GERO ZILVIUM Oefening »Carillon« kostte 'n klein meisje het leven 'i Gaai goed mei Neerlands economie, zegi min. Zijlsira Wassenaarse vlieger omgekomen i;0nklare" bruggen zorgden voor vijf uur achterstand op het schema ii WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Schoolborden en grafieken in de Tweede Kamer Onderzoek naar brood- en vleesprijzen nodig Minister Zijstra heeft gisteren de Tweede Kamerleden verteld, dat het met de economie in ons land weer in de goede richting gaat. De minister gebruikte voor de verdediging van zijn begroting en zijn beleid een schoolbord en alle aanwezige parle mentariërs hadden de beschikking over kaarten met tabellen en grafie ken. De minister was bepaald opti mistisch, maar hij bleef voorzichtig. Hij wilde n.l. niet de mogelijkheid over het hoofd zien, dat de stijging in de welvaart slechts tijdelijk is. Als dat het geval is, aldus de minis ter, zullen we niet moeten aarzelen opnieuw in te grijpen. De jaren 1958 en '59 zijn een periode, waarin de lekken van de overbesteding gedicht werden. De export is gestegen, zo betoogde de minister, in de eerste drie kwar talen van dit jaar met resp. 4, 11 en 13 procent en dat is een verheugend teken. Zoals het ook een goed teken is, dat de industriële productie zich in opgaande lijn beweegt. In de eer ste helft van dit jaar lag zij beneden het getal van het vorig jaar (eerste helft), maar in het derde kwartaal is er een stijging van twee procent, ver geleken bij het vorig jaar. Men kan zeker niet zeggen, al dus de minister, dat onze devie zen-voorraden te groot zijn, of te snel groeien dit naar aan leiding van kritische opmerkin gen van Kamerleden. Men moet niet vergeten, dat wij eind 1953 al een voorraad van 4.8 miljard aan deviezen hadden. Een stij ging van 3 procent per jaar mag toch niet geacht worden te snel te zijn. De minister sprak ook over de prij zenpolitiek en onthulde, dat zijn de partement een onderzoek instelt naar de hoogte van de brood- en vleesprij zen. De ontwikkeling van deze prij zen baart zorg en de minister zal het resultaat van zijn onderzoek aan de Kamer voorleggen. Hij erkende, dat hij een andere methode in het prijsbeleid volgt, maar dit wil nog niet zeggen, dat de regering geen aandacht meer heeft voor de ontwikkeling van het prijs niveau. Over de Europese Economische Ge meenschap (EEG) zei de minister on der meer, dat hij bezorgd is over de stagnatie in het overleg over de vrij handel. Nederland wil zijn verplich tingen in de EEG echter zo eerlijk mogelijk nakomen. Het is niet moge lijk deze ontwikkeling in de EEG te rug te draaien. Maar indien het over leg over de vrijhandelszone zou mis lukken, kunnen de spanningen niet uitblijven. De competentiekwestie over de taakverdeling in het buiten lands economisch beleid heeft geleid tot een compromis tussen minister Luns en spr. Dit is ech ter slechts voor twee jaar geslo ten en loopt niet vooruit op de kabinetsformatie van 1960. Verlaging van productie- en prijs niveau acht de minister noodzake lijk om tot een oplossing van de ko- lencrisis te komen. Staatssecretaris Veldkamp deelde nog mee, dat per 1 januari a.s. ten aanzien van onder nemingen buiten het terrein van de levensmiddelenhandel twaalf vesti- gingbesluiten gemaakt zullen wor den. Minister nogmaals Minister Samkalden (van justitie) heeft gisteren aan de Tweede Kamer leden beloofd, dat hij een ruimere toelatingspolitiek voor de Indonesi sche spijtoptanten zal toepassen. Hiermee voorkwam hij dat een door KVP, AR, CHU en VVD onderteken de motie in stemming werd gebracht. De motie werd n.l. ingetrokken. De omvang van dit toelaten, zo be toogde de minister,' zal gedeeltelijk afhangen van de mate, waarop de in ons land wonende uit Indonesië af komstige personen, gebruik zullen maken van het aanbod van Amerika om 10.000 emigranten te willen plaat sen. Er zijn er n.l. reeds 37.000 in ons land gevestigd. Mr Van Doorn (KVP) trok hierop zijn motie in. Het was trouwens de enige, die over de be groting van justitie was ingediend. Nogmaals de „37". Minister Samkalden kwam ook te rug op de kwestie van de „37". Hij zette na de repliek der Kamerleden, die zijn eerste betoog al te subtiel vonden, uitvoerig het standpunt van de regering opnieuw uiteen. Hij be toogde, dat het regeringsbeleid de toets van redelijke kritiek kan door staan. De regering kon het bemidde lingsvoorstel van de president der Haagse rechtbank, mr Witsen Elias niet afwijzen, omdat de 37 versteke lingen, die naar Indonesië waren te ruggestuurd, dan grote moeilijkheden in Indonesië gewacht zouden hebben. Het grotere risico voor de „37", ook ontstaan door de politiek getin te actie, die in ons land was gevoerd, heeft voor de regering de doorslag gegeven. Dr J. G. Platteel, gouverneur van Nieuw Guinea heeft ten gunste van de toelating dezer verstekelingen be slist. Om meer jurisprudentie op het geheel te krijgen, zegde de minister ook aan de Kamer een actief vervol gingsbeleid toe, bij de bestrijding der pornografie. Met de stemmen van de communisten tegen werd deze begro ting tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Toen straaljager neerstortte In de omgevin van Möhringen bij Tuttingen in Duitsland is gistermor gen een „Thunderstreak" van de Kon. Luchtmacht neergestort. De 23- jarige vlieger, de tweede luitenant F. Kathman uit Wassenaar, kwam bij dit ongeval om het leven. Luitenant Kathman was 's mor gens opgestegen van het vliegveld Volkel in gezelschap van een andere straaljager, met de opdracht een vlucht uit te voeren boven Duits grondgebied. Om elf uur viel plotse ling de boordradio van luitenant Kathman's toestel uit. De andere vlieger zocht de omgeving af, maar moest naar zijn basis terugkeren, zon der zijn kameraad te hebben gevon den. Pas laat in de middag meldde de Duitse politie, dat het wrak van het toestel gevonden was. Russen zijn „voor terugkeer naar het vaderland Voor het eerst sinds vier jaar is in Oost-Berlijn een persconferentie gehouden. Er waren een 300 Duitse en buitenlandse journalisten naar de conferentie gekomen, in de verwachting, dat er een verklaring over de status van Berlijn zou worden afgelegd. Een woordvoerder van de Russische ambassade verklaard, dat er een eind moest komen aan de anti-Russische propaganda. Op de persconferentie waren twee Russische emigranten, die uit Amerika waren terugkeerd een officier en een circusartiest. Zij vertelden van hun ervaringen met de Amerikaanse geheime dienst. Foto links: de Russische gen.-maj. S. W. Wischniwski, voorzitter van het comité: „voor terugkeer naar het vaderland". Foto rechts: de twee teruggekeerde emigranten: de vroegere arties W. K. Iljinski (links) en de voormalige le luitenant I. W. Owtschinnikow. PERFECTION dit elegante model no 229 in Gero Zilvium met een verfijnd, eenvoudig ornament geeft glans en cachet aan Uw dis. Traditie en moderne vormgeving gaan hier samen in een model dat dagelijks zal getuigen van goede smaak. Vraag Uw Gero-leve- rancier naar Perfection, Gero Zilvium model 229. vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. Carillon II begon op tijd Staatscourant klapte uit de school DE STEMBRIEFJES WEER IN DE ZANDVOORTSE RAAD. Gisteravond is de gemeenteraad van Zandvoort in een extra vergade ring bijeengekomen om te spreken over het antwoord van het college van b. en w. op schriftelijke vra gen van het raadslid Breure (WD) betreffende het controleren van ver scheurde stembriefjes na de benoe ming van een schoolhoofd, na afloop van de raadsvergadering van okto ber j.l. De wethouders Kerkman (Arb.) en Tates (WD) gaven ruiterlijk toe, dat er ernstige fouten waren ge maakt en betreurden de gang van za ken. Een scherp gestelde motie van het raadslid Siegers (RK) werd in getrokken, doch een motie van zijn fractiegenoot Lindeman, die de han deling van de bij deze zaken betrok ken raadsleden betreurde en waar borgen voor de toekomst vroeg, werd, nadat 4 leden de vergadering hadden verlaten, zonder enige discussie aan vaard. ten hteH*€*Ue{iijd QoeahUc GERO Het Gero Spaarkrediet: Een artikel voor Uw leven, op aantrekkelijke voorwaarden en tóch de cassette gratis I Of de oefening Carillon H op het einde van de eerste dag aan de be doelingen heeft beantwoord, die dc legerleiding had, zal eerst na afloop ervan (vandaag) kunnen blijken. Wel staat vast, dat de doelen niet overal zijn bereikt. Althans in een bepaald legeringsgebied in het oosten van Nederland was lang na het vast gestelde uur, behalve een groep kwartiermakers, nog geen enkele eenheid ter plaatse. Toch zijn ze niet alleen tijdig afge marcheerd uit het kamp te Oirschot. maar onderweg kon men de echalons met vrijwel gelijke afstanden op hun tocht volgen vanuit het zuiden van Noord-Brabant tot Arnhem. Daar is de ellende begonnen, die bestond in „onbruikbare" bruggen over de Rijn I en bij Zutphen over de IJssel, die de colonnes oponthoud bezorgden en tot het maken van grote omwegen heeft genoopt. In Oirschot waren de klein-verlof- gangers, gealarmeerd door de radio en door expresse verzonden oproe pingen, allengs komen binnen drup- De Technische Hogeschool te Delft was in 1897 de eerste instelling van hoger onderwijs, die de microbiologie als wetenschappelijke taak opvatte. Dat zij ook thans niet van plan is de colleges in en het onderzoek op dit terrein te verwaarlozen, blijkt wel uit de ingebruikneming van het nieu we laboratorium aan de Julianalaan, dat vele malen groter is dan dat, waarin men aan de Nieuwlaan moest werken. Een Cucuck streek neer op vliegveld Idlewild De leider van de Turkse Cyprioten dr. Fazil Kucuk is in New York aangekomen om deel te nemen aan het Cyprus-debat in de Verenigde Naties. Foto: dr. Fazil Cucuk wordt door vrienden de ontvangsthal van het vliegveld Idlewild binnengedragen. pelen. De eersten te half tien en daarna in steeds groteren getale. In het kamp zat de fouriers reeds op hen te wachten en in een minimum van tijd hadden ze uitrusting en wa pens ontvangen. Daarna werden, zij het enigszins provisorisch, onderde len gevormd, die daarna het eerste ongeveer 14.00 uur, het kampement verlieten en de parate troepen ach terna gingen. 's Morgens vroeg was de comman dant van het parate bataljon, majoor Boven, nog geheel onkundig van wat zijn onderdeel boven het hoofd hing. Maar dat er iets in de lucht hing, hadden hij en zijn officieren al „ge snoven": door een bekendmaking van enkele weken geleden in.... de Staatscourant, in de vorm van een waarschuwing aan de scheepvaart, waarin waterstaat, met het noemen van de datum, bekendmaakte, dat op die en die punten de scheepvaart zou zijn gestremd. Dit was dan een klein bofje bij de listen en lagen, die hoger hand in het vat had liggen. De brug over de Rijn bij Arnhem bleek ernstiger getroffen dan aan vankelijk bekend was, zodat herstel op een dag onmogelijk was gebleken De colonnes zijn toen bij Eist in de Betuwe afgebogen naar het westen Soldaat ernstig gewond De oefening „Carillon" heeft het leven gekost aan een 8-jarig meisje. Omstreeks zes uur gistermiddag zijn aan de rand van de Emmerdennen nabij de straat „De Hunenbaan" te Emmen de militair J. van Veggel uit Vught en het 8-jarig meisjes Ida Ha- verdings uit Emmen getroffen door een schot uit een pistool. Het meisje werd gedood, de soldaat is in levens gevaarlijk toestand in het ziekenhuis te Emmen opgenomen. Omstreeks kwart voor zes had een aantal militairen, die deelnamen aan de alarmoefening „Carillon", bivak opgeslagen bij de Emmerdennen. Volgens getuigenverhalen hadden en kele kinderen uit de omgeving zich bij de rustende soldaten gevoegd Er zijn geen getuigen bij het onge val geweest. Het ongeluk gebeurde bij een wachtpost, bestaande uit twee militairen, die het tijdelijke bivak in het bos bewaakten. Militairen in het bos hoorden een schot. Toen zij gingen zien wat er gebeurd was kwamen zij een van de twee schild wachts tegen, de man was totaal overstuur. Uit zijn pistool bleek een kogel te zijn afgevuurd. Bij de wacht post werd de andere soldaat, Van Veggel, ernstig gewond op de grond aangetroffen. Een eind verder lag het meisje, dat door het schot in het hoofd getroffen was. Hoe het ongeluk zich zo heeft kunnen toedragen is nog een raadsel. Men neemt aan dat het een ricochetschot was, dat eerst de militair en daarna het meisje heeft getroffen. De soldaat met wiens pistool het schot is gelost, heeft een shock en kon tot dusverre niet wor den gehoord. Hij is opgenomen in het gewestelijk militair hospitaal in As sen. De gewonde militair, die in de diaconesseninrichting in Emmen wordt verpleegd, is nog steeds in le vensgevaar. Zijn vader en moeder hebben zich aan het ziekenhuis te Emmen vervoegd. De gewonde is dienstplichtig sol daat bij het 43ste bataljon infanterie uit Assen. Hij is 21 jaar, ongehuwd en woont in Vught De andere wachtpost, draagt de initialen L. C. G. V. hij is dienst plichtig soldaat, 20 jaar oud en woont in 's-Hertogenbosch. en zijn bij Rhenen de rivier overge trokken, waarna zij Arhem vanuit het westen konden binnenrijden. Daarna hebben zij hun route geno men over de brug over de IJssel bij Westervoort, die de oefeningleiding intact had gelaten. Vandaar konden zij ongestoord het concentratiegebied binnenrijden, waar de eerste troepen te 19.00 uur zijn aangekomen; de laatste binnen gekomen onderdelen bereikten dit gebied een uur later. De concentratie van de parate troepen heeft een ver traging op het schema ondervonden van ongeveer vijf uur. Wat betreft de opkomst van de klein verlofgangers: het waren er bij het 16e parate betaljon in totaal on geveer 150, waarvan te 14.00 uur 129 zich in Oirschot hadden gemeld. Vrouw moesi voor het vuur vluchten Een 43-jarlge moeder te Rotterdam heeft gisteravond met haar vijfjarig dochtertje de vlucht moeten nemen voor een brand, die in haar huiska mer was uitgebroken en die zij nog tevergeefs getracht heeft te blussen. Het gebeurde in de Geetsemastraat op een eerste étage waar de bewoon ster een vergasser had aangestoken. Terwijl zij in de keuken bezig was, rook zij brandlucht, ze ging lijken en zag, dat de gordijnen in vlammen stonden. Zij greep enige doeken en probeerde het vuur te stuiten. Daar bij vlogen haar haren in brand en ook kreeg zij brandwonden aan gelaat en handen. In paniek pakte zij haar vijf jarig dochtertje op en rende de straat op, luid gillend dat er brand was. De buren die de vlammen reeds naar buiten zagen slaan, waarschuw den de brandweer. Die verscheen spoedig en bedwong met twee nevel- stralen het vuur. De vrouw die eerst naar een apotheek was gevlucht, werd daar verwezen naar het Sint Franciscusgasthuis. Daar is zij ver bonden. Toen zjj naar huis terug keerde, bleek haar dat de gehele ka mer was uitgebrand. Regeringsopdracht: Georgette poseert In opdracht van de minister van O. K. en W. maakt de Haarlemse kunst schilder Kees Verwey een getekend portret van de voordrachtskunstenares Georgette Hagedoorn. Het portret zal eigendom worden van het Rijk, dat er, in overleg met mevrouw Hagedoorn. een passende bestemming aan zal geven. De foto toont de heer Verwey in zijn atelier te Haarlem aan het werk, terwijl mevrouw Hagedoorn poseert.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7