Wsteue Minister gaat optreden tegen enige kartels in Nederland GA FLITSEN Voor atoom-o 40 miljoi pleiding ten meer Kamer voer in 't rookgordijn van de begroting van oorlog Twee kleuters vermorzeld DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Mis die aansluiting niet! Gebruik die flitsaansluiting op uw fototoestel. Voor kiekjes binnenshuis: de leukste van uw leven! mm Tweede Kamer sprak ook over kolen Minister Zijlstra heeft lich giste ren in de Tweede Kamer, in ver vol» op het debat van eergisteren over economische aaken, gericht te- ge autoriteit binnenkort de zaken be gen prijsafspraken en kartelvor- j treffende de schrootaffaire op tafel niing. Hij liet al doorschemeren, dat zal leggen. Het gaat hier om ge er maatregelen in overweging zijn pleegde fraudes en de vraag of er tegen de prijsafspraken in de gram- sprake is van boycot. De minister mofoonplatenhandel; hij heeft ook beloofde niets aangaande prijsverla- cen waarschuwing laten horen tegen ging van de huisbrandkolen. De ko- de Pharmaceutische Handelsconven-1 lenhandel moet maar ervaren of de tie en de Stichting Behartiging be-1 prijsverhoging van januari commer- langen in het Bouwbedrijf. Men zal i cieel verantwoord is. Zij zullen uit aan zijn ernstige bezwaren tegemoetde ontwikkeling op de kolenmarkt moeten komen, anders grijpt de mi- Het is goed deviezen te potten, was I de nog met nadruk, dat hij niet kan zijn standpunt. De minister betoog- ingrijpen in het commercieel beleid de: het is een teken van gezonde ont- der 3taatsmijnen, omdat alle be- 1„ a■>- voegdheden door het EGKS-verdrag aan de Hoge Autoriteit zijn overge- dragen. wikkeling der economie, indien de snelheid, waarmee de deviezenvoor raad groeit, afneemt Kolen. De minister voorzegde, dat de ho- Van Nelle bestellen „VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF" BETREKT EEN KASTEEL. Het is de stichting „Vakopleiding Bouwbedrijf" te nauw geworden in de haar door de raad van bestuur bouwbedrijf te 's-Gravenhage gast vrij ter beschikking gestelde vertrek ken in het kantoor aan de Benoorden- houtseweg 21. De stichting is in de 12 jaren van haar bestaan snel ge groeid. het leerlingental is tot 8000 toegenomen en de taak van de sticht ing wordt steeds omvangrijker. De oplossing is thans gevonden in overeenstemming met de gemeente 's-Gravenhage: men trekt in het oude kasteel „De Binckhorst", gelegen aan de Binckhorstlaan te Den Haag, dat tot voor enige jfcren als weeshuis dienst heeft gedaan. nister zélf in. Naar aanleiding van het incident rond prof. Oud over de politiek van de VVD vond gisteren in de Kamer ook nog een korte gedachtenwisseling plaats, die het strijdvaardige karak ter miste van de debatten vorige week. Mr. Van Leeuwen nam de plaats in van prof. Oud en hij gaf een gematigde uiteenzetting van het programma der VVD. Hij verklaarde zelfs, dat hij het eens is met de ana lyse door de minister van de econo mische situatie. Zijn kritiek is eerder (Advertentie) gericht tegen het gevoerde beleid. In Nederland zijn 750 kernfysici nodig DUnnan won mlniclnr fair bied der atoomenergie zou gaan ver- nannen van minisier V.al5 Jvullen. De belangstelling voor déze I studierichting in haar geheel zal d-us Nederland zal tot 1965 veertig mil- moeten worden gestimuleerd, joen gulden moeten uitgeven voor deVerbetering van de in technisch op- verbetering van de opleiding op het i zicht vaak verouderde uitrusting van gebied van de atoomenergie. De helft onze universitaire instellingen door van dit bedrag zal worden uitgegeven aan grot apparaten voor de universi teiten en voor het Reactor Centrum Nederland. Tot 1965 zullen 750 deskundigen op Ihei gebied van de kernenergie en haar toepassing nodig zijn. Er zullen dus gemiddeld negentig deskundigen per jaar beschikbaar moeten komen. Om dit mogelijk te maken, zijn de extra- voorzieningen voor het onderwijs no dig. Dit staat te lezen in de „Nota inza ke opleiding op het gebied van atoom energie" en het rapport van de Com missie opleiding kernfysica en kern energie en haar toepassingen. Deze zijn door minister Cals aan de Twee de Kamer gezonden. Een tekort aan fysici is te verwach ten, aldus de nota. Het zou onjuist zijn als een te grote groep (ongeyeer dertig procent) van de beschikbaar komende fysici een functie op het ge- Miljoenen méér voor Hunier-projeci De meeste Kamerleden zijn geval len over de Ingewikkeldheid van de begroting van het departement van hun consequenties dienen te trek ken. Overigens voelt de minister er weinig voor de invoer van kolen uit het buitenland te beperken. Tegen maatregelen van andere landen zou den wel eens ongunstig voor onze economie kunnen uitpakken. De minister zei dit in antwoord op de betogen van de KVP'er Mulders en mr Blaisse. De regering dient het verbruik van de kolen te bevorde ren, aldus de heer Mulders. Daar heeft de mijnstreek recht op, want in de tijd, dat het krap was met de ko len, heeft men toch ook niet het on derste uit de kan willen hebben. De minister wil zijn best doen, "d" teirVMSfdeZrfisafbe™eeeScl, dat ff1virih™ de mijnwerkers slachtoffer van de itoch nl« L leggen' -ÏS" teruggang in het kolenverbruik zul- aan °P het Hunter-project; de bouw in Nederland van straaljagers, dat 151 miljoen gulden heeft gekost. Tien tallen miljoenen meer dan geraamd was, en de verbouwing van de Karei Doorman die met 35 miljoen ook vele malen duurder was, dan eerst de be doeling was. Dr. Lucas (KVP) wenste L te weten of met al dez° uitgaven het oorlog. Men vergeleek het met een defensie-plafond niet doorbroken was. rookgordijn. De Kamerleden hebben Maa,r de minister ontkende dit. Het nu geen goed inzicht meer in de be grotingswijzigingen, ede tot stand zijn gebracht. De minister kon ook niet meer duidelijk zeggen, hoeveel er nu was bezuinigd en wat er op een wachtlijst vas gezet voor het volgend len worden. Om de kosten te druk ken zal de productie natuurlijk weer opgevoerd moeten worden. Mr Blaise stelde vóór prijsverla ging van de kolen. Dit Kamerlid was voorts van mening, dat de invoer wel degelijk beperkt kan worden door de licenties voor kolenleveran- ties uit Amerika en Polen niet te verlengen. De minister suggereerde nog sluiten van onrendabele mijnen. En hiermede was men wel ongeveer aan het eind van deze gedachtenwis seling gekomen. De minister betoog- Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) Zilveren godspenningen voor Ned. bisschoppen het op peil brengen van het instru-1 mentarium en de grote apparatuur |jarrJ0 raninriircnc alsmede door uitbreiding van het per- idUIULUfiUi soneel zal op de belangstelling voor deze studierichting een gunstige in vloed kunnen uitoefenen. Hierdoor zal de opleiding niet al leen doelmatiger worden, maar tevens kunnen worden bekort. Daarenboven zal het minder .moeilijk zijn weten schappelijke werkers aan de instellin gen van hoger onderwijs te binden. Woensdag hebben vertegenwoor digers van de Oostpriesterhulp en van de actie middrgklok—noodklok i de bisschop-coadiutor van 's-Her- gebreid. Voor de universiteiten en Te weinig. Naar schatting van de commissie zal van de afgestudeerden in de pe riode 1Ö571965 34 procent van de fysici, 18 procent van de natuurkun dige ingenieurs en 7 procent van de werktuigkundige en elektrotechnische ingenieurs beschikbaar moeten ko men voor de ontwikkeling van het terrein van de kernfysici en de kern energie en haar toepassingen. Slechts voor de fysici is dit percentage, ge zien de grote behoefte op andere ge bieden, te hoog. Er zullen dus meer fysici moeten worden opgeleid, wil aan de behoefte van de verschillende terreinen enigermate tegemoet geko men worden. De percentages van de andere groepen zijn redelijk, aldus de commissie. De outillage en de personeelsvoor zieningen zullen moeten worden uit togenbosch mgr. W. Beckers, een aan tal exemplaren in zilver aangeboden van de z.g.n. godspenning, die door deze beide instanties versp-eid wordt, met verzoek deze "an alle Nederland se bisschoppen ter hand te willen stel len. De bedoeling van deze godspenning is: „De Nederlandse katholieken tel kens opnieuw te herinneren aan de katholieken van de zwijgende kerk achter het ijzeren gordijn en hen aan te sporen tot gebed en offer voor deee broeders en zusters in Christus". De opbrengst van een massale ver koop van deze penningen zal een krachtige steun kunnen vormen voor het werk van de Oosterpriesterhulp onder de vluchtelingen in Duitsand en Oostenrijk. Mgr. Beckers zei dat deze penning telkens opnieuw kan manen tot gébed en meditatie. Hij noemde haar een machtig wapen in de strijd tegen de machten, die de kerk tot zwijgen doe men en de vrede bedreigen. Er zijn thans reeds honderdduizend van deze penningen in aanmaak en men verwacht, dat bet benodigde aan tal dit getal nog ver zal overschrijden. Van Nelle bestellen (Adv.) bij Getankt open vuur Huis uitgebrand Een zekere heer Fennema te Alte- veer in de prov. Groningen wilde dinsdagavond zijn bromfiets bijtan- hogere scholen worden 'n uitbreiding van de academische staf van ca. 100 personen noodzakelijk geacht tot I960. De meerdere jaarlijkse exploitatie kosten worden voor I960 geschat op 3.25 miljoen, terwijl voor de periode voor een minimum investering in gro te kernfysische machines gerekend moet worden op een bedrag van ca. 12.8 miljoen (exclusief de kosten voor gebouwen). Van Nelle bestellen (Adv.) Door begroting en soep de begroting in de soep Gisteren is de Delftse gemeente raad begonnen met de behandeling van de ontwerp-gemeentebegroting voor 1959. Voor deze behandeling, waarvoor drie middag- en drie avondvergaderingen zijn vastgesteld, bestaat grote publieke belangstelling, gisteravond vooral was het zo druk, dat de tribune nauwelijks alle be langstellenden kon bevatten. Of hier uit moet worden afgeleid dat de Delftse burgerij zo sterk politiek is geïnteresseerd, is echter de vraag. Want het gemeentebestuur betrekt zijn burgers niet alleen bij de ge meentelijke huishouding door een ganzenbordspel, populaire raads- agenda's enz. Gistermiddag kreeg het publiek tot twee maal toe thee met een koekje en gisteravond koffie met gevulde speculaas en tenslotte nog een hartig hapje en een kop soep. PAKHUIS TE RENKUM AFGEBRAND. Vanmorgen vroeg is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in ken. Zijn vrouw" lichtte hem in het het pakhuis van de heer J. A. Pin, donker bij met een stormlantaarn, handelaar in metalen en afvalstof benzinedamp vatte plotseling J WIJN BESTELLEN ËLSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) „Openbaar Kunstbezit" De derde radiocurs-us der stichting „Openbaar Kunstbezit-", waarop nu reeds 60.000 personen opnieuw heb ben ingetekend, begint maandagavond 19 januari 1959. De cursussen in '57 en '58 hadden resp. 78.000 en 98.000 deelnemers. Dit jaar hebben de le den van Openbaar Kunstbezit naar schatting meer dan 60.000 maal, ge bruik gemaakt van de gratis toe gangskaarten voor 52 musea. De stich ting heeft van levende kunstenaars uit alle delen des lands voor 15.000 gulden ruim 100 werken gekocht, die verloot worden onder hen, die tijdig bun abonnement voor de cursus 1959 hernieuwen. Voorts schonk de stich ting bij het 75-jarige jubileum der Vereniging „Rem/brandt" 2 kunstwer ken, die hangen resp. in het museum te Dordrecht en het stedelijk mu seum in Amsterdam. Kritiek, klachten en een rapport van het Prins Bernhartfonds over en intensiteit van het luisteren naar de deelnemers aan de cursus in 1957 heb ben ertoe geleid dat in 1959 uitslui tend op maandagavond de voordrach ten worden uitgezonden. In de oursus 1959 zijn reprodukties opgenomen van buitenlandse kunste naars van wie zich werk in Neder landse musea bevind*, o.a. van Franse impressionisten, Monnet, Cezanne en Rodin. Het aantal buitenlandse abonnees Nederlanders en buitenlanders is meer dan 1000. Hoewel in hoofdzaak verdeeld over België, de V.S., Canada reau voor de Tuinbouwveilingen en Australië, zijn er ook abonnees in (door de telers gezamenlijk bijeen Het produktschap voor groenten en fruit vroeg het landbouwschap om advies inzake teeltmaatregelen voor de tuinbouw in 1959. De hoofd afdeling tuinbouw bracht gisteren een ontwerp-advies in de bestuurs vergadering van het landbouwschap. Vrijwel alle leden konden zich hier mee verenigen. Het vreemde van de situatie was echter, dat 24 uur eer der het produktschap voor groenten en fruit in niet-openbare vergade ring besloot in 1959 de contraktteelt van spinazie en bonen voor de ver werkende industrie ook op andere, dan tuinbouwbedrijven toe te staan. Dit besluit staat lijnrecht tegenover de opvatting van de hoofdafdeling tuinboifw, dat contraktteelt niet bui ten de tuinbouwsektor mag vallen. Mocht het bestuur van het land bouwschap nu eigenlijk wel iets af weten van het bsluit uit een niet- openbare vergadering van het pro duktschap? Na veel heen en weer gepraat concludeerde men, dat het besluit wel niet in het openbaar was genomen, maar wel voor openbaar heid bestemd was en geenszins een vertrouwelijk karakter droeg. De mededeling van het besluit kwam van een bestuurslid dat ook het pro duktschap meebestuurt. Maar, in dien men het dan wist, zou het dan nog zin hebben het produktschap te adviseren? Besloten werd op het onderhavige punt mee te delen, dat het stand punt van het landbouwschap inzake contraktteelt als dat van vorige ad viezen, dus ongewijzigd is gebleven. Voor- en tegenstanders van teeltre geling hadden ondertussen de gele genheid te baat genomen om te jui chen, dat het in de tuinbouw minder strak zal worden en om te treuren, dat het minder strak wordt. De laatsten onder mededeling, dat dit jaar tot oktober al ruim 86 mil joen kg groenten aan de veilingen is doorgedraaid, zodat de minimum- prijzenfondsen van het Centraal Bu- voor MM Zuid-Afrika, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Irak en IJsland. Om ook in kle'ne gemeenten en Lij locale organisaties meer bekend te v/orden zullen in 1959 tentoonstellin gen worden gehouden waarop uitleg wordt gegeven over doel en werkwij ze der stichting. Deze tournee start op 20 december a.s. in Apeldoorn. Van Nelle bestellen (Adv.) vlam en in geen tijd stond de woning van het echtpaar in brand. Het vuur plantte zich zo snel voort, dat de bei de kinderen van de heer en mevrouw Fennema slechts met moeite konden worden gered. Het huis brandde uit. fen aan de Beukenlaan te Renkum. Het pakhuis brandde geheel af, en de inventaris waarbij zich een nog vrijwel nieuwe vrachtauto bevond, ging verloren. De schade wordt ge raamd op ongeveer 50.000. Het pak huis was verzekerd. DELFTSE RAAD OVER RIJKSWEG—13. Bij de behandeling van de ontwerp gemeentebegroting voor 1959 in de gemeenteraad van Delft is gisteren avond door verscheidene leden de ge vaarlijke toestand van rijksweg der tien tussen Delft en Overschie ter sprake gebracht. Naar aanleiding hiervan werd besloten om namens de raad een schrijven te richten tot de minister van waterstaat en hem om maatregelen te verzoeken. Vorige maand heeft het college van b. en w. van Delft zich tot de minister ge wend met een schrijven, waarin het instellen van een maximum snelheid van 70 kilometer per uur werd aan bevolen. Uit een prognose over de melkaf- levering in de winterperiode 1958 1959 opgemaakt door het produkt schap voor zuivel, blijkt, dat een da ling van ca. 1,5 procent als de meest waarschijnlijke geacht kan worden. In de winterperiode 19571958 be droeg de totale melkproduktie 1.987.000 ton. Over dezelfde periode in 19581959 wordt een produktie van 1.955.000 ton verwacht. plafond houdt men: tot hier en niet verder. Er werd nog bekend, dat tij dens de bouw v. d. Hunsters 450 ver anderingen in het toestel moesten worden aangebracht. Dit alles maakt het zo moeilijk een duidelijke begro ting te-maken, aldus de minister. De Kamer keurde de drie begrotingswij zigingen overigens goed, maar ver der debat bewaarde men voor de da gen waarbij de begroting van oorlog in haar geheel aan de orde komt. Steiger stortte in Bij het herstel van een woning aan de Pastoorswal te Roermond is woensdagmiddag een steiger omge vallen, waarbij twee kleuters op slag gedood zijn. De gebr. Cox uit Roer mond en de heer Van Tuyl uit Weert waren bezig met het voegen van de voorgevel. Naar mate het werk vorderde braken zij de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping gekomen, toen zij de plotseling be merkten, dat de steiger ven het huis losliet en instortte. Een van de ge broeders C. kon zich redden door via een raam naar binnen te sprin gen, de ander bleef aan de spon ningen hangen. De heer Van T. uit Weert stortte naar beneden en werd aan het hoofd en armen gewond. Op straat waren kinderen uit de buurt bezig met het hoepelspel. De steiger viel boven op de groep, die uiteenvloog. Twee kinderen echter werden door de steigerpalen en val lende planken getroffen en werden vrijwel op slag gedood. Het waren het vierjarig meisje uit het gezin Geenen en het even oude meisje van de familie Luyten. De plaatselijke po litie heeft de schuldvraag in onder zoek. KARMELITESSEN IN OSS Op zondag 7 december, wordt een nieuwe Karmel in Oss in gebruik ge nomen. Het is een schenking van de familie Weltingvan Leeuwen. Ze ven moniales zullen er zich vestigen, zes uit de Karmel St. Jozef te Box meer en een uit „Flos Carmeli" te Heerlen. Jaarvergadering R. K. bejaarden Vormen de ouden van dagen wel een probleem?'' De unie van diocesane katholieke van velen, dat bejaarden een vraag- bonden van bejaarden en gepenslo-blijven^vormen. Men kan het neerden in Nederland hield gisteren in het Flevogebouw te Rotterdam haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th. Stein- metz, zei vanochtend in zijn openings woord, dat men aan het eind var dit jaar 40.000 leden hoopt te teilen. Hij meende, dat er nog te wéinig begrip voor het belang van de organi satie bestaat. Het jaarlijkse dagje uit en het kaartavond je zijn niet voldoen de. Men gaat zich overbodig voelen en raakt zijn zelfrespect kwijt. De enige remedie is bezig blijven. Dr. W. Tilanus, voorzitter van de Nederlandse federatie voor bejaar denzorg. die als gast de vergac' ring bijwoonde, was geneigd een vraag teken te zetten achter de opvatting Van Nelle bistellen (Adv.) gebracht) een aderlating van zowat, zes miljoen gulden hebben gekregen, ven de postkantoren. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Mont- ferland" (24/11); Australië: ms „Düs- seldorff" (25/11); ss „Ixion" (26/11); ms „Gladsone Star" (29/11); Brazi lië: ss „Alnati" (25/11); Canada ss „Rijndam" (24/11); ss „Seven Seas" (27/11); ss „American Archer" (29/ 11); Chili: via New York (27/11); In donesië ms „Schelde Lloyd" (27/11); Ned. Antillen: ss „Telamon" (25/11); Nieuw Zeeland: ms „Sibajak" (29/ 11); Suriname: ms „Agamemnon" (26/11); Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afrika ms „Winchester Castle" (29/ 11); Brits Oost Afrika: ss „Jean La borde" (23/11). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge leven verdelen in drie perioden, zei hij. Van de geboorte tot het 20ste jaar, de aanloop, van 20 tot 65 jaar, de tijd van actief deelnemen aan het maat schappelijk leven en van 65 tot ge middeld twintig jaar later, wanneer men probeert zijn leven op zinvolle wijze af te ronden. Men heeft dan zo veel levenservaring opgedaan, dat men zelf kan weten hoe dit te doen, meende hij. De wethouder van sociale zorg en volksgezondheid te R'dam, de heer G. Z. de Vos, merkte hierna op, dat de groep van bejaarden geïntegreerd moet zijn in het levenspatroon van de mens. Deze visie zijn we kwijt ge raakt, omdat de cultuur van het ar beidsbestel in deze tijd hoogtij viert, zei hij. De gemeentelijke overheid heeft wel te zorgen dat er tehuizen en der gelijke zijn, maar dient tevens te voorkomen dat de bejaarden erin moeten. Duizenden kunnen een plaats in de maatschappij blijven innemen. Wat Rotterdam betreft, zei de wet houder, verwacht men, dat er om streeks 196-8 ongeveer 2200 bejaarden lichamelijk en geestelijk niet in staat zullen zijn voor zichzelf te zorgen. Op het ogenblik is er iri tehuizen plaats voor 600. Er zijn plannen voor de bouw van twee gemeentelijke ver pleeginrichtingen en een particuliere instelling. Tenslotte werd het woord gevoerd door mej. W. A. L. Hillen, algemeen adviseuse van het ministerie van maatschappelijk werk. Zij iprak over „het maatschappelijk werd Ln deze tijd", dat niet alleen meer bedoeld is voor degenen, die materiële noden hebben, maar betrekking heeft op vele toestanden die de tijd met zich meegebracht heeft. Hieronder schikte zij ook de bejaarden. Van Nelle bestellen (Adv.) 5

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8