Minister Samkalden kraakt vanmiddag harde noot ,De Zonnige Beroep mogelijk iegen beschikkingen van overheidsorganen Holland Festival 1959 KLM schenkt f. 2000,- aan Iers ziekenhuis THtt Bergingstoren voor de sloop verkocht VOLGEND JAAR VERPLICHTE W.A. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA x WETSONTWERP INGEDIEND: Aan de Tweede Kamer is voorge steld voor alle burgers in beginsel de mogelijkheid te openen in beroep te gaan tegen beschikkingen van centrale overheidsorganen. Het be roep ral behandeld worden door de Kroon, die de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State moet horen. Bepaalde categorieën beslui ten rijn van deze regeling uitgezon derd. Dit is de korte inhoud van een wetsontwerp dat de ministers Sam- kalden en Struycken hebben inge diend. Zij willen de genoemde be roepsmogelijkheid uitsluitend openen voor beschikkingen van de centrale overheid. Voor de lagere overheids organen zal volgens hen met een la gere beroepsinstantie dan de Kroon volstaan kunnen worden. Het vraagstuk van de rechtsbe scherming van de burgers is al tien tallen jaren aan de orde. Door het toenemende overheidsingrijpen is de wens tot regeling daarvan levendi ger geworden. Beroep zal volgens het ontwerp uitsluitend mogelijk zijn tegen be schikkingen die genomen zijn op grond van wettelijke regelingen, die na de inwerkingtreding van het thans ingediende ontwerp van kracht zullen worden, tenzij het een oudere wet betreft, waarbij een dergelijk beroep reeds mogelijk gemaakt Minister Samkalden ziet een lawi ne van kritiek over zijn hoofd gaan aangaande de „37". Gisteren schoot ir Meulink van de A.R.-fractie uit werd. Het nieuwe wetsontwerp sluitzUn s^°' en de minister een har tig woordje over dese verstekelingen uitingen, gericht op vaststelling, wij ziging of scheppen van een nieuwe rechtsverhouding dan wel weigerin gen om zodanige wilsuiting te ge ven". Tegen de algemeen bindende rege len zelf zal geen beroep mogelijk zijn. Ook zal beroep niet mogelijk zijn tegen die daden van de over heid, die noch als daden van wetge ving, noch als „beschikkingen" be schouwd kunnen worden. Met deze laatstgenoemde over- heidsdaden worden bedoeld gevallen waarin de overheid op dezelfde voet als particulieren aan het rechtsver keer deelneemt en overheidsdaden waardoor een ander schade wordt toegebracht of waarin inbreuk wordt gemaakt op een subjectief recht. Al deze daden worden door de burger lijke rechter op hun rechtmaitgheid getoetst. Dank zij de jurisprudentie van de Hoge Raad is hier reeds een vérgaande bescherming van de bur ger tegen ongerechtvaardigd over heidsoptreden bereikt. De thans voorgestelde beroepspro cedure is zo eenvoudig mogelijk ge houden en brengt voor de burgers weinig kosten mee. In eenvoudige ge vallen zal een verkorte procedure mogelijk zijn, onder verantwoorde lijkheid van de voorzitter van de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State. Als onmiddellijk maatregelen ge nomen moeten worden omdat een bepaalde beschikking iemand ernstig zou benadelen, kan de beschikking na een zeer korte procedure voor voorzitter van de genoemde afdeling of voor een door hem aangewezen lid worden geschorst. In verband met de uitbreiding van het werk van de Raad van State door deze nieuwe regeling, wordt in een afzonderlijk wetsontwerp voor gesteld deze uit te breiden met twee leden. OVER „DE 37" nl. aan op de bestaande toestand; in een aantal gevallen fungeert de Kroon, de Raad van State gehoord, reeds als beroepsinstantie. Beschikkingen. Beroep zal volgens het ontwerp mogelijk zijn tegen die bestuurshan delingen, waarbij algemeen binden de regels worden toegepast op con crete gevallen. Dergelijke overheidsbesluiten noemt men „beschikkingen", die worden ge definieerd als „schriftelijke wils- Belangrijke bijdragen tot de vocale kunst zullen enkele van de hoofdken merken vormen van het programma van het Holland Festival 1959, Als zodanig kan worden genoemd de we reldpremière van een eerst kort ge leden in de oorspronkelijke vorm her stelde opera van Joseph Haydn. Het libretto van de opera is van Carlo Goldoni; het werk is getiteld „II Mondo della Luna". Voorts komt er een speciale produktie van Wag ners „Tristan und Isolde", alsmede het eerste optreden in ons land van de zangeres Maria Meneghini Callas, in een concert met het Concertge bouworkest. Aan „II Mondo della Luna" wordt medewerking verleend door het Ne derlands Kamerorkest en het Neder lands Kamerkoor. De zeven rollen in dit werk worden gezongen door Ita lianen, die vrijwel allen verbonden zijn aan de Scala te Milaan. „Tristan und Isolde" zal worden gedirigeerd door Otto Klemperer en wordt hier in de regie van Wieland Wagner opgevoerd. Het concertge bouworkest verleent zijn medewer king aan deze voorstellingen, die mede zullen plaats vinden t.g.v. het 75-jarige bestaan /an de Nederland se Wagner-vereniging (18841959). Ze zullen ook onder auspiciën van deze vereniging staan. De produktie van Haydens opera komt tot stand in samenwerking met de organisatie van het festival van Aix-en-Provence, met dien verstan de dat aansluitend op de voorstellin gen in Nederland, vier opvoeringen tijdens het festival te Aix zullen wor den gegeven. Van zijn verblijf aldaar zal het Nederlands Kamerorkest ge bruik maken om ter plaatse twee concerten te geven waarvan er een onder leiding van Giulini zal staan. Meer dan 114.500 bezoekers hebben in 1958 deel gehad aan de manifesta ties van het Holland Festival. De lichte vermindering in de publieke belangstelling, die in 1957 werd ge constateerd, is dit jaar in Amster dam tot staan gekomen en in Den Haag-Scheveningen een geringe stij ging geworden. De 41 manifestaties in Amsterdam ontvingen dit jaar in totaal 36.842 bezoekers (v.j. 47 ma nifestaties met 42.909 bezoekers), de 45 manifestaties in Den Haag-Sche veningen in totaal 45.289 bezoekers (v.j. 50 manifestaties met 48.046 be zoekers). Buiten deze steden vonden 42 festival-manifestaties plaats in 13 andere steden van ons land, die ge zamenlijk 32.460 bezoekers noteer den. In negen Europese landen, bui ten ons eigen land, werden in totaal 51 opvoeringen en concerten recht streeks of via opnamen uitgezonden, waarvan er 33 gewijd waren aan bij dragen van Nederlandse instellingen of in Nederland tot stand gekomen produkties. Een apart beeld verto nen de Verenigde Staten, waar 6 pro gramma's aan het festival waren ge wijd, waarvan twee „coast-to-coast" uitzendingen, telkens door 210 zen ders over geheel Noord-Amerika verspreid. In de Nederlandse omroep werden 26 manifestaties of gedeelten daarvan uitgezonden. Door de We reldomroep werd verder een reeks uitzendingen verzorgd, die in boven staande telling niet ziin opgenomen en zijn transcriptie-dienst vervaardig de grammofoonplatenalbums, bevat tende 4 halfuur-programma's,"die aan 1250 radiostations over de gehele we reld voor uitzending ter beschikking zijn gesteld. zaak horen. Hoogtepunt van het de bat was ook de kwestie van de spijt optanten, die de vorige week door mr van Doorn (KVP) ln discussie is gebracht. Waarom zijn deze 37 uitgewezen, zo vroeg het Tweede Kamerlid zich af, als Nederland en Nieuw Guinea hetzelfde grondgebied zijn? Op welke gronden heeft de minister zijn uit wijzingsbevel veranderd? Is de toelating tijdelijk en komt er nog een onderzoek naar het doen en laten vroeger van deze versteke lingen? Tenslotte vroeg hij de minister of de ,37" nog naar Nederland terugko men. Dr Meulink verheelde niet, dat hij blij was toen hij hoorde, dat de minister het besluit had genomen de ze mensen niet naar Indonesië terug te laten gaan. Al deze vragen verbit teren echter zijn blijdschap. Hij hoop te, dat de antwoorden van de minis ter hem slechts vreugde zouden over laten. Mét mr van Doorn vroeg dit Ka- VUF VERKOOPSTERS STALEN SAMEN VOOR DRIE MILLE. Vijf verkoopsters uit een warenhuis in het centrum van Rotterdam zijn door de politierechter aldaar veroor deeld wegens diefstallen van een bij zonder groot aantal huishoudelijke artikelen. De totale waarde van de in beslag genomen goederen bedraagt bijna f 3.0000,Bovendien zouden enkelen van hen nog geld uit de kas sa hebben genomen, variërend van ƒ90,— tot 800,per persoon. „De verkoopsters hadden een geraf fineerde afvoerlijn van helers", zei de officier van Justitie. Het bedoelde warenhuis heeft het systeem, dat de verkoopsters zelf over de kassa gaan. Bekenden van de verkoopsters „koch ten" zogenaamd goederen, namen ze mee naar huis en later werd alles daar afgehaald en ook verdeeld. Na pleidooien van de raadslieden, die persoonlijke omstandigheden yan de verkoopsters naar voren brachten, veroordeelde de politierechter de 25- jarige M. Q. en de 32-jarige cheffin A. A. M. G. tot zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en de 42-jarige C. A. de L. en de 32-jarige C. R. tot vier maanden, waarvan twee voor waardelijk. Allen kregen aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. merlid ook om een snelle behande ling in de Tweede Kamer van de kwestie der spijtoptanten, de Indo nesiërs, die spijt hebben van het feit, dat zij zich destijds hebben laten overhalen het Indonesisch staatsbur gerschap te aanvaarden. Dit zijn on geveer duizend mensen. De heer F. H. v. d. Wetering (CHIJ) sprak in gelijke geest. Minister Samkalden zal vanmiddag aan de Kamer over de „37" zijn be leid verdedigen. Een meerpaal fungeerde als mensenredder Een oude houten meerpaal aan de Lingedijk bij Leerdam heeft dinsdag nair alle waarschijnlijkheid mensen levens gered. Door de mist misleid reed een autobus met 26 inzittenden van de dijk en sloeg om De rollende wa gen zou ongetwijfeld in de Linge beland zijn, ware het niet, dat de meerpaal die men eigenlijk al lang weg had willen halen als buffer had gefungeerd. Nu werd de wagen beschadigd door de buiteling, waardoor ook de deuren klem kwamen te zitten, maar konden de pas sagiers en de chauffeur vrijwel ongedeerd via een raam naar buiten komen. De directie van de KLM heeft aan het ziekenhuis van Galway in Ier land een bedrag geedhonken van 2000.De KLM wil met deze gift haar dank vertolken voor alle moeite en hulp die men heeft getroost voor de slachtoffers van de grootste vlieg ramp die de KLM ooit heeft getrof fen: het neerstorten van de Hugo de Groot op 14 augustus van dit jaar. 99 Mensen kwamen hierbij om het le ven. - .4* Hebt U die al geproefd Van Nelle's nieuwe Assam Thee Verwen Uzelf eens met deze heerlijke Engelse melangesamengesteld uit alleen de allerfijnste theesoorten. Geur, smaak en aroma verrukkelijk! Assam Thee! VAN NELLE'S ASSAM THEE ENGELSE MELANGE Advertentie Werkloosheid in Bollenstreek vertoont (nog) gunstig beeld Werk voor matrozen I De bollenstreek steekt momenteel, wat de werkgelegenheid betreft, lang niet ongunstig af bij de andere delen van het land. Waren in landelijk ver band gezien eind van de vorige maand 57 van de 1000 Drentenaren werk loos en 17 van de 1000 Zuidhollan ders, in het gewest Lisse slechts 6,5 per duizend. Voor het rayon Kat wijk, dat de gemeenten Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg omvat, was hét 5 promille en voor het rayon Lisse (Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout Voorhout) 7 promille. „Maar men zich niet blind staren op deze gunstige cijfers" zo zei ons de heer G. F. B. Maas, de directeur van het arbeidsbureaus te Lisse. „Men moet niet vergeten, dat door een vrij grote categorie arbeiders, die in bepaalde sectoren is uitgestoten, een goed heenkomen is gezocht in de bloem- bollenbedrijven. Daar was nog werk i.v.m. planten en pakken". De heer Maas verwacht, dat men over een maand een heel wat minder gunstig beeld zal moeten projecteren. Eind oktober had men voor het rayon Lisse een aanbod van 96 man nen en 17 vrouwen en een vraag naar 94 mannen en 46 vrouwen. Een jaar geleden waren de cijfers resp. 62 en 7 en 143 en 65. Vooral wat de vraag naar mannen betreft (143 te gen 94) dus een vrij sterke opname en dat is een teken aan de wand. In 't rayon Katwijk is het trouwens niet veel anders. Eind oktober 1958 een aanbod van 92 mannen en 16 vrou wen en een vraag naar 62 mannen en 66 vrouwen. Een jaar geleden was er een aanbod van 88 mannen en 15 vrouwen, terwijl er vraag was naar 49 mannen en 122 vrouwen. De cijfers voor alle gemeenten in de bollenstreek apart luiden als volgt: Hillegom 24 werkzoekenden (vorig jaar 16), Lisse 24 (v.j. 16), Noordwijkerhout 20 (v.j. 7), Sassen- heim 18 (v.j. 12), Voorhout 10 (v.j. laat 9), Katwijk 44 (v.j. 33), Noordwijk 44 (v.j. 46), Rijnsburg 3 (v.j. 5) en Valkenburg 1 (v.j. 4). Het rayon Lisse telt in totaal dus 96 werkzoe kenden (v.j. 62) en het rayon Kat wijk 92 (v.j. 88). Vrij veel zorg begint zo langzamer hand de sector administratief per soneel te baren. Om te beginnen is hieronder een vrij grote categorie die de kennis in de loop der jaren niet heeft vermeerderd en deze groep komt na ontslag heel moeilijk weer aan de slag. Dit betreft voornamelijk personen boven de 35 jaar. In deze groep is de animo om zich te laten omscholen zeer gering. Slechts een enkele, zo zegt de heer Maas, durft z\jn verlies te nemen en wil een omscholingscursus in Leiden volgen. Maar dat is er maa réén op de vijf- tv (110) tig. Het aanbod in deze sector wordt nog vergroot door de repatrianten. Het bureau te Katwijk heeft de laatste tijd veel succes met het plaat sen van matrozen uit Katwijk en Noordwijk bfj de kustvaart. Deze be moeienis is op initiatief van de heer Maas twee jaar geleden begonnen en geregeld kunnen gemiddeld dertig matrozen per maand geplaatst wor den. De rederijen die coasters in de vaart hebben, nemen de Katwijkers en Noordwijkers graag in dienst zo vertelde ons de heer Maas, omdat het harde werkers zijn, die niet chi caneren en nog niet „geïnfecteerd" zijn. Om de ,,Renaie Leonhardi" Wanneer de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in het arron dissement Noordzeekanaal het werk plan van de heren J. Schol en O. van de stad uit Zaandam zal goedkeuren en bij het plan een passende verze kering is afgeloten, hopen zes man volgende week in IJmuiden te be ginnen met het slopen van de goud- bergingstoren van de in het begin van dit jaar geliquideerde coöpera tieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt". De heren Schol en Van de Stad hebben de toren overgenomen van de firma Cornelisse te Amsterdam, die van het sloopkarwei moest afzien. De firma Cornelisse kocht de toren indertijd voor 8000 van de voorzit ter der vereniging, de heer P. Visser uit Wijde Wormer. Men hoopt 150 tot 180 ton ijzer van de 600 ton wegende Minister Samkalden heeft gister avond in antwoord op vragen van de heer Roolvink (KVP) meegedeeld, dat in 1959 de Tweede Kamervoor- stellen van de regering kan verwach ten over verplichte WA-verzekering. Alle automobilisten zullen dan ver plicht worden zich te verzekeren te gen wettelijke aansprakelijkheid voor schade, die wordt toegebracht aan an deren. Aangezien het de bedoeling is de WA voor alle Benelux-partners te doen ingaan, vragen de besprekingen nog enige tijd. Gymnasium leerling kreeg zwavelzuur in hei oog In het scheikundelokaal van het christelijk gymnasium te Utrecht, heeft gisteren de 19-jarige leerling H. Mijnlief uit Zeist enkele spatjes ko kende zwavelzuur in het oog gekre gen. Hij moest in het ooglijdersgast- huis te Utrecht worden opgenomen. Chirurgisch ingrijpen werd niet di rect noodzakelijk geacht, hoewel het hoornvlies is aangetast. Men had in het lokaal zwavelzuur aan de kook gebracht en dit circu leerde in een buisje langs de leerlin gen, zodat deze de gedragingen van kokende zwavelzuur persoonlijk kon den waarnemen. Ondanks vooraf gaande waarschuwing heeft Mijnlief het buisje toch te dicht bij het oog gehouden, waardoor het ongeluk kon gebeuren. Overigens is dit een onschuldige proef die dagelijks op middelbare scholen wordt genomen en waarbij men op dezelfde wijze te werk gaat. Van onachtzaamheid kan dus geen sprake zijn. PAARDEN ONDER TREIN Een span paarden voor de wagen van de landbouwer Ros uit Zegge werd gisteravond op een onbewaakte overweg gegrepen door een trein op de lijn RoosendaalBreda. Een der paarden was op slag dood. de ander werd zo zwaar gewond, dat het moest worden afgemaakt. De landbouwer zelf kwam met de schrik vrij. BELANGRIJKE VORDERING IN EUROPA-ROUTE E 36. Op 9 december a.s. zal door de SMS aanbesteed als schroot worden verkocht aan de hoogovens te IJmuiden. Als het ijzer en beton van de toren tot bij water spiegel is gesloopt, zullen er twee drijvende bokken aan te pas komen om het thans nog onder water ste kende deel op te heffen en op enige dekschuiten te plaatsen. De toren wordt vervolgens naar Zaandam ge sleept, waar de slopers het grootste deel nog moeten klein krijgen. BUMA LIET BESLAG LEGGEN OP MULLENS' INSTRUMENTEN De politie van Roosendaal heeft woensdagavond op last van de offi cier van justitie te Breda beslagge- legd op de muziekinstrumenten van het circus Jos Mullens, dat in Roo sendaal optrad. De beslaglegging vloeit voort uit de eisen van het BUMA (bureau muziekauteursrech- ten). De politie had met de beslag legging gewacht tot na de avondvoor stelling om geen al te groot opzien te baren. Directeur Mullens had een verkeerde opgave van het vloeropper vlak van zijn tent opgegeven, waar door hij te weinig rechten betaalde. Dinsdag had een deurwaarder voor de middagvoorstelling in Roosendaal betaling van haar schuld vóór vijf uur geëist, doch op dat tijdstip was het geld er niet. de aanleg van de aardebaan van een nieuw gedeelte in de autosnelweg Den HaagUtrechtArnhem Roer gebied, zo verneemt de ANWB. Het betreft hier het gedeelte tussen de weg Arnhem—Apeldoorn en de Gel derse IJssel. Dit traject is ongeveer 7 km. lang; momenteel zijn hier in aanbouw een viaduct over de Arn hemse Allee aan de noordzijde van Arnhem en een viaduct over de spoorbaan ArnhemZutphen. In de nabije toekomst zal nog moe ten worden aanbesteed de aanleg van viaducten over de Apeldoornseweg en'de Schelmseweg. Tevens zal in het Velperbroek, dus nabij de IJssel, een onderdoorgang moeten worden gebouwd; in deze omgeving zal ook een verkeersplein worden aangelegd, waarop dan later de nieuw ontwor pen IJssel weg, die bij Dieren op de bestaande weg naar Zutphen zal uit komen, aansluit. Op dit verkeersplein zullen verder nog twee toegangswe gen, naar Arnhem en naar Velp, uit monden. Het ligt in de bedoeling van de Rijkswaterstaat de gehele weg tot aan de grens gereed te hebben tegen het eind van 1960. Wellicht zal echter het laatste gedeelte, door de Achter hoek, voorlopig worden aangelegd als enkelbaansweg met een aantal onge lijkvloerse kruisingen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8