S)e £aicl6e(3oti/fca/nf GOLF VAN STAKINGEN ROLT OVER ITALIË Arbeidspn ÜSt Italië Vandaag staken de staatspoorwegen Zelfs de pers en de kappers willen 't werk neerleggen De Gaulle naar Bad Kreuznach Cyprus» in de politieke commissie M Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., 1 2.55 p.mnd., 17.50 p kwart. Franco p.p. f t.- WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14571 Advert.: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1.50 POLITIEKE BEWOLKING n. In ons vorig artikel hebben wij aangetoond, welke conflictstof reeds aanwezig is om een eventuele kabinetscrisis uit haar sluimering te wekken. Er is in de politiek tot nu toe zo iets als een koude oorlog aan de gang, waarvan de Fakkeldragersdag een stelling nemen was. Een eerder symptoom van deze spanningen is een verklaring ge weest, welke verleden week werd gedaan bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid door de heer Bom- mer en wel namens de fractie van de P. v. d. A. De heer Bommer heeft toen ca tegorisch verklaard, dat zijn frac tie binnen deze kabinetsperiode niet bereid was mede te werken aan een huurverhoging. De zakelijke ar gumenten voor dit standpunt kun nen wij rustig terzijde laten, aan gezien het hier gaat om een poli tieke beoordeling ervan. Het is bekend, dat minister Witte een voorstander is van huurverho- i ging ten gunste van het nationale woningbezit. I Het is nog meer bekend, dat de regering aan de S.E.R. advies heeft I gevraagd inzake de volgende huur- vehoging en dat dt advies de rege ring nog niet heeft bereikt. Dat was dan ook de reden, dat andere woordvoerders in de Kamer over de huren niet wensten te spre ken. Daarvoor was de tijd meenden zij nog niet gekomen. De P. v. d. A. wachtte echter niet en legde zich zonder enige te rughouding vast op het standpunt van geen huurverhoging tot de zo mer van 1960. Minister Witte heeft daarop on middellijk geantwoord, dat ipdien dit zo is, de verantwoordelijkheid van de P. v. d. A. met zijn eigen verantwoordelijkheid niet meer te combineren zou zijn. Met andere woorden: ik sta op het standpunt van een geleidelijke huurverho ging, wilt gij dat niet, dan is het resultaat geen ander dan dat ik, zo deze niet zou komen, de verant woordelijkheid niet langer zou kun nen dragen. Voorlopig is dit natuurlijk nog de mening van de minister zelf, men moet aannemen, dat de regering haar standpunt dienaangaande nog niet heeft bepaald, omdat het SER- advies nog niet binnen is. Maar wel kan men bevroeden, dat de regering ernstig over een huurverhoging denkt, daar er anders geen advies van de SER nodig zou zijn geweest. Het grootste gedeelte van de 190.000 arbeiders der Italiaanse staatsspoor wegen is heden, in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. De betrokkenen willen hun Ionen zien vastgesteld volgens een glijdende schaal, waarbij de lonen automatisch worden verhoogd, wanneer de kosten van levensonderhoud stijgen. Ook bepaalde uitkeringen en het pensioen zouden gelijke tred met deze kosten moeten houden. De staking is uitgeroepen door de twee grote vakbonden, die respec tievelijk onder christen-democratische en communistische leiding staan. Men verwachtte, dat het treinverkeer vandaag grotendeels zou worden stil gelegd. De communistische leiders van de vakbond, waarbij de Italiaanse P.T.T.- arbeiders zij naang.esloten, hebben hun volgelingen opgeroepen om vandaag eveneens voor 24 uur in staking te gaan. NOG MEER STAKINGEN Bovengenoemde stakingen blijven niet de enige in Italië, want ook de zeelieden, groepen rijksambtenaren, dagbladjournalisten en kappers heb ben beloten binnenkort in staking te gaan. Vooral de spoorwegstaking is voor de wankele, in hoofdzaak chr. demo cratische regering van premier Amin- tore Fanfani pijnlijk, aangezien zij volledig wordt gesteund door de chr. dem. vakbond CISL. Het Italiaanse ministerie van Ver voer heeft bekend gemaakt dat het trachtte voor vandaag een nood dienstregeling in te lassen, maar dat lIAen dient zich intussen toch wel af te vragen wat de zin was van deze voortijdige verklaring van de P. v. d. A. Er ligt zoals wij gezien hebben al heel wat conflictstof opgehoopt en het is in de politiek zo, dat een ka binetscrisis, evenals een oorlog, kan uitbreken zonder dat men het eigenlijk wil, maar alleen omdat de spanningen op een gegeven ogen blik te groot worden. Wenst de P. v. d. A. nu een kabinetscrisis of niet? Op grond van deze laatste verklaring kan men niet met zeker heid zeggen, dat het wel zo is. Het is heel goed mogelijk, dat men in P. v. d. A.-kringen aldus heeft ge redeneerd: de regering is van plan met een huurverhoging te komen. Wij wensen die om politieke rede nen niet en welke politieke rede nen dat zijn, hopen wij nader uit een te zetten. Maar als de regering reeds weet, dat wij ons da'artegen zullen ver zetten, dan kan zij daarmee reke ning houden, als het S,E.R.-advies in de ministerraad ter tafel komt en de regering dienaangaande een be slissing zal hebben te nemen. Beslist de regering dan vóór een huurverhoging en stemt de P. v. d. A. deze af, dan kan zij altijd tegen de regering zeggen, dat deze het heeft geweten. Dat verandert dan echter niets aan het feit, dat dit niets minder zal betekenen dan een breuk tussen de P. v. d. A. en de socialistische ministers in het kabi net. Ook als het stemmen tegen een huurverhoging door de P. v. d. A. zij zou daarbij wellicht de stemmen kunnen verwerven van de communisten en misschien van de V.V.D. niet tot gevolg zou hebben, dat het wetsvoorstel zou worden verworpen, zouden de socia listische ministers toch hieruit de conclusie kunnen trekken, dat zij het vertrouwen van hun partij niet meer genieten en zouden moeten heengaan. Dat is al eerder vertoond en op veel smallere basis. Men her- innere zich slechts 1951, toen een motie van de V.V.D. met grote meerderheid werd verworpen, maar minister Stikker daaruit toch de conclusie trok, dat hij het vertrou wen van zijn partij niet meer had en heenging, wat het aftreden van het kabinet tengevolge had, omdat door het uittreden van de V.V.D. de brede basis aan het kabinet kwam te ontvallen. Met dit alles blijft de vraag over eind wat de innerlijke beweegrede nen voor de P. v. d. A. zijn voor het aandragen van zoveel conflictstof. Wij willen dat in een volgend arti kel bezien. GORDON en KITCHNER NAAR MUSEUM De Soedanese regering, heeft beslo ten de standbeelden te Khartoem van generaal Charles Gordon en veld maarschalk Lord Kitchener te ver wijderen. Zij zullen, blijkens een be richt van het aan de Egyptische re gering ondergeschikte „persbureau voor het Midden-Oosten", in een mu seum worden geplaatst. Generaal Gordon, destijds ook gou verneur van Soedan, werd in 1885 gedood tijdens de opstand van „El Mahdi", toen de voor het ontzet van hem en zijn garnizoen zijnde troe pen te laat kwamen, om hem voor dit lot te behoeden. Veldmaarschalk lord Kitchener voerde het bevel over het Egyptische leger, dat in 1898 de opstand van de „Mahdi" neersloeg. Kitchener kwam in 1915 om het leven, toen de Britse kruiser „Hampshire", waarmede hij op weg was naar Rusland, waar hij een opdracht moest vervullen, op een Duitse mijn liep en zonk. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 het niet verwachtte dat deze een groot succes zou worden. De vakverenigingen van zeelieden in Italië hebben ook tot een algemene staking besloten maar men heeft nog geen datum bepaald. De aanleiding is het feit dat er zondag twee passa giersschepen zijn opgelegd als gevolg van een geschil over het arbeidscon tract. In Genua wordt vandaag een sta king van zes uur van alle fabrieks- en transportarbeiders gehouden uit sympathie met de zeelieden. Zelfs de kranten. De arbeidsonrust is ook overgesla gen naar de journalisten. De Ro meinse persvereniging heeft op een buitengewone vergadering het be sluit genomen zo spoedig mogelijk en zonder aankondiging in staking te gaan. Een datum werd niet bekend gemaakt. Voorts dreigen de ambtenaren bonden stakingen uit te schrij'-en in dien de regering niet onmiddellijk de salariseisen en andere eisen inwilligt. Er zijn meer groepen waar ontevre denheid heerst, zoals onder de kap pers, die gedreigd hebben per 1 december in staking te gaan als de loononderhandelingen niet hervat worden. Een zware delegatie Vandaag vindt in Bad Kreuznach de bespreking plaats tussen de Fran se premier generaal De Gaulle en de Westduitse bondskanselier Adenauer. De Gaulle is vergezeld van een aan tal belangrijke adviseurs op het ge bied van de buitenlandse politiek en de economie. Onder hen bevinden zich twee ministers, namelijk die van buitenlandse zaken, Couvé de Mur- ville, en die van financiën, Pinay. Ook de Franse ambassadeur te Bonn, Seydoux, is te Bad Kreuznach a:\n- wezig. Het Westduitse kabinet heeft gis teren onder voorzitterschap van Adenauer over de conferentie van vandaag beraadslaagd en daarbij de compromisvoorstellen ter verwerke lijking van de vrijhandelszone be sproken. Naar in Bonn verluidt komt het Duitse standpunt in wezen over een met de compromisvoorstellen van de voorzitter der uitvoerende com missie van de Europese Economische Gemeenschap, Hallstein, en de Bene- luxlanden, welke een soepele aan passing tussen de landen van de E.E.G. en de andere leden van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking tot doel heb ben. Franse ambtenaren hebben dins dag evenwel niet veel hoop gegeven, dat de besprekingen over een vrij handelszone van zeventien landeh spoedig worden hervat. Frankrijk zal Terreur op Celebes Volgens berichten in de Indone sische pers, zouden benden van de Daroel Islam-beweging in het zuiden van Celebes 112 dorpsbewoners om het leven heben gebracht, terwijl in Makasar 56 personen werden ver- moord. Regeringstroepen hebben 'n achter- Advertentie). I volging van de benden ingezet. Het gezonde verstand keerde terug speciale tarieven en contigenteringen voorstellen ter vermindering van de discriminatie door de E.E.G. van niet bij de Euromarkt aangesloten landen. Deze Franse voorstellen zullen De Gaulle en Adenauer vandaag bespre ken, aldus de Franse ambt maren. Frankrijk blijft van oordeel, dat het plan voor een vrijhandelszone als zodanig of een dergelijke vorm van samenwerking dood is. 22 november heeft de voormalige chef-psycholoog van het West- Dit staat in scherpe tegenstelling Duitse leger, Robert Schneider, die is gearresteerd wegens oplichtingen en tot de uitlating van de voorzitter van bedriegerijen op grote schaal, plotseling een volledige bekentenis afgelegd, prol" Haflïïe^n"11?ver'6de^gro te ^er-1 Hii ,eidde deze bekentenis in met een verhandeling over zijn gemoedsleven, wachtingen, waarmee hij gisteren De foto toont Schneider tijdens de behandeling van zijn zaak voor het naar Brussel terugkeerde 1 Landsgerecht te Bonn. Drie resoluties De Griekse minister van buiten landse zaken, Averoff, heeft dinsdag bij het begin van het debat in de po litieke commissie der Ver. Naties over Cyprus verklaard, dat de Assem- blée zich in een resolutie dient uit te spreken voor onafhankelijkheid van Cyprus en daarbij tevens aanwijzin gen moet geven voor de weg waar langs die vrijheid moet worden be reikt. Averoff legde er de nadruk op, dat Griekenland een concessie heeft ge daan door de eis, dat Cyprus bij Grie kenland zou moeten komen, te laten vallen. Na Averoff pleitte de Britse minis ter van staat voor buitenlandse za ken, Noble, voor aanvaarding van een Britse resolutie, waarin de Brit se regering wordt uitgenodigd haar pogingen voort te zetten om een op lossing voor het vraagstuk te vinden met Griekse en Turkse medewerking. Voorts doet deze resolutie een be roep op alle betrokkenen om een einde aan terreur en gewelddaden te maken. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard hebben op uitnodiging van koning Leopold en prinses Liliane deelgenomen aan een jachtpartij op het Belgische koninklijke domein Ciergnon in de Ardennen. Foto: tijdens de rustpauze heeft H. M. de Koningin een genoeglijk onderonsje met v.l.n.r. de gravin van Oultremont, gravin i Moens de Fernig, prinses Liliane en lady Labouchere, vrouw van de Britse ambassadeur in België. De Britse minister verklaarde, dat onafhankelijkheid als door Averoff bepleit, een nobel beginsel is, dat En geland overal in de wereld steunt, doch onder de bijzondere omstandig heden op Cyprus zou onafhankelijk heid rampzalige gevolgen hebben. Daar onbreekt nl. het nodige vertrou wen tussen de Griekse en Turkse be volkingsgroepen. Dit vertrouwen moet geleidelijk opgebouwd worden. Voorts zou een onafhankelijk Cy prus aan ondermijning en wellicht zelfs aan agressie bloot staan, aldus Noble. Hij verwees naar een recente verklaring van de Grieks-Cyprische aartsbisschop Makarios, dat de eis van onafhankelijkheid niet zou bete-- kenen, dat Cyprus niet meer vereni ging met Griekenland na verloop van tijd wenst De Britse minister verklaarde, dat Engeland „geduldig en zonder uit daging" het deelgenootschapsplan ge leidelijk zal uitvoeren, in de hoop, dat op de lange duur de Grieks-Cy prische leiders de mogelijkheden, die deze politiek biedt zullen aanvaar den. De Turkse minister van buiten landse zaken, Zorlu, die na Noble sprak, diende een resolutie in, waarin aan Engeland, Griekenland en Tur kije wordt verzocht „in een geest van samenwerking de pogingen te hervatten en voort te zetten om een minnelijke regeling te bereiken met toepassing van het beginsel van ge lijke rechten en het zelfbeschikkings recht voor zowel Griekse als Turk se Cyprioten. Als de onafhankelijkheid van Cy prus wordt erkend, moet dit gelden voor de Griekse èn de Turkse ge meenschap, zei hij. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Hetzelfde weerbeeld Gisteren trok een depressie over Noord-Scandinavië in Zuidoostelijke richting. Dit lage drukgebied was vanmorgen boven Midden-Rusland aangekomen en veroorzaakte in een groot gebied sneeuwval. Na het pas seren van de depressie is de lucht druk boven Scandinavië en Finland flink gaan stijgen, zodat daar een hogedrukgebied tot ontwikkeling komt. Tussen dit hogedrukgebied en de Russische depressie door voeren krachtige noordoostelijke winden zeer koude lucht uit Noord-Siberië naar het Oootzee-gebied. In Noord-Rusland vroor het vanmorgen op vele plaat sen meer dan 25 graden. Intussen blijven de oceaandepressies op grote afstand van West-Europa. Het hier aanwezige hogedrukgebied is welis waar in betekenis afgenomen, maar handhaaft zich nog steeds en zal waarschijnlijk via de Noordzee in verbinding komen met het Scandina vische maximum. De luchtstroming in onze omgeving zal de komende 24 uur nog zwak blyven, zodat de koude Russische lucht ons land niet kan bereiken. In het algemeen weerbeeld komt daarom morgen nog weinig verandering. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar wat mot regen, maar later in het noord oosten van het land mogelijk enkele opklaringen. Aanvanke lijk weinig wind, later zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 27 Nov. zon op 08.18; onder 16.36; maan op 17.49; onder 08.54. Hoogwaterstanden 27 Nov. v.m. 3.55; n.m. 4.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 4 C. STOCKHOLM licht bew. 1 OSLO —o KOPENHAGEN motregen 9 ABERDEEN zwaar bew. 4 LONDEN geheel bew. 5 AMSTERDAM 4 BRUSSEL >i 2 LUXEMBURG mist —1 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAUX 4 GRENOBLE 6 NICE zwaar bew. 14 BERLIJN motregen 2 FRANKFORT, geheel bew. 2 MüNCHEN motregen —1 ZüRICH 2 GENèVE geheel bew. 4 LOCARNO licht bew. 6 WENEN motregen 1 INNSBRUCK mist —1 ROME zwaar bew. 14 AJACCIO regen 13 MADRID onbewolkt 1 MALLORCA geheel bew. 15 ALGIERS regenbui 13 Korreltje God geeft ons wel amandelen, maar wij moeten ze zelf kraken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1