Statenkieskring Leiden be sprak enige vraagstukken Scherp UIT DE OMGEVING Opening van het bejaardencentrum »Holwijck« te Oegstgeest DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Statenkring Leiden heeft gis teravond voor de afgevaardigden en de afdelingsbesturen een snelle, sta tutaire vergadering gehouden, waar in niet véél meer, dan jaarverslagen aan de orde kwamen. De vergadering zou dan ook om half tien geëindigd zijn, ware het niet, dat in de rond vraag nog de vraagstukken van de Leidse agglomeratie, grenswijziging en structuurplan ter sprake kwamen en dit hield de twintig afgevaardig den, die in een van de zalen van „In de Vergulden Turk" bijeen waren, nog even bezig, zonder dat er overi gens, nieuwe perspectieven opdoem den. De heer P. Oosterveer, voorzitter, herinnerde in zijn openingswoord aan de Statenverkiezing in het afge lopen jaar, die een bevredigend re sultaat voor de KVP heeft gehad. Hij hield de aanwezigen het belang voor van de Provinciale Dag der Provin ciale Centrale in de KVP die op 22 november "a.s. in Rotterdam wordt gehouden. Te zuinig? De secretaris de heer H. J. van Mil gaf hierna in zijn jaarverslag een overzicht van het wel en wee in de kring. Een groot deel van zijn re portage over 1957 werd in beslag genomen door de vele activiteiten, die door de Statenkring en de afde lingen in verband met de Statenver kiezing zijn ontwikkeld. Dit thema klonk ook door in de heer Van Mil's (tevens penningmeester) jaarreke ning, die ondanks de kosten van de verkiezingen een kassaldo van ruim duizend gulden liet zien. De aanwezigen waren hierover te vreden, maar sommigen vonden dit overschot wel wat al te proot. Een lid pleitte voor vermindering van de afdrachten aan het Kringbestuur, maar kwam hierop terug, toen hij hoorde, dat dit slechts vijf cent per lid is. Het bestuur verklaarde, dat men nog graag wat in kas heeft en wil sparen voor de nieuwe verkie zing. Belangstelling Bij de rondvraag waren leden van mening, dat de agenda van deze avond wel wat al te onbetekenend was geweest; men kan geen belang stelling voor zo'n bijeenkomst op brengen. De heer Oosterveer wees er in dit verband op. dat er toch al veel bijzondere avonden door de Kring gehouden zijn cn nog gehou den zullen worden. Men zal echter voortaan gaarne de agenda wat ver levendigen. In een voortgezet praatje ter aan vulling van de agenda wees het be stuurslid, de heer S. Menken op het feit, dat er te weinig binding bestaat tussen de verschillende katholieke en provinciale en streekbelanger. met de KVP-Statenfractie. Dit contact kan toch vooral in de komende periode, waarin het aanzicht van de provincie verandert van grote be tekenis zijn. In dit verband werd ook onder de aandacht gebracht, dat de pers de Provinciale Staten als een stiefkind beschouwt, terwijl er toch in de zit tingen van de Staten interessante kopij kan zitten. Men meende dat het goed zou zijn de belangstelling van de katholieke pers in het wes telijk deel van het land te stimule ren voor de zaken die in de Provin ciale Staten aan de orde worden ge steld. In de gedachtenwisseling over grenswijzigingen rond Leiden werd ook de heer Menken betrokken, die het echter niet juist vond vragen te beantwoorden, die niet gericht wa ren aan hem els lid van Provinciale Staten, maar aan de wethouder van Leiden. Als Statenlid gaf hij een uiteenzetting van het standpunt van G S. die duidelijk willen ontkomen aan het verlies van het landbouw gebied Wilsveen, maar liever be staande kernen tot ontwikkeling wil len laten komen. De wethouder be toogde dat vier provincies bij de ontwikkeling van de randstad betrok ken zijn. De eilanden van Zuid-Hol land en Zeeland zullen ontsloten worden, de afstand tussen Rotterdam en Breda wordt korter. G. S. willen de gehele westhoek van de provincie Brabant tot ontwikkeling brengen, liever dan kostbaar landbouwgebied in Zuid-Holland op te offeren; de zandgrond van West-Brabant is bo vendien veel goedkoper. Spr. vroeg zich af of de „overspill" van Den Haag wel zo groot zal zijn als de mi nister verwacht, dat stichting van een satellietstad Wilsveen nodig zal zijn. De residentie immers is de laat ste jaren practisch niet meer gegroeid wat inwonertal betreft. Een in deze vergadering benoem de kascommissie controleerde de boeken van de penningmeester en gaf de vergadering de raad hem te déchargeren, hetgeen met applaus werd ondersteund. KLEUTERLEIDSTERS KRING LEIDEN VERGADERDEN sters van de kring Leiden van de St. Augustinusvereniging in vergadering bijeen in het Gulden Vlies. De voorzitster, mej. A. Righart van Gelder heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de geestelijk adviseur, pater A. v. Schalen en mej. Smit en mej. A. Wolfs. Tijdens deze vergadering werd mej. E. J. J. v. d. Kamp, voorz. van de Diocesane groep Kleuterleidsters, van het bisdom Utrecht herdacht, welke in de leeftijd van 53 jaar over leed. Voor haar zielerust werd gebe den. Bericht van verhindering was bin nengekomen van de voorzitster van het groepsbestuur van de kleuter leidsters van de St. Aug. Vereniging, mej. H. S. Rogier en de secretaris van de St. Aug. Ver. afd. Leiden, de weled. heer L. M. A. v. Veldhoven. Na enkele belangrijke punten be sproken te hebben, werd de film ver toond: .,De Boom des Levens". Deze film werd gemaakt in Lyon (Frankrijk) door een groep jonge Je- zuieten en 240 kleine kinderen van een externaat, Gespeeld wordt de schepping van de wereld en van het volk van God, Adam, Noë, Abraham Een kleurrijke film, waarin de schep ping wordt uitgebeeld door kinderen o.a. de zee, bomen, het licht enz. En ook het volk van God. We zien Adam en Eva en hun ontrouw. Noë en de zondvloed. Abraham, die zijn enige zoon, Izaak moet offeren. Langs de hele stamboom, komen we tenslotte bij Christus, die door Zijn sterven Het weer in Europa POTLOOD EN GÉÉST No. 509. Horizontaal: 1. mandje, 4. zelfkant, 6. stof gebruikt in gas maskers. 9. staat meestal boven druk werk, 11. voorzetsel, 12. lengtemaat (afk.), 13. lidwoord (Fr.), 15. slede 16. stad in Z.H., 17. rund, 18. water in N.-Brab., 19. voegwoord (Fr.), 20 rivier in Engeland. 22. motorschip (afk.), 24. scheidingslijn, 26. groente, 27. optelling. Verticaal: 1. danspartij, 2. onbe kende, 3. sukkelaar (figuurlijk), 4. deel van de bijbel (afk), 5. kleefmid- del, 7. jongensnaam, 8. voorzetsel, 10. greppel langs de weg, 12. tent, 14. gravure 15. meisjesnaam, 19. priem, 20. academische titel (afk.), 21. voeg woord, 23. snoer van een hengel, 24. gebod, 25. stoomschip (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 508. Horizontaal: I. farce, 5. aan, 6. eed, 8. fr., 9. sol, II. Rg. 13 oma, 15. aal. 16. ander, 17. uil, 19. gïu, 21. me, 22. pro, 24. of, 25. Ria, 27. ros 29. slaap. Verticaal: 1. fa, 2. Ans, 3. cel, 4. Ee, 5. arm, 7. dra, 8. forum, 10. on der, 12. gleuf. 14. Aal, 15. arg, 18. Ier, 20. los, 22. pal, 23. ora, 26. is, 28. op. HELSINKI motregen STOCKHOLM regen OSLO geheel bewolkt KOPENHAGEN motregen ABERDEEN onbewolkt LONDEN mist AMSTERDAM mist BRUSSEL mist LUXEMBURG regen PARIJS mist BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE geheel bewolkt NICE zwaar bewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT regen MüNCHEN geheel bewolkt ZüRICH motregen GENèVE regen LOCARNO geheel bewolkt WENEN zwaar bewolkt INNSBRUCK geheel bew. ROME regen AJACCIO regen MADRID niet ontvangen MALLORCA zwaar bewolkt ALGIERS regen 4 7 —3 3 1 tf —2 1 2 2 4 0 10 4 12 11 5 10 Zuidenwind verdrijft de mist De depressie bij IJsland verplaat ste zich in de afgelopen 24 uur naar het oosten, maar vulde aanzienlijk op. Een depressie boven het Middel- landsezeegebied diepte zich uit, waarbij ook boven Duitsland de luchtdruk verder daalde. Als gevolg van deze ontwikkelingen bleef er in onze stroken weinig wind, waardoor de mist zich handhaafde met in de nacht op vele plaatsen lichte vorst. De temperaturen in Nederland waren de afgelopen 24 uur zowel overdag als in de nacht de laagste van Mid den- en West-Europa. In de zachtere oceaanlucht werden gisteren in En geland temperaturen van 12 graden bereikt, terwijl in Polen warmere lucht van de Middellandse Zee door drong met temperaturen tot 14 gra den. In Italië veroorzaakte de depres sie zware reg» nval. In Noord-Italië meldden sommige stations -in 24 uur tijds ongeveer 60 mm regen. Een uit loper van dit regengebied veroor zaakte vanmorgen ook in het oosten van ons land enige regen. Het regen- gebied van de depressie bij IJsland verdween vóór het onze kust bereik te. Bij IJsland is intussen een nieuwe en actieve oceaandepressie versche nen, die zijn invloedssfeer snel over de Britse eilanden uitbreidt. Onder invloed van deze depressie zal de wind morgen in ons land weer iets toenemen uit zuidelijke richtingen, waarby de mist geleidelijk zal wor den verdreven. ons verloste van de slavernij. Een waardevolle film. Na nog enkele vragen op het ge bied van het kleuteronderwijs, wel ke door de voorzitster beantwoord werden, werd deze vergadering dooi de geestelijk adviseur gesloten met gebed. OUDERAVOND ST. J0SEPHSCH00L TE LEIDEN Gisteravond heeft het oudercomité van de St. Josephschool in de St. Pe trusparochie In den Vergulden Turk een ouderavond belegd. Om kwart over acht heette de heer J. de Raaij, hoofd der school, de ouders die in grote getale naar „In den Vergulden Turk" waren geko men van harte welkom. Na het openingswoord, waarin o.a. een overzicht werd gegeven van de gebeurtenissen van het nieuwe school jaar (de eerste steenlegging, het be trekken van 3 lokalen aan de Reije- rincklaan), het verslag van de secre taris (de heer Boerman), het verslag van de peningmeesteresse (mevr. v. d. Bos), vond de verkiezing plaats van enkele nieuwe leden voor het oudercomité. De stemming had een zeer vlot ver loop en gekozen werden: voor de vijfde klas de heer van der Schie, voor de eerste klas, de heer Van Schaik. Uit het voltallig bestuur werd toen door de vergadering de heer Graaf- mans als voorzitter gekozen. Tijdens de pauze v/as er gelegen heid het onderwijzend personeel te spreken en tevens de contributie aan de penningmeestresse te voldoen. Mevrouw Van de Bos, die als lid van het bestuur was afgetreden, werd dank gebracht voor haar vele werk in het belang voor de school en kreeg als blijk van dank een doos bonbons aangeboden. Na de pauze draaide het hoofd der- school twee films van de schoolreis jes, die in het afgelopen schooljaar werden gehouden. Aan de hand van twee filmstrips over de Rijn, werd het werk van de KRO schooljaar aanschouwelijk weer gegeven. Pastoor W. E. Blok richtte zich tot de ouders in een kort woord en besprak hierin de schoolmis. Nadat enkele ouders van de rond vraag gebruik hadden gemaakt werd deze vergadering om kwart over elf besloten. Burgerlijke Stand Geboren: Birgitta Felicitas dr van A. M. Speulman en P. C. M. Hoff mann. René zn van J. J. Cramer en J. van Leeuwen. Martien Pieter zn van L. H. de Heiden en N. A. Droog. Maria Elisabeth dr van J. C. Fles en J. M. G. Overdijk. Henricus Wilhel mus Reinier zn van W. J. Augustinus en E. L. van Leeuwen. Bernadette Cornelia Maria dr van H. J. J. van der Meer en A. G. C. van Leeuwen. Monique Charlotte dr van A. Bo- goards en W. van Riet. Overleden: T. van Helden 5 mnd. zoon. L. Verheul 63 ji echtgen. van J. C. van der Graaf. J. W. Helver- steijn 65 jr man. W. M. Tuithof 50 jr echtgen. van G. J. Bik. H. J. Wille- brand 57 jr man. J. van Egmond 69 jr man. COGNAC BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) WAT LEIDEN VERLOOR Kinderjack, regenjas, rozenkrans, pyama, vulpen, rubberlaars, porte- monnaie, autostep, polshorloge, ny lonkousen, kinderhandtasje, coupon boekje, bankbiljetten, muntbiljetten, legitimatiebewijs, koffer, tas inh., sportkleding, paraplu, jongensjasje, kinderbril,' overall, windjack, sjaal, hengels, schooltas, wieldop, fonds- kaart, wandelwagen, aktetas, auto plaid, plastic jas, sleutels, armband, fazant, schoudertas inh. boeken en schriften, kindertuigje, kinder schoentjes, rijwieltas, zegels rijks spaarbank, roeiboot, welpenpet, dubbele krantentas, spijkerbroek, gouden ring, badhanddoek, dames- vest, straatmakershamer, zwembroek handschoenen, kinderrokje, kinder fiets (driewieler), dameshoedje, va kantiezegels, 3 kleurenpotlood. Inlichtingen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kun nen niet worden verstrekt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het prop. ex. God geleerdheid mej. R. Lahr te Leiden; voor het doet.-ex. Geschiedenis de heer R. Fruin te Leiden. Leidse agenda VRIJDAG 14 NOVEMBER. Contact-commissie Kinderbescher ming. Lezing over de „ondertoezicht stelling. Gulden Vlies 8 uur nam. Werkn. Middenstand. Wethouder S. Menken over „Gemeentepolitiek en de toekomst van randstad Holland". 8 uur nam. Gulden Vlies. Speeltuinver. „Rondom de Mare- dijk". Bazar Clubhuis 211 uur n.m. ZATERDAG 15 NOVEMBER „Crescendo". Mondaccordeon-uit- voering. St. Ant. Clubhuis, 8 uur n.m. Speeltuinver. „Rondom de Mare- dijk". Bazar, 25 uur nam. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 714 nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The brave one", 14 jaar Lido: „Jacht op een schaduw". 14 jaar Luxor: „Jerry maakt weer herrie", 18 jaar. Trianon: „Fanfare", alle leeftijden. Rex: „Jailhouse Rock", 14 jaar. OEGSTGEEST L.TJS. De afd. Oegstgeest van j de L.T.B. vergaderde in café „Zomer- lust". Afgehandeld werden de di verse ingekomen stukken. Medege deeld werd dat de contributie-af dracht aan de kringveehouders is verhoogd tot 40 cent per lid-veehou der; voorts dat op de kring-veehou dersvergadering werd besloten, wat de garantiemelkprijs betreft, zich ge heel achter het beleid van het land bouwschap te scharen. Aangewezen werden afgevaardig den naar de kring-vergadering tuin ders en de vakgroepvergadering vee houders. De Oogstdankdajg zal als vorig jaar weer gezamenlijk worden georganiseerd. De Middenstand is actief. Gister avond kwan de Contact-commissie uit de prot.-chr. en r.k. middenstand bijeen in hotel „Het Witte Huis" on der leiding van de heer J. K. Veenen- daal. Na een kort openingswoord kwan de vraag aan de orde of de Oegstgeester middenstand was inge slapen, een vraag welke ontkennend kon worden beantwoord, gezien de grote opkomst. Hierna werd, na breedvoerige bespreking, besloten tot een St. Nicolaasactie, terwijl tij dens de Kerstdagen een kerstversie ring zal worden aangebracht. Vervolgens kwam de vraag ter sprake of de winkelstraten wel vol doende werden verlicht. Dit werd ontkennend beantwoord, waarbij echter uit de vergadering de nood zaak naar voren kwam dat de mid denstanders 's avonds hun etalages goed verlichten. De volgende vraag was, hoe het staat met de winkelgalerij. Hierbij werd aangevoerd dat de onteige ningsprocedure zal moeten worden afgewacht. Er zullen nog wel enige jaren mee gemoeid zijn, vooraleer deze plannen zullen zijn gerealiseerd Zijn er Oegstgeester zaken genoeg en is de tegenwoordige middenstand berekend voor haar taak, zo werd verder afgevraagd. De vergadering was met het bestuur van gevoelen dat er in Oegstgeest-Noord in de toe komst wel enkele dagzaken nodig zullen blijken, maar dat de midden stand er zelf veel aan kan doen, de De Kempenaerstraat, Geverstraat en Deutzstraat tot winkelcentrum te be houden, mede door de uiterste ser vice te verlenen. In verder verwij derd tyd>-estek, wanneer Oegstgeest meer en meer naar het Noorden zal zijn uitgebreid, komt genoemd win kelcentrum weliswaar meer aan de rand der gemeente te liggen, maar anderzijds kan in verdere toekomst, zo meende men, verwacht worden dat achter de Anna-kliniek huizen blokken verrijzen, welker bewoners, evenals de overige bewoners tot de spoorwegovergang, voor een belang rijk deel voor wat het winkelen-be tref* op Oegstgeest zijn georiënteerd. Ook kwam tenslotte nog ter sprake of er al dan niet een koopavond diende te komen, maar deze vraag wilde men voorlopig nog ontkennend beantwoorden, daar koonavonden al leen succes blijken op te leveren in Gistermiddag werd zoals we reeds meldden het bejaardencen trum „Hofwijck" officieel in gebruik genodigden bijeen. Onder hen wa ren o.m. ir. K. J. Mackenzie, hoofd ingenieur-directeur van het Prov. Bureau Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, burgemeester Du Boeuff, de wethouders dr. K. Simon Thomas en J. F. Steenmetser, allen vergezeld van hun echtgenoten, verschillende raadsleden, dr. De Visser, ds. Huu- beek, de architect, de heer Lam- bregts, de gementelijke controle commissie, de directeur van Gem. V/erken, alsook de directrie van het centrum, mevr. Gromjongh. Verder afgevaardigden der plaatse lijke middenstandsverenigingen, aan nemers en onderaannemers. Op uitnodiging van prof. dr. Gail- lard, die als ceremoniemeester fun geerde, begaven allen zich te voet naar de hoofdingang van het pen sioen-tehuis waar het gezelschap werd verwelkomd door twee dames in een costuum van ongeveer 100 jaar geleden. Aan mevr. Mackenzie werden bloe men aangeboden en aan dr Mackenzie de sleutel van het gebouw met het verzoek dit te openen, waaraan hij na een korte toespraak voldeed. Hier na begaf men zich naar de gemeen schapzaal. Prof. dr. P. J. Gaillard sprak een kort begroetingswoord, waarna de heer J. Vos, voorzitter van het stich tingsbestuur, na verwelkoming van de genodigden, een toespraak hield over de wordingsgeschiedenis van dit centrum. De architect, de heer Lambregt, gaf een overzicht van, de eerste plannen, nu ongeveer 5 jaar geleden, waarover men zich de vraag had gesteld of alles wel gerealiseerd kon worden. Bij verdere uitbouw ontstonden moei lijkheden, die toch altijd weer een aanvaardbare oplossing vonden. \1 kon niet alles tot stand gebracht worden wat men wenste. Van de andere zijde kwamen er weer voorzieningen die men niet had verwacht. Nu alles klaar is maakt e.a. een grootse indruk. Spr a brengt hulde en erkentelijkheid aan het bestuur en andere officiële instanties, alsook aan de aannemers: de samenwerking was steeds goed. Hierna, droeg de architect „Hof wijck" aan het bestuur over, in de hoöpt dat men met dezelfde toewij ding het werk zal kunnen voortzetten. Ir. Mackenzie feliciteerde het be stuur en daarmede Oegstgeest met de totstandkoming van dit gebouw. Hij dankte voor de plaats, die hij bij het ceremonieel van de opening heeft mogen innemen. Aan de hand van verschillende cij fers toonde hij aan, dat bejaarden zorg een noodzaak is. Het aantal be jaarden wordt in 1970 geschat op 280.000 in Zuid-Holland. Burgemeester Du Boéuff wees in zijn speech op de representatieve waarden, die het zojuist geopende Bejaardencentrum heeft, zowel voor het gemeentebestuur als voor de in woners. Hierna releveerde de burge meester de twee vraagstukken van buitengewone importantie: de ter be schikkingstelling der grond en ga rantiestelling der financiën. Het uitbreidingsplan r .oest wor den gewijzigd en „Hofwijck" kreeg een ideale plaats toegewezen aan de Hazcnboslaan. Reeds op 15 mei 1955 waren vele onzekerheden zekerheid geworden. De burgemeester bracht hulde aan het stichtingsbestuur en bood als ge schenk der gemeente de bloemen en heesters in de tuin en plantsoenen rond het Bejaardentehuis aan, met de wens dat Gods zegen op de ver dere werkzaamheden mag rusten. De heer Van Nes, voorz. der ge meentelijke commissie van Toezicht, sprak de wens uit dat het bestuur met voldoening verder mag werken, tot zegen van de bewoners. Hij hoop te op een blijvende goede samenwer king van commissie en bestuur. De heer Vos dankte alle sprekers, en zeide dat, wanneer alle wensen in vervulling mogen gaan, „Hof wijck" daar zeer zeker mee gebaat zal zijn. Verder richtte hij nog woor den van dank aan allen, die op enig- gerleiwijze in het totstandkomen van dit centrum hun medewerking ga ven. Aan de heer Lambregts werd, om het vele belangeloos-verrichtte werk een gouden aimbandhorloge geschonken. Hierna werden verversingen aan geboden en gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van het gebouw. Vermelden we nog, dat aan het bestuur namens de bewoners der be jaardenhuisjes in de hal een pla quette werd aangeboden, waarop de namen van de leden van het stich tingsbestuur vermeld. 1 Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 13 November 1858. Te Westergeest (Friesland) is 'n openbaar onderwijzer, die al daar in het jaar 1796 is aange steld en dus 62 dienstjaren telt, onafgebroken op dezelfde plaats werkzaam. Hij is 82 jaren oud. Op 1 jan. 1859 zal hij gepen sioneerd worden, welk pensioen echter niet hooger dan f 225 zal kunnen zijn, omdat zijne inkom sten als onderwijzer niet meer dan 350 bedroegen. Laatste Berichten DE PO BUITEN HAAR OEVERS. Door het stuwende water van de Po is hedenmorgen een dijk bezwe ken, waardoor grote gebieden onder water kwamen te staan. Verscheidene dorpen ln de Podelta zijn geïsoleerd, terwijl de bewoners overhaast de vlucht moesten nemen. De gehele nacht door hebben dui zenden soldaten en vrijwilligers de wacht gehouden bij de dijken in de hoop dat het water van de Po zou wegvloeien naar zee. Dit gebeurde echter niet, doordat woeste stortzeen, opgezweept door hevige rukwinden, het wegstromen beletten. Het vissersplaatsje Goro dat 3000 inwoners telt zou gedeeltelijk blank staan. De verbindingen in het getroffen gebied zijn voor een groot deel ver broken, daar de telegraafpalen door wind en water tegen de grond zijn geslagen. In Comzacchio (15 000 inwoners) staan vele straten blank: de toestand in Porto Garibaldi wordt „zeer ge vaarlijk" genoemd. Ook andere delen van Italië zijn getroffen door het noodweer. Bij Por to Gruara, dat ten noorden van Vene tië ligt, zijn 3.000 ha bouwland onder water komen te staan. In totaal staan er nu in Italië 8.000 h.a. land blank. centrum-gemeent'.n als b.v. Alphen a.d. Rijn, waar men vele bezoekers van de buitengemeenten heeft. Een actie-comitï zal tot stand wor den gebracht om tal van problemen te bestuderen en deze dan daarna met het gemeentebestuur te bespre ken. Maar voor 't zover is, zal de vergadering nog worden ingelicht ovei hetgeen dit comité zal hebben uitgedokterd. Het was half twaalf toen de voorzitter de hamer kon la ten vallen, ten teken dat de Oegst geester middenstanders da gene wat ze op het hart hadden, tot uitdruk king hadden gebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN DE BOERENLEENBANKEN IN HET MONETAIR VERKEER De gezamenlijke spaarbanken van de plaatselijke Coöperatieve Boeren leenbanken, respectievelijk aange sloten bij de Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven en bij de Coöp. Centrale Raiffeissenbank te Utrecht, welke centrale banken als haar eigen overkoepelende instel ling voor gezamenlijke rekening in Den Haag exploiteren de n.v. Ge* meenschappelijk bankkantoor, ten einde langs deze instelling in de toe komst tot een hechtere samenwer king op monetair gebied van alle boerenleenbanken te komen hebben een totale inlage van spaarders De- reikt van drieduizend miljoen gul den. Aanrijding. De autobestuurder J. G. uit Haarlem, die over de Steek- terweg in de richting Bodegraven reed en zonder op het verkeer over het rijwielpad te letten, rechts het Goudse Rijpad op zwenkte, was er de Wat lezers schrijven Leiden, 13 nov. 1958 GOEDE BUUR? In het verslag bij de opening van het nieuwe gebouw van „De Twent- sche Bank" trof mij in het bijzonder een uitspraak van de burgemeester: „Een goede buur is beter dan een verre vriend". Hel komt mij voor, dat onze bur gervader aan de Breestraat-zijde van ons monumentaal Stadhuis meer ge steld is op goede buren dan aan de Visc)imarkt-zijde. Daar komt het blijkbaar niet op aan, hoe deze buren er uit zien, ge tuige het afgebrande perceel Visch- markt no. 4, eigendom der gemeen te, afgebrand decern! er anno 1955 en de afbraak van perceel Kapelstraat no. 2, eveneens eigendom der ge meente. Ondergetekende, een der laatste overgebleven bewoonsters van de Vischmarkt na de rampzalige brand van ons oude stadhuis, zou het ten zeerste op prijs stellen, wanneer onze zeer geachte Burgervader het daar heen zou willen lelden, ook aan deze zijde van ons prachtig stadhuis wat passender buren tot gezelschap te ge ven, dan afbraak en puinhopen Ik ben ervan overtuigd, dat ik me de namens de zeer vele Leidenaars spreek, die dagelijks onze Visch markt passeren, om maar te zwijgen van de touristen en vreemdelingen, die allen zonder uitzondering ons mooie stadhuis komen bewonderen. A v. d. S.—H. oorzaak van, dat de bromfietser G. V., wonende te Alphen a.d. Rijn, die rijdende was in dezelfde richting over het rijwielpad naast de rijbaan en rechtdoor wilde gaan, tegen de auto opbotste. Gelukkig liep het voor de man persoonlijk nog best af, maar zijn bromfiets werd zwaar be schadigd. Van de auto werd het rech terportier zwaar ingedeukt. HILLEGOM GEVAARLIJK EUVEL AAN SPOOR WEG AFSLUITING In de nacht van 11 op 12 november j.l. bleken de spoorbomen welke op de weg naar de Zilk de spoorweg af sluiten en automatisch geopend en gesloten worden, om half een en drie uur weer eens niet goed te werken. Zij bleven geruimen tijd gesloten. Het euvel werd hedenmorgen weer verholpen. ROELOFARENDSVEEN Nederlands Kamerkoor. Dank zij een bijzondere subsidieregeling is het mogelijk geworden dat het be kende Nederlandse Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel een concert komt ver zorgen in de Pancratiuszaal te Roe- lofarendsveen. De organisatie van deze avond berust in handen van de plaatselijke gemengde zangvereni ging „Vox Laeta". Dit concert wordt gegeven morgen vrijdag 14 nov. des avonds te 8 uur in genoemde Pan cratiuszaal „Vox Laeta" o.l.v. haar dirigent Jan van der Meer zal de avond inleiden, waarna het optreden volgt van het Nederlands Kamerkoor. Voor de vele plaatselijke zanglief hebbers een gelegenheid, welke zij niet mogen missen. Z0ETERW0UDE Aanrijdingen. Gisteravond om half acht heeft de motorrijder Th. R. op de Dr Kortmannstraat een zwer vende man aangereden. De motorrij der kreeg enige ontvellingen en scha de aan zijn jas en aan kruideniers waren, die hij meevoerde. De oor zaak van het ongeval was, dat de zwerver, hoewel niet geheel dron ken, toch niet meer het besef had, dat hij aan de linkerzijde van de weg moest gaan lopen, zoals wettelijk is voorgeschreven. De man kwam er heelhuids af. Een andere aanrijding, die zondag nacht plaatsvond op de Noordbuurt- seweg, liep minder goed af. De mo torrijder J. O. reed de daar lopende G. P. zodanig aan, dat hij thans met een hersenschudding het bed moet houden. De schade is zonder inmen ging van de politie, onderling gere geld. Prijs jassen A.s. zaterdag 15 nov. in het Don Bosco-huis kruisjassen om de bekende mooie prijzen, ten bate van het jeugdwerk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2