Botwinnik efficiëni achier 26 Leidse schaakborden beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" Bisschop van Rotterdam over apostolaat der liefde Kippenverkoop in de Kamer Verstekelingen naar Merauke WAKKA WIJNHANDEL Debat over spijtoptanten WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HIJ WAS ZIJN HOGE HONORARIUM WAARD 20 Partijen gewonnen met de rust van 'n ambtenaar Boeiende simultaan voor Leids Schaakgenootschap Denk niet dat de Russische schaak- wereldkampioen Botwinnik eruit ziet als een kunstenaarmet weel derige lokken en een zwierig ge baar. Hij heeft het uiterlijk van een bescheiden ambtenaar ter griffie en handelt ook met een overeenkom stige bescheidenheid. Allen die gis teravond de stampvolle zaal van het Leidse Gulden Vlies hebben be zocht konden dit vaststellen. De grote meester trad vriendelijk lachendvergezeld van zijn char mante echtgenote, de zaal binnen en werd met een donderend applaus 400 gulden. Later echter heeft de schaakmeester dit getal tot 25 terug Botwinnik opende zijn simultaan met een eerste .et aan het bord van dr. Van Arkel. Achter de borden v.l.n.r. de heren Tack, dr. P. C. v. Arkel, dr. Meilink en Karstens. lidmaatschap van LSG aan, hetwelk door de Russisch kampioen via gebracht, zonder dat echter iets aan „abacadabra" van de onverstoord het honorarium veranderd werd. vertalende ambassade-ambtenaar vriendelijk werd aanvaard. De voor- Met de overweging: „goede moet duur betaald worden", heeft het bestuur toch maar zijn simultaan gehandhaafd in tegenstelling tot Venlo, waar een Schaakgenootschap het contract met de heer Botwinnik heeft geannuleerd. Spannende monsterstrijd Maar de leden van LSG en de vele belangstellenden hebben waar voor hun geld gekregen. Zij hebben een spannende monsterstrijd kunnen volgen, waarin het de grootmeester gelukte op het ene na het andere bord winst of tenminste remise af te ontvangen, de verdiende hulde vandwingen. Om kwart over elf werd de laatste zet gedaan met het eind resultaat.-6 remise en 20 gewonnen partijen voor de Russische groot meester Russisch. een groot genie, op het terrein van de 64 velden. 26 Borden stonden ge reed, één meer dan de grootmeester eerst had toegestaan; wit aan de ene zijde van de tafel, zes en twintig le den van het Leids Schaakgenoot schap aan de andere zijde, brandden T van verlangen een spits tournooi met Ps- J* Mackaai, voorzitter van de schaakmeester aan te gaan; het LSG, sprak een welkomstwoord enigszins onzeker overigens ook over j tot de Russische schaker en diens de uitslag van de partij die zij zou- echtgenote. Hy sprak in het Duits den spelen en het bijzondere van dit welkomst- woord ook al een primeur voor Het LSG had het initiatief geno-1 Leiden, dunkt ons was, dat het men tot deze wedstrijd en dit is een Duits in het onberispelijk, maar ove- zéér loffelijk streven, indien men rigens onverstaanbaar Russisch ver bovendien nog in aanmerking neemt welke financiële eisen de heer Bot winnik, via zijn impres ario, dr. Euwe, stelde. Oorspronkelijk zouden veertig borden in het tournooi ge plaatst worden voor een bedrag van taald werd door een ambtenaar van de Russische ambassade, genaamd Warislov (of iets in die klank). Spr. zeide verheugd te zijn, dat de we reldkampioen de uitnodiging had aangenomen en bood hem een ere- Gouden bruiloft in Zoetermeer van echtpaar Luiten-Starreveld zitter overhandigde hem vervolgens een perkament, waarop het erelid maatschap nog eens schriftelijk be vestigd werd en dankte tenslotte met enige Russische zinnen, die prompt door de heer Warislov (of iets in die klank) in het hoogduits werden om gezet. Botwinnik vond, dat hij blij moest zijn, dat hij het wereldkampioen schap van de heer Smyslov had ge wonnen, anders had hij dit bezoek aan Leiden niet kunnen brengen en hij sprak zijn beste wensen voor de toekomst van LSG. Snel. Voorzitter ds Mackaay gaf vervol gens het sein aan alle popelend wachtenden achter de tafels plaats te nemen en om 7.45 werd aan het bord van oud-rector van het Chr. Lyceum dr. Van Arkel de eerste zet gedaan. Vliegensvlug ging de Rus- tra en M. Segaar Bij pijn, griep oi „landerig gevoel lorg» een enk» labiel dat U weer «et plezier Uw werb kent doen. (Advertentie) sische meester vervolgens langs de borden. Het viel op, dat de Rus niet met één soort openingszet, laat ons zeggen d2d4 begon, maar met ver schillende openingszetten: e2e4 en c2c4; aldus het patroon van de verschillende borden mengend. Waarschijnlijk deed de schaker dit om de partijen beter uit elkaar te kunnen houden. Om vijf minuten over negen was de eerste partij ten einde, de heer H. Th. Weiland, mocht het genoegen smaken de grootmees ter een remise af te dwingen. Toen liep het tempo aanmerkelijk terug. Botwinnik bleef bij een enkel bord, waar in het verschiet moeilijkheden opdoemden, wat langer dralen. Te gen kwart voor tien had hij drie partijen voltooid: één gewonnen en twee remise; om tien uur drie re mise en vijf gewonnen, om 10.30 urn- vier remise, zes gewonnen; om elf uur vijf remise en dertien gewonnen en de laatste zet werd gedaan te 11.15 met het bekende resultaat. De Rus verloor geen enkele partij. Geen wonder dat hem een hartelijk ap plaus ten deel viel, nadat de voor zitter, dr. Mackaay. de heer Botwin nik hartelijk dank had gebracht en een tot weerziens had toegeroepen. Remise-partij van dr. Van Arkel Dr. P. C. van Arkel, oud-rector van het Chr. Lyceum te Leiden, die er in geslaagd is remise tegen de Russische grootmeester te spelen, vertelde ons vanmorgen, dat Bot winnik uitzonderlijk sterk speelt. In alle partijen oefent de schaakmees ter grote druk op de stellingen uit. Uit niets weet hij een dreigende stel ling op te bouwen, hoewel zijn spel glashelder is, en er geen sprake is van handige trucjes. Hij ontwikkelt zijn stukken zeer snel en in de loop van d$ wedstrijd blijkt dat hij ze ook steeds op de juiste plaats heel't staan. In zijn partij heeft het wel 35 zetten geduurd voor dr. Van Arkel zich van de voortdurende druk op zijn stelling kon losworstelen. Men krijgt niet de indruk, dat de schaker zich aan „het boekje" houdt, hij speelt zoals het 't beste uitkomt, doelbewust en opportuun, zonder zich natuurlijk aan grote fouten te gen de regels van de openingen te bezondigen. Dr. Van Arkel noemde zijn partij met de grootmeester een zeer bijzondere ervaring. Andere spelers, die remise speelden waren: de heren H. Th. Weiland, W. J. Weij ermans, ir. Vogelenzang. R. D Wes AANDELEN-UITGIFTE SIKKENS LAKFABRIEKEN De Twentsche Bank N.V. stelt op maandag 24 november de reeds aan gekondigde inschrijving open op no minaal 1.563.100 aandelen b aan toonder van 1000 of onderaandelen b van 100 in de Sikkens Lakfabrie ken N.V. te Sasenheim, tot de koers van 180 procent. De aandelen wor den uitsluitend aangeboden aan de houders van claims van de thans uit staande aandelen a en b en wel in de verhouding 2 op 1. De nieuwe aan delen delen ten volle in de resulta ten van 1950 en volgende boekjaren. De officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. De claimhandel begint op 14 november, de storting dient te geschieden op vrijdag 19 de cember. Over het doel der emissie zegt het prospectus dat door zelffinanciering belangrijke bedragen in het bedrijf konden worden gehouden. Voor een verdere versterking van de positie der N.V. in het binnenland, het Euromarktgebied en daarbuiten zul len in de komende jaren echter be langrijke bedragen nodig zijn. Naast de bouw van een nieuw centraal la boratorium, dat eind 1959 in gebruik kan worden genomen, de stichting van een bedrijf in Italië, en de deel neming in een bedrijf in Zweden, De 18e november is het groot feest op de Zegwaartse weg 34. Op die dag viert het echtpaar L. H. Luiten- Starreveld zijn vijfenvijftigjarige bruiloft. En dat nog wel in het huis je, waarin zij nu reeds 55 jaar wo nen. Om in de woning te komen moet men een houten vlonder over, die over de vaart langs de Zegwaart se weg gelegen is. „55 jaar zijn we dag aan dag over dit smalle vlondertje gegaan en slechts een keer is mijn vrouw er af en in het water gevallen", vertelt ons de 82-jarige nog krasse bruide gom. „Mijn vrouw verloor toen haar ring, die ik er zelf weer uitgebaggerd heb". Herinneringen uit vroeger ja ren worden opgehaald en de 85-ja- rige bruid vult het verhaal van haar man vlot aan. Toen het bruidspaar zijn enige woning betrok betaalden ze aan huishuur 1,Nog veel als men bedenkt, dat Luiten toen 7.50 per week verdiende als boerenarbeider. En daar moest voor gewerkt worden bij goed en slecht weer van 's mor gens 4 uur tot 's avonds 7 uur Weer of geen weer, Luiten was present, want nooit heeft ziekte hem aan zijn bed gebonden. School gegaan heeft hij niet en dus kan hij niet lezen of schrijven, maar onthoudenniets, maar dan ook niets wordt vergeten. Bijna 65, was hij zo gevallen, dat hij nog voor tijd ouderdomspensioen kreeg. Toch heeft hij nog tot vorig jaar een flinke tuin een eind verder op geheel onderhouden, tot en met spitten toe. Nu heeft hij er een punt achter gezet. Zijn vrouw doet alles nog zelf, behalve de grote was dan en het buitenwerk, want buiten komt zij niet meer. „Ik zou maar kou vatten zegt ze en dat bekomt me niet goed." Stoppen en verstellen en dat zon der bril gaat nog prima. Zelfs voor mensen uit de buurt breit en stopt ze nog. Ongeveer dertig jaar heeft Luiten bij de familie Vollebregt ge werkt. Het bruidspaar heeft jammer genoeg geen kinderen. En toch zijn ze dol op kinderen. Hoeveel kinde ren hebben er niet in huis gespeeld of hebben er hele tijden gelogeerd. Het was al bijna donker toen we het kraakheldere huisje verlieten. Op dinsdag 18 november zal het er wel drukker zijn. Dan is er groot feest voor bruid en bruidegom. Diocesaan centrum moet de Kerk meer dan ooit haar we zen, de liefde, tonen. I Het charitatieve werk der z.g. vry- bisschop van Rotterdam, mgr. willigers kan daarbij minder dan ooit M A. Jansen, heeft gistermiddag in isl worden Als hct de Kerk niet het Scheveningse Kurhaus de alge- lukt vandaag in de samenieving mene raad geïnstalleerd van t jonge dit apostoiaat te vervullen dan zal zij üen nnslukking worden." In de algemene raad van dit cen trum, dat onder voorzitterschap staat van mr. E. A. M. Lamers, tevens di recteur van het centrum, zijn rond 30 instellingen op sociaal en charitatief gebied vertegenwoordigd. De installa- tieplechtighei was het hoogtepunt van de eerste diocesane charitasdag die werd bijgewoond door de dekens van Den Haag en Rotterdam mgr. W. Bekeloh en mgr. B. Henning, een kleine 200 bestuursleden en functio narissen van de plaatselijke centra. De bisschop hield in zijn installatie- rede een vurig pleidooi voor het so ciaal en charitatief werk als actueel apostolaatsmiddel bij uitstek. „De he dendaagse mens zoekt meer dan ooit naar het wezen van de Kerk. Daarom Mgr. Jansen legde in zijn rede de nadruk op zelfstandigheid van het bisdom als deel van de Kerk. Hij be toogde, dat de problemen van dit randstad-bisdom ook eigen vraagstuk ken op sociaal en charitatief gebied met zich meebrengen. De bisschop besloot zijn rede met een pleidooi voor coördinatie en inte gratie bij het sociaal en charitatief werk. staan in de nabije toekomst nog an dere investerigen op het programma. De oprichting van de Sikkens Lak fabrieken N.V. vond in 1931 plaats. De oorsprong van het bedrijf gaat terug tot 1792. De personeelsbezetting van de Sikkensgroep bestaat uit ca. 900 personen. Blijkens de verlies- en winstrekening bedroeg het saldo winst van 1 januari tot 30 septem ber 1958 na aftrek vennootschapsbe lasting 1.456.000. (Over 1957 be droeg het saldo winst ƒ937.000). Na 1945 werd de export in sterke mate ontwikkeld, zowel in West-Europa als daarbuiten. In enkele landen wer den dochterondernemingen gevestigd. Van de gehele verf omzet van de Sik kensgroep wordt 19 procent geëx porteerd. Volgens de geconsolideer de verlies- en winstrekening bedroeg de winst van 1 januari tot 30 sep tember 1958 na aftrek van belastin gen 2.293.000 (in 1957 2.463.000). Zowel de omzetten als de financiële resultaten in het lopende boekjaar zijn, ondanks de bestedingsbeper king, beter dan die van het vorige jaar. De directie verwacht dat de rentabiliteit ook over het vergrote kapitaal bevredigend zal zijn. Bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken, die gis teravond in de Tweede Kamer plaats vond, heeft de heer W. J. G. Peters (KVP) een warm pleidooi gehouden voor het vergroten van het aantal verkoopplaatsen voor geslacht pluim vee in Nederland. Uitvoerig besprak hij de noodzaak om buiten de ca. 300 poeliers, die onze bevolking telt, ook de levensmiddelenbedrijven ge slacht pluimvee te laten verkopen. Dit ter ondersteuning van de export tot een waarde van ongeveer 80 mil joen gulden. De heer Peters liet het niet bij een beschouwing maar aan het eind van zijn sermoen voegde hij de daad bij het woord. In de koffiekamer liet hij zien, hoe eenvoudig zich de verkoop van „boutjes" kan voltrekken: snel en zonder enige moeite. In de zichtbare koelruimte van de koffiekamer lagen 12 in plastic ver pakte kippetjes, die in recordtijd door de heer Peters aan de man ge bracht werden. Spreker had aan de minister van Economische Zaken en aan diens staatssecretaris gevraagd, haast te maken met de wettelijke voorzieningen om een uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen mo gelijk te maken. Van niet-officiële zijde in Hollan- dia wordt vernomen, dat de 37 ver stekelingen, die zich aan boord be vinden van de „Johan van Oldenbar- nevelt", door het marine opnemings vaartuig „Luymes" zullen worden overgenomen. De verstekelingen worden vrijdag in Merauke verwacht waar zij zullen worden ontvangen door een vertegenwoordiger van de dienst voor sociale zaken. Zij zullen voorlopig in Merauke worden onder gebracht, doch zullen verder zich als vrije burgers kunnen bewegen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft ten behoeve van de verstekelingen een bedrag geschonken. P. v. d.A.-lid over de 37 verstekelingen KRAAIERSTRAAT 30 TEL. 21180 (Advertentie). Prinses Marijke als verkoopster Prinses Marijke verkocht gister middag aan haar klasgenoten van de zesde klasse van de nieuwe Baarnse school werkbladen voor de Blauwe Vogels steunactie van het Nederland se Padvindsters Gilde. Op deze ma nier wordt geld ingezameld voor de gehandicapte padvindsters, „De Blau we Vogels". Op de werkbladen, die in de ko mende weken door de padvindsters zullen worden verkocht, staan voor beelden voor het vervaardigen van kerstversieringen naar een ontwerp van mejuffrouw Hil Bottema. Prinses Marijke, zelf padvindster, heeft hiermede het startsein gegeven voor deze actie door aan haar school vriendinnen de eerste werkbladen te verkopen. Naar aanleiding van hetgeen mr. Van Doorn (KVP) vorige week in de Tweede Kamer heeft gezegd over de spijtoptanten: Indonesiërs, die spijt hebben van hun keuze en liever naar Nederland zouden komen, heeft de P. v. d. A.-fractie gistermiddag een debat over dit onderwerp ge vraagd. De heer Vrolijk merkte op, dat dit probleem niet behandeld kan worden bij de begroting van justitie, maar in een gedachtenwisseling tussen de Kamer en Ministers van Justitie, Maatschappelijk Werk en Buitenland se Zaken, die er alle by betrokken zyn. Minder in zware taak Algera Raad van Stale voor mr Hoewel mr. Algera is afgetreden als minister van verkeer en water staat om gezondheidsredenen, ver hindert dit niet dat hij ten volle in staat is een functie te vervullen, die niet, zoals het ministerschap, bepaal- Nogmaals is in de Tweede Kamer delijk ook ten gevolge van het inten- gesproken over de 37 verstekelingen, die na uit Nederland uitgewezen te zijn, in Nieuw-Guinea aan land zul len worden gezet. Mej. Zeelenberg (P. v. d. A.) heeft scherpe vragen over deze zaak gesteld aan haar par tijgenoot minister van justitie, mr. Samkalden. „Weet u wel zeker, dat de 37 verstekelingen liever in Nieuw Guinea aan wal gingen dan in Indo nesië en is de komst van deze 37 in dit land wel in overeenstemming van het Nederlands beleid om de be volking van dit eiland tot welvaart en zelfstandigheid te brengen?" Hier mede is voor de eerste maal door een lid van de P. v. d. A. afwijzend ge sproken over de zaak van deze 37. sieve verkeer met de Staten-Generaal en de vele internationale verplich tingen, die op de minister van ver keer en waterstaat rusten, uitzonder lijk zware eisen stelt. Dit zegt de minister-president, mede namens mr. Struycken, in ant woord op schriftelijke vragen ter zake van het Tweede Kamerlid mr. Burger. Deze had in zijn vragen ook gesteld, dat door deze onmiddellijke benoeming ten onrechte de indruk zou kunnen ontstaan als ware het lid maatschap van de Raai van State een slechts geringe inspanning ver gende functie, zulks ten nadele van het prestige van dit hoge college van staat. Donald Campbell snelste man op het water Bijna één ton voor 0. K. en W.-reclame De heer W. W. Tilanus (CHU) heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van onderwijs zijn veront rusting kenbaar gemaakt over het hoge bedrag, ƒ96.000,—, dat gebruikt is in de reclame-compagne voor het werven van onderwijzerrs. Hij protesteerde tegen deze hoge post op de suppletoire begroting. Minister Cals was zelf ook ge schrokken van dit hoge bedrag. De campagne was verzorgd via de Rijks voorlichtingsdienst. Men plaatste advertenties in opinie weekbladen, geïllustreerde weekbla den en omroepgidsen. Vooral de ad vertenties in omroepbladen zijn enorm duur. De minister vroeg aan de Kamer suggesties voor een goed kopere cabpagne. Bij interruptie stel de min.-pres. Drees voor, de rege ringsuitzendingen in de radio, maar minister Cals verklaarde, dat hij twij felde aan het enthousiasme waarmee De Engelsman Campbell is er in geslaagd met zijn Bluebird het officiële wereld-snelheidsrecord te water naar deze uitzendingen geluisterd J te verbeteren. Campbell bereikte met zij snelboot „Blue bird" een snelheid van meer dan 400 kilometer per uur. wordt. Foto: de „Bluebird" stuift over het Coniston-meer.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7