S)e £cid6e6oivtaiir CHROESJTSJEFS REDE LEEK SENSATIONELER DAN Zll WAS O J Tf Was er een samenzwering in Buenos Aires? Olie van Grolev/ohl op Berlijnse golven Russische troepen zijn nog lang niei weg „Wellicht" moest „natuurlijk" zijn Inbrekers doorzochten gemeentehuis van Voorhout DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14560 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Grotewohl zorgde voor de opluchting Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft woensdag op een persconfe rentie te Oost-Berlijn verklaard, dat de jongste uitlatingen van premier Chroesjtsjef over de status van Berlijn geen „sensationele gedachten recht vaardigen. Hij noemde Chroesjtsjefs verklaring van zeer groot belang, daar het z.i. een nieuwe stap op de weg naar de vrede betekende. Berlijn was niet het hoofdonderwerp van de rede geweest. Waar het om ging was de noodzaak van een vergelijk tussen de Duitsers onderling. Grotewohl gaf te kennen, dat er geen gedachtenwisseling met de Russen was geweest, voordat Chroesjtsjef zijn rede hield. Uit de tekst, zoals hij die in de kranten had gezien, trok hij de conclusie dat de Sowjet-Unie bereid is haar strijdkrachten uit Oost-Duitsland terug te trekken. „Wellicht zal er aan een dergelijke actie de voorwaarde worden verbonden, dat het we<> ten het voorbeeld volgt", zo voegde de Oostduitse premier hieraan toe. Later „verbeterde" het Oostduitse persbureau A.D.N. deze woorden van Grotewohl door te verklaren, dat Grotewohl niet „wellicht", maar „na tuurlijk" gezegd had, zodat het wel uitgesloten is, dat de Russen uit Oost- Duitsland zullen trekken, voordat de Westelijke mogendheden zich bereid verklaren hetzelfde uit West-Duitsland te doen. BEREID TOT ONDERHANDELEN. Voorts zeide Grotewohl, dat hem uit Chroesjtsjefs woorden gebleken was, dat de Sowjet-Unie bereid is met de Oostduitsers te onderhande len over een „nieuwe regeling betref fende de statute van de Sowjettroepen op Duitse bodem". Dit zou wellicht een aanmoediging voor de Westelijke mogendheden zijn om het voorbeeld te volgen. Er waren echter nog geen dergelijke besprekingen met de Rus sen aan de gang. Wanneer de Russen hun controle bevoegdheden in Berlijn aan Oost- Duitsland zouden overdragen, kon Grotewohl niet zeggen. Volgens hem moesten de westelijke mogendheden inzien, dat hun aanwezigheid in West-Berlijn niet in het belang van het Duitse volk is. De Oostduitse re gering zag Berlijn als één stad. Als West-Berlijn economische moeilijk heden had, was Oost-Duitsland be reid te helpen. De Oostduitse premier herhaalde, dat zijn regering van oordeel is, dat Duitsland herenigd moet worden door middel van een vredesverdrag tussen de vier grote mogendheden en de twee Duitse staten, gevolgd door de vorming van een confederatie van Oost- en West-Duitsland. Tn het vre desverdrag zouden zekere voorwaar den aan West-Duitsland moeten wor den gesteld, zoals de ontbinding van monopolies en de demilitarisatie van de Bondsrepubliek. Hierna zou geheel Duitsland moeten worden opgenomen in een Europese zóne zonder kern wapens. OPWINGING IN BONN. De Westduitse regering heeft woens dag verklaard, dat de Sowjet-voor- stellen betreffende Berlijn op ge vaarlijke wijze de internationale spanning zouden doen vermeerde ren. De regeringsperschef, Felix Eckardt, las op een persconferentie een verklaring voor, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie alle ver antwoordelijkheid voor een derge lijke ontwikkeling zou moeten dra gen. De Westduitse regering ziet zich gedwongen, duidelijk te maken, dat een dergelijke stap de Duits-Russi sche betrekkingen moet beïnvloeden, aldus de verklaring van de Bondsre gering. Zij is van oordeel, dat Chroesjtsjefs verklaring er op wijst, dat de Sowjet-regering een eenzij dige opzegging van internationale akkoorden overweegt. Dit zou de waarde van de Russische onderschrij ving van verdragen ernstig in twij fel doen trekken. Westelijke waarnemers te West- Berlijn constateerden echter met te vredenheid, dat Grotewohl geen nieuwe bedreigingen tegen de aan wezigheid van de westelijke mogend heden in Berlijn heeft geuit. De op winding over de verklaring vair Chroesjtsjef verdween snel toen de' Oostduitse premier had gezegd, dat de kwestie-Berlijn niet het enige of het belangrijkste vraagstuk is. Wes telijke waarnemers beschouwden deze uitlating als een aanwijzing dat er niet onmiddellijk van communis tische zijde zal worden opgetreden. AMERIKA DACHT WEER AAN LUCHTBRUG. Uit gezaghebbende Amerikaanse kringen in Washinton wordt verno men, dat de Verenigde Staten in ge val van nood in snel tempo een luchtbrug van 600 viermotorige mi litaire vliegtuigen kunnen organise ren voor de bevoorrading van West Berlijn. Men zou, indien nodig, ook nog kunnen putten uit een reserve van 300 viermotorige burgervliegtui gen. Voorts zal de Amerikaanse burger luchtvaart binnenkort de beschik king hebben over meer dan 400 viermotorige straalvliegtuigen, die zo nodig eveneens gevorderd kunnen worden. De burgemeester van West-Berlijn heeft woensdag verklaard, dat de RUMOER OM BERLIJN CHROESTSJEF GRIJPT naar Ber lijn, riep men in West-Duitsland naar aanleiding van de befaamde uit spraak van de Russische partijbaas, dat het wel goed zou zijn, als de in- tergeallieerde controle over Berlijn nu maar eens beëindigd werd. Nu is deze greep naar Berlijn mis schien wel het einddoel van de actie, welke Chroesjtsjef heeft ingezet, maar voorlopig is het nog niet zover. Het komt hierop neer, dat men 0 in Moskou meent, dat van de hele overeenkomst van Pots dam. feitelijk niets meer over is. Oor spronkelijk hadden de geallieerden af gesproken, dat Duitsland na de oorlog onder de militaire controle van de Amerikanen, de Engelsen, de Fransen en de Russen, ieder ii hun eigen zone, zou komen te staan en dat de hoofd stad Berlijn onder het gezamenlijk regiem van de vier zou komen. Men zou slechts gezamenlijk vrede met Duitsland sluiten. Daar is niets van terecht gekomen, er is nog altijd geen gezamenlijk verdrag met Duitsland Wel is er afzonderli'k vrede gesloten tusesn het Westen en West-Duitsland en tussen Rusland en Oost-Duitsland. Alleen in Berlijn bestaat nog altijd de intergeallieerde controle, hoewel slechts in naam, want de z.g. Kom- mandantura komt sinds jaren niet meer bijeen. Chroesjtsjef wil nu dat laatste rest je ook maar afschaffen en hij doet dat op echt Russische wijze, nl. eigen machtig en zonder overleg. De man, die tot nog toe de Russische militaire vertegenwoordiger in Berlijn was, is teruggetrokken en wordt niet meer vervangen. Bovendien liet men van Oostduitse zijde doorschemeren, dat de Russische troepen zouden aftrek ken. WAT IS NU DE BETEKENIS van dit alles? Het is op het ogemblik nog te vroeg om de consequenties te overzien; de uitlatingen van de rode heren, Chroesjtsjef in Moskou en Grotewohl in Oost-Berlijn, zijn daar bovendien te vaag vor. Voor 'n alarmstemming zoals (begrijpelijk) in West-Duits land ontstond, is voorlopig nog geen reden. Men vreesde in de eerste opwelling, dat Chroesjtsjef eenzijdig en eigen machtig de overeenkomst Van Pots dam zou willen opzeggen. Juridisch mag dat wel niet, maar daarover pleegt men zich in Moskou geen zor gen te maken. Vervolgens zouden de „lussen de hun nog resterende be voegdheden in Berlijn aan de Oost duitse regering overdragen. Daarmede zou dan volgens de Russische visie de viermogendheden status van Ber lijn zijn opgeheven en zouden de Amerikanen, Engelsen en Franss en ook geen recht meer hebben om in West-Berlijn te blijven. Berlijn ligt als een enclave binnen het grondge bied van de Oostduitse regering zo dat de conclusie voor de hand lag, dat de Oostduitse regering dan ook weldra aanspraak zou maken West-Berlijn, Het spreekt vanzelf, dat de Weste lijke mogendheden daar geen genoe gen mee zouden nemen en daarom doemden reeds gedachten aan een hernieuwde koude oorlog en aan luchtbruggen e.d. op. DE UITEENZETTING, welke Gro tewohl op een persconferentie heeft gegeven heeft echter aa toond, dat de soep niet zo heet gege ten wordt als hij wordt opgediend. Hij zei, dat men geen sensationele dingen moest zoeken achter de rede van Chroesjtsjef; waar het over ging was de noodzaak ri een vergelijk tussen de Duitsers onderling en een vredesverdrag voor geheel Duitsland, aldus Grotewohl. De Oostduitse pre mier uitte geen dreigementen, det de westelijke troepen Berlijn moeten verlaten. Zelfs met het vertrek van de Rus sische troepen zal het wel loslopen, want er werd de voorwaarde aan ver bonden („natuurlijk" volgens een rechtzetting van het Oostduitse pers bureau) dat de Russen pas zouden af trekken als de westelijken ook hun troepen zouden willen terugtrekken. Zo blijft van de geruchtmakende affaire dus weinig anders over dan dat de Russen binnenkort eens wil len praten over een herziening van het viermogendheden statuut van Berlijn en over de mogelijkheid van een vredesverdrag met Duitsland. In afwachting daarvan prolberen zij al vast een zo gunstig mogelijke onder handelingspositie in te nemen, door de Oostduitse regering weer eens naar voren te schuiven, die door het Wes ten nog altijd niet erkend is. Prinses Marijke is een goede verkoopster f De leden van het Nederlandse Padvindsters Gilde zullen in de komende weken trachten het geld, dat nodig is voor het Blauwe Vogel-werk van het N.P.G., ten bate van lichamelijk gehandicapte leden, zelf te verdienen. Er zal nl. een werkblad, ontworpen door mej. Hij Botte ma, worden verkocht, waarop allerlei voorbeelden voor het maken van kerstversieringen staan afgedrukt. Foto: Prinses Marijke begon de actie door in Baarn onder haar klassegenootjes werkbladen voor de Blauwe-Vogel- steunactie van het N.P.G. te verkopen. huidige voorraden in de stad voldoen de zijn voor zes maanden zelfs als het huidige verbruik van de bevol king niet beperkt wordt. Frondizi moest op vakantie Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, zou president Arturo Fron dizi van Argentinië woensdagavond een paleisrevolutie verijdeld hebben door zich van de steun der strijd krachten te verzekeren tegen een sa menzwering onder leiding van vice- president Alejandro Gomez. In regeringskringen verklaarde men, dat Gomez een bezoek had ge bracht aan de minister van binnen landse zaken, Vitolo. Hij had namens „invloedrijke personen" geëist, dat president Frondizi „een lange va kantie" zou nemen. Vitolo waar schuwde onmiddellijk de president, die zich zonder verwijl naar een ver gadering van militaire leiders spoed- wier steun hij wist te verwer ven. Het leger steunt de president ook bij de staat van beleg, die dinsdag is afgekondigd in verband met de staking in de olie-industrie. De re gering meent, dat Peronisten communisten voor deze staking, die het land miljoenen kost, verantwoor delijk zijn. Vice-president Gomez heeft woens dagavond op een persconferentie de berichten over een samenzwering te gengesproken. Minister Vitolo verklaarde echter, dat Gomez weet, dat er een samen zwering tegen de regering bestaat, maar dat hij weigert de namen van de samenzweerders te onthullen. President Frondizi heeft een com missie van onderzoek ingesteld. De senaat waarvan vice-president Gomez voorzitter is, kwam zonder Gomez achter gesloten deuren bij een om de toestand te bespreken. Het leger heeft machinegeweren rondom het regeringsgebouw opge steld en de wacht betrokken op stra tegische plaatsen in de stad. STAKING UITGESTELD Hedenmorgen werd gemeld, dat de Argentijnse vakbond van arbeiders in de olie-industrie in de nacht van woensdag op donderdag heeft beslo ten, het begin van hun algemene staking 96 uur uit te stellen. In deze tijd zullen nieuwe onderhande lingen met de regering worden ge voerd. President Frondizi heeft woensdag met zijn militaire adviseurs de mo gelijkheid besproken om de arbeiders in de olie-industrie tot werken te verplichten. De huidige toestand komt de rege ring wel zeer ongelegen. Zij wilde nj. plannen voor het economisch herstel van het land ten uitvoer leg gen, zoals het tekenen van een con tract met een groep Amerikaanse oliemaatschappijen. Dit zal nu pas gebeuren na het einde van de staat van beleg. President Kubitschek van Brazilië (Advertentie* heeft het bezoek, dat hij aan Argen tinië zou brengen, in verband met de gebeurtenissen in Buenos- Aires uit gesteld. Wapens voor Tunesië President Bourguiba van Tunesië heeft donderdag meegedeeld, dat Tu nesië zich gedwongen heeft gezien zich voor de aankoop van dringend poodzakelijke wapens te wenden tot Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië Finland. Onze politiek jegens het Westen is iets veranderd", aldus de president in zijn wekelijkse radiotoespraak. „Het Westen moet begrip hebben voor onze toestand en zijn houding veranderen voor het te laat is", zo voegde hij er aan toe. Tunesische ambtenaren hebben eer der deze week gezegd, dat een aan koop van wapens in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten niet is door gegaan, omdat de „soevereiniteit van Tunesië niet werd geëerbiedigd" Deze twee landen hadden bijzonder heden over de onderhandelingen over de aankoop -meegedeeld aan een der die land, namelijk Frankrijk, en ver der garanties geëist, dat de wapens niet in handen van de Algerijnse op standelingen zouden komen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte woensdag avond echter bekend, dat de onder handelingen over de aankoop van lichte infanteriewapens nog voortdu ren. Grieks-Duitse besprekingen in Bonn Ergerlijke vernieling Heel Voorhout spreekt er over: er is ingebroken in het gemeentehuis. Hoewel er bijna niets van waarde vermist wordt, is er een zo grote materiële schade aangericht, dat het gemeentepersoneel, werkzaam ten raadhuize, vandaag maar vrij-af heeft gekregen. Vastgesteld is, dat de inbrekers hedennacht na twaalf uur het ge meentehuis zijn binnengedrongen door forcering van een ruit in het bureau van gemeentewerken in gezien van de straatzijde de rech- ter-achtervleugel van het gebouw. De onverlaten hebben zich niet ont zien om de bureaus in alle afdelin gen van het gebouw open te breken op een wijze, die niet van zeer veel gezond verstand getuigt. De laden van stalen bureaus, op slot of niet, werden met een hefboom uit hun fatsoen getrokken. Alles werd door zocht maar slechts een bedrag van 2.50, een doos sigaren van burge meester Smolders en tien doosjes si garetten van een ex-gemeenteambte naar die als sigarenleverancier het gemeentehuis bevoorraadt, worden vermist .De personeelspot inhou dende twaalf en een halve gulden die zich bevond in het niet-afgeslo- te». houten bureautje van de ge meentebode werd over het hoofd ge zien. Ook de twee kluizen in de kelder van het gebouw ontsprongen de dans. Men vraagt zich af, wat de inbrekers ertoe bewogen kan hebben, het ge meentehuis tot hun werkterrein te kiezen, omdat ze kennelijk weinig interesse gehad hebben voor geld. Hedenmorgen om kwart voor ne gen waren de dactyloscopische dienst en de fotografische dienst van de Rijkspolitie uit Den Haag ter plaatse aanwezig en liet een speurhonden geleider zijn hond op de sporen los. Tot nu toe tast men nog in het duis ter. In de Westduitse hoofdstad Bonn zijn op het ogenblik besprekingen aan de gang tussen de Westduitse bonds kanselier dr Konrad Adenauer en de Griekse minister- president Konstan tin Karamanlis. Aan de orde zijn o.m. de kwestie-Cyprus en Duitse economische hulp aan Gri ekenland. Deze foto van een van de besprekingen toont v.l.n.r.: premier Karamanlis, dr Adenauer en de West duitse minister van buitenlandse zaken, dr Heinrich von Brentano. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK REGEN Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen en aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Aanvankelijk veranderlijke wind later matige wind in hoofdzaak uit 'zuidelijke richtingen. 14 Nov. zon op 07.57; onder 16.51; maan op 11.11; onder 20.11. Hoogwaterstanden 14 Nov. v.m. 5.10; n.m, 5.25. Korreltje Hij die veel vrienden heeft, heeft er geen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1