„Uw tuin, Uw huis in 1965": voor hei Veense oog wat met kostenBespamnq BeReikt kan wonöen Steekspel rond prof. Oud in de Tweede Kamer r Eigen school voor de jongsien DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 EEN LEERZAME LUST Sinds maandag heerst er in het veilinggebouw van Roelofarendsveen meer nog dan anders, een grote drukte en er wordt een koortsachtige acti viteit aan de dag gelegd om de hal in gereedheid te brengen voor de ope ning van de tentoonstelling „Uw tuin, Uw huis in 1965", welke vanmiddag om half drie door de heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en oud-voorzitter van de L.T.B. in het bisdom Haarlem, zal wor den geopend. De tentoonstelling zal bovendien morgen nog vereerd worden met het bezoek van de directeur-generaal van de Landbouw. Vanmorgen vroeg hebben wij nog een kijkje genomen tijdens de laat ste vooolbereidselen en het liet zich aamzien, dat men niet in tijdnood was gekomen, hoewel er allerwegen ondier vrolijke, muzikale arbeidsvitaminen, geveegd, gehamerd en gemeten werd; de verlichting werd op doelmatigheid beproefd en gelegenheidsvloeren werden met de laatste tegels gelegd. Gunstige prijs. Het is een echt gezellig geheel ge worden, niet te groot en overzichte lijk; wij konden 9leöhts tevreden klanken beluisteren van de pensen, die met de organisatie zijn belast. On middellijk na de entree stonden wij tegenover die grote en voorname blik vanger van deze expositie: de mo derne bedrijifsschuur. Deze schuur kan in verschillende maten worden gebouwd en in de grootste uitvoering van 58 m2 kost hij, inclusief funde ring, geheel gedrijfsklaar 5000 en dat is in verhouding met sommige andere, minder economische onderko mens een gunstige prijs. Wij zeiden reeds, dat de schuur in verschillende maten uit te voeren is, want er wordt gebouwd met elemen ten, die er naar believen en noodzaak afgelaten of toegevoegd kunnen wor den. De wanden worden gevormd door twee dunne lagen beton waar tussen isolerend materiaal beton met gepersthout is aangebracht Hierdoor wordt de koude van buiten meer tegengehouden dan door alleen hout of steen. Ook het onderhoud van deze schuur, waarin een ruime plaats is toebedeeld aan het bergen van ge reedschappen en waar ook de gifkas staat (deze ontbreekt thans nog maar al te vaak in het bedrijf), is tot een minimum teruggebracht. Naast de schuur verheft zich achter een haag elslbomen, welke ons in de vertrouwde poldersfeer brachten, een schutting van rietmatten. Hierachter ligt de geïmproviseerde tentoonstel- lingsbioscoop, waar men op de ban ken van de oude veilingtribune kan plaats nemen om te kijken naar de films voor de huisvrouw, voor de tuinder ep voor zo-maar belangstel lenden, die kunnen genieten van te- Op „Uw tuin,, Uw huis in 1965" staat een verzorgde lunchtafel gedekt in de woonkeuken van Alkemade's toe komst. Links in de woonkeuken is de grote kinderhoek. In het midden een door kijk op de eigenlijke keuken. kenfilms, beelden van de luchtvaart' show op Ypenburg in 1957 enz. Naast het doek staan wolkenkrabbers van aardibeienkisten, als een stille hulde aan de export van deze vruchten. Tegenstellingen. Op wandschema's dringt zich het scherp, soms wel wat al te schrijnend contrast op tussen oude woontoestan den en heldere toekomstbeelden. Het is de bedoeling, dat men bij het be trekken van een nieuwe woning toe kan komen met zijn eigen, reeds in gebruik zijnde meubelen en dat dit zeer wel mogelijk is zonder in de oude staat te vervallen wordt door de illu straties duidelijk gemaakt. De hele tentoonstelling staat im het teken van de voorlichting. Gewezen wordt op de grote vooruitgang, welke geboekt wordt door de ontsluiting van de pol der door nieuwe wogen en het laten verdwijnen van sloten, waardoor een landaanwinst wordt verkregen van 20 ha. Langs de nieu waaugelegde we gen verrijzen straks de woningen en bedrijven; de eerste nederzettingen worden in december aanbesteed. De oppervlakte van de expositie is misschien niet zo indrukwekkend, maar 't is opvallend, wat er allemaal aan beziens- en wetenswaardigheden is verzameld. „Kostenbesparing", dit is het motto, dat overal weer opvalt. De toekomstige schuren worden ge bouwd zonder zolder, waar vroeger wel eens wat overbodige spullen wer den opgetast waardoor teveel kosten werden gemaakt alleen al met het bouwen van zo'n zolder. De tentoon stelling is één grote lemonstratie van hoe met weinig kosten de beste resul taten kunnen worden bereikt. Ook „Uw huis in 1965" is een lust voor het oog. In deze afdeling vindt u velerlei suggesties voor de toekom stige woning: propere vertrekken, een ruime woonkeuken, waarvan de woonruimte is afgescheiden door een buffet met schot om niet te zeer een overwegend keukenidee te hebben (tevens is ip deze woonkeuken een hele kinderhoek gedacht, de kleinen hebben daar flink de ruimte), en ook de bijkeuken met verplaatstbare dou checel en een kleding- en kleerkast van grote proporties, ruim genoeg voor de bedrijfsgarderobe en gereed schappen. De nuttigheid van het huis wordt voorts aangegeven in de slaap kamer, waar met de ruimte werd ge woekerd door het plaatsen van z.g. etagebedden. Dank zij deze ruimte besparing bestaat b.v. in dit vertrek de mogelijkheid om te studeren. Behulpzaam bij het aanpassen. Wij geven u een kleine indruk van wat er op „Uw tuin, Uw huis in 1965" aan interessants en leerzaams voor iedereen dus ook voor belangstel lenden van buiten de gemeente Al kemade bij elkaar is gebracht. Er staan rond Roelofarendsveen grote veranderingen voor de deur, al was het alleen maar (zo zagen wij op een kaart) dat in 1965 de sanering vol komen moet zijn toegepast en alle slechte woningen moeten zijn ver dwenen, waardoor men de indruk krijgt, dat de Veen gehalveerd wordt. Deze veranderingen vragen bij de betrokken bevollting een grote mate van aanpassing en om hierbij be hulpzaam te zijn is niet in de laat ste plaats de opzet en het doel van deze belangrijke tentoonstelling. Tot en met zondag elke dag van des morgens tien tot 's avond tien uur kan men terecht. Freesmachines en motorspuiten vormen op de tentoonstelling in de veiling van Roelofarendsveen een toe passelijke omlijsting. KATHOLIEKE STUDENTEN UIT ASVA LEDENRAAD Propria Cures" ier sprake De kwestie van de redactionele in houd van het Amsterdamse studen tenweekblad „Propria Cures", die sedert enige tijd de studentengemoe deren in beroering brengt, is gister avond in een speciaal bijeengeroepen vergadering van de ledenraad der Algemene Amsterdamse Studenten vereniging uitvoerig in discussie ge bracht. Na langdurige en heftig ge voerde debatten besloten negen ka tholieke leden zich uit de ledenraad terug te trekken, omdat zij zich niet kunnen verenigen met het stand punt van het merendeel der leden in zake het beleid van „Propria Cures". De katholieken in de 50 leden tel lende ASVA-ledenraad stelden de eis, dat aan deze manier van schrij ven, die zich al eerder in „Propria Cures" had geopenbaard, een einde zou komen. De ASVA finanicers de uitgave van „Propria Cures", maar stelt zich niet verantwoordelijk voor de redac tionele inhoud. De betrokken katho lieke opposanten voerden aan, dat op deze wijze „onverantwoorde lijke publikaties" werden gefinan cierd door alle ASVA-leden dus ook door de katholieke. Een motie van de katholieke studenten, die de ASVA-subsidie aan „Propria Cures" beëindigd #wensten te zien, werd verworpen.' Tijdens werkzaamheden op het land is gistermiddag te Nieuwendijk (N. Br.) de 53-jarige landbouwer A. Pruisen met een tractor in een sloot gereden en verdronken. De heer Prui sen was gehuwd, hij had geen kinde ren. KIES TOCH Polka f299.. in lichte oj donkere kast Wanneer U de vormgeving bewondert en geniet van de klank, dan schat U de prijs van deze GRAETZ tientallen guldens hoger. En wat ontdekt U nog méér? 4 Golfbereiken, 6 druktoetsen, afz. regeling voor hoge en lage tonen, 2-voudig klankregister, ferriet-antenne, 2 concertluidsprekers, aansluitmogelijkheid voor grammofoon en extra luidspreker. Oók Graetz Televisie wordt steeds meer gevraagd! Daarom kütn het voorkomen dat Uw handelaar even een beroep moet doen op Uw geduld. Maar bedenk dan: 'n Graetz is het (korte) wachten (ruimschoots) waard! Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. (Advertentie) Wat lezers schrijven Rij nsater woud*e, 11 nov. 1958 In uw blad van donderdag 23 oct. j.L las ik het verslag van de gemeen teraad van Rijnsaterwoude van de openbare vergadering van woensdag avond 22 okt. Het besprokene aldaar in die ver gadering betreffende een langs de openbare weg geparkeerde auto van de heer van Schagen, kan mij niet bevredigen en ik ben een andere me ning toegedaan. Uit een clausule van genoemd raadsverslag is op te ma ken dat dit geooorloofd zou zijn, het geen niet juist is. Ik moge in dit ver band wijzen op art. 13 3e lid cq art. 84 punt 27 lid a van het Wegenver keersreglement Het zou teveel plaatsruimte ver gen deze artikelen te ontleden. Doch het komt hierop neer, dat 't parkeren van een onverlichte auto, ook al staat deze onder een straat lantaarn, verboden is, althans bui ten de bebouwde kom der gemeente. Deze bepaling is alleen van kracht binnen de bebouwde kom, binnen een afstand van 30 meter van de openbare straatverlichting en op de daarvoor bestemde parkeerplaatsen. Het is niet mijn gewoonte in de courant te schrijven, doch in het al gemeen belang, (er zijn daar ter plaatse binnen korte tijd 2 ongeluk ken gebeurd) acht ik dit nu verant woord. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. l'AMI ULO TELT BIJNA 230.000 LEERLINGEN. Volgens een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het uitgebreid lager onderwijs op 16 september jl. 228.200 leerlingen tegen 202.200 op 16 januari van dit jaar. In het genoemde tijdvak is het aantal leerlingen dus toegenomen met 26.000 of 12.9 pet. De toeneming bedroeg bij het open baar onderwijs 14.4 pet., bij het pro- j testantschristelijk 12.7 pet., bij het rooms-katholiek 11.7 pet. en bij het! andere (vnl. neutrale) bijzonder on- j derwijs 12.1 pet. Het aantal toegela- tenen steeg van 67.600 in 1957 tot 75.000 in 1958. I Speciale aanbieding GLANSPERSEN, 130 en 220 V. f 1655. •fr GRATIS toegangskaarten voor onze klanten voor het Smalfilmcabaret met „CAMERA LOOPT", in de Leldse Schouwburg op woensdag 19 november a.s., aanvang 8 uur. Leiden Welke is de VVD-politiek? De begroting van Economische za ken heeft gistermiddag enige Kamer leden aanleiding gegeven te spreken over de prijzenpolitiek en de beste dingsbeperking. Omdat in de Kamer de verschillende begrotingen dóór el kaar behandeld worden om de minis ters en staatssecretarissen tijd te ge ven hun antwoorden voor te berei den heeft de gehele begrotingsbehan deling een zeer verbrokkeld karakter, dat zich ook in de persverslagen weerspiegelt. Bij de algemene beschouwingen over economische zaken stond de vrij handelszone in het centruim van de belangstelling. Men heeft belangstel ling voor de resultaten van de bespre king van Minister Zijlstra in Parijs. Met het oog hierop is het antwoord één week uitgesteld. De heer Blaisse (KVP) verklaarde, dat zijn fractie grote waarde heoht aan een vrijhan delszone en hetzelfde geldt voor de fracties van de heer Hazenbosch (AR) en Van der Mei (0HU). Men zag erin een noodzakelijke aanvulling van de bestaande vormen van economische samenwerlting. De heer Hazenbosch wilde van de WD-fractie weten welk haar standpunt is in de economische po litiek, daar de heer Van Leeuwen van de WD zich vorige week zeer negatief heeft uitgelaten over de onheilen van het EEG-verdrag en het economische beleid van de re- I gering ten aanzien van de vrijhan- del etc. f „Sprak de heer Van Leeuwen toen namens zijn fractie?", zo vroeg de heer Hazenbosch. „of namens zich- zelf'. Prof. Oud merkte op per inter- ruptie: „namens zichzelf". „Dan is I het wel eens interessant te weten", zo vervolgde de heer Hazenbosch. hoe het standpunt van de oppositie is. Prof. Oud kon hierop niet direct ant- woorden. Hij zegde toe hier later, bij de replieken, op terug te komen. Het werd overigens een klein kamer-toer nooi. Jonge kamerleden van de rege ringspartijen dromden rond het spreekgestoelte van prof. Oud. Toen hij de politiek van de VVD verdedig de. Hij werd bestookt met interrup ties, die er voornamelijk op gericht waren een positieve uitspraak over de politiek van de WD aan hem te ontfutselen. Deze uitspraak kwam niet. IN LEIDEN ZUID WEST De gemeente Leiden heeft zoals wij reeds berichtten een houten noodschoot laten plaatsen op de hoek van de Hoflaan en de Telderskade, welke school bestemd is als voorlopig onderdak voor de leerlingen van de St. Antoniusschool, die in Leiden Zuid West in voorbereiding is. De eerste klas van deze St. Antoniusschool ge niet nu nog gastvrijheid in de Gere formeerde School aan de Obrecht- straat, de klassen 2, 3, 4 en 5 lessen in de school aan de Potgieterslaan. Het is de bedoeling, dat de klassen 1, 2 en 3 van de St. Antoniusschool in deze houten noodlokalen worden ondergebracht. De kleintjes zijn dan in elk geval het dichtst bij huis. De opening wordt in half december ver wacht. De foto Iaat de noodschoot zien in de mist en nog midden in de braak liggende industriestrook van Leiden Zuid-West. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7