Opgravingen in tot vondst DE NATUURVRIEND België leidden van tempel RIJNSTREEK Financiële verslechtering van Voorschoten gaat nog steeds verder HOFWIJCKOEGSTGEEST, BIEDT DE BEJAARDEN GROTE VRIJHEID EN VEEL COMFORT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 DE t.EIDSE COURANT PAGINA 3 Lezing te Leiden Over het onderwerp „De Gallisch- Romeinse nederzetting van Fontaine- Valmont hield mevrouw G. Faider Feytmans, conservator van het mu seum te Mariemont (België) gister avond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Fontaine-Valmont is een van de be kendste archaelogische vindplaatsen in België. Reeds in vroeger jaren zijn daar bij toeval allerlei sporen van een Romeinse nederzetting gevonden, o.a. een rechthoekig gebouw, graven en gebeeldhouwde steenblokken. Dank zij de hulp van de luchtfoto grafie kon bij de opgravingen, die het museum van Mariemont aldaar sinds 1955 heeft verricht, de juiste ligging van een heilig terrein, bevattende twee antieke tempels, ontdekt wor den. Aan de hand van het gevonden materiaal, als aardewerk en munten, kon de chronologie van de bouwge schiedenis, van de bewoning en van de verwoesting vastgesteld worden. Het geheel, dat erg indrukwekkend moet zijin geweest, schijnt gebouwd te zijn in het begin der regering van keizer Claudius en verwoest om streeks 180 na Ohr. Gelegen op de grens van Belgica se- cunda en van Germania inferior, dicht bij de nederzettingen der Ner- viërs en der Tongeren, schijnt dit hei ligdom gediend te hebben als een ont- en de camera Maandagavond in het Gebouw Loge, Steenschuur 6, heeft de Natuur vriend zijn eerste vergadering, in de kille maand november gehouden. De kilheid heeft echter velen niet weer houden de vergadering, met een le zing van de heer A. Blickman uit Haarlem, bij te wonen. Na de gebruikelijke opening weidde de voorz. uit over de gezellige avond voor de leden op 8 december a.s. in het Antonius Clubhuis, m.m.v. Sem- pre Avanti. Er zal dan eens niet (of ficieel) over de liefhebberij worden gesproken, doch een zodanig pro gramma te genieten zijn, dat de echtgenoten en verloofden en intro- ducées even enthousast zullen zijn als de leden zelf. Veraere bijzonder heden zullen in een circulaire aan de de leden worden bekendgemaakt. Met verschillende anecdotes ving de heer Blickman z(jn lezing „Met tent en camera door natuur en aquaria" aan. Spreker was met zijn filmcamera op vacantie geweest in Zuid-Frankrijk en had vanuit een tentje in Villefrance, 'n klein plaatsje bij Nice aan de Azuren kust, toch ten ondernomen langs, door en onder de Middellandse zee. Hier vond hij stof genoeg om zijn lezing, het in richten van een zeeaquarium aan- tiekkelijk te maken. Het zal te ver voeren alle vissen en zeedieren op te sommen, die hij in zijn net gevangen heeft. Zeeanemoon, steurkrab en zee madelief plus slangenster, beloven echter een zeer aardige en plezieri ge bak. En de zeeplanten lenen zich ook uitstekend voor een kleurige entourage mits men het lijnenspel en het perspectief in de gaten houdt. Voor de beginnelingen van zout wateraquaria waren er tal van inte ressante tips. Na het sub-tropische Middellandse zeegebied werd ook de hoge rotskust van Zuid-Engeland be zocht, waar de vissen in nog meer variaties rond zwemmen. Na de pauze een fantastische reis met kleurendia's door de fjelden van Zweden, prachtige opnamen van vo gels en planten, die hier als zeer zeldzaam in de flora en fauna staan aangegeven. Het was een leerzame en gezellige avond. De heer Blick man bleek een goed causeur zodat de Natuurvriend op een zeer ge- avond kan terugzien. K.A.V. LEIDEN Vrijdagmiddag 3 uur a.s. wordt op het kerkhof een rondgang gehouden, speciaal voor KAV-leden, met gebed voor de overledenen. Leidse agenda WOENSDAG 12 NOVEMBER KVP-statenkring Leiden. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. Vespa-club. Rest. Zomerzorg 8 u. nam. DONDERDAG 13 NOVEMBER Residentie-orkest. 3e abonnements concert Stadsgehoorzaal 8 uur nam. A.A.-voorlichtingsavond. 8 uur. Gerecht 10. Kath. Nat Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur R. IC. Lyceum. Kring Leiden Tuinders LTB. Bij eenkomst. Café De Valk, 7.30 u. nam. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 7—14 nov. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The brave one", 14 jaar Lido: „Jacht op een schaduw". 14 jaar Luxor: Jerry maakt weer herrie", 18 jaar. Trianon: „Fanfare", alle leeftijden. Rex: „Jailhouse Rock", 14 jaar. moetingsplaats voor de bewoners van deze beide gebieden. Toch is de be tekenis van het geheel ons nog niet duidelijk. Zo weten wij nog niets om trent de godheden, die daar vereerd werden. De onderzoekingen zijn even wel nog niet afgelopen en wij mogen verwachten, dat de 'olgende compag- nes ons dit interessante object beter zullen doen kennen. VEGLO IN OUDE STIJL. De Vereniging Gerepatrieerden kwam zaterdagavond in de Jacoba- zaal van de Burcht bijeen. De wnd. voorzitter ,de heer van Tongeren, opende met een welkomst woord en hoopte, dat hetgeen de feestcommissie kon bieden in de smaak mocht vallen. Verder deelde hij mede, dat sedert de werf-actie het ledental aardig was toegenomen en sprak hij de hoop uit dat dit zo door mocht gaan, Op BOOTZ' limerick zat ik te zwoegen. En velen, die me schamper vroegen: „Nog altijd geen prijs? Raak je niet van de wijs?" Maar nog drink ik BOOTZ'TIP met genoegen! Inz. Hr. H. Z., Over- K- schie ontv. 1 fl. TIP H m 1 Lfl. Bootz' Oude -■t. U Genever. Nwe. Lime- I mmj1 ricks inz. aan H. Bootz Amsterdam. 'n TIP VAN BOOTZ (Advertentie) TWEEDE AVOND VAN CULTUREEL CENTRUM Cabaret-gezelschap „De Kleine Vier" Het Cultureel Centrum (voor jon geren) schrijft ons: Op 20 november komt het Caba- Daar deze avond in oude stijd in j ret-gezelschap „De Kleine Vier" in hoofdzaak voor de oudere leden werd het St. Antonius Clubhuis, Mare 43 gegeven, waren de schetsjes en voor- I te Leiden, o.l.v. Fred Starewood, eer drachten daarop afgestemd. In ge- tijds een van de drie Musketiers wei- dachten werden we teruggevoerd ke vele malen voor de radio hebben naar het zonnige land met haar spe- opgetreden. Zij brengen een pro- ciale lekkernijen en gewoonten, dat gramma vol gezellligheid. Dit gezel- velen noodgedwongen moesten veria- schap bestaat uit vijf personen en ten. De muzikale omlijsting werd i brengt een afwisselend programma, verzorgd door een trio bestaande uitdat kan wedijveren met 't beste, dat een accordeonist, gitarist en bassist, i er op het gebied van de kleinkunst uS w de be8eleiding I bestaat. De artisten, die dit program ma verzorgen, treden herhaaldelijk op voor radio en televisie. bij het dansen zorgden, VOL VERWACHTING Zo langzamerhand nadert het tra ditionele jaarlijkse „St. Nicolaas- feest", dat met „kloppend hart" en „vol verwachting" door jong en oud wordt toegemoet gezien. Voor velen wordt het St. Nicolaas- feest een feest, waarin meestal hun wensen in vervulling gaan. Zij stellen alles in het werk om een prettige en leuk St. Nicolaasfeest met mooie geschenken, suikerbeesten enz. in huiselijke kring of in vereniging- en schoolverband te vie ren. Maar er zijn nog vele kinderen, die als er geen actie op touw gezet wordt het St. Nicolaasfeest zullen moeten missen. Daarom een dringend doch beleefd verzoek „helpt allen een handje mede, om wederom een goed geslaagde St. Nicolaasfeest te kunnen aanbieden ,aan de beschermelingen van de Eerwaarde Zusters Carmeli- tessen, Oude Vest en bij de heer Joh. SCHILDFRWERK ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Door de Rijksgebouwendienst He rengracht 24 is onderhands aanbe- steed: het binnen en buitenverfwerk van het gebouw voor Röntgenologie aan de Rijnsburgerweg alhier. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: Gebr. Ladan, Leiden 9.999; F. A. van Kleef, Leiden 9,865; W. J. Pasman, Leiden 8.658; Gebr. H. en J. v. d. Nat, Lei den 6.910. De gunning is aange houden AMATEURFOTOGRAFEN ZAGEN FOTO'S UIT BONDS^OLLfcCTIE In restaurant De Doelen heeft de Leidse amateurfotografenvereniging haar leden enkele foto's uit de bonds- collectie getoond. Ieder jaar stuurt elke vereniging, die bij de bond van Nederlandse amateursfotografen is aangesloten, enkele foto's voor de bondswedstrijd in. Deze collectie wordt vervolgens naar alle vereni gingen toegestuurc. Gistei avond za gen de Leidenaarr inzendingen uit Eindhoven, Den Haag en Huizen; in in de laatste plaats dc A.F.C „Flevo" winnaar van de bondswedstrijd. De heer J. C. Compelman, voorzit ter van de Leidse vereniging, besprak de foto's, die veelal een n odern ka rakter hadden. Specia.e aandacht was besteed aan originaliteit, aan de din gen van alle dag die op een speciale wijze belicht, plotseling verrassende elementen blijken *e bevatten. Om technische redenen was de filmavond in het Ant. Clubhuis op 9 oktober niet bijster goed uitgevallen. De Culturele Dienst in Scheveningen, die deze avorden voor ons verzorgd, geeft nu gratis toegang op 20 nov. aan degenen die deze filmavond heb ben bijgewoond. Zij hebben recht op entrée op het toegangsbewijs van deze eerste filmavond d.d. 9 oktober. Leidse aquariumvrienden zagen kleuren dia's Dinsdagavond j.l. hielden de Leid se Aquariumvrienden hun maande lijkse ledenbijeenkomst in de cantine der N.V. Hoil. Constructie Werkplaat sen en de N.V. Ned. Electrolas Mij. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer Laman mede dat deze avond niet, zoals veelal, geheel aan dc aquariumliefhebberij gewijd zou M. v. Asjerdt, Maresingel 48, Leiden. zijn. Er zouden nl. dia's vertoond Giften kunnen ook gestort worden i worden die slechts voor een gedeel op de rekening van de Ned. Mid- denstandsbank N.V., Breestraat 61, Leiden No. 47139 t.n.v. Joh. M. van Asperdt onder vermelding „Kinder vreugde". Namens de kinderen en de eerw. zusters Carmelitessen oprecht harte lijk dank en tot slot: „Vol verwach ting". „CATENA" De Senaat van „Catena" maakt bekend dat hij zich voor het jaar 19581959 als volgt heeft samen- R. E. De Rooij, praeses; B. M. Kamp, Ab-actis; H. II. Groesz, quaestor; P. E. R. Rhemrev, asses sor I; J. W. v. Zuylen, assessor II. DR P. C. VAN ARKEL SPEELDE REMISE TEGEN B0TWINNIK Gisteravond is door het Leids Schaakgenootschap een traditie voort gezet: men heeft nl. de wereldkam pioen Botwinnik uitgenodigd simul taan te spelen in het Gulden Vlies. In vroegere jaren heeft men o.a. Al- jechin, Capablanca en Euwe op be zoek gehad. Elders zult U over deze wedstrijd, die ook bezocht werd door leden van de Russische ambassade, méér lezen. Hieronder geven wij de partij die de Leidse oud-rector van het Christelijk Lyceum, dr P. C. van Arkel speelde tegen de Russische grootmeester. Een van de zes partijen (van de 26) die remise werden. Men ziet welke voortdurende druk wit op de stellingen van zwart blijft uitoefenen. Wit: dr Botwinnik Zwart: dr P. C. van Arkel 1. Pf3, Pf5; 2. c4, g6; 3. g3, Lg7: 4. Lg2, U—0; 5. 0—0, d6; 6. d4, c5; 7. Pc3, Pbd7; 8. e4, cd4; 9. Pd4, Pe5; 10. b3, Ld7; 11. Lb2, Dc8; 12. Tel Lh3; 13. De2, Lg2; 14. Kg2, Pc6; 15. Pc2, b6; 16. Tfdl, Te8; 17. Pe3, Db7; 18. Pcd5, Pe4; 19. Lg7, Kg7; 20. f3, Pg5; 21. h4, Pe6; 22. Db2i, f6; 23. h5, Tf8; 24. Td2, Pe5; 25. f4, Pf7; 26. Thl, Ph6; 27. Lg6, Lg6; 28. Kgl, Th8; 29. Tdh2, Taf8; 30. g4, Pf7; 31. g5, Pfg5; 32. fg5, Pg5; 33. Th8, Th8; 34. Th8, Kh8; 35. Pg4, Pf3f; 36. Kf2, Pe5; 37. Pe5, dc5 (hier weigerde de wereldkam pioen een remise-voorstel van zwart) 38. Kg3, Kg7; 39. Df2, Dd7; 40. Df3, f5; 41. Dc?, Dd6; 42. Kg2, e6; 43. Pe3, Dd4. Remise op voorstel van wit. BAZAR „RONDOM DE MAREDIJK". De speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk" houdt op vrijdag 14 nov. en zaterdag 15 nov. a.s. een grote bazar met vele attracties in het clubhuis aan de Maredijk en wel op beide dagen van 's middags 2 uur tot 's avonds 11 uur. De opbrengst komt geheel ten goede aan de speeltuin, die dringend om vernieuwing en verbetering vraagt, terwijl de gelden voor de lang begeerde glijbaan nog steeds niet geheel bijeen zijn. Het bestuur is er in geslaagd een keur van aantrekkelijke voorwerpen I derika dr van H. Vis en J. G. Nijgh; te op de liefhebberij betrekking had den. Het andere gedeelte zouden opnamen zijn van andere dieren, als mede natuuropnamen. De dia's wa ren alle van één der leden van de vereniging, namelijk van de heer P. de Jong, een verwoed amateurfoto graaf. In de eerste serie welke vertoond werd kwamen uitsluitend aquarium- opnamen voor. Reeds direct zag men dat men hier met een zeer ver ge vorderd amateur te doen had. Schit terende opnamen van aquaria, vis sen en planten kwamen op het doek, dat door de fa. Wolfslag welwillend ter beschikking gesteld was. De heer Laman verzorgde hierbij de uitleg. Hierna werden opnamen vertoond van zeevissen, anemonen enz. Even als bij de vorige serie van een uit zonderlijk goed gehalte en prachtig van kleur. Iets bijzonders was wel de 25000 maal vergrote opname van de artemia-eitjes. De uitleg kwam van de heren De Jong en Piket. Vervolgens werd een serie opnamen vertoond welke allen betrekking hadden op bloemen, plan ten en insecten uit onze omgeving. Vermelden wij de zeer goede opna men van de hommel en de libel. Een zeer deskundige uitleg van de heer Bonnet. Na de pauze werd nog een serie opnamen vertoond uit binnen- en buitenland, waarna de tweede gast van deze avond, de heer Van der Broek, het woord kreeg. Deze ver telde van zijn liefhebberij, het kwe ken van rupsen en vlinders. Ook hier van waren door de heer De Jong kleurendia's gemaakt. Leidse Universiteit Bij K.B. is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden tot en met 20 september 1959 be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de vaderlandse en algemene geschiedenis van de middeleeuwen dr F. W. N. Hugen- holtz, onder toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als lector aan de rijksuniversiteit te Leiden. Voorts is aan dr W. P. de Roever gerekend van 15 september 1958 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden en is hem opdracht verleend van 15 september 1958 tot de dag, waarop zijn opvolger zijn ambt zal aanvaarden, in de faculteit der wis- en natuurkunde aan genoem de universiteit onderwijs te geven in do kristallografie, mineralogie en pe- trologie. Burgerlijke Stand Geboren: Diemer Jan zn van P. W. C. Roodenburg en A. B. Diemer; Dirk zn van M. van Beelen en C. van Duijn; Jacoba dr van L. Mon- tanje en P. van der Mee; Gerardus Hendricus zn van H. A. van Dijk en W. M. J. Spierings; Johanna Martina José dr van H. van den Broek en M. J. van Diggelen; Margerete Fre en artikelen bijeen te brengen met voor „elk wat wils". In 't belang van het speeltuin jeugdwerk is dit een goede gelegen heid hier uw St. Nicolaas Inkopen te doen. Peter Roland zn van G. Gramkow en H. Kreijsig. Gehuwd: J. Verheul en H. J. A van der Veen. Overleden: J. Houwaard man 72 j. F. Geskus man 62 j. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP Nieuw dierenasyl Op de grens van Leiden en Zo°terwoude aan de Besjeslaan zal door de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Dierenbe scherming een geheel nieuw te bou wen dierenasyl worden gevestigd De plannen zijn geheel gereed zodat met de bouw een aanvang kan wor den gemaakt. In juli van het volgend jaai hoopt het bestuur het asyl te kunnen openen. LEIDERDORP Jeugdige joy-riders gesnapt Zondag jl. heeft de politie te Leider dorp twee jeugdige knapen aange houden die op een gestolen brom fiets hun zucht tot joy-riding bot vierden. Het waren de twee broer tjes E. uit Leiden,resp. 12 en 15 jaar oud, die voor de derde maal dit grapje uithaalden Na een duchtige schrobbering op het politiebureau liet men het tweetal naar Leiden terug lopen en verder daar aan de politie overgegeven die de zaak verder ter hand neemt. De bromfiets was even eens uit Leiden ontvreemd. Enige aspecten van de begroting Het college van b. en w. biedt de begroting voor 1959 aan ter vaststel ling. Het is niet mogelijk gebleken de begroting sluitend te krijgen. Het totaal bedrag der uitga/en op de ge wone dienst bedraagt 2.163.622.58 en het bedrag der inkomsten 2.014.796.82, zodat een nadelig sal do is geraamd van 148.825.76. Om de begroting te beoordelen acht ten b. en w. het wel van belang de financiële resultater van de afgelo pen dienstjaren en de toestand van de lopende dienst in ogenschouw te nemen en te vergelijken. 1958 Had nog een batig saldo van 30.375.26 1954 Batig saldo van f 35.999.40. 1955 Een batig saldo van 63.168.91. Ma;r vanaf 1956 komen de nadelige saldi. 1956 Nadelig saldo 66.244.63. 1957 Nadelig saldo 60.537.04. 1958 Voor lopig nadelig saldo f 108.962.74 en voor 1059 voorlopig geraamd nadelig saldo 148.826.76. Bovenstaande cijfers tonen een steeds verder gaande verslechtering van de financiële toestaoid van de gemeente. Bijzonder geldt dit voor 1958. De stijging van het nadelig sal do t.o.v. 1957 bedraagt 80%. Dit komt omdat het basisbedrag per inwoner van de algemene uitkering uit de ge meentefonds voor 1968 nie* werd ver hoogd. De stijging van het geraamde saldo 1959 t.o.v. 1958 bedraagt ruim 36%. De algemene dekkingsmiddelen der gemeente bestaan voor 85% uit rijks uitkeringen voor 15 pet. uit eigen inkomsten. Regeling van de finantiële verhouding tussen rijk en gemeente is beslissend voor de finantiële toestand van de gemeente. De regering had het voornemen om voor 1959 en volgen de jaren een geheel nieuwe regeling vast te stellen vDlgens ontwerp van de zgn. commissie Oud. Het is echter nog geen wetsontwerp. Nu is er echter van de minister van binnenlandse Za ken een circulaire uitgegaan naar de gemeentebesturen, die een richtlijn moet zijn voor de begroting. Daarin wordt gezegd, dat de begroting voor 1959 sluitend gehouden zal moeten worden. Van sluitendhouden der begroting in onze gemeente kan echter geen sprake zijn, omdat dt dekkingsmidde len al enkele jaren onvoldoende zjjn B. en w. hebben volledig begrip voor de ernstige moeilijkheden waarvoor de regering is geplaatst bij het grote tekort op de rijksbegroting doch hel is niet juist, dat de regering bij zijn ramingen wel rekening moet houden met de kostenverhogingen, maar dat zij van de gemeentebesturen verlangt dat zij met hun middelen uitkomen. De vlottende ongedekte schuld der gemeente Voorschoten bedroeg op 1 januari 1958 en op 1 sept. 1958 nog 1.809.000. G.S. zullen echter geen kapitaals uitgaven meer goedkeuren, tenzij in de vaste financiering is voorzien. Tot de investeringen die voor 1959 op sta pel staan, zal d-us kunnen worden overgegaan, indien daarvoor vaste geldleningen kunnei worden geslo ten. De investeringen wegens nor male uitbreiding der bedrijven en de kosten van verder bouwrijpmaken van de Vlietwijk zijn in de begroting geraamd. Bij begrotingswijziging zul len nog de volgende investeringen aan de begroting moeten worden toege voegd. Uitrusting B.B.. leermiddelen openbare ulo, restaurati Knippolder- molen, voorzieningen raadhuis, uit breiding openbare ulo, vernieuwing sluisdeuren Korte Wetering, uitbrei ding Chr. ulo, leermiddelen openbare ulo, stichting neutrale kleuterschool. Dit met een totaal bedTag van 323.194.50. Voorts zullen nog credie- ten worden gevraagd voor de bouw van 72 woningwetwoningen en 44 wo ningwetwoningen in Vlietwijk, voor de bouw van 36 premiewoningen in de Vlietwijk voor de reconstructie van de Papelaan, voor de aanleg van de weg Krinwyk-Vlietwijk, voor de stichting van de Vlietschool, voor de uitbreiding van de openbare ulo, voor de grondkosten en inrichting van de r.-k. Jongens- en meisjesschool, voor de uitbreiding gereformeerde school, verandering hervormde school, voor demateriële voorzieningen van de reinigingsdienst, voor het bouwrijp maken van Adegeest. Dit alles tot een bedrag van f 7.666.000. Het algemeen beheer. Vaststelling van de uitbreidings plannen vormt een belangrijk onder deel van het algemeen beheer. Het uitbreidingsplan in onderdelen Ade geest zal binnenkort ter visie worden gelegd. Het ontwerp van het plan Vlietwijk II is dezer dagen gereed ge komen. In bewerking is een plan voor de gronden tussen de RUndlik en de rijksweg 46 en een wijziging van het plan centrum, waarbij een doorbraak zal komen van de Schoolstraat naar de Voorstraat. HET „HOF-IDEE" UITGEBANNEN Oegstgeest heeft zijn bejaarden centrum. Na jaren van planning en voorbereiding, kon het hedenmiddag door de hoofdingenieur-directeur van het provinciaal bureau voor Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. Mackenzie, officieel in gebruik wor den gesteld. Het complex is gelegen aan de Ha- zenboslaan, de plaats die eertijds gro te aantrekkingskracht uitoefende op de jagers uit de omgeving om de gro te hoeveelheid hazen, die er hun be staan bijeenknaagden. Het Hazenbos is nu het haasje maar zijn faam zal in andere opzichten voortleven. Het bejaardencentrum „Hofwijck" komt volgens de meest recente op vattingen tegemoet aan de behoeften van de bejaarden, die er hun intrek in nemen. Het „hof-idee" is hier ge weken. Het bertiken van de pensioenge rechtigde leeftijd plaatst vele bejaar den voor de moeilijkheid, dat zij zich een levenswijze moeten aanmeten, die doorgaans volkomen afwijkt van die, welke zij gewend waren. Veelal moeten zij door het veranderen van de financiële omstandigheden, een deel van hun persoonlijke vrijheid prijsgeven. Grote vrijheid. Bij het opzetten van het centrum „Hofwijck", is het stichtingsbestuur, dat in november 1953 het initiatief tot de oprichting nam. uitgegaan van het denkbeeld, dat men de bejaarden zoveel mogelijk hun vrijheid zal moeten laten. Daarop is de hele aanleg onder architectuur van de heer H. Lam berts te Leiden berekend. Het centrum werd gebouwd door de ge broeders Den Ouden te Alphen a. d. Rijn. De Inrichting telt behalve een pen siongebouw dat plaats biedt aan ca. 90 personen, ook 46 bejaardenwonin gen, die verhuurd worden aan echt paren of aan twee samenwonende personen, die zichzelf verzorgen. Het afzonderlijk gelegen hoofdge bouw bevat 67 één- en 9 tweeper soonskamers. Het hoofdgebouw bevat o.a. een gemeenschappelijke conversatiezaal, waar ook de koffie en thee geser veerd worden, een-recreatiezaal met toneel en plaats voor 110 toeschou wers, een leeszaaltje, biljartzaal en knutselruimte met werkbank. Bovendien bevinden zich in het gebouw verschillende zitjes en is er een zonnig terras met uitzicht op de mooie tuin. Er is een ziekenafdeling met 14 bedden; er zijn dokterska mers, en op beide verdiepingen be vinden zich tc" en, douchecellen en badl mers. Van alle comfort voorzien. Voorts bevinden zich op de eerste verdieping de kamers voor het per soneel, waar tien van de achttien personeelsleden gehuisvest zijn. De keukens vormen een niet on derbroken circuit, waarlangs uit de verschillende grondstoffen een goede maaltijd wordt bereid. De maaltijden worden aan de ka mers afgeleverd. Daarvoor heeft men de beschikking over draagmeubels en bij iedere deur is een klaptafeltje in de wand aangebracht. De kamers zijn alle uitgerust met een elektrisch comfoortje, waardoor de bewoners zelf voor hun thee kun nen zorgen, afgezien van de thee, die in de conversatiezaal wordt geschon ken. Iedere kamerbewoner beschikt over een eigen toilet en over een wasbak met warm en koud water. De ketels in de kelder van het cen trale gebouw zorgen voor warm wa ter en voor de centrale verwarming van het pension en van de losstaande woninkjes. Dan is er nog een rijwiel bergplaats en op de zolder is een op slag ruimte voor koffers etc. voor elk van de Inwonenden. De gebouwen zijn voorzien van een „centraal an tennesysteem' men kan er genieten van radio, draadomroep en televisie; in de recreatiezaal is een leiding aan gebracht, waarop men tot in de uiter ste hoeken gehoorapparaten aanslui ten en het gehele centrale gebouw is betrokken in een centraal alarmsys teem. Niet voor „krappe beurzen". Reeds thans heeft men een wacht lijst moeten aanleggen voor gegadig den. Die behoeven aan geen andere eis te voldoen, dan dat zij de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt. Ook moeten zij over een doktersverkla ring van goede gezondheid beschik ken. Wanneer zij eenmaal een van de huisjes of kamers hebben gehuurd, worden zij in geval van ziekte of in validiteit geholpen door het perso neel. Het betreft hier uitsluitend z.g. „eerste, noodzakelyke hulp", blijkt de ongesteldheid van dien aard, dat het een „ziekenhulskwaal" wordt, dan kan men in „Hofwijck" geen ver- dere hulp verlenen. Het is te betreuren, dat het onmo- lijk is, zich in een modern bejaar dencentrum als „Hofwück" als finan- cieel-minder-draagkrachtige te vesti gen. Het gehele complex heeft onge veer drie miljoen gulden gekost. De gemeente Oegstgeest stelde zich hier. voor garant. Door deze kosten wor den de huren van het pension opge jaagd van 200270 gulden resp. een één- of een tweepersoonskamer. Voor de huisjes bedragen deze huren 480500 gulden. De bejaardenwoningen zijn reeds bijna allen bewoond. Men rekent er op, dat per 1 december a.s. ook het pension volledig bezet zal zijn. Wijkbindlngsavond B. B. Gelijk in andere wijken van de A-kring B. R. geschiedt, gaf wijk-J voor haar nood- wachters en genodigden een contact avond in het gebouw „Irene",. De boog kan nu eenmaal niet altijd gespannen zijn cn vooral niet na de succesvolle oefening van 28 oktober waarover de voorz. bij de opening zo waarderend sprak. Onder de vele aanwezigen waren o.m. burgemeester en mevrouw du Boeuff, wethouder dr. K. Simon Tho mas, wethouder Steenmetser cn me vrouw Steenmetser alsook de heer S. Hagedoorn hoofd B.B., die allen door het wijkhoofd, de heer P. v. d. Voort, bij de opening werden verwel komd. De hoer v. d. Voort, wilde op deze avond niet over de B. B. zelf spreken, doch bracht wel in herinne ring de reeds genoemde oefening, die voor 190 is geslaagd, dank zij het zich geheel aevon van hun persoon van alle noouwacht.ers, waarvoor spr. hen dankte. Hij drukte er vervolgens zijn spijt over uit, dat de bezetting nog niet volledig ls. Er mankeert nog 30 aan en spr. hoopte, dat de pro paganda door de aanwezigen en door middel van de dagbladen dit tekort spoedig zal doen verdwenen. Burgemeester du Boeuff dankte voor de uitnodiging. Dat de B. B. en haar werk in hoge mate door het ge meentebestuur wordt gewaardeerd en gevolgd, bewijst wel het feit dat hot gehele dagelijks bestuur der ge meente aanwezig is. Spr. wees ver volgens nog op de noodzakelijkheid dezer instelling; een organisatie van de burgers voor de burgers. En al hoopte spr. dat ons land van oorlogs- rampen en andere calamiteiten ge spaard zou blijven, toch moet van de B. B. aller hulp en steun worden ver leend en gaarne onderstreepte spr. de woorden van de heer V. d. Voort over de aanvulling van leden tot 100 procent. De BB bestaat uit twee pijlen, de georganiseerde zelfbescherming en de overheidsdienst met 't materiële apparaat, waarvan de eerste pijler de voornaamste kan worden ge noemd. De heer Hagedoorn, hoofd BB herinnerde er vervolgens aan, dat sinds de oprichting in 1953 veel werk is verzet en grote vooruitgang is geconstateerd, al moet in den lande echter helaas van een dalende ten dens worden gesproken. Spr. wees er verder op, dat in de wijk 7 de commandopost modern is uitgerust on tenvolle voor de taak berekend. De heer Hagedoorn spoorde de noodwachterR aan zich ten volle te blijven inzetten en te trachten an deren voor dit doel te winnen. Na een korte pauze was het woord aan het Cabaret-variété ,,Luna" mot als conferencier André Meurs, die de zaal meermalen deed schaterla chen. De muziek van de „Larrysons" had aller bewondering en Nel Brink zorgde met haar doorwrocht spel en mimiek voor de komische noot. Bas van Dalen toonde zich een pianovirtuoos en begeleidde de di verse liedjes van Meurs en Nel Brink. Het dankwoord van 't wijkhoofd en de bloemen waren welverdiend.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3