S)e INCIDENT MET HOESSEIN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? Chroesjtsjef grijpt naar Berlijn Staat van beleg in Argentinië Schot op de maan als Sinterklaassurprise Directeur: C. M. v. HAMERSVELD, Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 11559 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnenienspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- niet Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ook protest bij de Arabische Liga Amman was gisteren in Carnavalsstemming Jordanië is van plan de „aanval" van vliegtuigen van de V.A.R. op koning Hoessein voor de Veiligheidsraad te brengen. Dit heeft premier Samir Rifai dinsdag op een spoedbijeenkomst van het parlement bekendgemaakt. Hii zei, dat zijn regering secretaris-generaal Hammarskjoeld had gevraagd spoedig maatregelen te nemen om de kwestie onder de aandacht van de Raad te brengen. De premier noemde het incident een schending van de beginseleh van de V.N. van die van de Arabische Liga van de Arabische resolutie, die op 21 augustus door de Algemene Vergadering der V. werd aanvaard. In de genoemde resolutie van de V. N. was o.a. op alle leden een beroep gedaan om eikaars territoriale onschendbaarheid en soevereiniteit te eer biedigen. Het Jordaanse parlement heeft dinsdagavond een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt gemachtigd alle nodige maatregelen te treffen, bij de Arabische Liga te protesteren en de raad van de Liga te verzoeken in Amman samen te komen om het voorval, dat koning Hoessein overkwam te bespreken In Amman heerste dinsdag de gehele dag een Carnavalsstemming. jagers te hebben ingestuurd, waar door het doel heel klein werd en zij niet snel genoeg van richting konden veranderen om in een gunstige vuur- positie te komen, aldus Dalgeish. „Wij hebben niet meegeueeld, dat koning Hoessein ?.an koord was, maar er was geen geheim van het vertrek van de koning gemaakt", zo zei hij over zijn contact met de verkeers toren van Damascus. Het toestel had zich bij de verkeerstoren gemeld, zo dra het boven Syrisch grondgebied was. Eerst had men toestemming ge geven door te v irgen, maar een half uur later kreeg men bevel op het vliegveld van Damascus te landen, aldus Dalgleish. DE V. N.-WA3 RNEMERS IN LIBANON NIET GESCHOTEN „Geen van de inzittenden van ko ning Hoesseins vliegtuig heeft maan dag gezien, dat er door de Mig- straaljagers van de Verenigde Arabi sche Republiek, lit het toestel van de Jordaanse koning bover Syrië be laagden, geschoten is", aldus heeft luitenant-kolonel Dalgleish, de twee de piloot ar. het vliegtuig, dinsdag te Amman meegedeeld. „Zij doken op ons neer en ik ben ?r zeker van, dat zij van plan waren tc schieten", aldus de overste. Hij zei het vliegtuig van de koning steeds recht op de aanvallende straal- Pater Pire door een rode bril gezien Tsjechische bladen hebben de be kroning van de Belgische pater Do minicaan Georges Pire ,die zoals be kend de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen „een nieuwe uitda ging aan en belediging van alle waar achtige en zich opofferende strijders voor de vrede" genoemd. De voornaamste activiteit van de nieuwe Nobelprijswinnaar is het ge ven van steun aan de vluchtelingen uit de communistische landen en dat zijn zij, die hun vaderland verraden hebben, zo schrijven zij. In tegenstelling met hetgeen zijn drie voorgangers gewend waren ge bruikt Paus Johannes de maaltijden niet alle alleen. Maandag dineerde de Bisschop van Padua, mgr. Bortig- non, met hem. Op zijn kroningsdag had hij zijn zuster en drie broers aan tafel in zijn eigen eetkamer, terwijl in een aangrenzend vertrek voor zijn talrijke neven en nichten was ge dekt. De Paus zou gezegd hebben, dat al leen te eten hem erg zwaar viel, om dat het hem het idee gaf een „ge strafte seminarist" of een „geëxcom municeerde Benedictijn" te zijn. De vrijhandelszone De Engelse minister-president, Mac- Millan, heeft gisteren in het Lager huis in antwoord op een vraag aan een Labourlid verklaard, dat hij niet gelooft, dat het thans de tijd is voor een bijeenkomst van generaal De Gaulle, bondskanselier Adenauer en hemzelf voor het voeren van bespre kingen over de op te richten vrijhan delszone. De onderhandelingen over een vrijhandelszone gaari nog steeds voort, ondanks ernstige meningsver schillen, die er bestaan. Voor een eventuele bijeenkomst van de drie leiders moet er volgens Mac Millan een redelijke kans van slagen aanwezig zijn, terwijl ook de keuze van het tijdstip, waarop een dergelijke bijeenkomst plaatsvindt zeer belang rijk is. „Wij hopen nog steeds een oplossing te kunnen bereiken, die be antwoordt aan de behoeften van alle belanghebbende landen". De Britse minister Reginald Maud- ling, die belast is met de onderhan delingen over een vrijhandelszone, heeft dinsdag in het Lagerhuis ver klaard. te geloven dat de wil om tot overeenstemming over een Europesee vrijhandelszone te komen zeker be staat. De gevaren, die een falen met zich mee zal brengen, zijn zo groot, meende hij, dat „wij ons niet kunnen veroorloven te falen". Olie in Meyendel De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mede, dat haar exploratieboring te Meijendel met succes is bekroond. De boring wordt thans in orde gebracht voor een produktie-onderzoek van langere duur. De waarnemengroep van de V. N. in Libanon heeft de regering in Bei roet meegedeeld, dat er de komende dagen 200 waarnemers het land zul len verlaten. Er blijven er dan nog een kleine 400 over, die naar de Libanese regering hoopt, tegen Kerst mis oote vertrokken zullen zijn. SYRIëRS HEBBAN HUN ANTWOORD KLAAR Een woordvoerder van de lucht macht van de V.A.R. afdeling Syrië heeft verklaard, dat het toestel van koning Hoessein op negen punten het Syrische luchtvaartreglement heeft geschonden en dat deze overtredin gen „vijandelijke daden" zijn ge weest, die het gebruik van lucht afweergeschut zouden hebben ge rechtvaardigd. Het toestel van koning Hoessein was (1) het Syrische luchtruim bin nengedrongen zonder toestemming en had (2) niet zijn volledige identiteit opgegeven (3), niet opge geven dat het een koninklijk vlieg tuig was of een belangrijke per soon vervoerde, (4) voortdurend ver keerde gegevens verstrekt over zijn positie, (5) de verbinding met de verkeerstoren van het vliegveld van Damascus verbroken en (6) zonden toestemming op een hoogte van 10 meter gevlogen. Voorts was het (7) van richting veranderd en had het buiten de voorgeschreven lucht- corridor gevlogen. Tenslotte was het (8) in gebreke ebleven om tenmin ste vijf minuten vóór het 't Syrische luchtruim binnendrong contact op te nemen met het vliegveld van Damas cus. Daarenboven, zo zei de woord voerder had het vliegveld van Jeru zalem het vliegveld-Damascus niet in kennis gesteld van de voorgenomen vlucht boven Syrië. De Syrische autoriteiten hadden het toestel van koning Hoessein ge vraagd op het vliegveld van Damas cus te landen met het doel de piloot de noodzakelijke toesten.ming te geven, aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan boe, dat twee vliegtuigen van de V.A.R. opdracht hadden gekregen om de identiteit van het toestel vast te stellen en het te begeleiden naar een internationale corridor. De woordvoerder zei, dat men in het verleden ook Amerikaanse, Britse en Nederiandse militaire vliegtuigen gedwongen heeft op het vliegveld van Damascus te landen. Jordanië is blij over Hoesseins terugkeer Koning Hoesein van Jordanië, die voor een vakantie van drie weken, met een vliegtuig naar Europa onder weg was, werd door Syrische Migs onder vuur genomen De jonge koning wist echter te ontsnappen en vloog; terug, naar Amman. Overal braken volksfeesten uit om de behouden terugkeer van de koning te vieren. Het parlement werd in een speciale zitting bijeengeroepen. Foto: twee sjeiks betuigen koning Hoessein hun loyaliteit. Om erkenning van Oostduitse regering „Neues Deutschland", het voor naamste Oostduitse communistische blad, wijdt zijn gehele voorpagina aan de rede van Chroesjtsjef over de status van Berlijn en geeft de volle dige tekst van de rede. De West-Berlijnse ochtendbladen gebruikten koppen als: „Nieuwe aanval van Moskou op de status v*n Berlijn" en „Chroésjtsjef grijpt naar Berlijn." Functionarissen van de Sowjet- ambassade te Oost-Berlijn hebben dinsdag tegenover de pers ver klaard, dat de drie westelijke mo gendheden nu „geen juridische grond" meer hebben voor een langer verblijf in West-Berlijn. Zij noemden het zeker, dat de Sowjet Unie haar bevoegdheden in Berlijn aan de Oost duitse regering zal overdragen. Uit welingelichte bron in West- Berlijn is dinsdag vernomen, dat de Russische commandant varj Oost- Berlijn, Zacharof, teruggeroepen zal worden en dat geen nieuwe bevel hebber hem zal opvolgen. Naar een Oost-Duitse functionaris te Oost-Berlijn verklaarde, zullen de westelijke mogendheden, als de Rus- KLM hielp een vraag oplossen sen het toezicht op de verbindingen tussen West-Berlijn en de Bondsre publiek aan de Oost-Duitse regering overdragen, alleen nog maar met de Oost-Duitsers kunnen praten. Zoals bekend erkent het westen de Oost- Duitse republiek niet. Naar van gezaghebbende West- Duitse zijde verluidt heeft de West- Duitse zaakgelastigde te Londen de Britse regering verzocht er toe mee te werken, dat de westelijke „Grote Drie" hun standpunt ten aanzien van het statuut van Berlijn met na druk bevestigen. Sowjet-troepen uit Oost-duitsland De Oostduitse premier Grotewohl heeft woensdag in Oost-Berlijn ver klaard, dat de Sowjet-Russische troe pen in Oost-Dnitsland zullen worden teruggetrokken. De Oostduitse regering heeft nota's over de status van Berlijn gezonden aan de drie westelijke grote mogend heden en andere belanghebbende landen, aldus is woensdagochtend uit Moskou gemeld. De nota's zijn te Moskou, Praag en Warschau overhandigd aan verte genwoordigers van landen, die de Oostduitse regering niet hebben er kend. Twee aantrekkelijke jonge vrou wen hebben kans gezien in minder dan negentig seconden een bank in het Zwitserse wintersportoord Sankt Moritz te beroven. Terwijl een van haar de aandacht van de kassier op zich wist te vesti gen, maakte de ander zich van een stapel bankbiljetten meester, waarop beiden het gebouw verlieten. De plaatselijke politie meent, dat de bankroof door buitenlandse vrou wen is gepleegd. Tegen de eisen der vakverenigingen Officieel is te Buenos Aires mede gedeeld, dat de staat van beleg voor dertig dagen is afgekondigd voor het gehele grondgebied van Argentinië. De afkondiging van de staat van beleg heeft tot doel een einde te ma ken aan de staking van de arbeiders in de oliebedrijven in de provincie Mendoza en de vakbondsstrijd tegen de regering door Peronistische en communistische arbeidersleiders. President Frondizi noemde de sta king zondagavond in een toespraak via de radio „ondermijnend". De staking breidde zich dinsdag uit als gevolg van aanmoedigende bood schappen, die van Peron waren ont vangen en op arbeidersbijeenkomsten werden voorgelezen. Peron is in bal lingschap in de Dominicaanse repu bliek. De staat van beleg geeft de rege ring de bevoegdheid arrestaties te la ten verrichten zonder gerechtelijk bevel. Dinsdagmiddag waren reeds honderden aanhangers van Peron en enige communisten en nationalisten gearresteerd. Volgens waarnemers is de krachti ge houding, welke de regering-Fron- dizi nu tegen de Peronisten aan neemt, een gevolg van druk van het leger. President Frondizi zou heb ben moeten kiezen tussen steun van het leger of een compromis met Pe ronisten en communisten. Zijn be sluit om tegen de Peronisten en com munisten op te treden betekent een zwenking naar rechts. Frondizi zou dit besluit hebben ge nomen, nadat zijn minister van eco nomische zaken, Del Carril, verslag had uitgebracht over een bezoek aan de Verenigde Staten. Carril zou heb ben gewaarschuwd, dat Argentinië niet op buitenlandse investeringen kan rekenen als er niet straf bezui nigd wordt en de overheid niet te gen de groeiende eisen van de vak bonden ingaat. VAN DF MAAN I Men moet deze pogingen niet ver- I warren met die van de Amerikaanse NAAP HF 70N luchtmacht die Cape Canaveral als UL LKJ" basis gebruikt. De luchtmacht heeft al drie pogin- Het Amerikaanse leger is van plan gen ondernomen. De eerste en de der een raket naar de maan te schieten en de mislukten, de tweede was een ge- een kunstmatige planeet om de zon te laten draaien. Dit is door de ra- ketdeskundige dr. Wernher van Braun op een sympision over ruimtevraag stukken te San Antonio in Texas ver klaard. Hij zei, dat de eerste poging van deeltelijk succes. Op het platform van Schiphol liepen dezer dagen twee pinguins vrij rond en hadden uit de aard der zaak veel bekijks. De pinguins waren op Zachtere lucht Boven Rusland en op de Oceaan halverwege New voundland en Span- het leger om een raket naar de maan je handhaven zich hoge drukgebieden te sdhieten waarschijnlijk in de eer met een verbinding over Midden- ste week van december zal worden Europa. In het verbindingsgebied De kans dat de maan wordt komt in Noord-Frankrijk, Duitsland geraakt achtte von Braun één op en onze streken uitgebreid mist voor twee. Vermoedelijk zal de raket de met in de nacht temperaturen om maan op tien- tot vijftigduizend mijl het vriespunt. Ook overdag blijft de passeren en in een nog niet te voor- temperatuur er laag. Onder invloed spellen baan om de zon komen. De van een depressie bij IJsland is in- weg van Rome naar Anchorage to meegenomen to het <raket^ die zeU Mn icht van 6.T5 kg l jssen iets zachtere (^aanlucht naar K.L.M.-toestel door de heer Antonello Marescalschi van de Italiaanse KD radio-omroep R.A.I. Bij deze omroep was namelijk een vraag btonen-iretn^ntenj^ et ,de Itatee eilanden gestroomd. Aan gekomen of pinguïns, die wel aan de Zuidpool leven, ook in het Noordpool- ft g C vervoeren, waarmee ,het front, dat deze lucht begrenst gebied voorkomen en zo neen, of zij wellicht aan de Noordpool in leven jneu gegevens ml verkrijgen o.a. be-.kwam vanmorgen boven Engeland zouden kunnen blijven. Het antwoord op de eerste vraag was eenvoudig, j treffende die geheimzinnige stralings- regen en hier en daar zelfs natte omdat pinguins alleen aan de Zuidpool zijn aangetroffen. De tweede vraag z°ne, dae zich volgens een kortelings sneeuw voor. De zachtere lucht dringt kon niet zo onmiddellijk worden beantwoord. En dat was de reden, waarom gedane ontdekking hoog boven de langzaam verder naar het oosten door, de pinguins naar Anchorage werden gebracht en aangeboden aan de ge- iaarde bevindt. De uitzendingen van zodat in ons land de temperaturen de zondheidsraad. Het mannetje kreeg de naam Egegik, het vrouwtje de de raket zullen tot een afstand van komende uur enige stijging zal ver- Italiaanse naam Angela. De dieren voelden zich al de eerste dag zo gezond een miljoen myl van de aarde op te [tonen. De neerslag aan het front als een vis. [vangen zijn. neemt in betekenis af. Kanfoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT II TEL. 25876 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's weer: (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Half tot zwaarbewokt met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Iets hogere tempe raturen. Hoogwaterstanden 13 Nov. v.m. 4.25; n.m. 4.40. Het weer in Europa /eer temp. HELSINKI geheel bew. 6 C. STOCKHOLM regen 5 OSLO regenbui 4 KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS onbewolkt regen mist geheel bew. regen geheel bew. regen motregen regen geheel bew. regen zwaar bew. onbewolkt weerlicht Korreltje Wij leven onder een regering van mannen en ochtendbladen. Wendell Philips.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1