Dr Pleiter werd beschermheer van Leids mondaccordeon-orkest Verkennersleiding hield Herfstlaer in Rotterdam Orgelconcert in Zoeterwoudse kerk °m KORT<e 9aan; M» rk*Serichten MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 I ten volle op zijn plaats en een har- I tel ijk applaus na ieder stuk bewees, dat de zaal genoten had van deze kunstzinnige avond. Dat het Leids Mondaecordeonorkest I urn. wei n Nade pauze lieten de Electro-boys van de vereniging „Crescendo" zijn de zaaj diepe stilte huiveren met Goede uitvoering van „Crescendo naam eer aandoet en steeds „groeien' de" is zowel kwantitatief als kwali hun zeer goed uitgevoerde acroba- j tiek, waarna de „Kohala's" hawaiian- 1 muziek lieten horen, en „The Mio tatief bewees het zaterdagavond toen Pe's" de aanwezigen naar de Spaan deze muziekvereniging haar zevende se landen voerden. 1 Na een hartelijk dankwoord van de j vraag ontstond nog enige discussie naar aanleiding van vragen van de heren v. d. Hoorn en van Eijk over de gang van zaken tijdens 28 mei 1.1. ten aanzien van de beruchte pam fletten. Nadat de voorz. getracht had een en ander duidelijk te maken, dankte hij het bestuur en de leden voor de medewerking en prettige sa menwerking welke hij gedurende z'n 12' 2-jarig voorzitterschap Jjeeft mo gen ondervinden, en sloot de verga dering op de gebruikelijke wijze. ROELOFARENDSVEEN ERNSTIG ONGEVAL BIJ WEGOPBREKING. ...I I wegens herbestrating openge- jaaruitvoering gaf in het Antonius voorzitter bleven de aanwezigen nog broken Spoorstraat is oorzaak gewor- Clubhuis. een gezellig nadansen o.l.v. de den van een ernstig ongeval. Niette- I heer J. Alphenaar en m.m.v. „The genstaande deze werkzaamheden-in- Rhythm Boys" o.l.v. Nico Muusse. [uitvoering waren aangegeven, en de Nadat de voorzitter, de heer A. J. v. d. Kwartel de aanwezigen, onder wie o.a. wethouder J. C. van Schaik en dr. J. H. Pleiter en echtgenote, had verwelkomd, nam wethouder v. Schaik het woord en prees het prach tige werk dat „Crescendo" verricht. Dezelfde moeilijkheden, welke de ra dio in haar begintijd heeft veroor zaakt in de actieve muziekbeoefening brengt nu de snel opkomende televi sie teweeg. Evenwel hoopte spreker, dat ook nu weer spoedig een her nieuwde beleving van kunst- en mu ziekbeoefening zal komen. „Crescen do" wil hier het hare toe bijdragen en om deze bijdrage te verstevigen heeft Crescendo zich verzekerd van een beschermheer. Hierna wendde HAZERSWOUDE (H R.) MISSIEDAG BIJ AFSCHEID VAN PATER DE GROOT vereiste rode lampen aanwezig wa ren, zijn twee bromfietsers n.l. J. Schakenbos en J. Hoogenboom, bei den uit Rijpwetering doordat vanwe ge de mist dit opengebroken gedeel te niet goed zichtbaar was, komen te vallen. De heer Schakenbos kwam hierbij I wel zeer ongelukkig terecht, doordat Zondag 16 november stond in hethij met het hoofd op de stenen te- teken van de Missie. Het was de laat- recht kwam. De heer Th. Witjes van ste dag, dat pater De Groot in de de E.H.B.O. was direct met de ver- Groenendijk was, want binnen enke-1 bandtrommel aanwezig. Ook dokter le dagen zal hij Congo vertrekken naar Belgisch I Muskens was spoedig ter plaatse en de derde constateerde een hersenschudding. keer. Heel de parochie heeft van zijn Overbrenging naar het ziekenhuis in vacantie genoten, jong en oud, en Leiden was noodzakelijk. Dit ongeval X.V.. daarom wilden de parochianen van leert nog weer e$ns, dat het niet spreker zich met een dankbaarSt. Bernardus deze dag bijzonder j overbodig geacht mag worden, om woord tot dr. J. H. Pleiter, die zich meevieren. J dergelijke open weggedeeltes, vooral gaarne hiervoor had bereid ver- In naam van de parochie hadden 1 tijdens het weekeinde minder slordig klaard. De heer Van Schaik instal- onze zangertjes „De Groenvinken" I af te werken. Waarschijnlijk was dan leerde pnder applaus van de aanwe-1 onder leiding van meester Schrama i °°k dit ongeval voorkomen, zigen de nieuwe beschermheer van1 twee mooie stukken ingestudeerd. Crescendo. i Het missiespel „Licht in de duister- Ook de voorzitter dankte dr. Plei-nis" en de missie-operette „Pandu", ter en hoopte in een vruchtdragende een operett voor jongens in twee be- samenwerking de jeugd, welke in drijven door J. de Haan met muziek Crescendo de boventoon voert, tot de geestverheffende muziek te kunnen brengen. Door het jongste lid van de vereni ging werd mevr. Pleiter onder aan bieding van bloemen met een ge dicht in deze hulde betrokken. Dr. Pleiter zag zijn beschermheer schap als een soort vaderschap van B. T. 's Middags om half drje waren er meer dan 300 kinderen in het paro chiehuis om te zien wat hun broer tjes zouden spelen. Onder de pauze vertelde pater De Groot de kinderen enkele leuke ge beurtenissen uit de missie. Na de uitvoering bedankte hij de heer ten- aanvaardde dit met vreugde, omdat Schrama en de zangertjes en hij in het werk van Crescendo een prachtig jeugdwerk zag. Een sublie me vrijetijdsbesteding met als resul taat een sterk beschavende invloed van de muziek, welke in groepsver band wordt beoefend. Met trots zag de voorzitter hierna terug op de eerste prijzen welke op 28 okt. en 10 nov. jl. waren behaald op de amateurfestivals in Alphen a. d. Rijn en Leimuiden en hij hoopte op 'n goed succes in de finales resp. op dinsdag en zaterdag a.s. Hij dank te in 't bijzonder dirigent W. van Strien voor deze successen en reikte ook bloemen uit aan mevr. Van Strien namens bestuur en corpsle den voor het gemis aan huiselijkheid waaraan Crescendo eigenlijk debet was. Ook mevr. Van Wijk en mej. Grta Braak mochten bloemen ont vangen voor het vele werk, dat zü voor hun vereniging hadden gepres teerd. slotte ook de kinderen, die zo echt meegeleefd hadden. Hij sprak de wens uit dat er nog vele kinderen later pater, broeder of zuster zouden worden om in de noissie te werken. Nu konden de ouders in het paro chiehuis genieten van deze twee missiestukken. n het stuk „Licht in de duisternis" zagen zij de zangertjes in zang on spel het volgende uitbeelden: Be- Goede uitvoering. Na al deze woorden welke de uit verkochte zaal tenslotte wel in een hooggestemde verwachting brachten, heeft Crescendo tenslotte niet teleur gesteld. Dirigent Van Strien voerde zijn pupillen deze avond op tot een voor amateurs ongekende hoogte. Vooral in de „Rosamunde Fantasie" van Fr. Schubert bespeelde hij zijn orkest op een unieke wijze. Met een enkele handbeweging en hoofdknik had'hij de leden in zijn macht en voerden zij gezamenlijk dit stuk met de grootste perfectie uit. Doch ook de andere ten gehore gebracht stukken werden zeer goed uitgevoerd. In „Wiener Schnitzels" had men wel een enkele keer moeilijkheden met de verbin dingen de overgang in een andere maat, doch in de „Biltse Nachtegaal Mars" leefde het orkest zich weer geheel uit. Het woord van hulde van de voorzitter aan de meesterlijke di rigent en zijn volgzaam orkest was RIJPWETERING Jaarvergadering L.T.M. Op donderdag 13 november hield de ver leden jaar opgerichte L.T.M. de eer ste jaarvergadering. De voorzitster opende met het LTM-gebed, heette alle aanwezige leden welkom, in 't bijzonder de g. a en vroeg de secretaresse notulen en jaarverslag te willen voorlezen, hetgeen geschiedde. De penningm! had een bat saldo (applaus). In de kascommissie werden gekozen Annie Duivenvoorden en Fia Pennings. Hierna werd even gepauseerd voor een hartversterking. Bij de bestuurs verkiezing werd mej. Jeanne van der Geest die zich niet herkiesbaar had gesteld, opgevolgd door Riet Hulst. De geest, adviseur vertelde daarna een en ander uit het leven van de H. Nicolaas van Fluë. Deze kluizenaar die zo'n groot voorbeeld is geweest van eenvoud en gebed, of LI mi yuigumc uiiueeiueu, ce- - wust van hu nkleinheid en zondig- ij06*6/1 Pr°bwen na te volgen. FILMAVOND OVER BEAURING heid smeken zij tot God, dat Hij de Messias, de Verlosser zou zenden. Als antwoord op deze roep om ver lossing verschijnt Chrises die door Zijn kruis licht brengt In de duister- wereld. De apostelen trekken uit om in alle talen de grote werken van God te verhalen. Tot in onze tijd trekken nog vele missionarissen uit om alle mensen deelachtig te maken aan het evangelie. Tot slot een Ave Maria in het Nederlands en in talen van negers en Chinezen. Laudate Do- minum van Mozeart besloot dit prachtige spel, dat zuiver werd uit gevoerd. Na de pauze kregen we te zien „Pandu" de missie-operette. Op het toneel verschenen het Geloof, de Vreugde, de Kracht en de Liefde, om Pandu te sterken, die zo graag Chris ten zou worden. Langzaam probeert Pandu zijn vader te bewegen, en ein delijk geeft deze zijn toestemming. De Vader ontvangt tensotte ook de genade om christen te worden. Ook dit stuk werd goed gespeeld. Het decor was stemmig en sfeervol. De lichteffecten hielpen mee om ver schillende spelmomenten goed te la ten uitkomen. Op het einde bedankte pater De Groot de heer Schrama, die zelf de ontwerper was van het missiespel en die deze avond verzorgde met zijn zangertjes. Ook bedankte de missio naris alle parochianen voor alles, wat hij in zijn vacantie aan goedheid mocht ondervinden. Tot slot een woord van pastoor Oudijk. Hij spoor de zijn parochianen aan om met nog meer ijver te bidden en te offeren voor het missiewerk. Een mooie missie-dag, waarop alle blij kunnen terugzien, maar vooral meentebestuur aanwezig waren. Ver heugd was de heer Vos voor de grote belangstelling voor deze avond. De heer Vos besprak eerst de fi nanciële zijde van de plaatselijke B.B. Dit is een moeilijke kwestie, daar de leden hier niet voor kunnen zorgen, maar gelukkig heeft de ge meente met ons mee, aldus spr. Daar na wees hij op de lauwheid tot toe treding bij de B.B. daar men zo gauw geneigd is te zeggen, wat niet nood zakelijk is. Wat is de gedachte van de B.B. zo vroeg de heer Vos. Deze is in het leven geroepen om elkaar te kunnen helpen in tijd van nood en rampen, want dan moet men we ten waar men moet staan. Door oefe ningen kan men elkaar helpen en organiseren. Het is vrede, zo ging de heer Vos verder, maar de hele we reld is één en al spanning. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat velen van de aanwezigen, die nog geen lid van de B.B. zijn eens een avond voor een B.B.-oefening zouden komen kijken. Hierna werd het woord gegeven aan het gezelschap „De Speelpala- dijnen" die de revue „Hallo.B.B." presenteerden. Het gehele gezelschap bestond uit -B.-ers (en sters) uit de Kring Al phen a. d. R;jn. Met verschillende sketches en vrolijke muziek wisten zij al spoedig de stemming erin te brengen. In de pauze beklom burgemeester Hogenboom het podium. Deze begon met er op te wijzen, dat de le bin dingsavond in Ter Aar een volledig succes zou worden gezien de grote belangstelling en de prettige stem ming die er heerste. Ook kon de burgemeester niet na laten, om de aanwezigen nog een hart onder de riem te steken, inzake de B.B. Hierna deelde de burge meester mee. dat hij nog een kleine verrassing had voor éhkele leden. Vier dames en tien heren hebben dan, 'aar de B-B- trouw se- diend, aldus spreker, en komen in mne,Hpn dat in"veu weloenhorde's Geschenk uit de bollenstreek voor de bisschop r j I j I J I mede aan bij deze maaltijd. Een bij- boed Q6Si3dgd W66K6ind0 ZOn<ier aardig moment was het, toen 1 de heer J. Stijnman, commissaris van Ruim 600 leidsters en leiders en de Bollenstreek, aan de bisschop een aalmoezeniers van de verkennersbe- doos met bloembollen aanbood, om- weging in het bisdom Rotterdam lijn het afgelopen week-end in Rotterdam geweest, en hebben het Groothandels gebouw van laaiend enthousiasme doen schudden op „ijn grondvesten. Want deze bijeenkomst met de titel „herfstlaer" is een grandioze demon stratie geworden van een levend stuk jeugdwerk in ons jonge bisdom. Er waren vele hoogtepunten! Wij zullen U niet vermoeien met veel na men te noemen. Hoofdzaak is dat van het gehele leiderscorps ruim 60% aan wezig was, en dat van Leiden en om geving niet minder dan een 60 men sen aanwezig waren, d.i. ongeveer 75%. Het herfstlaer werd geopend in het dakpaviljoen van het groothandelsge bouw door Comm. Bitter, waarna de technische leiding werd overgedragen aan de heer Schelberg, die met zuide lijk enthousiasme de gehele leiding in handen hield. De avond werd gevuld met diverse activiteiten, die op zeer goede wijze werden gebracht, cn bijzonder in structief waren. Wij hebben mensen gezien, die met mes en zaag hout be werkten (waarbjj in een enkel geval de EHBO-kist moest worden te hulp dat naar zijn zeggen, de Bollenstreek zo bijzonder verheugd is, het nieuwe seminarie op zijn grondgebied ge bouwd te zien worden. Mgr. Jansen dankte in een warme toespraak voor de goede ontvangst. Hij was zeer dankbaar voor dc op brengst van de hedenmorgen gehou den collecte, welke voor 't seminarie bestemd was. In dit verband wees de bisschop op het grote belang van een goede geestelijkheid, hetwelk voor hem de eerste zorg in het op te bouwen bisdom is. Het seminarie moet het geeste lijk centrum van het bisdom wor den. en daarom is het zo belang rijk dat de jeugd goed hiervan doordrongen is. Mgr. Jansen kwam met een plan voor de dag. en wel, dat de toren van het nieuwe semi narie zal worder gebouwd uit de acties, die de jeugd zal ontketenen. Een luid instemmend gejuich was het spontane antwoord, benevens ©en welomlijnd plan van een uit te geven bouwplaat van het nieu we seminarie. Maar hiervan hoort hoort U later!!! burgemeester de „ster" voor 5 jaar trouwe dienst: mevr. VuykMeye- ring, de dames G. J. Kerkhoven, A. Goedhart en C. W Pieterse, en aan de heren G. Vos, C. J. Besemer, J. J Versluis, J. D. Costeris, R. Roze- boom, T. G. v. d. Hoorn, J. van Kes- sel, W. Kroon, J. M. Sassen en L. H. Sassen. Ook de heer Van Oord uit Alphen sprak nog een kort woord, waarin hij de onderscheiden leden feliciteerde. Tot bijna middernacht zorgde het gezelschap voor een prettige stem ming, waarna iedereen, vol lof over deze avond huiswaarts keerde. Z0ETERW0UDE- Evraals voovgawda jaren, organi-1 Jij die als stiI]e werkers hebben »prt hp-t Mp-rl hnmi p Pm A/Tat'in i_< seert het Ned. comité „Pro Maria 'n Beauring-avond welke gehouden wordt a.s. donderdagavond 20 nov. te 8 uur in de zaal „Maria Gijzenst." naast de Overdekte zweminrichting. Het programma omvat twee kleu renfilms n.l. „Beauring, kruispunt van twee werelden" en „In 't licht van het Gouden Hart". Daartussen zullen dia's worden dens de laatste Leidse bedevaart. Deze avond is gratis toegankelijk, dus we rekenen ook op uw aanwezig heid. meegewerkt aan het welslagen van het afscheidsfeest van onze missio naris. Eerste prijs voor .Onder Ons' De Kon. Toneelvereniging „Onder Ons" alhier behaalde bij de toneel wedstrijd van het W.KA. afd. Rijn land de eerste prijs >*>t het stuk „Koning Midas" of „Een ezel blijft Spr. bracht deze heilige in verband met de oogstdankdag te Oud-Ade. Naar aanleiding van de Afrika Alarmaktie werd besloten een olie bollendag te organiseren tot steun aan deze missie-aktie Jeanne v. d. Geest las hierna een korte levensbeschrijving voor van Maria Toribia, patrones v. d. L.T.M. De rondvraag leverde aardig wat op en als slotattraetie was er een gra tis verloting. Na woorden van dank te hebben gebracht voor deze prettige vergade ring, sloot mej. Toos Heemskerk met gebed. TER AAR Bindingsavond B.B. Alvorens de plaatselijke B.B. een begin gaat ma ken met de oefeningen in het ko mende winterseizoen, werd in café Bos te Papenveer een „bindings avond" gehouden voor leden met hun dames en voor hen, die interesse hadden voor het werk van de B.B. Het Hoofd Zelfbescherming, de heer G. Vos, sprak een welkomst woord, in het bijzonder tot burge meester Hogenboom en wethouder Den Hollander, die namens het ge- LEIDERDORP Uitvoering. „Liefde voor To neel". die het vorig jaar een gast- voorstelling in Langeraar had gege ven, kreeg zaterdagavond een tegen bezoek van de r.k. Toneelvereniging „Concordia," uit Langeraar voor de opvoering van het spel In 5 bedrij ven „De man in Monnikspij", van Edgar Wallace vertaald door F. Stran ger. Een spel over de misdaad er tragiek van de Londense onderwe reld. De voorzitter van L.V.T., de heer P. van der Geer, sprak een kort ope ningswoord en wenste de vrienden uit Langeraar met de opvoering een groot succes. Dit stuk. waarin moord en misdaad en het politionele onder zoek wel wat simpel werden voorge steld, was niet onbevredigend. Het spel van Ferdinand Fane was zeer goed en bracht zonder overdrij ving de vrolijke momenten voor hetl publiek. Minder gelukkig was de rol van de kolonel, waarvoor wij ons een andere figuur zouden hebben voorgesteld. Meer rolvastheid, in dit door 17 personen te spelen stuk zou het ge heel ten goede zijn gekomen. Aan een dankbaar applaus voor de gast- spelers heeft het niet ontbroken. Na het ofscheid ven de bisschop geroepen). Wij hebben leidsters met i hield de heer E. A. Schütienhelm een linosneden beziggezien, en wij ver- inleiding over de betekenLs van het m 'ril leiderschap, waarna een korte pauze werd besteed om zich uit te storten op de diverse dakterrassen. Het herfstlaer werd besloten met een pro gramma onder de titel Tierelantijnen, Hierin werden zeer instructieve din gen naar voren gebracht, hetgeen aan kampvuren en programma's gedaan kan worden. Wij hoorden een zanger diverse volksliedjes op een voortref felijke wijze zingen, wij zagen welpen een liedje van Jules de Corte uitbeel den. (alweer voortreffelijk), verken ners voerden een maskerspelletje op; onder het pseudoniem Ben Huer weid een pracht kamp vuur ver haal verteld, en zeker mogen wij de show van manmendansen niet vergeten. Waar lijk, wat hier in een l'/i uur werd ver toond, was van groot allure. vormen. Men was bezig met het ma ken van maskers en poppen, en be oefenende daarbij het masker en pop penspel. De zang mogen wij niet ver geten, en tenslotte willen wij o.a. nog wijzen (alhoewel hiermede wij nog lang niet alle activiteiten hebben ge noemd) op een stel leiders, die ernstig hebben getracht meer te weten te komen van de hike, d.w.z. de eerste klasse trektocht die elke verkenner moet maken Het avondgebed en avondwake on der leiding van dioc. aalmoezenier A. Vulsma werd ingeleid met zang van Père Duval. Zon-dagavond werd in de kapel van het weeshuis West Kruiskade de H. Mis opgedragen door de bisschop, mgr. M. A. Jansen. De kapel bleek tc klein t« zijn, waardoor het noodzakelijk was om de bovenomigang te benutten voor nog enkele honderden. De bisschop richtte zich tot de aanwezigen met een har telijk woord van waardering. Mgr. noemde het een geluk te weten, dat dp jeugdbeweging in zijn Diocees over zovele goede leidsters en leiders kon beschikken. Gij hebt Uw taak aan vaard, zeker omdat het uw hobby is; maar daar komt bij dat U het ook doet, omdat U liefde nebt voor de jeugd en omdat U zich doordrongen voelt vr. de waarachtige Christelijke geest. Mgr. deed een hartstochtelijk beroep, om toch vooral de liefde en deugd te verspreiden door het eigen j goede voorbeeld. Bollen voor de bisschop. Na de H. Mis vond de vlaggenpara- de plaats op het binnenolein van het weeshuis, waarm men de tafels ge dekt vond voor het ontbijt in het groothandelsgebouw. Mgr. Jansen zat vertoond, welke opgenomen zijn tij- eep- Stuk werd in de Groe- 1 1 1 j 1 nenduk opgevoerd in februari van dit jaar. Tyrone Power overleden De Amerikaanse filmster Tyrone Power is zaterdag te Madrid na een hartaanval overleden. Hij was juist opgetreden in een duelscène voor 'n nieuwe film, „Salomon en Sjeba" geheten. Power speelde de rol van Salomon. Met hem treden in deze film op Gina Lollobrigida, George Sanders en Marisa Pavan. Tyrone Power is 45 jaar geworden. Vóór de oorlog in de jaren 1938 tot 1940 was Power een van de grote trekpleisters voor de Amerikaanse jeugd. Zjjn films uit die jaren, hebben de onderne mers in Hollywood veel geld in het laatje gebracht. Zijn filmcarrière werd door de oorlog onderbroken, maar na oorlogsjaren slaagde hij erin weer een ster van de eerste rang te wor den. NIEUWVEEN K.V.P. De leden van de afd. Nieuwveen van de Kath. Volkspartij kwamen gisteravond in de zaal van de heer Leliveld voor de jaarverga dering bijeen. De voorzitter, de heer J. J. Roo- vers sprak een woord van welkom tot de redelijk opgekomen leden en speciaal tot de g. a., kapelaan Met ten. De secr., de heer H. Egberts las hierna de notulen en een kort jaar verslag, waarna de penn., de heer J Burgmeijer een financieel overzicht gaf, waaruit een batig saldo bleek. Hierna gaf de voorzitter een zeer uitvoerig overzicht over de onver kwikkelijke gang van zaken tijdens de raadsverkiezingen op 28 mei van dit jaar. Aan de hand van door spr. getoonde feiten, bleek ook nu weer duidelijk dat het bestuur van de KVP hier part nog deel aan gehad heeft. Hierna volgde een bestuurs verkiezing vanwege vertrek van de heer Hoogervorst en in de vacature Roovers. De heren V. Sark en H. de Groot kwamen het bestuur comple teren, waarna eerstgenoemde als voorzitter werd gekozen. Bij de rond- hebben tot het voorbereiden van dit mooie concert, weten wij niet, maar de organisatoren hadden groot gelijk. In de prachtige monumentale kerk in de Zuidbuurt hoorden wij de Leidse organist Bram Martijn en de Leiderdorpse tenor Jan Koot op z'n best. Bram Martijn begon met Bach's pure muziek Toccata d moll van Joh. Seb. Bach en niet zodra hadden wij het wisselend accoord en passage- spel gehoord, of wij wisten, dat Mar tijn zich thuis gevoelde op het mooie kerkorgel, dat Zoetevwoude rijk is. Jammer dat de grote kerk niet meer belangstellenden bevatte voor dit hoogstaand concert, al was het alleen maar ter wille van d- accoustiek. Na deze treffende speelmuziek zong Jan Koot (zonder enige preten tie) twee van Bach's „Geistliehe Lie der". Het is een natuurtalent, een be gaafd zanger wiens lyrische tenor stem al gauw ontroert wanneer hij eenmaal op dreef is. Het is niet, dat er niet meer te verbeteren zou zjjn in de résonance aanwending bij som mige vocalen, maar hij bezit belang rijke dingen: een mooi geluid, een onwankelbare ademkolom en veel muzikaliteit. Hij is uitluitend ama teur-geparenteerd aan een ernstig muciserende familie, waarvan Helen Verkley een lid is. Het moet uitslui tend liefhebberij blijven, zegt hij, want hij heeft een landbouwbedrijf. Maar weet dan, dat in Beieren de Wagnerzangers meermalen landbou wers zijn, zodat de slagzin op hen van toepassing is: „Heute fiihren wir Mist an, und morgen singen wir Tris ten". Alle respect voor hem, zoals hij Bach interpreteerde. Voorts deed hij met zijn bijzonder prettige stem, heel mooie en welluidende dingen De klank is voor Mozarts „Agnus kunnen gebruiken. Jan Koot is geboren zanger! BRAM MARTIJN speelde een vol maakt gerijpt Hëndel -one. B dur Dan een Andante Cantabile uit Sym- phonie IV van Widor; een orkestraal geregistreerde sonate, waarin de componist nieuwe mogelijkheden biedt en een heel andere taal spreekt dan de barokmeesters. En tat slot een Toccata van Max Reger, wiens wer ken in grote stijl voor orgel zijn ge schreven; waarmede bijzijn nieuwe verwantschap mot Bach demonstreert. Wij kunnen bevestigen, dat Martijn zich ook nu in muzikaal en technisch opzicht een begaafd en gewetensvol muzikant betoonde die 'net gehoon, de ornamentiek, de structuur, kortom de parels van de polifone orgelkunst alle recht deed wedervaren. Het concert waaraan een kort Lof voorafging had beter bezocht moeten zijn. ZU die er niet waren hadden on gelijk omdat zij pure muziek zouden beluisterd hebben. J. KORTMANN ZOETERWOUDE groep vraagt men zich af. of an nexatie niet al te gemakkelijk als dè oplossing beschouwd wordt. Is het niet een socialistisch streven? Materieel gezien valt er misschien veel voor te zeggen: een stad kan met zijn diensten plantsoenen dienst e.a. veel meer klaarspelen. Daar staat echter tegenover, dat door annexatie de bestaansmogelijk heid van de kleine gemeenten aan getast wordt en dat de vervlakking van de mens in een stad veel ster ker is dan op een dorp. De nadelen wegen dus zeer zwaar. Een belangrijke grief Is, dat G.S. eerst het industrieschap „Grote Polder" goedkeurden en toen deze nieuwe plannen op tafel brachten, Dit is alles behalve fraaie provincie- politiek' Na een botsing met een auto op de hoek TasmanstraatPrins Hen drikstraat te 's-Gra.enhage, is zater dagmiddag de 51-Jarige bromfietster mevrouw J. van Beekvan Deventer naar het ziekenhuis aan het West einde vervoerd. Zondagmorgen ia zij daar overleden. In de nacht van zaterdag op zon dag, is op de Birkstraat te Soest een auto, waarin vier personen, uit de booh-t gevlogen en tegen een boom te pletter geslagen. Mevrouw. Herre- brughvan de Berg uit Soest werd op slag gedood. Haar man, die de auto bestuurde, en haar zuster moes ten zwaar gewond naar het zieken huis worden gebracht. Haar zwager, de heer van Heteren, kreeg geen let sel van betekenis. De auto werd vol komen vernield. De 78-jarige voetganger G. Ar kenbout, die vrijdagmiddag op het Rokin te Amsterdam tezamen met ziin vrouw door een motorwagen van lijn 16 werd aangereden, waarbij beiden ernstig gewond werden, is in het Wil- heiminagasthuis overleden. Toen de 32-jarige gasfitter Alf Smith uit Londen zondag een nieuw behangetje in zijn kamer wilde plak ken en daartoe eerst een oude papier van de muur wilde halen, trok hij niet alleen de oude laag eraf. maar bovendien de hele muur en schoor steen mee, Een deel van het dak ston- te in en in de naastgelegen keuken ontstond ©en grote ravage. Smith is nu een fervent tegenstander van de leuze ,doo het zelf". Drie mensen zijn dit weekeinde bij Durban (Zuid-Afzika) om het le ven gekomen bij een poging een hond uit zee te red-den, Eend trachtte een tienjarige jon een het dier te grijpen maar hij werd evenals een vrouw die hem volgde, door de zee meegesleurd. moeten zjjn. De andere leden meen den echter, dat het voor een goede samenwerking tussen de twee frac ties juist is, dat een wethoudersze tel aan de protestanten is afgestaan. Gehoopt wordt, dat een construc- KVP opende winterseizoen. De tief samenspel van b. en w. aan de werkgroep van de KVP hield weer ene kant en de kath. raadsfractie j_ u::,,o„ hot uriri. aan de andere kant pnede resulta- de eerste bijeenkomst van het win- aan de andere kant goede results terseizoen. Door de leider werd een ,en zal opleveren, drietal politieke aangelegenheden Terloops word geconstateerd, dat - u de nieuwe kath. raadsfractie niet Op plaatselijk niveau volgt nog 'e een nabeschouwing over dl wet-°°k ec" "?an nl,oe5J1t P"*'"* mpt houderskeuze. Eén der leden toon-d? verdrinkingsdood hekooen de ren- de zich allerminst tevreden 0Ver i usa£e kon hen niet tijdig meer deze verkiezing- Zijns inziens had- 1)erei'<e"- I> hond werd gered, den er gezien de verhouding in de' Met een vaart "an 170 km por raad 10 KVP'ers en 3 prot. uur is zondag in de Amerikaanse staat twee kath. wethouders gekozen Michigan een auto over de kop ge slagen. waardoor zec mensen het le ven verloren. De inzittenden waren op weg naar een begrafenis. Nu 42 jaren omzv ervingen is een brief, geschreven in 1916 door een Duitse frontsoldaat aan zijn moeder, eindelijk op de nlaats van bestemming in Mainz aangekomen. Daor moeder aan de orde gesteld. Bü de landspolitiek werd bespro-1 zo homogeen is als de oude. In ze ken de jeugdspaarregeling. Men iskere zin wordt hier winst in gezien, j_* j:* -mits de verstandhouding goed is; immers, „uit de botsing der menin- van mening, dat dit een grote stap is naar een daadwerkelijke bezits vorming, die door de KVP steeds krachtig is voorgestaan. De indruk bestaat, dat deze regeling goed is aangeslagen bi) de jongeren. Waar derend wordt gesproken over de goede medewerking in deze van de banken, met name van de plaatselij- Dei" uit de Krönungsmesse zeer ge- te Boerenleenbank- schikt en in Handel's aria uit Rinaldo en Xerxes toonde hii zijn kwaliteiten, die wij bijzonder waarderen. Toen wij de aria uit Handel's „Messias" hoorden, meenden wij: dat is een tenor, die wij op onze concerten best Op provinciaal gebied waren de annexatieplannen van Gedeputeer de Staten onderwerp van bespre king. De plannen zijn zeer ingrij gen ontspringt de waarheid", oals een Frans spreekwoord luidt: De oude raadsfractie heeft, zo meent men, prima werk verricht, in het bijzonder ten aanzien van de woningbouw. Helaas zijn do laatste woningen misschien wat te groot gezet, hetgeen om verschillende re denen niet wenselijk is. Aan het bestuur van de pl. afd. van de KVP wordt aanbevolen steeds paraat te zijn om nieuwe in- pend voor de randgemeenten, ook woners bij de partij in te schake- voor Zoeterwoude. In de werk- len. en zoon inmiddels waren overleden, is de brief aan r'e weduwe van laatste overhandigd. ROTTERDAM, 17 nov Vee. Aan voer 1869 stuks vee. 1169 vette koeien 700 varkens. Prijzen: vette koeien le kw. 2.90—3.20; 2e kw. 2.80—2.90; 3e kw. 2.40—2.60; varkens 200— 108—194. Handel: vette koeien aan voer korter, handel tamelijk, Brijgen vooral eerste kwaliteit wat stijver in prije, prima's boven notering. Var kens aanvoer iets ruimer, handel re delijk, aanvankelijk ruim prijshou dend, afloop aanmerkelijk lager in prij£, prima's boven notering.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3