Victoria. Scherp WIE WEEL POTLOOD EN GEEST Tweede concert in de Meesterserie van K&O Beauraing-avond van het comité ,,Pro Maria" VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Si Augustinusvereniging, Leiden, bezint zich op de bijbel In belang van hef godsdienstonderwijs De stroming van vernieuwing op het gebied van theologie, liturgie en bijbelkennis, laat niet na- ïr°te in vloed uit te oefenen op 't godsdienst onderricht op de katholieke scholen. Het was daarom, dat de St. Augusti- niusverenlglng" vereniging van r.-k. onderwijsgevenden afd. Lei den en omstreken gisteren een spe ciale bijeenkomst had belegd om r.lch te bezinnen op de modernisering van het godsdienstonderricht en met na me op de basis daarvan, de bijbelwe tenschap. Hector H. Sondaal sprak op deze bijeenkomst over het onderwerp „De stand van de bijbelwetenschap en het godsdienstonderricht". In zijn wel komstwoord brak de voorzitter, de heer N. B. M. Vreeburg, een lans voor bijbel- en godsdienstcuT»ussen voor onderwijsgevenden. In dJt verband maakte hij zijn toehoorders attent op de bijbelretraites-, die in de kerstva kantie te Noordwijkerhout gehouden worden. Voorts liet hij enkele fragmenten de revue passeren van de herziene onderwijswet, die per 1 januari a.s. in werking treedt. Hierna nam rector Sondaal het woord. Hij betoogde dat de nieuwe stromingen zich een bedding zoeken door het leven van de Kerk en door dat van elk der gelovigen persoonlijk. Vollediger inlichting nodig. Het gaat in deze richting niet om nieuwe waarden ma om een volledi ger belichting van het van ouds be kende. Er bestaat onder invloed van dit alles een verheugende belangstelling waar te nemen voor de bijbel. Tal van invloeden stuwen thans in de richting, de bijbel wederom te be schouwen als bron van godsdienstig leven. Het is daarom speciaal voor on derwijsgevenden dringend no-'ig, zich te bezinnen op de bijbel, in verband met hun lessen. De mentaliteit van „Je weet tegenwoordig helemaal niet meer, waar je aan toe bent" is voor het onderwijs gevaarlijk. De jeugd zou zich bedrogen v »elen, als hij la ter .net de moderne opvattingen in contact kwaim. Verdieping is ook gewenst als te genhanger van de materialistische in stelling. Men moet de bijbel zien als getuigenis van Gods heilswerken aan de mens in verleden, heden en toe komst. Zowel bijbelse geschiedenis als de (te dorre) katechismus en de liturgie stoelen op de bijbel. Het is nu voor onderwijsgevenden zaak, zich te oriënteren door middel van „bijbelcursussen" om hun gods dienstlessen vanuit de bijbel te be vruchten. Van fundamenteel belang. Bijbelkennis is bij de godsdienstige vorming van de christenen en de op voeding van de jeugd van fundamen teel belang. Rector Sondaal maakte," zfjn toe hoorders, aansluitend op zijn voor dracht, opmerkzaam op een bijbel cursus, die bij voldoende deelname in maart van het volgend jaar zal be ginnen. Deelname is geheel kosteloos; reiskosten zullen worden vergoed. Het oudste lid van de vergadering, de heer H. de Boer uit Noordwijk, deed, naar aanleiding van enkele boe ken die spr. had opgesomd, sugges ties over de aanschaffing van deze werken t.b.v. de schoolbibliotheken. Op het programma stond, ter op luistering van de bijeenkomst, de ver toning van twee films over Israël. De eerste van deze films gaf een interes sante kijk op de krachtige opbouw van de jonge staat, die voor velen het beloofde land is. Het bleek echter he melsbreed te verschillen van dat land, waarvan men zich in verband met de bijbelstudie een voorstelling zou maken. De tweede film kwam dichter bij die voorstelling. Ze behandelde het archeologisch onderzoek in het Sinaïgebied, kort na de Gaza-veld- tocht in 1M0. Tot slot van de vergadering ver strekte pater Rodemaker CSSR, en kele nadere inlichting omtrent de gepropageerde bijbelretraite. No. 515. Horizontaal: 1. onderstel ling, 6. verstandig (bargoens), 7. plomp, 9. maanstand, 10. hoofddek sel, 12. voornaamw., 13. ontvangka mer, 15. zijtak Moezel, 16. meisjes naam, 17. witte suiker, 19. voorvoeg sel, 21. tussenzetsel, 22. rijksgrond (afk.), 23. kropgezwel, 25. inhouds maat, 26. goed gezind. Verticaal: 1. dwaas, 2. vervoeging van een hulpwerkwoord, 3. plaats voor dieren, 4. bekende afkorting. 5. kleefmiddel, 6. stad in Schotland. 8. hachelijk, 10. jongensnaam, 11. verzekeringsbrief, 13. jongensnaam. 14. landtong, 18. speer, 20. zelfkant, 22. lichaamsdeel, 24. heden, 25. mu zieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horinzontaal: 1. Ee, 3. peen, 7. leed, 9. oot, 11. wie, 12. Aser, 14. lomp, 16. es, 18. ante, 20. aalt, 22. te, 23. lans, 25. edel, 27. eek, 29. pro, 30. gans, 32. poen, 33. t.t. Verticaal: 2. Eli, 3. p.e., 4. Edam, 5. Noë, 6. st, 8. eelt, 10. Orel, 11. wrat, 13. span, 15. oele, 17. stek, 19. Neer, 21. Asen, 24. alge, 26. dop, 28. Est, 29. Po, 31. An. Omstreeks 6 december zal de ge meente Leiden uitkomen met de jaarlijkse begroting. Dit Is ander halve maand later dan andere jaren, bijzondere omstandigheden, zoals de bonoemlng van een nieuwe wethou der van flnanoiën hebben hiertoe geleld. In gemeentelijke kringen ziet men in de datum ook nog een soort van symboliek. Men twijfelt er immers Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid Cultureel Centrum in Leiden hield tweede cyclus-avond Onder auspiciën van de interdio cesane Jongerenstaf bracht het Cul- tmeel Centrum Leiden haar tweede cyclus-avond in het Antonlus-club- huis. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter mr. H. A. L. Vijverberg de eerste avond, die, geheel buiten de verantwoordelijkheid van het Leidse bestuur, een mislukking werd. Spr. had de overtuiging dat hetgeen deze avond geboden zou worden de te leurstelling van de vorige geheel zou opheffen. O.l.v. Fred Starewood bracht het cabaret-gezelschap „De kleine niet aan of er is een flink tekort en i een onderhoudend cn verantwoord dat op een dag, waarop vele onver-programma. Fred Starewood „zelf" vulde wensen vervuld worden. blonk uit door zijn vlotte, geestige De behandeling van de begroting conference en ook door zijn warme zal pas in maart van het volgend i bariton, waarmede hij o.a. enige ne- jaar aan de orde komen. I gro-spirituals ten gehore bracht. leiding van Willem van Otterloo heeft gisteravond voor een uitver kochte zaal gespeeld. In verheugen de mate manifesteert zich de belang stelling voor de daden welke de di-, rigent en zijn kunstzinnig ensemble stellen; nog te meer omdat steeds opnieuw solisten van reputatie de concerten opluisteren. Zo ook nu, nu de zangeres Lois Marshall solieert in liederen van Mahler en Duparc. Maandag a.s. zal Leiden het voor recht hebben nogmaals de indruk wekkende zang van deze Canadese kunstenares te beluisteren op de Kunstkring Voor allen. Het orkest begon het concert met Mendelssohn-Bartholdy en wel diens 3e Syhponie in a kl. t., de zogenaam de Schotse syphonie; de impressies van een reis door Schotland. Na lang wikken en wegen heeft de com ponist in 1842 het werk voltooid, waarvap de delen direct in elkander overgaan. Mooi is de muziek zeker; melancholiek de sfeer, wegens de aard van het Schotse landschap. Sterk folkloristisch getint door volks lied-melodieën o.a. in de clarinetten in het vivace; mooi en poëtisch het Adagio en ook de finale en het Coda sluiten velerlei folkloristische the matiek in. Ofschoon de Symphonie vermoeiend lang is, bleef men van de bewonderenswaardige invallen genieten, die Mendelssohr muzikaal perfect schreef, en die meesterlijk naar de vorm, klankkarakter en dé tail werden geïnterpreteerd. Hierna stelde men zich in, de in drukwekkende zang van Lois Mar shall te beluisteren in vier liederen van Mahler. Zelden hoort men zo'n rijke stem, cn artistieke vermogens van zo'n bijzondere kwaliteit. Warm om het hart maakte zij ons met haar bezielde voordracht van Mahler's mystiek getinte en tot zelf-inkeer ge neigde liederen. Een rijk gedifferen tieerd gevoelsleven stelt haar in staat ook de verfijnde liederen van Du parc (meester van het lied) te ver tolken. Deze toondichter verdiepte zich lange tijd in de waardevolle ge dichten van zijn keuze, voor hij aan de compositie begon, die hij bemedi- teerde en perfectioneerde. Geen nieu we vorm van lied, maar het lied me lodisch, rhythmisch en harmonisch persoonlijk en volmaakt. Op elk dé tail van de litterair waardevolle tek sten, ging de zangeres diepgaand in. Ongelooflijk mooi! Voegt men hierbij de uiterst déli cate begeleiding door van Otterloo en het orkest, dan kaïn er niets ontbre ken aan het geluk, dat deze begena digde kunstenares ons heeft bereid. jyjET DE UITVOERING van Petite Frank Martin, geschreven voor harp. klavecimbel, piano en twee strijk orkesten (een van de modernste, maar niet afschrikwekkende werken van deze tijd), heeft de dirigent weer een culturele daad gesteld; omdat de belangstelling en instelling tot de eigentijdse muziek meer en meer moet groeien. Het concert heeft veel aantrekkelijks; de combinatie van in strumenten is zeldzaam en mooi en ongedwongen begeleiden de concer terende instrumenten elkander, on dersteund en afgewisseld door de kleine strijkorkesten. Ook vergt het werk niet te veel van de luisteraars, want voor deze klinkt de muziek eenvoudig; zij is niet zo zeer spon taan dan wel treffend; muziek van een kunstenaar, die overweegt, en gevoelig en in zichzelf gekeerd kiest, met precisie van smaak. Wat de uitvoerenden betreft: Cor- ry Vierdag, klavecimbel, Roelie Schijf-Verhoog, piano, en Edward Witsenburg, harp, hun spel was kundig en geacheveerd; fraai van ge luid en voortreffelijk van samenspel onderling en met de strijkorkesten. Dit alles zeer kundig en geschakeerd van klank, vertolkt door de bewogen kunstenaar van Otterloo, die elles én solo-partijen én z'n genuanceerd or kest vast in de hand had.' Dit is een zeer ernstige, maar niet drukkende muziekgebeurtenis geworden, waar voor ons aller grote lof. J. KORTMANN. Van de radio herinneren wij ons deze stem als het derde deel der „Drie Musketiers". Tiny Booy liet haar dansende vin gers glijden over het accordeon-kla vier en genoot, bij haar optreden na de pauze, de volle medewerking van de zingende jongeren-schare. Ook in haar begeleiding van Fred Starewood was zij een uitstekende pianiste. In ieder cabaret of variété is een plaats gereserveerd voor de illusio nist of goochelaar. De verrassende trucjes „doen" het altijd,' doch de wijze waarop Peter Qran ditmaal het publiek in het ootje nam was wer kelijk frappant. Het vocale deel werd verzorgd door de charmante <angeres Berna Cox die met haar zuivere stem de grote K in dit klein-kunst programma voor haar rekening nam. '..ij hadden haar gaarne wat langer beluisterd. Een der oudgedienden uit het voor malige orkest, de „K.R.O.-Melodis- ten", toonde zijn virtuositeit op de xylofoon. Dit optreden van Alfred Burkhardt ontlokte aan de zaal een ware ovatie. Vooral in de melodieuze concertwals „Cowboy-Gpiele" toonde hij zich de kunstenaar met een on verflauwde liefde voor het vak. Zijn opmerking aan het eind van zijn op treden: „de oudjes doen het nog best" kunnen wij volledig onderschrijven. Deze tweede avond heeft bewezen, dat het het Cultureel Centrum ernst is om de jongeren uit Leiden en om geving iets beters te bieden. In het slotwoord wekte de voorzitter de aanwezigen op om :n eigen kring voor dit streven belangstelling te kweken en deed ook vooral een be roep op diegenen, die door functie of beroep direct contact hebben met de jongeren-groepen. Mr. H. J. Dirks, 2cretaris der Kath. Jeugdraad, was onder de ge nodigden alsmede de promotor van hét Cultureel Centrum, kapelaan G. Lemmers. Tot slot mogen wij opmerken dat deze zeer geslaagde avond ons met belangstelling doet uitzien naar de volgende, welke volgens het pro gramma, zal vvorden gehouden op 15 januari a.s. Mé» het bestuur hopen wij dat dan de zaal te klein zal zijn. Ï.D.I.L. verzorgde in de zaal een boeken-show welke veel belangstel ling genoot. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. E. J. M. Belonje te Alk maar, mej. E. A. Kuipers te Den Haag en de heer B. A. Schmitz te -Rotterdam. Burgerlijke Stand Geboren: Robert zn van P. Sie- rat en B. J. Zijlbrief; Carla Yvonne Lucienne dr van A. Hensen en B. Dirksen; Antoinetta Ludovica dr van T. H. R. van der Leek en A. L. Guldemond; Alfons Heinrich zn van J. J. van Mil en G. Maagdelyn Jouke Jan zn van J. A. Koot en M. J. Elij- zen; Rudolph zn van J. van der Red den en A. H. Heetveld; Adriaan Ja cob zn van G. Hartman en T. Har- teveld. Getrouwd: D. Zwaan en J. G. Driessen; J. Ambachtsheer en E. G. Vissers; A. W. Stoffer en G. van der Kley; J. Hillebrand en J. Blok; C. W. Demmenie en M. Borreman; W. T. Nieboer en A. M. Wagenaar; H. A. Verboon en K. de la Rie; J. van Giffen en A. J. van der Zwart; J. Routier en J. C. van den Herik; A. W. de Haas en H J. T. Willems; C. J. Boon en G. Pooijer; R. A. Theelen en E. G. Prinsen; A. H. S. Prins en E. M. M. Visser; T. J. P. van der Meij en A. M. Juffermans; E. Bo- gaert en J. M. Duivesteijn. Overleden: E. J. van Gessel 70 jr echtgenote van J. Langerak; G. Strating 63 jr man; J. W. Reitsma 71 jr weduwe van T. Wetting; J. E. van der Horst 80 jr weduwe van D. L. Büchli Fest; B. Ros 38 jr man; P. Selier 72 jr man. Het Ned. Comité „Pro Maria" is opgericht met het doel de Maria-de- votie in het algemeen te verbreden en te verdiepen, maar in het bijzon der de verering van Maria te Beau- raing in België te propageren. De afdeling Leiden, ,velke dit jaar haar eerste lustrum mocht beleven, doch dit feit zonder enige festiviteit heeft laten voorbijgaan, hield gister avond in ie zaal Maria Gijzensteeg haar jaarlijkse contactavond ener zijds om d oude contacten te her nieuwen, anderzijds om weer nieuwe aan te gaan. Na êen korte inleiding over het lustrumjaar, dat 29 nov. a.s. eindigt en waarvoor de plechtige novene he den aanvangt, belichtte de secrearis van het landelijk comité de heer J. H. Trossel, de diepe betekenis van de verschijningen aan de kinderen De- geimbre en Voisen. Plierna vertoon de de heer Trossel een aari over een ziekenbedevaart in 1955 vanuit Helmond en liet de heer D. F. Devilee, secr. der afd. Leiden enkele prachtige geslaagde kleurendia's over de Leidse bedevaart zien, welke on der de toeschouwers allerlei herinne ringen en blijken van herkenning op wekten. Na de pauze werd tenslotte de prachtige film vertoond: „Beauraing, kruispunt van twee werelden", welke in sept. 1956 op het Wereldfilmfesti val te Brussel de tweede prijs behaal de en ontroerde door duidelijke weergave van de festiviteiten op de grote feestdag van Maria's Onbevlekt Hart op 22 augustus en van het ge wone dagelijkse leven in Beauraing. In verschillende close-ups, werden ook de kinderen vertoond aan wie Maria is verschenen cn dezelfde kin deren in hun dagelijkse leven van heden. BIOSCOPEN. De films in da week van 21—28 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Oliver Twist", 18 jaar. Lldo: „Mon oncle", alle leeftijden. Luxor: „Wie wordt mijn moorde naar?", 18 jaar. Triano: „Stella's sleutel", 18 jaar. Rex: „Destry", 18 jaar. (Donderdag.: „Als Parijs ont waakt", strikt volwassenen). De heer Trossel sloot deze mooie avond met een opwekking om op de verjaardag van de eerste verschijning 29 nov. a.s. en tevenc de sluitings dag van het lustrumjaar in gedachten met de feestelijkheden in Beauraing mede te leven en in de praktijk de verering van de Moeder met het Gou den Hart steeds te verdiepen maar ook te verbreiden. DE MAAN FRANCO HUIS Er zijn gemiddeld slechts veertig nachten van een jaar geschikt voor het doen van astronomische waarne mingen Daarom is het zo'n schitte rend toeval geweest, dat de recht streekse uitzending van de Leidse sterrewacht in het TV-programma van de VARA, woensdagavond jl. een succes werd. Het was mistig, maar het zicht op de maan, waarom het in dit programma te doen was, kristalhelder. Op de sterrewacht heeft men van deze uitzending zeer veel werk gemaakt. Men fabriceerde onder meer een statief voor de TV- camera, dat in alle standen gedraaid kon worden, waardoor het mogelijk was dit hemellichaam op zijn reis rond de aarde op de voet te volgen. Weken is men in Leiden rond de sterrewacht bezig geweest met aller lei proefnemingen vóór men aan de uitzending toe was. Men moest on der meer een straalzender op Lopik richten en de medespelenden prof. Oosterhof, prof. Oort en de heer Kleibrink dienden tevoren een klein speelprogramma te oefenen. Prof. Oort stelde woensdagavond voor ook een TV-uitzending te wij- Leidse agenda VRIJDAG, 21 NOVEMBER Speeltuinver. „Vogelenwijk". Feest avond met Semper Avanti's „Jong en Jolig", Patronaatsgebouw Oegst- geest, 8 uur nam. Sportstichting Leiden. Zaalsport- wedsfcrijden, Stadsgehoorzaal, 8 uur ZATERDAG. 22 NOVEMBER Ned. Kath. Grafische Bond. viering 50-jarig bestaan. Receptie St. Anto- niusclubhuis, 3.30—5 uu'- nam. Leidse Jeugdactie. Optreden van het Scapino-ballet. Stadsgehoorzaal, half drie nam. Speeltuinver. „Zuiderkwartier" Ba zar in clubhuis Anjelierstraat, 1523 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313; Apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 28274. Laatste Berichten De Amsterdamse recherche heeft gisteren aangiften ontvangen van diefstal van zeven auto's en motoren. Een werd later door de eigenaar op Zeedijk teruggevonden, terwijl een scooter, die uit de Pythagorasstr. was verdwenen nog diezelfde dag ergens in een sloot bij Naarden werd aange troffen. Een 17-jarige slachter en een Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 21 November 1858. Parijs In de gemeente Plai- sance staat een huis van 6 ver diepingen, dat gebouwd is door één enkel persoon, den heer Pernot, die zelfs geen begrip hoegenaamd van bouwkunde heeft. Hij heeft, alleen ui1 lief hebberij, gedurende 12 jaren, daaraan dagelijks 2 a 3 uren ge arbeid. „Lourdes en zijn Wonderen" Een ontroerende documentaire film Zeldzame opnamen w.o. de piscines. Nog nimmer zijn hierover foto- of filmopnamen toegestaan. Deze film is in opdracht van de Bisschop van Lourdes vervaardigd. Draait maandag 24 november in het ST. ANTONIUS-CLUBHUIS, Lange Mare. Entrée 1.—. Aanvang 8 uur.. (Advertentie) 18-jarige slager werden in de Boe- roestraat door burgers achtervolgd en gegrepen toen zij met een motor een vrouw op de Zeeburgerdijk had den aangereden. De motor bleek ge stolen te zijn op de Valentijnkade. WEET U HET OOK NIET Vraag N. H. Ik zag onlangs een foto van de minister van Buitenland se Zaken in gale. Het viel mij op, dat hij x'eeds vele malen is onder scheiden. Welke onderscheidingen zijn dit? Antwoord: De onderscheidingen van minister J. M. A. H. Luns zijn de volgende; Officier in de Orde van Oranje Nassau. Huwelijksmedaille 1937. Groot Gouden Ereteken aan lint (Grootkruis) voor Verdienste van de Bondsrepubliek Oostenrijk. Grootlint in de Orde van Leopold van België. Grootkruis in de Orde van het Zui derkruis van Brazilië. Grootkruis in de Orde van Boyacó van Columbië. Grootkruis in de Orde van Carlos Manuel de Caspedes van de Repu bliek Cuba. Grootkruis in de Danebrogorde van Denemarken. Grootkruis in de Orde van Ver dienste van Duarta, Sanchez y Mella van de Dominicaanse Republiek. Grootkruis in de Orde van Isabel la Catolica van Spanje. Grootkruis in de Orde van Menelik II van Ethiopië. Grootkruis in de Nationale Orde van het Legioen van Eer van Frank rijk. Ridder Grootkruis in de Orde van St. Michael en St. George van Groot- Brittannië. Grootkruis in de Orde van George I van Griekenland. Grootkruis in de Orde van Ver dienste („Al Merito della Republica") van Italië. Grootlint in de Orde van de Ster van Afrika van Liberia. Grootkruis in de Orde van burger lijke en militaire verdiensten van Adolf van Nassau van Limburg. Grootkruis in de Orde van de Ei kenkroon van Luxemburg. Grootkruis in de Orde van Rubén Dario van Nicaragua. Grootkruis in de Orde van Sint Olav van Noorwegen. Grootkruis in de Orde van Manuel Amador Guerrero van Panama. Grootkruis in de Orde van Ver dienste voor Bijzondere Diensten van Peru. Grootkruis in de Orde van Pius IX van de Heilige Stoel. Grootkruis in de Orde van Vasa van Zweden. Commandeur met het Grootkruis (Grootkruis) in de Orde van de Pool ster van Zweden. Grootkruis in de Orde van de Wit te Olifant van Thailand. Commandeur in de Orde van de Heilige Drieëenheid (Trishakti Patta) van Nepal. Officier in de Militaire Orde van Christus van Portugal. Officier de l'Instruction Publique van Frankrijk. Ridder in de Orde van Leopold II van België. Vraag B. O. Ik heb een plant ca deau gekregen; weet niet zeker wat het voor een plant is. Hoe moet ik deze behandelen? Antwoord: uit uw beschrijving ma ken we op, dat uw plant geen vinger- plant, maar de z.g. gatenplant is. Monstera deliciosa, ook wel bekend onder de naam philodendx'on pertu- den aan de radio-telescoop te Dwin- geloo en de Leidse sterrewacht als de nieuwe waarnemingstoren zal zijn opgericht. Het karakter van deze uit zending, dat niet in het minst gun stig werd beinvloed door het gezel lige optreden van ae heer Kleibrink, doet verwachten, dat deze program ma's zeker nóg eens gebracht zul len worden. St. Cecilia, de patrones van de zang, staat morgen op de heiligen kalender. De jongens van het St. Pe trus-Sleutelkoor vieren dan feest met een H. Mis en algemene H Commu nie in de St. Petruskerk te kwart over zeven. En zondagmiddag nóg eens feest met een filmvoorstelling met tractatie voor alle zangertjes. sum. Het is een fx-aaie en sterke ka merplant. In de winter in een gestookte ka mer, doch niet te dicht bij de kachel of haard, doch liefst in het volle licht, het gieten wat verminderen, terwijl het bijmesten met kamerplanten- mest voorlopig gestaakt moet wor den tot het voorjaar. De plant vraagt een voedzame, doch vrfj lichte grond, b.v. 2 delen verteerde bladgrond, 1 deel verteer de stalmest en 1 deel goede tuingrond en wat scherp zand. Wanneer de plant uit de pot groeit, dan moet in het vroege voorjaar verpot worden in een iets grotere pot. Denk er om, om op het gat in de bodem een paar potscherven te leggen voor een goe de afwatering. De plant stelt hoge prijs op geregeld afgieten of afspon- sen. Vraag G. P. V. 1) Wat wordt verstaan onder een vlooiendak? Antwoord: Dit komt in de tegen woordige boeken niet meer voor. Naar ons van deskundige zijde werd medegedeeld, moet deze benaming in vroeger jaren wel gegeven zijn voor daken, belegd met pannen, welke niet alle goed sloten, zodat de gaten moes ten worden opgevuld met proppen riet of iets dergelijks. 2). Hoeveel mag iemand, die in het bezit is van een akte tot het vissen met levend aas, met de hengel, ten hoogste in voorraad hebben? LEIDERDORP Contact-bindingsavond B.B. Gis teravond was er in het Dorpshuis een bijeenkomst voor de plaatselijke B B. en de daarbij aangesloten brand- weergroep. De avond werd geopend door het hoofd der afdeling, de heer E. Kronenburg, die een bijzonder woord van welkom sprak tot burge meester en mevr. v, DiejJeningen, dr en mevr. Hoefman en de heer Ros, commandant van het district Alphen a. d. Rijn. In zijr- openingswoord noemde de heer Kronenburg de B.B. een zgn. 4e macht, die in tact moet blijven om bij rampen of oorlog, waarbij de burgerbevolking veel te lijden heeft, hulp te bieden. Het is evenwel nodig steeds reservekrach ten te kweken bij .Ie B.B. In de pauze vond de plechtige uit reiking plaats van de „ster" als be loning van een 5-jarige diensttijd. Dit geschiedde door burgemeester van Diepeningen. Deze dankte de brand weermannen en B B.-ers voor wat ze hebben gedaan en wekte op om vol te houden. Een driewerf hoera door de aanwezigen onderstreepte deze woorden. De verzorging van de avond was verder in handen van het gezelschap „Speelpaladijnen" uit Alphen a. d. Rijn onder leiding van Jaap Macken zie. Opgevoerd werd de revue: „Hallo B.B.waarvan de aanwezigen ten zeerste genoten hebben, getuige de bijval, welke het gezelschap, dat geheel uit B.B.-ers bestaat, ontving. De ster wqrd uitgereikt aan de brandweerlieden: J. Bosman, K. van Egmond, H. v. d. Groep, J. M. de Ko ning, K. Kranenburg, W. Kranen burg, F. Nagtegaal, J. Rietvelt, A. Vons, G. v. d. Voort en L. G, Was- senburg. De B.B.-ers die de ster ont vingen varen: mevr. E. de Jong— Giezen, mej. G. Los, P. de Bruyn, H. P. Didden, W. Ooorn, R. Giezen. A. de Haas, J. J. de haas, H. A, v. In- ger. Schenau, D. de Jong, A. v. Mee teken, A. G. v. Osnabrugge, A. Pison, A. W. de Pouw, S. J. Pret, S. A. Reyerse, J. Rietveld en C. de Ruiter. Z0ETERW0UDE Hoe zwaar weegt Hanzebestuur? Maandag a.s. zal in het Parochiehuis Schenkelweg de weging plaat.- heb ben van de 7 bestuursleden van de r.k Middenstands vereniging waarna de prijswinnaars bekend worden ge maakt. De prijzen aar. deze raadwed- strijd verbonden, zijn: ƒ25.-, 10.-, ƒ7.50, ƒ5.. en ƒ2.50. De Sint Jans fanfare zal deze weegavond opluis teren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2