PANG is alleen RANG als er RANG B. de KONING op staat Minister Witte: binnenkort weer een algemene huurverhoging P. V. d. A. WIL NIET MEE DOEN Tot 15 december Duiiend onderwijzers méér nodig Nog weinig klaarheid in moord op taxichauffeur nabij Duitse grens Billy Louise VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 JUJUULUJUUULUAJUUUUUUUUJUUUUJJUUUUJIIUUUUJUUUL^^ Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Zeer binnenkort zal er weer een algemene huurverhoging komen. Dit heeft gisteren de minister van volks huisvesting ir Witte tot de Tweede Kamerleden gezegd. Omdat het SER- advics en het standpunt van de rege ring nog niet bekend zijn, wilde de minister niet verder op deze verho ging ingaan. Wel zei hij tot de PvdA- Kamerleden, dat, indien het 't stand punt is van de PvdA, dat zij niet met een nieuwe huurverhoging zullen meegaan zijn verantwoordelijkheid en die van de PvdA niet te combine ren zijn. In deze woorden ligt de dreiging van een kabinetscrisis waar op naar het lijkt de PvdA aan- Aetherklanken ZATERDAG. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig?. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meaed. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. jeugd. 14.10 Metropole ork. en solist. 14.45 Kro niek v. letteren en kunsten. 15.20 Zang en orgel. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 Napolitaanse liederen. 18.45 Van klanten en wanten weten, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Kamerork. en solist. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipperbol, caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: A- vondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1P.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Granj. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.0 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.15 Morgenwij ding. VARA: Voor de vrouw. 10.45 Cabaret. 11.15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Strijkkwart. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Reportage v. h. Congres v. d. Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond. 12.42 Hawaiian muz. 13.00 Nws. 13.15 Jazz. 13.40 Sportnws. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Harmonie-ork. 15.05 V. d. wieg tot het graf, caus. 15.20 Radiophil- harm. orkest. 16.25 Boekenwijsheid. 16.45 Meisjeskoor. 17.00 Nieuwe gr. 17.30 Act. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets, caus. VARA: 20.0 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Gram. 22.00 Dansmuziek. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 13.50-14.20 Intocht van St. Nicolaas in Amsterdam. KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Gevar. progr. 21.20 Filmprogr. 21.45 Quizprogr. stuurt. De heer Brommer (PvdA) had zich eerder in de middag in deze geest uitgelaten. Bij de nieuwe huurverhoging zullen allerlei niveau-verschillen in dezelf de woningwetwoningen weggewerkt kunnen worden. Bij de huidige staat van financie ring zal het mogelijk zijn, inderdaad 80.000 woningen in aanbouw te ne men. De belangstelling voor deze particulier bouw is op het ogenblik stijgend: in de maand oktober al werd de financiering gevraagd van 4000 premiewoningen. Als deze be langstelling blijft stijgen zal de be groting voor 1959 wellicht een te klein bedrag aan uit te keren premies bevatten. Het aantal in aanbouw te nemen woningwetwoningen zal de 43.000 niet overschrijden. De minister kon niet garanderen, dat tenminste 37.000 premiewoningen in aanbouw genomen zullen worden. Het zal voorts uitermate moeilijk zijn meer woningwetwoningen te laten bouwen als de particuliere bouw achterwege blijft. Particuliere bouw. Ernstige kritiek liet de minister horen aan het adres van de gemeen ten Rotterdam en Amsterdam, waar men veel woningwetwoningen en weinig premiewoningen in de parti culiere sector bouwt. De minister is niet van plan ten aanzien van zulke gemeenten de woningwetbouw voor te trekken. Vordering van woningen ten behoeve van de huisvesting vond I de minister een ongewenste maatre gel en hij wees op de moeilijkheden die zich bij de samenwoning voor- doen. Als dit begint met een vorde ring is de zaak nog erger. Dat er wel eens door particulieren gebouwde woningen leeg staan, maakt geen in- j druk op de minister, want dan blijkt dat de particuliere bouwers verkeerd geschat hebben. De zaak wordt van zelf rechtgetrokken. Te dure woningen. Een leeg huis is als een gestrand sohip, aldus de bewindsman. Het be- I tekent dat er in deze categorie in een behoefte is voorzien. Het huis blijft niet te lang leeg staan, want de eige naar is gedwongen de huurprijs te verlagen. De bouwers weten dan, dat zij goedkoper moeten bouwen. De minister pleitte ook voor be zuiniging in de woningwetwoningen. Elk nieuw complex in een gemeente wordt steeds maar weer luxueuzer uitgevoerd met het gevolg, dat er te hoge huren betaald moeten worden. Ook de huren van veel woningwet woningen kunnen tegenwoordig al leen maar betaald worden door lie den met hoge inkomens. De officier bij de rechtbank te Breda heeft gisteren zes maanden ge vangenisstraf geëist tegen een heer uit Rucphen wegens bedriegelijke bankbreuk. Verdachte zou kort voor zijn faillissement een autobusje aan dit faillissement hebben onttrokken, door het te verkopen. Verdachte ont kende dit. Hij had het busje overge daan aan iemand, aan wie hij wegens verrichte werkzaamheden 1.700, schuldig was. Er werden drie getuigen gehoord. Uit hun verklaringen bleek, dat ver dachte driemaal getracht had, het busje op naam van een ander te krij gen. De officier achtte de opzet bewe zen. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat opzet z.i. niet bewezen was en bepleitte subsidiair clementie. Uitspraak over veertien dagen. Naamloze briet bracht: Nieuw lichi in zaak „Magere Jossie" Onafgebroken blijft de Amster damse politie speuren naar degene, die anderhalf jaar geleden in een keldertje aan de Oude Zijds Voor burgwal „Magere Jossie" door wur ging om het leven bracht. Tot nu toe stond de recherche voor raadselen. Enkele weken geleden ontving de inspecteur, belast met deze zaak. een naamloze brief, die de naam noemde van een man, die de politie vermoe delijk wel op een spoor zou kunnen zetten. De mening heeft postgevat bij de recherche, dat de anonieme schrijver inderdaad licht kan brengen in de raadselachtige zaak, die veel begint te lijken op een „perfecte mis daad". De recherche acht het geen bezwaar, dat de schrijver van de brief ook in de toekomst helemaal achter de schermen blijft. Zij zou al leen graag nadere inlichtingen krij gen, zonder welke het onmogelijk is, tot arrestatie over te gaan. „In dit verband is zelfs een telefoontje vol doende". Ondanks dit alles heeft men toch de indruk, dat het net zich langzaam rond de dader gaat sluiten. IS UW GULDEN 10°/o MEER WAARD door middel van onze waardecheque's TOT 15 DECEMBER ontvangt U voor elke f 10.— een waardecheque van f 1.— bij aankoop van Matrassen, Dekens, Ledikanten, Kindermeubelen, Gordijnstoffen of Vloerbedekking Deze waardecheque's kunt U aan onze kassa's van 15 december tot 15 januari, gewoon als geld gebruiken. U krijgt op onze lage prijzen dus 10°/o EXTRA KORTING (Uitgezonderd enkele merkartikelen) Haarl.straat hoek Donkersteeg - Leiden Palaceplein - Noordwijk aan Zee 100-JARIGE IN HET WOOLD. De vlak bij de grens in het Woold bij Winterswijk wonende heer G. Stotelers viert zondag zijn honderd ste verjaardag. „Opa Stortelers" is nog wij goed gezond, hoewel hij hartklachten heeft en zijn gehoor en gezicht slecht zijn. De a.s. 100-jarige heeft vier kin deren gehad, van wie er nog drie in leven zijn; deze hebben hem met ne gentien kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen verrijkt. VROUW VERDACHT VAN JUWTLENDIEFSTAL. De politie te Oss heeft in samen werking met de recherche te Nijme gen te Oss aangehouden de 29-jarige gehuwde vrouw W. de L.-B., die werkzaam was in een juwelierszaak te Nijmegen. Bij haar aanhouding werden in haar woning gouden sieraden en an dere waardevolle voorwerpen, gevon den, die afkomstig zijn uit de win kel van haar patroon. De waarde wordt geschat op ongeveer 5.000, Zij blijft voorlopig in arrest. Minister Cals verwacht voor 1959: Het volgende jaar zullen bij het hele lager onderwijs 54.700 onderwij zers nodig zijn. Dat is 1050 meer dan er op 1 januari van dit jaar vereist waren. In 1960 zal het aantal onder wijzers dat nodig is vermoedelijk nogmaals met 750 toenemen en in 1961 met 150. Bij de berekening van deze getallen zijn dé in 1956 geldende klassedelers uitgangspunt geweest. Aldus luidt de conclusie Van de „zesde nota betreffende de behoefte aan onderwijzers bij het gehele la ger onderwijs", die minister Cals aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. Van 1962 af zullen voortdurend minder leerkrachten vereist zijn. In 1967 neemt hun aantal weer eniger mate toe. Behalve voor de grotere aantallen onderwijzers, die in het bij zonder in de jaren tot en met 1961 nog voor uitbreiding noodzakelijk zijn, is een aanbod van nieuwe on derwijzers nodig in verband met ver trek uit het lager onderwijs. Dit ver trek moet jaarlijks voor ca. 1500 on derwijzers door een rechtstreeks aan bod van pas geslaagden worden op gevangen. Voor de jaren 1959 en I960 rekent de minister nog met een tekort van resp. 150 en 50 onderwijzers. Van 1961 af zijn echter overschotten te verwachten, die in het algemeen iets gunstiger zijn dan vroeger was ge raamd. De mogelijkheid tot verla ging van de leerlingenschaal za daardoor vermoedelijk iets eerdei aanwezig zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. Opleiding. De minister meent de maatregelen ter bestijding van het onderwijzers- tekort onverminderd te moeten voortzetten. Daarom wil hij o.m. een verlenging van de regering voor de toekenning van fictieve diensttijd aan hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs andermaal bevorde- den. Voorts wijst hij erop, dat de toe kenning van studietoelagen aan kweekschoolleerlingen in het afgelo pen cursusjaar groter is geweest dan ir de voorafgaande jaren. Verder vermeldt hij het succes, dat de pro- paganda-actie blijkens de cijfers der nieuwe aanmeldingen bij de kweek scholen kennelijk heeft gehad. Bij het ULO zal de toestand in de eerstkomende jaren zorgelijk blijven. Ook al zouden voldoende onderwij zers met de volledige onderwijsbe voegdheid voor het hele lager onder wijs aanwezig zijn, dan is daarmede het ULO slechts ten dele gebaat. Het is daarom noodzakelijk, dat een deel hunner een of meer ULO- akten behaalt. Leerlingental. Bij het gewoon en voortgezet ge woon lager onderwijs moet een gro ter aantal leerlingen worden ver wacht dan oorspronkelijk werd ge raamd. Dit is een gevolg van een ver traagde doorstroming, die sindis 1957 door de eerste 6 klassen van het GLO optreedt. In totaal raamt de mi nister het aantal leerlingen bij het GLO VGLO voor januari 1959 op ca 1.511.000 leerlingen, wat ten op zichte van 1 januari 1958 een afne ming met oa. 9000 leerlingen bete kent. Van 1 januari 1959 op 1 januari 1960 zal het aantal leerlingen weer afnemen en wel met ca. 25.000 tot een totaal van 1.486.000 leerlingen. Ook in de volgende jaren wordt een daling van het aantal leerlingen ge raamd en wel tot ca. 1.415.000 in 1966 en volgende jaren. Derde man de dader Omtrent de geheimzinnige moord op de 40-jarige taxichauffeur Emonts uit Venlo in de bossen nabij Swal- men, is in de loop van donderdag weinig aan de dag gekomen. Vast staat dat de chauffeur rond acht uur met zijn Duitse passagier in de richting van de grens is gereden. Vlak voor de grens heeft deze de chauffeur laten stoppen en is in café Kusters, ter plaatse, de weg gaan vra gen naar München-Gladbach. Dat is op zich al vreemd, want er loopt Amsterdamse tram rijdt te goedkoop In een overzicht van de stand van zaken van het Gemeentelijk Ver voersbedrijf te Amsterdam, heeft de wethouder voor gemeentebedrijven zich gistermorgen zeer somber uit gelaten. „Het tekort van het gemeen telijk vervoerbedrijf is voor 1959 be groot op 14 miljoen gulden. Eigen lijk hadden Je tramtarieven al lang verhoogd moeten worden, meende de wethouder. „Maar de regering is in haar prijzenpolitiek niet soepel met toestemming voor een dergelijke ver hoging'. slechts één weg naar de verderop ge legen grenspost op Duits gebied. Toen hij weer naar buiten kwam, heeft de Duitser stapte in en beiden reden terug in de richting Swalmen. Nabij het buitengoed Groenewoud is de wagen toen tegen een boom ge reden. Omwonenden hebben twee schoten gehoord. Toen de inzittenden van een passerende Duitse wagen stopten, vonden zij een vernielde wagen, die met de kop pal tegen een boom was gebotst. In de wagen lag het lichaam van de chauffeur, die met twee schoten in het hoofd ge dood was. Een eindje verderop vond men, eveneens ernstig gewond, de Duitse passagier. Op de weg vond men eveneens een pistool waarmee de chauffeur gedood was en in de zakken van de Duitser vond men pa tronen, die pasten bij dit wapen. Maar de Duitser, die in het zieken huis in Roermond ligt, beweert met de moord niets uitstaande te hebben. Hij verklaart, dat er een derde inzit tende was, die de chauffeurgedood heeft. Dat verhaal lijkt weinig waar schijnlijk, maar een kloppende lezing van het geheimzinnige geval heeft de rijkspolitie, die zeer schaars is met mededelingen, tot nu toe niet kunnen geven. Ondertussen doen geruchten de ronde, dat er achter deze zaak waar schijnlijk een cocaïne- of juwelen- smokkel zou zitten. Opheldering in deze was tot gisteravond niet te krijgen. door B. M. Bower 20) „Ik vind het goedals je heel zeker weet dat het de bessen zijn". „Je bent erg lastig vandaag", pro testeerde Billy Louise, lachend. „Daar behoef je niet bang voor te zijn. Charlie Fox is een heel beleefd en beminnelijk jongmens, maar hij heeft een meisje in Wyong. De post-drijver zegt dat er nog geen reis geweest is dat hij uit de Cove-bus niet een brief had voor Miss Gertrude M. Shannon, Elk Valley, Wyoming. Je behoeft dus niet „Prettig zo'n kletsmajoor van een postdrijver". beweerde Ward. „Foxy mag hem wel eens onder handen ne men". „Oh, maar ik wist het al voir hij het mij vertelde. Marthy zei van de winter al dat Charlie verloofd was. Hy tracht genoeg vooruitzichten te krijgen om met haar te trouwen en haar naar de Cove te brengen; de Cove zal natuurlijk zijn eigendom worden als Marthy sterft. Ik moet zeggen, dat Charlie een energiek man is. Hij heeft nu iemand in zijn dienst, sinds hij meer vee gekocht heeft; Peter Howling Dog werkt voor hem. Charlie wil zijn vee nu in kud den gaan weiden, zodat hij en Peter Howling Dog het samen af kunnen; en hij heeft aangeboden ook op mijn vee te letten, zodat ik met dat war me weer niet zo dikwijls uit zou hoe ven te rijden. Hij is heel aardig, Ward. Ik geef er niet om of hij een groentje is. En hij is helemaal niet verliefd op mij". Zij zagen plotseling Charlie Fox, die op zijn paard naast de ruwe brie venbus aandachtig een brief zat te lezen van vele, dichtbeschreven blad zijden. Billy Louise wierp Ward een „heb- ik-het-je-niet-gezegd"-blik toe. „Wel, hoe gaat het er mee?" Char lie Fox kwam met een schrik uit het wolkenland en wendde zich hartelijk tot hem, haastig zyn brief dichtvou wend. ,Gaat u naar de Cove? Dat is goed. Ik ging juist de post halen. Hoe staan de zaken bij jou, Warren?" „Zo fijn als zijde", antwoordde Ward, die een eigenaardig idee had omtrent de hoogste graad van fijn heid. „Dat is goed. De weg is hier te smal voor drie, vindt u niet? Ik zal vooruit rijden en de poort openen". „Zij hebben hier een nieuwe poort", zeide Billy Louise. „Ik ver gat je dat belangrijke nieuws mede te delen". „Het is zeker belangrijk.... voor ons Covers". Charlie Fox keek glim lachend naar hem om. „Geen sluit bomen meer die bij ongeluk open worden gelaten. Deze poort sluit zich zelf, ingeval dat iemand het ver geet". „En u hebt geen vee verloren, wel?" De vraag was een bewering, zoals Billy Louise's gewoonte was. „Niet uit de Cove, in ieder geval. Ik kan niet zo met zekerheid spre ken over het vee daarbuiten natuurlijk". „Hebt u vee gemist?" Bjlly Louise had in Charlie's toon iets gehoord dat niet in overeenstemming was met zijn woorden. „Ik houd er niet van dat te zeg gen. Hoogstwaarschijnlijk zijn ze af gedwaald.... weer naar hun oude ranch teruggegaan. Peter en ik zijn natuurlijk niet in staat hen voort durend in het oog te houden". Billy Louise verschoof onrustig in het zadel en fronste haar wenkbrau wen. „Als u denkt dat u vee kwijt bent, om 's hemels wil, waarom zegt u dat dan niet?" (Ward glimlachte in zich zelf om haar toon). „Er is niets wat ik zozeer haat als ergens omheen draaien en niet voor de waarheid uit komen. Bent u vee kwijt geraakt?" Charlie wendde zich om met een hand op het zadel. „Peter zegt het", gaf hij met blijkbare tegenzin toe. ,.Ik kan het bijna niet geloven. Ik zou al het vee moeten tellen. Ik weet natuurlijk, hoeveel wij er het afge lopen jaar gekocht hebben". „Wel, Peter weet er meer van dan u", vertelde Billy Louise hem bot. „Als hij beesten gemist heeft, zijn ze waarschijnlijk weg ook". „Ik had gehoopt dat u op mijn hand zoudt zijn, Miss Louise". Char lie glimlachte enigszins gedwongen. „Ik heb met Tante Martha en Peter geredetwist tot.Maar ik wist niet dat u zo'n verstokte pessimist was!" „U hebt nu toch niet vergeten die beesten te merken?", vroeg Billy Louise wreed. Charlie bloosde onder zijjl bruine huid. .Werkelijk, Miss Louise, u hebt geen medelijden met een tenderfoot, is 't wel!", protesteerde hij. ,Neen, zij zijn nu werkelijk alle maal gemerkt. Peter en Tante Martha hebben daarvoor gezorgd", bekende hij naïef. ,Het is vreemd", zei Billy Louise, hardop denkend. „Ward, er is hier vast en zeker een veedief aan het werk; en niemand schijnt iets te we ten buiten het enkele feit, dat er vee verloren raakt. Seabeck heeft er een paar verloren ,Oh, weet u dat zeker!" Charlie's ogen werden merkbaar groter. ,Dat had ik nog niet gehoord. Bij Juqiter! Het zou iemand een beetje huiverig maken om veel geld in vee te steken, vindt u niet? Alle voordeel gaat op die manier verloren, als je er nu hiel en daar één kwijt raakt." „Een rancher moet op een zeker percentage van verlies rekenen", zei Ward. „Dit is de nieuwe poort?" „Ja." Charlie scheen verh'cht door die afleiding. „Het is maar een hek, zoals u ziet; maar wij Covers zijn trots op iedere kleine aanwinst. Tante Martha komt hier iedere dag naar toe, geloof ik, om te kijken en haar te bewonderen. De arme, oude ziel had nooit andere geriefelijkheden dan die zij zelf kon maken, ziet u, en daarom denkt zij dat dit een won der is. Ik heb dit hangslot er aan ge maakt, zodat zij zich kan insluiten wanneer ik er 's avonds niet ben. Zij voelt zich beter als de poort gesloten is. En dan heb ik nog een hond, die even goed gezelschap is als een com pagnie soldaten. Wanneer één van u hier mocht komen, wanneer er nie mand is, zult u zich voor moeten stel len aan Cerberus zo genoemd om dat hij de poort bewaakt niet de poort naar de onderwereld hoor Surbus, noemt Tante Martha hem, hetgeen goed Idahoëes is en hem even goed schijnt te bevallen als Engels. Noem hem bij zijn naam. Surbus als u dat wilten hij zal u goed ontvangen, denk ik." „Dat is Surbus; hoort u dat geluid? En hij is even bloeddorstig als hij klinkt. Ik zou hem niet graag op een donkere avond in de kloof tegenko men. Hij is te woest, maar alleen tegen vreemden, en die zien wij niet veel. Hij at Peter bijna op, toen hij hem voor het erst zag En hij heeft u in het -'oorjaar erg doen schrikken, hè,* Miss Louise?" „Ja, ik had hem bijna zij i kop af geschoten". antwoordde Billy Louise kalm. „Marthy kwam op het juiste ogenblik naar buiten. Tk weigerde absoluut door een hond opgekauwd te worden; en het kan mij niet sche len van wie die hond is." „Hier is-ie-nog eens, William", keurde Ward goed. Charlie lachte. „Ik zie dat Surbus niet erg in de smaak valt bij de buren", zei hij kalm. „Ik gevoel me gedwongen u mijn verontschuldi gingen aan te bieden. Maar Tante Martha wilde dat ik een hond zou halen en toen iemand mij deze aan bood, heb ik hem aangenomen; en daar Surbus voor mij een voorliefde scheen te hebben, besefte,ik,niet, wat voor een woeste bruut hij was, tot ik hem met Peter aan de gang zag. en daarna met Miss Louise."

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8