Imam Xyanw DUINSTREEK Scherp Subsidie voor katholieke boekencerrirale in Provincie POTLOOD EN GEEST MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Deo} fa- x a O Miïb k I bere gedachten delen wij u het ver loop mede van de straatcollecte, die Hier laten wij een noodkreet ho- zaterdag ten bate van de Klaproos- ren van St^Nicolaas in hoogst eigen actie in Leiden gehouden werd KEN UW MAAT. persoon. De goede Heilige wordt het niet moe ieder jaar weer geheel belangeloos cadeautjes aan te dra gen, maar hij wordt het wel beu steeds maar weer na zijn verjaar dag bijna alle'cadeautjes te moeten ruilen. En mét hem de midden stand die op de dag na het feest duizend en één zaken kan omwisse- In de loop van een hele dag meld den zich precies 36 collectanten aan. Dat is veel te weinig. Het actie comité, d«t hulp kreeg van twee tellers van de Stedelijke Lichtfabrieken was al gauw uitge teld: er werd maar 981,17 opge haald. Een zeer bedroevend resul taat als men afgezien van het len: omdat de maat niet goed blijkt,feit, dat het geld gebruikt wordt omdat de kleur niet naar zin is. Wij kennen deze noden van St. Nuy- laas en de middenstand; zij zijn zó groot, dat -wij gaarne hun tolk zijn om de kopers en koopsters in deze tijd aan te moedigen toch de juiste artikelen van Sinterklaas te betrek ken. Geeft u dan maar in 's hemels naam het cadeaugeheim prijs en in formeert naar de juiste afmetingen van de voorwerpen die geschonken moeten worden. St. Nicolaas kan niet alles weten. Het leven gaat zo snel. Men is er zich ternauwernood nog van bewust, dat het nog maar veertien jaar ge leden is, dat het leven van vandaag ontwaakte uit de angstige droom van de bezetting. Ieder jaar weer worden herdenkingsredevoeringen gehouden bij executltplaatsen en boven graven van hen, die in het verzet vielen. Tientallen sprekers verzekeren bij die gelegenheid „dat de offers niet vergeefs gebracht werden". Maar wie denkt er behal ve op 4 mei aan dé tienduizenden, die hun leven gaven voor onze vrij heid? Ter illustratie van deze som- Alcoholisten helpen elkaar Donderdagavond is in Leiden in huize ..Over 't Hoff" gerecht een voorlichtingsavond gehouden van de Alcoholics Anomynous (AA) een werkgroep van alcoholisten, die el kaar helpen bij het afwennen van de drank. Door dit gezamenlijk strij den tegen de vijand, die ieder van hen uil ervaring kent, kunnen zij zeer goede resultaten boeken. De heer K. Brijder, directeur van het consultatiebureau tegen alcoho lisme in Den Haag en Leiden, gaf een uiteenzetting van de werkme thode der groepen. Tien jaar geleden werden in Nederland naar Ameri kaans voorbeeld enkele van deze werkgroepen opgericht. De heer Brijder deelde mee, dat er in ons land één miljoen alcoholgebruikers zyn, waarvan er zich tweehonderd duizend dikwijls een roes drinken, omdat zij zich eens anders willen voelen. Hierin schuilt juist het grote gevaar: het verschijnsel va nhet al coholisme is verwezen met het maat» schappelijke leven Enkele leden spraken over hun ervaringen in de werkgroepen; na de pauze sprak de arts de heer Berg man uit Katwijk over de medische kant van het alcoholmisbruik. Men vertoonde ook enige films. Burgerlijke Stand Geboren: Marco zn van J. R. Zweerus en H. P. Vink; Petrus Her- manus zn van P. H. Timmers en J. L. van der Voort; Johannes Marinus Albert zn van J. A. Brinks en R. J Middendorp; Picter Anne zn van F. Meinema en A. Hiemstra. Getrouwd: N. de Haas en D. Ger- rits; W, J. B. Ziegelaar en C. Jonk. om een ere-plicht te vervullen overweegt, dat een normale straat collecte ongeveer f 1500 pleegt op te brengen: een collecte voor de die renbescherming zelfs wel meer. Wat doe je in de kou? Expositie bij Volkenkunde Nu door de regelmatige pool- vluchten de belangstelling voor de noordelijke streken opnieuw gewekt is, vragen ook de mensen, die daar van ouds leven, onze belangstel ling. Hoe leven zü en hoe zien zij kans zich in dit barre klimaat en on herbergzame land te handhaven? Wat doe je in de kou? Dat zou men aan de bewoners van de Noord- poolgebieden willen vragen. En zo luidt dan ook de titel van de ten toonstelling, die van 21 november 1958 tot en met 1 maart 1959 wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Het is met recht een wintertentoonstelling. Op zeer persoonlijke wijze geeft de tentoonstelling een levendig beeld van de kleding, het wonen, de middelen van bestaan, de jacht en de visserij, zoals men die vindt bij de bewoners van Groenland, Noord Canada, Noord-Siberië en Lapland. BIJEENKOMST TE LEIDEN Tien jaar geleden al zijn in onze provincie de diverse standsorganisa ties, middels de Diocesane Raad van Overleg, met elkaar aan tafel gaan zitten om ook in Zuid-Holland te ko men toj een afdeling van de Katho lieke Centrale voor Lectuurvoorzie ning. Van die tijd af tot voor enige maanden had deze instelling een stichtingsvorm, thans treedt zü ech ter naar buiten als een vereniging met redhtspersoonlükheid. Op 28 maart jii ontving zü de Bischoppelij- ke goedkeuring en op 25 sept. de Koninklüke. Inmiddels is ook van rükswege een subsidie in het voor uitzicht gesteld. Van deze gestadige groei en de, door de subsidie, ver hoogde service, profiteren nu in deze afd. c.a. 60 aangesloten Parochie Vincentlus-, en andere bibliotheken. Onder de laaste worden verstaan die uitleenbibliotheken, die geleid en beheerd worden door verenigingen en instellingen als KAB, KAJ, JBTB, Kath. Actie, ziekenhuizen, scholen enz. Dit alles vernamen wü.uit het openingswoord door de voorzitter, de heer H. B. Drost, op de gisteren in Zomerzorg te Leiden gehouden ver gadering. Spr. kon tot zijn genoegen een groot aantal bestuursleden en bibliothecarissen van R.K. Bibliothe- uit Zuid-Holland verwelkomen, die o.m. aanwezig waren om op deze avond het, door de verenigingsvorm noodzakelijk geworden, nieuwe be stuur te kiezen. Het dagelijks bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter, bur gemeester L. M. J. Hendrix uit Ber- kel-Rodenrijs, die niet aanwezig kon zijn, doch de door het bestuur gestel de candidatuur had aanvaard; uit het gew. stichtingsbestuur werden her kozen: de heren Joh. Kortink als se cretaris (R.v.O.), L. Weeber als pen ningmeester (KAB). Verder hebben zitting de heren dr J. A. A. Verlin den, N. Vroomans, A. W. G. van No. 511. Horizontaal: 1. vogel, 4. venster, 7. roodachtig, 8. roofdier, 9 plattegrond, 11. groene edelgesteen te, 14. gem. in Gelderland, 15 verle gen, 19. mondwater, 20. slot, 21 boomloot, 22. deel van een schip, 23. teugel. Verticaal; 1. japon, 2. oorlogsgod, 3. volgens de vorm, 5. vooruit dan maar, 6. korf, 9. aanwezig, 10 turks bevelhebber, 12. vaarwel, 13. slaapt rnen op, 15. gewas met houtige stam, 16. soort van hond, 17. hetzelfde, 18. gem. in N.-H. Oplossing morgenavond. PROF. v. d. HULST in COMMISSIE VOOR RUIMTE-ONDERZOEK. De commissie voor ruimte-onder zoek van de internationale raad van wetenschappelijke verenigingen heeft, op haar inaugurele bijeen komst te Londen prof. dr. H. Ch. van de Hulst van de rijksuniversi teit van Leiden tot voorzitter geko zen. Verder werden in het bestuur gekozen geleerden uit Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland. De commissie heeft tot taak het ver werken van gegevens over de ruimte. JUBILEUM B. TEN HAVE De Heer B. ten Have, uitvoerder bouwwerken der N.V. Wernink's Be ton Maatschappij, Lei- en is deze maand 25 jaar in dienst van deze maatschappij. In 1933 als timmerman bij de far brieksbouw voor de HAKA te Jut- phaas begonnen, werd hij via de func tie van voorman (o.m. bij de bouw van het logiesgebouw op het vlieg veld Ypenburg in 1936, bij de fa- brieksbouw voor de N.V. De Koren schoof te Utrecht in 1937) uitvoerder naast een collega bij de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie te Zeist in 1941, alsmede bij de fa brieksbouw voor de electriciteitsfabriek de Hoop te Rotterdam in 1942. Bij diverse bouwwerken was de heer ten Have uitvoerder, o.m. bij de bouw van een magazijn voor de N.V. Stereo Beschuit- en Koekfa- briek te Rotterdam in 1946, van een rioolwaterzuiveringsinstallatie voor de gemeente Naaldwijk in 1950, van een fabriekspand voor de N.V. Cra- nenburg Heringa te Leiden in 1951 van het gewapend betonwerk voor het Hoofdbureau van Politie te 's-Gra venhage in 1954, van magazijnen en werkplaatsen voor de N.V. Nederl. Siemens Maatschappij te 's-Graven- hage, welk werk thans zijn voltooi ing nadert. Dinsdag 18 november zal de heer ten Have door de directie van W. B M. in de kring van collega's en andere functionarissen gehuldigd worden. Leeuwen, B. v. d. Berk, P. A. Sam- wel en pater P. K. Bootsma o.f.m. Na deze belangrijke verkiezing ontspon zich een geanimeerde discus sie, geleid door de directrice van het Centraal Uitwisselingmag., mevr. M. G. Verhoeven-Soeter, en haar assis tent, de heer A. J. v. Bemmelen. Uit de vragen, die door de vergadering aan genoemde functionarissen wer den gesteld, bleek dat zakelijkheid ook bij dit apostolaatswerk, onver mijdelijk is. Het pro en contra van de z.g. wissel-kisten was in deze dis cussie wel het hoofdmotief. Heel duidelijk bleek dat de mogelijkheden plaatselijk verschillen, uiteraard heb ben grotere steden andere behoeften dan dorpen en plattelandsgemeen schappen. Het zal alles moeilijk in een vast schema zijn te passen. Andere kijk. Een kort woord van de heren Kor tink en Drost gaf de aanwezigen toch nog even een heel andere kijk op de ze aangelegenheid. De subsidie hangt a> van de hoeveelheid uitgezette wis sel-zendingen, het is dus van een groot belang, dat de leden van deze mogelijkheid zoveel mogelijk gebruik maken, al vyas het maar uit overwe gingen van solidariteit. De kisten be hoeven toch niet altijd een winst-ob ject te zijn. De bibliotheken moeten, elk op eigen wijze, de leeshpnger vergroten, vooral naar het goede boek. Aan het slot van deze vergadering dankte de heer Kortink, namens het stichtings-bestuur, de om persoonlij- k' redenen aftredende voorzitter, de heer Drost, voor het vele en moeilijke werk van de afgelopen jaren. Als aandenken werd een kostbaar boek werk aangeboden. Leidse agenda MAANDAG, 17 NOVEMBER O.K.O.-St. Leonardusparochie. Blij spel „Bruiloft op de Appelbloesem" St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. N.R.K.M. Lezing over verkoopkun- de en reclame door H. J. Lemkes, Gulden Vlies. 8 uur nam. Katholiek Vrouwengilde. Voorlich- over voeding. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. VEBO. Uitreiking van prijzen. Stadsgehoorzaal, half acht nam. K. O.-cursus. Islaam, spr. prof. dr G. W. J. Drewes, Rapenburg 61. 8 uur nam. K. O.-cursus. Moderne woning inrichting, spr. mej, M. C. Veraart, Rapenburg 6, 8 uur nam. DINSDAG 18 NOVEMBER O.K.O-St. Leonardusparochie. Blij spel „Bruiloft op de Appelbloesem". St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Expogé. Reis door Zuid-Afrika, le zing door mr J. C. Woudstra, Har» monie, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Münchener Kammerorchester o.l.v. Hans Stadt» mair, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam, Mij- voor Toonkunst. Jeugdconcert Münchener Kammerorchester, Stads gehoorzaal, half drie nam St. Eloy. Adviesavond. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen. Half achtacht uur nam. KAB-wüK St. Petrus, en St. Lode- wijk. Kaart- en sjoelavond. De Klei ne Burcht, 8 uur nam. Lezing over Lourdes. Spr. pater Wijnand Sluys, Petruskerk, 8 u. nam. Kon. Ned. Nat.-hist Ver. Leden vergadering. Laboratorium „Zoölo gie" (Sterrenwachtlaan) 8 uur nam. WOENSDAG 19 NOVEMBER Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K.A.B. Najaarsledenvergadering. Harmonie, 8 uur nam. K,A.V. (Stad en afd. Leonardus) Toneelavond. De eigen groep voert op „Nicolientje knapt het wel op" St. Antonius clubhuis 8 uur nam. Oud-leerlingen T.S. „Don Bosco". Forumavond over „Film en Film kunst", Aula Boerhaavelaan, 8 uur nam. Smalfilniavond Leidse fotohandel. Cabaret en filmquiz, Schouwburg, 8 uur nam. RÜksmus. v. Geologie. Filmavond over „Aardolie in Nederland", Ga» renmarkt lb, 8 uur nam. Mü. Tuinbouw en Plantkunde. Le denvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Alg. Bond van Gepensioneerden, Ledenvergadering, Foyer Stadsge hoorzaal, half drie nam. „K O BLOEMBOLLENSTREEK" BOOD ONTVANGSTAVOND MET JOH. KAART Er zullen weinig Nederlanders meer meer zijn die Potasch en Perlemoer nog niet hun ruzies hebben zien uit vechten en hun gein horen verkopen. Potasch en Perlemoer in textiel is aan de 1600ste voorstelling toe. In het programma van Kunst en Ontspanning i. d. Bloembollenstreek" waren zij gisteren in Treslong te Hil- legom met ,de Pekinees", een kluch tig bliisoel van de schenner der be faamde figuren. Georee M. Montage Laten we maar meteen zeggen d3t het tweemanschaD Kaart en Bosman het talrijk oogekomen publiek een prettige avond heeft bezorgd waar het weer genieten kon van de komische situaties, afgewisseld met een goede dosis kolder. Dit laatste is naar onze smaak echter het zwakke punt. want al is het gegeven dan ook op de eer ste plaats kolderiek, vooral de scène van het politieverhoor ontaart in een schreeuwpartij, die in aannemelij ker stijl gebracht, d- gehele oüvoe- ring wezenlijk ten goede zou ziin ge komen. Overigens is Potasch. Perle moer en de Pekinees weer volgens het bekende receotr een beetje ondeu gend, hier en daar wat or> het randj° maar vooral de onverbeterlijke gein zijn weer de accenten. Gen stuk, noch spel, om c'ritisdh te analyseren omdat het brengen van vermaak de enige verdienste is en gedachtig de O" van K. en O. op de eerste plaats ook als ontspanning is bedoeld. Toch moet ons eerlijk van het hart dat Potasch en Perlemoer in textiel ons liever is. omdat daar het alle daags menselijk elerrent meer door de gein heen komt gluren; deze is in de Pekinees naar onze smaak wat al te veel weggedrongen door de kolder Het spel van allp medewerkenden, inclusief de hond, 'was natuurlijk zoals te verwachten viel (al zouden wij Jack Wolf als de politie-agent O'Hara graag wat minder „dik" zien), SCHOLENBOUW. Namens b. en w. is door het ar chitectenbureau D. L. Landman al hier, het bouwen van een school aan de Sumatrastraat opgedragen aan de N.V. Panagro Aannemings- Maatschappij te Warmond. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op v.erkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rjjkspretenkabinet (Kloksteeg 25)- Tentoonstelling „Portretten uit de Gouden Eeuw" (Werkd. 25 uur ncm.; tot en met 15 november). Breestraat 19; Tentoonstelling Kees Buurman en Jan Wessendorp. Werk dagen 710.30 uur nam. (tot 22 no vember). Lakenhal: Tentoonstelling „Als Aemula Naturae". Werd. 10 uur voor middag—4 uur nam.; zondag 14 u. nam. (t/m 8 december). K. en O.-cursus. Over Griekenland. Spr. mr H. Scholte. Foyer Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. K. en O.-cursus. Bloemschikken. Spr. C. Kriest, Rapenburg 6, 8 uur nam. DONDERDAG, 20 NOVEMBER Interdiocesane Jongerenstaf. Caba retavond. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. St. Augustinusvereniging. (Onder wijzers) Rector Sondaal over: „De stand van de bijbelwetenschap en het godsdienstonderricht. Gulden Vlies, 7 uur nam. Kynoh envereniging „Rijnland". Lezing over „Hond, I lens en Erfelijk heid" door dr. J. v. d. Bosch; Zomer zorg, 8 uur nam. Ned. Comité Pro Maria, Beauraing» avond 8 uur. Zaal Maria Gijzensteeg, VRIJDAG, 21 NOVEMBER Speeltuinver. „Vogelenwük". Feest avond met Semper Avanti's „Jong en Jolig", Patronaatsgebouw Oegst- geest, 8 uur nam. Mij- Nijverheid en Handel. Koffie maaltijd en lezing over „Wereld gezondheidsraad'. In den Vergulden Turk, half één num. St, Christoffel, (Vertegenwoordi gers etc.) Ledenvergadering, De Har monie, 8.15 uur nam. ZATERDAG. 23 NOVEMBER Ned. Kath, Grafische Bond. viering 50-jarig bestaan. Receptie St. Anto niusclubhuis, 3.30—5 uur nam. Leidse Jeugdactic. Optreden van het Scapino-ballet. Stadsgehoorzaal, half drie nam. APOTHEKERSDIENSTEN De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel, 21313; Apotheek Hayen Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel, 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 14—21 nov. zijn door de Kath, Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Hij.zij. en de pelti coat!", alle leeftijden. Lido: „De ondergang van de Tita nic". 14 jaar. Luxor: „Dorp aan de rivier", 14, jaar. Trianon: „Fanfare", alle leeftijden. Rex: „Tien van het vreemdelin genlegioen", 18 jaar. en de zeshonderd bezoekers hebben zich blijkens de reacties kostelijk ver maakt. W. P. SASSENHEIM PROPAGANDA -AVOND „ST. JDUINA" De Nederlandse Katholieke Inva- lidenbond, St. Liduina aid. Bloem bollenstreek, gaf zondagavond haar feest- en propagandu-avond in een matig bezette /.aal van het K.S.A.- gebouw. De waarnemend voorzitter, de heer J. v. Roode, sprak een woord van welkom tot Je aanwezigen. Hij vei zocht zijn gehoor de invaliden- bond een steun te wil.en zijn. Propa ganda voor de invahdenbond is van zeer groot belang. Verder deelde hij mede, dat op 29 november a.s„ de heer G. Kampman oLicieU afscheid neemt als voorzitt r van de N.K.S.B Daarna gaf spr. het woord aan de r. k. Toneelvereniging „St. Ge..esius", die het toneelspel in bedrijven ge titeld „Wij weten met alles", van Koos Beswino opvoerde Dit spel werd 'eer goed vertolkt, als was bfi enkele spelers de rolken- nis niet vast. In de pauze en aan eht slot van de avond verzorgde de „Sun Star Com bo" het muzikale gedeelte. Al met al een mooie avond, die zeker wel meer belangstelling verêiei.d had. Culturele „Kleinkunstavond". Gisteravond vond in de zaal van „Het Bruine Paard" te.Sassenheim de eer ste avond plaats van de cyclus, die gegeven wordt onder auspiciën van Interdiocesane Jongerenstaf, georga niseerd door Instuif. K.A.J. en Jon gerencontact. Voor een goed bezette zaal opende de voorzitte. van de In stuif, Hans Heuer, de avond. Hij heette allen hartelijk welkom bijzon der mej. Willy Moret uit Rotterdam, de voordrachtskunstenares die deze avond een programma bracht van kunstgenot en fijne humor. Willy Moret hield ierst een vlotte en interessante verhandeling over het verschil tussen toneelspel en voor drachtskunst. Hierna hield zij de be kende voordracht van Clare Len- nart „Eva". Daarna van Scharten Antink „Meneer Xaveer Liedejans". Dat het gebodene op de juiste waar de werd geschat, bleek uit de diepe stilte in de zaal en het daverend ap plaus na iedere voordracht. Na de pauze werd op even vlotte en fijne manier -door Willy Moret „Holland" van Potgieter vertolkt. „De beroemde vrouw" van Godfried Bomans deed de zaal klateren van gulle lach. Hierna bracht de kunstenares eni ge stukjes van Annie Schmidt en Ina v. d. Beugel waarvan vooral „De Man" veel bijval vond. Het was een kostelijk programma, dat voor ieder een aanvaardbaar en begrijpelijk was en op een fijnzinnige wijze de zaal wist te binden. Het slotwoord van Hans Heuer werd door een sterk applaus onder streept Het was 11 uur toen de jon gelui gelegenheid kregen voor een gezellig dansje. Kinderoperette „De Rozenprinses". Zaterdagmiddag en -avond werd in het KSA-gebouw de mooie kinder operette „De Rozenprinses" opge voerd door kinderen van de speel tuinvereniging „Beatrix". De voor zitter. de heer G. Langeveld, opende en sprak woorden van welkom aan de deputaties van zusterverenigingen in het bijzonder van DVV. De voorz. wees op het nut van de speeltuinen voor de jeugd en vroeg aller steun voor dit sociale werk, Hierna ging het doek op voor het eerste bedrijf. Het was direkt een ge zellige stemming rond het zilveren bruidspaar" met leuke liedjes en dansjes. De nofnar Coki maakte be kend dat er een prinsesje geboren is. In het tweede bedrijf wordt hulde gebracht aan het lieve, blonde prin sesje. Hier verschijnt de .Rozenfee" Zij voorspelt de toekomst van het kind. Het prinsesje zal gestolen wor den en over 16 jaar terugkeren in het ouderlijk huis. Ondanks het ver dubbelen der wachten komt de voor spelling uit. Na vele verwikkelingen krijgt de prinses haar drorpenprins en komt zij weer bij haar eigen ouders Er waren goede momenten in het spel, waaraan 55 kinderen deel namen. De spelertjes waren zeer ver schillend. Vooral enige hoofdrollen werden kostelijk gespeeld. De bal letten waren sierlijk en gracieus, De costumering, door dames zelf ge maakt, was keurig, Ook toneelaan- Vóór honderd jaar Uit de Leyasche Courant van Maandag 17 November 1858. Ley den ln 1857 werden door het telegraafkantoor alhier ver zonden 1726 berigten, als naar Amsterdam 449, Haarlem 50, Veenenbtirg (tegenw. Hillegom) 12, 's Hage 748. Delft 73, Schie dam 71 en Rotterdam 323. Ont vangen werden 1851 berigten. Het voornemen bestaat de strafgevangenis te Woerden op te heffen. Laatste Berichten Roofoverval opgehelderd Vanmiddag om twaalf uur is in zijn woning te Weesperkarspel de 23-jarige hulpkok M. S. aangehou den, die inmiddels bekend heeft in de nacht van 13 op 14 november j.l. de overval op de 23-jarige con troleur van de wagon-lits J. Coh- nen op het Centraal Station te Am sterdam te hebben gepleegd. Cohnen liep bij die overval ver wondingen aan het hoofd op, maar kon na behandeling in een der zie kenhuizen naar huis terugkeren. De hulpkok zal een dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. Reeds onmiddellyk na de overval is de gedachte van de politie uitge gaan naar de personeelsleden van de Wagon-lits. De dader moest na melijk nauwkeurig op de hoogte ge weest zijn van de gang van zaken in het sectiebureau van deze orga nisatie op het eerste perron van het Centraal Station. Na een selectie had men een klei ne groep verdachten overgehouden, waarvan de hulpkok vanmorgen door de mand is gevallen. Bij een bezoek in zijn woning begon hij al een valse verklaring af te leggen over zijn dienst op de bewuste avond en toen men bovendien bloed sporen in zijn colbertjasje vond, was het niet moeilijk meer de hulpkok die eveneens in dienst was van Wagons-lits tot een be kentenis te krijgen. kleding en verlichting, evenals grime voldeden goed. Alleen de begeleiden de muziek (van grammofoonplaten) was niet in orde. Het geheel was voor mevr. Huls bergen, die de regie van dit alles had. een waar succes. Veel werk is door haar besteed aan de kinderen, waarvan de jongste 4 jaar is. Na afloop werd mevr. Hulsbergen met bloemen overladen en kregen de speelsters en spelers een ovatio neel applaus. Puzzelrit V.V.V. Onder zeer mooie weersomstandigheden werd zaterdagmiddag de 3e najaarspuzzel- rit gehouden, uitgeschreven door de plaatselijke V.V.V. De met goede moed gestarte deelnemers kwamen spoedig tot de ontdekking, dat het uitgezette traject zeer „gepeperd" was. De schijncontroles werden veel, de goede weinig aangedaan. De rit had evenwel een prima verloop. Des avonds had tijdens een fees telijke bijeenkomst in de zaal van „Het Bruine Paard" de prijsuitreiking plaats. De uitslagen waren als volgt: 1, J. Th. WurzerF. G, v Leeuwen. Leiden, 94 strafpunten; 2. H. Kok- kelkoorn—mevr. Kokkelkoorn, Haar lem 155 strp,; 3. H. BakkerG. Miné. Lisse 188 strfu.; 4. Y. v. Wermes- kerken—H. A. Geerling, Alphen a. d. Rijn 192 strfp.; 5. N. de BruinC. Faas, Lisse 196 strfp. VOORSCHOTEN De conrector /an Huize „Bi. dorp", alhier, de weleerw. heer Th. P. G. Kloosterman, is door mgr. M. A. Jan sen, Bisschop van Rotterdam, be noemd tot kapelaan te Den Haag. In zijn plaats «ef de bisschop aangesteld tot conrector, tevens mo derator en godsdienstleraa aan de r. k. m.m.s., de weleerwaarde heer J C. M. Kramers. Rector Kramers werd geboren 'in 1926. Hij ontving a. H. Priesterwij ding ip 1951. Nadat hü in verschil lende andere parochies werkzaam was geweest, werd hij in 1956 be noemd tot kape'aan aan de St, Ge- rardus Majejlaparochie (Wencke- bachstraat) te Den Haag. Mgr. Giobbe's levensloop Mgr. Paolo Giobbe, die in 1935 de overleden internunt'u^, mgr. Loren* zo Schioppa als vertegenwoordiger van de H. Stoel in Den Haag opvolg de, werd op 10 januari 1880 te Rome geboren. Hij koos na zijn voorberei dende studiën evenals zijn broer Fi- lippo de priesterlijke loopbaan en ontving in zijn geboortestad de pries terwijding. Reeds kort daarna weid hij werkzaam gesteld bij het Pause lijk Hof, waar hü op 3 me) 1909 tot buitengewoon Pauselyk ceremonie meester werd benoemd. Hü werd schrüver, later ambtenaar, van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs in 1914; in 1917 ging hij in gelyke funotie over naar de H, Con gregatie voor de Oosterse Kerk en werd op 17 november van dat jaar benoemd tot huisprelaat van Z,H de Paus en censor van de academie van liturgie of eredienst te Rome; in 1913 lid van de commissie voor de Godde- lüke eredienst en op 31 mei 1919 ver bonden aan het Romeinse vicariaat. In december van dat jaar werd hij commandeur in de orde van het H. Graf. ne Paus benoemde mgr. Giobbe op 30 maart 1925 tot titulair-aartsbis- scbop van Ptojemaeus in Egypte: op 26 april d.a.v ontving hü de bis schopswijding. Hij was toen aange wezen als apostolisch nuntius van de tweede klasse in Columbia. Deze post bekleedde hij 10 jaar, totdat hij in 1935 naar Den Haag kwam. Hü een studiegenoot van Paus Johannes XXIII.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2