GERO ZILVIUM Nieuwe plannen van Medische Missiezusters Koningin en prins bezochten Technische Hogeschool, Delft IÉ Amsterdammer roofde 30 loonzakjes KORTE golf Minister Klompé over maatschappelijk werk Misdrijven door verpleegden VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vestiging in een volkrijke streek van Centraal Afrika De Medische Missiezusters hebben nieuwe plannen. In het 33-jarig bestaan van deze krach tig groeiende congregatie hebben zij zich reeds in verschillende delen van de wereld gevestigd en aldus staan ze in een voortdurende belang stelling. De grote promotrice van het werk, dr. Eleonora Lippits uit Hoorn, zo pas gekozen als eerste assistente van de dezer dagen be noemde eredoctor van Nijmegen, moeder Anna Dengel, heeft haar stichtingen te Imstenrade en Utrecht moeten vaarwel zeggen, om haar eer volle taak in het nieuwe generalaat te Rome te aanvaarden. Zij wilde nochtans geen afscheid nemen, zonder de pers in te lichten over de nieuwste plannen van de vitale congregatie, deze keer in Rhodesia, het hart van Afrika. Ofschoon de Medische Missiezusters reeds posten bezetten in de Unie van Zuid-Afrika, namelijk in het gebied van het Leopold II-meer, zijn nu plannen in uitvoering voor Palombe, gelegen in een volkrijke streek, waar de men sen ontvankelijk zijn voor het Christendom en verlangen naar ontwikkeling en vooral gezond heidshulp. Economische redenen dwingen de mannen ter plaatse tot verhuizing naar de Unie en de Copperbelt, waar ze van hun gezin ge scheiden, wat geld hopen te verdienen. De Kerk helpt hen, dat ook in eigen omgeving te doen. NEDERLAND HELPT Het aandeel van de Medische Missiezusters uit Nederland zal zijn: gezondheidszorg en vooral opleiding te brengen. Drie jonge religieuzen zullen er „kwartier" gaan maken; en dan vol gen na enkele maanden meer zusters, die zich zullen bezig houden met de opleiding van hulp- verplegers, hygiënisten, voor zover mogelijk ook van vrouwelijke krachten. Deze staf van religieuzen zal worden ontvangen in een ge zondheidscentrum ter plaatse met ziekenhuis, polikliniek en gelegenheid voor t.b.c.- en lepra bestrijding. Voor dit laatste worden nu de plan nen uitgewerkt, in samenwerking met de ver schillende Vriendenkringen van de Medische Missiezusters in ons land en verder met behulp van de standsorganisaties. Met name de K.A.B. overweegt de uitzending van lekenkrachten om de zusters in de nieuwe missiepost te kunnen hel pen bij de bouw. De stenen zijn al reeds beschikbaar gesteld door mgr. Theunissen, de missiebisschop, die verlangend uitziet naar de komst van de eerste vrouwelijke missionarissen. Dr. Lippits, enthousiast ook wegens deze jongste plannen, is in het voor jaar in Nyassiland (Rhodesia) ge weest om er de eerste besprekingen met mgr. Theunissen te voeren. Zij heeft met Gods hulp alle vertrouwen in het welslagen en weet bij voor baat, dat er religieuzen -ïaar toe zul len gaan, die niet alleen medisch ge schoold of gevormd zijn op het ge bied van de gezondheidszorg, maar die vooral bezield zijn van missie ijver. Dr Ir F. Q. den Hollander gaat met pensioen Ir J, Lohman volgt hem op Ir. J. Lohmann is per 1 januari 1959 benoemd tot president van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan de presi dent van de Nederlandsche Spoorwe gen, dr ir F. Q. den Hollander, op zijn verzoek door de buitengewone algemene vergadering van aandeel houders per 1 januari 1959 ontslag verleend op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de vele diensten, in een lange reeks van ja ren aan de Nederlandische Spoorwe gen bewezen. Met ingang van dezelfde datum is dr ir F. Q. den Hollander benoemd tot commissaris van de n.v. Als op volger van de heer Den Hollander is per 1 januari 1959 tot president be noemd ir J. Lohmann, directeur van de vennootschap. Per 1 januari 1959 is de directie derhalve als volgt samengesteld: ir J. Lohmann, president, dr D. J. Wan- sink, directeur, ir J. P. Koster, di recteur. „De modernisering van het spoor wegbedrijf zal niet meer in het straf fe tempo van de afgelopen twaalf jaar geschieden. Er zal in verband met de financiële toestand wat kal mer aan gedaan moeten worden". Dit verklaarde de nieuwe president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann in een onderhoud met het A.N.P., kort nadat hij in de aan deelhoudersvergadering van de N.V. Nederlandse Spoorwegen tot opvol ger van dr. ir. F. G. den Hollander SNEL GROEIENDE CONGREGATIE Op genoemde kwaliteiten is de ge hele vorming van de Medische Mis siezusters afgestemd: zij zullen overal in de wereld medisch missie-aposto- laat gaan bedrijven, en het communi teitsleven zal zijn aangepast aan de eisen van het werk in de missie. On nodig te zeggen, dat ook de leken krachten een groot aandeel in het medisch missiewerk kunnen hebben en wellicht onmisbaar gaan worden. De Congregatie van de Medische Missiezusters telt thans rond vijf honderd geprofesteerde zusters, van wie er 182 uit Nederland zijn; van de 126 novicen zijn er 26 uit ons land. De missieposten, zoals cLe vanuit Im stenrade zijn gesticht, bevinden zich op vier plaatsen in Indonesië, name lijk op Makassar, Solo, Paré-Paré en een noviciaat in Lawang, verder een ziekenhuis voor arbeiders in de goud mijnen te Welkom in het boven- genoemd, genoemde Zuid-Afrika en een Moe- derschaps- en zuigelingenhuis te Mpendzwa in Belgische Congo en ook dit jaar te Kriri. Een belangrijk werk is de opleiding van eigenlandse meisjes tot verpleeg ster en vroedvrouw De opleidings ziekenhuizen en vroedvrouwenscho len telden verleden jaar bijna drie honderd leerlingen. In 1956 zijn in de gezamenlijke huizen van de Congre gatie veel meer dan 600.000 patiënten behandeld; er waren 70.000 opna men, 10.500 geboorten en 17.500 operaties. Dat zijn sobere cijfers, die nochtans een grote geschiedenis van slechts weinig jaren illustreren. Imstenrade, nabij Heerlen gelegen, is de grote krachtcentrale van gees telijk en medisch leven. Onlangs is de zoveelste uitbreiding tot stand ge komen. Naast een moderne, sobere kapel, is een prachtig en practisch opleidingshuis tot stand gekomen, dat model in Nederland kan worden College bijgewoond Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben vandaag met klein ge volg een officieel bezoek gebracht aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor de ochtend stonden op het programma een bezoek aan het laboratorium voor vezeltechnologie en het laboratorium voor scheepscon- structies en de sleeptank, benevens het bijwonen van een gedeelte van een college in de toegepaste mecha nica. Vanmiddag werd een bezoek ge bracht aan het studentensportcen trum, het laboratrium voor techni sche natuurkunde en een van de vier studentnflats, welke vorig jaar zijn verrezen. Met elkaaf een uitgebreid, doch zeer afwisselend programma, dat de vorstelijke gasten zeer boeide. Koningin en prins arriveerden om streeks elf uur vanochtend. Na de ontvangst begaf het gezel schap zich naar het laboratorium voor vezeltechnologie. Onder leiding van prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbo- gaart werd daar kennis genomen van enige research-onderwerpen, zoals het restaureren en conserveren van waardevolle (kunst)historische texti- lia, leder en behang. Er werden o.a. was benoemd. Dit betekent echter volgens ir. Lohmann niet, dat er een stilstand zal intreden, want stilstand is voor een spoorwegbedrijf hetzelfde als achteruitgang. De Nederlandse Spoorwegen staan volgens ir. Lohmann, bekend om hun economische en efficiënte bedrijfs voering. Er gaat geen kilometer on nodig verloren en men haalt er uit wat er uit te halen is, zonder dat dit ten koste gaat van het personen- of goederenvervoer. In de ons om ringende landen werken de spoor wegen met enorme verliezen. In En geland en Duitsland is dit wel het ergst. In Nederland kan men een slui tende exploitatie bereiken. De heer Lohmann schreef dit toe aan de gun stige verhouding van de spoorwe gen ten opzichte van de staat. Men heeft de N.V.-vorm, waarin de staat wel compareert, maar kent hier geen genationaliseerd spoorwegbedrijf, als bijvoorbeeld in Engeland. De heer Lohmann noemde de financiële posi tie van de spoorwegen gunstig.Hij verwacht in de directe toekomst geen tariefsverhoging voor het per sonen- of goederenvervoer, even min als een loonsverhoging voor het personeel. Hij hoopte dat er einde lijk rust, zowel in de sfeer van de lonen als in die van de tarieven, zal komen. getoond vaandels, Koptische weef sels, tafellinnen, kant, Byzantijns weefsel, een bisschopsmijter en -schoen uit 1370, een primitief schil derij „Hieronymus' verzoeking" en leerbehang. Bij een rondgang door het laboratorium konden de vorste lijke bezoekers zien hoe de verschil lende restauratiewerkzaamheden wor den verricht. De koningin bracht vervolgens een bezoek aan het laboratorium voor scheepsconstructies, terwijl prins Bernhard die deze afdeling al eer der bezocht, zich naar het laborato rium voor vervoerstechniek begaf. Na dit bezoek begaf men zich naar de collegezaal, waar prof. dr. ir. A. D. de Pater voor een honderdveertig derdejaars-studenten een college gaf in toegepaste mechanica. De konin gin en de prins namen, met hun ge volg, achter de studenten in de col legebanken plaats en woonden het laatste gedeelte van het college bij. In de sporthal zag het hoge gezel schap een basketball en een volley balwedstrijd van de studenten. Daar na werd de maquette van de hoger onderwijs reactor met de bijbehoren de laboratoria, welke te Delft zal worden gebouwd, bezichtigd. De koninklijke gasten begaven zich vervolgens naar het laboratorium voor technische natuurkunde waar na een korte inleiding van prof. ir. J. B. Westerdijk de elektronenmicro scoop werd bezichtigd, welke een zeer groot „scheidend vermogen" be zit. Koningin en prins zouden verder nog een van de studentenflats aan de Oudraadtweg bezoeken. In iedere flat wonen 71 studenten, in voor het merendeel éénpersoonskamers. Op iedere verdieping is een centrale bad kamer, een keukentje en een club kamer. Een 38-jarige Amsterdammer, die in Duitsland werkzaam was, is er met een bedrag van 4800 gulden vandoor gegaan. De man had van zijn Duitse patroon 30 loonzakjes ontvangen, waarin zich lonen bevonden tot een waarde van bijna vijf mille. Hij moest die gelden aan het personeel uitbetalen. De man is met dit geld verdwenen. Hij wordt thans in Ne derland en Duitsland door de politie gezocht. Ook Spierpijn en rheumatische pijnen wrüft U weg met De 23-jarige VV. v. d. Slikke uit Oosterend is gistermiddag tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden met een pneumatische boor in het pekellokaal van de Texelse zuivelfa briek plotseling overleden. Hij is ver moedelijk in aanraking gekomen met de elektrische stroom. Toen hij van de kermis te Beeg- dien op zijn rijwiel naar huis terug keerde, is gisternacht een 26-jarige jongeman uit Helden op de Horner - weg door een passerende auto aange reden en op slag gedood. HUZAAR OM HET LEVEN GEKOMEN. Gisterochtend omstreeks half elf is te Leusden een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 20-ja- rige dienstplichtige huzear eerste klasse H. M. A. Schlimbach uit Eind hoven. Op het kruispunt van de Ko lonel van Roogeweg en de Doornse- weg te Leusden slipte de huzaar met een jeep. De wagen sloeg over de kop en de bestuurder werd ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het gewestelijk militair hospitaal in Amersfoort is hij overleden. Huzaar Schlimbach behoorde tot het 41ste bataljon zware tanks „Prins Alexan der" te Amersfoort. Hij was onge huwd. In 1962 geen contractpensions meer Bij de verdediging van haar beleid, heeft de minister van maatschappe lijk werk, mej. dr. M. Klompé, giste ren in de Tweede Kamer gezegd, dat zij blijft verwachten, dat de contract- pensions voor gerepatrieerden in 1962 kunnen worden opgeheven. Het aantal gezinnen, dat nu nog in pen sions verblijft en het aantal dat nog komt is zodanig, dat rekening hou dend met de 7350 woningen, die ter beschikking gesteld worden er op 1 januari 1962 een tekort aan wonin gen zal zijn van 1320. Er is echter bij deze becijfering geen rekening ge houden met het aanbod van Amerika om 3000 gerepatrieerde gezinnen toe te laten. Voor dit aanbod bestaat on der de gerepatrieerden grote belang- steling. De minister vertelde, dat zij een studie maakt van de schuldbevrij- ding van de gerepatrieerden, die de voorschotten van de regering niet kunnen terugbetalen. Zij zal dit vraagstuk bespreken in de repatrië ringscommissies. De uitzending van enige Ambone zen naar Nieuw Guinea was geschied naar aanleiding van het verzoek eni ge administratief onderlegde Ambo nezen op Nieuw Guinea te plaatsen. Maatschappelijk werk moet de over tocht betalen. Ten aanzien vam de bejaardenzorg merkte de minister op, dat de bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig moe ten blijven. In het werk voor de be jaarden zullen de bejaarden zo min mogelijk zelf ingeschakeld worden. Het experiment voor de gezinsoorden wil zij voortzetten, omdat de onmaat- schappeijke gezinnen een groot pro bleem vormen. Dit jaar zal de Kamer nog een wetsontwerp tegemoet kunnen zien tot beperking van het verhaalrecht. In verband met de aanpassing van de Armenwet aan de huidige rechts overtuiging, zoals deze is neergelegd in het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Het ontwerp is enige weken geleden reeds de ministerraad gepasseerd. Repliek. Ten aanzien van het standpunt van die minister over de gezinsoorden toonden enige Kamerleden zich niet tevreden. Mevrouw Ploeg-Ploeg (Pv dA) diende namens haar fractie een motie in, waarin de Kamer werd ge vraagd uit te spreken, dat het werk met de oorden een aflopend karakter moet hebben. Zij nodigde de regering uit het getal gezinsoorden sterk in te krimpen. De motie werd echter met 43 vóór en 52 tegen verworpen. Aan de stemming ging een verkla ring vooraf van A.R., CHU, KVP, en WD-zijde, dait de motie niet ge steund werd, in afwachting van het rapport van de speciaal hiervoor be noemde commissie. Minister Klompé zegde in tweede instantie toe, nog eens overleg te ple gen over haar beschikking van sep tember j.l. waarbij aan alle gemeen tebesturen werd opgedragen gehuw de mannen als woning-zoekenden te laten inschrijven op de datum van het te sluiten huwelijk. Dit naar aanleiding van hetgeen de heer Kikkert (CHU) vorige week ge zegd had over het bevoordelen van de R.-K. bevolkingsgroep, waar men dikwijls het wettelijk huwelijk sluit om een huis te kunnen krijgen. verontrusten Heilo Het lid van de gemeenteraad van Heiloo, de heer K. de Vries (WD) heeft zich tot de raad gericht met het voorstel om op grond van art. 168 van de gemeentewet verpleeg den uit de St. Willibrordusstichting, afd. St. Paulus, de toegang te ver bieden tot de bossen in de gemeente en wandel- en rijwielpaden die daar naast gelegen zijn. Hij motiveert zijn voorstel met de constatering, dat „De in aantal steeds toenemende zedenmisdrijven in de gemeente Heiloo bijna alle gepleegd worden door personen, die ter be schikking zijn gesteld van de rege ring, wegens dergelijke misdrijven en die zijn ondergebracht in de St. Willibrordusstichting, afdeling St. Paulus". De heer De Vries zeide zijn voor stel te doen, in verband met stijgen de onrust onder de bevolking van Heiloo. Herhaaldelijk komt het voor, dat kinderen en vrouwen worden ange- rand door veroordeelden, die in de St. Paulusafdeling van de St. Willi- brordstichting een (te) grote mate van vrijheid hebben. Geld verduisterd om te spelen 18 maanden tegen Hillegommer geëist De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, heeft gisterenmid dag tegen de 55-jarige H. A. van K. uit Hillegom wegens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van 1.028.000 Belgische francs (77.000 gulden) een gevangenisstraf geëist van 1 jaar en 6 maanden. Verdachte, die vertegenwoordiger is geweest bij een bloembollenbedrijf in Hillegom, werkte speciaal in België. Hij ver kocht bollen en inde de bedragen. Het geld moest hij afdragen aan een kweker. In plaats daarvan ging hij naar verschillende Belgische kust- één van de moderne gedistingeerde model len in Gero Zilvium. De schoonheid van lijn en vorm en de diepe rijke glans geven cachet aan Uw tafel. Uw Gero-leverancier zal U Evolution, model 248, gaarne laten bewonderen. vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. (GERO) UH QMOhUc GERO Het Gero Spaarkrediet: Een artikel voor Uw leven, op aantrekkelijke voorwaarden en tóch de cassette gratis! I Advertentie plaatsen en bezocht daar casino's. De verdachte verklaarde met klei ne bedragen begonnen te zijn en la ter met grote bedragen getracht te hebben het verloren geld terug te wiruien. Dit gelukte echter niet en in de jaren 1956, '57 en '58 heeft hij een bedrag van ruim 1 miljoen Belgische francs niet afgedragen. De raadsman vroeg clementie. Uit spraak op donderdag 4 december a.s. Expo gaat steeds verder ten gronde Deze mine Is alles was nog rest van het Nederlandse Paviljoen op de „Expo". Alleen de grote koepel staat nog overeind, voor de rest is de fraaie Nederlandse inzending veranderd in een troosteloze berg sloop....

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7