S)e CcidóeSoti^o/iit De Gaulle gaat Adenaur opzoeken Rebellenleider op Cyprus gedood Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J RüOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14 De Gaulie gaat buurpraatje maken Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ONDERWIJS VERNIEUWING pogingen, welke door de verschil lende ministers van onderwijs zijn ondernomen om de van 1863 date rende middelbaar-onderwijswet te wijzigen en het onderwijs te coördi neren, ervaart men, dat tal van hele en halve pogingen zijn mislukt en dat nu na bijna honderd jaar nog steeds geen geordend geheel tot stand is gekomen. Vanaf 1863 zijn die pogingen er voortdurend geweest. Minister Kappeyne van de Copello volstond in 1878 met een herziening van zeer eenvoudige aard. In 1882 vleide hij zich met de hoop spoedig met een ontwerp tot herziening te kunnen komen. Daarna werd er ieder jaar om herziening gevraagd tot Goeman Borgesius in 1898 ver klaarde niet het voornemen te koes teren met ingrijpende wijzigingen te komen. Daarna kwam er eencommis sie. Een „ineenschakelingscommissie" en wel in 1903, die in 1910 eindelijk een rapport uitbracht, waarop mi nister Heemskerk in 1913 vier ont werpen van wet gebaseerd op het rapport van deze commissie, indien- I de. Maar twee dagen later nam het l kabinet ontslag. Wij doen een greep uit de andere pogingen. Er kwam een ontwerp van wet tot regeling van het middelbaar onder wijs in 1921 van de hand van minis ter De Visser, die in 1924 een nader gewijzigd ontwerp indiende. Minister Waszink trok het ont- werp-DeVisser in en kwam in 1928 met een nieuw ontwerp, waarop de Tweede Kamer echter geen Voorlo pig Verslag uitbracht. Minister Terpstra kwam daarna in 1932 met een nota van wijziging op het ontwerp-Waszink. Wéér geen Voorlopig Verslag van de Kamer. Mi nister Marchant stelde in 1934 een grondslagenwet op, die echter- niet bij de Staten-Generaal werd inge diend. Een ontwerp van minister Bolke- stein in 1940 kwam door de oorlog niet in behandeling. Het in 1947 door minister Gielen opgestelde vooront werp van wet tot regeling van het v.h.m.o. werd niet ingediend. In 1951 kwam minister Rutten met zijn „Nota betreffende onderwijs voorzieningen". Op basis daarvan stelde hij twee wetsontwerpen op, twee weken voordat hij aftrad. Deze werden door de Kamer niet behan deld en werden nu ingetrokken, voor dat minister Cals zijn wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs indiende. Vastgesteld dient echter te wor den, dat de in de nota-Rutten geleg de grondslagen zijn uitgewerkt in het ontwerp-Cals. Om de kwestie van de vrijhandelszone op ie lossen Benelux doet eveneens een poging De Franse premier De Gaulle en de Westduitse bondskanselier Adenauer zullen 26 november in Duitsland bijeenkomen om te spreken over de „voornaamste problemen", die voor beide landen van belang zijn. Het gaat natuurlijk voornamelijk om de kwestie van de vrijhandelszone. De Gaulle meent, dat langs de weg van directe onderhandelingen op het hoogste niveau de kwestie op de snelste en meest doelmatige wijze kan worden geregeld. Men meent in Parijs, dat een door de Franse en de West duitse regering opgestelde formule waarschijnlijk wel voor de andere lan den van de E.E.G. aanvaardbaar zal blijken te zijn. Aangenomen wordt, dat De Gaulle zal worden vergezeld door de minis ters van Buitenlandse Zaken en financiën, Couvé de Murville en Pinay. VERRASSING IN BONN. Het nieuws van De Gaulles komst heeft diplomatieke kringen in de Wij hebben hier dit korte historisch overzicht gegeven van alle po gingen, die er zijn gedaan om tot on derwijsvernieuwing te komen, om te doen zien dat een onderwijsherzie- ning, vooral van het m.o. en het v. h. m. o. geen eenvoudige zaak is. Er is te dien aanzien de laatste jaren heel wat critiek geweest op minister Cals, maar een zo diep ingrijpende reorga nisatie van ons onderwijs vereiste wel een uiterst zorgvuldige en daar door langdurige voorbereiding, wil de het ontwerp goed zijn en niet op nieuw stranden op het verzet uit on derwijskringen en uit de Kamer. Zijn wij wel .ingelicht, dan heeft minister Cals niet minder dan 75 rap porten uit onderwijskringen ge vraagd en gekregen, voordat hij ten slotte aan het nu ingediende ont werp toe was. Wie weet hoe langzaam de mees te commissies plegen te werken, voor dat zij aan een rapport toe zijn, zal ook begrijpen, dat aan dit ontwerp jaren moest worden gearbeid. Men kan dit aantal rapporten wat overdreven vinden, zeker is het, dat het in ieder geval beter was de even tuele critiek uit onderwijskringen bij voorbaat zoveel mogelijk op te van gen en met goede suggesties rekening te houden dan het gevaar te lopen, dat ook dit ontwerp opnieuw zou stranden. Bij de Nota betreffende onder wijsvoorzieningen van minister Rut ten waarin eindelijk een reorganisa tie op grote schaal werd aangekon digd, kwamen de bezwaren achteraf en aan deze bezwaren is nu voor een groot deel tegemoet gekomen. Indien dit kabinet zijn vier jaren zal kunnen volmaken, hoopt minister Cals, dat nu eindelijk deze reorgani satie haar beslag zal krijgen. Maar dan zal de Kamer ook met spoed moeten werken aan een Voor lopig Verslag. De adressen, welke uit onderwijs kringen aan de Kamer zullen worden gezonden, zullen niet al te lang op zich mogen laten wachten. De voorbereiding is ernstig ge weest. De tijd is nu rijp. Na vele mislukte pogingen in bijna honderd jaar moet nu de kans op her ziening worden gegrepen. Het is niet te hopen, dat opnieuw een kabinetscrisis ook deze kans ver loren zou doen gaan. Over het wetsontwerp zelf in een volgend artikel. OP VISITE BIJ ADENAUER DAT GENERAAL De Gaulle vol gende week in hoogst eigen per soon zijn collega Adenauer gaat op zoeken is een bewijs, dat ook frank rijk tot elke prijs een handelsoorlog wil vermijden. Ofschoon het niet met zoveel woorden is gezegd, mag men veilig aannemen, dat de reis van De Gaulle naar West-Duitsland geen beleefdheidsvisite is naar aanleiding van Adenauers bezoek in 0 september jl. maar dat er zaken gedaan moeten wor den. De kwestie van de vrijhandels zone behoeft wel niet het enige punt van bespreking te zijn, zij is in elk geval het meest urgente punt. Adenauer is een vurig voorstander van een Verenigd Europa, bij hem staat vooral de politieke éénwording op de voorgrond, de economische in tegratie ziet hij meer als middel óm tot dat doel te geraken. Vermoedelijk interesseert generaal De Gaulle zich ook voor het politie ke aspect van de Europese integratie, maar hij zit op het ogenblik met het economische probleem in zijn maag. Frankrijk heeft altijd zwaar geëxpe rimenteerd met beschermende maat regelen, hetgeen tot gevolg heeft ge had, dat zijn industrie zich daar ge heel op ingesteld heeft. Voor de Fransen betekent de invoering van de Euromarkt dus een verscherping var de concurrentie met West-Duits land, Italië en de Benelux en de Fransen zijn daartoe pas overgegaan nadat zijn partners aan alle kanten concessies hebben gedaan. De uit breiding van de Euromarkt-facilitei- ten tot de vrijhandelszone is hun te machtig gebleken; zij durven het niet Maar aan de andere kant zien zij ook wel in, dat een eventuele han delsoorlog hen nog veel meer schade zal berokkenen en daarom bevinden zij zich in een lelijk parket. Generaal De Gaulle gaat nu een praten met Adenauer om deze over te halen om de Fransen in het eco nomische vlak te helpen in ruil voor concessies op het politieke vlak. Wat er precies uit de bus zal komen, zul len wij moeten afwachten, maar Ne derland is te nauw betrokken bij de- Westduitse hoofdstad verrast. In of- fiële kringen verluidt, dat het be zoek op korte termijn is geregeld door de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Hilger van Scherpenberg, die op het ogenblik in Parijs is. Deze voert reeds verschei dene dagen in Parijs geheime voor bereidende besprekingen. Het is niet voor de eerste maal dat De Gaulle en Adenauer tezamen komen. De beide staatslieden voerden op 14 september jl. voor de eerste keer besprekingen in De Gaulle's villa in het dorap Colombey-les-deux-Eglises. BENELUXVOORSTEL. De Beneluxlanden hebben woens dag aan hun partners in de E.E.G. voorstellen gedaan om te voorkomen dat per 1 januari verschil zal ont staan in optreden van de handel tus sen de E.E.G.-landen en de andere leden van de O.E.E.S., in de hoop dat iiierdoor de besprekingen over een vrijhandelszone weer op gang ge bracht kunnen worden. Zij achten het duidelijk, dat onder de huidige omstandigheden geringe hoop bestaat, dat er principiële over eenstemming over een vrijhandels- zóne zal kunnen worden verkregen vóór 1 januari 1959, op welke datum tussen de zes landen van de E.E.G. een aantal maatregelen tot vermin dering der onderlinge handelsbelem meringen in werking zal worden ge steld. De regeringen van de Beneluxlan den hebben daarom besloten aan hun partners van de E.E.G. voorstellen voor te leggen, die beogen zoveel mogelijk te voorkomen dat per 1 januari a.s. verschil in behandeling zal optreden van de handel tussen de zes landen van de E.E.G. onderling en de handel dier landen met de overige partners van de O.E.E.S. De voorstellen omvatten: 1. toepassing van de tariefverlaging van tien procent, die op 1 januari a.s. in het handelsverkeer der E.E.G.- landen van kracht wordt, op het han delsverkeer met alle 53 landen van de G.A.T.T. 2. Toepassing van de contingenten verruiming met 20 procent, die even eens per 1 januari in het onderlinge handelsverkeer der E.E.G.-landen van kracht wordt, op het verkeer met de elf O.E.E.S.-landen, die geen lid van de E.E.G. zijn. 3. De invoerrechten en contingen- teringen van landbouwproducten dienen op het huidige peil voor de duur van twaalf maanden te worden gehandhaafd, In die tijd kan de posi tie van deze produkten door onder handelingen worden bepaald. Handgranaten in zijn schuilplaats Een van de belangrijkste leiders in de Grieks-Cyprische verzet- organisatie EOKA, Kyriaco Matsis, is gisteren door Britse veiligheidstroe pen gedood. Matsis na de EOKA-Grivas „de meest gezochte man" op Cyprus werd na een Britse speurtocht van twee weken in zijn schuilplaats in het dorpje Dhikomo ontdekt. Hij stuurde twee andere verzets leiders naar >uiten, zodat ze zich over konden geven, maar zelf weigerde hij zich gevangen te laten nemen. De Britten wierpen daarop twee hand granaten naai- binnen, waardoor Mat sis om net leven kwam. Op zijn hoofd was een prijs van vijf duizend gulden gesteld. Hij was leider van de EOKA op Noord-Cyprus. De Britten het ben voorts op Noord-Cyprus een verzets leider gearresteerd op wiens hoofd eveneens een prijs van vijf duizend gulden was gesteld. Britse autoriteiten hebben woensdag bepaa.d, d t de bevolking in het vervolg na incidenten direct de straat moet verdwijnen. Tot ze situatie om niet met grote belang-1 nu toe hadden de Cyprioten dan nog stelling gade te slaan, wat de gene- een kwartier de tijd om thuis te ko raai te berde zal biengen. king zoeken en later zullen zij dan gelegenheid krijgen om naar huis te gaan. Deze maatregel is genomen om veiligheidstroepen direct ruim baan te geven ingeval zich ergens inciden ten voordoen Vrouw van Britse attaché vermoord bestandscommissie een klacht ingediend, waarin wordt gezegd, dat op 17 november Syriërs op Israëlisch gebied ijn doorgedron gen en daar de vrouw 'an de Britse luchtmachtaHaché in Israel, mevrouw Doran, hebben doodgeschoten. Het lijk van de 48-jarige mevrouw Doran, die sinds ..aaandag werd ver mist, werd gisteren aan de oever van het Meer van Galilea gevonden. Vol gens Israëlische functionarissen was bij het onderzoek gebleken, dat het slachtoffer door tv/ee personen was gedood, die het lijk in het riet had den verborgen. Het spoor van de moordenaars had men kunnen vol gen tot de rivier de Jordaan, tegen over een Syrische versterkte post. Mevrouw Doran was vanuit een hotel ten noorden van het Meer van Galilea, waar Jj logeerde, vertrok ken voor een wandeling naar de ruïnes van het oude ITapharnaum en naar de plaats aar de Jordaan in Laat Marianne nu toch moed zinken De Franse verkiezingsaktie verloopt zonder spanning. Het schijnt dat het kiezersvolk volkomen onverschillig is. Zelfs tal van kandidaten hebben nog niet eens het woord gevoerd. Ziehier een van hen aan het woord in een vrijwel leeg schoollokaal in Parijs. 1 men, doch nu moeten zij direct dek- het meer uitstroomt. Als vrouwen tégen zijn, wai kan de man dan nog Huisvrouwen en schoolmeisjes hebben in Saigon (Vietnam) een protestdemonstratie gehouden tegen het communistische regime in Noord-Vietnam. V. N. waarnemers uit Libanon Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft gisteren een aanbeveling van de waarnemersgroep der Ver. Naties in Libanon, waarin de groep zegt, dat haar taak geëindigd is en dat de waarnemers erugg.etrokKen kunnen worden, aan de Veiligheidsraad toe gezonden. De waarnemersgroep verklaart in haar vijfde rapport aan de Veilig heidsraad die indertijd besloot waarnemers laar Libanon te zenden wegens Libanese klachten over Sy rische infiltraties dat er al enige tijd geen meldingen ^ver infiltraties of wapensmokkel zijn geweest. Ook is de algemene veiligheidstoestand in Libanon veel beter geworden, even als de betrekkingen tussen Libanon en Syrië. Daarom beschouwt de groep haar taak als geëindigd. Eind vorige maand omvatte het korps V. N.-waarnemers meer dan 500 man. In zijn brief aan de Veiligheidsraad verklaart Hammarskjoeld, dat hij de waarnemingsgroep heeft opgedragen onmiddellijk, in overleg met de Liba nese regering, een plan voor vertrek van de waarnemers op te stellen. AANSLAGEN IN MAROKKO In Marokko zijn dinsdag, de 31e verjaardag van het bewind van Mo hammed V, verscheidene aanslagen gepleegd, waarbij in totaal acht men sen zijn gedood en zeker 60 gewond. In Khemisset in het noorden van het land kwamen zes mensen om het leven en werden er 48 gewond, toen een bom in een men' te ontplofte. De andere slachtoffers vielen bij aanslagen me. bommen ei vuurwa pens in andere delen van Marokko. Rustig weer blijft In de afgelopen na-cht kwamen er in Nederland grote weersversdhillen voor. Terwijl in het oosten van het land tengevolge van een wolkendek slechts 'n geringe temperatuursdaling optrad (het vliegveld Twente had een minimuimtemperatuur van plus zes graden) daalde het kwik elders aan zienlijk en meldde het vliegveld Zes- tiemhoven bij Rotterdam een laagste waarde van drie graden onder nul. Ondertussen nam het continentale ho- gedrukgebied nog wat verder in be tekenis toe en bereikte een luchtdruk- waarde van 1047 mb in zijin centrum. Het verplaatste zich daarbij wat in zuid-oostelijke richting naar West- Rusland. De depressieinvloed kan zidh nog steeds niet naar West-Europa uitbreiden. Het rustige weer duurt dan ook voort (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND. Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 21 Nov. zon op 08.09; onder 16.42; maan op 14.42; onder 02.49. Hoogwaterstanden 21 Nov. v.m. 11.55; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer geh. bew. goh. bew. geh bew. geh. bew. zwaar bew. i mist i onbew. 5 mist mist licht bew. mist 1 zwaar bew. zwaar bew. i geh. bew. geh. bew. geh. bew. geheel bewolkt geh bewolkt onbewolkt geh. bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt i onbewolkt zwaar bewolkt 1 half bewolkt 1< temp. 1 C. 5 Korreltje Er is geen mens, die het recht heetf de mensen te verachten. Alfred de Vigny.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1