$m£LGAT u&yMW „Onze taak in het groeiend Europa" Scherp MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 2 [Wv A O n Sociale Zondagmorgen van de ,,Raad" TULPEN-LENl. Bijna terug is de 23-jarige Leidse studente Leni Quant, die als Neder landse Tulpcnkoningin een bezoek van enige maanden aan Amerika en Canada heeft gebracht. Zij heeft aan autoriteiten en publiek alles verteld wat er over bloembollen te vertellen is en dat is veel, want Leni Quant bleef in elke stad twee of drie dagen. Zij bood aan de stedelijke autoritei ten bloemen en sprak voor plaatselij ke Kamers van Koophandel, radio en televisie. Volgend jaar hoopt zij in Leiden doctoraal Frans te doen. Haar kennis van de Franse taal is haar vooral in Canada goed van pas gekomen. Op vele manieren heeft zij de lof van de Nederlandse tulp bezongen. Zij stond op een praalwagen in Kan sas City, bezocht oud-president Tru man, hield causerieën voor vrouwen verenigingen, maar zong ook met gi taarbegeleiding cowboyliedjes voor de TV in Denver. Leni gaat in Leiden eerst goed uit rusten; zij heeft het wel verdiend. Evenals in voorgaande jaren zal de Amerikaanse „Thanksgiving Day" dit jaar gevierd worden met een dienst in de Pieterskerk te Leiden op don derdag 27 november 's morgen te 11 uur. De ambassadeur van de verenigde staten in Nederland, de heer Philip Young, zal een toespraak houden en de boodschap van president Eisen hower voorlezen. Deze diensten worden telkenjare Handarbeid parochie Herensingel In het clubhuls van de Herensin gel-parochie werden afgelopen week end de vruchten van een nuttige vrijetijdsbesteding tentoongesteld werkstukken van het Jongensgilde, de Club en hc' Patronaat. O.l.v. hopman van Buuren maak ten wij een wandeling langs deze ex positie van fantasie en werklust en bewonderden het boetseer-, schilder en tekenwerk, modelbouw, contour- werk, linoleumsnede enz. Uit ver scheidene werkstukken bleek onmis kenbaar een artistieke aanleg. De „shots" van de amateur-foto graafjes dwingen respect af. Men vertelde ons, dat de jongens, na een summiere uitleg, met een bruikleen fototoestel (compl. met flits), er op uit waren gestuurd. Zij leren zo de dingen „zien" en vereeuwigen" bo vendien kweekt dit systeem verant woordelijkheidsgevoel. De resultaten van dit experiment zijn verrassend en wij moeten bewondering hebben voor de leiders die deze jongens Jief- de voor deze hobby bijbrachten. Een bijzondere vermelding verdient het kunstzinnige kleiwerk van Frans van Sebille, een clubgenootje dat kort geleden is overleden. Het heeft niet zo mogen zijn, doch uit zijn na gelaten werk blijkt dat deze jongen de gave had iets groots te bereiken. Verder noemen wij nog het papie ren model van het m.s. „Oranje", to in de finesses afgewex-kt in 85 werk uren, gemeerd in een miniatuur-ha ven temidden van een Hollands land schap, compleet met molens, vlieg veld eneen leger op manoeuvre. Zij die sceptisch staan tegenover de scheppende kracht van onze „hope des vaderlands" konden op deze ex positie tot andere gedachten komen. Er is op dit terrein nog veel meer te bereiken, doch ook hier de klacht, zoals die in alle sectoren van het jeugdwerk wordt gehoord: gebrek aan goede leiders! Jammer! in Leiden gehouden omdat de pilgrim fathers, die de „thanksgiving" neb ben ingesteld, in Leiden hebben ge woond van 1609 tot 1620, vóór zij met de „Mayflower" naar Amerika ver trokken. De netto, opbrengst van de bazar ten bate van het interieur van het clubhuis van de speeltuinver. Zuider kwartier heeft ruim 550 gulden op gebracht. De Rijksgebouwendienst te 's Gra- venhage, heeft onderhands aanbe steed: het aanbrengen van een elec- trische installatie in het Pharma- ceutisch Labarotorium aan de Hugo de Grootstraat alhier. Er waren 3 Leidse firma's uitgenodigd welke van hoog naar laag als volgt inschre ven. Elton Leiden 20.700; fa. Lange- zaal en Inneger, Leiden 18.456; Electr. Technisch Installatie Bureau, Ergon Electric te Leiden 16.415. De gunning is aangehouden. SCHILDERWERKEN GEGUND. De Rijksgebouwendienst te 's Gra venhage heeft het binnenschilder- werk van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid aan de van Alkemadelaan te 's Graven- hage na onderhandse aanbesteding gegund aan de firma W. J. Pasmaix te Leiden voor 9.750. De Rijksgebouwendienst Heren gracht 24 alhier heeft na ondei'hand- se aanbesteding het binnen en bui ten verfwerk aan het gebouw voor Röntgenologie aan de Rijnsburger- weg te Leiden gegund aan de fa Gebr. v. d. Nat alhier.. De plaatselijke Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg be legde gistermorgen zijn jaarlijkse „Sociale Zondagmorgen", waarop de ze keer het ingroeien in de Europese samenwerking op het programma stond. Dat was nu juist het geschikte on derwerp voor de P.R.M.C.O., welke zelf een pan-Europa in 't klein, na melijk een pan-Leiden nastreeft, en dat nog alleen katholiek verband. Het voordeel en het prettige van de ze morgens in één pan is, de kennis making en het onderling contact van de vele stedelijke besturen te be werkstelligen c.q. te bevorderen en te hernieuwen. Over belangstelling voor zijn prij zenswaardig streven had de Raad ook dit jaar niet te klagen. Wellicht zou de deelname nog groter zijn, in dien de Raad in een ander tijdsbe stek dan de zondagmorgen een soort jaarlijkse receptie belegde voor de Leidse besturen. Het is maar een los ideetje ter overweging. De morgen begon, gelijk een zon dagmorgen behoort te beginnen, met een H. Misoffer in de Carmelitessen Schuyt, die als zodanig zitting heeft in het „Europees parlement" te Straatsburg. Zijn onderwerp was: de taak van de katholiek in het groeiend Euro pa. De West-Europese samenwerking in verschillende vormen, zal het aan schijn geven aan grootse en onover zichtelijke economische structuren, waarbij de christen zijn verantwoor delijkheid heeft ervooi te zorgen, dat bij al die omvangrijke projecten van techniek, wetenschap, bureaucratie en ordening de mens de indivi duele mens niet in het gedrang komt en verdwijnt. Indien politiek omschreven kan worden als de behartiging van het algemeen welzijn, dan sti-ekt de te genwoordige politiek zich uit buiten de enge grenzen der naties en heeft zij zich ook het lot var de onderont wikkelde gebieden aan te trekken. Maar in ieder geval wordt zij ten nauwste betrokken bij de samen werking van Europese landen, bij welke samenwerking de voorkeur van „christen-democraten" uitgaat naar de supi'a-nationale lichamen. Na o.i. wat al te gemakkelijk de kapel, opgedragen door deken W. P. schuld van de ontwikkeling van on- M Haring, die in zijn korte preek de 1--1— *in" ar nadruk legde op twee hoofdwaarden van een echt christelijk leven: gena de en liefde. De genade is niet een bezit, maar een gave en deze vrije gave wordt gegeven om liefde naar de medemens uit te dragen. Hazewindsteeg in Hazewindsteeg uit kwamen de gasten van de Raad aan de gedekte tafels in het St. An- toniusclubhuis terecht en het werd een recht gezellig ontbijt. Toen de korven met restanten aan kant waren gezet, leidde de voorzit ter, de heer J. C. J. Lambermont, met een eenvoudig woord de spreker in, welke gelegenheid hij tevens te baat nam de deken, wethouder Menken en mr J. van de Poel, voorzitter van de plaatselijke K.V.P. aan de dis te verwelkomen. Spreker was het lid van de Twee de Kamer voor de K.V.P. dr W. J. S. Scapino-ballef voor de jeugd DE STICHTING Leidse Jeugdactie had met de uitvoering van het Scapino-ballet een heerlijke bescha vende middag bereid aan onze jonge stadgenoten. Deze hadden geenszins verstek laten gaan, want het was in de Gehoorzaal tjokvol met kinderen van verschillende leeftijd, waarmede ook rekening was gehouden, wat het programma betreft. Karei Poons had een vrolijke dans ontworpen naar muziek van Coby Lankester, en de kinderen genoten van het heerlijke onbezorgde levens- vreugdvolle dansen. En dan kwam daar Prikkebeen, waarvan de cho reografie eveneens van Karei Poons is en van Greet Donker naar muziek van de Franse componist Ibert. Dit is een dansstukje, dat er ingaat; aardig van vinding en intrige. Elk kind kent de rijmpjes over Prikkebeen en z'n zuster Ursula, die dooi Peter Brands- ma als Scapino tot een ketting aan elkander werden geregen. Loes Zin del en Richard Glasstone zorgden voor een geestige expressie en klein en groot kon plezier beleven aan de avonturen van mijnheer Prikkebeen. Dan het sprookje „De kleine zee meermin" die zo graag een mens wil de zyn, wat haar lelijk heeft be rouwd. Choreographie van Gladstone. Dit dankbare sprookje werd in de ti telrol gevoelig gedanst door Toos Veldman. De costumes, die men deze middag te zien kreeg, zijn mooi van kleur en snit en in de geest van het verhaal. De muziek van Peter van Zanten was in dezelfde sfeer. Laten wij onmiddellijk hieraan toevoegen, dat Scapino in Luctur Ponse een waar kunstenaar en uitnemende pia nist bezit. De negerliedjes in de cho reografie van Lucas Hoving op volks muziek, met Scapino als declamator zanger (zo men wil), waren aesthe- tisch en gevoelig. Scapino ontwikkelt zich tot een kunstzinnig gezelschap. Als laatste voor de pauze: Het Gips- been, naar een verhaal van Thora Justesen (prijswinnares van de ver halen wedstrijd voor kinderen) doch- tertje van een chirurg te Amsterdam. H/NTI f\ArN rkl rrrCT Het danseresje, dat zij voorstelt had rUILUUU tIN VJLLJi een afschuwelijke droom met been t fractuur, pijnduiveltjes, dokters, ver pleegster, enz. Maar het was geluk kig maar een droom. Karei Poons heeft er een aardig levendig ballet van gemaakt, met zeer karakteris tieke figuren onder de doktoren. De levendige muziek van Coby Lankes ter en Kathy Gosschalk vertolkte de dansfantasie met goed begrip. No. 516. Horizontaal: 1. insektje, 3. glijvoertuig, 8. voorvoegsel, 9. hou ten hamer, 10. hondenverblijf, 12. keizerkoninkrijk (afk.), 13. water in Utrecht, 14 dam langs een water, 15. bijb. figuur, 17. waarborg, 19. bij woord, 20. duw, 21. pers. voornaamw., 22. bedekte spot, 24. gem. in Utrecht, 26. scheikundig element (afk.), 27. gewas, 28. zouteloos. Verticaal: 1. soort koffie, 2. tel woord (Eng.), 3. term bij het kaart spel, 4. deel van het oor, 5. land bouwwerktuig, 6. deel van Voor-In- dië, 7. ieder, 9. vlug, 11. familielid, 14. boterton, 16. gem. in N. Bx-ab., 17. tijdsruimte, 18. landweg of laan, 20. lol, 21. boom, 22. zijtak Donau, 23. meisjesnaam, 25. familielid. Oplossing morgenavond. Burgerlijke Stand Geb.: Jacobus Johannes Maria zn v. J. Groot veld en P. J. Snelder waard; Paulus Bernardus zn v. H. Devilee en M. T. de Groot; Annette dr. v. H. Tuk ker en A. van Duijn; Peter zn v. P. Lindhout en C. J. Pos*ihouwer; An- tonius Adrianus Cornelis zn v. W. H. van Velzen en J. M. W. Verhorik; Willem Leendei-t zn v. D. van Turen- hout en R. S. Vis; Hedy dr. v. F. van Ginkel en H. E. E. Lauterbadh; Mar- bret Jacoba Maria dr. v.n J. Faas en J. M. Hoogervorst. Overl.:C Y. L. Hensen, 2 dagen dr; N. van der Me ij, 60 jr. man Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde II de heer A. P. R. Blok te Leiden; Geslaagd voor het semi- artsexamen de heer A. V. G. te Oegst- geest. Geslaagd voor het artsexamen mej. B. B. Ekker te Oegstgeest en de heren F. P. Gosis, USA; W. F. R. v. d. Graaf te Den Haag, J. L. Stam te Goes, W. P. de Weger te Eten Haag en O. L. Wolthuis te Leiden. dag van de Infante" uitgevoerd worden. Hiervoor had Jean Rebel de choreografie ontworpen, naar char mante lyrische muziek van Massenet, en fraaie décors en costumes waren ontworpen door Wim Vasseur. Dit ballet beloofde veel. Maar jammer genoeg ging het licht uit op het po dium, tot twee keer toe, en toen moest de voorstelling worden stop gezet. Wij zagen nog een stoere mooie dans van Jean Rebel als dwerg (of Leo Salam). Mieke Last als het actieve clowntje jonglerend op de bal; de stierenvechter en toen was alles plof uit. Heel erg jammer, want uit alles kan men afleiden, dat het Scapino-ballet goede en mooie dansnummers op z'n programma heeft. De volle zaal was meer dan enthousiast. Het was een goed beste de middag! J. KORTMANN Leidse agenda MAANDAG, 24 NOVEMBER. Gemeenteraad. Vergadering. Raad zaal Stadhuis, 2 uur nam. Filmavond. Paters van de Afrikaan se Missiën. „Lourdes en zijn wonde ren" en „Afrika Ontwaakt", St. An- toniusclubbuis, 8 uur nam. Jo-KVP. Algemene ledenvergade- ring, Central (Breestraat), 8 u. nam. LKK „Voor Allen" Zangrecital Louis Marshall, Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. Leidse Amateurfotografen. Jaar vergadering De Doelen, 8 uur nam. K O-cursus over „E>e Islaam" door prof. dr G. W. J. Drewes, Ra penburg 61, 8 uur nam. Abonementsvoorstelling. „De Hu morist" Haagse Comedie, Leidse Schouwburg, 8 uur nam. DINSDAG, 25 NOVEMBER. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Het Amsteltoneel met blijspel ,,'n Vreemd Meisje", Cantine Doelenka zerne, 8 uur nam. Oudheidkundige Lezingen dr J. H. C. Kren over „Griekse plastische va zen" Rijksmuseum v. Oudheden, 8 u. nam. K O-filmstudiekring „Calabuig", Filmzaal Universiteit, Rapenburg, 8 uur nam. Abonnernentsvoorstelling „De Hu- morist" Haagse Comedie, Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, aanvang 8 uur R.K. Lyceum. WOENSDAG, 26 NOVEMBER Leidse Postzegelverzamelaars, De Kleine Burcht, 8 uur nam. Volkenkundige Lezingen. „Prehis torische onderzoekingen op Celebes", spr. H. R. v. Heekeren (Lichtbeel den) Rijksmus. v. Volkenkunde, 8 u. nam. ZATERDAG 29 NOVEMBER. KAB St. Leonardusparochie. Kin- dermiddag met films 8 uur Clubhuis „Westerkwartier", Ten Katestraat. DIENST DER APOTHEKEN De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Kok Rapenburg 9, tel. 24)807; Oegst geest: Apo'.iheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. afhankelijke naties en van de harde economie geschoven te hebben op de brede rug van de Renaissance, be toogde spr. dat Europese samenwer king in vrijhandelszones en dergelij ke dan pas zinvol is als zij dienstig is aan de economische en tevens so ciale ontwikkeling van de aangeslo ten volkeren in alle lagen, aan het algemeen welzijn en niet alleen aan het welzijn van enkele groepen. Echter bespeurde spr. in de op bouw der Europese organen ver scheidene neo-liberale tendenzen. Van een modern, christelijk beleid of van een daarmede overeenkomend inzicht in zake de sociale zijde van de economie is z.i. geen sprake. De christenen die op de bres staan voor de juiste waardering vor> het mens-zijn zullen zonder ophouden moeten strijden om hun levensbegin selen en actie-normen „in te bren gen" in de moderne beschavingsvor men, zoals de Europese en wereldor ganen, - x daarbij moeten samenwer ken met allen, die de waardigheid van de individuele mens hooghouden. Met instemming haalde spr. daar toe aan uit een toespraak van de vice-president van India. Met samen werking overal besloot spr. zul len wij een verbetering van de wereld nastreven, waarbij de mens zijn eigen vrijheid gehandhaafd weet. Er werden nog enige vragen ge steld, waarop door de heer Schuyt zeer uitvoerig werd ingegaan. Voorzitter Lambermont sprak een dankwoord en wekte op tot samen werking, ook in het Raadsverband van dd katholieke organisaties. J. J. Lambermont over hedendaagse moelijkheden, mogelijkheden en plichten Men schrijft ons: Vrijdag 21 november hield de R.K. Vereniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" een ledenvergadering in De Harmonie. De voorzitter dankte de leden voor hun grote opkomst en sprak de hoop uit, dat het zo blijven zou. Nadat de ingekomen stukken en uitgaande posten waren behandeld, hield de geestelijk adviseur, pater E. van den Brom, o.f.m., zijn vijf-minu ten-overpeinzing. Hij bracht het a.s. St, Nicolaasfeest in verband met het uitdelen van cadeaux in de vorm van liefde tot elkaar en ook liefde voor de vereniging, vooral vergade- ringbezoek, waar men tot elkaar komt. Vervolgens nam 't raadslid de heer J. C. J. Lambermont het woord met de lezing: „Hedendaagse moeilijkhe den, mogelijkheden en plichten". Spreker wees op de zorg van elke dag, de productiviteitsverhoging, de moeilijkheden, welke hieraan ver bonden zijn, om de plaats welke wij moeten innemen in de politiek.. Over de toestand van ons land was spreker zeer optimistisch. Als wij ons wenden tot de landen achter het ijzeren gordijn, dan heben wij reden tot dankbaarheid. Volgens de heer Lambermont was de achter ons liggende z.g. hoogcon junctuur geen hoogconjunctuur, maar een grijpen naar geld, gebruikma kend van de omstandigheden, waar in wij verkeerden. Voor een zekere groep van de be volking was dit te bereiken, doch het grootste deel heeft nooit van hoog conjunctuur kunnen spreken. Spreker besprak vervolgens de vakbonden. Deze verrichten mooi werk, dat ook in hoofdzaak door knappe koppen, welke uit de werk nemers voorkomen. Toch moeten wij ook onze plichten niet verzuimen, die wij voor deze bonden moeten vervullen. Over radio en televisie werd door spreker het voor en tegen belicht. De heer Lambermont gaf vervol gens nog een terugblik op de oude tijd. Was men toen zonder werk, dan was men aan de gunsten van kerk e.a. overgeleverd. In tegenstelling tot die tijden, waarin gelukkig dank zij de diverse organisaties veel verandering is ge komen, moeten wij thans werken voor het welzijn van de gehele mens heid, ongeacht hun verschillende ge loofsovertuigingen. De zorg voor de kinderen moeten de ouders dragen, hun opvoeding moeter. echter zoveel mcgelijk zelf ter hand nemen. Met een oproep aan allen om als Chi-isten te leven, en te werken aan de eenwording van Europa besloot sloot spreker deze belangrijke lezing. Na nog enige vragen te hebben be antwoord, werd de vergadering te circa 10.30 gesloten met de Christe lijke groet. SYNAGOGE 100 JAAR IN IEIDEN Naar aanleiding van het honderd jarig bestaan van de Synagoge Le vendaal 10 houdt de Nederlandse Is raëlitische Gemeente in Leiden zon dag a.s. een bijzondere dienst. Wij hopen Dp dit jubileum binnen kort terug te komen. Op verzoek echter van de Isr. Gemeente delen wij mee, dat alleen op vertoon van toegangskaarten het hijwonen van de plechtigheid mogelijk is. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 24 November 1858. De Tielsche Cour. deelt het volgende mede. Een zoon van de molenaar Verwaayen uit Ben- nekom en een knecht hadden zich in een Herberg begeven aan het Lexkerveer, waar zij zich eenigen tijd bezig hielden met kaartspel, met dit gevolg, dat de 19-jarige zoon den knecht al het geld, dat deze bij zich had. in korten tijd afge wonnen had. De knecht moet. hierover in drift geraakt, het mes hebben gegrepen en den jongeling den geheelen neus hebben afgesneden. De knecht nam de vlugt. Men zocht in den herberg langen tijd te vergeefs naar den afgesneden neus, die men na een uur zoeken echter in een hoek van de kamer te rugvond. De lijder verkeert in bijna hopeloozen toestand, men wanhoopt aan zijn herstel. SASSENHEIM Zaterdag- en zondagavond vond de opening OEGSTGEEST St. Nicolaas aangekomen. Zater dagmiddag was het bij „Het Witte Huis" een grote dru'-te toen St. Nico laas te half drie arriveerden. Nadat de Snit kennis had gemaakt met het comité en de toespraken waren be antwoord, maakte Je nogo gast, voor afgegaan door een muziekkorps, een rijtoer door de gemeente. Daarbij werd kwistig met pepernoten ge strooid door de twee zwarte Pieten die uit Spanje waren meegekomen. Achter de jeugd sloten zich tal van versierde auto's aan. Iedereen had al het mogelijke gedaan om zijn artike len op de meest opvallende wijze on der de aandacht te brengen. Na de rondrit arrived de men aan Het Witte Huis waar de goedheilig man tijdelijk zijn intrek nam. Wilt U iets weten? Vraag P. H. 1. Weet u ook of het Italiaanse stoomschip The Sydney van de scheepvaartmaatschappij Flot- ta Lauro (Italië) al van Italië naar Australia vertrokken is? 2. Wanneer? 3. Wanneer kan hij in Australia aan- ,_o wkomen? 4. Wanneer vertrekt hij weer van het negende speelseizoen I van Australia naar Italië? 5. Wan- van de R.K. Toneelvereniging „El- ckerlijck" plaats in het KSB-gebouw. De heer Driessen stelde het -eer op prijs, dat zovelen waren gekomen om naar dit spel van fantasie en my sterie te komen kijken. Dit toneelspel in 3 bedrijven, geti teld „De vreemde bezoeker", van Al- bert Cassella, is vertaald door W. Vogt. Het voerde de toeschouwers naar het grensgebied tussen werke lijkheid en illusie. In dif spel dat zeer sterk en boeiend werd gespeeld, zag men hoe de dood in de persoon van Prins Sirki de Vitalba (op prachtige wijze vertolkt door de heer P. v. d. Zwet) op vakantie komt op het kas teel van hertog Lambert de Cotalica (H. Berg) Hij wil hier namelijk alle menselijke eigenschappen medema ken. Niemand mag hem hierbij sto ren om in de weg staan. Prachtige spelmomenten, zowel dramatisch als vrolijke wisselden elkander af. Voor al het komische spel van Baron Ce- sarea. (P. v. d. Kraan) was meester lijk. De vreemde bezoeker raakte ver strikt in de netten der liefde zodat hij zijn geliefde Grazia (prima gespeeld door mej. Joke Hunts) na drie dagen vakantie op het kasteel medeneemt naar onbekende verten. De liefde is sterker dan de dood. In dit voortreffelijke toneelspel op voortreffelijke manier geregisseerd door de heer M. J. A. Post viel ook nog bijzonder op mej. Fiet Prins met haar prachtige vertolking van Alda. een jonge weduwe. Aan het einde bracht de zaal, die geboeid had toe gezien, de spelers en alle medewer kenden een warm applaus. „Elkerlijck" heeft hiermede haar •seizoen op voortreffelijke wijze ge opend. Opgemerkt zij nog dat prach tige decors zelfgemaakt werden; het kapwerk was van de firma P. v. d. Pijl. neer kan hij dan ongeveer in Italië aankomen? 6. Welke haven? Antwoord: Dit schip is vertrokken uit Italië op 23 oktober 1958. 3. Aan komst Australië op 19 nov. 4. Vertrek op 24 nov. 5. Aankomst in Italië op 22 december. 6. In Genua. Vraag mevr. M. V. Hoe kan ik een gummi boord die door het dra gen vuil en vaal geworden is, weer helder krijgen? Antwoord: deze boorden kunt u behandelen met een sop van synthe tisch wasmiddel. U moet hiervoor wel een vry sterke oplossing nemen, anders krijgt u de boord niet schoon. Mocht het al een oude boord zijn, dan zal één behandeling niet vol doende zijn. 2. Ik heb een zwarte wollen japon, die erg aanhangt. Wat kan ik hierte gen doen? Antwoord: niet veel. Er zijn som mige stoffen, die „alles opnemen en vasthouden". Dat is erg ongemakke lijk, maar af en toe zult u die japon moeten behandelen met een borstel, zonodig een beetje vochtig gemaakt. 3. Moeten bitterkoekjes bewaard worden in gesloten of in open blik? Antwoord: in gesloten blik. Vraag A. W. te Z. Hoe moet ik mijn geel geworden babykleertjes (luiers enz.) weer wit krijgen? Antwoord: als u deze kleertjes wast met goede huishoudzeep, goed spoelt, dus zolang tot het spoelwater geheel blank is, zult u beslist heldere kleer tjes krijgen. Mocht dit nu nog niet het geval zijn, dan kunt u ze ook nog wat bleken, maar daarna weer heel goed spoelen, veel spoelen. Vuile luiers moeten direct zoveel mogelijk leeggemaakt worden en in water ge zet, blijven liggen tot ze gewassen kunnen worden. Eventuele wollen kleertjes bleken in wolblank.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2