is een slecht teken. Dat de man erg tegen de gevangenis opziet is begrijpelijk, maar in dit geval achtte de procu reur-generaal zeker aanleiding tot 'n korte gevangenisstraf. De raadsman betoogde, dat ver dachte niet eerder is veroordeeld en dat hij zich diep schaamt. Het is een zeer incidentele gebeurtenis geweest en er is geen recidive te vrezen, want verdachte drinkt niet meer. Hij moet autorijden voor zijn zaak. De raads man vroeg tenslotte de gevangenis straf voorwaardelijk op te leggen. Ar rest 5 december. „RUITENTIKKERS" OPEREERDEN. Inbrekers hebben gisternacht in Tegelen ingebroken in een juwe lierszaak, doch hebben in de haast waarmee zij per auto hebben moe ten vluchten voor wakker geschrok ken buren, betrekkelijk weinig van de étalage-inventaris meegenomen. Een gedeelte van de buit, een aan tal ringen en horloges, werd na de inbraak op de straatweg terugge vonden. De nachtelijke bezoekers hebben met een stuk steen de dubbele ruit van de juweliersétalage versplin terd. Het is gebleken dat het gat in de tweede ruit niet groot genoeg was om de inbrekers toegang te ver schaffen tot enkele tableaus met dure herenpolshorloges en ringen. Volgens een voorlopige inventarisa tie van de juwelier verdwenen de inbrekers met 16 herenringen met steen versiering en ongeveer 27 da- mes-fantasieringen, die tezamen een schadepost opleverden welke achteraf bezien wel meeviel, maar die toch nog op enkele duizenden guldens wordt geschat. De politie heeft getracht de in brekers te achterhalen. Tot dusver zijn de pogingen echter vruchteloos gebleven. De politieke commissie besloot zoals gemeld maandag tot de op richting van een werkgroep van achttien leden ter bestudering van de internationale samenwerking op ruimtelijk gebied. De plaatsvervangende Russische minister van buitenlandse zaken Zo- rin, heeft op een persconferentie in New York bevestigd, dat zijn dele gatie niet zal deelnemen aan het werk van de voorgestelde V.N.-com missie voor de kosmische ruimte. Hij zag geen uitweg uit de impasse. Een reusachtig tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is dins dag verongelukt, toen het trachtte op te stijgen van de basis Loring in de staat Maine. Zes van de zeven inzit tenden kwétmen om het leven. het bestuur van het produktschap voor siergewassen voor een dergelijk verbod waarschijnlijk niets zou voe len. Dit is in de vergadering van he den zonneklaar gebleken. Aan de buitenlandse organisaties zal worden medegedeeld, dat het pro duktschap wel bereid is tot medewer king om ernstige marktverstoring el ders te voorkomen. Het produktschap is thans gemachtigd zo nodig mini mumprijzen te stellen voor uit te voe ren bolbloemen naar diverse landen om kwekers daar geen onnodige con- ourentie aan te doen. Een dergelijke regeling geldt reeds voor Zwitserland. Voorts zal het produktschap be reid gevonden kunnen worden, een bepaalde heffing op uit te voeren bol bloemen te leggen, teneinde een der gelijke uitvoer niet als marktversto rend element in andere landen te in troduceren. Een derde mogelijkheid is, zo zal aan de belanghebbende organisaties worden meegedeeld, om een vrijwil lige beperking van Nederlandse zijde bij de uitvoer van bolbloemen te be trachten. Dit zouden kwesties van bi lateraal overleg kunnen zijn. Uit het bovenstaande besluit is ko men vast te staan, dat de thans negen jaar verlengde overeenkomst met de Duitse vakorganisaties om geen af gesneden bolbloemen naar Wes-Duits- land uit te voeren, na ommekomst van het lopende seizoen niet verder ver lengd zal kunnen wonden. Reeds stond de uitvoer van narcissen naar West-Duitsland in de paastijd open. Ofschoon tijdens de genoemde con ferentie de buitenlandse organisaties uitsluitend genoegen wensten te ne men met een algeheel uitvoerverbod van Nederlandse afgesneden tulpen, hyacinten en narcissen, gepaord aan eventuele uitzonderingen, heeft het bestuur van het produktschap voor siergewassen gemeend aan deze eisen niet te kunnen voldoen. De bloembol- lenhandel kan in ons land weliswaar voordeel hebben van een tatool uit voerverbod voor afgesneden bloe men, maar daarmee zouden de expor teurs van bolbloemen benadeeld wor den. Een publiekrechtelijk lichaam, al dus het oordeel van het bestuur, kan geen maatregelen treffen, die een groep burgers voortrekt bij de belan gen van een andere groep. Duitser stuurde 300 dm. aan Lisse voor gestolen radio De burgemeester van Lisse, Mr Th. M. J. de Graaf, heeft een brief ge kregen van een onbekende Duitser, die er zich over schaamt, dat hij in de oorlogstijd een radio heeft gestolen bij een Lissenaar. Deze sluit 300 mark bij om de burgemeester in de gelegen heid te stellen dit geld weer aan de gedupeerde ter hand te stellen. Om dit te kunnen bereiken hij ook een schets bijgesloten van de buurt in Lisse waar dit toestel gestolen werd. De burgemeester kon er echter geen wijs uit worden en ook de groeps commandant van de Rijkspolitie niet, aan wie de burgemeester dit on derzoek heeft doorgegeven. De anonieme Duitser verteld in zijn brief, dat hij met een vriend destijds dit toestel heeft gestolen. Zij waren geïnspireerd door de algemene vor dering van radiotoestellen door de Wehrmacht en meenden, dat zij dit ook op eigen houtje wel klaar kon den spelen. Mr De Graaf plaatst deze week in de plaatselijke pers een oproep aan hen, die voor de driehonderd mark in aanmerking denken te komen. P&C surprises maken de strooiavond verrassend leuk! Extra attractie van P &C vele geestige fopcadeautjes om U op een idee te brengen Tenslotte is er de proctische altijd welkome P&C-cadeau- bon. waarde naar keuze. Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen PeekxCloppenburg Algerijnen onderling Bij gevechten tussen elkaar be strijdende organisaties van Algerijn se verzetsstrijders zijn in de afgelo pen week in Frankrijk 6 Algerijnen gedood, zo heeft 't Franse ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. De politie heeft 326 Algerijnse ver zetsstrijders gearresteerd, belangrijke documenten in beslag genomen en 4 miljoen fr. geconfisqueerd, die bijeengebracht waren voor de rebel len, aldus het ministerie. Sedert maandagavond wandelt de wijfjesolifant Margareta uit een Ita liaanse circus langs de kustweg, die van de Italiaanse Riviëra naar Rome leidt. Achter haar aan lopen een wan hopige oppasser, vier man circusper- soneel en politiemannen. Van tijd tot tijd vleit de oppasser „Kom nou, meisje, kom nou", doch het 65-jarige vier-en-eenhalve ton wegende meisje kijkt op noch om en stept voort. Margareta heeft kennelijk genoeg van circus en filmroem (zij is o.m. op getreden in „The greatest show on earth"), sedert zij zondagavond aan het begin van een voorstelling te Os- pedaletti op een blootliggende elek trische raad trapte. Zij sloeg toen op hol, doch werd weer gevangen. Maandag nam zij weer de benen en vluchtte een garage binnen. Er was geen verwikken of bewegen aan, tot de oppasser een helder idee kreeg en even met een draad Margareta's zit vlak met een stopcontact verbond. Doch sedertdien loopt zij, steeds maar in zuidelijke richting. Geen bananen of zoete woordjes kunnen haar tot stoppen of terugkeren be wegen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4