3)e CeidóeSowfca/tit Chroesjtsjef zet zijn Berlijn-plan door Latilit koorts Navo-parlement over Berlijn Koop hem nu Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14567 Franco p.p. 8. Berlijnse in Bonn Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ambassadeur Smirnof bij Adenauer Om de erkenning der Oostduitse regering De Sowjet-ambassadeur in West-Duitsland, Smirnof, heeft kanselier Adenauer gisteren op de hoogte gesteld van de Russische plannen om aan de huidige bezetting van Berlijn een einde te maken. Wat hij gezegd heeft is niet bekend gemaakt, maar algemeen wordt aan genomen, dat de Russen op den duur alleen nog maar als scheidsrechter zullen optreden in geval van een conflict aangaande de verbindingen tussen het Westen en Berlijn, nadat zij hun deel van de controlebevoegdheden geleidelijk aan de Oostduitsers zullen hebben overgedragen. Doel van de Russische plannen is kennelijk het Westen tot erkenning van het Oostduitse regime te dwingen: De Westerse drie en West-Duitsland zouden straks met Oost-Duitsland moeten onderhandelen over de verbin dingen met Berlijn. Westelijke stadsdeel zijn gelegerd. Vooral de verbinding door de lucht, waarvan de vluchtelingen uit Oosc- Duitsland gebruik naken om naar de Bondsrepubliek te komen, loopt ernstig gevaar. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, von Brentano, is vandaag naar West-Berlijn gevlogen om met burgemeester Brandt en an dere leden der Westberlijnse regering overleg te plegen. TEGENMAATREGELEN Welke tegenmaatregelen er even tueel van Westduitse :ijde zullen worden genomen, is nog niet te over zien. De Bondsrepubliek kan bijvoor beeld de handel met Oost-duitsland staken, maar tot een afbreken der diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Moskou zal het in elk geval niet komen, io wordt van Westduitse zijde verklaard. Men is er zich van bewust dat het Westen grote moeilijkbeden kan krij gen bij de verzorging van de West- Berlijners en de militairen die in het ONDERWIJS VERNIEUWING II Het is allerminst zo, dat minister Cals in zijn ministeriële loop baan weinig of niets aan wetgeven de arbeid zou hebben gedaan, zoals wel eens is beweerd. Verschillende kleinere en grotere wetswijzigingen heeft hij in het staatsblad gebracht. Men denke slechts aan het kleuter onderwijs, dat op een geheel nieuwe basis werd gezet. „En nu heeft minister Cals het aangedurfd, zo schreef het socialis tische blad „Het Vrije Volk", om in een betrekkelijk beknopt wetsont werp het voortgezet onderwijs, dat is het onderwijs tussen de basis school en de universiteit, als een samenhangend geheel te regelen. Dit is een daad van visie en durf, waarvoor minister Cals lof toekomt en dan zal hij zelf een deel van die lof doorgeven aan zijn voorganger Rutten". „Cals durft" schreef het blad dan ook als kop boven het bewuste ar tikel. Het staat vast dat oud-minister Rutten met zijn Nota betreffende onderwijsvoorzieningen de eerste staat tot dit ontwerp heeft gegeven. Dat er ondanks de van zovele zij den gevraagde en ontvangen advie zen geen bezwaren aan dit ontwerp zouden kleven, zal wel niemand be weren. Deze bezwaren zal de be trokken Kamercommissie nu moeten nagaan. Het is intussen aangenamer eerst de winst te tellen, die dit wets ontwerp op onderwijsgebied belooft. "Vooreerst stuurt het wetsontwerp van minister Cals aan op volledige financiële gelijkstelling van bijzon der en openbaar voortgezet onder wijs. Toch schijnt men aan protes tantse zijde hier een weinig huiverig tegenover te staan. Men vreest daar namelijk van het nieuwe wetsont werp een verdoezeling van de eigen positie van het bijzonder onderwijs en men vraagt zich dan af of het door+rekken van de lijn der finan ciële gelijkstelling, wat financieel niet zo heel veel verandering brengt, om dat er al een ruime subsidieregeling was, wel voldoende opweegt tegen het afzwakken van het karakter van het bijzonder onderwijs, dat men van deze financiële gelijkstelling vreest. Maar de rechten van het bijzon der onderwijs blijven gehandhaafd en deze komen neer op vrijheid van op richting van bijzondere scholen en vrijheid van richting van die scho len. Dat steunt op bepalingen van de Grondwet en men behoeft zich dus alleen maar af te vragen of het ont werp van minister Cals in voldoende mate daarmee rekening heeft gehou den. En deze vraag menen wij beves tigend te moeten beantwoorden. Een ander winstpunt is dat de on derwij swetgeving heel wat overzich telijker wordt. In de kleine honderd jaar van het bestaan van de mid delbaar onderwijswet is deze zó dik wijls op onderdelen gewijzigd, dat er vande oorspronkelijke wet nog maar weinig over is. Een belangrijk winst punt achten wij daarom de moge lijkheid, dat het proces van de on derwijsvernieuwing bij het v.h.m.o., dat maar niet op gang kan komen, wat toch zo dringend noodzakelijk is, door deze wetgeving zal worden versneld. Een voordeel is ook, dat in dit ont werp het aantal onderwijsmogelijk heden wordt uitgebreid, zodat méér kinderen dan voorheen de kans zul len krijgen die opleiding te volgen, die het best bij hun aanleg past. Voorts worden dan nog de taken van overheid en ouders afgebakend, maar veel belangrijker is het, dat er in dit ontwerp een brugklasse wordt voorgesteld. Met deze brugklasse behoeft de schoolkeuze op het twaalfde jaar niet direct definitief te zijn. In dit plan worden alle eerste klassen vanaf mavo (het tegenwoordige ulo) tot aan het gymnasium gelijk, zodat tij dens of na het eerste jaar de leer ling zonder bezwaar van school kan veranderen, indien blijkt dat men een verkeerde keuze heeft gedaan. Er is dan namelijk geen jaar verlo ren. Er zullen wel wat moeilijkheden aan deze overgang kleven. Men denke er slechts aan, dat door het nu reeds urgente tekort aan leraren verschillende consequenties van het wetsontwerp moeilijk direct kunnen worden aanvaard. Er zullen dus over gangsmaatregelen nodig zijn. Maar dit is nu de taak van de Tweede Ka mer, die nu haar oordeel over dit wetsontwerp zal moeten uitspreken. Het is te hopen, datzij het snel doet om minister Cals in de gelegenheid te" stellen dit ontwerp nog vóór af loop van zijn,ministeriële termijn in 1960 in het Staatsblad te zien. Ofeen kabinetscrisis zou deze illusie moeten komen vertsoren. Het is al meer gebeurd, namelijk in 1913, toen minister Heemskerk zijn vier ontwerpen van wet had ingediend. Het is spijtig het te moeten zeg gen, maar die kans zit er nu óók in. Maar dat is een gans ander chapi ter en daarop komen wij nog wel terug. Amerika heeft plannen klaar. De V. S. hebben plannen gereed om het hoofd te bieden aan situaties, welke als gevolg van de Russische politiek ten aanzien,van Berlijn kun nen ontstaan. Dit werd van gezag hebbende zijde te Washington mee gedeeld. Deze plannen worden echter Streng geheim gehouden. Metde direct betrokken landen is er wel over gesproken, zo werd er van ge noemde zijde aan toegevoegd. Grenscontrole. Voor de eerste maal heeft donder dagavond een leidende figuur Oostduitse communistische partij ge zegd, dat de Russen ook van plan zijn de grenscontrole van de weste lijke mogendheden aan de Oostduitse autoriteiten over te dragen. Als de Westelijken naar West-Berlijn wil len, zullen ze te maken krijgen met het „nationale volksleger", aldus heeft het kandidaat-lid van het cen trale comité van de partij Sinder- mann in het „Huis van de vriend schap" tussen Duitsland en de Sow- jet-Unie in Oost-Berlijn Reactie ter beurze. De onzekerheid over de Sow jet- Russische stappen om een einde te maken aan de Viermogendheden- status van Berlijn veroorzaakte gis teren omvangrijke aandelenverkopen op de effectenbeurs te Frankfort. Be leggers aarzelden aankopen te doen en kochten tegen koersen, die over het algemeen 10 procent lager waren dan de slotnoteringen van dinsdag. De markt was gisteren gesloten. Monaco bracht hulde aan een gelukkig gezin Monaco heeft woensdag zijn nationale feestdag gevie rd. Het hoogtepunt was ook dit jaar weer de verschijning van de prinselijke familie op het balcon van het paleis. De feestende menigte groette hun prins en zijn familie met groot enthousiasme. DE GAULLE NAAR BAD KREUZNACH. De besprekingen tusen de Gaulle en Adenauer, vastgesteld op woens dag a.s. zullen in Bad Kreuznach, dat HET SPOOK BEELD BERLIJN BONN, DE HOOFDSTAD van West- Duitsland, gonst op het ogenblik van diplomatieke bedrijvigheid. Het plan-Berlijn is weer naar voren ge komen. Na de verontrustende rede voering van Chroesjtsjef was de sen satie alweer tamelijk geluwd; de ver klaringen van de Oostduitser Grote- wohl hadden olie op de golven ge daan en men begon al te denken, dat het maar een proefballonnetje van Moskou was geweest. Maar gisteren kwam de Rus- 0 sische ambassadeur te Bonn, Smirnof, een bezoek brengen bij Adenauer om hem te vertellen, wat het Kremlin alzo van plan was te doen inzake Berlijn. Wat hij ver teld heeft, is niet bekend geworden, maar Adenauer is ogenblikkelijk aan het confereren geslagen en van daag is de minister van buitenlandse zaken von Brentano al naar West- Berlijn gevlogen om contact op te nemen met de West-Berlijnse autori teiten. Het is nog te vroeg om conclusies te trekken, maar in Bonn neemt men de toestand nogal ernstig op. Vermoedelijk is het de Russen- er voorlopig slechts om te doen, de Westersen te dwingen het Oostduitse regiem te erkennen. Wanneer zij hun controlebevoegdheden aan de Oostduitsers overdragen, krijgt de Westerse wereld rechtstreeks te ma ken met de niet-erkende Oostduitse regering en zal het wel uiterst be zwaarlijk worden haar te blijven ne geren. Nu zal men vragen, wat er op tegen is, om de Oostduitsers de facto te erkennen, ook al blijft men de overtuiging houden, dat ze slechts marionetten zijn? Men zou daarop kunnen antwoorden met een weder vraag: „Waarom zijn de Russen er zo op gebrand om de Oostduitse re gering erkend te zien?" Met die er kenning is de kous nog lang niet af, want daar zitten consequenties aan vast, waarvan de voornaamste is, dat het Westen zich dan praktisch neer legt bij een verdeling van Duitsland in twee helften. De Westerse mogend heden hebben steeds verklaard, dat zij de hereniging van Duitsland blij ven beschouwen als het kardinale punt van hun Europese politiek, zo dat het te voorzien is, dat zij niet goedsmoeds zullen berusten in een fait accompli, waarvoor Moskou hen stelt. Het is maar de vraag, tot hoever men van weerskanten zal willen gaan. Zal er weer een koude oorlog uitbre ken of zal het conflict tenslotte weer verzanden in eindeloze debatten in Veiligheidsraad en Uno-Assemblée? Geen duimbreed wijken men om totdee°n akkoo Bij het donderdagmiddag in de conferentie der Navo-parlementsleden te Parijs gevoerde debat over de po litieke problemen heeft de Ameri kaanse senator Kefaufer met betrek king tot Berlijn verklaard, dat de Navo-instanties er niet aan denken zich iedere dag opnieuw aan te pas sen aan hetgeen hij noemde „de fluc tuaties van een intimidatieveldtocht der Russen". We laten ons thans leiden door principes, zo zei hij, en geraken betreffende de hereniging van Duits land. In de resolutie wordt verder opgemerkt, dat de veiligheid en het welzijn van Berlijn, alsmede de handhaving van de Franse, Engelse en Amerikaanse positie in die stad, bij de huidige internationale toestand essentiële elementen vormen voor de vrede en de veiligheid van de vrije wereld. Tevens wordt er aan herin nerd, dat de Fransen-, Engelsen en Amerikanen hebben verklaard, hun strijdkrachten in het gebied van Ber- één daarvan schrijft voor, dat wij lijn te zullen handhaven, zolang dit geen duimbreed grond prijsgeven in i noodzakelijk is. de gebieden waar wij weten, dat De vic,.-voorzitter van de Duitse onze zaak rechtvaardig en eerlyk is. Bondsd dr j verklaarde De Sowjet-Unie en haar stromannen Lan de Berly dat de bevolking in Oost Duitsland zouden er goed aan van Duitsiand met grote voldoening hiervan rekenschap te doen, zich geven. De conferentie der Navo-parle mentsleden heeft donderdagmiddag een resolutie betreffende Berlijn goedgekeurd, waarin wordt ver klaard, dat het voornemen der Sow- j et-Unie, afstand te doen van haar internationale verantwoordely'kheden met betrekking tot deze stad, een flagrante eenzijdige opzegging zou betekenen van een internationale overeenkomst, die door de Navoniet geaccepteerd zou worden. Een der gelijke eenzijdige opzegging van de Vier-landenovereenkomst betreffen de Berlijn, aldus de resolutie, zou een doorzichtige poging van de- Sow- j jet-Unie zijn een dictator aan Berlijn i op te dringen, waaraan miljoenen i mensen juist wensen te ontsnappen. I Een dergelijke opzegging kan ook geen afbreuk doen aan de ver- I plichtingen, die de vier mogendhe- heeft kennisgenomen van de ferme houding van de grote mogendheden met betrekking tot deze stad. Sedert de blokkade, zo zei hij, symboliseert Berlijn de volkeren in vreiheid te blijven leven. ten zuidwesten van Wiesbaden ligt, gevoerd worden, zo is door het bu reau van De Gaulle medegedeeld. Adenauer en De Gaulle zullen van gedachten wisselen over de impasse in de onderhandelingen over de vrijhandelszone en andere belang rijke vraagstukken, zoals de kwestie- Berlijn. Hebt U een nieuwe winterjas nodig? Dan kunnen wij U maar één raad geven: ga morgen eens kijken bij Coster! Daar hangt Uw winterjas van prachtige velours, geheel gevoerd, in de aller modernste Italiaanse coupe. En maak U over de prijs geen zorgen, want dit is een aan bieding zoals wij nog nimmer hebben gedaan. Wij durven U niet te zeggen wat deze jas nor maal kost. U zoudthet eenvoudig niet geloven. Alle soorten „UBICA"-MATR ASSEN uit voorraad leverbaar, bij: N.V. TEXTIELHANDEL ADR. VAN OOY Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN (Advertentie) schuimrubber- matras m sf/ pa (Advertentie) Democratie maakt geen onderscheid... In de „Duitse democratische republiek" zijn verkiezingen gehouden voor de 400 leden tellende volkskamer. Uiteraard kwam meer dan 99 van het kiezerskorps stemmen; een van hen was president Wilhelm Pieck, die na het stemmen een bos bloemen kreeg aangeboden. Morgen, en alléén morgen, krijgt U deze herenwinterjas voor 5 Zolang de voorraad strekt. U koopt zonder risico, wantalsde jas niet naar genoegen is, nemen wij hem tegen contant geld terug om één van die andere duizenden Costerklanten te laten profiteren. Telefonische of schriftelijke orders worden niet aangenomen. Lelden: laarlemmerstr. 25, Tel. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 116965 Meent hk.Goudieitngel, tel. 115377 Katendr. Lagedljk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35. tel. 1255 11 (Advertentie; Zelfde weertype Het zwaartepunt van het continen tale hogedrukgebied is nu bij de Zwarte Zee aangekomen met een luchtdrukwaarde van 1050 mb. Rond om het hogedrukgebied bevindt zich een groot aantal depressies. De mees te volgen een baan, die op ongeveer 1000 km. ten westen van Ierland ligt en vervolgens in noordoostelijke richting via IJsland naar de Noorde lijke IJszee reikt. In de Middellandse Zee ontwikkelt zich een nieuwe de pressie. Geen van deze kunnen het weer in onze omgeving beïnvloeden. In het algemene weerbeeld zijn dan ook maar weinig veranderingen te verwachten. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist. Meest zwakke wind uit oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen. 22 Nov. zon op 08.10; onder 16.41; maan op 15.04; onder 03.52. Hoogwaterstanden 22 Nov. v.m. 0.30; n.m. 12.55. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geheel bew. 2 C. 1 tl —2 motregen 4 geheel bew. 9 motregen 7 mist 2 geheel bew. 4 zwaar bew. 4 geheel bew. 3 mist —1 geheel bew. 3 zwaar bew. 12 motregen 3 geheel bew. 6 motregen 4 motregen 3 geheel bew. 2 half bew. 0 geheel bew. 5 onbewolkt —5 regen 15 geheel bew. 17 onbewolkt 2 regen 13 motregen 12 Korreltje Een optimist droomt van een geluk kige toekomst; de pessimist heeft al leen maar nachtmerries!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1