m GRIEP! er Goudse brandstichter haatte de boeren Chefarine 4 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 j hygiënisch bereid I uit natuurzuivere ingrediënten iedere dag fris en monter V;.;\ een medicinale versnapering onder voortdurende contróle van het laboratorii Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam Een gevaar voor de maatschappij Van vervolging onslagen maar De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank heeft gisteren ontslag van rechtsver\ olging geëist tegen de 35-jarige fabrieksarbeider Aart de M. uit Gouda, door wiens toe doen in één nacht drie hooibergen en twee boerderijen in de Lopiker- en Krimpenerwaard in vlammen opgin gen. Men herinnert zich nog de nacht van 28 op 29 juli. toen een brandstich ter een streep van vuur trok door de polders rond Gouda. Er werd voor naar schatting 300.000 tot 400.000 gulden schade aangericht en tal van mensenlevens kwamen in groot ge vaar. Indien de dader volledig toereke ningsvatbaar geweest zou zijn, zou hij f>P grond van art. 157 van het Wet boek van Strafrecht zeker een strenge gevangenisstraf gekregen hebben. Nu hoorde hij ontslag van rechts vervolging eisen en verwijdering uit de maatschappij voor onbepaalde tijd. Hij leek al te herademen, niet begrij pend wat dit vonnis inhield, maar toen aan het eind van de zitting de president verdachte vroeg of hij be grepen had, wat er tegen hem geëi-t was, scheen het tot die Gouwenaar door te dringen en hij Ifvrak in snikken uit. Velen van hen, die door de brand stichting waren gedupeerd en een groot aantal mensen die getuigen ge weest waren van de branden, hadden op de publieke tribune plaatsgenomen De spanning onder de aanwezigen was voelibaar, toen de verdachte door twee parketwachters werd binnengeleid: een tengere man, aan wie niets opviel dan twee grote, uitdrukkingloze ogen, Haat en ruzie. Gezien de psychiatrische rapporten, die over verdachte waren uitgebracht, was het de voornaamste taak voor de rechtbank, te achterhalen wat de re denen waren, die de dader bezield hebben toen hij de rode haan liet kraaien in het polderland rond Gouda. Daarom stelde de president een aantal vragen over het gebeprde. Op welk ogenblik hij op het idee was ge komen om brand te stichten, hoe laat het toen was, en nog veel meer soort gelijke vragen. Verdachte was al veel vergeten maar met een beetje hulp kwam hij er toch weer uit: Hij had op 28 juli ruzie gehad. Met wie, wilde hy niet vertellen. Het gevoel van wrok liet hem niet los. Daarom was hij des avonds gaan drinker. Toen hij brand stichtte was hij dronken. Maar die verklaring bevredigde de president allerminst. Toen verdachte was aan gehouden, had hij iets heel anders ge zegd. Aart de M. had bekend dat hij haa4 koesterde tegen zijn ouders en al't boeren en nauwelijk verstaart rar vertelde hij, hoe hij eens drie weken zonder werk had gezworven door het boerenland rond Gouda. Hij vroeg toen een boterham op het erf van een boerderij en kreeg van de boer te horen: „Je hebt steeds brood weggegooid, eet maar bieten". Verdachte vertelde voorts, dat din gen, die soms drie of vier jaar gele den gebeurd zijn, weer voor zijn geest komen als hij gedronken heeft. En dat gebeurt nogal eens, getuige de verklaring van een brigadier van de Goudse gemeentepolitie. Deze vertel de daar evenwel bij, dat de politie nooit ve>l last van de maniak gehad heeft. „Doorgaan" Toen hij de avond van de 2Sste zo veel gedronken had, dat de caféhou ders hem niet meer in hun zaken bin nenlieten, was hij op zijn brommer gestapt en in een plotselinge vlaag, stak hij een hooimijt in brand. Het was, alsof hij een stem hoorde, die hem gelastte, brand te stichten en toen ik wegreed, zei dezelfde stem: .doorgaan den. Hij achtte de daad in hoge mate ernstig maar daar zj verdachte niet verweten kan worden, zal de schuld moeten wegvallen. Hij vroeg derhalve ontslag van rechtsvervolging en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering omdat verdachte een gevaar is voot de openbare veiligheid en de. De verdediger ging met deze eis accoord maar hij vroeg zich af, of de terbeschikkingstelling wel op zijn plaats is. Uitspraak volgt over veertien gen. Vier werkelijk betrouwbare middelen Dat „doorgaan" werd later door de helpen elkaar en... doen wonderenI verdediger betiteld als „automatis- A me". In het Huis van Bewaring dronk 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al verdachte ieder weekend enige liters wereldberoemd. Tezamen in één labiet water, in plaats van de dronk, die hij verenigd, ondersteunen zij bovendien el- in vrijheid placht te gebruiken. „Een- kaars werking, waardoor deze nóg krach- maal in beweging gebracht, gaat hij tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk door Nadat verdachte tijdelnk uit de rechtzaal was verwijderd, lazen twee "onderen en breng» vaak baat waar an- psychiaters, die verdachte gedurende °^e middelerwalen zes weken in het Deltaziekenhuis heb ben geobserveerd, hun bevindingen voor. De conclusie was, dat dc man vol komen ontoerekeningsvatbaar is cn dat de gemeenschap hem geen verwij ten mag maken. Met deze slotsom wil- de de officier ernstig rekening hou-1 dere middelen falenM f/ Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hefaroi (Advertentie) UITKERING AAN NABESTAANDEN VAN SLACHTOFFERS VLIEG RAMPEN. Het Tweede Kamerlid De Graaf heeft aan de minister van Zaken Overzee schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat aan de nabe staanden van de ambtenaren-slacht offers van de in juli 1957 bij Biak verongelukte KLM-Superconstella- tion „Neutron" en van de in augustus 1957 bij Merauke verongelukte Mar tin Mariner tot heden van gouverne- mentswege geen financiële uitkering is geschied? 2. Kan de minister mededelen of en, zo ja, op grond van welke voor schriften en tot welke bedragen dt nabestaanden van de in vraag 1 be doelde slachtoffers recht hebben op uitkering van gouvernementswege? 3. Indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, waarom hebben de uitkeringen dan nog niet plaats gehad? 4. Is de minister bereid zo nodig maatregelen te treffen, opdat even tuele rechten der nabestaanden op korte termijn worden gehonoreerd? KINDEREN ATEN RATTENVERGIF Vier meisjes van 4 en 5 jaar uit Egmond a. d. Hoef moesten gister middag op doktersadvies in het St. Elizabethziekenhuis te Alkmaar wor den opgenomen, nadat ze van rat tenvergif gegeten hadden. Een der kinderen had in een schuurtje ach ter het ouderlijk huis rattentarwe gevonden en ervan gesnoept. Ook 3 vriendinnetje kregen een snoepje. Gelukkig zag de moeder van het eer ste meisje, mevr. Stuifbergen, waar de kinderen van aten. Zij ontbood terstond een dokter die de kinderen melk liet drinken zo, dat ze moesten braken. Hij liet ze terstond opnemen in het ziekenhuis. Pogingen om vrijhandelszone te redden Compromis-plannen Het Franse kabinet heeft gisteren onder leiding van premier de Gaulle compromis-voorstellen uitgewerkt, die de impasse in de onderhandelin gen over de Europese vrijhandelszo ne moeten doorbreken. Voor de Franse tegenvoorstellen zullen worden ingediend zal Frank rijk eerst overleg plegen met zijn partners van de Europese Economi sche Gemeenschap. In Franse regeringskringen deelde men gisteren mede, dat de nieuwe Franse voorstellen ongerechtvaardig de beperking van de handel met de niet-EEG-landen na 1 januari a.s. willen voorkomen. Frankrijk zou zich volledig reali seren dat de economische belangen van de landen buiten de E. E. G. niet Eva bleek reeds de mannen te kennen; Haar verleiden begon met verwennen. Benut. Eva's van thans, Met TIP eens uw kans. TIP laat mannen door 't vuur voor u rennen! Inz. Hr. A. K.. A'dam v ontv. 1 fl. TIP 1 B Lfl. Bootz' Oude Ge- JffJP never- "^^7 Nwe. Limericks inz. Br aan H. Bootz - A'dam 'n TIP VAN BOOTZ (Advertentie) Sint Nicolaas heeft in België de kerstman overwonnen België is al volop in Sinterklaas stemming. In de grote steden is de heilige man al feestelijk ingehaald, hetgeen zoals gebruikelijk meestal geschiedde via een enorme carnavals optocht, waarin ook de reus en de reuzin, vreemde, bruine goden uit de Congo en allerlei andere wonder lijke figuren van drie meter hoog mee wandelden. Sinterklaas, folklore en carnaval worden hier op bijna vermoeiende wijze door elkaar ge haald. De Belgische Sinterklaas heeft de kerstman overwonnen. De geestelijk heid heeft haar jarenlange strijd be loond gezien. Aanvankelijk bracht de kerstman de geschenken, waardoor het kerstfeest, meer en meer een on juist geschenkenkarakter kreeg, het geen er vanzelfsprekend toe leidde, dat er minder aandacht werd besteed aan de ware betekenis van het kerst feest. In het Vlaams sprekend ge deelte heeft de heilige man uit Span je alle rechten hernomen. In de Waalse gebieden is de kerstman nog altijd sterk, maar ook daar verliest hij aan invloed. Ook om zuiver za kelijke redenen is de doorsnee Bei- Voorzichtig: eksterogen Ondanks alle gepraat over politie ke en economische zorgen is de koop- la-acht van de doorsnae arbeider in het Belgenland bijna voorbeeldig te noemen. Men leeft er goed en men is daarom vlot bereid om de no dige franken in „nun schonen Sin terklaas" te beleggen. De winkeliers kunnen er nu al van mee spreken. Niet alleen de grote warenhuizen maar ook de kleine zelfstandige on dernemers hebben smaakvolle uit stalkasten ingericht, waarvoor niet alleen de kleine mannen maar ook de volwassenen zich al verdringen. Een wandeling door de winkelwijken van de Belgische steden is nu al een waar genoegen. Er wordt ook al vlot gekocht. Menheeft in het jongste verleden geleerd, dat de keus op 5 december niet meer zo groot is. Bo vendien eist het budget in vele ge vallen, dat de aankopen over vier of meer weken worden uitgesmeerd. De middenstanders hebben wat dit betreft hun belang begrepen. Al van af einde oktober hameren ze er de Sinterklaasstemming in en al vanaf begin november zit de heilige bis- gischc middenstander meer verliefd schop in de winkels om de. bestellin- Sinterklaas dan op de kerstman, gen in ontvangst te nemen en echte want met Kerstmis betalen vele ge zinnen zich desondanks een extra'tje. Het mes snijdt nu van drie kanten, omdat ook de jaarwisseling weer bij zondere bedrijvigheid mee brengt. De afgelopen jaren boerde Sinter klaas best bij onze zuiderburen en nu al vermoedt men, dat de goede man dit jaar alle bestaande rekords zal breken en de winkels zal leeg kopen. verrassingen gratis uit te delen. Op de ene plaats krijgen de kinderen een zakje snoepjes, elders een speel goedje. Ook dit geschenkenstelsel leidt er toe. dat de Sinterklaasdrukte over de hele maand november wordt verspreid. Op de spitsuren is het in de speel goedafdelingen van enkele grote ma gazijnen nu al zo druk, dat men moet schuifelen en moet dringen om iets 4 van de fraaie, electrische treinen te kunnen zien. We zagen in Antwer pen zelfs een olijkerd „winkelen" met een uithangbord op borst en rug, waarop geschreven stond: „Voor zichtig. Eksterogen". Geen sluitingsuur voor winkels De Belgische Sint is de grote vriend van de kinderen en de mid delstand. Er zijn tal van winkels, die in november en de eerste week van december meer omzet halen dan in de eerste vier maanden van het jaar. Nu al is de kooplust meer dan bemoedigend. Niet alleen de speel goedmagazijnen werken onder hoog spanning maar ook de textielzaken, schoenbedrijven, handelaren in pels mantels en automobielen, haarden- leveranciers, boekwinkels enz. Ze verdienen goed geld, maar.ver geet niet wat ze er voor moeten doen. De grote warenhuizen hebben een vaste (vrijwillige) sluitingstijd; de kleinere middenstanders niet. Men kan er ook 's avonds na negen uur nog terecht. Ondanks de spreidin_ van de drukte, grotendeels verkregen via advertenties en geschenken, is de doorsnee winkelier op 6 december doodmoe. Hij zou het liefst zijn winst eens willen tellen en er een paar weken vakantie mee gaan houden, maar daarvoor heeft hij geen tijd, evenmin als zijn Nederlandse broe ders. De uitstalkast moet opnieuw worden voorzien. De kerstactie eist ook weer de volle aandacht. Begin januari komen dan de rustige dagen met de balans- en belastingmoeillijk- heden. Verduistering van tien mille De rijkspolitie te Eijsden (Limburg) heeft een 60-jarige notarisklerk aan gehouden. Deze wordt ervan ver dacht, minstens 10.000 gulden ten na dele van het notariskantoor Ch. Rus- sel te Eijsden en enkele particulieren, te hebben verduisterd. Verdachte is gistermorgen bij de officier van justitie te Maastricht voorgeleid en in verzekerde bewa ring gesteld. Hij was sedert 1931 in dienst van het notariskantoor. Hij is gehuwd en vader van 3 kinderen. TREINVERTRAGING IN UTRECHT IN WEEKEND. Degenen die op zaterdag 22 no vember van 19.00 uur af en op de zondagen 2330 november, alsmede op maandag 1 december gedurende de gehele dag hun reisweg naar, van of via Utrecht kiezen, dienen reke ning te houden met enige vertraging die in de treinenloop zou kunnen optreden. Op deze dagen zal enige vertra- gin ontstaan in verband met de be langrijke werkzaamheden aan de be veiligingsinrichting op het emplace ment van het Utrechtse station. mogen worden geschaad en dat de E. E. G. geen vergeldingsmaatregelen mag uitlokken. Uit Brussel is dinsdag een andere belangrijke verzoeningspoging ge meld. De Beneluxlanden zouden nl. overwegen om de E. E. G.-landen een gebaar van goede wil ten aanzien van de andere O. E. E. S.-landen te la ten maken, door het oude plan om de tarief verlaging van 1 januari a.s. tot alle O- E. E. S.- en eventueel uit te breiden, weer in te dienen. Wat de moeilijkheden in de onder handelingen over de vrijhandelszone betreft, wordt van de zijde van de commissie der Europese Economische Gemeenschap te Brussel opgemerkt, dat men de mogelijkheid van een handelsoorlog in Europa (waarmee Engeland dreigt) niet serieus opvat. Men is van mening, dat men niet kan spreken van een tegenstelling tussen twee blokken. Men kan spreken van „samenhang" van de zes Euromarkt- landen, maar er kan niet worden ge sproken van een blok, waarvan En geland de leiding heeft, zo wordt van de zijde der Euromarktcommissie op gemerkt. Geneefse conferentie Op de conferentie, die te Genève wordt gehouden over het voorkomen van onverhoedse aanvallen, zijn de vertegenwoordigers van het Oosten en het Westen het dinsdag weer niet eens geworden over de agenda. Ook de conferentie van Amerika, Rusland en Engeland over een staking van de kernproeven, eveneens te Ge nève bijeen, is er tot dusver niet in geslaagd overeenstemming te berei ken over de i Hoela-hoepel verbod in Tokio De politie van Tokio heeft het spe len met hoelahoepels op straat ver boden, nadat zich enige ongelukken hebben voorgedaan waarbij een meis je om het leven is gekomen en twee kinderen ernstig gewond zijn. De kin deren mogen hun hoepels ook niet meer mee naar school nemen. Het meisje, dat om het leven is ge komen, werd door een auto gegrepen, toen zij zonder op te letten achter haar hoepel aan de rijweg opliep. Een jongetje is ernstig gev/ond, doordat zijn hoepel aan een passerende auto bleef haken, waardoor hij werd mee gesleurd. Een ander kind heeft door veelvuldig hoepelen een darmbreuk opgelopen. Door de hoelahoepelrage hebben ook veel volwassenen vooral door het forceren van de ruggegraat letsel opgelopen. Offer aan verbreding Warmonderweg Gepraat in en over de ruimte Bij de behandeling van de kwestie van de kosmische ruimte in de poli tieke commissie van de Algemene Vergadering te New York heeft de Sowjet-Unié een ontwerk-resolutie in gediend, waarin de oprichting wordt voorgesteld van een werkgroep van elf leden voor het uitwerken van een program voor een internationale com missie voor problemen van de ruimte. In deze werkgroep zouden de vol gende landen zitting moeten hebben: de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, de Sowjet-Unie, India, de Verenigde Arabische Republiek, Tsjecho-Slowakijc, Polen Roemenië en Argentinië. De Russische vertegen woordiger Zorin zei edhter, dat wij ziging van deze lijst mogelijk is. De voorgestelde werkgroep zou in 1959 verslag over haar bevindingen aan de algemene vergadering moeten uitbrengen. De Amerikaan Lodge heeft de nieu we Russische ontwerpresolutie dins dag een teken van vooruitgang ge noemd. De tekst ervan wordt grondig bestudeerd door de regering te Was hington. De Brit Dixon noemde het ontwerp „een welkome terugkeer uit de kos mische ruimte op de vaste gTond". In Middelie kwam gistermiddag bij het passeren van een zware Duitse vrachtauto op het Edammer dijkje een 15-jarig meisje met haar fiets onder de aanhangwagen van de vrachtauto terecht. Zij werd met een schedelbasisfractuur in het stadszie kenhuis te Purmerend opgenomen, aangelegd. Twee fietspaden van 2J waar zij in de loop van de avond is meter daarnaast worden van de weg overleden. I gescheiden door een groenstrook. Hele rijen bomen van de Leidse Tussen huizen en weg legt men een parkeerstrook aan en een trottoir. Zoals bekend is de verbreding van de Warmonderweg steeds een der har te wensen van de raden in de gemeen ten Leiden en Oegstgeest geweest. Dc weg was hier te smal. De foto laat houthakkers in actie zien. Op de achtergrond de huidige Warmonderweg en de villa's aan deze weg. Hout vallen ten offer aan de verbi ding van de Warmonderweg, die bin nen een half jaar gerealiseerd zal worden. In opdracht van de gemeen te Oegstgeest rooien houthakkers *>p Leids grondgebied dit stukje bos ter diepte van 18 meter, evenwijdig aan de Warmonderweg. Er wordt een ge heel nieuwe rijweg van negen meter (Foto: De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8