S.E.R. kan vóór 1 december niei over melksubsidie adviseren Lenie Verstegen zei KRO-schoolradio vaarwel Alarm-oefening »(arillon ll« leidde tot tevredenheid „Grapje" veroorzaakte dodelijk ongeval REGERING MOET NU ZELF BESLISSEN Taxichauffeur bij de grens vermoord ,U spreekt met uw verleiding., DE LE1DSE COURAN'l PAGINA „Haar lering en leiding node gemist" Het afscheid, dat mej. Lenie Ver stegen, oud-onderwijzeres te Oegst- geest, hoofd van de schoolradio van de KRO heeft gevierd, heeft aange toond, dat zowel directie als mede werkers haar lering en leiding node zullen missen. De directeur, drs A. J. J. van der Made, heeft dat duidelijk gezegd tijdens een receptie in de studio; Toon Rammelt prees haar on verwoestbaar initiatief en haar on verpoosde werkzaamheid en andere medewerkers sloten zich daarbij aan. De dichter Gab-iël Smit had zich niet onbetuigd gelaten en liet door de luidspreker een vers horen, waarin de weemoeddoorklonk. Het aantal geschenken 'dat werd aangedragen was verrassend groot. Lenie Verstegen bleef zelf niet ach- Vrouw redde echtgenoot het leven Hoofd boven water gehouden Gistermiddag is op de Zuiderzee straatweg tussen Nijkerk en Putten een ongeluk gebeurd, dat vier ge wonden kostte. In de richting Kam pen reed een personenauto, bestuurd door de heer Westerhof uit Kampen. De bestuurder wilde een truck met oplegger passeren en raakte daarbij van de weg af. De wagen begon te slippen en sloeg vervolgens viermaal over de kop. De portieren vlogen open en de vier inzittenden werden eruit geslingerd. De heer Westerhof kwam bewuste loos en met een gebroken been in de bermsloot te reoht. Zijn vrouw sprong hem onmiddellijk na en slaag de erin zijn hoofd boven water te houden totdat er hulp kwam opda gen. De vier inzittenden werden naar het ziekenhuis te Ermelo gebracht, waar alleen de heer Westerhof nog verblijft. De chauffeur van de truck remde zo krachtig af, dat zijn wagen dwars over de weg kwam te staan. Zijn remmen waren vastgelopen en het duurde anderhalf uur voordat het verkeer weer kon passeren. ter en verbond aan een hartelijk dankwoord 'n korte met lichtbeelden toegelichte reportage over haar nieu we woonoord, nabij Lissabon in Por tugal gelegen. Naar we vernemen is dezer dagen de benoeming te wachten van de nieuwe leider van de schoolradio. GED. STATEN Z.-HOLLAND KEUREN KERKBOUWSUBSIDIE VAN DEN HAAG GOED. Het college van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de kerkbouwsubsidie van Den Haag. De gemeenteraad van Den Haag besloot op 15 september jl. een bijdrage van negentig gulden per vaste zitplaats te geven voor na 1945 gebouwde kerken. De bijdrage voor de thans in aanbouw zijnde kerken wordt ineens gegeven en die voor de reeds gebouwde kerken in vijf jaar tijds. De commissie ontwikkeling natio nale economie van de Soc. Econ. Raad heeft in een eenstemmig inte rim-advies aan de regering in over weging gegeven de tijdelijke duurte- toeslag op de kinderbijslag voor 1959 te handhaven. De Sociaal-Economi sche Raad machtigde de commissie hiertoe met het oog op de wenselijk heid van een snelle beslissing. In toenemende mate brengen Ne derlanders in Duitsland hun vacantie door. Tussen januari en augustus van dit jaar kwamen 1,97 miljoen Neder landse toeristen naar Duitsland bij een totaal van 7.3 miljoen buiten landse bezoekers. Het percentage Nederlanders over treft dat van alle andere nationali teiten. I „De oefening Carillon heeft aan de In de loop van de avond kwamen er verwachtingen voldaan. Met name is gebleken, dat door het decentraliseren der verplaatsingen een aanmerkelijke tijdwinst kan worden geboekt". Dit deelde de chef van de gene rale staf luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny als zijn samen vattend oordeel over de gistermorgen geëindigde alarmoefening Carillon mede. Men kan stellen, aldus de ge neraal, dat bij de opmars ten noorden van de grote' rivieren alles vlot is verlopen, doch dat in het opmars plan van het zuiden naar het noorden nog verbeteringen kunnen worden aangebracht. Het uitvallen van de twee bruggen te Arnhem en Zutphen heeft in sommige gevallen geen, in andere gevallen wel vertraging op geleverd. De wijze waarop de com mandanten der eenheden hebben gereageerd op het uitvallen van beide bruggen, biedt de gelegenheid, de consequenties van dergelijke ge beurtenissen onder de ogen te zien. Over deze reacties was de generaal onverdeeld tevreden. Wat betreft de opkomst der kleinverlofgangers: dank zij de radionieuwsdienst van het A.N.P. - aldus de generaal - die heeft geholpen op de wijze zoals het in werkelijkheid ook zal moeten ge schieden, kunnen ook wat dit betreft slechts woorden van lof worden ge uit, vooral omdat de nieuwsdienst de mededelingen heeft laten voorafgaan aan de andere nieuwsberichten. nog vijf en twintig. Er ontbraken er dus vier van wie twee door ziekte verhinderd waren, een werd terug gezonden wegens buitengewone om standigheden en van het wegblijven van een is tot nu toe de oorzaak on bekend. Bij de artillerie een nagenoeg gelijk beeld: hier hebben zich twee man niet gemeld. De reconstructie van het ongeval in de Emmerbossen, waarbij een achtjarig meisje het leven verloor en een soldaat levensgevaarlijk werd gewond, heeft uitgewezen dat het gebeurde het gevolg was van een grapje. Aanvankelijk meende men, dat het ongeluk was gebeurd bij een stoei partij. Er wordt nu aangenomen, dat soldaat L. C. G. V. bij wijze van grap zijn pistool heeft gericht op de buik van zijn mede-wachtpost, Van Veggel. Het 8-jarige meisje Ida Ha- verdings stond op enige afstand toe te kijken. Toen onverwachts een schot afging werd Van Veggel in de buik getrof fen, de kogel ricochetteerde en trof het meisje in het hoofd. Zij was op slag dood. Gebleken is, dat soldaat L.C.G.V., I gewapend met istool, op wacht Van de 155 kleinverlofgangers van stond toen de oefening Carillon be- een bepaald infanterie onderdeel gon. In de haast heeft hij vergeten waren er te veertien uur dinsdag - j het pistool te ontladen. Bij het ge- dus op de eerste dag - 90 binnen en te pruts aan het wapen, is een patroon vijftien uur vijf en veertig 127, die onmiddellijk konden worden ingezet. De 79-jarige architect A. W. Jansz uit Voorburg, d'ie dinsdag bij het oversteken van de Bezuiden- houtseweg in Den Haag werd aange reden door een vrachtauto, is gister morgen in het Voorburgse zieken huis St. Antoniushoeve overleden. in de kamer gekomen en toen de soldaat de trekker aanraakte gebeur de. het ongeval. Luitenant-generaal L. J. Ie Fèvre de Montigny heeft gistermiddag ver klaard, met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het gebeurde. „Mijn deernis gaat uit naar de ouders van het meisje", zo verklaarde de generaal. Kurfurst radio/T V -combinatie 53 cm beeldb In welke prijsklasse U ook wilt slagen, GRAETZ radio en televisie geven U stééds de zekerheid van méér ervaring, méér precisie, méér betrouwbaarheid. De afgebeelde radio/televisiecombinatie is een elegant en gedistingeerd toestel, met een verrassend stralende beeldhelderheid en een intens zuivere klank. De Kurfurst is een toonbeeld van het meesterschap van Graetz. Geen wonder dat Graetz stééds meer wordt verkozen! Mocht Uw handelaar dus voor een enkel model een beroep doen op Uw geduld, bedenk dèn: 'n Graetz is het (korte) wachten (ruimschoots) waard! Keuze uit televisietoestellen en radio/televisie combinaties, in lichte of donkere kast, 11 modellen; prijzen van f 825.- tot f 2595.-. Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. Verhoogde kinderbijslag gehandhaafd? Honderdduizendste Landsteiner penning De voorzitter van de centrale me dische bloedtransfusiedienst in Am sterdam, de heer J. J. C. P. Roo- vers, heeft gistermiddag in zaal „Unitas" te Gouda de 100.000ste Landsteiner-penning van het Roode Kruis uitgereikt an de heer A. J. Drijvers, onderwijzer te Gouderak. Deze penning wordt toegekend aan donors die 5 maal bloed hebben af gestaan voor hun medemens. In de toekenning van Roode Kruis- onderscheidingen is een verandering gekomen, zo heeft de heer Roovers meegedeeld. Was voor de toekenning van de plaquette vroeger noodzake lijk dat de donor 15 maal bloed had afgestaan, thans is bepaald dat dit na 20 keer moet gechieden. Voor de draagspeld is een aantal donaties van 40 vereist inplaats van het vroegere aantal van 50. De Sociaal Economische Raad is niet in staat vóór 1 december een in terim-advies uit te brengen over een vermindering of afschaffing van de consumentensubsidie op melk. De regering staat thans zelf voor de taak een oplossing te zoeken: óf melkpijsverhoging óf handhaving van de subsidie of dekking van een be drag van 100 miljoen, dat daarmee is gemoeid. Het NW, de KAB en het CNV zien onder de huidige omstandig heden geen noodzaak om tot afschaf fing van de melksubsidies over te gaan, waadoor het de Sociaal Econo mische Raad onmogelijk is op dit punt de regering te adviseren. Wel heeft de Sociaal Economische Raad in zijn interim-rapport geadvi seerd om de toeslag op de kinderbij slag in het volgend jaar voort te zet ten. Nog vóór de besprekingen in de Commissie Nationale Economie van de Sociaal Economische Raad begon nen, had het NVV duidelijk gesteld, dat het voor een subsidieopheffing niets voelde. Tijdens het overleg hierover is in dit standpunt geen wij ziging gekomen. Tussen het NVV en de KAB is over deze kwestie weinig veschil van mening en ook het stand punt van het CNV sluit hierbjj dicht aan. De eerste »Friendships« op de rand van 't nest Bij de N.V. Fokker op Schiphol zijn woensdagochtend de eerste twee hier gebouwde vliegtuigen van het type ..Fr:endchip" officieel overgedragen aan de Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus". De foto geeft een overzicht van de overdrachtsplechtigheid in een grote loods van Fokker. Op het spreekgestoelte staat mr. F. J. L. Diepen, directeur van Fokker. Voorrang wegens urgentie. Gezien de urgentie van een beslis sing op dit gebied in verband met de maatregel, die de regering ten aan zien van het begrotingstekort moet nemen, was de SER verzocht de con sumenten-subsidie op melk met voor rang te behandelen. Mislukt. Deze opzet is thans mislukt en de regering zal zelf de knoop moeten doorhakken. Het is intussen wel ze ker, dat een melkprijsverhoging op ernstige tegenstand van de vak centrales, met name van het NW, zou stuiten. Opmerkelijk is, dat het NW zich de laatste tijd zeer kritisch ten aan zien van het overheidsbeleid heeft uitgelaten en steeds minder vertrou wen schijnt te hebben in de huidige samenstelling van de regering, aldus lezen wij in de „Telegraaf". Dader aangehouden In de bossen tussen Swalmen in Limburg en de Duitse grens is gis teravond omstreeks tien uur de Ne derlandse taxi-chauffeur E. uit Ven- lo door een Duitser, die hij als pas sagier vervoerde, overvallen en ge dood. De overvaller heeft hierbij van een vuurwapen gebruik gemaakt. De chauffeur vervoerde de Duit ser, afkomstig uit Beieren, van Ven- lo naar de Duitse grens bij Swalmen. Op een stil gedeelte van de weg, die bij Swalmen tussen de bossen loopt, heeft de passagier zijn overval ge daan. De auto reed tegen een boom op, de overvaller maakte zich uit de voeten. Een andere Duitsers, die langs reed, waarschuwde de grenspost en de politie, die aanstonds op achter volging uitgang. Het is gelukt een gewonde Duitser in de bossen aan te houden. Hij is inmiddels reeds naar Roermond vervoerd. Maar uit het door de politie inge stelde onderzoek is niet gebleken, dat de aangehouden en gewonde Duit ser, die te Roermond in een zieken huis is opgenomen, de overval heeft uitgevoerd. Verlof met Kerst of Nieuwjaar Militairen, die zijn ingedeeld bij de parate troepen, zullen of met Kerst mis óf met Nieuwjaar verlof krijgen, aldus het Alg. Dagblad. De kerst en nieuwjaarsverloven voor de landmacht komen in gTote trekken hier op neer, dat de hehft van de parate militairen van 22 december (17 uur) tot 29 december (12 uur) met verlof gaat en de andere helft van 29 decemiber (17 uur) tot 5 janari (12 uur). Voor militairen bij de vredesoplei- dingseeniheden is het verlof vastge steld van 24 december ('s morgens om 5 uur) tot 5 jan. om 12 uur. Een zesjarige jongen, H. La- mers, is gistermiddag om vier uur bij het plotseling oversteken van de Veldenseweg te Venlo door een auto gegrepen en zo zwaar gewond dat hij ter plaatse is overleden. Een fotograaf op het Damrak in Amsterdam is op het idee gekomen om buiten zijn zaak tien koptelefoons neer te hangen. Het publiek hoeft de koptelefoon maar op te nemen om te horen wat de prijzen, mogelijkheden, enz. zijn van de artikelen, welke in de etalage zijn uitgestald.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7