cr B.C.C Ie Ërtf eihoiil FOTO GINé JAN WOLFSLAG LAMY' 27' 5 december 1958 T IS NOG WEL WAT VROEG, WQENSPAG 26 NOVEIvtü»* laoH DB LEIDSE COURANT PAUINA J Dokter H. A. G. Bots te Voorhout 50 jaar arts Doker H. A. G. Bots te Voorhout herdenkt op vrijdag aa de dag, dat hij vijftig jaar ge leden als arts promo veerde aan de Amster damse universiteit. As. zondag wordt het heuglijk feit gevierd in intieme familiekring. Voor vrienden en be kenden is die dag gele genheid tot gelukwen sen in Huize „St. Ag nes" (hoofdingang) tus sen 3 en 4 uur. Dokter Bots werd ge boren op 3 januari 1884 en doorliep de middel bare school te Rolduc. Hij studeerde nadien aan de Universiteit te Amsterdam, alwaar hij arts werd op 28 nov. 1008; was vervolgens assistent in 't St Fran- ciscus-ziekenhuis te Rotterdam en vestigde zich in 1910 te Voor hout, ingevolge een raadsbesluit, genomen in januari van dat jaar. Door de gemeente was nl. een advertentie ge plaatst, omdat Voor hout tot dat tijdstip zijn medische verzorging ontving vanuit de om ringende plaatsen: Sas- senheim, Noordwijk en Noordwijkerhout. Van 1914'18 was hij in milit. dienst als officier van ge zondheid. Mede door zijn toedoen werd in 1922 de wijkverpleging opgericht, die later overging in het Provinciale Wit-Gele Kruis. In 1925 werd hij be last met de Sohoolartsendienst ter plaatse en bekleedde deze functie tot 1943. Tenslotte is hy vanaf 1926 voorzit ter van de Raad van Toezicht van de Raiffeisenbank te Voorhout, alwaar hij, dank zij zijn mensenkennis, waardevolle adviezen kon geven. Dokter Bots is een bescheiden mens, die leefde voor zijn praktijk en voor zijn gezin. De zorgen, die hij in.de gezinnen ontmoette, in de jaren van nog geringe sociale voorzienin gen en in de crisisjaren, heeft hij in tens meebeleefd en steeds trachtte hij naast zijn curatieve werk aan de mensen ook een morele steun te ge ven. Hij beschouwde deze morele steun als een integrerend onderdeel van zijn curatieve arbeid. Het leed dat ziekte en dood bracht beroerde hem steeds in sterke mate. Het ver lies van twee kinderen deed heim nóg meer één zijn met de gezinnen waar een kind ontviel. Hij is een sterke en evenwichtige persoonlijkheid waar een grote rust van uitgaat. Hij houdt veel van kin deren, en was zelf vader van een groot gezin van tien kinderen. Een „bevalling doen" was voor hem steeds weer een hoogtepunt. Hij deelde steeds in de blijheid van een gezin bij de komst van een nieuwe wereldburger, omdat hij zich een in strument wist bij een van de mooiste dingen van Gods schepping. Toen hij veertig jaar arts was te Voorhout, in 1950, heeft hij de prak tijk grotendeels overgedaan aan zijn zoon. Geheel kon hij dit werk niet laten varen. Hij oefent nog steeds een kleine praktijk uit. Dokter Bots is nog zeer vitaal, li chamelijk zowel als geestelijk. Waar hij in 1950 in Huize St. Agnes is gaan wonen, een rusthuis, waar over hij nog „doktert", zal dit feest aldaar gevierd worden, hoewel de jubilaris het liever stilzwijgend had laten voorbijgaan. BIOSCOPEN. De films in de week van 2128 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Oliver Twist", 18 jaar. Lido: „Mon oncle", alle leeftijden. Loxor: „Wie wordt mijn moorde naar?", 18 jaar. Triano: „Stella's sleutel", 18 jaar. Hex: „Destry", 18 jaar. (Donderdag.: „Als Parijs ont waakt", strikt volwassenen). een technisch volmaakte afwerking praktisch onverslij t,bare gouden pen met spiegelgladde penpunten 21 nivelleringskamers zorgen voor gelijkmatige inkttoevoer en voor komen lekken! Exclusieve fraaie vorm in prijzen v.a. 19.75. LAMY schoolvulpen reeds v.a. 9.75 ALLENVERKOOP voor LEIDEN e.o. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 (Advertentie) LEIMUIDEN VINGERTOP AFGEZAAGD De 18-jarige arbeider Piet Betjes, die werkzaaim is bij Gorter's kisten fabriek, geraakte gistermiddag, tij dens zijn bezigheden met de lintzaag machine aan zijn rechterhand zodanig gewond, dat de top van zijn ringvin ger er werd afgezaagd, terwijl zijn middelvindel over een grote lengte werd opengereten. De geraadpleegde arts stuurde hem onmiddellijk naar een ziekenhuis te Haarlem ter verdere behandeling. Aardappelteelt in bollenstreek verboden Maandagavond, aan het eind van een dag, waarop hij zich op de hoogte had gesteld van de landbouwproble men in Zuid-Holland, heeft minister Vondeling medegedeeld, dat binnen kort de teelt van aardappelen in de bollenstreek verboden zal worden. In het belang van de bloembollen export en de uitvoer van boomkwe kerij-producten moet er een absolute garantie zijn, dat alleen volkomen gezonde producten het land verlaten. Bij het uitvoeren van genoemde tuinbouwgewassen gaat er aan bol of wortels altijd wat aarde mee. Daarin kunnen de „aardappelaaltjes" voorkomen, die de aardappelmoeheid veroorzaken. De minister wil door het verbod van aardappelteelt in de bollenstreek dit gevaar in de toe komst uitsluiten. Het verbod voor het telen van aardappelen zal gelden voor het in de volgende gemeenten liggende ge bied: Wassenaar, Voorschoten, Oegst- geest, met uitzondering van het ge deelte, gelegen ten oosten van de Haarlemmertrekvaart, Warmond, voor zover gelegen ten westen van de Warmonder Lee en de Kagerplassen, Valkenburg (Z.-H.), Katwijk, Rijns burg, Noordwijk, Voorhout, Sassen- heim, Noordwijkerhout, Lisse, Hille- gom, Bennebroek, Heemstede, Bloe- mendaal, Zand voort, Haarlem voor zovéT gelegen ten westen van het Spaarne, een gedeelte van Velsen en verder naar het noorden tot en met Egmond Binnen. dè dag om met een nieuwe hobby te beginnen Kyk maar eens goed tussen de pakjes straks.als er een stevig, blankhouten kistje tussen schuil gaat, dan is dat uw grootste surprise een nieuwe AGFA camera! AGFA helpt de Sint dit jaar door al z'n camera's te verpakken in een kloek kistje, dat ook uitermate geschikt is voor het opbergen vtn foto's en negatieven. Begin op vijf december met de boeiende hobby van foto graferen. Zet een AGFA camera ep uw „verlanglijstje" Na Schouwburg: Auto met inzittenden in het water van de Oude Vest Twee jeugdige rovers te Noordwijk gepakt Twee Jongelieden, respectievelijk 18 en 16 jaar oud, zijn door de politie van Noordwijk ingerekend. Het tweetal had een uitgebreide reeks van diefstallen, inbraken en gevallen van joyriding op zijn kerfstok. Dezer dagen kwam een inwoner van Noordwijk aangifte doen van de verdwijning van zijn stationcar. De politie, die op onderzoek toog, ont dekte bij de woning van de gedu peerde een onbeheerde bromfiets. Men hield het voertuig in de gaten en toen er in het holst van de nacht twee jongens kwamen opdaigen, die belangstelling koesterden voor het apparaat, sloeg de politie toe. De twee jongemannen beweerden terug te keren van een strooptocht in de duinen maai" onder herhaalde aan drang bekenden ze toch, de stationcar gestolen te hebben. Ze hadden hem leeggereden in Haarlem achtergela ten. Andere bekentenissen volgden al gauw: het bleek dat de twee veelbe lovende jongens een 18-jarige 1 os- werkman uit Leiden en een 16-jarig koksmaatje zioh een groot aantal keren aan joyriding hadden schuldig- gemaakt. Ook een aantal inbraken, o.m. te Wassenaar, was hun werk. Bo vendien had de oudste in korte tijd drie bromfietsen gestolen. Deze kar- letjes werden inmiddels teruggevon den. De feestelijkheden ter viering van het zilveren jubileum als huisarts van dokter B. C. C. Wösten, maan dagavond reeds ingezet met een klinkende serenade aan de jnbilaris en zijn gezin door de r.k. muziek- ver. „St. Jeanne d'Arc", begonnen gistermorgen in de St. Jozefkerk. Pastoor C. C. Standenmeyer droeg met assistentie van pater E. Horck O.Carm. en kapelaan A. Zijlmans aan het rijkelijk met witte chrysan ten versierde hoogaltaar een plech tige hoogmis op. Het koor, onder leiding van de heer J. A. M. Pijnenburg, zorgde voor feestelijke zang en in de kerk waren onder de vele aanwezigen o.m. burgemeester P. M. M. v. d. Weijden, diens echtgenote en wet houder De Groot. Huldigingsbijeenkomst. Toen 's middags om 3 uur de ju bilaris met echtgenote en kinderen de met palmen en bloemen feeste lijk versierde burgerzaal van het raadhuis betraden, troffen zij daar een uitgebreid gezelschap, bestaan de uit de leden van het huldigings comité met hun dafhes, het voltallig college van burgemeester en wet houders met de gemeente-secreta ris, dokter v. d. Lugt en echtgenote uit de Zilk, de schoolarts, dokter Th. J. van Beek, de heer Blank, direc teur van het Centraal Ziekenfonds Haarlemmermeer, Rijnland en om streken, pastoor J. Groen uit de Zilk en naatste medewerkers, fami lieleden en enkele persoonlijke re laties van de jubilaris. Burgemeester P. M. M. v. d. Weij den richtte in zijn hoedanigheid van voorzitter van het huldigingscomité, gevormd uit de uitgebreide patiën tenkring van dokter Wösten, als eerste het woord tot de jubilaris om hem namens de patiënten geluk te wensen en te huldigen. Spreker wees op de bijzondere relatie tus sen de huisarts en degenen, die zich aan zijn zorgen toevertrouwen. De huisarts met een uitgebreide prak tijk als dokter Wösten, die zich ten volle aan zijn mooie doch zware taak wijdt, heeft vele vrienden en namens deze allen wenste spreker de jubilaris van harte geluk. Hij be trok in zijn gelukwensen natuur lijk ook uitdrukkelijk de echtgenote van de jubilaris, die ten volle haar Moedig optreden van studenten Na een bezoek aan de Leidse Schouwburg, waar een tweede voor stelling van „De Humorist" was ge geven, stapte gisteravond om kwart over elf de heer W. K. Kisman uit Leiden, die vergezeld was van mevr. J. Koopmans, in de aan de waterkant geparkeerde Borgward. De heer Kis man wilde zijn wagen starten; hij liet echter het contactsleuteltje val len, nadat hij de handrem had los gemaakt. Het gevolg was, dat de auto, terwijl de heer Kisman naar het sleuteltje zocht, In het water van de Oude Vest reed en bijna geheel onder water dook. Onder de drommen mensen, die de Schouwburg verlieten, ontstond grote consternatie. Op het ge schreeuw van de omstanders renden verscheidene studenten van het stu dentenhuis Oude Vest 35 naar de wa terkant en zonder zich te bedenken sprongen de 24-jarige K. Meyers Swanté, de 23-jarige L. Wolfsbergen en de 22-jarige J. Goudsmit gekleed in het water. Zij konden met veel moeite het portier openen en vervolgens de in zittenden veilig op de wal brengen. Dezen werden later per taxi voor een onderzoek naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Tot één uur bleven vele belang stellenden /3 bergingspogingen van de brandweer, die de wagen met de kraanwagen op het droge bracht, volgen. Gelukkig bleek het gerucht, dat ook nog een meisje tot de inzit tenden behoorde niet juist te zijn. De foto laat de berging door de brandweer zien omstreeks één uur. deel krijgt van de zorgen en de ar beid van haar man als huisarts. Na mens de patiënten bood de burge meester de jubilaris een fraaie tin nen kan als geschenk, daarbij op merkend, dat zo goed als alle pa tiënten hun bijdragen gaven voor voor dit geschenk. Daarom was het mogelijk, dat de tinpen kan een kostbare inhoud had n.L een chéque tot een zodanig bedrag, dat de ju bilaris en zijn echtgenote hiervan een flinke en comfortabele reis kunnen maken. Daar de jubilaris nog herstellende is van een zware operatie en daardoor zijn praktijk nog niet kan uitoefenen, meende het comité, dat een dergelijke reis wel een zeer welkom en nuttig ge schenk zou zijn. De burgemeester merkte bij de aanbieding van de kan met inhoud ook nog op, dat het feest zelf ook als een onderdeel van het geschenk der patiënten moest worden beschouwd. De heer J. P. de Jong sprak als secr.-penningmeester van het Wit- Gele Kruis, waaraan de jubilaris als medisch adviseur is verbonden. Hij wees er op, dat het Wit-Gele Kruis een organisatie is welke zeer dicht bij bij de huisarts staat en dus een goede en prettige samenwerking, als tussen de plaatselijke afdeling en de jubilaris steeds heeft bestaan van groot belang is. De heer De Jong wees er in zijn toespraak op, dat een huisarts dikwijls grote offers van gezinsleven moet brengen om wille van zijn taak, terwijl echtge note en kinderen er dikwijls reke ning mee moeten houden, dat va der „huisarts" is. Namens de ver eniging en de wijkverpleegsters bood spreker de jubilaris en zijn echtgenote gelukwensen aan en een boekenbon om een blijvende herinne ring aan het zilveren jubilé te ko pen. De heer Th. H. Hortshuis sprak na mens het ziekenhuisverplegingsfonds „St. Lucas", waarvan de jubilaris bij na 20 jaar voorzitter is. Spreker dankte de jubilaris voor de wijze, waarop hij steeds de belangen van het fonds heeft behartigd en voor de prettige samenwerking in het be stuur. Als blijk van waardering bood de heer Horsthuis dokter Wösten een chèque aan om deze naar eigen goed dunken te besteden en hij besloot met de wens, dat het de jubilaris gegeven moge zijn nog vele jaren zijn krach ten aan het fonds te geven. Als oud-leraar van mevr. Wösten en persoonlijk vriend van de familie bood tenslotte pastoor Groen zijn ge lukwensen aan na op geestige wijze oude herinneringen aan de tijd, dat hij de godsdienstleraar en mevrouw Wösten zijn leerlinge was te hebben opgehaald. De jubilaris dankte hier na voor al de gelukwensen en goede gaven en in het bijzonder ook nog voor de spontane wijze, waarop tij dens zijn ziekte met hemzelf en zijn gezin hebben meegeleefd. De jubilaris was kennelijk verrast en onder de indruk van de wijze, waarop zijn patiënten zijn zilveren jubileum tot een onvergetelijke feestdag hebben weten te maken. Nadat alle aanwezigen persoonlijk hun gelukwensen hadden aangebo den, bleef het gezelschap nog enige tijd in ongedwongen en hartelijke stemming bijeen. 's Avonds om 7 uur was de jubila ris met zijn gezin weer in de burger zaal aanwezig en tot half negen was er een bijna onafgebroken stroom van hen, die dokter Wösten persoon lijk wilden feliciteren. De jubilaris en zijn echtgenote schudden in deze 1 uur ongeveer 500 handen. Bij het einde van de receptie zorgde de chr. muziekver. „De Harpe Davids" voor een zeer feestelijke en klinkend slot van deze voor dokter Wösten zeker onvrrgetelijke dag. maar denk toch eens even na over een FOTOGESCHENK op Sint Nicolaas. Moren we een paar sorroFtles roven? Fototoestel Rolfilmpje Flitsapparaat Flitslampjes Geelfilter Zonnekap Belichtingsmeter Voorzetlens Kleinbeeldfilm Foto lampen Vergrotingsapparaat Ontwikkeldoos Ontwikkelschalen Fotopapier Fotoalbum Fotohoekjes Kleurenfilm Dia-projec tor Diaraampjes Filmtoestel Filmprojector Prismakijker. BREESTRAAT 123 t.O. Stadhuis HAARLEMMERSTRAAT 102 Telefoon 21851 naast „BATA" TELEF. 32778 (Advertentie) NOORDWIJKERHOUT G. J. KEUZER DE NIEUWE VOORZITTER VAN DE K.V.OJ. In de plaats van de heer P. S. van Leeuwen, die door steeds toenemen de werkzaamheden niet langer in staat het voorzitterschap van de af deling waar te nemen, is gisteravond door de leden van de K.V.O.B., de heer G. J. Keijzer, gekozen. De heer Van Leeuwen, die de laat ste 10 jaar onderbroken door de periode, dat hij algemeen voorzitter der K.V.O.B. was voorzitter van de afdeling is geweest, mocht van verschillende kanten woorden van dank voor zijn uitmuntend werk voor de afdeling ontvangen. Een tweede bestuurswisseling is veroorzaakt door het aftreden van de heer C.- M. J. Braun, die de tijd acht te om zijn bestuursplaats aan een jongere af te staan. In diens plaats werd gekozen de heer C. J. van den Burg. i De heer Braun, die nog ongeveer 4 jaar voorzitter der afdeling is ge weest, heeft de eertijds kleine afde ling meehelpen opgroeien tot de grootste in het Bisdom. Zijn verdien sten voor de L.T.B. werden door het hoofdbestuur erkend door de toeken ning van het ere-diploma. Op voor stel van de heer Balk en met volledi ge instemming van het bestuur, werd de heer Braun tevens benoemd tot ere-lid der afdeling. Deze dubbele onderscheiding, waar voor de heer Braun zeer erkentelijk was, ontlokte hem de typische uit drukking, dat het toch wel goed is je kinderen niet te verdrinken omdat je nooit weet hoe goed ze nog terecht komen. In zijn openingswoord gaf de heer Van Leeuwen een kort overzicht over de gunstige gang van zaken in het af gelopen seizoen. In deze vergadering, die werd bij gewoond door de alg. secretaris van de K.V.O.B., de heer Baas, stelde het bestuur voor om in de komende alge mene vergadering het volgende voor stel in te dienen: „In verband met de komende Euromarkt-ontwikkeling stelt de afdeling Noordwijkerhout voor over te gaan tot beperking dan wel tto geleidelijke afschaffing van maatregelen, welke tot nu in ons vak de omvang van de cultuur en de minimum-prijken voor export en kwekerij hebben bepaald. De afde ling is van oordeel, dat dit niet radi caal, doch geleidelijk aan moet ge schieden en beveelt het hoofdbestuur aan, ten deze in de volgende algeme ne vergadering met voorstellen te komen, ten doel hebbende tot beper king van bovengenoemde maatrege len te geraken". In het algemeen kon de vergade ring dit bestuursvoorstel wel steu nen, mits wijzigingen in productie- en prijzenstelsel niet te snel worden doorgevoerd. De voorzitter betoogde, dat dit ook niet de strekking van het voorstel is. Tijdens deze vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat voor de vol gende bijeenkomst zullen worden uitgenodigd de heer Verdonschot, di recteur van het boek houd bureau der LTB en Notaris de Haan uit Noord wijk, om te komen spreken over de kwesties die rijzen in geval van boe delscheiding. Bij de rondvraag vroeg de heer Blaauw het bestuur naar de redenen, die het had om de subsidie van de afdeling voor het St. Nicolaasoomité, dat namens de standsorganisaties de schoolkinderen een prettige St. Nico- laasmiddag aanbiedt, te halveren. De voorzitter antwoordde, dat dit voornamelijk is geschied omdat naar de mening van het bestuur de tracta- tie aan de kinderen een te grote vorm had aangenomen. Indien het St. Ni colaasoomité deze tractatie tot nor malere proporties terug zou brengen en met de vrijgekomen gelden in werkelijk tekort komende gevallen St. Nicolaas wil wezen, dan is de LTB bereid de subsidie te herzien. De heer Blaauw kon met deze uit eenzetting geen genoegen nemen: In de eerste plaats betwijfelde hij of de tractatie der kinderen zo overdadig zou zijn en in de tweede plaats mocht het bestuur de samenwerking met de K.A.B. voor dit geringe bedrag niet in de waagschaal stellen. Hij drong er bij het bestuur met nadruk op aan hun standpunt te herzien. Bridge-nienws. In de onderlinge competitie van de bridge-club „Het Juiste Bod" is de stand van heden. Groep A: 1. P. KapteinK. v. Kampen 787 pt. 2. J. SeijsenerJ. v. Noort 780 pt. 3. Th. van AkenW. Schelvis 760 pt. 4. J. v. Wieringen Th. de Lincel 726 pt. 5. M. Heemskerk M. de Winter 723 pt. 6. Dames Zoe tendaalv. Leeuwen 721 pt. 7. A. VerminTh. Förrer 713 pt. 8. Echt paar Bodar 708 pt. 9. P. de Haas-Koe- lewijn 701 pt. 10. Th. Zoetendaal—G. Keijzers 694 pt. 11. E. Duivenvoorde A. Bram 686 pt. 12. Echtpaar de Winter 651 pt. Groep B: 1. G. v. LeeuwenR. Bakker 795 pt. 2. F. Kerkvliet—P. Koster 763 pt. 3. Echtpaar Kroon 708 pt. 4. F. Broekhof—P. Meijer 700 pt. 5. K. v. d. VeekN. van Nes 694 pt. 6. M. KosterW. v. d. Linden 674 pt. 7. Mw. Klinkenbergv. d. Aart 647 pt. 8. Echtpaar v. d. Reijd 622 pt. 9. Echtpaar Berbee 551 pt. 10. Mw Turk mej. Kroon 533 pt. De uitwedstrijd tegen de bridgers van „De Vuurbaak" van Noordwijk aan Zee werd na een geanimeerde strijd door de Noordwij kers met 5 machtpunten gewonnen. De St. Nico- laasdrive wordt op donderdag, 27 no vember gehouden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3