Dreigende scheuring in de P.v.d.A.-gelederen Verdwenen notaris vermoedelijk verongelukt visie op televisie MAANDAG 17 NOVEMBER 195W DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Dierentuin Artis van alle gemakken voorzien Zaterdag heeft de heer R. Ham van het Algemeen Ne derlands invaliden wagenfonds, het A.N.I.F., twee invali denwagentjes voor gebruik in de Amsterdamse dierentuin Artis overgedragen aan de directeur van Artis, dr. E.* F. Jacobi. De foto geeft een beeld van deze overdra cht, welke werd opgeluisterd door het olifantje Murugan. Links dr. Jacobi, die de hand drukt van de heer Ham (rechts). Opzienbarende rede van mr H. W. van Doorn Nieuwe voorzitter JO-KVP Nadat, zoals wij in onze vorige op lage reeds vermeldden, drs Cosijn zaterdagmiddag in „Musis Sacrum" te Arnhem afscheid genomen had als voorzitter van de JO-KVP, en daar bij in een rede een terugblik ge worpen had over de laatste zes jaar, gaf hij de voorzittershamer over aan de nieuwe voorlopige voorzitter, de heer Eef Verwoert, Deze gaf de toekomstige lijn aan in enkele korte, doch kernachtige punten: meer nog dan voorheen sa menwerking met de jongerenorgani saties, zich meer richten op binnen lands werk en uitbreiding van het le dental, regelmatige publiciteit over het werk van de jongeren-organisa tie en voorlichting via jeugdorganisa ties en scholen, samenwerking met senioren, welke momenteel er bijna Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.40 Idem. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Cello en piano. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de vrouwen v. h. land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Bestrijding van volks- zieken in Nederlands Nieuw-Guinea, door Dr O. Kranendonk. 18.00 Lichte muz. 18.25 In het brandpunt caus. 18.30 Negro-spirituals. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.15 Ra dio Philh. ork. en soliste. (In de pau ze: plm. 21.0021.30 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus.) plm. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Clavecimbel re cital. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.0 OAVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Dansmuz. 12.20 Re geringsuitz.: Landb. rubr. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Alt en piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwe reld en wij, caus. 17.30 Amateurs program. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle' 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. v. d. sold. 19.45 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Film praatje. 22.15 Koorzang. 23.00 Nws. 23.15 Koersen in New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20, 20.30 en 21.00—22.30 Filmpro gramma. niet is door gebrek aan belangstelling in eikaars werk, bestudering van het probleem van de jèugdwerkeloosheid en streven naar verlaging van de kiesgerechtigde leeftijdsgrens. Na de oude voorzitter gedankt te hebben gaf de heer Verwoert het woord aan de voorzitter van de KVP. Mr H. W. van Doorn sprak o.a. over een dreigende scheuring in de gele deren van de P.v.d.A. Hij beweerde, vernomen te hebben, dat een aanval van de P.v.d.A.-fractie op de regering Dees, die zij zelf mee hadden samen gesteld zeer spoedig ophanden zou zijn. „De eenheid in de Partij van de Arbeid laat de laatste maanden zeer te wensen over. De angst voor het name taak heeft. verliezen van nog meer kiezers, doet de partij een politiek volgen waarin bijna geen lijn meer is te onderschei den". Uiteenlopende opvattingen De opvattingen binnen de socialis tische partij over Nieuw Guinea, de atoombewapening, de defensie en de sociaal-economische-financiële poli tiek lopen zeer uiteen. Mr van Doorn juicht de naderende openbare on enigheid in de P.v.d.A. niet toe, maar het kan volgens hem wel „nuttig zijn te zien, hoe de concurrenten de ene domheid na de andere begaan". Onze opdracht is te werken in het belang van het volk, aldus spreker, die van mening was, dat wanneer er een scheuring zal optreden in de so cialistische gelederen, er velen zul len zijn, die menen, dat de kiezers dan de impasse zullen moeten ver breken. Mr van Doorn beëindigde zijn toe spraak met er op te wijzen dat de K.V.P. het niet kan stellen zonder „een goed gevormde elite" en dat de jongerenorganisatie hierbij een voor- Macabere vondst op de Afsluitdijk Weinig zekerheid Wisseling van bestuurders in Jongeren-K. V.P. Tijdens de zaterdagmiddag in Arnhem gehouden samenkomst van de jongerenraad van de K.V.P. heeft de heer C. Cosijn het ondervoorzitterschap overgedragen aan de heer E. Verwoert. Deze foto toont v.Ln.r. op deze bijeenkomst: de oud-onder-voorzitter, de heer C. Cosijn; de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn en de nieuwe onder-voorzitte r, de heer E. Verwoert. Half maart 1957 verdween de be jaarde notaris-in-rust J. J. van der Hey uit Heerenveen, zonder een spoor achter te laten. De politie was er van overtuigd, dat hem een onge luk was overkomen, doch er waren kwaadsprekers, die het vermoeden uitten dat de oude heer naar België of naar Parijs was vertrokken. Vrijdag heeft een kantonnier-ha- venmeester uit Breezand (N.H.) op het IJsselmeer-talud van de Afsluit dijk een vondst gedaan, die het ver moeden van de politie waarschijn lijk rechtvaardigt. De beambte van Rijkwaterstaat vond het stoffelijk overschot van een man, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Het lijk was deerlijk verminkt en er was geen spoor van kleding meer op te vin den. Het hoofd van het gerechtelijk laboratorium, dr J. Zeldenrust heeft te Kornwerderzand sectie verricht op het lichaam. Hij kwam tot de conclu sie, dat het anderhalf tot twee jaar in het water gelegen moet hebben. Op grond van de lengte en de ouder dom van de gevondene zou men kunnen aanemen, dat het stoffelijk overschot inderdaad dat is van de verdwenen notaris. De laatste keer, dat men de notaris in Heerenveen zag, was omstreeks half maart 1957. De bejaarde heer had een ritje gemaakt met zijn vrouw en nadat hij haar had thuisgebracht, reed hij weg in zijn Opel-Rekord De Rijkpolitie te water dregde de Friese wateren en ook stukkken van het IJsselmeer af maar men niets. Mocht uit verder onderzoek blij ken, dat het gevonden lijk dat van de notaris is, dan kan men aannemen, dat de bejaarde heer die in ern stige mate lijdénde was aan aderver kalking ergens langs de Afsluit dijk of elders onverhoeds met zijn auto te water is gereden. Het stof felijk overschot zou dan uit de auto zijn geslagen of later door het water eruit zijn gespoeld. Door elektrische stroom gedood Toen de 24-jarige B. Lamers zon dagavond in de ouderlijke woning te Eindhoven een looplamp gebruik te, is hij met de electrische stroom in aanraking gekomen, met het nood lottig gevolg, dat hij vrijwel op slag gedood werd. De jongeman heeft vermoedelijk de lamp stuk gestoten en daarna de fitting vastgepakt; hieroor kreeg hij de stroom door het lichaam. Gasontploffing te Landsmeer Twee gewonden In een woning aan de Acellestraat te Landsmeer heeft zich zaterdagmid dag tegen half zes een enorme gas ontploffing voorgedaan waarbij twee personen gewond werden. Het splin ternieuwe huis werd van binner bij na geheel vernield. De bewoner, de heer Fennema nam een sterke gaslucht in zijn huis waar en ging met een buurman op onderzoek uit naar een lek in de gasleiding. Daarbij maakte men ge bruik van een lucifer. Ook onder de vloer werd gezocht. Pltseling deed zich een hevige explosie voor, waar van de luchtdruk zo krachtig was, dat het plafond naar beneden kwam, het dak werd opgelicht en de geslo ten, voornamelijk uit glas bestaan de voordeur circa 35 m. werd weg geslingerd. Geheel ongedeerd werd door ijlings toegeschoten buurtbewoners een kind onder het puin vandaan gehaald, De bewoner zelf bleef ongedeerd, vond doch zijn 32-jarige vrouw en de 31- jarige buurman raakten gewond en werden per ziekenauto naar liet Binnengasthuis te Amsterdam over gebracht, waar de man is opgeno men. De vrouw is later naar het Weesperpleinziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. De brandweer en gemeentearbei ders hebben de ontzette voorgevel gestut. Van de woningen aan weers zijden van het huis, dat in een blok staat, sprongen de ruiten en werd het houtwerk ontzet. Aankomst uit Spanje; vertrek van Den Hollander De president van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander heeft zaterdag In de gemeente HardinxveldGiessendam het moderne nieuwe stationsgebouw geopend, waarvan de bouw op 1 april van dit jaar is aangevangen. Het was de laatste officiële plechtigheid van dergelijke aard, waarvan dr. ir. Den Hollander het middelpunt was. Na de N. S. 42 jaar te hebben ged iend, gaat hij binnenkort de dienst met pensioen verla ten. Sint Nicolaas, die als eerste reiziger met de eerste trein in het nieuwe station was aangekomen, bood de president een wat uit zijn krachten gegroeid spoorkaa rtje MadridHardinxveld-Giessendam als souvenir aan. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND Door een felle uitslaande brand is zondagmiddag een dubbel houten woonhuis aan de dr J. Mulderstraat te Zaandijk volkomen uitgebrand. Waarschijnlijk is de brand ontstaan doordat vuur uit de kachel van de familie J. Haaker viel. Voorbijgan gers ontdekten de brand. Mede om dat de bowoners niet thuis waren kon niets uit de woning worden ge red. Het vuur was inmiddels overge slagen naar de woning van de fami lie A. Snelders, die eveneens thuis waren. Uit dit huis kon, dank zij het snelle ingrijpen van voorbijgangers en de Zaandijker brandweer, vrijwel alle huisraad gered worden. Beide gezinnen waren zeer laag verzekerd. CONFECTIEFABRIEK EN CAFE AFGEBRAND Bij een felle brand, welke vanmor- morgen vroeg in het café De Vries en de confectiefabriek Hargers, beide aan de Schurinkdwarsweg te Ensche de heeft gewoed is een schade ver oorzaakt van bijna 200.000. Vermoedelijk heeft een slordig weggeworpen cigaretten-peukje een prullemand in vlam gezet, waarna de tapkast van het café in brand vloog. Het vuur bereikte de aangren zende confectiefabriek via enige houten schuifdeuren. De brandweer stond machteloos, de gehele confectiefabriek ging in vlam men op. Een aantal machines en een aanzienlijke voorraad textiel werden vernietigd. In het café kwam een herdershond in de vlammen om. Boven het café woonden een gezin van vier personen en vijf kostgan gers. Zij werden door geroep en ge gil van voorbijgangers en buren ge wekt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brandweer is tot ongeveer acht uur bezig geweest met het nablussen. Café en fabriek waren tegen brand verzekerd. Een hevige ontploffing heeft zich zaterdag omstreeks elf uur voorge daan in de lakfabriek van de fa. Korthals aan de Tuinderstraat in IJ- muiden-Oost. Het golfplaten dak van een deel der fabriek, waarin de lakstokerij was ondergebracht, vloog de lucht in en een zijmuur werd weggeblazen. Twee personen, die in dit losstaande gedeelte van de fabriek werkzaam waren, de 56-jarige J. de Wit en de 30-jarige Willem Brink uit LTmuiden, kwamen wonderlijk goed uit de ra vage van verwrongen buizen te voor schijn. Zij liepen snij wonden aan hoofd en benen op en moesten wor den overgebracht naar het Antho- niusziekenhuis. De explosie in de afvoerledding van de lakstokerij is een gevolg van een olievlam in het koelsysteem waarin zwaveldampen waren ont staan. De brede buis barstte uit el kaar en bracht -door de -luchtdruk de ravage te weeg. NA MESSENGEVECHT NAAR HET ZIEKENHUIS In de nacht van zaterdag op zon dag is in een café te Heerlen ruzie ontstaan tussen de 52-jarige Van de B enerzijds en de 60-jarige A. M. en diens 28-jarige zoon anderzijds Op een, gegeven ogenblik heeft Van de B. een mes getrokken en daarmede zijn tegenstanders ernstige verwon dingen toegebracht. Tot de cafébezoekers, die de man trachtten te overmeesteren, behoorde ook een agent van politie, die een flinke steekwonde aan de rechter hand opliep. De 28 jarige M. werd getroffen aan de longen en moest in levensgevaar lijke toestand in het St. Jozefzieken huis te Heerlen opgenomen worden. Ook Van de B wordt nu in het zie kenhuis verpleegd. Hij heeft name lijk een kaakfractuur opgelopen. (Van onze t. v.-medewerker) Poppen uit Katwijk. In de NCRV-uitzending van zaterdag heeft Alfred Pleiter zich verdiept in enkele merkwaardige vormen van vrije- tijdbesteding. Hij was onder meer op bezoek bij mevrouw Goslinga te Kat wijk die met behulp van eenvoudige middelen als bijvoorbeeldcloset- rollen poppen en maskers maakt. Het werd een leerzaam praatje, waarbij een groep poppen werd getoond, die het Leids verzet verbeelden. Mevr. Goslinga heeft in totaal wel duizend poppen vervaaruigd; zij vindt dat een prettige bezigheid, die haar gedurig boeit. Amusement van de NCRV. Zo als reeds aangekondigd, was Johan Bodegraven wegens ziekte verhin derd zijn quiz te leiden. Ter vervan ging was er het Los Indios-kwartet onder leiding van Juan Alfonso, dat stijlvol een half uurtje vulde met Spaanse muziek en zang bij de gui taar. „In 't pothuis" werd ook nu veel gepraat zonder veel zaaks, en daarbij had zelfs een ^ekend artist als Jan Retèl een ondankbare rol te vervul len. Dick v. Bommel heeft met een toverspiegel, filminlassen en een aar dige montage van muziekf-agmenten kleur geschonken aan het sprookje van Sneeuwwitje en de Dixie-dwer- gen. Hij wist met medewerking van verscheidene kleinkunst-artisten een aardig variétéprogramma aaneen te rijgen. Op 13 december komt hij terug met de Dick Trom-story. Tot besluit van de avond hebben sport liefhebbers kunnen kijken naar een rechtstreekse reportage uit Parijs van de inter land-volley wedstrijd tussen Frankrijk en Nederland. Drie films op dinsdag. De avond wordt begonnen met een vele malen bekroond filmgedicht over 't temmen van 'n edel, wild paard ergens in Ca nada; daarna volgt een film uit In dia over het samenspelen van musici. Hoofdschotel is de film „Venetian Bird" (Een schot valt in Venetië) van regisseur Ralph Thomas. Deze moeizaam samengestelde thriller heeft als charmante bijzonderheid, dat het grootste deel van de hande ling zich afspeelt ir. het schilder achtige centrum van Venetië, een décor waarvan dankbaar gebruik is gemaakt. Voor 't overige is deze film een middelmatig detective-verhaal met de gebruikelijke samenstellende elementen. De KFC heeft deze rol prent bepaald op 18 jaar. Nog eens: „Spartacus". Men zal zich de vertoning herinneren van de film „Spartacus", j.l. dinsdag in het N.T.S.-programma. In de KRO-gids stond vermeld, dat deze rolprent ge schikt was voor kijkers vanaf veer tien jaar. Tijdens de vertoning wer den we interlocaal opgebeld door een belangstellende, die deze maatstaf wel wat optimistisch vond. Er waren inderdaad enkele, gelukkig korte, scènes van ietwat prikkelende aard, maar volgens de gegevens, die we hebben geraadpleegd, neeft de katho lieke keuring 'och "de leeftijd van veertien jaar aangehouden wegens de ondergeschiktheid van die passages in het historische verband van het geheel. In het a1 gemeen willen ze zeggén, dat ouders en opvoeders cri- tisch moeten toezien en zelf uitma ken, wie van hun kiaoeren zij al dan niet bij enige vertoning kunnen toe laten. Men moet nu en dan ook de knop van het t v.-toestel weten terug te draaien. „Terugkeer" van Priestley. „Terugkeer" (I have been here before), een spel van J. B. Priestley, dat hier vroeger werd gespeeld, is een van de drie boeiende stukken, waarin Priestley zich bezig hield met het begrip „tijd". In dit stuk liet hij zich inspireren loor een theorie, die een verklaring zoekt voor het ver schijnsel, dat iedereen kent, name lijk het gevoel „dat heb ik al eens meer beleefd", of „ik ben hier eerder geweest", hoewel dat eigenlijk toch niet het geval kan zijn. De VARA zal dit stuk op telerecording uitzen den in het programma van woens dagavond 19 november. Tevoren is er een directe documen taire reportage uit de Sterrenwacht te Leiden, onder de titel „Een zit plaats voor de maan", gespreksleider is Gerton van Wageningen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10