RIJNSTREEK f Stijve nek j Klinkende finale te Alphen van concours „Amateurs presenteren zich" GESCHENKEN GEIJER Nog vier kardinalen Op jacht in de Ardennen Scherp De bezetting van Berlijn De scheepsramp op 't Michiganmeer KORTE golf WI)NEN fl&ster W DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Kunstenaars komen in geboorteplaats bijeen „Voelt u er iets voor om alle kun stenaars van Nederland, die in Al phen a. d. Rijn geboren zijn, op dit podium bijeen te brengen? Ja? Nu, laat ik het dan op me nemen. Het zal dit jaar wellicht niet meer moge lijk zijn, maar ik beloof U, dat ik mijn best ervoor zal doen, dat zulks het volgend jaar tot de realiteit gaat behoren". Deze belofte deed weth. A. J. Dek ker van onderwijs, kunsten en we tenschappen, tijdens de finale van het vari t amateurconcours, dat on der de titel „Amateurs presenteren zich" door de heer W. v. d. Louw voor de derde achtereenvolgende maal in het Nutsgebouw was georga niseerd. Weth. Dekker zei getroffen te zijn door het lofwaardig streven van de organisatoren om door middel van het concours het amateurisme, dat in de Rijnstreek en verre omgeving zo rijk wordt beoefend, een plan hoger te brengen. Dit prijzenswaardig initiatief is vooral daarom zo belangrijk omdat in de bodem van het ameurisme vele kunstenaars wortel geschoten hadden en langs de weg van het amateurisme hun weg gevonden hebben naar de wereld van de kunst met een grote „K". Deze overweging bracht de weth. tot het idee om alle kunste naars, die in Alphen a. d. Rijn ge boren zijn, eens bijelkaar te brengen op het podium van het Nutsgebouw. Hij noemde éroor de vuist weg enkele: J. C. Bloem, de dichter, Maartje Of fers, Nelly Vrolijk, Nelly Binnekamp, Elly Verhagen, Bouw Lemkes, Ank Begeman, zij allen zijn boven het amateurisme uitgegroeid. Weth. Dekker, die de prijzen uit reikte aan de winnaars van de twee selectie-crncoursen en van de ere- ronde, bracht dank en lof aan de initiatiefnemer en organisator de heer W. v. d. Louw. De laatste avond werd behalve door weth. Dekker en zijn echt- fenote van de burgemeester en de eer A. Hofland met zijn echtgenote, secretaris van de Alphense Culturele Raad. De heer Koren, die een inleidend woord had gesproken, verheugde zich over de belangstelling van genoemde officiële persoonlijkheden. Hij noem de voorts het amateurisme een beste vrijetijdsbesteding. De jury was, evenals de voorgaan de avonden, gevormd door de heren NUTTIGE JEUGDBOEKEN ROMANS VULPENHOUDERS KERSTGROEPEN EN STALLEN BOTERMARKT 26 LEIDEN (Advertentie) Volgens een Turijns dagblad „Nuo- va Stampa" zal Paus Johannes waar schijnlijk spoedig in een tweede con sistorie vier nieuwe kardinalen be noemen, namelijk monseigneur Ber- nardus Johannes Alfrink, de aarts bisschop van Utrecht, monseigneur Peter Tatsuo Doie aartsbisschop van Tokio, monseigneur Ruffino Santos, aartsbisschop van Chicago, de opvol ger van de overleden kardinaal Moo- ney. Het Vaticaan kon hierop vanzelf sprekend geen commentaar geven daar de kardinaalsbenoeming een kwestie is, die de Paus persoonlijk behandelt. Wel gaf het Vaticaan te kennen, dat het mogelijk is, dat de Paus het vol gend jaar een nieuw consistorie bij een zal roepen. Koningin Juliana en Prins Bern- hard worden zondag op het kasteel van Ciergnon in de provincie Namen verwacht. Zij zullen maandag 24 no vember aan een koninklijke jacht partij in het domeinbos deelnemen. Ciergnon is een landbouwgemeen- te aan de Lesse, aldus weet het Alg. Dagblad te vertellen, hetzelfde gril lige riviertje waar Han met zijn grot ten aan ligt en dat zich af en toe in het rotsmassief van de Ardennen ver bergt, aanleiding gevend tot een groot aantal sagen en legenden in deze wondermooie streek van België. Dc- echtgenote van Leopold I heeft hier op een steile heuvel temidden van een uitgestrekt park een fraai kasteel laten bouwen, dat in 1892 aanzienlijk werd uitgebreid en nu tot de ware lustoorden van de Ardennen mag worden gerekend. Leopold II heeft het domein onder zijn regering aan het Koninkrijk ge schonken en sindsdient is de bosrijke omgeving een beschermd jachtgebied geworden, waar zowel het kleine als het grote wild voorkomt. POTLOOD EN GEEST No. 514. Horizontaal: 1. water in Friesland, 3. wortel, 7. verdriet, 9. wilde haver, 11. vragend voornaamw., 12. zoon van Jacob, 14. onbehouwen, 16 boom, 18. hoekpijler, 20. koemest vocht, 22. voorzetsel, 23. speer, 25. nobel, 27. eikenschors. 29. voor, 30. zwemvogel, 32. geld (bargoens), 33. geheel de uwe (afk. Lat.). Verticaal: 2. hogepriester te Silo, 3. per expresse (afk.), 4. gem. in NR, 5. bijb. figuur, 6. sint (afk.), 8. ver dikking der opperhoud, 10. stad tus sen Moskou en Charkow, 11. eelt achtige uitwas, 13. tweetal, 15. gek heid, 17. loot van een plant, 19. wa ter in Limb., 21. de machtige goden der Germanen, 24. wiersoort, 26. eierschaal, 28. Europeaan, 29. rivier in Italië, 31. meisjesnaam. Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. gage, 4. elke, 7. retro, 9. overstuur, 10. not, H. oma. 15. tribunaal, 18. uiten, 19. löss, 20. eden. Verticaal: 1. Goor, 2. Gregorius, 3. eer, 4. ert, 5. louwmaand, 6. Eire, 8. tsa, 12. stal, 13. nut, 14. elan, 16. bis, 17. nee. Wrijuen met de verwarmende. lenigmakende Kloosterbalsem I 1 heeft een weldadige werking Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J (Advertentie) Stuk grond op de maan De Amerikaanse regering heeft zo veel brievei. ontvangen van mensen die een stuk grond o? de maan willen kopen, dat zij zich gedwongen heeft gezien een standaard-antwoord te ont werpen. In deze brief herinnert de Ameri kaanse regering eraan, dat er nog geen nationale of internationale rechtsbepalingen bestaan, op grond waarvan zy kan beschikken over gronden op de maan. B. Lam, F. H. T. Jasperse en D. de Vries, met als secretaris mej. Koren. Tijdens de ire-ronde kwamen nog eens alle eerste prijswinnaars van de j licht. Zij kregen allen een ere-prijs in J waarden naar rato van de behaalde I prestaties. Een drietal vaardig musicerende jongelui, dat als negers verkleed met de nodige grapjes optrad, opende (buiten mededinging) de rij van de dertien om de eer musicerende en zingende amateurs en amateurgezel- sbhappen. De jongelui traden op onder de aankondiging „Trio Vraag- j teken" en zij deden dit zonder enige voorbereidende repititie, als waren zij vanzelfsprekend de muziek mees- l ter en waren zij aan elkaar inge speeld omvat zij niet minder waren dan leden van de intussen in Alphen a. d. Rijn en omgeving zeer gewaar deerde „The Old Horn Sextet". Dit onverwachte optreden in deze ge daanteverwisseling had tot oorzaak, dat „De Tremolando's" uit Leimuiden door onvoorziene omstandigheden niet op tijd aanwezig konden zijn. Om bij het uitgangspunt te blij ven, „The Old Horn Sextet", Alphen a. d. Rijn, o.l.v. de heer J. v. Zwieten behaalde met 105 het hoogste aantal punten van de avond en de eerste ere-prijs, een fnaie bek-r. „De Elec- troboys", Leiden, vijf acrobaten, be haalden met 104 punten de tweede ere-prijs, eveneens een beker. „The Six Rangers", een cowboy-ensemble, (zang en muziek) te Alphen volgde als derde met 103'/i punten en „De Anverdi's", het Leidse goochelende echtpaar we'd vierde met ÏOI1/» p. De volgende uitslagen zijn, in volg orde van de punten-waardering der jury: Ada de Joode, een 12-jarig pit tig meiske uit Waddinxveen, die zong en zichzelf aan de guitaar begeleidde kreeg 94 p.; „Cvescen lo", een accor deon- en mandoline orkest uit Leiden dat o.l.v. de heer Van Strien zeer ver- De Russische ambassadeur in West- Duitsland, Smirnof, heeft Bondskan selier Audenauer donderdag meege deeld, dat zijn regering plannen heeft om een einde te maken aan de bezet ting van Berlijn, aldus een woord voerder van de Russische ambassade in Bonn. Met vliegtuigen en schepen wordt nog gezocht naar de 22 vermiste op varenden van de vrachtboot „Carl D. Bradley", die dinsdag tijdens een vliegende storm door onbekende oor zaak op het meer van Michigan is vergaan. Tot dusver heeft men twee mensen gered, die zich op een eiland in vei ligheid hadden weten te brengen. Het is zeker dat elf opvarenden om het leven zyn gekomen. Wat de oorzaak van het vergaan van de vrachtboot betreft, werd ge dacht aan een ontploffing, ontstaan door het binnendringen van het ijs koude water in de ovens, nadat het schip op een rots zou zijn gelopen. Een van de geredden zou echter heb ben verklaard niets van een ontplof fing te hebben gemerkt. St. Thomas More-kerk Op de plek, waar vroeger het huis stond van de H. Thomas More, kan selier van Engeland onder Hendrik VIH, is thans een kerk gebouwd, die aan hem is toegewijd. Deze kerk in Chelsea te Londen is de modernste van geheel de stad. Zij is gebouwd door prof. Hector Corfiate, die ook de nieuwe Franse kerk aan het Leicester Square ont worpen heeft. Vlak bij de kerk staat nog een oude moerbeiboom, waar onder St. Thomas More ruim 4 eeu wen geleden pleegde te gaan zitten. De hoge voorgevel der kerk is op getrokken in blauw glas, gezet in be- toi.. Boven de deur is een groot kruis van koper en aluminium, aange bracht, vervaardigd in Frankrijk. In de kerk is een inscriptie aange bracht, waarop staat te lezen: „St. Thomas More, kanselier van Enge land, die in 1535 oj Tower Hill voor zijn Geloof de marteldood stierf, woonde hier. Van dit huis vertrok hij voor zijn proces en gevangenschap in de Tower van Londen". Op het station van Laksjam, 150 km van Dacca in Oost-Pakistan, zijn woensdag twee treinen op elkaar ge reden, waardoor zestien mensen Je dood vonden en 36 werden gewond. De arbeiders der oliebedrijven in de Argentijnse staat Mendoza, die twintig dagen hebben gestaakt als protest tegen het aangaan van over eenkomsten door de Argentijnse staat met verschillende buitenlandse oliemaatschappijen, hebben woens dag jl. het werk weer hervat Volgens te Rio de Janeiro ont vangen berichten zou de regering van Paraguay een tegen haar ge richte samenzwering op het spoor zijn gekomen. In de hoofdstad Asun- cino zouden talrijke huiszoekingen zijn uitgevoerd, hetgeen tot het in beslag nemen van wapens zou heb ben geleid. Er zouden ook arrestaties zijn verricht. Na een hevige storm, die woens dag aan de zuidwestkust van het Ja panse eiland Hokkaido heeft gewoed, worden verscheidene vissersschepen met bij elkaar 39 man vermist. Het Italiaanse spoorweg- en PTT- personeel zal volgende week woens dag voor 24 u. in staking gaan, als de regering er niet toe overgaat het loonpeil aan te passen aan de huidige kosten voor het levensonderhoud. Zo wel de communistische als de chris- i telijke vakbonden staan achter de oproep tot staking. Zwolle krijgt eerste uitleen-discotheek De openbare leeszaal en biblio theek te Zwolle zal op 15 december een uitleen-discotheek openen. Dit is dc eerste in zijn soort in ons land. Begonnen wordt met 700 platen van klassieke werken, waarbij ernaar zal worden gestreefd, zoveel mogelijk van alle tijdperken enkele voor die perioden kenmerkende muziek te krijgen. Na lid van de discotheek te zijn ge worden kan men een plaat voor vijf tig cent een week thuis houden. Er komt een „bar" met koptelefoons, waar men platen kan beluisteren, alvorens een keus te maken. In de muziekkamer komt een apparatuur, die het mogelyk maakt van tijd tot tijd muziekavonden te houden met grammofoonpaten. Als het experi ment slaagt zal ook „klassieke" jazzmuziek in de discotheek worden opgenomen. Voorts zullen z.g. „litte- taire platen" (toneelstukken, enz.) en kinderplaatjes worden aange schaft. De officiële opening wordt verricht door de burgemeester van Zwolle, jhr mr G. A. Strick van Lin- schoten. De openbare leeszaal in Amster dam en Den Haag hebben een disco theek, die echter alleen platen uit leent aan sprekers, die hun lezing met muziek willen illustreren. Den 1 Haag heeft sinds kort een particulie- I re uitleen-discotheek en in Ensche de is een discotheek, waar men pla- I ten kan beluisteren, doch niet lenen. dienstelijk musiceerde, behaalde 88V2 p.; 85 punten kregen „The Ragblo- wers", een Alphens mo^d-accordeon- trio, dat vlotte muziek ten gehore bracht op instrumenten van een halve meter tot enkele centimeters. „De Tremolando's" uit Leimuiden, een mandoline-orkest o.l.v. de heer G. v. Heek, met solo-zang van de he ren Jan Scheltens en Louis de Boei en van de 13-jarige Jar v. Tol, ver wierf 81 p.; met sl hts een halve punt minder volgde „Accordia", een accordeon-orkest uit Halfweg, dat o.l.v. de heer J. Pieters wel een van zijn best geslaagde concerten in Al phen gaf. De Mi-Jo-Pe's, tangtrio uit Gouda, dat een wat komisch optreden verzorgde met geluidsimitatie e.d., werd met 781/» punt beloond. Na dit gezelschap volgde „Trio Mexico" met zang en muziek in kleurrijke Mexi caanse kleding en land-eigen zang en muziek, hetgeen door de jury met 77 punten werd gewa-.rdeerd. Willy Alberto, een sneltekenaar en goochelaar uit Katwijk, die overigens goede verdiensten heeft, getuige het feit, dat hij bij de selectiewedstrijden een eerste prijs behaalde, was deze avond slecht op dreef. Hij zou snel- tekenen, maar de franje's die hij er bij toonde, vielen wat uit de toon. Hij kreeg nu 52 punten. Mevrouw C. Prook uit Alplien zong buiten mededinging enkele liederen waarmede zij veel bi'val oogstte, in het bijzonder met het lied: „Geef je mooiste bloemen aan je moeder", dat zij opdroeg aan haar moeder, die in de zaal aanwezig was. Bijzonder verdienstelijk voor het welslagen van het varia-concours heeft zien gemaakt de heer P. v. - d. Stoel, die de onderscheiden zang, goochel, sneltekcnen en snelschilde- ren-nummers met muziek begeleid de. Vele middenstanders, dagbladen e.d. steunden het lofwaardig streven tot stimulans van het amateurisme door het schenken van waardevolle prijzen. Ook de Leidse Courant schaarde zich onder hen. ALPHEN AAN DEN RIJN De leek in de kerk. Tijdens een bijeenkomst van de kath. midden standsvereniging, onder leiding van de heer C. J. Winninghoff, heeft de ken E. A. M. Paap, de positie en de taak van de leek in de Kerk belicht. Ter inleiding verklaarde spr. dat het woord „leek" vaak feitelijk negatief wordt verstaan: „leek" in de sacra mentele bediening, zoals de priester „leek" is in het leven van een huis vader. „Leek" ging teveel betekenen: onwetende, ongevormde, niet-inge- wijde. Wij moeten de benaming „leek" echter zien in positieve zin: behorende tot het Laos, het Volk Gods, waartoe overigens ook de priesters behoren. De hiërarchie er kent daarom de leken als „broeders en zusters in Christus". Priester en leek oefenen, ieder op eigen wijze, in eigen functie de drie voudige taak van Christus uit als offeraar, bestuurder, leider en leraar. In de besturende en leidende taak van de Kerk is de leek een geleide, maar niet in onmondigheid. Door de leken is de Kerk het levensbeginsel der maatschappij. Zij bevinden zich op de meest vooruitgeschoven linie van het leven der Kerk. De kerkelijke leiding neeft ons iets te zeggen maar ook iets te vragen. Bij iedere gewichtige beslissing van de kerkelijke leiding wordt gepeild naar en rekening gehouden met wat er leeft onder de christenen. Uiteraard is het laatste woord, al dus spr. aan degene, die daartoe is aangesteld, maar dit laatste woord is de afsluiting van een dialoog tussen hiërarchische gezagsdragers en het mondige gelovige volk. De Kerk is een levend lichaam, zo vervolgde spr., en er zou iets ont breken, indien ook zijn niet een pu blieke opinie bezat, volgens de uit spraak van Paus Pius XII r.g. Voor al heden ten dage staat de Kerk voor de dringende opgave, het verschil te laten zien tussen Rome en Moskou. Hoewel in feite het er bij ons katho lieken veel op lijkt, dat ook wij geen persoonlijke mening erop na mogen houden en alleen maar mogen doen wat van hogerhand wordt gedicteerd. Tot slot wees de deken op de plicht en de roeping van de leken 'om ac tief deel te nemen aan de liturgie, het apostolaat en de katholieke actie en als volwassen leden van de Kerk wensen mee te spreken bij de op bouw van het Mystieke Lichaam waartoe zij bewust willen behoren. Bejaardenwedstrijden. De leden van de kath. bejaarden- en gepensio- neerdenbond St. Joseph hebben een wedstrijdmiddag gehad. De uitslagen van de kaart wedstrijd zijn: 1. Mevr. Groenendijk, 3269 pnt.; 2. P. Banning, 3234 p.; 3. Th. Grob- ben, 3199 p.; 4. M. v. Gils, 3198 p.; 5. J. Heijker, 3127 p.; 6. G. Wansinck, 3107 p.; 7. mevr. Noord^rmeer, 3096 p.; 8. N. v. Egmond, 3093 p.; 9. mevr. Capteijn, 3088 p.; 10. mevr. Veens- wijk, 3088 p. Sjoelen: 1. H. Bakker, 160 p.; 2. D. Heijneman, 154 p.; 3. J. v. Stolwijk, 152 p. Dierenmishandeling. Een vier tal uit de streek afkomstige jonge lieden hebben zich schuldig gemaakt aan ernstige dierenmishandeling. Zij hebben in het Bospark met zware stenen een groep eenden in een van de vijvers bekogeld, waarbij één eend werd gedood. De politie heeft zware strafmaatregelen tegen de van dalen getroffen. Auto tegen boom. De heer C. F. K., wonende te Alphen a. d. Rijn is woensdagmiddag omstreeks 16.45 uur in het Burgemeester Visserpark. toen hij in de richting van het raadhuis reed, met zijn bestelauto tegen een boom gereden. Dammen. De afgebroken par tijen in de wedstrijd DCL I (Leiden) en HDC I (Alphen) zijn uitgespeeld met het volgende resultaat: W. v. d, Reijden (Leiden)J. Nöllen 11; W. LaterveerW. Verboon 11; H. BrouwerJ. Baerveldt 02. Totaal uitslag 10—10. De afgebroken party in de wedstrijd HDC I (Alphen) en ADC I (Alphen): J. NöllenA. Brunt 20. Rest nog de partij v. d. End Robbe. De stand is nu 99. De bor den wedstrijden van HDC: groep 1: C. VerboomHk. de Vos 20; A. v. d. End—G. v. Winkel 0—2; M, de GrootW. Verboom 02; J. Dissel G. v. Winkel 1—1. Idem, groep 2: W. RavensbergW. v. Ofwegen 02; RavensbergenP. H. Spek 11; Van DiggelenL. Verdegaal 02; Ra vensbergenFr. v. Doorn 02; v. Diggelen—W. Ravensberg 0—2. BOSKOOP Gemeentelijke kwekerij verkocht. Door aankoop van een perceel grond aan de Zijdeweg, bestemd voor de bouw van een zwembad, was de ge meente Boskoop in het bezit van een kwekerij gekomen. Nu het gehele zwembad-complex in uitvoering1 wordt gebracht moet de kwekerij hiervoor het veld ruimen. De ge meenteraad besloot onlangs tot ver kopen van de opstallen; dit heeft ten overstaan van notaris Smeenk plaats gevonden. De kweekkas is gekocht door de heer Geers, terwijl de tuinloods eigendom werd van de hr J. Stolwijk. De totale opbrengst van de publieke verkoop bedroeg f. 3.194,50. HAZERSWOUBE Chauffeur werd afgeleid. Gister morgen ontstond er in de Groenen dijk op de verkeersweg langs de Rijn dijk alhier, een botsing tussen een vrachtauto en een Duitse personen auto. De personenauto liep lichte ma teriële schade op. Toen de verkeers politie met het onderzoek bezig was, naderde een personenauto uit de rich ting Alphen aan den Rijn. De chauf feur van deze auto had blijkbaar meer oog voor de langs de weg staan de auto's dan voor wat zich op de weg bevond. Hij moest op zodanige wijze plotseling remmen voor een po- litïe-agent, dat de auto slipte en ge kanteld op het langs de weg gelegen rijwielpad terecht kwam. De auto moest naar een garage worden ge sleept. Een inzittende dame moest zich onder behandeling van dokter Blauwendraad stellen. Dammen. De R.K. Damvereni ging „Samen Sterk" moest in Wasse naar zijn meerdert erkennen, met een 146 nederlaag ging men naar huis. De vierde wedstrijd tegen Sassenheim is in een 610 achterstand afgebro ken. Waarschijnlijk zal hier de uit slag 1010 worden. Voor de onder linge competitie werden de volgen de wedstrijden gespeeld: J. L. J. Wortman—J. v. d. Made 20; G. van GoozenH. Loomans 2—0; G. H. Kerkvliet—H. Verdegaal 2—0; A. StolwijkC. Kraan 20; C. Stolwijk J. v. d. Made 20; N. Schoonder- woerdJ. Kraan afgebr.; J. Lourier P. Verdegaal afgebr. NIEUWKOOP Met P. Strijbos naar Zuid-Afrika. Jammer genoeg was er maar een halve zaal belangstellenden in het Sporthotel' aanwezig om op uitnodi ging van de plaatselijke afdeling van de vereniging tot Bescherming van dieren te komen luisteren naar wat de bekende bioloog en journalist Jan P. Strijbos over zijn zwerftochten door Zuid-Afrika te vertellen zou hebben. En dat was de moeite waard; het gebeurde op een interessante en vaak geestige wijze. Een drietal films naar eigen opnamen vulden het gesproken woord aan. Een kijkje in de omge ving van Kaapstad met zijn bloemen pracht, vervolgens de echte wilder nis waar antilopen, zebra's giraffen, nijlpaarden e.d. in hun natuurlijke staat leven in de beroemde Paul Kru- gerwildtuin. Dit is een enorm reser vaat, waarin alleen al een 70Q leeu wen huizen, die minstens wel één an tiloop per week ODpeuzelen. Dat is dus zeker al een 3500 van deze snelle viervoeters per jaar aan leeuwen- voer. De 3e film was een zwerftocht door Transvaal en Oranje-Vrijstaat, al even boeiend als de vorige. Voor al dit sohoo s en belangwek kends was voorzitter J. Klein de heer Strijbos namens de aanwezigen heel dankbaar. In zijn openingswoord had de heer Klein, de ïieuwe voorzitter van de Dierenbescherming een over zicht gegeven van de tanende ikti- viteit der afdeling en toegezegd, dat de zaken van nu af aan weer eens flink op poten gezet zullen worden Ook het aantal leden moet omhoog. NIEUWE-WETERING Fancy fair groot succes. Toen pastoor Bernefeld de fancy fair voor broeder Andreas v. d. Vlugt officieel had geopend en in ieders belangstel ling had aanbevolen, stroomde reeds spoedig in groten getale de bezoekers het Cultureel Centrum binnen. Beide dagen was de belangstelling enorm, zodat, niettegenstaande de grote voorraad goederen, niets onverkocht bleef. Tot besluit had de trekking plaats van de grote verloting. Door dat de namen van de kopers der lo ten waren genoteerd, hebben de prijs winnaars dezer dagen hun prijs reeds in ontvangst kunnen nemen. Zaterdag 29 november zal er een sluitingsavond worden gehouden, waarop het totale financiële resul taat bekend gemaakt zal worden. DE KWAKEL De Kwakelse „noodkerk". Lang zamerhand begint de kerk er nu als een 'noodkerk uit te zien, nu de trouwe wachter, de statige toren, zo goed als verdwenen is. Men is met de sloop bijna gereed nu men bij de galmgaten en de klokken is gekomen, i Vorige week berichtten wij, dat de I zware klokken naar beneden zouden worden gehaald en dan naast de kerk opgehangen zouden worden, doch deze (vregere) plannen heeft men gewijzigd, dit zou ook alles veel te kostbaar zijn geworden. De klok ken blijven hangen waar zij momen teel hangen, alleen het stenen ge deelte hieromheen wordt, of is weg- gesloopt. Hierna zal een houten over- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 20 November 1858. Leyden Een der gevangenen in het huis van verzekering te Arnhem, de beruchte Hill, heeft eene poging tot uitbraak ge daan, die, bij de ontdekking reeds verre gevorderd was. Door het secreet in een gang gekomen, had hij zich een groot gat gebaand met de ijzeren sta- ven uit het privé, toen hij dooi de bewakers werd, ontdekt. .rzt,, Tvw-^Jd, (Advertentie) kapping worden aangebracht, ter enige bescherming. Inmiddels heeft men het interieur zoveel mogelijk op gelapt en verstevigd. Tientallen scheuren zijn dicht gemaakt, en vele losse stenen verwijderd en waar no dig opnieuw vastgezet. De gewelven bij het Maria-altaar zijn zeer verste vigd, aangezien men deze gedeelte lijk heeft dichtgemetseld; zo ook het gewelf bij de doopkapel, zodat men thans weer een behoorlijk veilig ge heel heeft verkregen. Bazar K.D.O. Bovengenoemde sportvereniging zal op 22 en 23 no vember a.s. in de grote zaal van Leenders, een grote bazar houden, t.b.v. de verlichting voor het veld voor avondtraining. De bazar is ge opend zaterdagavond om half zeven en zondag vanaf half twaalf; vele at tracties en fraaie prijzen. Zie adver tentie in dit blad. ROELOFARENDSVEEN Zaterdag opening winkelweek. Voor de derde maal in successie is door de Middenstandsver. ,St. Maar ten" in de St. Nicolaastijd een win kelweek georganiseerd, welke dit jaar gehouden wordt van 21 nov. tot 5 dec. Op originele wijze wordt de winkelweek zaterdag 21 nov. ge opend n.l. met een feestelijke intocht van St. Nicolaas zelf. Des middags te 2 uur wordt St. Nicolaas verwel komd bij de r.k. kerk te Oude-We- tering. Na een tocht door de Meer- kreukwyk gaat het naar het gemeen tehuis waar St. Nicolaas officieel ver welkomd wordt. Vervolgens maakt St. Nicolaas, voorafgegaan door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" een rondgang door het dorp. Zaterdag 6 dec. wordt de winkelweek afge sloten met een groot St. Nicolaasfeest voor de kinderen. Dit St. Nicolaas feest wordt gehouden in de Pancra- tiuszaal met 3 feestvoorstellingen n.l. 9.30 v.m. en 1.30 en 4 uur n.m. Toe gangskaarten zijn tegen een aantal winkelweekzegels verkrijgbaar. Ge durende de winkelweek verstrekken de deelnemende winkeliers op alle aankopen deze zegels. Deze kan men ook gebruiken om in het bezit te ko men van prachtige cadeaus, welke te bezichtigen zijn in 'n etalage bij café Heemskerk. Door diverse winkeliers zijn tijdens de winkelweek weer di verse attracties' in het vooruitzicht gesteld. Voor een gezellig en prettig winkelen kan men ook in de avond uren terecht. Wij wensen Midden standsver. „St. Maarten" en haar deelnemende winkeliers met dit lof waardig initiatief veel succes. De ter plaatse geen concurrentie te vrezen hebbende slagers en zuivelhandela ren ontbreken nog weer eens op dit middenstands-appèl. Z0ETERW0UDE VEERTIGJARIG JUBILEUM HOOFDCONTROLEUR P. v. BEMMELEN Vele leden van de Fok- en Con trolevereniging „Zoeterwouds Glo rie" kwamen gistermorgen bijeen om do heer P. van Bemmelen te huldi gen by zijn veertigjarig jubileum als hoofdcontroleur van deze vereniging. Nadat de koffie geserveerd was en de sigaren waren aangestoken sprak de voorzitter, de heer Q. H. Onder water, de jubilaris toe om hem geluk te wensen en zijn werk te roemen, de correctheid en activiteit, waaraan de bloei van de vereniging zozeer te danken is. Als stoffelijke bewijzen van waardering werd een gothische armstoel aangeboden waarbij boven dien nog een enveloppe met inhoud werd overhandigd. De Rijkszuivelconsulent de heer A. Verhoeven sprak over het moeilijk begin van de melkcontrole en de on dervonden tegenslag in de dertiger jaren. Veertig jaren geleden werd begonnen met 7 leden. In de provin cie Zuid-Holland waren toen 6000 runderen onder controle, terwijl dit getal nu tot 92.000 is gestegen. Spr. sprak vol waardering over het uni cum in Nederland, dat de heer Van Bemmelen vijf zonen en een schoon- Burgemeester Smeets memoreer de dat dezer dagen door hem na mens H. M. de Koningin de Konink lijke onderscheiding de jubilaris is opgespeld waarmede eveneens de verdiensten van de vereniging hoge lijk zijn gewaardeerd. De heer Aandeweg. bestuurslid van de vereniging van melkcontroleurs in Nederland, bracht de gelukwensen van de organisatie over. Bij het toe wensen van nog vele goede jaren liet spr. in het midden of dit jaren in ac tieve dienst zouden zijn; zulks naar aanleiding van de wens van de voor zitter. die de hoop had uitgespro ken, dat de jubilaris nog vele jaren zijn functie zou vervullen. De jubilaris dankte voor de geluk wensen en belangstelling, In de re ceptiezaal prijkten vele 'bloemstuk ken en een Delfts blauwe asbbak door de bond van melkcontroleurs geschonken. Klaverjassen. Op veler verzoek wordt zaterdag a.s. in het Don-Bosco- huis een klaverjasavond georgani seerd. Aanvang 8 uur. De volgende avond in de serie kruisjasavonden vindt niet plaats op 29 nov., maar is verplaatst naar 6 dec. a.s.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2