RUYS Minister Vondeling ontstemd ©OOOOOOO Goede vooruiizichien voor de varkenshouder Krokodilmannen" Belgisch Kongo in Eruptie op de maan? Vis-incident bij IJsland KORTE golf Duel op de vork DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Advertentie) Over Belgische zuivel-heffing Minister Vondeling heeft er zijn teleurstelling over uitgesporken, dat de Belgische regering bij een redelijk hoog prijspeil heffingen op sommige Nederlandse zuivelproducten heeft gelegd. De minister deed dat giste ren op een contactdag van oud«leer- lingen van de hogere zuivelschool in Den Bosch, die daar bijeen waren om het tienjarig bestaan van de school te vieren. Minister Vondeling vond de heffin gen van vijf franc op harde en half harde kaas en van twee franc op zachte kaas en condensmelk voor Nederland bijzonder teleurstellend. Het feit, dat België deze beslissing, waardoor Nederland ernstig gedu peerd wordt, zonder enig overleg nam, noemde dr. Vondeling zeer ver ontrustend voor de verder samen werking in Benelux. 6. J. VAN HEEK Jr. OVERLEDEN Op 78-jarige leeftijd is gistermid dag te Enschede overleden de heer G. J. van Heek jr, textielindustriëel, oud-firmant van de firma G. J. van Heek en zonen (Rigtersbleek) en na 1936, toen deze firma in een n.v. werd omgezet, directeur dezer n.v. De heer Van Heek trad op 15 sep tember 1956, na 53 jaar zijn werk kracht aan deze ondernelriing te heb ben geschonken, af en werd toen tot gedelegeerd commissaris benoemd. De heer Van Heek heeft in maat schappelijk en cultureel opzicht veel betekend, zowel voor Enschede als voor geheel Twenthe. Hij is onder meer elf jaar voorzitter geweest van de stichting „Het Overijsselsch Land schap", sinds 1932 maakte hij deel uit van het bestuur van deze stich ting. In 1954 trad hij als als voorzit ter en werd toen benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De vestiging van het natuurreser vaat „Het Nationale Park Veluwe- zoom" in 1937 werd vooral mogelijk gemaakt door een zeer belangrijke schenking van de heer Van Heek en van diens broer, dr J. H. van Heek, die twee jaar geleden is overleden. Bovendien heeft de heer Van Heek voor het rijksmuseum „Twenthe" in Enschede veel betekend. Hij was een groot natuurliefhebber, wiens be langstelling ook uitging naar schil derijen uit de levende natuur. De bekende collectie schilderijen en te keningen, die door de heer Van Heek in de loop van ongeveer een kwart eeuw werd verzameld, werd in 1038 in de nieuw gebouwde noordvleugel van het rijksmuseum „Twenthe" on dergebracht. Op 15 september van dat jaar werd deze vleugel officieel overgedragen aan de staat der Ne derlanden. Voor de tweede maal binnen een week heeft zich te Sluiskil een be drijfsongeval voorgedaan met dode lijke afloop. Op de „Compagnie Neer- landaise de l'Azote" is de 42-jarige gehuwde transportarbeider A. van Rumste uit Axel, omstreeks tien over vijf woensdagochtend bekneld ge raakt tussen twee ijzeren rollen van een transportband. Arbeiders consta teerden, dat het slachtoffer spoedig moet zijn overleden. De heer van R. was vader van drie kinderen. KLEURENFILM OVER PAUSMIS EN KRONING. De Cineac Journaal Theaters te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, vertonen van vrijdag veertien no vember af in Nederlands gesproken een twintigminuten lange film in kleuren, welke onlangs tijdens de so lemnele Pausmis en de kroning van Z.H. Paus Johannes XXIII in de Sint Pieter te Rome werd opgeno men. Het was voor het eerst in de ge schiedenis van het «Vatikaan, dat er van zo'n indrukwekkende plechtig heid een filmverslag werd gemaakt. De kleurenfilm geeft een uitvoerige reportage van de luisterlijke ceremo niën tijdens de Pausmis en wordt be sloten met de kroning van Paus Jo hannes XXIII op de buiten-loggia van de Sint Pieter, waarna de H. Vader de zegen „Urbi et Orbi" geeft. Het landelijk centrum der Kath. Actie en het katholiek maatschappe lijk beraad hebben het plan opgevat tot een inventarisatie van het kath. organisatieleven. De inventarisatie gaat in de eerste plaats een overzicht bieden van de bestaande organisaties. Daarna wil men deze organisaties hergroeperen en de onderlinge -ontacten bepalen. Een tweede fase zal de bedoeling van de organisaties onderzoeken, wie zij bereiken en welke raakpunten of wrijvingspunten er zijn. Men hoopt met dit onderzoek meer vat te krij gen op en steun .o Lieden aan het katholieke arganisatieleven. De Jeugdspaarwet n succes De Jeugdspaarwet blijkt een groot succes te zijn. Uit voorlopige gegevens blijkt, dat het aantal jeugdsp aarovereenkomsten op 1 november j.l. de honderdduizend reeds gepasseerd was. Het aantal deel nemers is sinds het in werking treden van de wet op 1 oktober met gemiddeld 3 tot 4 duizend deelnemers toegenomen. kantoormachines De prijzen gaan omhoog Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees hééft gisteren in zijn openbare vergadering in Utrecht met 11 tegen 2 stemmen een verho ging van de baconprljs (met 10 cent) tot 2.43 per kilogram goedgekeurd. Het voornaamste bezwaar van de te genstemmers was, dat deze verho ging ook de prijs van de zwaardere varkens waarschijnlijk zal opdrijven, hetgeen zowel voor producenten als consumenten onaangename conse quenties zal hebben. De voorzitter de heer Joh. de Veer, stelde hier echter tegenover, dat een dergelijke prijsverhoging niet zo'n vaart zal lopen, omdat men het hui dige kwantum zware varkens er niet door beperkt. Aanleiding tot de verhoging van de baconprijs was o.s. de situatie op de Engelse markt, die in de afgelopen twee weken veel gunstiger is gewor den. De prijzen stegen in Londen (met 22) tot 290 silling, een bedrag dat de kostprijs van de Nederlandse baconvarkens weer dekt. Men hoopt door verhoging te bereiken, dat het Nederlandse aanbod groter wordt dan 300 ton per week. In het bestuur werd lang gedis cussieerd over een devies van de kraancommissie, in een periode van vijf weken tevens la.000 varkens uit Voor zo'n rauwe hoest neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben Ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. ABPIISIHOOP^S (Advertentie) Polen te importeren, om het te lang aanhouden van varkens door de Ne derlandse boeren tegen te gaan. Op deze Poolse varkens zou dan een hef fing moeten worden gelegd, die over eenstemt met de gebruikelijke mo nopolieheffingen. Snelle „doorstroming". Dit voorstel van de kraancommis sie lokte echter veel bezwaren uit, o.a. omdat import van varkens tot gevolg kan hebben, dat de Neder landse boeren weer meer gaan pro duceren, terwijl het produktschap al vele malen heeft gewaarschuwd te gen een te grote varkensstapel. Na een uitvoerige bespreking werd het voorstel met 8 stemmen tegen 5 stem men verworpen. De heer De Veer liet nogmaals een waarschuwing horen tegen het door schuiven van varkens naar de zwaar dere klasse. Momenteel liggen de prijzen voor zware varkens bijzonder gunstig, mede dank zij de grote ex port naar Amerika en andere landen. Volgens de heer De Veer is deze ex port echter alleen maar mogelijk, omdat Nederland op het ogenblik de vette delen gemakkelijk aan Duits land kan verkopen. Naar zijn mening is het echter een uiterst dubieuze vraag, of Duitsland ook in 1959 ons spekoverschot zal afnemen en wan neer dit niet het geval is, zal de vlees warenindustrie voor grote moeilijk heden komen te staan. We moeten de export van baconvarkens (tot 70 ki logram) bevorderen, omdat het ge vaarlijk is, het jaar 1959 met teveel zware varkens in te gaan, zo ver klaarde de heer De Veer. Overzicht. Hij deelde mede, dat de vleeswa- renindustrle tot en met september 1958 ongeveer 59.000 ton van haar produkten heeft uitgevoerd, 9000 ton meer dan in 1956 en 5000 ton meer dan verleden jaar. De export naar Amerika, dat een groot deel van on ze hammen afneemt, steeg in 1958 ten opzichte van 1957 met 20 pro cent. Uit deze cijfers blijkt, volgens de heer De Veer, dat Nederland zijn vlees onbeperkt fewijt kan, maar een dergelijke hoge export is, naar zijn mening, sterk afhankelijk van de af zetmogelijkheden voor de vette de len. In 1958 lag het aantal geslachte runderen 7 procent hoger dan in 1957. De ongewenste toeneming van de melkveestapel is hierdoor volgens de heer De Veer, weggeslacht. Hij noemde het prijsbeeld gunsti ger dan in 1957 en hij voegde eraan toe, dat de „runderpositie" alle reden tot tevredenheid geeft. Bovendien ls er, so zei hij, in Nederland nog vol doende jongvee or ook in do komen de winter aan de vraag te kunnen voldoen. Mgr. ALFRINK IN NEW YORK. De aartsbisschop van Utrecht, mgr B. J. Alfrink, brengt op weg naar Nederland van zijn bezoek aan de Antillen en Suriname enkele dagen in New York door. Hij heeft het ge bouw van de Verenigde Naties be zocht en ook een tentoonstelling van Nederlandse tekeningen. Kannibalenprakiijken Nasleep van „Affaire Majoor K" In de dagen van de geruchtmakende affaire „Majoor K." heeft de hoofd redacteur van „De Nieuwsbrief", de heer J. Fabius, een artikel geschreven onder de titel: „Een Nederlandse Dreyfuss-affaire". Ter zake van be lediging van de militaire rechterlijke macht is de schrijver van het betref fende artikel thans door de officier van justitie gedagvaard. In het gewraakte artikel, dat ver scheen in oktober 1957, zijn vol gens de dagvaardigirig enkele vooraanstaande figuren uit de rech terlijke maoht in goede naam en faam aangetast. Ook wordt in de tenlastenlegging een ander stuk ge noemd waarin de heer Fabius o.a. de vraag heeft gesteld, waarom bij bur ger-justitie zowel als bij de mare- chausse „zuivere Gestapomethoden" worden gebruikt. Op 2 december zal de zaak tegen de heer Fabius voor de Haagse rechtbank dienen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, Radar langs Nieuwe Waterweg voldoet goed Het nut van de radarposten, die langs de Nieuwe Waterweg van Hoek van Holland af tot de Nieuwe Maas in Rotterdam zijn geplaatst, doet zich hoe langer hoe meer gevoe len. Nu zowel degenen die aan de wal de radar bedienen en de gelei-1 waarop de correspondentie uiterlijk ding van de vorige post overnemen, ter post moet zijn bezorgd, staan, als de loodsen, die met hun „walkie- tussen haakjes, achter de naam van talkie" op de brug van een schip het schip vermeld, plaats nemen, meer en meer op el-1 Argentinië: ss „Highland Princess" kaar ingespeeld zijn, durven ook dei (17/11); Australië: ss „Orontes" (19/ gezagvoerders van de schepen, wier 11Brazilië: ss „Higland Princess" De politie van Ponthierstad (Bel gisch Kongo) heeft een tiental negers gearresteerd, die zich, vermomd als krokodil, In deze streek hebben schul dig gemaakt aan het vermoorden van niet minder dan 32 personen. Uit het vooronderzoek ls gebleken, dat de moordenaars, gewapend met een kapmes en gehuld in een soort mantel van krokodilhuid, des avonds in de schemering dan wel bij het krie ken van de dag, verscholen in het oeverriet van 3e rivier of achter een rots hun slachtoffer afwachtten. Dit werd dan aangevallen als het ln een prauw kwam aanvaren of een pad langs de rivier volgde. Uit de rivier- nevel zag het slachtoffer dam plotse ling een monster opdoemen met een krokodillenkop en -lijf, doch met ar men en benen van een mens. Ver lamd van schrik vormde het dan een gemakkelijke prooi voor de krokodil man. De politie werd op deze moorden, die herinneringen oproepen aan .Ie praktijken van de luipaardmannen der Kitawalasekte in hetzelfde gebied, attent gemaakt doordat bij de rotsen, stromafwaars vam Ponthierstad, tal rijke verminkte Hjken aanspoelden. verantwoordelijkheid in het spel is, de stap te wagen. Eigenlijk is van „wagen" na maanden praktijk geen sprake meer, al beperkt men zich voorlopig dan nog tot het binnen loodsen van niet al te grote schepen. 31 Schepen konden sinds gister nacht tot gistermiddag vijf uur on danks de dikke mist als binnenko mend worden genoteerd. Het uit gaande verkeer behoefde niet stilge legd te worden en de gewone rivier- vaart evenmin. (17/11); ss „Libertad" (20/11); Ca nada: ss „Statendam" (19/11); Chili: via New York (19/11); Ned. Antil len: ms „Oranje Nassau" (18/11); Ned. Nw. puinea: ms „Blitar" (20/ 11); Nieuw Zeeland: via Engeland (22/11); Suriname: ss „Ganymedes" (18/11); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Edinburgh Castle" (22/ 11). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Vliegen kón goedkoper dan u dachi Reisbureaus krijgen aanmerkelijke reductie voorvliegvakanties'' Niet alleen voor groepen Voor enkele honderden guldens zult u het volgend vakantieseizoen kunnen vliegen naar Nice, Mallorca, Madrid of Milaan. Bij deze prijs is inbegrepen een veertien-daags ver blijf in een hotel in het „zonnige Zui den". Een 12-daagse reis naar Mal lorca zou voor vlieg-vakantiegangers ongeveer op 450 tot 500 gulden ko men. Deze goedkope manier van vakan- tiehouden is mogelijk geworden om dat verschillende luchtvaartmaat schappijen onlangs op een bijeen komst van de IATA (Internationale Lucht-transport Federatie) heeft be sloten, grotere reducties toe te staan aan agenten en reisbureaus. Ook de K.L.M. heeft tot vergro ting van haar reducties besloten, zo dat de reisbureaus tegen aanmerke lijk lagere prijzen kunnen boeken op de vaste lijndiensten naar de vier ge noemde, zuidelijke vliegvelden. Deze voordelige regeling geldt niet voor particuliere vakantiegangers maar men is natuurlijk niet verplicht in een groep te reizen. Ook alleen- reizende vakantiegangers, die een va kantie wensen, waarin vliegreis en hotelverblijf zijn inbegrepen, kunnen van de nieuwe aanbieding genieten. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat aan de moorden een oude stamhaat ten grondslag ligt, die in dit gebied levende Panamoli's voor de Basua's koesteren. Niemand kan zeg gen hoever deze oude vete teruggaat nooh hoe deze plotseling zulk een bloedige vorm heeft kunnen aanne men. De verdachte, allen Panamoli's, hebben hun misdaden snel bekend en Op 3 november jl. ls een vulkani sche eruptie op de maan waargeno men welke de bestaande mening over de oorsprong van het karakteristieke maanlandschap mei zijn kraters, nl. veroorzaakt door een bombardement van meteoorstenen) geheel dreigt te veranderen. De Russische sterrekundige Nikolai Kozyref, die in het observatorium op de Krim de maan met een sterke te lescoop bestudeerde, nam een rossige kring rond de vulkaan Alfons waar. In drie weken tijds maakt hij twin tig foto's van de krater. Prof. Michai- lof, voorzitter van de astronomische raad der Sowjet academie van we tenschappen zei, dat er geen twijfel aan was, dat Kozyref werkelijk een vulkanische uitbarsting op de maan had waargenomen, die de bestaande theorieën omtrent de oorsprong der maankratere omverwierp. De uitbar sting toont aan, dat de maan dezelfde processen als de aarde kent, welke de vorming van bergen veroorzaken. Volgens IJslandse berichten heeft zich een Brits-IJslands incident voor gedaan binnen de IJslandse driemijls- zóne. De gezagvoerder van het IJs landse oorlogsschip „Thor" heeft ge meld, dat een Brits fregat verhinderd heeft, dat hij een Britse treiler aan hield, die bij de westpunt van IJsland op slechts twee-en-een-halve mijl uit de kust viste. De Britse treiler, de „Hackmeas", had geweigerd bij te draaien, zelfs toen de „Thor" een aantal losse gra naten afvuurde. De „Hackness" stop te pas, toen de „Thor" een scherpe granaat voor zijn boeg schoot. Inmiddels was echter het Britse fregat „Russel" tev plaatse aangeko men en de gezagvoerder van de „Thor" verklaart, dat iemand van de „Russel" riep: „Als u op de treiler schiet, brengen we uw schip tot zin ken". Het Britse fregat was gedurende twee uur bij de treiler gebleven. In die tijd zou de kapitein van het fregat, volgens IJslandse beriohten, van de admiraliteit in Londen telegrafisch bevel hebben gekregen, de treiler naar een Britse haven te begeleiden, waar een onderzoek naar het incident zou worden geopend. Een mijnwerkersbus uit Horst (Limb.) reed in de nacht van dinsdag op woensdag onder de gemeente Her ten de 48-jarige Tt. Lemmers aan, verklaard, dat zij de Basua's wilden j die met zijn rijwiel aan de rechter- uitroeien. Zij ontkennen evenwel zich aan menseneterspraktijken te hebben schuldig gemaakt. De treurige zeker heid bestaat echter, dat dit wel het ge val is geweest, aangezien de vermin kingen der slachtoffers hierop dui delijk wijzen. kant van de weg liep. De chauffeur heeft het slachtoffer door de mi«t waarschijnlijk te laat opgemerkt. De heer Lemmers stierf na aankomst in het ziekenhuis van Roermond. Hij laat een gezin met vijf kinderen ach ter. Het was ook geen gezicht meer Twee vrienden te Teramo (Italië) hebben woensdag op wel zeer origi nele wijze geduelleerd om uit te ma ken, wie naar de gunsten van één door beiden beminde schone mocht dingen. Als wapen voor hun strijd hadden zij de vork gekozen en de strijd werd beslecht in een gerenommeerd restau rant, waar zij drie borden spaghetti, een gebraden kip, twintig worstjes, tien hard gekookte eieren en een taart verorberden, voor zij op de hoofd schotelbestaande uit zestien kalfs lapjes aanvielen. Deze kalfslapjes- race werd tenslotte door één van de twee met één lapje voorsprong ge wonnen. De schone, waarom dit eetfestijn was begonnen, heeft inmiddels reeds laten weten, dat zij niet van de atten ties van de winnaar gediend zal zijn. In de eerste plaats vindt zy het wa pen, waarmee het duel is gestreden, weinig nobel en voorts schrikt zij er voor terug om met een veelvraat in het huwelijk te treden. Vliegongeluk in de V.S. Een groot militair tankvliegtuig van het type KC-97 is woensdag bij de plaats Savannah in de Amerikaanse staat Georgia neergestort. De beman ning van tien leden kwam om het le ven. Twee huizen stortten in, maar in de eerste berichten is geen melding van slachtoffert onder de burgers ge maakt. Volgens een functionaris van de nabijgelegen luchtbasis Hunter is het toestel twee minuten na het opstijgen ontploft. Het wrakke stationnetje van Hardlnxveld-Giessendam heeft zijn tijd uit gediend. Zaterdag aa. zal de president-directeur van de N.S., Ir F. Q. den Hollander persoonlijk het nieuwe station ln gebruik stellen hetgeen ver moedelijk zijn laatste officiële daad zal zijn, aangezien hij de dienst met pensioen gaat verlaten. Hoezeer vervanging van het oude station nodig was, kunt U zien op deze bijgaande fotocombinatie, die U het „verleden en het heden" toont.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9