Begroting KAB Leiden had instemming der leden Leidse Chr. Oranjever. in het goud 10-jarige KAV-toneelgroep bewees haar bestaansrecht D&of Lh iLMtLGM &>yMU$TAD ONTEIGENING STROOK GROND DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Non-activiteiten van wijkbesturen gelaakt Op de gisteravond in hotel Harmonie" gehouden najaarsleden vergadering van de Leidse KAB was voorzitter K. F. de Bree geneigd de niet uitbundige opkomst van de leden bij deze vergadering, tijdens welke toch de begroting 1959 de revue zou passeren, te zien als een teken van vertrouwen in het bestuur wat be treft de verdeling van de financiën over de verschillende posten. Overi gens vertoonde ook deze begroting het bekende beeld van de stijgende uitgaven en verminderde inkomsten zodat een putten uit de reserve nood- zakeijk was, om het geheel sluitend te maken. De ene mogelijkheid om deze last te verlichten zag de voor zitter in het zo groot mogelijk ma ken van de plaatselijke K.A.B. Nadat die heer De Bree enkele woorden had gewijd aan de Allerzie- lenmis voor de overleden leden en aan het overlijden van Paus Pius XII en een opwekking had gericht tot grotere deelname aan de gespreks groepen in de wijken, sprak de gees telijk adviseur, kap. G. W. Lemmers, over de noodzakelijkheid van het so ciaal voelen, waarbij hij het meele ven met de noden van de mens van de grote sociale Paus Pius memoreer de. Zonder sociaal leven is de mens persoonlijk niet af. Wanneer men el kaar niet steunt en met elkaar mee leeft, valt de mens weer terug op zichzelf. Spr. spoorde de leden aan, zich te bezinnen op deze sociale be wogenheid in henzelf om langs de weg van het inzicht rijker te wor den. De gespreksgroepen zijn hier voor het grote middel. Alvorens over te gaan tot behan deling van de begroting gaf de voorz. een overzicht van het aantal leden der KAB; dit is thans 1619, waarvan 1589 mannelijke boven de 30 jaar en 30 vrouwelijke leden. De KAJ telt 272 leden, de VKAJ 54 leden, er zijn 92 W.M.-leden en 601 buitenleden, totaal 2638 leden. Met het hoofdbe stuur zijn onderhandelingen gaande Feestelijke viering Met een receptie en.daarop aan sluitende feestelijke bijeenkomst is gisteravond i .e Stadsgehoorzaal het halve eeuwfeest van de Leidse Chr. Oranjevereniging herdacht. Een vie ring, welke stond in het teken van een dankbaar gedenken en een con frontatie met de historie, waarin ons Oranjehuis steeds zulk een belang rijke rol heeft gespeeld. De heer C. van Veen, die tijdens de receptie de gelukwensen aanbood van het hoofdbestuur van de Chr. Bond van Oranjeverenigingen in Nederland, wees o.m. op de rijke his torie van de Sleutelstad, een gemeen te, die zich ook met vele banden ver bonden weet aan het Huis van Oran je. Volgens spreker is het daarom een vanzelfsprekendheid, dat in Lei den ook plaats is voor een Chr. Oran jevereniging. Het is echter zaak dat het predikaat christelijk ook daad werkelijk wordt gebruikt. Tenslotte schonk de heer Van Veen aandacht aan het doel van een christelijke oranjevereniging: een terugblikken in de historie en het aankweken van de liefde onder jong en oud voor het Oranjehuis. Onder de velen, die deze avond het bestuur kwamen complimente ren, waren o.m. wethouder J. C. van Schaik, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer J. H. C. Laman, resp. voorzitter en penning meester van de 3 October vereniging, dr ir P. C. Lindenbergh en de heer J. C. J. Lambermont, voorzitter en secretaris van de Ver. Koninginne dag, de echtgenote van de door ziek te verhinderde' ere-voorzitter van de L.C.O.V., mr dr N. G. Geelkerken, majoor J. Heller, vertegenwoordiger van de commandant van de Koks- school en wij mogen hem wel de ere-gast van deze gouden feestvie ring noemen mr P. E. Briët, die voor vijftig jaar zitting had in het oprichtingscomité van de thans jubi lerende vereniging. De feestelijke bijeenkomst, welke hierna in de grote zaal plaats vond, werd geopend door de voorzitter van de L.C.O.V., ds J. van der Wiel, waarna het Gemengd Dubbelkwar- tet „Musixca" zich in enkele liederen deed horen. Hierna was wederom het woord aan de ds Van der Wiel, die een korte feestrede uitsprak. Wij moeten, aldus ds Van der Wiel, God dankbaar zijn, dat Hij ons in Neder land geboren deed worden. Een land, waarin de vrijheden en rechten van ons volk zijn gewaarborgd. Tenslotte wekte spreker de aanwezigen op zich eendrachtig te scharen rond de troon van ons Vorstenhuis. Onder luid applaus werd hierna besloten Koningin Juliana het vol gende telegram te zenden: „Maje steit, de Leidse Chr. Oranjevereni ging heden in de Stadsgehoorzaal in feesteijke vergadering bijeen ter ge legenheid van het 50-jarig jubileum, betuigt u opnieuw haar aanhankelijk heid en spreekt de hoop uit, dat de band God, Nederland en Oranje nog lang bestendigd blijve." Het verdere programma, dat mu zikaal werd omlijst door het muziek- ensemble van „De Algemene", viel deze avond in een cultureel en min of meer vrolijk gedeelte uiteen. Brachten enkele jongeren voor de pauze muziek, zang en declamatie ten gehore, na de pauze verzorgden de „Oranjeboventjes" een amusant cabaretprogramma over het voet licht. om afdracht te verkrijgen over de KAJ-leden. Voor 1959 is een bedrag begroot van 7300, evenals vorig jaar. De af dracht voor leden boven de 22 jaar is verminderd door de verlaging van 1 cent per lid. Hogere uitgaven zijn begroot voor leden- en bestuursver gaderingen, voor de studie-dagen in Voorhout, ook de wijkbesturen zullen meer subsidie ontvangen, evenals de toneelver. „Vondel", die ingeschakeld zal worden bij de buitenkerkelijke viering van de eerste mei. Het kath. sociaal bureau krijgt reeds subsidie van overheidswege, de bijdrage werd op de nieuwe begroting verlaagd. De restitutie van de reserve werd om praktische redenen opgeheven. Uit de vergadering werd door de voorzitter de suggestie overgenomen in de kascontrolecommissie bij de wijkbesturen twee reserveleden te benoemen en de penningmeesters van deze besturen algemene richtlij nen te geven inzake hun administra tief beleid. Er waren overigens en kele klachten over de wijkbesturen. Het uitblijven van enige activiteit noopt het stadsbestuur der KAB in de wijk voorlopige nieuwe besturen te benoemen om zodoende uit de im passe te komen en nieuwe activitei ten te doen ontplooien. Een warm pleidooi werd gehouden voor de studiedagen te Voorhout; het verdient alleszins aansporing in de toekomst deze waardevolle bijeen komsten mee te maken. Met spijt wees de voorzitter op het gebrek aan belangstelling voor culturele mani festaties. Er bestaat voor de jongeren te Leiden gelegenheid om een cultu rele cyclus te volgen; ondanks finan ciële tegemoetkomingen bleven op gaven hiervoor uit. Toch ziet het be stuur als zijn taak, de culturele bele ving onder de leden te bevorderen in eigen kring, al zal hierbij tegen de televisie moeten worden opgetornd. De begroting 1959 werd tenslotte met algemene stemmen goedgekeurd en aangenomen. Bij de rondvraag kwamen de gemoederen nogal in be weging over de vraag of bij het kie zen van een nieuwe ondernemings raad in een der grote Leidse bedrij ven enkele katholieke vakbonden zouden zijn gepasseerd, al dan niet volgens de wettelijke reglemen ten. De discussies bleken geen vrucht te dragen, waarna de voorzitter on der dankzegging voor de opkomst de vergadering besloot. Film-forum voor oud-leerlingen van r. k. iechnische school Don Bosco" ,,Kies een film met overleg Het is van groot belang, dat jonge mensen, die de school verlaten, le ren zich een oordeel te vormen over de dingen, waarmee ze dikwijls in aanraking komen en die een grote invloed op hen kunnen uitoefenen. Een van die dingen is de film. Het was daarom een goed idee van het bestuur van de vereniging van oud-leerlingen van de r.k. technische school „Don Bosco" om de leden in dat opzicht de helpende hand te bie den door middel van een forum avond. Die vond gisteravond plaats in de gymzaal van de school aan de Boerhaavelaan. Het forum gaf zijn toehoorders ver schillende belangrijke raadgevin gen mee, waarvan de twee voor naamste wel waren: „Neem behalve je centen ook je gezonde verstand mee als je naar de bioscoop gaat" en „Laat je leiden door de bevoegde keuring en door de critieken en oordeel dan pas zelf". Als inleiding op het forum, werd Philips-tekenflmpje „The history of the cinema" vertoond. Dit gaf al di rect een aanduiding van wat de film wil zijn: een middel om de menselijke gevoelens uit te drukken. In een betoog dat op dit filmpje aansloot, legde ook pater R. Sasse van IJsselt o.f.m., hierop de nadruk: de filmer, die zijn gedachten in beel den uitdrukt, bepaalt daardoor of een film goed of slecht is. Films moet men beoordelen naar het doel waarmee ze ontstonden: ac tualiteiten, dokumentaires, musicals, spannende of ontspannende verhalen, kunstfilms etc. Wanneer men een film kiest, moet men zich niet door de reclame laten leiden, maar door bevoegde critiek. „Gefotografeerde handelingen zijn nog geen film", waarschuwde pater Sasse: het gaat om de juiste opeen volging van dè beelden, om het „tus- sen-de-regels' filmen. Een film is pas slecht, als het ver haal niet goed in elkaar zit of als het moreel slecht is. Dit kan zijn doordat verkeerde onderwerpen wor den behandeld, doordat het verhaal verkeerd is, of doordat „het werke lijke leven" niet is, zoals het werke lijk is: de film is dan een geprojec teerde leugen. Het grootste gevaar van onberaden filmbezoek ligt daar in, dat men het gevaar niet ziet. Goed kan een film zijn, als ze instructief is, als ze gezonde ontspanning biedt o'f goed in elkaar zit. Hierin spelen de acteurs, zowel als de opnamen maar een ondergeschikte rol. Het wezen van de film ligt in de juiste opeenvolging van het beeld- rhytme. Het forum, dat hierna aan het woord kwam, bestond uit pater HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIë A.s. zaterdag straatcollecte Zaterdag 'houdt het Comité Leiden van de Stichting „Hulp aan landge noten in Indonesië" een straatcollec te, waarvan de opbrengt voor de ac tiviteiten van deze stichting is be stemd. Deze Stichting, welke inder tijd op initiatief van mr F. J. Dome- la Nieuwenhuis, directeur van het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon voor Nederl., al overkoepelend orgaan van alle hulpverleningsorga nisatie, die op dit terrein werkzaam waren, werd opgericht, heeft sinds 1956 behoeftige Nederlanders in In donesië en omliggende gebieden van hulp voorzien. Deze hulp bestond o.a. uit het zenden van levensmiddelen, kleding, medicamenten, babyvoedsel, fondsen etc. naar contactpersonen in Indonesië ter distribuëring. Voorts heeft de Stichting een groot aandeel gehad in de hulpverening bij de aan komst in Singapore van uit Indone sië uitgeweken Nederiano s. Ook na de massa-repatriëring van Neder landers uit Indonesië, moet er vol gens het oordeel van het Stichtings bestuur nog veel hulp aan achterge bleven landgenoten in Indonesië ge boden worden. Velen van hen ver keren in kommervolle omstandighe den en mogen niet aan hun droevig lot worden overgelaten. Het Stich tingsbestuur verwacht dan ook, dat vele stadgenoten deze collecte royaal zullen gedenken. Zij, die zich als collectant(e) voor dit doel wensen in te zeten, kunnen'zaterdagochtend van 8 uur af terecht bij het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat. Sasse van IJsselt, film-expert en be stuurslid van de r.k. filmkeurings commissie voor jeugdigen; de heer G. Groenewegen, directeur van het Ca sino-theater; de heer P. J. M. Gerris, directeur van de Don Bosco-school, die de plaats innam van rector L. P. M. Vester en door de heer J. H. de Groot, waarnemend voorz. van de oud-leerlingenvercniging. Het forum kreeg vele moeilijke vragen te be antwoorden waardoor verschillende toehoorders blijk gaven, nogal diep te spitten. De avond werd besloten met de vertoning van twee wereld beroemde dokumentaires van Her- Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Candida albicans en therapie met antibiotica", de heer R. H. Cormane, geboren te Bandoeng en thans wo nende te Lelden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuui kunde op proefschrift getiteld „Photochemische reacties van provitaminen D en verwante verbin dingen". de heer M. P. Rappoldt, ge boren te Rotterdam en thans wonen de te Weesp. De promotie geschiedde cum laude. Geboren: Pieter zn van P. Kraaij- enoord en G. Harteveld; Cornelia Pe trus Bernardus zn van J. P. van der Hulst en A. G. van Werkhoven; Pe ter Michèle zn van K. Mechelse en N. G. H. van der Burg; Nicolaas Hen- dricus Petrus Maria Casoar zn van F. X. Nelissen en J. J. Elshof. Gehuwd: H. D. Teske en W. M. Swanenburg. SMALFILM IN DE SCHOUWBURG Dick Gabel en Sonja van Weer denburg hebben gisteravond op het toneel van de Leidse Schouwburg het publiek geamuseerd met een twee persoonscabaret, dat gewijd was aan de kunst van het smalfilmen. Het ac cent op deze collectieve reclame van de fotohandelaren, was niet te na drukkelijk. Tussen neus en lippen door werd wel eens gesproken over de geneug ten van het zelffilmen, maar meer toch had dit optreden een eigen sfeer. Dick Gabel bijvoorbeeld, een beken de figuur van reclamefilmpjes in on ze bioscopen, hield een zeer geslaag de, met woordspelingen gekruide mo noloog over de weg op de rr- hap- pelijke ladder. Sonja van Weerden burg zong enige aardige liedjes en sarr. .i speelden de artisten wat sket ches. Na de pauze werd het publiek beziggehouden met een filmquiz, waarbij een der aanwezige dames een prijs van vijftig gulden in de -acht sleepte. Tussendoor werd ook aan de hand van enige smalfilms getoond hoe een goede amateurfilm gemaakt wordt. Zeer goed was de film „neem het in 8". De Leidse fotohandel organiseerde man van der Horst, t.w. „Het Schot c eze avond. De "chouwburg was tot is te Boord" en „Houwen zo". de laatste plaats bezet. Uitbundige vrolijkheid in St. Antonius Clubhuis In het algemeen wordt een tien jarig bestaan, ofwel tweede lustrum van iedere vereniging luisterrijk ge vierd met een grootse receptie aange kondigd en lesloten met een even grootse feestavond. Fe toneelgroep van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging Sted. en Leonardus K.A.V. heeft ech ter op een eenvoudige maar zeer dui delijke wijze aan haar leden en be- bestaan aangetoond, ''elfs geen aan kondiging op het programma had men nodig geoordeeld om ruchtbaar heid te geven aan dit feit. Maar de opvoering van het vro lijke spel „Nicolientje knapt het wel opgisteravond in hot St. Anto nius Clubhuis heeft bewezen dat deze toneelgroep over uitstekende krach ten beschikt en een actief onderdeel vormt van de Vrouwenbeweging. Er waren vele genodigden. Allereerst verwelkomde de presidente mevr. C. Uphoff-Visser de geestelijke advi seurs de paters S. v. Swelm en Ser- vius Kenlaerds, de damesgilden van Leiden en Oegstgiest, de zusterorga nisatie van de P.v.d.A., St. Odilia van Warmond, de dames van S.F.L., de K.A.V. van Herensingel, Oegstgeest en Leiderdorp, die allen luister wil den bijzetten aan dit feest. Na en kele korte mededelingen over excur sies naar de Gru. ter en de glasbla zerij van Leerdam en de jaarverga dering in januari a.s. wijdde mevr. Leidse agenda VRIJDAG, 21 NOVEMBER Speeltuinver. „Vogelenwijk". Feest avond met Semper Avanti's „Jong en Jolig", Patronaatsgebouw Oegst geest, 8 uur nam. Mij. Nijverheid en Handel. Koffie maaltijd en lezing over „Wereld gezondheidsraad'. In den Vergulden Turk, half één nam. St. Christoffel, (Vertegenwoordi gers etc.) Ledenvergadering, De Har monie, 8.15 uur nam. Speelvuinver. „Zuiderkwartier" Ba zar in clubhuis Anjelicrstraat, 19—23 uur nam. Sportstichting Leiden. Zaalsport- wedstirijden, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. ZATERDAG, 22 NOVEMBER Ned. Kath. Grafische Bond. viering 50-jarig bestaan. Receptie St. Anto- niusclubhuis, 3.305 uur nam. Leidse Jeugdactie. Optreden van het Scapino-ballet. Stadsgehoorzaal, half drie nam. Speeltuinver. „Zuiderkwartier" Ba zar in clubhuis Anjelierstrnat, 1523 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313; Apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 1421 nov. zyn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Hijzijen de petti coat!", alle leeftijden. Lido: „De ondergang van de Tita nic". 14 jaar. Luxor: „Dorp aan de rivier", 14 jaar. Trianon: „Fanfare", alle leeftijden. Rex: „Tien van het vreemdelin genlegioen", 18 jaar. Uphof enkele woorden aan het tien jarig bestaan van de toneelgroep en met spijt memoreerde ij, dat juist de oudste medewerkster mevr. H. de Vrind wegens ziiktc verstek moest laten gaan. Acterende huismoeder. In het eenvoudige, vrolijke stuk, „Nicolientje aapt hot wel op..,." dat nu volgde, bewezen de dames van de toneelgroep dat zy in deze tien jaren een voor amateurs onge wone hoogte hebben bereikt, dit wordt des temeer benadrukt daar van de tien medespelmde er acht huismoeders waren wier gezinnen da en avon* hun volle aandacht en arbeid opeisen. In het stuk, dat zich afspeelt rond een ambtenaarsweduwe met drie ver wende en verwaande schepsels van dochters en wier gehele ideaal zich spitst op vermaak en schulden ma ken, komt ook een onmetelijke rijke suikertante voor, rond wie de fami lie heenfladdert in de still? hoop dat haar geld na haar dood de grote zon van geluk zal br -gen. Daarnaast ko men nog ten tonele een nicht van een miskende broer van le vader en de zich voor niets generende dienstbode Jansje, die beiden zowel door moe der als door dochters zeer hooghartig worden behandeld. De rijke suikertante ontpopte zich als een zeer verstandige vrouw, die tenslotte om er de meest humoristi sche scènes de familie onterfde en er vandoor ging met haar papagaai en passant de dienstbode Jansje en nichtje Nicolientje ir. cnam, na toch eerst met haar goede hart de familie de weg had gewezen voor een beter besteed leven. De nuchtere, maar bij- dehande volksvrouw Jaisje zette een zuiver afgewerkte type op het toneel, die de werkelijkheid volkomen uit beeldde. Van 'le drie dochters, die hun vrij moeilijke rollen goed speel den, spande Ada, de in hogere sferen levende dichteres wel de kroon. De weduwe, een eveneens vrij moeilijke te spelen figuur en de suikertante waren voortreffelijk, doch zowel Jansje, als het eenvoudige, maar eer lijke en behulpzame Nicolientje wa ren in hun taai en in hun mimiek fantastisch en de acnsalvo's die Jansje regelmatig in dc zaal opwekte, bewezen het uitstekende samenspel van deze twee dames. Het eerste optreden van Fieneke van Veen, als pseudo-secretaresse, heeft bewezen dat hieruit een goede kracht VQor de toneelgroep kan groeien. De souffleuse, mevr. Kradolfer, die reeds tien jaren het nauwe hokje on der de planken bezet, heeft de rol vastheid der dames goede diensten bewezen en de regisseur H. Kienjet zal met veel genoegen het uitbun dige applaus, waarmee de zaal tel kens de speelsters bedankte, aan hoord hebben. Terecht zwaaide dan ook mevr. Uphoff de hoogste lof toe aan de speelsters, souffleuse en regisseur en deed dit bij uitzondering vanwege het tienjarig bestaan vergezeld gaan van prachtige anjers voor de dames en sigaren voor de heer Kienjet. Mevr. Rijsberger,, de suikertante, betrok humoristisch mevr. Uphoff, die de bezielende kracht van de groep vormt, hoewel zij wegens drukke bezigheden nooit meespeelt, in deze hulde. Op deze wijze heeft de toneelgroep op waardige wijze haar tweede lus trum herdacht en hun medeleven en gasten van de Sted. en Leonardus K.A.V. een allergenoegelijke avond bezorgd. Laatste Berichten Staking bij Belgische gas- en electriciteitsbedrijven Ter ondersteuning looneisen De socialistische en christelijke vakbonden hebben donderdagoch tend order gegeven tot een staking bij de gas- en elektriciteitsbedrijven ter ondersteuning van looneisen. De onderhandelingen tussen vakbonden en werkgevers, die tot hedenochtend vroeg werden gevoerd, leidden niet tot resultaat. Van vakbondszijde wordt verno men, dat de staking algeheel is in het merendeel van de Belgische cen trales. De diensten van vitaal be lang zijn echter verzekerd. De gou verneur van Brabant heeft opgeroe pen tot de grootst mogelijke beper king bij het gebruik van stroom en gas en het gebruik voor niet-vitale doeleinden, zoals in theaters en voor (Advertentie) lichtreclames, verboden. MARS MET PIJN Bij verrassing heeft St. Nicolaas gisteren Leiden genomen. De vrien delijke gast heeft wél laten weten, dat hij in Leiden zou komen, maar het comité dat de ontvangst moest regelen had verzuimd hiervan door middel van de pers iuchtbaarheid te geven. Met het gevolg dat St. Nico laas niet al zijn trouwe jeugdige aan hangers aan het Stationsplein aan wezig vond. Gelukkig was onze foto gaaf nog juist op tijd om dit jaar lijks hoogtepunt vast te leggen. De bejaarde philantroop heeft ove rigens by het stadhuis nog even in de knel gezeten. Het was nl. de be doeling dat hij het stadhuis aan de achterzijde, via het terras zou verla ten. De sleutel van de terrasdeur echter was zoek. De Sint moest aan de Breestraatzyde in het rijtuig stap- De eigenaren van de strook grond tussen de Poelwetering, Endegeester- wetering en de trambaan Leiden Den Haag gingen tot nu toe niet in op de onteigening6voorstellen van de gemeente Leiden, die op dit wei land ten noorden van de Wassenaar- se Trambaan woningen wil gaan bouwen. Nad^t het onteigeningsplan nog een jaar is verlengd stellen b. en w. van Leiden nu voor de eigenaren voor hun percelen een koopsom aan te bieden. Mocht dit niet slagen, dan zal men hen voor de arrondissements rechtbank doen dagvaarden, teneinde de onteigening van hun percelen te horen uitspreken en het bedrag van de schadeloosstelling te horen bepa len. Wilt U iets weten? Vraag v. W. Kunt u my enkele na men en adressen noemen van erken de natuurgeneeskundigen, die even tueel samenwerken met artsen of ge neeskundige instelingen? Antwoord: u kunt u wenden tot het hoofdbestuur der Ned. Vereni ging voor Natuurgeneeswijze, Hard draverstraat 78B, Rotterdam C II. Vraag A. H. Stelt enige vragen over tunnels. Antwoord: voor wat betreft de Vel- sertunnels moge dienen dat de spoor wegtunnel 3224 meter lang is en de autotunnel 1644 meter. De Maastun nel heeft een totale lengte van 1589 meter, er is aan gewerkt van 15 juni 1937 tot februari 1942. Officieel ge opend is deze tunnel niet i.v.m. de Duitse bezetting. In 1879 kwam te New York de eer- stë tunnel onder de Hudson tot stand. Nadien volgden zoveel tunnels, dat opsomming hier ondoenlijk is. In 1886 kwam tot stand de langste riviertunnel ter wereld, nl. die on der de rivier de Severin (Engeland), met. een totale lengte van 7300 meter. De Scheldetunnel bij Antwerpen, die in 1933 werd geopend, meet 2110 meter, maar bezit slechts een enkele rijbaan. De Maastunnel heeft 15.000.000 gul den gekost, het diepste punt bevindt zich 22 meter onder Rotterdams peil. Antwoord: hij mag 30 ondermaat se visjes by zich hebben, d.w.z. van gen, vervoeren enz. Mej. W. R. Kunt u my ook zeg gen wie de uitvinder is van de tele visie? Antwoord: deze wetenschappelijke ontdekking kan in eerste opzet wor den toegeschreven aan Berzelius n 1817. Deze ontdekking speelde echtei pas 56 jaar later een rol in de verde re ontwikkeling. Verder kunnen ge noemd worden Nipkow (1884), Wei- Ier, Faraday 1865, Kerr 1877. Zy al len hebben het hunne er ook toe bij gedragen. Op hetgeen deze heren ge presteerd hebben, is later voortge bouwd, zodat nu een vrij aardig peil is bereikt, al neemt mén nog allerlei proeven om de overbrenging van beelden te vervolmaken. pen, met het gevolg dat er op Vis markt en Korenbrugsteeg hevig ge drang ontstond. Wij zullen hopen dat al deze incidenten geen invloed zul len hebben op de milddadigheid van deze Goedheiligman. Hij liet er ge lukkig lij zijn bezoek aan een déél van de Leidse schoolgaande jeugd niet van merken. STUDENTEN GAAN RINGSTEKEN De jaarclub „Fotis" houdt naar aanleiding van zijn eerste lustrum morgenmiddag een ringsteekwed strijd te paard tegen de plaatselijke ruitervereniging te Zoeterwoude. Plaats van samenkomst is het braak liggende landje naby de Lammebrug, van 1416 uur nam. De leden van St. Christoffel worden morgenavond allen in de Harmonie ver vacht. Het raadslid, de heer J. C. J. La nbermont, zal spre ken over: hedendaagse moeilijkhe den, mogelijkheden en plichten. Op 10 november j.l. slaagden in het St. Elisabeth ziekenhuis te Lei den voor het diploma A ziekenver pleging de zusters H. v. Dijk, C. van Tienen en C. v. d. Voorn. Op 18 nov. j.l. slaagden voor het godsdienst- examen ziekenverpleging de zusters J Bastiaanse, M. Souwens, C. v. Die- men, B. v. Dril, C. v. Diemen, T. Hel lerM. Hermans (cum laude), G. Hersbach, M Jonkman, G. Overdijk, G. Roestenburg, M. Schmidt, M Ven- te, Th. Warmerdam en M. Winters. De heer J »h. Jonker, die twin tig jaar lang het voorzitterschap van de afd. Leiden van Je Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft waargenomen, heeft gisteravond deze functie neergelegd. In 'e vergade ring, die in een der zalen van de Vergulden Turk is gehouden, wer den vele woorden van dank er hulde gesproken voor wat de scheidende voorzitter in deze jaren voor de afd. en de tuinbouw heeft tcdaan. Ook mevrouw Jonker werd in deze huldi ging betrokken. Het voorstel van het bestuur, dat door de plaatsvervangend voorzitter de heer J. H. Smit werd uitgespro ken, nl. om de heer Jonker tot lid van verdienste der afdeling te be noemen, werd met luid applaus be groet. Het afscheid nen n en het ophalen van herinnerineen nam een groot deel van de avond in oeslag. Na een kort huishouder ik gedeelte werden tenslotte de hyacinthen en erocussen uitgereikt voor e broeiwedstrijd, die in februari wordt gehouden. 's HERTOGENBOSCII 19 nov., Vee Aangevoerd 6817 stuks vee, zijn de: 2601 runderen; 307 graskalveren; 479 vette kalveren; 513 nuchtere kal veren; 645 schapen, 14 geiten; 41 fok- zeugen; 40 slachtvarkens; 17 lopers; 1796 biggen. De prijzen waren, behoudens uit- zm.deringen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, as volgt: melk- en kaifkoeien van f 725 tot 1240 p. stuk; guiste koeien 600900; kalfvaarzen 7901225; klamvaarzen .f 750950; guiste vaarzen f 600825; pinken 425660; graskalveren 285450; nuchtere kalveren voor fok- of mes- tcrij 70240; weideschapen 40 80, drachtige zeugen 325400; lo pers 6880; biggen 42—62; Slachtrunderen: aanvoer 700 stuks. Extra kwal. van f 3.203.35 per kg gesl. gew.; le kwal. ƒ3.05—3.15; 2e kwal. /2.70—2.95; 3e kwal. ƒ2.25- 2.70; vette stieren '2.85—3.10; worst koeien 2.252.65 alles per kg gesl. gew.; vete kalveren le kwal. ƒ2.80— 2.95 per kg levena gew.; 2e kwal. 2.20—2.50; 3e kwal. f 1.90—2.15 al- is per kg levend gew.; nuchtere dachtkalveren 1.401.70; slacht varkens 1.801.92; slachtzeugen le kwal. 170—1.78; 2e kwal. ƒ162— 1.68 per kg levend gew.; vette scha pen 60110 p. tuk; nuchtere slacht- kalveren ƒ5070 p. stuk. GOUDA, 20 nov., Kaas Aange voerd 83 partyen. Eerste kwaliteit f 2.312.36; tweede kwaliteit 2.25— 2.30; extra kwaliteit 2.37—2.45. Handel goed.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3